Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Și în acest an școlar elevii Școlii Gimnaziale Movilița vor fi obligați să folosească WC-urile din curtea unității de învățământ. Situația este generată de faptul că proiectul finanțat de Guvernul României privind realizarea unor toalete mo­derne a fost sistat. În lipsa unor grupuri sanitare noi, unitatea de învățământ nu poate primi autorizația sanitară de funcționare, iar fără acest document Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar i-ar putea ridica acreditarea. Deși cunosc problema, reprezentanții autorităților locale tratează totul cu indiferență.

Un proiect abandonat... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 16:20 (7703 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Începând cu anul 2008, Poliția Locală Slobozia filmează fiecare mișcare a cetățenilor. Pe lângă camerele de supraveghere din oraș și cele montate pe bordul mașinilor, polițiștii locali dețin la purtător mici camere video portabile, prinse de cămașă ori de epoleți. La acest moment, Slobozia este «mai în siguranță» cu 11 camere...

Siguranță și încredere În vreme ce municipiul Slobozia este împânzit de camere de supraveghere, polițiștii locali dețin suplimentar, de mai bine de 11 ani, mici camere video portabile. Prinse de cămașă sau de epoleți, cu ajutorul unei singure apăsări pe buton... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 14:25 (11373 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

În timp ce Ministerul Sănătății amenință că-i va sancționa pe medicii care nu oferă consultații în timp optim, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu o avalanșă de cazuri care nu repre­zintă o urgență medicală. Aproximativ 70% dintre pacienții care se prezintă la Unitatea de Primiri Urgențe pot fi consultați de medicii de familie. Pentru ca numărul acestor cazuri să scadă, autoritățile ialomițene au luat decizia de a înființa Centre de Permanență în 5 localități. Deși util, proiectul însă a fost abandonat...

Situație delicată Un proiect de lege inițiat de Ministerul ... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2019, 11:05 (7531 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Apostolii muzicii de operă

Apostolii muzicii de operă

Un profesor dăruit îl întâlnești o dată în viață... Elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia au această șansă cu doi profesori dă­ruiți muzicii. Așa cum spunea Maria Callas, «Fie te naști artist, fie nu. Și rămâi artist chiar dacă vocea ta nu mai e un foc de artificii. Artistul rămâne pentru vecie!»...

Mezzosoprana Lăcrămioara Crihana: «Cântatul înseamnă suflet îmbinat cu muzică!»
Proaspăt doctorand al Universității Naționale de Arte «George Enescu» Iași, solistă a Teatrului Național de Operă și Operetă «Nae Leonard» Galați de mai bine de 10 ani și... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 17:40 (5270 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Un nou director la Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița are un nou director. Este vorba despre comisarul Florina Manea. Aceasta a fost numită interimar la conducerea instituției, pentru o perioadă de 6 luni, după scandalul public în care a fost implicat fostul director, Cornel Ianuș.

Alcoolul l-a lăsat fără funcție Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorului Ialomița a rămas fără director, după ce Cornel Ianuș și-a dat demisia, fiind implicat într-un imens scandal public. În timpul unui control inopinat efectuat de reprezentanții Autorității Naționale pentru Protecția... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 14:25 (6384 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

Serviciul Public de Transport Local Slobozia

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

După aproape două luni de la înființare, problemele Serviciului Public de Transport Local Slobozia se țin lanț. Lipsa licențelor de transport, numere de Olanda și, mai nou, pierderi de peste 60 mii de lei pe lună! Primarul Adrian Mocioniu este optimist și crede că din ce în ce mai mulți cetățeni vor utiliza drept mijloc de locomoție transportul public.

Probleme peste probleme Începând cu 1 august 2019, pe străzile municipiului Slobozia au apărut mult așteptatele autobuze de transport public. Cu toate acestea, apariția acestora a cauzat administrației locale numeroase pro­bleme. Începând... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2019, 10:45 (6759 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

Oficial, stăm bine

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

În Ialomița există oficial «10 surse potențial poluatoare», potrivit informațiilor furnizate de către Administrația Bazinală de Apă Ialomița-Buzău. Concret, este vorba despre 10 firme care desfășoară activități economice care presupun deversarea de ape uzate în emisarul Ialomița. În ultimii 10 ani, au fost înregistrate 41 de deversări accidentale în ba­zinul hidrografic Ialomița, dintre care doar 3 pe teritoriul județului. Oficialii Administrației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău susțin că, în condițiile în care toate aceste entități au stații de epurare funcți­onale, râul Ialomița are un grad de poluare «moderat». În spatele sintagmei se ascund însă pericole ecologice reale, la care oficialii preferă... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 16:55 (4699 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Iarba arsă de acasă

Iarba arsă de acasă

Tocmai când ne lăudam că le-am văzut pe toate, am trăit să o vedem și pe-asta. Marți, 24 septembrie 2019, în prima zi ploioasă după două luni fără pic de apă, doi angajați ai DADP tundeau gazonul din «groapa lui Stoica» din Slobozia, în dreptul agorei. Tacticoși și murați până la piele, cei doi Dorei se plimbau precum coțofana din fabula lui Topârceanu «când în sus și când în jos», agățați de două agregate de tuns peluza. Și vă jurăm că n-am fi comentat nimic despre vrednicia care i-a pocnit în plină ploaie dacă nu ne-ar fi sărit în ochi iarba uscată de sub picioarele lor. Și dacă nu ne-am fi amintit că rulourile de gazon uscate ca iasca au fost instalate în noiembrie 2017, pe un frig... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 15:20 (4558 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Președintele Moraru angajează pe bază de «recomandări»

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Dan Anton este noul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Numirea sa, în 12 august 2019, este o premieră administrativă fără precedent. Potrivit declarațiilor oficiale ale pre­ședintelui Victor Moraru, «Dan Anton a fost angajat după ce am căutat în stânga și-n dreapta, la recomandarea unei colege...». Con­form OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, numirea lui Dan Anton este ilegală. Evident, preșe­dintele Victor Moraru nu este de aceeași părere...

Unul este Dan Anton Ziarul nostru a publicat în urmă cu o săptămână un articol în care ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 11:05 (8915 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața zilei de 1 octombrie 2019. Potrivit declarațiilor sale, demisia sa este justificată de modul absurd în care procedurile administrative impuse de la Centru îi afectează sănătatea. Ionel Ghiorghișor este interesat de o candidatură pentru Primăria Amara, oraș în care locuiește...

E ceva putred în Danemarca Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața de marți, 1 octombrie 2019. Conform declara­țiilor sale, motivul demisiei este justificat de absurdul procedurilor administrative. ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 20:20 (7701 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Caz șocant în comuna Platonești. Un bărbat de 51 de ani este acuzat de «pornografie infantilă» și «viol» după ce ar fi batjocorit o minoră care locuiește în apropierea casei sale. Fata a fost filmată în timp ce întreținerea raporturi sexuale cu agresorul și, mai mult decât atât, a fost obligată să-și fotografieze părțile intime și să-i transmită bărbatului imaginile prin intermediul rețelelor de socializare.

Agresorul a fost arestat preventiv
Din informațiile organelor judiciare, faptele ar fi fost comise începând cu anul 2017, când victima avea doar 12 ani. Totul a ieșit la iveală... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 19:25 (11924 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Invincibilii de pe locul 2

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari–Unirea Slobozia 3-3

Invincibilii de pe locul 2

bonus: Recolta, ghinionista seriei

Ca orice localitate ilfoveană care se respectă, Tunari are o arenă cochetă și o echipă de fotbal capabilă oricând de fapte mari. Contrar tradiției ilfovene, Tunari are un public entuziast care știe când să se transforme în galerie pentru favoriți. Înainte de meciul cu Unirea Slobozia de sâmbătă, 28 septembrie a.c., ilfovenii bifaseră un start foarte bun, cu 4 victorii în 5 meciuri. Poate și datorită rețetei de transferuri aplicată în această vară, când au adus printre alți trei jucători de la Unirea Slobozia: Adăscăliței, Bucă și Teodorescu. Apropo de această enumerare, ni s-a demonstrat încă o dată că cel din urmă poate fi cel dintâi. În rolul eroului, Gabriel Teodorescu din păcate, în tricoul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 18:15 (6249 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci crucial cu Rapid

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci crucial cu Rapid

Liga Florilor se reia la finele acestei săptămâni cu meciu­rile etapei a VI-a. În pauza competițională, HCM Slobozia a bifat printre altele și un meci amical contra celor de la Știința București, câștigat de elevele lui Gheorghe Covaciu cu 35-23. După acest test, HCM Slobozia reintră în focurile competiției oficiale cum nu se poate mai complicat. Pe Mădălina Toma și compania le așteaptă o deplasare la București, pentru confruntarea cu Rapid, contracandidată în duelul pentru menținerea în primul eșalon al handbalului feminin românesc. La fero­viare s-au produs în această pauză competițională mișcări pe banca tehnică, antrenorul Robert Licu fiind înlocuit cu fosta mare jucătoare Carmen Amariei.... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 17:10 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ultima speranță suntem noi

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ionuț, Rareș, Patrick, Mihăiță, Sara, Matei, Valentina... Și tot așa, până la 26. Sunt copii care fac terapie ABA în Centrul «Ema» din Slobozia. Însă numărul copiilor care au nevoie de terapie e mai mare. Mult mai mare... Numai la Centrul «Ema», pe lista de așteptare, sunt 12 copii...

Veteranii terapiei ABA «Ema» a fost primul Centru din oraș pentru copii cu tulburări din spectrul autist. Ideea a apărut în urmă cu 15 ani, când Ema avea 3 ani și orașul nu auzise de terapia ABA. Acum Ema are 18 ani, iar diagnosticele de genul «tulburări din spectrul autist» au devenit banale. Iar numărul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 16:35 (9047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

În Ialomița

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

O analiză a rețelelor de apă realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că la robinetele a 51 de școli și grădinițe din județ curge apă nepotabilă. Inspectorii instituției au scos la iveală faptul că, în aceste comunități, potabilizarea apei se face la voia întâmplării, fără personal specializat.

Apă nepotabilă în școli și grădinițe
Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publice o serie de date cu privire la calitatea apei care curge în rețelele publice din cele 66 de localități ale jude­țului, distribuită și în unitățile de învă­țământ. Cele mai... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 13:25 (5887 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Bani publici pentru Alegerile Locale din 2020

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Pentru al doilea an consecutiv, administrația Moraru alocă 5 mili­oane de lei pentru finanțarea unor proiecte de investiții punctuale la nivelul administrațiilor locale. Anul acesta, fondurile au fost epuizate la 15 septembrie, conform declarațiilor președintelui Victor Moraru. Banii sunt utilizați pentru refacerea acoperișurilor unor instituții publice, terenuri sintetice de fotbal, amenajări de parcuri și, accidental, pentru asfaltarea unor tronsoane de drum în localitate.

Robinetul bugetar s-a închis
Miercuri, 19 septembrie a.c., președin­tele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 10:55 (6714 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Constantin Sava, primarul liberal al orașului Urziceni

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Urziceni, în pragul stării de alertă

Luni, 30 septembrie 2019, de la orele 17,00, plenul Consiliului Local Urziceni a aprobat decizia primarului Constantin Sava de a declara «stare de alertă». Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de peste o lună de zile cu o criză a gunoiului. Oficial, criza este declanșată de decizia operatorului de salubritate, Rosal Grup SA, de a restructura activitatea în unitățile administrativ-teritoriale pe care le deservește.

Criza bate la ușă Administrația din Urziceni este incapabilă să gestioneze «criza gunoiului». Situația persistă de mai bine de o lună, perioadă în care gunoiul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 22:50 (4560 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Primarul trebuie să facă!»

Bilanț de mandat: Sorin Ciriblan, primar Mărculești

«Primarul trebuie să facă!»

O nouă săptămână, un nou edil local. Primarul de la Mărculești este la al doilea mandat și știe deja că, fără realizări palpabile, electoratul nu va avea niciun motiv să-l voteze din nou în 2020.

Prea multă responsabilitate Comuna Mărculești nu are mai mult de 1000 de locuitori, iar primarul Sorin Ciriblan este la al doilea mandat. Crede că în cei 7 ani și mai bine de când este primar a reușit să ofere consătenilor un plus de progres și bunăstare, însă e conștient că mai e mult până departe. Susține că a atras la nivelul comunei fonduri în valoare de 20 milioane de lei: «Sunt lucruri... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 19:05 (5588 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

O analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice arată că peste 40 mii de ialomițeni au datorii la Fisc. Valoarea debitelor este de peste 300 milioane de lei! Cele mai multe debite provin din neachitarea amenzilor sau din atragerea răspunderii solidare ca urmare a prejudiciilor stabilite de instanțele de judecată. În ceea ce privește gradul de încasare, acesta este scăzut.

Datorii cu multe zerouri Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița la nivelul întregului județ există peste 40 mii de persoane fizice care au datorii la buget. Majoritatea restanțelor... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 16:10 (3440 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Risipă de bani publici pentru servicii de asistență juridică la Consiliul Județean Ialomița. Instituția plătește peste 150 mii de lei firmei de avocatură «Ceparu și Irimia» din București pentru a fi reprezentată în cele 10 litigii pe care le are deschise pe rolul mai multor instanțe din țară. Toate acestea în condițiile în care la Consiliul Județean Ialomița sunt angajați 12 consilieri juridici. Președintele Victor Moraru a motivat aceste cheltuieli invocând «complexitatea proceselor».

Cheltuieli, cheltuieli... Sumele pe care Consiliul Județean Ialomița le cheltuie pentru serviciile... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 13:35 (7649 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Borănești: Arestat pentru «șantaj în formă continuată»

Joi, 17 februarie a.c., polițiștii au pus în executare un mandat emis de Judecătoria Sectorului 5 București, pe numele unui bărbat de 31 de ani, din comuna Borănești. Cel în cauză a fost încarcerat în ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2022, 17:45
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Reținut pentru fapte de «furt»

Joi, 17 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr, de 16 ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt calificat», «amenințare» și «folosirea fără drept de obiecte periculoase». ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2022, 17:35
(3056 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii au verificat 158 de locații, 7 societăți comerciale și persoane fizice autorizate cu privire la respectarea măsurilor impuse în perioada Stării de Alertă și 20 de mijloace ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2022, 17:20
(2754 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 18 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 25371, fiind înregistrate 150 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2022, 15:30
(3207 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Situația burselor acordate elevilor din învățământul preuniversitar

Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului nostru, în semestru II al acestui an școlar vor beneficia de burse școlare 9454 de elevi. Astfel, un singur elev va primi bursă de ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2022, 14:15
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Parfum de Epocă» la Muzeul Național al Agriculturii

Pasionații de fotografie sunt invitați marți, 22 februarie a.c., la orel 14,00, la vernisajul unei expoziții dedicate fotografiei. Gazda evenimentului este Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2022, 12:00
(3863 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița a rambursat TVA în valoare de peste 7,34 milioane de lei în luna ianuarie 2022

Printr-un comunicat de presă remis publicității, Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează cu privire la faptul că valoarea rambursării TVA aferentă lunii ianuarie 2022 este mai mică decât ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2022, 11:30
(11002 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Ați văzut-o?

Amara: Ați văzut-o?

Polițiștii din Amara caută o tânără, de 25 de ani, dispărută de la domiciliu. În ziua de duminică, 13 februarie a.c., aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit. Apropiații femeii au alertat poliția ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:45
(2488 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispărută


Fetești: Dispărut de la domiciliu, căutat de autorități

Fetești: Dispărut de la domiciliu, căutat de autorități

Polițiștii din Fetești caută un bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Oamenii legii au fost sesizați cu privire la dispariția acestuia în ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:40
(9105 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan sub influența drogurilor

Un tânăr de 21 de ani, din Fetești, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat în trafic sub influența substanțelor interzise. Acesta a fost oprit în seara zilei de miercuri, 16 februarie a.c, pe ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:30
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căutat de organele judiciare din Germania, descoperit în trafic

În seara zilei de miercuri, 16 februarie a.c., polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic, în cadrul unui filtru rutier, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 23 de ani, din localitate. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:20
(7846 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru fapte de «furt»

Miercuri, 16 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au pus în aplicare 4 ordonanțe de reținere, emise pe numele a 4 persoane, cu vârste cuprinse între 14 și 24 de ani. Activitatea infracțională reținută ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:15
(4042 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier

DN2A: Trei persoane au murit pe loc într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a produs joi, 17 februarie 2022, pe DN2A, între localitățile Munteni Buzău și Căzănești. Trei persoane au murit pe loc după ce mașina în care se aflau s-a lovit puternic de un ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 16:00
(16573 vizualizări - 12 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 208 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 17 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 25221, fiind înregistrate 208 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 15:40
(9862 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Element de muniție, descoperit la marginea orașului

Slobozia: Element de muniție, descoperit la marginea orașului

Joi, 17 februarie a.c., ca urmare a unui apel la 112, echipa pirotehnică din cadrul ISU Ialomița a intervenit pe raza municipiul Slobozia, pentru asanarea unui element de muniție neexplodat. Ajunși la fața ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 15:10
(3964 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbatul dispărut din Miloșești, căutat în apele râului Ialomița

Slobozia: Bărbatul dispărut din Miloșești, căutat în apele râului Ialomița

Joi, 17 februarie a.c., pompierii din Slobozia au desfășurat o acțiune de căutare pe râul Ialomița. A fost căutat bărbatul din Miloșești dispărut de la domiciliu în data de 8 februarie 2022. Acțiunea s ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 14:30
(3506 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arsă de vie în propria locuință

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 17 februarie a.c., în cazul unui incendiu produs la o locuință din Fierbinți-Târg. Din nefericire, în interiorul casei a fost găsită o femeie, în vârstă de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 14:05
(11926 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Perioada de depunere a dosarelor pentru Cererea Unică de Plată 2022

Fermierii vor putea depune, în perioada 01 martie-16 mai 2022, Cererea Unică de Plată prin accesarea aplicației IPA-Online din versiunea internet, conform Manualului de Utilizare IPA-Online (accesibil în ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2022, 12:00
(14668 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectul Ialomiței, întâlnire cu primarul comunei Perieți

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița precizează că prefectul Constantin Marin a avut o întâlnire cu primarul comunei Perieți. «Miercuri, 16 februarie 2022, prefectul județului ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 16:10
(1475 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 233 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 16 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 25013, fiind înregistrate 233 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 15:40
(2554 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

Marți, 15 februarie a.c., în jurul orelor 15,00, polițiștii din Urziceni s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că la domiciliul unui bărbat, în vârstă de 42 de ani, din Urziceni, este organizat un ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 13:55
(1368 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Fetești, vizitați de polițiști

Peste 700 de elevi din 5 unități de învățământ de pe raza municipiului Fetești au primit în cursul zilei de marți, 15 februarie a.c., vizita la ore a polițiștilor, care au desfășurate activități de prevenire ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 13:50
(2788 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 700 de persoane, verificate cu privire la respectarea măsurilor de izolare/carantină

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au identificat 5 persoane care au încălcat măsura izolării la domiciliu și au verificat peste 700 de persoane pe numele cărora Direcția de Sănătate Publică ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 13:40
(3288 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 25 februarie 2022-termenul de depunere a 10 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că vineri, 25 februarie 2022, este termenul de depunere a 10 declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 11:05
(10455 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Telefoane mobile în valoare de aproape 43 milioane de lei, vândute on-line fără fiscalizarea veniturilor

Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală in cadrul ANAF au identificat o firmă cu sediul în București, prin intermediul căreia, în perioada 2019-2021, s-au vândut on-line telefoane mobile de ultimă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2022, 10:40
(3082 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Luni, 14 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat 6 acțiuni preventive, desfășurate pentru verificarea modului în care sunt respectate normele impuse în contextul epidemiologic generat de virusul ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 17:45
(1497 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina în șanț

În seara zilei de luni, 14 februarie 2022, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că în comuna Gheorghe Doja s-a produs un accident ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 17:10
(3631 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Rezultatele acțiunilor inspectorilor fiscali în luna ianuarie 2022

În luna ianuarie 2022, inspectorii fiscali din cadrul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 24 de acțiuni de control, în urma cărora au stabilit obligații suplimentare în valoare de ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 15:40
(15861 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 204 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 februarie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 24780, fiind înregistrate 204 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 15:20
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Mamă și fiică, salvate de un jandarm

IJJ Ialomița: Mamă și fiică, salvate de un jandarm

Un subofițer din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița a reușit să salveze două femei, mamă și fiică, victime ale unui accident rutier, petrecut în seara zilei de luni, 14 februarie a.c. ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2022, 13:00
(4545 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...