Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Iarba arsă de acasă

Iarba arsă de acasă

Tocmai când ne lăudam că le-am văzut pe toate, am trăit să o vedem și pe-asta. Marți, 24 septembrie 2019, în prima zi ploioasă după două luni fără pic de apă, doi angajați ai DADP tundeau gazonul din «groapa lui Stoica» din Slobozia, în dreptul agorei. Tacticoși și murați până la piele, cei doi Dorei se plimbau precum coțofana din fabula lui Topârceanu «când în sus și când în jos», agățați de două agregate de tuns peluza. Și vă jurăm că n-am fi comentat nimic despre vrednicia care i-a pocnit în plină ploaie dacă nu ne-ar fi sărit în ochi iarba uscată de sub picioarele lor. Și dacă nu ne-am fi amintit că rulourile de gazon uscate ca iasca au fost instalate în noiembrie 2017, pe un frig... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 15:20 (4555 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Președintele Moraru angajează pe bază de «recomandări»

Dan Anton, directorul Infrastructură Drumuri și Poduri SA, angajare ilegală

Dan Anton este noul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Numirea sa, în 12 august 2019, este o premieră administrativă fără precedent. Potrivit declarațiilor oficiale ale pre­ședintelui Victor Moraru, «Dan Anton a fost angajat după ce am căutat în stânga și-n dreapta, la recomandarea unei colege...». Con­form OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice, numirea lui Dan Anton este ilegală. Evident, preșe­dintele Victor Moraru nu este de aceeași părere...

Unul este Dan Anton Ziarul nostru a publicat în urmă cu o săptămână un articol în care ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2019, 11:05 (8912 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Scandal public la Prefectura Ialomița: Ionel Ghiorghișor și-a dat demisia!

Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața zilei de 1 octombrie 2019. Potrivit declarațiilor sale, demisia sa este justificată de modul absurd în care procedurile administrative impuse de la Centru îi afectează sănătatea. Ionel Ghiorghișor este interesat de o candidatură pentru Primăria Amara, oraș în care locuiește...

E ceva putred în Danemarca Juristul Prefecturii Ialomița, Ionel Ghiorghișor, a demisionat în dimineața de marți, 1 octombrie 2019. Conform declara­țiilor sale, motivul demisiei este justificat de absurdul procedurilor administrative. ... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 20:20 (7700 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Platonești: Minoră violată și obligată să-și pozeze părțile intime

Caz șocant în comuna Platonești. Un bărbat de 51 de ani este acuzat de «pornografie infantilă» și «viol» după ce ar fi batjocorit o minoră care locuiește în apropierea casei sale. Fata a fost filmată în timp ce întreținerea raporturi sexuale cu agresorul și, mai mult decât atât, a fost obligată să-și fotografieze părțile intime și să-i transmită bărbatului imaginile prin intermediul rețelelor de socializare.

Agresorul a fost arestat preventiv
Din informațiile organelor judiciare, faptele ar fi fost comise începând cu anul 2017, când victima avea doar 12 ani. Totul a ieșit la iveală... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 19:25 (11924 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Invincibilii de pe locul 2

Fotbal, Liga a III-a, CS Tunari–Unirea Slobozia 3-3

Invincibilii de pe locul 2

bonus: Recolta, ghinionista seriei

Ca orice localitate ilfoveană care se respectă, Tunari are o arenă cochetă și o echipă de fotbal capabilă oricând de fapte mari. Contrar tradiției ilfovene, Tunari are un public entuziast care știe când să se transforme în galerie pentru favoriți. Înainte de meciul cu Unirea Slobozia de sâmbătă, 28 septembrie a.c., ilfovenii bifaseră un start foarte bun, cu 4 victorii în 5 meciuri. Poate și datorită rețetei de transferuri aplicată în această vară, când au adus printre alți trei jucători de la Unirea Slobozia: Adăscăliței, Bucă și Teodorescu. Apropo de această enumerare, ni s-a demonstrat încă o dată că cel din urmă poate fi cel dintâi. În rolul eroului, Gabriel Teodorescu din păcate, în tricoul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 18:15 (6245 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci crucial cu Rapid

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Meci crucial cu Rapid

Liga Florilor se reia la finele acestei săptămâni cu meciu­rile etapei a VI-a. În pauza competițională, HCM Slobozia a bifat printre altele și un meci amical contra celor de la Știința București, câștigat de elevele lui Gheorghe Covaciu cu 35-23. După acest test, HCM Slobozia reintră în focurile competiției oficiale cum nu se poate mai complicat. Pe Mădălina Toma și compania le așteaptă o deplasare la București, pentru confruntarea cu Rapid, contracandidată în duelul pentru menținerea în primul eșalon al handbalului feminin românesc. La fero­viare s-au produs în această pauză competițională mișcări pe banca tehnică, antrenorul Robert Licu fiind înlocuit cu fosta mare jucătoare Carmen Amariei.... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 17:10 (5360 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ultima speranță suntem noi

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ionuț, Rareș, Patrick, Mihăiță, Sara, Matei, Valentina... Și tot așa, până la 26. Sunt copii care fac terapie ABA în Centrul «Ema» din Slobozia. Însă numărul copiilor care au nevoie de terapie e mai mare. Mult mai mare... Numai la Centrul «Ema», pe lista de așteptare, sunt 12 copii...

Veteranii terapiei ABA «Ema» a fost primul Centru din oraș pentru copii cu tulburări din spectrul autist. Ideea a apărut în urmă cu 15 ani, când Ema avea 3 ani și orașul nu auzise de terapia ABA. Acum Ema are 18 ani, iar diagnosticele de genul «tulburări din spectrul autist» au devenit banale. Iar numărul... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 16:35 (9042 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

În Ialomița

Apa de la robinetele școlilor, un pericol pentru sănătatea elevilor

O analiză a rețelelor de apă realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că la robinetele a 51 de școli și grădinițe din județ curge apă nepotabilă. Inspectorii instituției au scos la iveală faptul că, în aceste comunități, potabilizarea apei se face la voia întâmplării, fără personal specializat.

Apă nepotabilă în școli și grădinițe
Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au făcut publice o serie de date cu privire la calitatea apei care curge în rețelele publice din cele 66 de localități ale jude­țului, distribuită și în unitățile de învă­țământ. Cele mai... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 13:25 (5885 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Bani publici pentru Alegerile Locale din 2020

ADI Ialomița a epuizat bugetul pentru investițiile finanțate de Consiliul Județean

Pentru al doilea an consecutiv, administrația Moraru alocă 5 mili­oane de lei pentru finanțarea unor proiecte de investiții punctuale la nivelul administrațiilor locale. Anul acesta, fondurile au fost epuizate la 15 septembrie, conform declarațiilor președintelui Victor Moraru. Banii sunt utilizați pentru refacerea acoperișurilor unor instituții publice, terenuri sintetice de fotbal, amenajări de parcuri și, accidental, pentru asfaltarea unor tronsoane de drum în localitate.

Robinetul bugetar s-a închis
Miercuri, 19 septembrie a.c., președin­tele Consiliului Județean Ialomița... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2019, 10:55 (6710 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Constantin Sava, primarul liberal al orașului Urziceni

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Urziceni, în pragul stării de alertă

Luni, 30 septembrie 2019, de la orele 17,00, plenul Consiliului Local Urziceni a aprobat decizia primarului Constantin Sava de a declara «stare de alertă». Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de peste o lună de zile cu o criză a gunoiului. Oficial, criza este declanșată de decizia operatorului de salubritate, Rosal Grup SA, de a restructura activitatea în unitățile administrativ-teritoriale pe care le deservește.

Criza bate la ușă Administrația din Urziceni este incapabilă să gestioneze «criza gunoiului». Situația persistă de mai bine de o lună, perioadă în care gunoiul... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 22:50 (4557 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Primarul trebuie să facă!»

Bilanț de mandat: Sorin Ciriblan, primar Mărculești

«Primarul trebuie să facă!»

O nouă săptămână, un nou edil local. Primarul de la Mărculești este la al doilea mandat și știe deja că, fără realizări palpabile, electoratul nu va avea niciun motiv să-l voteze din nou în 2020.

Prea multă responsabilitate Comuna Mărculești nu are mai mult de 1000 de locuitori, iar primarul Sorin Ciriblan este la al doilea mandat. Crede că în cei 7 ani și mai bine de când este primar a reușit să ofere consătenilor un plus de progres și bunăstare, însă e conștient că mai e mult până departe. Susține că a atras la nivelul comunei fonduri în valoare de 20 milioane de lei: «Sunt lucruri... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 19:05 (5586 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

Ialomițenii sunt datori la Fisc peste 300 milioane de lei

O analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice arată că peste 40 mii de ialomițeni au datorii la Fisc. Valoarea debitelor este de peste 300 milioane de lei! Cele mai multe debite provin din neachitarea amenzilor sau din atragerea răspunderii solidare ca urmare a prejudiciilor stabilite de instanțele de judecată. În ceea ce privește gradul de încasare, acesta este scăzut.

Datorii cu multe zerouri Potrivit Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița la nivelul întregului județ există peste 40 mii de persoane fizice care au datorii la buget. Majoritatea restanțelor... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 16:10 (3438 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Consiliul Județean Ialomița cheltuie 150 mii de lei pentru servicii de asistență juridică

Risipă de bani publici pentru servicii de asistență juridică la Consiliul Județean Ialomița. Instituția plătește peste 150 mii de lei firmei de avocatură «Ceparu și Irimia» din București pentru a fi reprezentată în cele 10 litigii pe care le are deschise pe rolul mai multor instanțe din țară. Toate acestea în condițiile în care la Consiliul Județean Ialomița sunt angajați 12 consilieri juridici. Președintele Victor Moraru a motivat aceste cheltuieli invocând «complexitatea proceselor».

Cheltuieli, cheltuieli... Sumele pe care Consiliul Județean Ialomița le cheltuie pentru serviciile... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 13:35 (7646 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Preferă statul degeaba

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Tinerii din Ialomița preferă sprijinul statului în locul obține­rii unui loc de muncă. O analiză a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată faptul că peste 600 de tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, au ca sursă de venit ajutoarele sociale acordate în baza Legii 416/2001 a venitului minim garantat. Plata lunară a sprijinului financiar pe care aceștia îl primesc depășește 200 mii de lei. Între timp, domenii precum agricultura, serviciile sau construcțiile caută în zadar forță de muncă.

Leneveală pe banii Statului Ialomița este printre cele mai sărace... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2019, 10:50 (4208 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

Sitaru a fost cooptat la PLUS Ialomița

PLUS Ialomița a anunțat săptămâna trecută cooptarea lui Nicolae Sitaru în echipa Organizației. Anunțul era așteptat de mai multă vreme, în condițiile în care PLUS Ialomița urmărește extinderea filialei la nivelul întregului județ, precum și identificarea unor resurse umane valoroase pentru susținerea activității politice. «L-am rugat pe Nicolae Sitaru să vină alături de noi pentru că îl consider un om onest!» a declarat Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița, pe marginea acestui subiect. Potrivit propriilor declarații, Nicolae Sitaru nu își dorește funcții politice și a acceptat să devină membru PLUS pentru a da un semnal «de implicare publică».

Un plus pentru PLUS Ialomița... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 16:20 (5143 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Maria vrea să meargă la școală

Drama unei fetițe nevăzătoare

Maria vrea să meargă la școală

Maria are 7 ani și ochii larg deschiși înăuntrul ei. De când a început școala, se așază în fiecare dimineață în fața ferestrei și așteaptă să treacă către școală copiii de vârsta ei. Îi știe după pași, după porțile care se trântesc în urma lor, după glasurile lor de elevi fără griji... Maria nu-i poate urma însă. Într-o țară ca România, într-un județ precum Ialomița, șansele ei de a învăța carte sunt infime. Și totuși ele există...

«Mă numesc Maria și vreau să merg la școală!» Așa începe povestea Mariei Gheorghe, fetița nevăzătoare de pe strada Independenței din Slobozia. ... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2019, 12:05 (6173 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Proiecte de 3,87 milioane de lei pentru comunitate

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg își doresc ce este mai bine pentru comunitate. Asfaltarea străzilor, înființarea rețelei de distribuție a gazelor na­turale și înființarea rețelei de canalizare apă menajeră sunt doar câteva dintre proiectele pe care oficialii localității Fier­binți-Târg doresc să le implemen­teze. Totodată, primarul Dobre Pîrvu nu a uitat nici de cei tineri. Drept urmare, în orașul Fierbinți-Târg se vor construi două terenuri sportive și un loc de joacă.

Proiecte pentru comunitate
Deși birocrația i-a dat mari bătăi de cap, primarul Dobre Pîrvu nu s-a lăsat... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 18:05 (2993 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizie pură

Pe zi ce trece conștientizăm fenomenul ipocriziei și, din nefericire, nu facem absolut nimic. Pur și simplu constatăm încremeniți cum mecanismele unui stat inept demolează ceea ce s-a construit în timp. Privim și comentăm de pe margine cum, spre exemplu, unul ca Viorel Cataramă își depune dosarul cu liste de semnături pentru a candida la Președinție și Biroul Electoral Central îi respinge acțiunea, sesizând falsificarea evidentă a unor liste. Același Cataramă contestă decizia BEC la Curtea Constituțională care, surprinzător, îi admite contestația, Curtea motivând că nu Biroul Electoral Central este în măsură să se pronunțe asupra falselor liste de semnături. Suntem cuprinși de silă ascultând cum... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 14:50 (3506 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel candidează la șefia Consiliului Județean Ialomița

«Statutul de principală forță politică a județului ne obligă să avem candidat!»

Alegerea președinților de Consiliu Județean prin vot direct modifică radical peisajul politic local și lupta pentru prima funcție în județ. Primul care se înscrie în lupta împotriva președintelui Moraru este deputatul PNL Gheorghe Tinel. Acesta susține însă că nu e singurul. «PNL are mai mulți candidați pentru această funcție... Oricare dintre ei reprezintă o opțiune validă pentru electoratul ialomițean!» a declarat el.

Președintele Moraru a furat startul La începutul lunii iunie 2019, la cererea președinților de consilii județene, Guvernul a aprobat o Ordonanță de Urgență care prevede... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2019, 11:15 (7074 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

Războiul consilierului local Luminița Croitoru cu primarul Sloboziei

«Am 16 ani în administrație și niciodată nu am văzut în oraș asemenea mizerie ca de când ați preluat dumneavoastră mandatul!»

După 3 ani de tăcere, consilierul local Luminița Croitoru acuză Primăria Slobozia de incompetență și rea-voință. În replică, primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu, lansează acuzații... politice! Luminița Croitoru este singurul consilier al Partidului Ialomițenilor din cadrul Consiliului Local Slobozia. Ea este reprezentantul unei asociații de proprietari cu 1700 de apartamente...

Scântei pe final de ședință Joi, 26 septembrie 2019, la finalul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierul Luminița Croitoru l-a interpelat dur pe primarul Adrian Mocioniu, lansând acuzații grave... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2019, 20:05 (14527 vizualizări - 21 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
330 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

anunț

Vând/schimb spațiu birouri
Slobozia, str. Aleea Rondă,
bl. 45, parter

(în spatele fostei brutării Tritipan),
intrare separată, boxă,
cu apartament, Slobozia, plus diferență.
Telefon 0723/218.746

23 Mai 2017, 20:05


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 19-21 mai a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 19:15
(5970 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii aprilie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6514 șomeri, din care 969 șomeri indemnizați, respectiv 5541 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2017, 17:25
(5044 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge inițiată de jandarmii ialomițeni

Pentru al nouălea an consecutiv, jandarmii ialomițeni desfășoară campania de donare de sânge «Donează sânge-Donează Viață!». Evenimentul se desfășoară în perioada 22-29 mai, iar pe această cale jandarmii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 19:20
(7326 vizualizări - 0 comentarii)


Echipamente de intervenție noi la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița a fost dotat cu o șenilată, utilă pentru acordarea primului ajutor în cazul unor intervenții dificile. Utilajul a fost achiziționat cu fonduri ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 18:15
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie informativă în liceele din Slobozia

Polițiștii ialomițeni au demarat o acțiune în scop informativ în liceele din Slobozia. Peste 100 de elevi din cadrul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» și Liceului de Arte «Ionel Perlea» au fost informați ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2017, 17:35
(6022 vizualizări - 1 comentariu)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:40
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori arestați de polițiștii ialomițeni

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:20
(7249 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Delictele silvice, în atenția polițiștilor

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2017, 19:15
(6368 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

societate de construcții
metalice București

angajează
lăcătuși și sudori CO2
-cunoștințe de desen tehnic
-experiență în domeniu
Se oferă pachet salarial atractiv
și cazare

Fabrica se află în București
Telefon 021/345.26.94

17 Mai 2017, 11:05


Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Slobozia: 4 mașini implicate într-un accident rutier

Accident rutier la Slobozia, în apropiere de Cartierul Slobozia Nouă. 4 mașini s-au ciocnit, în urma coliziunii tot atâtea persoane fiind transportate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:34
(11240 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 240000 de lei

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 15:20
(7946 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Subvenționarea uceniciei la locul de muncă

Potrivit prevederilor Legii nr. 279/2005, privind ucenicia la locul de muncă, angajatorii care doresc să organizeze ucenicie la locul de muncă potrivit domeniilor de activitate specifice, beneficiază de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:50
(6000 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

Direcția Silvică Ialomița: Acțiune de replantare a puieților de brad

În contextul preocupărilor și priorităților Direcției Silvice Ialomița pentru educarea generației tinere, în special a copiilor și elevilor, în spiritul dragostei și respectului față de pădure și mediu ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2017, 12:10
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu. O mașină cu patru persoane s-a răsturnat într-un șanț

Accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu duminică, 14 mai 2017. Din primele informații este vorba despre un autoturism care a derapat și s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În automobil ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:56
(10168 vizualizări - 0 comentarii)


VREI O CARIERĂ ÎN POLIȚIA ROMÂNĂ? ÎNSCRIE-TE LA CONCURSUL DE ADMITERE!

Cei care vor să urmeze o carieră de ofițer de poliție mai au doar 2 săptămâni pentru a se înscrie la concursul de admitere la Academia de Poliție «Alexandru Ioan-Cuza». Pentru cei care vor să se înscrie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2017, 23:10
(7013 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

Din dispoziția inspectorului general al Poliției Române, chestor principal de poliție Bogdan Despescu, au fost intensificate, pentru perioada 12-14 mai 2017, acțiunile menite să mențină un climat de siguranță ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2017, 21:20
(4688 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii, la datorie

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 12-14 mai 2017, mai multe acțiuni cu scop preventiv. Oamenii legii vor supraveghea traficul rutier și vor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 18:50
(5765 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de 1,1 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că, în luna mai 2017, instituția va efectua operațiuni de rambursare TVA în valoare de 1,1 milioane de lei. Defalcat la nivelul Serviciilor Fiscale ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 16:35
(6778 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiune pentru dirijori în cadrul Festivalului-Concurs «Ionel Perlea»

Organizatorii Festivalului-Concurs «Ionel Perlea», dedicat memoriei compozitorului ialomițean Ionel Perlea, vor introduce de anul acesta o nouă secțiune în cadrul competiției muzicale. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2017, 15:20
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prejudiciu de 3,1 milioane de lei, produs prin infracțiuni economice

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice au sesizat în luna aprilie 2017 organele de urmărire penală în cazul a 9 persoane juridice, societăți comerciale și persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 19:15
(5461 vizualizări - 0 comentarii)


Brâul Maicii Domnului la Catedrala Urziceni

Moment de mare încărcătură spirituală la Urziceni, în perioada 17-21 mai 2017. Brâul Maicii Domnului de la Mânăstirea Kato Xenia, din Grecia, va fi adus la catedrala din municipiu. Evenimentul debutează ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2017, 18:10
(6585 vizualizări - 0 comentarii)


Circul «Americano Vargas»

angajează
muncitori necalificați
pentru Turneul 2017
-salariu-1800 lei
-se asigură cazare

Relații la telefon 0743/992.599

11 Mai 2017, 17:20


Grevă generală pe termen nelimitat la Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au intrat în grevă generală pe termen nelimitat, începând de miercuri, 10 mai 2017. Revendicările celor 10 angajați ai instituției vizează creșterea salariilor la nivelul ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:40
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 45 de persoane, angajate ca urmare a «Bursei Generale a Locurilor de Muncă»

În data de 7 aprilie 2017 s-a desfășurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Județeană pentru  Ocuparea Forței de Muncă Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:20
(10349 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 9 mai 2017, un bărbat de 36 de ani, din Coșereni, a fost reținut pentru 24 de ore sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «conducere a unui autovehicul pe drumurile publice, având acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 17:05
(6465 vizualizări - 0 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele anunță opriri programate ale furnizării de gaz joi, 11 mai 2017, din cauza unor lucrări la rețeaua de distribuție. Afectați de aceste reparații vor fi locuitorii din Fetești, strada ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2017, 13:10
(8941 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Căzănești: Pietoni răniți într-un accident rutier

Două femei, în vârstă de 21 și 43 de ani, și un bătrân, în vârstă de 73 de ani, au fost răniți după ce șoferul unui automobil, un cetățean francez de 60 de ani, i-a acroșat cu mașina pe care o conducea ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 19:58
(8244 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozean de 60 de ani, beat la volan

Un bărbat, de 60 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autotvehicul pe raza localității de domiciliu deși a consumat anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:40
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


Enel instalează contoare inteligente

Companiile de distribuție de electricitate ale grupului Enel, liderul mondial și pionier în tehnologia pentru contorizare inteligentă, vor instala în 2017 peste 150000 de contoare inteligente în regiunile ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2017, 17:35
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...