Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal pentru Ingrid și Maya

Legendele fotbalului românesc-Unirea Urziceni 2009, vineri, 11 octombrie 2019, orele 17,00

Fotbal pentru Ingrid și Maya

«Dăruiește viață prin fotbal!»-Sub acest slogan Liga Legendelor și Federația Română de Fotbal organizează un meci în scop caritabil între o selecționată a legendelor fotbalului românesc și echipa Unirii Urziceni care a câștigat titlul de Campionă a României în 2009. Obiectivul acestui eveniment îl reprezintă oferirea unui sprijin financiar cât mai însemnat pentru a le oferi «o șansă la o copilărie normală» gemenelor Ingrid și Maya Costache. Cele două fetițe din Slobozia au nevoie urgentă de o operație al cărei cost este de 100000 euro. Meciul va avea loc pe Stadionul «1 Mai» vineri, 11 octombrie a.c., de la orele 17,00. Intrarea este... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 15:20 (2894 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

La Fetești

Proiect european blocat din cauza extinderii cimitirului

Extinderea cimitirului din Fetești pe un teren care aparține Ministerului Afacerilor Interne face imposibilă exploatarea respectivei suprafețe. Cele 5 hectare au fost incluse într-un program cu finanțare europeană realizat cu scopul de a împăduri terenurile aflate în proprietatea statului. Inițiativa a fost însă blocată din cauza administrației locale de la Fetești, care a oferit locuitorilor noi locuri de veci în respectiva zonă. Suprafața pe care Ministerul Afacerilor Interne o deține la Fetești este administrată de Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița, ai cărei reprezentanți susțin că fac demersuri pe lângă municipalitate pentru remedierea situației.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 14:15 (3096 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aproximativ 30% dintre elevii ialomițeni sunt navetiști

Anul școlar 2019-2020

Aproximativ 30% dintre elevii ialomițeni sunt navetiști

O statistică a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că dintre cei peste 36 mii de elevi ialomițeni, care frecventează zilnic cursurile în anul școlar 2019-2020, 30% fac naveta. Dintre aceștia, cei mai mulți navetiști provin din mediul rural, respectiv 9815. Cu toate acestea, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița le-a pus la dispoziție elevilor doar 93 microbuze școlare.

Peste 11 mii de elevi navetiști Anul școlar 2019-2020 a în­ceput de aproape o lună de zile, iar conform statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean, 36507 elevi frecventează unită­țile de învățământ... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 11:05 (5027 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

O nouă ședință a Consiliului Local Slobozia

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

Gripată de luptele intestine dintre primar și viceprimari, administrația din Slobozia continuă să legifereze proiecte de hotărâri pentru care nu există surse de finanțare sau susținere din partea cetățenilor orașului. Joi, 26 septembrie 2019, plenul Consiliului Local a legiferat o serie de proiecte care vizează fie viața publică a orașului, fie investiții în obiective edilitare megalomanice, precum construirea sălii de sport polivalente în valoare de 66,5 milioane de lei...

O ședință ca toate ședințele Ședința Consiliului Local Slobozia de săptămâna trecută readuce în atenția opiniei... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 17:50 (8127 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin

Tichia de mărgăritar a Turcului de Urziceni

Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin

Serviciul de salubritate nu este singura idee creață a primarului Constantin Sava. El a achiziționat recent o Strategie de Iluminat Public pentru orașul Urziceni, de la fostul său șef de partid, Ioan Martin. Strategia a costat 25000 de lei și reprezintă primul pas în procesul de înființare a unui Serviciu de Iluminat Public. Potrivit Legii 230/2006, a serviciului de iluminat public, toate unitățile administrativ teritoriale din țară sunt obligate să înființeze un astfel de serviciu sau să concesioneze activitatea unei firme specializate.

Unde merge mia, merge și suta Înființarea Serviciului... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 14:40 (5910 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Programul Național de Dezvoltare Locală al Guvernului României alocă primăriilor din Ialomița peste 170 milioane de lei pentru modernizarea, reabilitarea sau extinderea sistemelor de apă și canalizare pe care le-au realizat. Banii Guvernului sunt însă cheltuiți în zadar, având în vedere că mai bine de jumătate din cele 60 de sisteme de apă din județ nu dispun de autorizație sanitară de funcționare. Marea problemă o reprezintă calitatea proastă a apei pe care administrațiile locale o furnizează către populație. Această situație este gene­rată de lipsa stațiilor de tratate. Potrivit listei proiectelor finanțate prin intermediul PNDL, doar două primării din Ialomița au făcut solicitări pentru finanțarea... [citește_tot_articolul]

7 Octombrie 2019, 10:50 (3863 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Strada care nu există

Strada care nu există

Strada Cimitirului e acolo de când se știe. În Nomenclatorul Stradal al Sloboziei însă, ea nu există! Oamenii nu știu și nu le pasă... Ei stau pe strada Cimitirului și gata! Numai că atunci când ajung la Primărie, situația e diferită. Acolo e nevoie de acte, de aprobări, de o relație... Altfel nu te poți cabla la utilități, nu-ți poți schimba buletinul și nu poți conduce mașina. Și așa e de vreo 15 ani încoace...

La pas, pe strada care nu există
Pe strada Cimitirului se lucrează din vară încoace. E una din alea 5 străzi cu care se laudă primarul Mocioniu că a început asfaltarea... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 19:05 (5763 vizualizări - 4 comentarii)

POLITICĂ

«Asistăm azi la o exacerbare a abuzurilor împotriva copiilor!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel avertizează

«Asistăm azi la o exacerbare a abuzurilor împotriva copiilor!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel trage un semnal de alarmă privitor la lipsa unei le­gislații adecvate pentru combaterea abuzurilor împotriva copiilor. În cadrul conferinței de joi, 26 septembrie 2019, parlamentarul a criticat dur Guvernul Dăncilă pentru lipsa de implicare și pentru blocarea unor măsuri legislative adecvate. «Lipsa unei legislații adecvate dă posibilitatea unor dezaxați să acționeze în continuare!» a declarat Gheorghe Tinel, printre altele.

Soluții pentru o legislație deficitară
Deputatul PNL Gheorghe Tinel susține că lipsa unei le­gislații dure împotriva abuzurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 14:40 (3728 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pictură pe tricouri» by Mihaela Bujor

Noul trend 2019

«Pictură pe tricouri» by Mihaela Bujor

Și-a descoperit pasiunea în urmă cu 9 ani, iar de atunci nu s-a mai oprit. A pictat pe tot ce a pus mâna... De la lemn, sticlă și plastic, până la rucsacuri și adidași. Acum însă pictează pe tricouri. Arta sa este valorificată de cererile interminabile de la prieteni, rude și necunoscuți. «Ceea ce creez, vine pur și simplu din pasiune! Sunt o perfecționistă și nu vreau să mă dezamăgesc în primul rând pe mine, apoi pe cumpărător... Mi-a intrat în sânge și nu mă pot opri!» susține Mihaela Bujor.

Hand Made Art În urmă cu 9 ani, Mihaela Bujor a descoperit arta rulării hârtiei, respectiv... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 11:05 (2107 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Viitorul copiilor sună bine!

Se întâmplă la Perieți

Viitorul copiilor sună bine!

După ultimele sale reali­zări, lucrările de asfaltare și amplasarea în comună a 5 busturi ale celor mai importante personalități de-a lungul istoriei, primarul Periețiului, Adrian Merlea, se preocupă de viitorul copiilor: realizarea de parcuri, reabilitarea școlii și grădiniței sau introducerea în unitățile de învățământ a culege­rilor auxiliare. Astfel, cei mici vor deveni beneficiarii mai multor surprize din partea edilului. «Anul acesta ne axăm pe viitorul copiilor noștri!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parcuri pentru copii Luna septembrie reprezintă luna în care... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 18:05 (4675 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

candidaturi de sacrificiu

Cel puțin la Slobozia, Alegerile Locale din 2020 vor reprezenta alinierea unor candidați de sacrificiu. Indiferent de persoanele cu care se vor prezenta partidele, acestea vor fi doar oameni care, după alți 4 ani, vor fi nevoiți să se retragă. Căci, la Slobozia, oricare va fi cel ales/aleasă, se va confrunta cu realitatea a ceea ce a reprezentat politica social-democrată timp de 30 de ani. Municipiul reședință de județ al Ialomiței este înglodat în datorii, are demarate mai multe pro­iecte extrem de costisitoare, în timp ce pro­ble­mele de zi cu zi abundă agenda administrației. Din nefericire, oricare va fi candidatul/candidata care va câștiga, imposibilitatea reală de a rezolva aceste probleme... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 14:05 (3158 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

 Nouă persoane au murit într-un accident rutier

Tragedie la Sfântu Gheorghe

Nouă persoane au murit într-un accident rutier

UPDATE Cauzele accidentului sunt investigate de procurorii din Urziceni

Un grav accident rutier s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, pe DN2A, în zona localității Sfântu Gheorghe. Din primele informații se pare că nouă persoane și-ar fi pierdut viața, în urma impactului dintre un tir și un microbuz.

Trafic blocat din cauza accidentului
În microbuzul implicat în accidentul rutier se aflau 17 persoane, care doreau să ajungă la serviciu, în Capitală. Se pare că șoferul tirului ar fi pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de microbuz. Din accident a rezultat decesul a nouă persoane, iar alte nouă au fost rănite. Victimele au... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 09:01 (31100 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Contract parafat între Primăria Amara și constructor

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Vineri, 4 octombrie 2019, la orele 11,30, autoritățile locale din Amara au semnat contractul pentru reabilitarea Grădinii de Vară, locația unde se desfășoară prin tradiție Festivalul «Trofeul Tinereții». Valoarea proiectului este de 13,8 milioane de lei, iar termenul limită pentru finalizarea lucrărilor este de un an... Investiția pune în dificultate desfășurarea Festivalului de la Amara de anul viitor, declarat oficial «cel mai longeviv festival de muzică ușoară din țară». Primarul orașului Amara, Ion Măiță, nu are la acest moment o soluție de avarie. «E prea devreme să identificăm o soluție pentru ediția din 2020... Sperăm ca până la momentul respectiv să facem recepția!» a declarat primarul... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:40 (7537 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Și în acest an școlar elevii Școlii Gimnaziale Movilița vor fi obligați să folosească WC-urile din curtea unității de învățământ. Situația este generată de faptul că proiectul finanțat de Guvernul României privind realizarea unor toalete mo­derne a fost sistat. În lipsa unor grupuri sanitare noi, unitatea de învățământ nu poate primi autorizația sanitară de funcționare, iar fără acest document Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar i-ar putea ridica acreditarea. Deși cunosc problema, reprezentanții autorităților locale tratează totul cu indiferență.

Un proiect abandonat... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:20 (7697 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Începând cu anul 2008, Poliția Locală Slobozia filmează fiecare mișcare a cetățenilor. Pe lângă camerele de supraveghere din oraș și cele montate pe bordul mașinilor, polițiștii locali dețin la purtător mici camere video portabile, prinse de cămașă ori de epoleți. La acest moment, Slobozia este «mai în siguranță» cu 11 camere...

Siguranță și încredere În vreme ce municipiul Slobozia este împânzit de camere de supraveghere, polițiștii locali dețin suplimentar, de mai bine de 11 ani, mici camere video portabile. Prinse de cămașă sau de epoleți, cu ajutorul unei singure apăsări pe buton... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 14:25 (11362 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

În timp ce Ministerul Sănătății amenință că-i va sancționa pe medicii care nu oferă consultații în timp optim, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu o avalanșă de cazuri care nu repre­zintă o urgență medicală. Aproximativ 70% dintre pacienții care se prezintă la Unitatea de Primiri Urgențe pot fi consultați de medicii de familie. Pentru ca numărul acestor cazuri să scadă, autoritățile ialomițene au luat decizia de a înființa Centre de Permanență în 5 localități. Deși util, proiectul însă a fost abandonat...

Situație delicată Un proiect de lege inițiat de Ministerul ... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 11:05 (7526 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Apostolii muzicii de operă

Apostolii muzicii de operă

Un profesor dăruit îl întâlnești o dată în viață... Elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia au această șansă cu doi profesori dă­ruiți muzicii. Așa cum spunea Maria Callas, «Fie te naști artist, fie nu. Și rămâi artist chiar dacă vocea ta nu mai e un foc de artificii. Artistul rămâne pentru vecie!»...

Mezzosoprana Lăcrămioara Crihana: «Cântatul înseamnă suflet îmbinat cu muzică!»
Proaspăt doctorand al Universității Naționale de Arte «George Enescu» Iași, solistă a Teatrului Național de Operă și Operetă «Nae Leonard» Galați de mai bine de 10 ani și... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 17:40 (5270 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița are un nou director. Este vorba despre comisarul Florina Manea. Aceasta a fost numită interimar la conducerea instituției, pentru o perioadă de 6 luni, după scandalul public în care a fost implicat fostul director, Cornel Ianuș.

Alcoolul l-a lăsat fără funcție Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără director, după ce Cornel Ianuș și-a dat demisia, fiind implicat într-un imens scandal public. În timpul unui control inopinat efectuat de reprezentanții Autorității Naționale pentru Protecția... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 14:25 (6374 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

Serviciul Public de Transport Local Slobozia

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

După aproape două luni de la înființare, problemele Serviciului Public de Transport Local Slobozia se țin lanț. Lipsa licențelor de transport, numere de Olanda și, mai nou, pierderi de peste 60 mii de lei pe lună! Primarul Adrian Mocioniu este optimist și crede că din ce în ce mai mulți cetățeni vor utiliza drept mijloc de locomoție transportul public.

Probleme peste probleme Începând cu 1 august 2019, pe străzile municipiului Slobozia au apărut mult așteptatele autobuze de transport public. Cu toate acestea, apariția acestora a cauzat administrației locale numeroase pro­bleme. Începând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 10:45 (6757 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

Oficial, stăm bine

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

În Ialomița există oficial «10 surse potențial poluatoare», potrivit informațiilor furnizate de către Administrația Bazinală de Apă Ialomița-Buzău. Concret, este vorba despre 10 firme care desfășoară activități economice care presupun deversarea de ape uzate în emisarul Ialomița. În ultimii 10 ani, au fost înregistrate 41 de deversări accidentale în ba­zinul hidrografic Ialomița, dintre care doar 3 pe teritoriul județului. Oficialii Administrației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău susțin că, în condițiile în care toate aceste entități au stații de epurare funcți­onale, râul Ialomița are un grad de poluare «moderat». În spatele sintagmei se ascund însă pericole ecologice reale, la care oficialii preferă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 16:55 (4694 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Ialomița: A dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni  caută o minoră, de 12 ani, care a plecat de acasă și nu a revenit până în prezent. Cei care pot oferi informații care să conducă la găsirea minorei sunt rugați să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:20
(7155 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Festivalul Național de Folclor «Doina Bărăganului», ediția a III-a

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, a Consiliului Local Amara, a Consiliului Local Slobozia, a Direcției ...[citește_toată_știrea]

8 August 2017, 20:05
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier în zona Popasului «Perla»

Accident rutier în orașul Amara, în zona Popasului «Perla». O femeie și un bărbat, ambii în vârstă de aproximativ 60 de ani, au fost răniți după ce două automobile s-au ciocnit. Din primele informații se ...[citește_toată_știrea]

7 August 2017, 19:13
(6750 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


ITM Ialomița: Amenzi de 100 mii de lei pentru «muncă la negru»

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat în luna iulie 2017 o serie de controale tematice pentru a preveni și combate fenomenul «muncii la negru». În urma verificărilor au fost depistate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 20:10
(6685 vizualizări - 1 comentariu)


Se închide gazul la Fetești

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării de gaze naturale în municipiul Fetești, pe străzile Anghel Saligny, Călărași și Ecaterina Teodoriu, vineri, 4 august 2017, în intervalul orar 8,00-12,00. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:35
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


«Trofeul Tinereții Amara 2017», sub supravegherea jandarmilor

Efective de jandarmi vor supraveghea, în perioada 3-6 august 2017, buna desfășurare a Festivalului «Trofeul Tinereții Amara 2017». Misiunile oamenilor legii au ca scop prevenirea de fapte antisociale. ...[citește_toată_știrea]

3 August 2017, 19:05
(5862 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC CARGILL CEREALE SRL
angajează
LABORANT
pentru Silozul Bucu, județul Ialomița
2 posturi-unul permanent și
unul pe perioadă determinată (5 luni)
Cerințe minime: studii medii,
cunoștințe operare calculator;
studiile de specialitate sau
experiența în domeniu
constituie un avantaj
Responsabilități: determină calitatea
produselor la Recepție,
în timpul Depozitării, la Livrare,
întocmește documentele specifice
acestor operațiuni manual
și pe calculator și operează
în sistemul de gestiune toți indicii
calitativi necesari, întocmește rapoarte
Cei interesați sunt rugați
să trimită CV-ul pe adresa de mail:
[email protected]
sau pe fax la nr. 021/23.32.499,
cu mențiunea
«pentru laborant Bucu, județul Ialomița»
CV-urile pot fi depuse
și la poarta Silozului Bucu,

situat în strada Gh. Lazăr,
cu mențiunea de mai sus,
în atenția dlui Șerban Jan-șef locație.
Termenul limită de depunere al CV-urilor
este 10 August 2017

1 August 2017, 20:10


Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 19:15
(5647 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 15:20
(8328 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 11:05
(5845 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 20:10
(5213 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:45
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:35
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:15
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 18:40
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:20
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 34 mii de lei pentru patronii spălătoriilor auto

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă  Ialomița au verificat recent modul în care se respectă legislația în muncă de către patronii spălătoriilor auto de pe raza județului. Cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 21:05
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A scăzut infracționalitatea stradală

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut un bilanț al activității pe primul semestru al anului în curs. Potrivit statisticilor, infracționalitatea stradală sesizată la nivelul județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:20
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Află de pe internet informații despre calitatea aerului

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița informează cetățenii cu privire la faptul că website-ul care oferea informații despre calitatea aerului a fost îmbunătățit. Astfel, cei interesați pot ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:05
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 19 și 45 de ani, aceștia fiind suspecți în mai multe cauze privind comiterea de furturi. Pentru trei ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:40
(4709 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie ENEL: Fetești a rămas fără apă!

Vineri, 28 iulie 2017, în jurul orelor 15,20, în urma unei avarii la linia de alimentare cu tensiune a Uzinei de Apă Fetești, abonații din localitate au rămas fără apă potabilă. Au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:25
(5720 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat acroșat de un autoturism

Un bărbat de 34 de ani, din județul Constanța, a fost rănit în urma unui accident rutier produs pe raza comunei Stelnica luni, 24 iulie 2017. Acesta a fost acroșat de un autoturism condus de un tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2017, 16:35
(5528 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica accident


Movilița: Cinci persoane rănite într-un accident rutier

Accident rutier între localitățile Movilița și Coșereni. Cinci persoane au fost rănite după ce 3 mașini s-au ciocnit. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD, însoțiți de un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 17:21
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Duminică 22 iulie a.c., în jurul orei 1.30, jandarmii din cadrul unei patrule care asigura măsurile de ordine publică la manifestările culturale prilejuite de «Ziua Comunei Jilavele», au observat pe o alee ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 15:20
(6309 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele scandal


Tabără gratuită organizată de Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni a organizat o mini tabără la Mânăstirea Cozia din județul Vâlcea. Astfel, în perioada 16- ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 12:15
(4637 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6220 șomeri, din care 943 șomeri indemnizați, respectiv 5277 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 11:10
(4695 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

Duminică, 23 iulie 2017, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ținut un moment de reculegere în fața instituției, pentru a cinsti memoria polițistului Sorin Vezeteu, ucis în ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2017, 15:30
(4935 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Oficialii MApN au intervenit pentru scoaterea din Dunăre a TAB-ului scufundat

Vineri, 21 iulie 2017, reprezentanții Ministerului Apărării Naționale au intervenit la Bordușani pentru a scoate din apele Dunării TAB-ul scufundat, în urma exercițiului militar NATO, desfășurat în zonă ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2017, 18:25
(11883 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
șoferi profesioniști TIR
transport cereale
-curse locale
-salariu atractiv
Relații la telefon 0729/158.773

21 Iulie 2017, 11:20


CJP Ialomița: Solicitări scăzute pentru biletele de tratament

O situație a Casei Județene de Pensii Ialomița cu privire la acordarea tichetelor de tratament arată faptul că anul acesta pensionarii ialomițeni nu au făcut demersuri pentru a primi aceste bilete. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2017, 18:15
(8289 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...