Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

250 copii la Cupa Municipiului Slobozia

Atletism

250 copii la Cupa Municipiului Slobozia

Sâmbătă, 12 octombrie a.c., Stadionul «1 Mai» a găzduit Cupa Municipiului Slobozia la atletism, concurs aflat la a XIII-a ediție. Organizat de Primăria Slobozia și Direcția Județeană pentru Sport, competiția s-a adresat copiilor și juniorilor și a adunat la start peste 250 de mici atleți. Au fost prezenți sportivi din Călărași, Amara, Ograda, Malu, Munteni Buzău, Ciochina, precum și de la școlile, liceele și cele două cluburi sportive din Slobozia. S-au desfășurat probe de alergare, săritură în lungime și aruncarea greutății, fiind premiați primii 3 clasați. La final, s-a stabilit clasamentul pe echipe conform rezultatelor obținute. CSS Călărași s-a clasat pe locul I, fiind urmat de CSM Slobozia... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 17:55 (3579 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Meci caritabil pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia

Fotbal

Meci caritabil pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia

Vineri, 11 octombrie a.c., Stadionul «1 Mai» din Slobozia a găzduit un meci în scop caritabil având ca obiectiv strângerea de fonduri pentru gemenele Ingrid și Maya. Diagnosticate încă de la naștere cu tetrapareză spastică, cele două copile au nevoie urgentă de 100 mii de euro pentru o operație ce se va efectua în SUA și care le-ar putea oferi șansa la o copilărie normală. Pe teren s-a aflat o selecționată a legendelor fotbalului românesc, care l-a avut drept cap de afiș pe Miodrag Belodedici și a mai inclus pe Mircea Bornescu, Marian Aliuță, Daniel Iftodi sau Valentin Bădoi. De cealaltă parte, a stat echipa Unirii Urziceni care a câștigat titlul de Campioană a României în 2009, avându-i în componență... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 17:10 (2939 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Se întâmplă în Ialomița

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Siguranța elevilor din unitățile școlare ar trebui să fie o prioritate pentru autoritățile ialomițene. În vreme ce în majoritatea școlilor și grădinițelor paza și siguranța copiilor este asigurată prin suprave­ghere video, pază asigurată cu personal propriu al unității de învățământ, cu firmă de pază sau pază asigurată de primărie, în 20 de unități școlare aceste modalități de supraveghere lipsesc cu desăvârșire. Iar cele mai multe sunt grădinițe...

Siguranța elevilor lasă de dorit
La nivelul județului Ialomița există 145 de unități de învățământ. Pentru siguranța celor peste... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 16:55 (6213 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit o nouă acredi­tare din partea Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate. Unitatea medicală a fost încadrată în categoria a III-a, mai având de pus la punct unele deficiențe minore. Reprezentanții Spitalului Slobozia au precizat faptul că oficialii ANMCS au fost impresionați de proiectele de investiții care se vor derula în perioada următoare.

Un demers îndeplinit Procedura de reacreditare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a început cu aproximativ un an în urmă. În toată această perioadă de timp, Comisia de Acreditare... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 14:40 (13318 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CFR SA tratează cu indiferență infrastructura feroviară

În Ialomița

CFR SA tratează cu indiferență infrastructura feroviară

La fel ca în toată țara și în Ialomița este vizibilă indife­rența cu care CFR SA tratează infrastructura feroviară. Pe linii circulă trenuri învechite și pline de mizerie, iar stațiile sunt lăsate în paragină. Cu toate acestea, oficialii CFR SA au o cu totul altă viziune despre felul în care arată infrastructura feroviară a județului. Aceștia susțin că numai anul trecut au investit aproximativ 1 milion de lei pentru modernizarea întregii infrastructuri...

Un imens paradox
În Ialomița există, potrivit estimărilor oficiale, 293 de kilometri de rețea feroviară aflată în exploatare... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 11:10 (2560 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

Puternic afectate de scăderea numărului de elevi, școlile din Ialomița apelează la metoda «învățământului simultan». Statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în acest an școlar, 11 unități de învățământ utilizează această formă de educație.

Statistici îngrijorătoare Potrivit estimărilor, anual, din evidențele școlilor și grădinițelor ialomițene «dispar» aproximativ 1000 de elevi și preșcolari. Motivele care determină acest fenomen sunt generate de mulți factori, cele mai importante fiind abandonul școlar și situația socio-economică a familiilor din care copiii provin... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 17:45 (5511 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

Incompetență administrativă în valoare de 35000 de lei la Slobozia

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

La sfârșitul lunii august 2019, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». La sfârșitul lunii septembrie, autoritățile locale au inițiat procedurile de concesionare a acestui serviciu. Procedura a eșuat lamentabil, autoritatea publică recunoscând în anunțul de anulare că «există abateri grave de la prevede­rile legislative». Documentația a fost realizată de către consultantul Rom-Leader Company Ltd SRL la valoarea de 35000 de lei și supervizată de către administratorul pu­blic Gheorghe Puia.

Încă o decizie marca Mocioniu... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 13:20 (6718 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» 2019

Întâii degustători ai județului

În anul 2019, Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la ediție a IX-a. Președintele e trecut deja de jumătatea celui de-al patrulea an de mandat... Festivalul s-a desfășurat duminică, 13 octombrie a.c., și n-a putut începe fără Președinte. Președintele a venit la 11 trecute fix. Restul e istorie sub vremi și fotografii de arhivă...

Impresii la cald
Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a fost inventat de autorități pentru a resuscita turismul istoric în Ialomița. Între timp, turismul a murit și a fost îngropat sub un maldăr de fonduri europene. Festivalul a rămas... Așa că... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 20:40 (5735 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou proiect la Săveni

Un nou proiect la Săveni

Comuna Săveni se moder­nizează vizibil pe zi ce trece. După finalizarea asfaltării a 1,2 km de străzi locale, autoritățile din Săveni au demarat un nou proiect: modernizare sistemului de iluminat public. Valoarea acestuia este acoperită atât din bugetul local, cât și din co-finanțare prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Tot la acest capitol, comuna Săveni se poate mândri cu încă două proiecte aflate la acest moment în desfășurare.

Peste 223 mii de lei pentru iluminat
După finalizarea proiectului «Modernizare străzi locale în comuna Săveni», a venit rândul iluminatului... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 17:20 (6328 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Misionara educațională de la Murgeanca

Misionara educațională de la Murgeanca

Mihaela Stan coboară din mașina ei cu 6 locuri în fața Liceului Teoretic «Paul Georgescu» din Țăndărei. Poartă cizme de cauciuc și se grăbește să intre... Are nevoie de o ștampilă pe foaia de parcurs. «Alo, alo... Doamna, unde credeți că vă duceți?!» întreabă superior paznicul, aruncând peste gard țigara din îndoitura degetului. Mihaela Stan îi explică, netulburată... «S-o credeți dumneavoastră că mai e cineva la ora asta. Veniți mâine!». Pentru Mihaela Stan e a treia oară în ziua respectivă când asigură transportul copiilor din Murgeanca și Valea Ciorii în locul autorităților. Face asta de 2 ani, neștiută de nimeni, fără să protesteze, cu convingerea că accesul la Educație este singura șansă... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 11:45 (9775 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Croșete cu fonduri europene

La Traian

Croșete cu fonduri europene

Larisa Bucur are 53 de ani și locuiește în comuna Traian. În urmă cu un an, Larisa Bucur a reușit să-și înființeze propria firmă, în prezent reușind să «croșeteze» cu fonduri europene. Proiectul a prins contur de puțin timp, însă comenzile sunt multe.

Un nou capitol După o viață în care a vândut produse într-un mic magazin alimentar, Larisa Bucur s-a hotărât să își des­chidă propria ei firmă. S-a întors la vechea pasiune, croșetatul... Și a făcut din asta un loc de muncă atât pentru ea, cât și pentru alte patru femei din comuna Traian. «Am început să croșetez în urmă cu mai bine de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 17:40 (7083 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

anomalii politice

Viața politică își petrece în tihnă zilele, cu aceleași personaje cu care ne-a obișnuit de ani buni. Poate prea mulți. Sunt aceleași fețe cu care partidele ne-au fami­liarizat deja și despre care cei mai mulți dintre noi știm cam cât și cum le poate pielea. Penuria de oameni este resimțită pe întreg eșichierul politic, impresia de primenire fiind falsă și neglijabilă. Forma discursului se schimbă în timp ce fondul insului politic rămâne același. Cu toate că anii trec și perioadele de alternanță ar presupune apariția unor noi figuri. Realitatea vieții politice pare neschimbată, personajele perorând despre fix aceleași probleme ca în urmă cu 10 ani. Nu există un interes anume pentru remedierea unor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 12:10 (3428 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Suntem în Opoziție!»

Senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița

«Suntem în Opoziție!»

Căderea Guvernului Dăncilă nu modifică planurile de campanie prezidențială ale social-democraților ialomițeni. Marian Pavel, președintele PSD Ialomița a declarat: «Suntem în Opoziție! Așteptăm formarea noului Guvern... Până atunci facem Opoziție, iar în Ialomița ne pregătim de campanie prezidențială pentru doamna Dăncilă! Nu mai e prim-ministru, dar e candidatul nostru pentru Președinția României...».

Păreri împărțite PSD Ialomița continuă campania pentru Viorica Dăncilă. La nici 24 de ore de la căderea Guvernului Dăncilă, senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, declară că... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2019, 20:05 (9796 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Deputatul (încă) PSD Andrei Pop face primele declarații publice

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Guvernul  Viorica Dăncilă a picat! Printre cei care au pus umărul la acest deznodământ se numără și parlamentarii ialomițeni Mihăiță Găină și Andrei Pop. Primul a votat în favoarea moțiunii, al doilea s-a abținut... Au fost exprimate în total 242 de voturi, dintre care 238 au fost «pentru» și 4 au fost «împotrivă»...

Andrei Pop cere reformarea PSD Ialomița
Primul parlamentar ialomițean care a reacționat după căderea Guvernului Dăncilă a fost deputatul ialomițean (încă) PSD Andrei Pop. Acesta a publicat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj: «Cred că este momentul ca un NOU BLOC DE STÂNGA să-și facă apariția. Doar într-o formulă întregită, într-o echipă lărgită, stânga se mai poate opune cu succes, pe termen scurt, mediu și lung, unui alt guvern și blocului ad-hoc de dreapta care a dărâmat guvernul. Trebuie să recunoaștem, să fim sinceri, că rezultatul de astăzi este, în mare parte, și rezultatul unui mod de lucru deficitar, de la nivel local și central, dezastruos, inadaptat noilor nevoi sociale și politice. În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum! Actualul mod de lucru nu mai poate continua. De la un scor fabulos în 2016, unde am ajuns? PSD Ialomița trebuie să se reconecteze cu electoratul, să-i recâștige încrederea, pierdută pentru că unii au considerat că se poate face orice, oricând, fără costuri. PSD Ialomița trebuie să se orienteze către oameni care pot opri hemoragia actuală, către un alt tip de conducere, care înțelege că actualul mod de lucru trebuie oprit. Trebuie să devenim transparenți, participativi, deschiși. Urmează alegerile locale și parlamentare. Cât trebuie să mai cădem astfel încât să nu ne mai ridicăm? Dacă nu vom avea puterea să vedem mai departe de interesele jucate pe termen scurt, pe termen lung vom pierde iremediabil. Trebuie să fim conștienți de asta. Trebuie să fim realiști!»... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 21:20 (11469 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Și frizer, și viceprimar

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Agenția Națională de Integritate a dat publicității joi, 3 octombrie 2019, un comunicat de presă în care informează că viceprimarul orașului Fierbinți-Târg, Marius Alin Câmpeanu, a fost declarat incompatibil. Potrivit ANI, acesta a exercitat simultan, timp de 2 ani, atât funcția de viceprimar, cât și pe cea de angajat al unei societăți comerciale. Viceprimarul în cauză riscă să-și piardă mandatul, însă «procedura este una de durată», după cum a precizat prefectul județului Ialomița, Gigi Petre.

ANI trăiește, Câmpeanu e incompatibil Deși pare o instituție desuetă, ANI continuă să funcționeze... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 17:15 (6474 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

Și în Ialomița ca-n toată țara

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

În așteptarea sezonului rece, ialomițenii au început să achiziți­oneze lemne de foc. Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. O bună parte din această cantitate este scoasă la licitație și comercializată către firmele de profil. Fără ca legislația să reglementeze prețurile, societățile comercializează lemnele de foc și la valori care pot depăși 500 de lei/mc.

Valoarea lemnelor de foc Pentru sezonul rece 2019-2020, Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. Instituția valorifică lemnele de... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 15:15 (3296 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialo­mița a acționat în instanță Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru un debit de 700 mii de lei. Istorica datorie datează încă din 2011 și reprezintă valoarea sumelor pe care unitatea medicală a «omis» să le recupereze de la persoanele care au provocat accidente rutiere cu victime sau scandaluri pu­blice.

Proces în derulare Conform informațiilor oficiale oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, din 2011 și până în prezent Spitalul Județean de Urgență Slobozia a oferit asistență medicală unui număr de 600 de persoane... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 11:05 (13914 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

O femeie de aproximativ 50 de ani, din comuna Adâncata, a fost arestată preventiv în cursul zilei de miercuri, 9 octombrie 2019, după ce și-a înjunghiat în gât cumnatul. Atât victima, cât și agresoarea cunsumaseră înainte băuturi alcoolice, apoi s-au luat la ceartă. Enervată de atitudinea bărbatului, aceasta a luat un cuțit și i l-a înfipt în gât. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Municipal Urziceni, însă nu a necesitat internare. Agresoarea a fost arestată preventiv pentru 30 de zile.... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 21:05 (3837 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Din data de 15 octombrie 2019, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti în avans o parte dintre ajutoarele financiare de care beneficiază fermierii ialomițeni. Plata integrală a subvențiilor agricole se va realiza după data de 1 decembrie 2019.

Peste 190 mii de hectare, eligibile la plată Conform Ministerului Agriculturii, plata în avans a subvențiilor destinate fermierilor, realizată prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, se va efectua începând cu data de 15 octombrie 2019. Cea mai mare valoare o are ajutorul financiar pe suprafață, denumit «Schema... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 17:40 (2675 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

La Giurgeni

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

Profesorii din Giurgeni nu mai au dreptul să vină la școală cu microbuzul școlar. Decizia a fost adoptată de administrația locală, după ce reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița le-au explicat faptul că automobilele trebuie utilizate doar pentru transportul elevilor. Sindicatele din Învățământ atrag atenția că decizia luată de aleșii locali este «abuzivă» și reclamă faptul că profesorii navetiști vin la cursuri cu mașinile de ocazie.

Situație încurcată La câteva săptămâni de la începerea noului an școlar, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au verificat starea tuturor microbuzelor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 14:40 (5810 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București va organiza, în perioada ianuarie-februarie 2015, o selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:35
(5403 vizualizări - 0 comentarii)


Gest umanitar al polițiștilor din Țăndărei

Trei familii modeste din Țăndărei vor avea parte de Sărbători mai frumoase datorită polițiștilor din oraș. Oamenii legii au inițiat o campanie umanitară și le-au dăruit oamenilor sărmani un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:20
(4796 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei răniți!

Luni, 22 decembrie 2014, pe raza județului s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei persoane.
Astfel, primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 16:10
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă locuri de muncă în agricultură în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunștința celor interesați că, la această dată, prin rețeaua EURES sînt disponibile 800 locuri de muncă în Spania, respectiv  lucrători ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 15:45
(9585 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul Trezoreriei

Trezoreria statului face cunoscut agenților economici, instituțiilor publice precum și populației că impozitele, taxele, contribuțiile și alte venituri care se încasează în numerar, datorate bugetului general ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 13:20
(6848 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Comerțul ilegal cu produse viniviticole, în vizor

Luni, 22 decembrie 2014, sub directa coordonare a Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii acționează, la nivel național, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 12:15
(4963 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 800 de cărți noi pentru Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

În cadrul programului de granturi de carte BOOKS 4 YOUTH 2 și a campaniei «LĂSAȚI-MĂ SĂ ÎNVĂȚ!» din luna septembrie 2014, deschis pentru biblioteci, instituții de învățămînt, ONG-uri, și alte instituții ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 18:05
(6565 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prețurile medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 97/2014 privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 17:30
(7697 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Bluetongue, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii/deținătorii de animale că, începînd din data de 02.12.2014, în România a debutat perioada liberă de vectori ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 16:50
(6897 vizualizări - 0 comentarii)


Programul de Sărbători la Oficiul Național al Registrului Comerțului

Vă informăm că programul de lucru al Oficiului Național al Registrului Comerțului și al oficiilor registrului comerțului de pe lîngă tribunale se va modifica în perioada Sărbătorilor de Iarnă ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:40
(8922 vizualizări - 0 comentarii)


Activități la Penitenciarul Slobozia în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Sărbătorile de iarnă reprezintă o perioadă marcată de o puternică încărcătură emoțională pentru deținuții Penitenciarului Slobozia. Cu această ocazie, la nivelul instituției au fost desfășurate mai multe ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:20
(5530 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Persoană rănită în urma unui accident rutier

O femeie în vîrstă de 47 ani a fost rănită după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un copac. Evenimentul s-a produs miercuri, 17 decembrie 2014, în jurul orei 14,40, pe DN2C, în ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:05
(8179 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Coșereni: Pește fără documente de proveniență

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au depistat, în trafic, trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 31 și 38 de ani, domiciliați în municipiul Slobozia și județul Ilfov, în timp ce transportau cu un autoturism ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:45
(7357 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost aduși joi, 18 decembrie 2014, de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:20
(5130 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate

Polițiștii ialomițeni au efectuat în această săptămînă controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii», pe raza județului Ialomița, în urma acestora fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 12:10
(7106 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Prudență la cumpărături, de Sărbători

În această perioadă, premergătoare Sărbătorilor de Iarnă, cînd supermarket-urile, mall-urile, tîrgurile, piețele sînt aglomerate, în graba cumpărăturilor, Poliția ne recomandă să avem un comportament «preventiv ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 11:05
(4249 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Peste 600 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor demara o campanie umanitară, cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă. Oamenii legii vor oferi un sprijin material copiilor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2014, 20:35
(4586 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut la volan, a acroșat un alt vehicul

Poliția a fost sesizată vineri, 12 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:25
(6058 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 164 de șoferi sancționați, 16 permise reținute

În acest sfârșit de săptămînă, 12-14 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:20
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit în Franța, prins la Urziceni

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și a patrimoniului, fapte comise în Franța. La data de 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:10
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben de ceață

Urmare a atenționării meteorologice de Cod Galben de ceață, în zona Moldovei, Dobrogei și în zonele de sud, Poliția Română recomandă tuturor participanților la trafic să respecte, cu strictețe, regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:00
(2885 vizualizări - 0 comentarii)


Tragedie pe șoseaua către Slobozia Nouă. Șoferul unei mașini a murit într-un accident rutier!

Un tragic accident rutier s-a petrecut sîmbătă, 13 decembrie 2014, în zona cartierului Slobozia Nouă, al municipiului Slobozia. Șoferul de 36 de ani al unei mașini a murit pe loc. Din primele informații ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2014, 17:14
(15728 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale la comercianții de carne

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare  de 25000 de lei, în cadrul activităților desfășurate, la nivel național, pentru prevenirea evaziunii fiscale. Pe parcursul derulării ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2014, 15:50
(5065 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Tînăr de 17 ani, spulberat de un vehicul

Un tînăr de 17 ani a fost la un pas de moarte după ce a fost spulberat de un vehicul. Adolescentul traversase șoseaua prin loc nepermis. Cel care l-a acroșat pe adolescentul de 17 ani este un tînăr, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:40
(4986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au efectuat controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii» pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate. Astfel, la punctele de lucru a 5 societăți comerciale de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:05
(6013 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Spărgător de mașini, reținut de polițiști

Un tînăr, de 21 de ani, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, fiind acuzat de numai puțin de 12 furturi din autoturisme. Prejudiciul creat proprietarilor respectivelor mașini se ridică la 5600 de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 20:10
(6272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi!

Bilanț îngrijorător al polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița. Oamenii legii au în cercetare 3 accidente de circulație produse pe raza județului în ultimele 24 de ore! În urma evenimentelor rutiere, patru ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 19:20
(5097 vizualizări - 1 comentariu)


«Taina Sfântului Maslu», pelerinaj la Urziceni

«Taina Sfîntului Maslu», pelerinaj la Urziceni

Din anul 2009, la inițiativa părintelui Bogdan Ionuț Stancu, Protopop de Urziceni, s-a îndătinat obiceiul ca cei șapte preoți ai orașului de reședință a Protopopiatului să săvîrșească împreună Taina Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 15:15
(4555 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 7798 de șomeri în luna noiembrie

La finele lunii noiembrie 2014, rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este de 7,37%, în creștere ușoară față de cea înregistrată la sfîrșitul lunii octombrie 2014, cînd s-a situat la ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 14:25
(4918 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 3 mașini distruse de un copac rupt de vînt

3 mașini au fost distruse din cauza unui copac doborît la pămînt de vîntul puternic, la Slobozia. De asemenea, arborele căzut a rupt și mai multe cabluri de electricitate, telefonie și televiziune. La locul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 13:20
(4595 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...