Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Iarba arsă de acasă

Iarba arsă de acasă

Tocmai când ne lăudam că le-am văzut pe toate, am trăit să o vedem și pe-asta. Marți, 24 septembrie 2019, în prima zi ploioasă după două luni fără pic de apă, doi angajați ai DADP tundeau gazonul din «groapa lui Stoica» din Slobozia, în dreptul agorei. Tacticoși și murați până la piele, cei doi Dorei se plimbau precum coțofana din fabula lui Topârceanu «când în sus și când în jos», agățați de două agregate de tuns peluza. Și vă jurăm că n-am fi comentat nimic despre vrednicia care i-a pocnit în plină ploaie dacă nu ne-ar fi sărit în ochi iarba uscată de sub picioarele lor. Și dacă nu ne-am fi amintit că rulourile de gazon uscate ca iasca au fost instalate în noiembrie 2017, pe un frig... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 15:20 (4555 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Președintele Moraru angajează pe bază de «recomandări»

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Dan Anton este noul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Numirea sa, în 12 august 2019, este o premieră administrativă fără precedent. Potrivit declarațiilor oficiale ale pre­ședintelui Victor Moraru, «Dan Anton a fost angajat după ce am căutat în stânga și-n dreapta, la recomandarea unei colege...». Con­form OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, numirea lui Dan Anton este ilegală. Evident, preșe­dintele Victor Moraru nu este de aceeași părere...

Unul este Dan Anton Ziarul nostru a publicat în urmă cu o săptămână un articol în care ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 11:05 (8912 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața zilei de 1 octombrie 2019. Potrivit declarațiilor sale, demisia sa este justificată de modul absurd în care procedurile administrative impuse de la Centru îi afectează sănătatea. Ionel Ghiorghișor este interesat de o candidatură pentru Primăria Amara, oraș în care locuiește...

E ceva putred în Danemarca Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața de marți, 1 octombrie 2019. Conform declara­țiilor sale, motivul demisiei este justificat de absurdul procedurilor administrative. ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 20:20 (7700 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Caz șocant în comuna Platonești. Un bărbat de 51 de ani este acuzat de «pornografie infantilă» și «viol» după ce ar fi batjocorit o minoră care locuiește în apropierea casei sale. Fata a fost filmată în timp ce întreținerea raporturi sexuale cu agresorul și, mai mult decât atât, a fost obligată să-și fotografieze părțile intime și să-i transmită bărbatului imaginile prin intermediul rețelelor de socializare.

Agresorul a fost arestat preventiv
Din informațiile organelor judiciare, faptele ar fi fost comise începând cu anul 2017, când victima avea doar 12 ani. Totul a ieșit la iveală... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 19:25 (11923 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Invincibilii de pe locul 2

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari–Unirea Slobozia 3-3

Invincibilii de pe locul 2

bonus: Recolta, ghinionista seriei

Ca orice localitate ilfoveană care se respectă, Tunari are o arenă cochetă și o echipă de fotbal capabilă oricând de fapte mari. Contrar tradiției ilfovene, Tunari are un public entuziast care știe când să se transforme în galerie pentru favoriți. Înainte de meciul cu Unirea Slobozia de sâmbătă, 28 septembrie a.c., ilfovenii bifaseră un start foarte bun, cu 4 victorii în 5 meciuri. Poate și datorită rețetei de transferuri aplicată în această vară, când au adus printre alți trei jucători de la Unirea Slobozia: Adăscăliței, Bucă și Teodorescu. Apropo de această enumerare, ni s-a demonstrat încă o dată că cel din urmă poate fi cel dintâi. În rolul eroului, Gabriel Teodorescu din păcate, în tricoul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 18:15 (6245 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci crucial cu Rapid

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci crucial cu Rapid

Liga Florilor se reia la finele acestei săptămâni cu meciu­rile etapei a VI-a. În pauza competițională, HCM Slobozia a bifat printre altele și un meci amical contra celor de la Știința București, câștigat de elevele lui Gheorghe Covaciu cu 35-23. După acest test, HCM Slobozia reintră în focurile competiției oficiale cum nu se poate mai complicat. Pe Mădălina Toma și compania le așteaptă o deplasare la București, pentru confruntarea cu Rapid, contracandidată în duelul pentru menținerea în primul eșalon al handbalului feminin românesc. La fero­viare s-au produs în această pauză competițională mișcări pe banca tehnică, antrenorul Robert Licu fiind înlocuit cu fosta mare jucătoare Carmen Amariei.... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 17:10 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ultima speranță suntem noi

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ionuț, Rareș, Patrick, Mihăiță, Sara, Matei, Valentina... Și tot așa, până la 26. Sunt copii care fac terapie ABA în Centrul «Ema» din Slobozia. Însă numărul copiilor care au nevoie de terapie e mai mare. Mult mai mare... Numai la Centrul «Ema», pe lista de așteptare, sunt 12 copii...

Veteranii terapiei ABA «Ema» a fost primul Centru din oraș pentru copii cu tulburări din spectrul autist. Ideea a apărut în urmă cu 15 ani, când Ema avea 3 ani și orașul nu auzise de terapia ABA. Acum Ema are 18 ani, iar diagnosticele de genul «tulburări din spectrul autist» au devenit banale. Iar numărul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 16:35 (9042 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

În Ialomița

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

O analiză a rețelelor de apă realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că la robinetele a 51 de școli și grădinițe din județ curge apă nepotabilă. Inspectorii instituției au scos la iveală faptul că, în aceste comunități, potabilizarea apei se face la voia întâmplării, fără personal specializat.

Apă nepotabilă în școli și grădinițe
Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publice o serie de date cu privire la calitatea apei care curge în rețelele publice din cele 66 de localități ale jude­țului, distribuită și în unitățile de învă­țământ. Cele mai... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 13:25 (5885 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Bani publici pentru Alegerile Locale din 2020

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Pentru al doilea an consecutiv, administrația Moraru alocă 5 mili­oane de lei pentru finanțarea unor proiecte de investiții punctuale la nivelul administrațiilor locale. Anul acesta, fondurile au fost epuizate la 15 septembrie, conform declarațiilor președintelui Victor Moraru. Banii sunt utilizați pentru refacerea acoperișurilor unor instituții publice, terenuri sintetice de fotbal, amenajări de parcuri și, accidental, pentru asfaltarea unor tronsoane de drum în localitate.

Robinetul bugetar s-a închis
Miercuri, 19 septembrie a.c., președin­tele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 10:55 (6710 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Constantin Sava, primarul liberal al orașului Urziceni

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Urziceni, în pragul stării de alertă

Luni, 30 septembrie 2019, de la orele 17,00, plenul Consiliului Local Urziceni a aprobat decizia primarului Constantin Sava de a declara «stare de alertă». Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de peste o lună de zile cu o criză a gunoiului. Oficial, criza este declanșată de decizia operatorului de salubritate, Rosal Grup SA, de a restructura activitatea în unitățile administrativ-teritoriale pe care le deservește.

Criza bate la ușă Administrația din Urziceni este incapabilă să gestioneze «criza gunoiului». Situația persistă de mai bine de o lună, perioadă în care gunoiul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 22:50 (4557 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Primarul trebuie să facă!»

Bilanț de mandat: Sorin Ciriblan, primar Mărculești

«Primarul trebuie să facă!»

O nouă săptămână, un nou edil local. Primarul de la Mărculești este la al doilea mandat și știe deja că, fără realizări palpabile, electoratul nu va avea niciun motiv să-l voteze din nou în 2020.

Prea multă responsabilitate Comuna Mărculești nu are mai mult de 1000 de locuitori, iar primarul Sorin Ciriblan este la al doilea mandat. Crede că în cei 7 ani și mai bine de când este primar a reușit să ofere consătenilor un plus de progres și bunăstare, însă e conștient că mai e mult până departe. Susține că a atras la nivelul comunei fonduri în valoare de 20 milioane de lei: «Sunt lucruri... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 19:05 (5586 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

O analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice arată că peste 40 mii de ialomițeni au datorii la Fisc. Valoarea debitelor este de peste 300 milioane de lei! Cele mai multe debite provin din neachitarea amenzilor sau din atragerea răspunderii solidare ca urmare a prejudiciilor stabilite de instanțele de judecată. În ceea ce privește gradul de încasare, acesta este scăzut.

Datorii cu multe zerouri Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița la nivelul întregului județ există peste 40 mii de persoane fizice care au datorii la buget. Majoritatea restanțelor... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 16:10 (3438 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Risipă de bani publici pentru servicii de asistență juridică la Consiliul Județean Ialomița. Instituția plătește peste 150 mii de lei firmei de avocatură «Ceparu și Irimia» din București pentru a fi reprezentată în cele 10 litigii pe care le are deschise pe rolul mai multor instanțe din țară. Toate acestea în condițiile în care la Consiliul Județean Ialomița sunt angajați 12 consilieri juridici. Președintele Victor Moraru a motivat aceste cheltuieli invocând «complexitatea proceselor».

Cheltuieli, cheltuieli... Sumele pe care Consiliul Județean Ialomița le cheltuie pentru serviciile... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 13:35 (7646 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Preferă statul degeaba

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Tinerii din Ialomița preferă sprijinul statului în locul obține­rii unui loc de muncă. O analiză a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată faptul că peste 600 de tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, au ca sursă de venit ajutoarele sociale acordate în baza Legii 416/2001 a venitului minim garantat. Plata lunară a sprijinului financiar pe care aceștia îl primesc depășește 200 mii de lei. Între timp, domenii precum agricultura, serviciile sau construcțiile caută în zadar forță de muncă.

Leneveală pe banii Statului Ialomița este printre cele mai sărace... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 10:50 (4208 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

PLUS Ialomița a anunțat săptămâna trecută cooptarea lui Nicolae Sitaru în echipa Organizației. Anunțul era așteptat de mai multă vreme, în condițiile în care PLUS Ialomița urmărește extinderea filialei la nivelul întregului județ, precum și identificarea unor resurse umane valoroase pentru susținerea activității politice. «L-am rugat pe Nicolae Sitaru să vină alături de noi pentru că îl consider un om onest!» a declarat Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, pe marginea acestui subiect. Potrivit propriilor declarații, Nicolae Sitaru nu își dorește funcții politice și a acceptat să devină membru PLUS pentru a da un semnal «de implicare publică».

Un plus pentru PLUS Ialomița... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 16:20 (5143 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Maria vrea să meargă la școală

Drama unei fetițe nevăzătoare

Maria vrea să meargă la școală

Maria are 7 ani și ochii larg deschiși înăuntrul ei. De când a început școala, se așază în fiecare dimineață în fața ferestrei și așteaptă să treacă către școală copiii de vârsta ei. Îi știe după pași, după porțile care se trântesc în urma lor, după glasurile lor de elevi fără griji... Maria nu-i poate urma însă. Într-o țară ca România, într-un județ precum Ialomița, șansele ei de a învăța carte sunt infime. Și totuși ele există...

«Mă numesc Maria și vreau să merg la școală!» Așa începe povestea Mariei Gheorghe, fetița nevăzătoare de pe strada Independenței din Slobozia. ... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 12:05 (6173 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg își doresc ce este mai bine pentru comunitate. Asfaltarea străzilor, înființarea rețelei de distribuție a gazelor na­turale și înființarea rețelei de canalizare apă menajeră sunt doar câteva dintre proiectele pe care oficialii localității Fier­binți-Târg doresc să le implemen­teze. Totodată, primarul Dobre Pîrvu nu a uitat nici de cei tineri. Drept urmare, în orașul Fierbinți-Târg se vor construi două terenuri sportive și un loc de joacă.

Proiecte pentru comunitate
Deși birocrația i-a dat mari bătăi de cap, primarul Dobre Pîrvu nu s-a lăsat... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 18:05 (2992 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizie pură

Pe zi ce trece conștientizăm fenomenul ipocriziei și, din nefericire, nu facem absolut nimic. Pur și simplu constatăm încremeniți cum mecanismele unui stat inept demolează ceea ce s-a construit în timp. Privim și comentăm de pe margine cum, spre exemplu, unul ca Viorel Cataramă își depune dosarul cu liste de semnături pentru a candida la Președinție și Biroul Electoral Central îi respinge acțiunea, sesizând falsificarea evidentă a unor liste. Același Cataramă contestă decizia BEC la Curtea Constituțională care, surprinzător, îi admite contestația, Curtea motivând că nu Biroul Electoral Central este în măsură să se pronunțe asupra falselor liste de semnături. Suntem cuprinși de silă ascultând cum... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 14:50 (3506 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel candidează la șefia Consiliului Județean Ialomița

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Alegerea președinților de Consiliu Județean prin vot direct modifică radical peisajul politic local și lupta pentru prima funcție în județ. Primul care se înscrie în lupta împotriva președintelui Moraru este deputatul PNL Gheorghe Tinel. Acesta susține însă că nu e singurul. «PNL are mai mulți candidați pentru această funcție... Oricare dintre ei reprezintă o opțiune validă pentru electoratul ialomițean!» a declarat el.

Președintele Moraru a furat startul La începutul lunii iunie 2019, la cererea președinților de consilii județene, Guvernul a aprobat o Ordonanță de Urgență care prevede... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 11:15 (7074 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

Războiul consilierului local Luminița Croitoru cu primarul Sloboziei

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

După 3 ani de tăcere, consilierul local Luminița Croitoru acuză Primăria Slobozia de incompetență și rea-voință. În replică, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, lansează acuzații... politice! Luminița Croitoru este singurul consilier al Partidului Ialomițenilor din cadrul Consiliului Local Slobozia. Ea este reprezentantul unei asociații de proprietari cu 1700 de apartamente...

Scântei pe final de ședință Joi, 26 septembrie 2019, la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierul Luminița Croitoru l-a interpelat dur pe primarul Adrian Mocioniu, lansând acuzații grave... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2019, 20:05 (14526 vizualizări - 21 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la o casă din Fetești

La Fetești, pompierii militari din cadrul Stației de Pompieri Fetești au fost solicitați marți, 9 martie 2021, în jurul orelor 19,05, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 11:40
(2963 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Reîncepe calvarul la Slobozia: Start nou pentru lucrările de reabilitare a podului peste Ialomița

Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța a anunțat că începând cu luni, 8 martie 2021, s-au reluat lucrările de reparații la podul peste râul Ialomița, situat pe drumul național DN21, km 89+66 ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 19:10
(6542 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Atenție, revin ninsorile!

Ialomița: Atenție, revin ninsorile!

Administrația Națională de Meteorologie a emis marți, 9 martie a.c., o atenționare Cod Galben de ninsori însemnate cantitativ, pentru perioada 10 martie 2021, ora 3,00-11 martie 2021, ora 6,00. Conform ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 19:05
(1709 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

firmă de construcții
angajează lucrători
cu/fără experiență
pentru lucrări în județul Ialomița
-inginer constructor
-fierari-betoniști/dulgheri
-zidari/finisori etc

se oferă condiții de lucru optime
Relații suplimentare
la telefon 0754/093.656

9 Martie 2021, 17:20


Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

În dimineața zilei de marți, 9 martie 2021, pompierii din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Munteni Buzău. În urma evenimentului a ars mobilierul din ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:40
(5499 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 93 polițiști și 26 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:20
(4021 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Dridu, Movilița și Fetești

Pompierii ialomițeni au intervenit luni, 8 martie a.c., pentru stingerea unor incendii de vegetație ce s-au manifestat pe raza localităților Dridu, Movilița și Fetești. În toate cazurile, flăcările au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 16:10
(4478 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 9 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8468, cu 47 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 15:45
(3152 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmul care s-a împușcat la Centrala Nucleară Cernavodă locuia în Fetești

Gest șocant al unui jandarm care asigura paza la Unitatea Specială 1 a Centralei Nucleare din Cernavodă. Militarul de 43 de ani s-a împușcat în cap cu arma din dotare. Datele arată că acesta locuia în municipiul ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2021, 11:10
(5712 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 8 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8421, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 15:40
(1525 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Anularea obligațiilor de plată accesorii

Administrația Județeană a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabilii interesați că pot beneficia de anularea unor obligații bugetare accesorii, aferente obligațiilor bugetare principale restante ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 13:40
(3265 vizualizări - 0 comentarii)


Acoperișul unei locuințe din Țăndărei, în flăcări de la un coș de fum

Acoperișul unei locuințe din Țăndărei, în flăcări de la un coș de fum

În noaptea de duminică spre luni, 7/8 martie 2021, în jurul orei 1,30, pompierii militari din cadrul Gărzii de Pompieri Țăndărei au fost solicitați să intervină în Țăndărei pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 12:05
(4531 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Alerga goală pușcă prin centrul orașului

Slobozia: Alerga goală pușcă prin centrul orașului

O tânără de 38 de ani din Slobozia a fost surprinsă alergând complet dezbrăcată în centrul Sloboziei. Tânăra a fost filmată de mai mulți trecători, imaginile făcând înconjurul internetului. Aceasta se află ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2021, 10:10
(8163 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 7 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8412, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2021, 16:05
(2740 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 6 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8397, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2021, 15:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Autoritățile se pregătesc să carantineze localitatea

Din cauza ratei de incidență crescută înregistrată la nivelul comunității, comuna Drăgoești se pregătește să intre în carantină pentru 14 zile. O solicitare în acest sens a fost transmisă de către Direcția ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 18:05
(5153 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 5 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8376, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de joi ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 15:50
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive privind respectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de siguranță sanitară. Astfel, au fost verificate 632 persoane, dintre care 19 ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 14:05
(1796 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Accident grav, cu șase victime

Slobozia Nouă: Accident grav, cu șase victime

Un grav accident rutier s-a petrecut în cartierul Slobozia Nouă, în dimineața zilei de vineri, 5 martie 2021. Din primele informații, se pare că vina pentru producerea evenimentului rutier i-ar aparține ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2021, 11:20
(7564 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare active de Pestă Porcină Africană la Făcăeni

Într-o informare publică, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor precizează faptul că la data de 3 martie 2021, în localitatea Făcăeni, au fost identificate focare active de Pestă ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 18:20
(4124 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Au încercat să scape de mașina pe care au accidentat-o

Doi tineri de 17 și 21 de ani au intrat în vizorul polițiștilor încercând să șteargă urmele accidentului în care au fost implicați. Totul a ieșit la iveală în seara zilei de 3 martie a.c., când aceștia ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 18:05
(6181 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Alexeni: La volan în stare de ebrietate și fără permis

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii din Ion Roată au depistat în flagrant, pe raza comunei Alexeni, un șofer ce conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice. De asemenea, bărbatul în vârstă ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 17:40
(2297 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 76 polițiști și 31 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Sstării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 17:20
(4350 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 36 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 4 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8348, cu 36 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2021, 16:05
(2453 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan cu un permis fals

Un bărbat în vârstă de 44 de ani, din Țăndărei, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce a prezentat un permis de conducere fals. Astfel, marți, 2 martie a.c., în jurul orei 8,30, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 16:45
(4498 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Amenzi la o înmormântare

În ultimele 24 de ore, peste 90 de polițiști, jandarmi și polițiști locali au acționat, sub coordonarea Instituției Prefectului-Județul Ialomița, pentru verificarea modului în care se respectă prevederile ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 16:40
(7874 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 35 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 3 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8312, cu 35 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 15:40
(2793 vizualizări - 0 comentarii)


DN2 Slobozia-Bucu: Accident rutier cu șase victime

DN2 Slobozia-Bucu: Accident rutier cu șase victime

În dimineața zilei de miercuri, 3 martie a.c., pe șoseaua care leagă localitățile Bucu și Slobozia, s-a produs un accident rutier. Din primele informații, evenimentul s-ar fi produs în urma coliziunii dintre ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 11:25
(3773 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Pompierii și polițiștii ialomițeni au intervenit miercuri, 3 martie a.c., pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier petrecut în zona localității Cotorca. Din evenimentul rutier au ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 09:30
(3350 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


APIA: A demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de luni, 1 martie 2021, a demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021.Fermierii interesați vor putea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:35
(3125 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...