Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Strada care nu există

Strada care nu există

Strada Cimitirului e acolo de când se știe. În Nomenclatorul Stradal al Sloboziei însă, ea nu există! Oamenii nu știu și nu le pasă... Ei stau pe strada Cimitirului și gata! Numai că atunci când ajung la Primărie, situația e diferită. Acolo e nevoie de acte, de aprobări, de o relație... Altfel nu te poți cabla la utilități, nu-ți poți schimba buletinul și nu poți conduce mașina. Și așa e de vreo 15 ani încoace...

La pas, pe strada care nu există
Pe strada Cimitirului se lucrează din vară încoace. E una din alea 5 străzi cu care se laudă primarul Mocioniu că a început asfaltarea... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 19:05 (5763 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Asistăm azi la o exacerbare a abuzurilor împotriva copiilor!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel avertizează

«Asistăm azi la o exacerbare a abuzurilor împotriva copiilor!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel trage un semnal de alarmă privitor la lipsa unei le­gislații adecvate pentru combaterea abuzurilor împotriva copiilor. În cadrul conferinței de joi, 26 septembrie 2019, parlamentarul a criticat dur Guvernul Dăncilă pentru lipsa de implicare și pentru blocarea unor măsuri legislative adecvate. «Lipsa unei legislații adecvate dă posibilitatea unor dezaxați să acționeze în continuare!» a declarat Gheorghe Tinel, printre altele.

Soluții pentru o legislație deficitară
Deputatul PNL Gheorghe Tinel susține că lipsa unei le­gislații dure împotriva abuzurilor... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 14:40 (3728 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Pictură pe tricouri» by Mihaela Bujor

Noul trend 2019

«Pictură pe tricouri» by Mihaela Bujor

Și-a descoperit pasiunea în urmă cu 9 ani, iar de atunci nu s-a mai oprit. A pictat pe tot ce a pus mâna... De la lemn, sticlă și plastic, până la rucsacuri și adidași. Acum însă pictează pe tricouri. Arta sa este valorificată de cererile interminabile de la prieteni, rude și necunoscuți. «Ceea ce creez, vine pur și simplu din pasiune! Sunt o perfecționistă și nu vreau să mă dezamăgesc în primul rând pe mine, apoi pe cumpărător... Mi-a intrat în sânge și nu mă pot opri!» susține Mihaela Bujor.

Hand Made Art În urmă cu 9 ani, Mihaela Bujor a descoperit arta rulării hârtiei, respectiv... [citește_tot_articolul]

6 Octombrie 2019, 11:05 (2107 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Viitorul copiilor sună bine!

Se întâmplă la Perieți

Viitorul copiilor sună bine!

După ultimele sale reali­zări, lucrările de asfaltare și amplasarea în comună a 5 busturi ale celor mai importante personalități de-a lungul istoriei, primarul Periețiului, Adrian Merlea, se preocupă de viitorul copiilor: realizarea de parcuri, reabilitarea școlii și grădiniței sau introducerea în unitățile de învățământ a culege­rilor auxiliare. Astfel, cei mici vor deveni beneficiarii mai multor surprize din partea edilului. «Anul acesta ne axăm pe viitorul copiilor noștri!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parcuri pentru copii Luna septembrie reprezintă luna în care... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 18:05 (4674 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

candidaturi de sacrificiu

Cel puțin la Slobozia, Alegerile Locale din 2020 vor reprezenta alinierea unor candidați de sacrificiu. Indiferent de persoanele cu care se vor prezenta partidele, acestea vor fi doar oameni care, după alți 4 ani, vor fi nevoiți să se retragă. Căci, la Slobozia, oricare va fi cel ales/aleasă, se va confrunta cu realitatea a ceea ce a reprezentat politica social-democrată timp de 30 de ani. Municipiul reședință de județ al Ialomiței este înglodat în datorii, are demarate mai multe pro­iecte extrem de costisitoare, în timp ce pro­ble­mele de zi cu zi abundă agenda administrației. Din nefericire, oricare va fi candidatul/candidata care va câștiga, imposibilitatea reală de a rezolva aceste probleme... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 14:05 (3158 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

 Nouă persoane au murit într-un accident rutier

Tragedie la Sfântu Gheorghe

Nouă persoane au murit într-un accident rutier

UPDATE Cauzele accidentului sunt investigate de procurorii din Urziceni

Un grav accident rutier s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, pe DN2A, în zona localității Sfântu Gheorghe. Din primele informații se pare că nouă persoane și-ar fi pierdut viața, în urma impactului dintre un tir și un microbuz.

Trafic blocat din cauza accidentului
În microbuzul implicat în accidentul rutier se aflau 17 persoane, care doreau să ajungă la serviciu, în Capitală. Se pare că șoferul tirului ar fi pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de microbuz. Din accident a rezultat decesul a nouă persoane, iar alte nouă au fost rănite. Victimele au... [citește_tot_articolul]

5 Octombrie 2019, 09:01 (31081 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Contract parafat între Primăria Amara și constructor

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Vineri, 4 octombrie 2019, la orele 11,30, autoritățile locale din Amara au semnat contractul pentru reabilitarea Grădinii de Vară, locația unde se desfășoară prin tradiție Festivalul «Trofeul Tinereții». Valoarea proiectului este de 13,8 milioane de lei, iar termenul limită pentru finalizarea lucrărilor este de un an... Investiția pune în dificultate desfășurarea Festivalului de la Amara de anul viitor, declarat oficial «cel mai longeviv festival de muzică ușoară din țară». Primarul orașului Amara, Ion Măiță, nu are la acest moment o soluție de avarie. «E prea devreme să identificăm o soluție pentru ediția din 2020... Sperăm ca până la momentul respectiv să facem recepția!» a declarat primarul... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:40 (7536 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Și în acest an școlar elevii Școlii Gimnaziale Movilița vor fi obligați să folosească WC-urile din curtea unității de învățământ. Situația este generată de faptul că proiectul finanțat de Guvernul României privind realizarea unor toalete mo­derne a fost sistat. În lipsa unor grupuri sanitare noi, unitatea de învățământ nu poate primi autorizația sanitară de funcționare, iar fără acest document Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar i-ar putea ridica acreditarea. Deși cunosc problema, reprezentanții autorităților locale tratează totul cu indiferență.

Un proiect abandonat... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:20 (7695 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Începând cu anul 2008, Poliția Locală Slobozia filmează fiecare mișcare a cetățenilor. Pe lângă camerele de supraveghere din oraș și cele montate pe bordul mașinilor, polițiștii locali dețin la purtător mici camere video portabile, prinse de cămașă ori de epoleți. La acest moment, Slobozia este «mai în siguranță» cu 11 camere...

Siguranță și încredere În vreme ce municipiul Slobozia este împânzit de camere de supraveghere, polițiștii locali dețin suplimentar, de mai bine de 11 ani, mici camere video portabile. Prinse de cămașă sau de epoleți, cu ajutorul unei singure apăsări pe buton... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 14:25 (11354 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

În timp ce Ministerul Sănătății amenință că-i va sancționa pe medicii care nu oferă consultații în timp optim, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu o avalanșă de cazuri care nu repre­zintă o urgență medicală. Aproximativ 70% dintre pacienții care se prezintă la Unitatea de Primiri Urgențe pot fi consultați de medicii de familie. Pentru ca numărul acestor cazuri să scadă, autoritățile ialomițene au luat decizia de a înființa Centre de Permanență în 5 localități. Deși util, proiectul însă a fost abandonat...

Situație delicată Un proiect de lege inițiat de Ministerul ... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 11:05 (7525 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apostolii muzicii de operă

Apostolii muzicii de operă

Un profesor dăruit îl întâlnești o dată în viață... Elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia au această șansă cu doi profesori dă­ruiți muzicii. Așa cum spunea Maria Callas, «Fie te naști artist, fie nu. Și rămâi artist chiar dacă vocea ta nu mai e un foc de artificii. Artistul rămâne pentru vecie!»...

Mezzosoprana Lăcrămioara Crihana: «Cântatul înseamnă suflet îmbinat cu muzică!»
Proaspăt doctorand al Universității Naționale de Arte «George Enescu» Iași, solistă a Teatrului Național de Operă și Operetă «Nae Leonard» Galați de mai bine de 10 ani și... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 17:40 (5270 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița are un nou director. Este vorba despre comisarul Florina Manea. Aceasta a fost numită interimar la conducerea instituției, pentru o perioadă de 6 luni, după scandalul public în care a fost implicat fostul director, Cornel Ianuș.

Alcoolul l-a lăsat fără funcție Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără director, după ce Cornel Ianuș și-a dat demisia, fiind implicat într-un imens scandal public. În timpul unui control inopinat efectuat de reprezentanții Autorității Naționale pentru Protecția... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 14:25 (6369 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

Serviciul Public de Transport Local Slobozia

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

După aproape două luni de la înființare, problemele Serviciului Public de Transport Local Slobozia se țin lanț. Lipsa licențelor de transport, numere de Olanda și, mai nou, pierderi de peste 60 mii de lei pe lună! Primarul Adrian Mocioniu este optimist și crede că din ce în ce mai mulți cetățeni vor utiliza drept mijloc de locomoție transportul public.

Probleme peste probleme Începând cu 1 august 2019, pe străzile municipiului Slobozia au apărut mult așteptatele autobuze de transport public. Cu toate acestea, apariția acestora a cauzat administrației locale numeroase pro­bleme. Începând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 10:45 (6756 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

Oficial, stăm bine

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

În Ialomița există oficial «10 surse potențial poluatoare», potrivit informațiilor furnizate de către Administrația Bazinală de Apă Ialomița-Buzău. Concret, este vorba despre 10 firme care desfășoară activități economice care presupun deversarea de ape uzate în emisarul Ialomița. În ultimii 10 ani, au fost înregistrate 41 de deversări accidentale în ba­zinul hidrografic Ialomița, dintre care doar 3 pe teritoriul județului. Oficialii Administrației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău susțin că, în condițiile în care toate aceste entități au stații de epurare funcți­onale, râul Ialomița are un grad de poluare «moderat». În spatele sintagmei se ascund însă pericole ecologice reale, la care oficialii preferă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 16:55 (4679 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Iarba arsă de acasă

Iarba arsă de acasă

Tocmai când ne lăudam că le-am văzut pe toate, am trăit să o vedem și pe-asta. Marți, 24 septembrie 2019, în prima zi ploioasă după două luni fără pic de apă, doi angajați ai DADP tundeau gazonul din «groapa lui Stoica» din Slobozia, în dreptul agorei. Tacticoși și murați până la piele, cei doi Dorei se plimbau precum coțofana din fabula lui Topârceanu «când în sus și când în jos», agățați de două agregate de tuns peluza. Și vă jurăm că n-am fi comentat nimic despre vrednicia care i-a pocnit în plină ploaie dacă nu ne-ar fi sărit în ochi iarba uscată de sub picioarele lor. Și dacă nu ne-am fi amintit că rulourile de gazon uscate ca iasca au fost instalate în noiembrie 2017, pe un frig... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 15:20 (4555 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Președintele Moraru angajează pe bază de «recomandări»

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Dan Anton este noul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Numirea sa, în 12 august 2019, este o premieră administrativă fără precedent. Potrivit declarațiilor oficiale ale pre­ședintelui Victor Moraru, «Dan Anton a fost angajat după ce am căutat în stânga și-n dreapta, la recomandarea unei colege...». Con­form OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, numirea lui Dan Anton este ilegală. Evident, preșe­dintele Victor Moraru nu este de aceeași părere...

Unul este Dan Anton Ziarul nostru a publicat în urmă cu o săptămână un articol în care ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 11:05 (8909 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața zilei de 1 octombrie 2019. Potrivit declarațiilor sale, demisia sa este justificată de modul absurd în care procedurile administrative impuse de la Centru îi afectează sănătatea. Ionel Ghiorghișor este interesat de o candidatură pentru Primăria Amara, oraș în care locuiește...

E ceva putred în Danemarca Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața de marți, 1 octombrie 2019. Conform declara­țiilor sale, motivul demisiei este justificat de absurdul procedurilor administrative. ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 20:20 (7699 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Caz șocant în comuna Platonești. Un bărbat de 51 de ani este acuzat de «pornografie infantilă» și «viol» după ce ar fi batjocorit o minoră care locuiește în apropierea casei sale. Fata a fost filmată în timp ce întreținerea raporturi sexuale cu agresorul și, mai mult decât atât, a fost obligată să-și fotografieze părțile intime și să-i transmită bărbatului imaginile prin intermediul rețelelor de socializare.

Agresorul a fost arestat preventiv
Din informațiile organelor judiciare, faptele ar fi fost comise începând cu anul 2017, când victima avea doar 12 ani. Totul a ieșit la iveală... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 19:25 (11919 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

Invincibilii de pe locul 2

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari–Unirea Slobozia 3-3

Invincibilii de pe locul 2

bonus: Recolta, ghinionista seriei

Ca orice localitate ilfoveană care se respectă, Tunari are o arenă cochetă și o echipă de fotbal capabilă oricând de fapte mari. Contrar tradiției ilfovene, Tunari are un public entuziast care știe când să se transforme în galerie pentru favoriți. Înainte de meciul cu Unirea Slobozia de sâmbătă, 28 septembrie a.c., ilfovenii bifaseră un start foarte bun, cu 4 victorii în 5 meciuri. Poate și datorită rețetei de transferuri aplicată în această vară, când au adus printre alți trei jucători de la Unirea Slobozia: Adăscăliței, Bucă și Teodorescu. Apropo de această enumerare, ni s-a demonstrat încă o dată că cel din urmă poate fi cel dintâi. În rolul eroului, Gabriel Teodorescu din păcate, în tricoul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 18:15 (6244 vizualizări - 18 comentarii)

SPORT

Meci crucial cu Rapid

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci crucial cu Rapid

Liga Florilor se reia la finele acestei săptămâni cu meciu­rile etapei a VI-a. În pauza competițională, HCM Slobozia a bifat printre altele și un meci amical contra celor de la Știința București, câștigat de elevele lui Gheorghe Covaciu cu 35-23. După acest test, HCM Slobozia reintră în focurile competiției oficiale cum nu se poate mai complicat. Pe Mădălina Toma și compania le așteaptă o deplasare la București, pentru confruntarea cu Rapid, contracandidată în duelul pentru menținerea în primul eșalon al handbalului feminin românesc. La fero­viare s-au produs în această pauză competițională mișcări pe banca tehnică, antrenorul Robert Licu fiind înlocuit cu fosta mare jucătoare Carmen Amariei.... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 17:10 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
334 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Țăndărei: Locuință cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 30 iulie a.c., trei echipaje de pompieri din Țăndărei, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 15:00
(7690 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Accidente rutiere la Coșereni și Gura Ialomiței

Duminică, 31 iulie a.c., pe raza localităților Coșereni și Gura Ialomiței s-au produs două accidente rutiere, în urmă cărora au rezultat opt victime. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD însă ...[citește_toată_știrea]

1 August 2022, 14:50
(11510 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28137, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 30 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2022, 16:50
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 41 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28129, fiind înregistrate 41 de cazuri noi față de ziua de vineri, 29 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2022, 16:40
(7121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 59 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28088, fiind înregistrate 59 de cazuri noi față de ziua de joi, 28 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:40
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Nerespectarea legii 241/2005 are consecințe penale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, potrivit art. 6^1 alin. (1) din Legea nr. 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 17:30
(6679 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României», sărbătorită la Muzeul Județean Ialomița

«Ziua Imnului Național al României» a fost sărbătorită vineri, 29 iulie a.c., la Muzeul Județean Ialomița, printr-o manifestare cu caracter educațional, adresată copiilor înscriși în programul muzeal « ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2022, 16:10
(6483 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 49 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 28029, fiind înregistrate 49 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 27 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 16:15
(7519 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A încercat să-și pună capăt zilelor

Joi, 28 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unei tentative de suicid la Fetești Gară. Este vorba despre un tânăr de 26 de ani care s-a urcat pe un stâlp de electricitate, înalt de 30 de metri, ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 14:15
(12983 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Gura Ialomiței: Incendiu la o anexă gospodărească

Miercuri, 27 iulie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în comuna ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2022, 12:40
(9618 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În primul semestru al anului 2022, valoarea sumelor colectate a fost de 560,27 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în primele 6 luni ale anului 2022, încasări nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 560,27 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 19:00
(11786 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Câini ținuți în condiții necorespunzătoare de către stăpâni

Marți, 26 iulie a.c., o femeie din orașul Amara a sesizat IPJ Ialomița cu privire la faptul că într-o curte din apropierea locuinței sale s-ar afla 5 câini răniți și flămânzi. Polițiștii din cadrul Biroului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 17:40
(12300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 85 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27980, fiind înregistrate 85 de cazuri noi față de ziua de marți, 26 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2022, 16:15
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Duminică, 31 iulie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea unuia dintre regimurile speciale prevăzute la art ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:40
(12067 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 96 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27895, fiind înregistrate 96 de cazuri noi față de ziua de luni, 25 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2022, 16:15
(9597 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Movila: Două persoane decedate într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs luni, 25 iulie a.c., pe raza localității Movila. Două persoane și-au pierdut viața, iar alte două au fost grav rănite, în urma impactului dintre două autoturisme. La fața ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:40
(20276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Bărcănești: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

Luni, 25 iulie a.c., pe raza comunei Bărcănești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane și rănirea a altor cinci. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 18:10
(13612 vizualizări - 1 comentariu)


Spitalul Județean Slobozia, partener într-un proiect privind prevenirea cancerului de col uterin

Spitalul Județean de Urgență Slobozia este principalul partener al Proiectului «Screening pentru Cancerul de Col Uterin și Tratament Precoce» (SCCUT), finanțat de Uniunea Europeană cu scopul de a preveni ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 17:00
(12093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Luni, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27799, fiind înregistrate 10 cazuri noi față de ziua de duminică, 24 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 16:00
(15643 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

Ialomița: 12 incendii de vegetație uscată

În ultimele 3 zile, pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a 18 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 18 incendii care au avut loc în perioada menționată, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:30
(20393 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii pe raza localităților Perieți și Grivița

Duminică, 24 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă, produs la anexa unei ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:15
(8956 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: 94,4% dintre ialomițeni s-au recenzat

Conform statisticilor Direcției Județene de Statistică Ialomița, până la data de 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița s-au recenzat 232642 de persoane, reprezentând 94,4% din populația rezidentă ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 15:00
(15528 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Ciochina: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Sâmbătă, 23 iulie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN2, în localitatea Ciocârlia, în eveniment fiind implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:45
(11282 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursare de TVA de peste 6,33 milioane de lei în iunie 2022

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeana Finanțelor Publice Ialomița a rambursat, în luna iunie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,33 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2022, 14:35
(12723 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 36 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27789, fiind înregistrate 36 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 16:10
(2030 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

IPJ Ialomița: Salvată de polițiști, după ce a leșinat în pădure

O femeie în vârstă de 85 de ani a fost salvată în cursul zilei de sâmbătă, 23 iulie a.c., de polițiștii ialomițeni, după ce s-a rătăcit și a leșinat din cauza temperaturilor ridicate, în pădurea Sinești ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2022, 12:00
(12671 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 33 de noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 23 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27753, fiind înregistrate 33 de cazuri noi față de ziua de vineri, 22 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2022, 16:50
(9591 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Proiectul educațional «Clubul de Vară», la a șasea ediție

Joi, 21 iulie 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, s-a desfășurat prima activitate din cadrul celei de a șasea ediții a «Clubului de Vară», intitulată ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 17:30
(9603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 51 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 22 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27720, fiind înregistrate 51 de cazuri noi față de ziua de joi, 21 iulie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:05
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 88 de cadre didactice au susținut examenul de Definitivat 2022

Proba scrisă din cadrul Examenului Național pentru definitivare în învățământ-sesiunea 2022 s-a desfășurat miercuri, 20 iulie a.c., începând cu ora 9,00. În județul Ialomița, centrul de examen a fost stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Iulie 2022, 16:00
(11766 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...