Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Suntem în Opoziție!»

Senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița

«Suntem în Opoziție!»

Căderea Guvernului Dăncilă nu modifică planurile de campanie prezidențială ale social-democraților ialomițeni. Marian Pavel, președintele PSD Ialomița a declarat: «Suntem în Opoziție! Așteptăm formarea noului Guvern... Până atunci facem Opoziție, iar în Ialomița ne pregătim de campanie prezidențială pentru doamna Dăncilă! Nu mai e prim-ministru, dar e candidatul nostru pentru Președinția României...».

Păreri împărțite PSD Ialomița continuă campania pentru Viorica Dăncilă. La nici 24 de ore de la căderea Guvernului Dăncilă, senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, declară că... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2019, 20:05 (9794 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Deputatul (încă) PSD Andrei Pop face primele declarații publice

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Guvernul  Viorica Dăncilă a picat! Printre cei care au pus umărul la acest deznodământ se numără și parlamentarii ialomițeni Mihăiță Găină și Andrei Pop. Primul a votat în favoarea moțiunii, al doilea s-a abținut... Au fost exprimate în total 242 de voturi, dintre care 238 au fost «pentru» și 4 au fost «împotrivă»...

Andrei Pop cere reformarea PSD Ialomița
Primul parlamentar ialomițean care a reacționat după căderea Guvernului Dăncilă a fost deputatul ialomițean (încă) PSD Andrei Pop. Acesta a publicat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj: «Cred că este momentul ca un NOU BLOC DE STÂNGA să-și facă apariția. Doar într-o formulă întregită, într-o echipă lărgită, stânga se mai poate opune cu succes, pe termen scurt, mediu și lung, unui alt guvern și blocului ad-hoc de dreapta care a dărâmat guvernul. Trebuie să recunoaștem, să fim sinceri, că rezultatul de astăzi este, în mare parte, și rezultatul unui mod de lucru deficitar, de la nivel local și central, dezastruos, inadaptat noilor nevoi sociale și politice. În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum! Actualul mod de lucru nu mai poate continua. De la un scor fabulos în 2016, unde am ajuns? PSD Ialomița trebuie să se reconecteze cu electoratul, să-i recâștige încrederea, pierdută pentru că unii au considerat că se poate face orice, oricând, fără costuri. PSD Ialomița trebuie să se orienteze către oameni care pot opri hemoragia actuală, către un alt tip de conducere, care înțelege că actualul mod de lucru trebuie oprit. Trebuie să devenim transparenți, participativi, deschiși. Urmează alegerile locale și parlamentare. Cât trebuie să mai cădem astfel încât să nu ne mai ridicăm? Dacă nu vom avea puterea să vedem mai departe de interesele jucate pe termen scurt, pe termen lung vom pierde iremediabil. Trebuie să fim conștienți de asta. Trebuie să fim realiști!»... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 21:20 (11467 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Și frizer, și viceprimar

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Agenția Națională de Integritate a dat publicității joi, 3 octombrie 2019, un comunicat de presă în care informează că viceprimarul orașului Fierbinți-Târg, Marius Alin Câmpeanu, a fost declarat incompatibil. Potrivit ANI, acesta a exercitat simultan, timp de 2 ani, atât funcția de viceprimar, cât și pe cea de angajat al unei societăți comerciale. Viceprimarul în cauză riscă să-și piardă mandatul, însă «procedura este una de durată», după cum a precizat prefectul județului Ialomița, Gigi Petre.

ANI trăiește, Câmpeanu e incompatibil Deși pare o instituție desuetă, ANI continuă să funcționeze... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 17:15 (6457 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

Și în Ialomița ca-n toată țara

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

În așteptarea sezonului rece, ialomițenii au început să achiziți­oneze lemne de foc. Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. O bună parte din această cantitate este scoasă la licitație și comercializată către firmele de profil. Fără ca legislația să reglementeze prețurile, societățile comercializează lemnele de foc și la valori care pot depăși 500 de lei/mc.

Valoarea lemnelor de foc Pentru sezonul rece 2019-2020, Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. Instituția valorifică lemnele de... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 15:15 (3293 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialo­mița a acționat în instanță Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru un debit de 700 mii de lei. Istorica datorie datează încă din 2011 și reprezintă valoarea sumelor pe care unitatea medicală a «omis» să le recupereze de la persoanele care au provocat accidente rutiere cu victime sau scandaluri pu­blice.

Proces în derulare Conform informațiilor oficiale oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, din 2011 și până în prezent Spitalul Județean de Urgență Slobozia a oferit asistență medicală unui număr de 600 de persoane... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 11:05 (13900 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

O femeie de aproximativ 50 de ani, din comuna Adâncata, a fost arestată preventiv în cursul zilei de miercuri, 9 octombrie 2019, după ce și-a înjunghiat în gât cumnatul. Atât victima, cât și agresoarea cunsumaseră înainte băuturi alcoolice, apoi s-au luat la ceartă. Enervată de atitudinea bărbatului, aceasta a luat un cuțit și i l-a înfipt în gât. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Municipal Urziceni, însă nu a necesitat internare. Agresoarea a fost arestată preventiv pentru 30 de zile.... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 21:05 (3836 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Din data de 15 octombrie 2019, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti în avans o parte dintre ajutoarele financiare de care beneficiază fermierii ialomițeni. Plata integrală a subvențiilor agricole se va realiza după data de 1 decembrie 2019.

Peste 190 mii de hectare, eligibile la plată Conform Ministerului Agriculturii, plata în avans a subvențiilor destinate fermierilor, realizată prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, se va efectua începând cu data de 15 octombrie 2019. Cea mai mare valoare o are ajutorul financiar pe suprafață, denumit «Schema... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 17:40 (2673 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

La Giurgeni

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

Profesorii din Giurgeni nu mai au dreptul să vină la școală cu microbuzul școlar. Decizia a fost adoptată de administrația locală, după ce reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița le-au explicat faptul că automobilele trebuie utilizate doar pentru transportul elevilor. Sindicatele din Învățământ atrag atenția că decizia luată de aleșii locali este «abuzivă» și reclamă faptul că profesorii navetiști vin la cursuri cu mașinile de ocazie.

Situație încurcată La câteva săptămâni de la începerea noului an școlar, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au verificat starea tuturor microbuzelor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 14:40 (5792 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Petre Daea, ministrul Agriculturii, ar fi făcut presiuni asupra funcționa­rilor publici din Ialomița, angajați în instituțiile aflate în subordinea Minis­terului pe care îl conduce, să participe la «Zilele Naționale ale Produselor Alimentare Românești», eveniment organizat la București. Manifestarea este una pur electorală și reprezintă dorința lui Petre Daea de a-i arăta Vioricăi Dăncilă susținerea sa pentru Alegerile Prezidențiale. Surse avizate ne-au precizat că ministrul Agricul­turii i-ar fi promis șefei Guvernului că va aduce la acest eveniment fermieri din toată țara, însă cei mai mulți dintre aceștia au refuzat să participe. Drept urmare, Petre Daea i-a «transformat» pe funcționarii din... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 20:10 (4780 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

În timp ce autoritățile locale susțin că au rezolvat problemele de infrastructură în Cartierul Gării Noi, proprietarii de case din zonă iau de la capăt calvarul înotatului prin noroaie. Ca în fiecare toamnă, Cartierul se transformă într-o mlaștină, iar străzile devin impracticabile. În locul obișnuitelor reportaje «de sezon» am ales săptămâna asta să publi­căm postarea unuia dintre proprietari. Ea îi aparține lui Alexandru Zanfir, a apărut pe rețelele de socializare luni, 7 octombrie 2019, și ar fi absolut savuroasă, dacă situația nu ar fi tragică: «Locuitorii de pe strada PENEȘ CURCANUL, Cartierul Gării Noi, din mu­nicipiul Slobozia, invită autoritățile (sau cine dracu are în administrare această Pacoste de stradă), dar nu în ultimul rând pe domnul primar, la o excursie de numai 400 metri, prin tina care aduce aminte de Răscoala de la 1907, a cărei compoziție o putem analiza din stradă, curți, până în casele noastre. Atenție, domnule primar, pentru aceasta escapadă mă oblig să aduc la cunoștință echipamentul necesar: pantofi cu bot ascuțit, pantaloni cui cu vedere la gleznă și două bucăți consiliere pe orice domeniu... Să aveți în ce vă sprijini... Iar în spate un tab de la U.M., în caz că rămâneți suspendat, pentru că o ambulanță sau SMURD-ul nu pot intra pe această stradă, oricare din locuitori fiind condamnați să rămână fără cel mai mic ajutor dacă se întâmplă ceva...»... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 18:55 (7110 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Două titluri balcanice pentru CS Amara

Lupte libere

Două titluri balcanice pentru CS Amara

Localitatea bulgară Panagyurishte a găzduit la finele săptămânii trecute Campionatul Balcanic de Lupte Libere rezervat cadeților. Din delegația României au făcut parte și patru sportivi de la CS Amara care au arătat, încă o dată, că munca depusă acolo de an­tre­norul Marian Moraru dă roade în­sem­nate. La feminin, trei luptătoare din sta­țiunea balneară au evoluat în finală, toate duelându-se în acest ultim act cu re­prezentantele Turciei. Prima medalie de aur a fost obți­nută de Denisa Negoiță, la categoria 50 kg, luptătoarea confirmând astfel ascensiunea deosebită pe care o traversează în 2019. Al doilea titlu balcanic nu mai reprezintă de mult o surpriză. Valoroasa luptătoare Nicoleta Băjan... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 18:05 (3282 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Suntem din nou șefii seriei

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 2-1

Suntem din nou șefii seriei

Final de meci cu victorie importantă pe «1 Mai»! Enache Costea îl îmbră­ți­șează pe Ilie Lemnaru, iar în jurul lor sunt doar strigăte de bucurie. Unirea a trecut de una dintre contracandida­tele la promovare printr-un joc pragmatic, bine calculat și este, din nou, liderul seriei!

Atacul și-a făcut datoria
Enache Costea a rămas consecvent modulului 4-3-3 pe care l-a aplicat în acest sezon, iar contra Afumațiului a jucat cu Poiană-Ibrian, Dumbrăveanu, Lazăr, Comșa-Danciu (Năstase ’84), Lemnaru, Chebac-Moise (Bolojan ’66), Răduca (Hertu ’75), Moldovan (Dinu ’90). Ilfovenii au căutat... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 17:15 (4032 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Paula și restul lumii

Handbal, Liga Națională, Rapid București-HCM Slobozia 18-17 (10-5)

Paula și restul lumii

În vară a surprins toată lumea handbalului cu decizia de a se transfera la Rapid. Paula Ungureanu, unul dintre cei mai buni portari pe care i-a avut România vreodată, s-a decis că la apusul carierei este momentul să ajute la redresarea Rapidului. Iar cu Slobozia era necesar să-și pună la bătaie toate resursele. A făcut-o și, după 22 intervenții, a decis practic câștigătoarea meciului.

O repriză de coșmar Gheorghe Covaciu a atras atenția încă de săptămâna trecută cu privire la importanța meciului contra Rapidului. Erau 3 puncte mari în joc pe care, pentru a-și face viața mai ușoară,... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 16:05 (4065 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal pentru Ingrid și Maya

Legendele fotbalului românesc-Unirea Urziceni 2009, vineri, 11 octombrie 2019, orele 17,00

Fotbal pentru Ingrid și Maya

«Dăruiește viață prin fotbal!»-Sub acest slogan Liga Legendelor și Federația Română de Fotbal organizează un meci în scop caritabil între o selecționată a legendelor fotbalului românesc și echipa Unirii Urziceni care a câștigat titlul de Campionă a României în 2009. Obiectivul acestui eveniment îl reprezintă oferirea unui sprijin financiar cât mai însemnat pentru a le oferi «o șansă la o copilărie normală» gemenelor Ingrid și Maya Costache. Cele două fetițe din Slobozia au nevoie urgentă de o operație al cărei cost este de 100000 euro. Meciul va avea loc pe Stadionul «1 Mai» vineri, 11 octombrie a.c., de la orele 17,00. Intrarea este... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 15:20 (2893 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

La Fetești

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

Extinderea cimitirului din Fetești pe un teren care aparține Ministerului Afacerilor Interne face imposibilă exploatarea respectivei suprafețe. Cele 5 hectare au fost incluse într-un program cu finanțare europeană realizat cu scopul de a împăduri terenurile aflate în proprietatea statului. Inițiativa a fost însă blocată din cauza administrației locale de la Fetești, care a oferit locuitorilor noi locuri de veci în respectiva zonă. Suprafața pe care Ministerul Afacerilor Interne o deține la Fetești este administrată de Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, ai cărei reprezentanți susțin că fac demersuri pe lângă municipalitate pentru remedierea situației.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 14:15 (3095 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aproximativ 30% dintre elevii ialomițeni sunt navetiști

Anul școlar 2019-2020

Aproximativ 30% dintre elevii ialomițeni sunt navetiști

O statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că dintre cei peste 36 mii de elevi ialomițeni, care frecventează zilnic cursurile în anul școlar 2019-2020, 30% fac naveta. Dintre aceștia, cei mai mulți navetiști provin din mediul rural, respectiv 9815. Cu toate acestea, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița le-a pus la dispoziție elevilor doar 93 microbuze școlare.

Peste 11 mii de elevi navetiști Anul școlar 2019-2020 a în­ceput de aproape o lună de zile, iar conform statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean, 36507 elevi frecventează unită­țile de învățământ... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 11:05 (5023 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

O nouă ședință a Consiliului Local Slobozia

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

Gripată de luptele intestine dintre primar și viceprimari, administrația din Slobozia continuă să legifereze proiecte de hotărâri pentru care nu există surse de finanțare sau susținere din partea cetățenilor orașului. Joi, 26 septembrie 2019, plenul Consiliului Local a legiferat o serie de proiecte care vizează fie viața publică a orașului, fie investiții în obiective edilitare megalomanice, precum construirea sălii de sport polivalente în valoare de 66,5 milioane de lei...

O ședință ca toate ședințele Ședința Consiliului Local Slobozia de săptămâna trecută readuce în atenția opiniei... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 17:50 (8127 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin

Tichia de mărgăritar a Turcului de Urziceni

Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin

Serviciul de salubritate nu este singura idee creață a primarului Constantin Sava. El a achiziționat recent o Strategie de Iluminat Public pentru orașul Urziceni, de la fostul său șef de partid, Ioan Martin. Strategia a costat 25000 de lei și reprezintă primul pas în procesul de înființare a unui Serviciu de Iluminat Public. Potrivit Legii 230/2006, a serviciului de iluminat public, toate unitățile administrativ teritoriale din țară sunt obligate să înființeze un astfel de serviciu sau să concesioneze activitatea unei firme specializate.

Unde merge mia, merge și suta Înființarea Serviciului... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 14:40 (5910 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Programul Național de Dezvoltare Locală al Guvernului României alocă primăriilor din Ialomița peste 170 milioane de lei pentru modernizarea, reabilitarea sau extinderea sistemelor de apă și canalizare pe care le-au realizat. Banii Guvernului sunt însă cheltuiți în zadar, având în vedere că mai bine de jumătate din cele 60 de sisteme de apă din județ nu dispun de autorizație sanitară de funcționare. Marea problemă o reprezintă calitatea proastă a apei pe care administrațiile locale o furnizează către populație. Această situație este gene­rată de lipsa stațiilor de tratate. Potrivit listei proiectelor finanțate prin intermediul PNDL, doar două primării din Ialomița au făcut solicitări pentru finanțarea... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 10:50 (3861 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Strada care nu există

Strada care nu există

Strada Cimitirului e acolo de când se știe. În Nomenclatorul Stradal al Sloboziei însă, ea nu există! Oamenii nu știu și nu le pasă... Ei stau pe strada Cimitirului și gata! Numai că atunci când ajung la Primărie, situația e diferită. Acolo e nevoie de acte, de aprobări, de o relație... Altfel nu te poți cabla la utilități, nu-ți poți schimba buletinul și nu poți conduce mașina. Și așa e de vreo 15 ani încoace...

La pas, pe strada care nu există
Pe strada Cimitirului se lucrează din vară încoace. E una din alea 5 străzi cu care se laudă primarul Mocioniu că a început asfaltarea... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 19:05 (5762 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sprijin pentru agromediu

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește fermierilor care intenționează să depună cereri de plată pe suprafață că pot beneficia de un sprijn suplimentar pentru măsura de agromediu ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:39
(23538 vizualizări - 0 comentarii)


Localnici din Bărbulești, înarmați prin Slobozia

Miercuri, 7 aprilie a.c., un echipaj de poliție din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia, aflat în serviciul de patrulare pe raza municipiului, a depistat un grup format din șase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:38
(19738 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 400 mii de cereri pentru subvenția pe suprafață

Pînă miercuri, 7 aprilie 2010, în cadrul campaniei SAPS 2010, au fost depuse peste 400 mii de cereri de plată, pentru o suprafață de peste 1,9 milioane hectare. Potrivit datelor centralizate la nivelul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:37
(25012 vizualizări - 0 comentarii)


5 șoferi au rămas fără carnete

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 48 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent. Cu ocazia ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 15:36
(33354 vizualizări - 0 comentarii)


Zece hectare de vegetație uscată și stuf au ars în apropierea lacului Iezer

Arderea necontrolată a alertat pompierii profesioniști din Garda de Intervenție Slobozia a Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» miercuri, 7 aprilie a.c., la ora 18.58, și a avut ca ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 11:00
(22379 vizualizări - 0 comentarii)


Războiul limitelor administrative continuă

«Miercuri, 7 aprilie 2010, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a avut o întîlnire la care au participat primarii și secretarii localităților Colelia, Cocora și Balaciu, dar și reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2010, 10:24
(20083 vizualizări - 0 comentarii)


CUPA LICEELOR, ETAPA DE ZONĂ

Competiția «Cupa Liceelor»-faza județeană s-a încheiat. La Secțiunea Sport descoperiți toate loturile de elevi-sportivi ce vor reprezenta Ialomița la etapa de zonă, urmînd să înfrunte echipe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 18:11
(31976 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din zona Urziceni, ținte pentru hoți

Trei tineri din municipiul Urziceni au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiști și sînt cercetați pentru furt calificat, fiind suspectați că în perioada ianuarie-aprilie 2010 au comis mai multe furturi ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:43
(30005 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii caută țigări aduse din Republica Moldova

Polițiștii au efectuat controale în Piața Cuza Vodă, din Slobozia. Astfel, au identificat două persoane, un bărbat, de 47 de ani, și o femeie, de 46 de ani, soț și soție, care comercializau legume și fructe ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:38
(32187 vizualizări - 0 comentarii)


«Șoferi»fără permis

În după-amiaza zilei de marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 15.45, polițiștii au identificat pe raza localității Sălcioara un tînăr, de 23 de ani, din municipiul Buzău, care se afla la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:32
(37228 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furturi, reținuți

Marți, 6 aprilie a.c., polițiștii feteșteni au identificat suspecții mai multor furturi de biciclete, bunuri alimentare, băuturi alcoolice și a unui radiocasetofon, ultimul fiind sustras dintr-un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 15:26
(29995 vizualizări - 0 comentarii)


Sfintele Moaște de la Iași, la Mînăstirea din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor are bucuria de a invita pe toți credincioșii eparhiei la pelerinajul desfășurat cu ocazia celui de-al doilea hram al Mînăstirii din Slobozia, Izvorul Tămăduirii. Astfel ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2010, 06:58
(34712 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr împușcat în zona inimii, mort la Spitalul Urziceni

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orei 12.50, la Spitalul Municipal Urziceni a fost adus un tînăr, de 20 de ani, din București, care prezenta o plagă împușcată în zona inimii. La aproximativ 30 de minute ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:11
(27128 vizualizări - 0 comentarii)


Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, 5 ani în serviciul cetățenilor

Începînd cu 7 aprilie 2005, potrivit Ordinului Ministerului Comunicațiilor și Tehnologiei Informației nr. 112, Sistemul funcționează la nivelul întregii țări și poate fi apelat prin formarea numărului unic ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 17:03
(19709 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu de la un scurtcircuit electric

Pompierii din Garda de intervenție Țăndărei au fost alertați pentru a interveni la stingerea unui incendiu izbucnit la o magazie cu lemne din gospodăria unui cetățean din localitate. Pompierii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 12:54
(28030 vizualizări - 0 comentarii)


Liniște în Ialomița de Paște

Peste 350 de polițiști au acționat zilnic, în perioada Sfintelor Sărbători Pascale, pe raza județului, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. Efectivele Inspectoratului au fost prezente ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2010, 11:13
(22220 vizualizări - 0 comentarii)


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Independent vă urează Sărbători Fericite alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2010, 01:01
(32241 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, alături de cei aflați în dificultate

23 de familii cu o situație materială precară din județul Ialomița au primit înainte de Paște, din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, daruri constînd în alimente tradiționale pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2010, 11:16
(23423 vizualizări - 1 comentariu)


Fotbal: FC Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Unirea a revenit vineri, 2 aprilie a.c., la marșul cadențat cu care ne-a obișnuit în meciurile cu echipele mici. În jocul desfășurat la Tunari, contînd pentru etapa a XXII-a din Liga 3, Unirea a cîștigat ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 20:01
(20066 vizualizări - 0 comentarii)


Încă un pieton victimă a unui accident

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 10.30, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe Strada 1918, din municipiu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 17:42
(22205 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa Liceelor

La sala de festivități a Palatului Copiilor din Slobozia, vineri, 2 aprilie a.c., au fost premiate loturile sportive cîștigătoare la întrecerile din cadrul Cupei Liceelor. Evenimentul a fost organizat de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 13:16
(20625 vizualizări - 2 comentarii)


Manasia: Accident produs de un pieton

În dimineața zilei de joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 04.00, pe Drumul Național 2A, în localitatea Manasia s-a produs un accident rutier. Și acesta se înscrie în seria evenimentelor rutiere produse din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 08:42
(22283 vizualizări - 0 comentarii)


I-a furat portofelul la cimitir

Polițiștii din Fetești au fost sesizați de un bătrîn, de 70 de ani, din localitate, despre faptul că a fost victima unui furt. Deplasați la fața locului, polițițtii au efectuat cercetări în vederea stabilirii ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 07:52
(33515 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, prioritate pentru polițiști

Miercuri, 31 martie a.c., în intervalul orar 18.00-21.00, echipe formate din polițiști de siguranță publică, poliție rutieră și investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2010, 07:11
(22956 vizualizări - 0 comentarii)


«Alături de Oameni... pentru Oameni»

Și în anul 2010 Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială, derulează acest program social «Alături de Oameni... pentru Oameni». Programul-pilot a fost inițiat în anul 2009, de Asociația Socio ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 18:21
(16817 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale Direcției Sanitare Veterinare

Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, în perioada 15-31 martie 2010, au efectuat 71 de acțiuni de control, acțiuni în timpul cărora s-a urmărit modul de respectare ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 15:42
(31553 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul de Artă Creștină»

Consiliul Județean Ialomița, alături de Uniunea Artiștilor Plastici din România și Centrul Cultural Cultural UNESCO «Ionel Perlea», invită slobozenii și nu numai să viziteze expoziția «Salonul de Artă ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 11:03
(33844 vizualizări - 0 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache a câștigat Turneul Open Municipal

Tenis de cîmp: Sorin Iordache a cîștigat Turneul Open Municipal

Începînd de sîmbătă, 27 martie 2010, la terenurile Asociației Municipale de Tenis din București, s-a desfășurat turneul de tenis de cîmp OPEN MUNICIPAL, unul din cele mai puternice concursuri din calendarul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2010, 10:08
(17883 vizualizări - 1 comentariu)


Queen Fashion angajează

Magazinul Queen Fashion, ce urmează să-și deschidă porțile lîngă Kaufland, caută personal pentru angajare pe posturile de vînzător și manager de magazin. Doritorii trebuie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 19:41
(36895 vizualizări - 1 comentariu)


Trei accidente, trei răniți

Marți, 30 martie a.c., pe arterele județului au avut loc trei evenimente rutiere, soldate cu rănirea a trei persoane.
Astfel, în jurul orei 15.00, Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată prin ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2010, 19:22
(29461 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...