Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Meci crucial cu Rapid

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci crucial cu Rapid

Liga Florilor se reia la finele acestei săptămâni cu meciu­rile etapei a VI-a. În pauza competițională, HCM Slobozia a bifat printre altele și un meci amical contra celor de la Știința București, câștigat de elevele lui Gheorghe Covaciu cu 35-23. După acest test, HCM Slobozia reintră în focurile competiției oficiale cum nu se poate mai complicat. Pe Mădălina Toma și compania le așteaptă o deplasare la București, pentru confruntarea cu Rapid, contracandidată în duelul pentru menținerea în primul eșalon al handbalului feminin românesc. La fero­viare s-au produs în această pauză competițională mișcări pe banca tehnică, antrenorul Robert Licu fiind înlocuit cu fosta mare jucătoare Carmen Amariei.... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 17:10 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ultima speranță suntem noi

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ionuț, Rareș, Patrick, Mihăiță, Sara, Matei, Valentina... Și tot așa, până la 26. Sunt copii care fac terapie ABA în Centrul «Ema» din Slobozia. Însă numărul copiilor care au nevoie de terapie e mai mare. Mult mai mare... Numai la Centrul «Ema», pe lista de așteptare, sunt 12 copii...

Veteranii terapiei ABA «Ema» a fost primul Centru din oraș pentru copii cu tulburări din spectrul autist. Ideea a apărut în urmă cu 15 ani, când Ema avea 3 ani și orașul nu auzise de terapia ABA. Acum Ema are 18 ani, iar diagnosticele de genul «tulburări din spectrul autist» au devenit banale. Iar numărul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 16:35 (9039 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

În Ialomița

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

O analiză a rețelelor de apă realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că la robinetele a 51 de școli și grădinițe din județ curge apă nepotabilă. Inspectorii instituției au scos la iveală faptul că, în aceste comunități, potabilizarea apei se face la voia întâmplării, fără personal specializat.

Apă nepotabilă în școli și grădinițe
Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publice o serie de date cu privire la calitatea apei care curge în rețelele publice din cele 66 de localități ale jude­țului, distribuită și în unitățile de învă­țământ. Cele mai... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 13:25 (5884 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Bani publici pentru Alegerile Locale din 2020

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Pentru al doilea an consecutiv, administrația Moraru alocă 5 mili­oane de lei pentru finanțarea unor proiecte de investiții punctuale la nivelul administrațiilor locale. Anul acesta, fondurile au fost epuizate la 15 septembrie, conform declarațiilor președintelui Victor Moraru. Banii sunt utilizați pentru refacerea acoperișurilor unor instituții publice, terenuri sintetice de fotbal, amenajări de parcuri și, accidental, pentru asfaltarea unor tronsoane de drum în localitate.

Robinetul bugetar s-a închis
Miercuri, 19 septembrie a.c., președin­tele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 10:55 (6710 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Constantin Sava, primarul liberal al orașului Urziceni

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Urziceni, în pragul stării de alertă

Luni, 30 septembrie 2019, de la orele 17,00, plenul Consiliului Local Urziceni a aprobat decizia primarului Constantin Sava de a declara «stare de alertă». Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de peste o lună de zile cu o criză a gunoiului. Oficial, criza este declanșată de decizia operatorului de salubritate, Rosal Grup SA, de a restructura activitatea în unitățile administrativ-teritoriale pe care le deservește.

Criza bate la ușă Administrația din Urziceni este incapabilă să gestioneze «criza gunoiului». Situația persistă de mai bine de o lună, perioadă în care gunoiul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 22:50 (4556 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Primarul trebuie să facă!»

Bilanț de mandat: Sorin Ciriblan, primar Mărculești

«Primarul trebuie să facă!»

O nouă săptămână, un nou edil local. Primarul de la Mărculești este la al doilea mandat și știe deja că, fără realizări palpabile, electoratul nu va avea niciun motiv să-l voteze din nou în 2020.

Prea multă responsabilitate Comuna Mărculești nu are mai mult de 1000 de locuitori, iar primarul Sorin Ciriblan este la al doilea mandat. Crede că în cei 7 ani și mai bine de când este primar a reușit să ofere consătenilor un plus de progres și bunăstare, însă e conștient că mai e mult până departe. Susține că a atras la nivelul comunei fonduri în valoare de 20 milioane de lei: «Sunt lucruri... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 19:05 (5585 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

O analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice arată că peste 40 mii de ialomițeni au datorii la Fisc. Valoarea debitelor este de peste 300 milioane de lei! Cele mai multe debite provin din neachitarea amenzilor sau din atragerea răspunderii solidare ca urmare a prejudiciilor stabilite de instanțele de judecată. În ceea ce privește gradul de încasare, acesta este scăzut.

Datorii cu multe zerouri Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița la nivelul întregului județ există peste 40 mii de persoane fizice care au datorii la buget. Majoritatea restanțelor... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 16:10 (3437 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Risipă de bani publici pentru servicii de asistență juridică la Consiliul Județean Ialomița. Instituția plătește peste 150 mii de lei firmei de avocatură «Ceparu și Irimia» din București pentru a fi reprezentată în cele 10 litigii pe care le are deschise pe rolul mai multor instanțe din țară. Toate acestea în condițiile în care la Consiliul Județean Ialomița sunt angajați 12 consilieri juridici. Președintele Victor Moraru a motivat aceste cheltuieli invocând «complexitatea proceselor».

Cheltuieli, cheltuieli... Sumele pe care Consiliul Județean Ialomița le cheltuie pentru serviciile... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 13:35 (7645 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Preferă statul degeaba

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Tinerii din Ialomița preferă sprijinul statului în locul obține­rii unui loc de muncă. O analiză a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată faptul că peste 600 de tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, au ca sursă de venit ajutoarele sociale acordate în baza Legii 416/2001 a venitului minim garantat. Plata lunară a sprijinului financiar pe care aceștia îl primesc depășește 200 mii de lei. Între timp, domenii precum agricultura, serviciile sau construcțiile caută în zadar forță de muncă.

Leneveală pe banii Statului Ialomița este printre cele mai sărace... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 10:50 (4207 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

PLUS Ialomița a anunțat săptămâna trecută cooptarea lui Nicolae Sitaru în echipa Organizației. Anunțul era așteptat de mai multă vreme, în condițiile în care PLUS Ialomița urmărește extinderea filialei la nivelul întregului județ, precum și identificarea unor resurse umane valoroase pentru susținerea activității politice. «L-am rugat pe Nicolae Sitaru să vină alături de noi pentru că îl consider un om onest!» a declarat Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, pe marginea acestui subiect. Potrivit propriilor declarații, Nicolae Sitaru nu își dorește funcții politice și a acceptat să devină membru PLUS pentru a da un semnal «de implicare publică».

Un plus pentru PLUS Ialomița... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 16:20 (5143 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Maria vrea să meargă la școală

Drama unei fetițe nevăzătoare

Maria vrea să meargă la școală

Maria are 7 ani și ochii larg deschiși înăuntrul ei. De când a început școala, se așază în fiecare dimineață în fața ferestrei și așteaptă să treacă către școală copiii de vârsta ei. Îi știe după pași, după porțile care se trântesc în urma lor, după glasurile lor de elevi fără griji... Maria nu-i poate urma însă. Într-o țară ca România, într-un județ precum Ialomița, șansele ei de a învăța carte sunt infime. Și totuși ele există...

«Mă numesc Maria și vreau să merg la școală!» Așa începe povestea Mariei Gheorghe, fetița nevăzătoare de pe strada Independenței din Slobozia. ... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 12:05 (6172 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg își doresc ce este mai bine pentru comunitate. Asfaltarea străzilor, înființarea rețelei de distribuție a gazelor na­turale și înființarea rețelei de canalizare apă menajeră sunt doar câteva dintre proiectele pe care oficialii localității Fier­binți-Târg doresc să le implemen­teze. Totodată, primarul Dobre Pîrvu nu a uitat nici de cei tineri. Drept urmare, în orașul Fierbinți-Târg se vor construi două terenuri sportive și un loc de joacă.

Proiecte pentru comunitate
Deși birocrația i-a dat mari bătăi de cap, primarul Dobre Pîrvu nu s-a lăsat... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 18:05 (2989 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizie pură

Pe zi ce trece conștientizăm fenomenul ipocriziei și, din nefericire, nu facem absolut nimic. Pur și simplu constatăm încremeniți cum mecanismele unui stat inept demolează ceea ce s-a construit în timp. Privim și comentăm de pe margine cum, spre exemplu, unul ca Viorel Cataramă își depune dosarul cu liste de semnături pentru a candida la Președinție și Biroul Electoral Central îi respinge acțiunea, sesizând falsificarea evidentă a unor liste. Același Cataramă contestă decizia BEC la Curtea Constituțională care, surprinzător, îi admite contestația, Curtea motivând că nu Biroul Electoral Central este în măsură să se pronunțe asupra falselor liste de semnături. Suntem cuprinși de silă ascultând cum... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 14:50 (3506 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel candidează la șefia Consiliului Județean Ialomița

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Alegerea președinților de Consiliu Județean prin vot direct modifică radical peisajul politic local și lupta pentru prima funcție în județ. Primul care se înscrie în lupta împotriva președintelui Moraru este deputatul PNL Gheorghe Tinel. Acesta susține însă că nu e singurul. «PNL are mai mulți candidați pentru această funcție... Oricare dintre ei reprezintă o opțiune validă pentru electoratul ialomițean!» a declarat el.

Președintele Moraru a furat startul La începutul lunii iunie 2019, la cererea președinților de consilii județene, Guvernul a aprobat o Ordonanță de Urgență care prevede... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 11:15 (7071 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

Războiul consilierului local Luminița Croitoru cu primarul Sloboziei

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

După 3 ani de tăcere, consilierul local Luminița Croitoru acuză Primăria Slobozia de incompetență și rea-voință. În replică, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, lansează acuzații... politice! Luminița Croitoru este singurul consilier al Partidului Ialomițenilor din cadrul Consiliului Local Slobozia. Ea este reprezentantul unei asociații de proprietari cu 1700 de apartamente...

Scântei pe final de ședință Joi, 26 septembrie 2019, la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierul Luminița Croitoru l-a interpelat dur pe primarul Adrian Mocioniu, lansând acuzații grave... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2019, 20:05 (14499 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Mihăiță Găină: «E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic!»

Deputatul PSD Mihăiță Găină a confirmat, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea!». La acest moment, deputatul Găină declară că este neafiliat politic, însă surse politice vorbesc despre înregimentarea acestuia la PRO România...

Pică Guvernul
Printre semnatarii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă se numără și deputatul ex-PSD Mihăiță Găină. Acesta și-a dat demisia din PSD și semnat moțiunea. Iată declarația sa, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea! E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic! Atât pe plan local, cât și la Centru. Ca simplu membru, consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul și să îi redăm anvergura politică pe care o merită... Ceea ce se întâmplă acum e doar un interes conjunctural, de moment!»... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 20:10 (9585 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Procurorul-șef al DIICOT Ialomița, Dan Alexandru Popa a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Eurojust este o entitate juridică creată cu scopul de a asigura cooperarea judiciară între statele membre ale Uniunii Europene pentru a combate criminalitatea organizată și transfrontalieră.

Susține lupta împotriva criminalității organizate la nivel european
Procurorul Dan Alexandru Popa are o carieră în magistratură de 12 ani. Și-a început activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia,... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 18:20 (8459 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 17:55 (5474 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie! USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

Pericolul care vine o dată cu necolectarea gunoaielor este real, iar situația se agravează de la o zi la alta. La intersecția dintre Strada Ialomiței și Strada Tineretului din Urziceni munții de gunoaie încep să crească în înalțime. Vor aduce cu ei șobolani, dar și riscuri la sănătatea oamenilor. Este obligația contractuală a operatorului de salubritate să facă curățenie și este obligația Primăriei și a autorităților să se asigure că acest lucru se întâmplă. Am sesizat autoritățile competente de această situație și dorim să încurajăm orice cetățean să facă acest lucru. Este primul pas spre rezolvarea problemei. Ne dorim să trăim civilizat, în orașe demne de secolul XXI și nu în Evul Mediu în care... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 15:10 (4288 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

În urmă cu o săptămână, Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get-beget s-a făcut vinovat de... uz de simț civic. Surprins că pe esplanada «gropii lui Stoica» singura mașina parcată este SUV-ul personal al prefectului Gigi Petre, el l-a interpelat pe acesta în scris, întrebând dacă, la rându-i, are dreptul legal de a-și parca mașina alături. Prefectul Gigi Petre a replicat superior și responsabil: «Eu îmi parchez mașina în... șantier!».

Simțul civic la Slobozia Obișnuiți să înghițim orice din partea autorităților, nu ne mai miră nimic. Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 14:40 (4905 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DSVSA Ialomița: Niciun focar de Pestă Porcină Africană

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 30 martie 2022, pe raza județului Ialomița nu mai evoluează niciun focar de Pestă Porcină Africană. De reținut ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 14:10
(6150 vizualizări - 0 comentarii)


RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

Registrul Auto Român se află alături de fermierii și apicultorii care solicită eliberarea cărții de identitate a vehiculului (CIV) și efectuarea inspecției tehnice periodice (ITP) la domiciliu sau locul ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:30
(17790 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 29 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26956, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ziua de luni, 28 martie ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:20
(2479 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 31 martie 2022, termenul limită pentru depunerea Formularelor 700/010

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane juridice române plătitoare de impozit pe profit care au îndeplinit, la data de 31 decembrie 2021, condițiile ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:00
(19073 vizualizări - 0 comentarii)


DJST Ialomița: Recensământul populației și locuințelor

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează că în intervalul 14-28 martie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru recensământul populației și locuințelor 2021 au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 14:25
(10175 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Sâmbătă, 26 martie a.c., pompierii din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, au acționat pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Țăndărei. La sosirea forțelor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 17:10
(9853 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Și-ar fi bătut părinții

Polițiștii din Grivița au fost sesizați în cursul zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., în jurul orelor 11,00, de o femeie din Traian cu privire la faptul că fratele său îi agresează pe părinți. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:35
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Incendiatorul unei șire de baloți, reținut

Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Grivița au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 38 de ani, din Grivița, bănuit de comiterea infracțiunilor de «distrugere prin incendiere» și «violare ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:25
(10670 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 28 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26937, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ziua de duminică, 27 martie ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:15
(3636 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 30 de permise reținute, amenzi de peste 150000 de lei

Sâmbătă și duminică, 26/27 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Astfel, au intervenit la 207 evenimente ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:05
(9644 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 27 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26930, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2022, 16:20
(4072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 13 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 26 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26929, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ziua de vineri, 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 15:25
(4969 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În dimineața zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Chirana s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 13:45
(8540 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 25 martie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Flăcările se manifestau violent în ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 21:30
(2806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Vineri, 25 martie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia, a fost organizată «Ziua Porților Deschise», activitate organizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia «Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 16:00
(2723 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de sprijin pentru măsura de stocare a cărnii de porc

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în perioada 25 martie-29 aprilie 2022, la sediul APIA-Aparat Central, se primesc Cererile de sprijin privind ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:40
(11114 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 25 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26916, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de joi, 24 martie ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:15
(5842 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,20%, rata șomajului înregistrat în luna februarie 2022

La sfârșitul lunii februarie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3913 șomeri (din care 1716 femei), rata șomajului fiind de 4,20%, cu 0,98 puncte ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:50
(10838 vizualizări - 0 comentarii)


Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea incendiilor care au cuprins 3 anexe aflate în incinta unor gospodării din localitățile Borănești, Maltezi și Bucu. Cel mai puternic ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:30
(10328 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru stingerea unui număr de 14 incendii, produse pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune, arzând aproximativ 28 hectare de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:15
(10529 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Un grav accident rutier în care au fost rănite cinci persoane (trei adulți și doi copii) s-a produs joi, 24 martie a.c., pe DJ212, între Movila și Fetești în județul Ialomița. Potrivit primelor cercetări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 18:50
(20463 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 17:00
(1739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:40
(3499 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:15
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:55
(8109 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:40
(13734 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 17:30
(5590 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

Marți, 22 martie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit în cazul a 3 incendii produse în incinta a 3 gospodării de pe raza localităților ialomițene Valea Ciorii, Fetești și Movilița. În cazul incendiului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:50
(3021 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 1600 fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plină Campanie de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2022. Astfel, în perioada 1-22 martie 2022, în județul Ialomița au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:40
(2233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 23 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26888, fiind înregistrate 30 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:15
(1329 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...