Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Mihăiță Găină: «E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic!»

Deputatul PSD Mihăiță Găină a confirmat, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea!». La acest moment, deputatul Găină declară că este neafiliat politic, însă surse politice vorbesc despre înregimentarea acestuia la PRO România...

Pică Guvernul
Printre semnatarii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă se numără și deputatul ex-PSD Mihăiță Găină. Acesta și-a dat demisia din PSD și semnat moțiunea. Iată declarația sa, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea! E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic! Atât pe plan local, cât și la Centru. Ca simplu membru, consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul și să îi redăm anvergura politică pe care o merită... Ceea ce se întâmplă acum e doar un interes conjunctural, de moment!»... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 20:10 (9597 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Procurorul-șef al DIICOT Ialomița, Dan Alexandru Popa a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Eurojust este o entitate juridică creată cu scopul de a asigura cooperarea judiciară între statele membre ale Uniunii Europene pentru a combate criminalitatea organizată și transfrontalieră.

Susține lupta împotriva criminalității organizate la nivel european
Procurorul Dan Alexandru Popa are o carieră în magistratură de 12 ani. Și-a început activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia,... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 18:20 (8461 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 17:55 (5474 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie! USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

Pericolul care vine o dată cu necolectarea gunoaielor este real, iar situația se agravează de la o zi la alta. La intersecția dintre Strada Ialomiței și Strada Tineretului din Urziceni munții de gunoaie încep să crească în înalțime. Vor aduce cu ei șobolani, dar și riscuri la sănătatea oamenilor. Este obligația contractuală a operatorului de salubritate să facă curățenie și este obligația Primăriei și a autorităților să se asigure că acest lucru se întâmplă. Am sesizat autoritățile competente de această situație și dorim să încurajăm orice cetățean să facă acest lucru. Este primul pas spre rezolvarea problemei. Ne dorim să trăim civilizat, în orașe demne de secolul XXI și nu în Evul Mediu în care... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 15:10 (4288 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

În urmă cu o săptămână, Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get-beget s-a făcut vinovat de... uz de simț civic. Surprins că pe esplanada «gropii lui Stoica» singura mașina parcată este SUV-ul personal al prefectului Gigi Petre, el l-a interpelat pe acesta în scris, întrebând dacă, la rându-i, are dreptul legal de a-și parca mașina alături. Prefectul Gigi Petre a replicat superior și responsabil: «Eu îmi parchez mașina în... șantier!».

Simțul civic la Slobozia Obișnuiți să înghițim orice din partea autorităților, nu ne mai miră nimic. Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 14:40 (4905 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

La 6 ani de la finalizarea investiției

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

Parcul fotovoltaic de 0,5 megawați de la Giurgeni se află în conservare de 6 ani. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că în luna septembrie 2019 vor cere plenului Consiliului Județean să aprobe concesionarea acestui obiectiv. «A fost o piatră de moară atârnată de gâtul nostru!» susține Ionel Gae, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

2,8 milioane de lei blocați 6 ani
În anul 2011, când a fost inițiată investiția, parcul fotovoltaic de la Giurgeni ar fi trebuit să producă 2 MW anual, să furnizeze «energie verde» în rețeaua națională și să aducă venituri în... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 10:55 (4672 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

MAME pentru 47 de suflete

Centrul Multifuncțional Cartier Bora

MAME pentru 47 de suflete

Serviciul social «Centrul Multifuncțional Cartier Bora-Slobozia» repre­zintă a doua casă pentru 47 de suflete. Copiii care beneficiază de serviciile oferite aici provin din familii aflate în situații de risc sau dificultate, abandonul școlar fiind inevitabil. Astfel, cele 8 persoane implicate în acest proiect doresc să le ofere o alternativă mai bună la viață, prin Educație.

A doua casă În mijlocul comunității Cartierului Bora este mare zarvă. În rând, doi câte doi, copiii, însoțiți de profesoarele de la Centrul Multifuncțional, intră pe poarta instituției. «A fost frumos la școală... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 15:10 (7677 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Examenul organizat pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost suspendat printr-o decizie executorie a Tribunalului Ialomița. Hotărârea instanței a dovedit faptul că reprezentanții Consiliului de Admi­nistrație al entității sanitare au încălcat procedura privind organizarea testării. Surse medicale susțin faptul că cei cinci membri ai Consiliului de Administrație ar fi omis să respecte prevederile legii în încercarea de a-l susține în această funcție pe Liviu Patrichi, membru al PSD Ialomița. Cunoscut al mediului de afaceri ialomițean, Liviu Patrichi este fost consilier local al Consi­liului Local Slobozia. Un nou concurs ar urma să aibă loc... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 10:55 (7636 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 0-1

În sfârșit, victorie!

Terenul de la Cernavodă, despre care se spune că este făcut în ciuda fotbalului, ne-a jucat multe renghiuri în ultimii ani. Axiopolis nu ne-a lăsat niciodată să plecăm cu toate cele 3 puncte, încurcând multe socoteli ale galben-albaștrilor. Așa că sâmbătă, 21 septembrie a.c., fotbaliștii Unirii au pornit meciul cu gândul doar la victorie. Nu erau auspicii tocmai favo­rabile. Cu două zile înaintea jocului, cel mai în formă om al Unirii, Constantin Toma, a suferit o ruptură musculară care l-a scos din calcule cel puțin pentru acest meci. Avându-l și pe Moldovan suspendat, Enache Costea a jucat în următoarea for­mulă: Poiană-Ibian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Danciu, Lemnaru (Milotin ’86), Chebac-Năstase... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 15:10 (5097 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație de calitate pe banii părinților

Educație de calitate pe banii părinților

Învățământul românesc este gratuit doar pe hârtie. În realitate, părinții sunt nevoiți să scoată bani din buzunar pentru ca elevii să învețe în condiții decente. O astfel de situație a fost reclamată pe rețelele de socializare de tatăl unor elevi din Urziceni. Bărbatul a prezentat pe internet o adresă oficială prin care cere unității de învățământ detalii cu privire la necesitatea instalării unui aer condiționat în clasă sau a achiziției de coli pentru imprimantă, cerneală, pixuri sau a altor consumabile. Și la Slobozia părinții recunosc faptul că le sunt cerute fonduri sub pretextul ca elevilor să li se asi­gure un act educativ de calitate. Oficialii instituțiilor de învățământ susțin însă că... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 14:20 (4271 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Înghesuială pe podium

S-au scurs deja 5 etape din Campionatul Ligii a IV-a ialomițene și putem spune că avem parte de unul dintre cele mai echilibrate sezoane. Trebuie să scotocim mult în istorie pentru a mai găsi situația de acum: 3 echipe cu punctaj maxim după 5 runde. Înfrățirea Jilavele, Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei au câte 15 puncte și sunt ușor despărțite de golaveraj. Pe 4 se află Viitorul Axintele, care a strâns 13 puncte după succesul în fața celor de la Munteni Buzău. În rest, etapa a 5-a a Ligii a IV-a disputată sâmbătă, 21 septembrie a.c., a marcat al doilea succes consecutiv al Feteștiului, dar și prima victorie a Urziceniului, obținută în dauna Amarei. Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Abatorul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 13:20 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au visat doar un sfert de oră

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Craiova 23-30 (13-14)

Au visat doar un sfert de oră

O săptămână întreagă s-a vorbit doar de victorie. Jucătoare, conducere, spectatori au fost cu toții impulsionați de forma slabă pe care o traversa Craiova. Și cum în meciul anterior elevele lui Gheorghe Covaciu fuseseră la o secundă de succes, se spera acum la un meci cel puțin la fel de bun al Sloboziei. Așa că sâmbătă, 21 septembrie 2019, a fost mobilizare generală, având ca obiectiv păstrarea celor 3 puncte la Slobozia...

15 minute de grație HCM Slobozia a intrat în teren mai motivată ca niciodată. «Gurile de foc» Țicu, Trifumovic sau Vizitiu au fost anihilate de o apărare agresivă... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 12:45 (5828 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

100 de lire pentru o oră de sex

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

12 tinere din Țăndărei și câteva comune apropiate orașului au fost exploatate sexual vreme de 4 ani în Anglia. Actele judiciare întocmite în această cauză arată faptul că prestația fetelor era recompensată cu până la 100 de lire pe oră de către clienții britanici. O anchetă transfrontalieră a fost deschisă în acest caz, iar șase proxeneți din Țăndărei au fost trimiși în judecată în Marea Britanie și România.

«Cuibușor de nebunii» în inima Londrei
Cele 12 tinere, unele dintre ele minore la data comiterii faptelor, au fost racolate de proxeneți din Țăndărei și câteva comune apropiate... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 11:05 (6756 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați. În multe unități de învă­țământ, în special din mediul rural, cursurile sunt susținute de dascăli fără experiență. Mai mult, profesorii suplinitori sunt obligați să predea câte două sau chiar trei discipline. Situația este generată și de faptul că tot mai mulți tineri absolvenți de studii superioare refuză să lucreze în Învățământ.

Val de pensionări în școli
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean, care se regăsesc în documentele oficiale publicate pe site-ul instituției, arată că la nivelul județului există aproximativ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 18:05 (7378 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Piața Agroalimentară din Fetești a intrat oficial în reabi­litare. Lucrările sunt finanțate de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui proiect depus de municipalitate la Agenția de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. Valoarea investiției se ridică la 500 mii de lei, fondurile fiind necesare pentru reparația acoperișului. O serie de lucrări similare executate la același obiectiv au atras, în trecut, atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.

Acoperiș de 500 mii de lei
În urma unei conferințe de presă organizată cu scopul de a mediatiza proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 15:40 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

Oamenii președintelui Moraru

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

bonus: Lupii, paznici la banii publici

În luna august 2019, după un an și jumătate de directorat, Remus Daniel Stoian a fost înlocuit de la conducerea firmei Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Noul director a fost recomandat președintelui, potrivit propriilor declarații, «de niște prieteni» și este alintat de către aceiași prieteni «juma’ de creier». În luna care tocmai a trecut, Dobre Daniel Anton a revitalizat activitatea instituției cumpărând autoturisme de pe OLX, o nacelă de toaletat pomii cu volanul pe dreapta și... rezervând contracte pentru toaletat nucii de pe marginea drumului județean Miloșești-Reviga.

Habemus director!... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 10:50 (7568 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

În Ialomița

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

Obișnuți să consume «Corn și lapte» abia din semestrul al II-lea al anului școlar, elevii din Ialomița au avut parte de o surpriză anul acesta. Produsele alimentare, distribuite de Guvernul României prin tradiționalul Program, au ajuns în clase o dată cu elevii. Buna desfășurare a acestui Program i-a uimit chiar și pe reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, considerând-o o realizare administrativă. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva!» a declarat public Victor Moraru, șeful instituției.

Succes realizat după 17 ani
«Cornul și... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 17:10 (7153 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Grădinița de 5 stele

Se întâmplă la Bucu

Grădinița de 5 stele

Începând cu acest an școlar, grădinița din comuna Bucu oferă preșcolarilor alternativa unui program prelungit. Astfel, 17 copii beneficiază de pătuțuri noi, cu mobilier modern, și... o masă caldă. «Suntem mândri că am reușit să rea­lizăm acest lucru! Părinții celor mici au fost receptivi la mesaj și foarte încântați... Mă bucur că în această comunitate suntem uniți cu toții, iar domnul primar ne-a ajutat să aducem acest vis la îndeplinire!» susține Anda Soare, directorul Grădiniței Bucu.

Un nou început Anul școlar 2019-2020 a început cu dreptul în localitatea Bucu. Grădinița din comună... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 11:25 (6790 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Răbdarea e numele meu!»

Bilanț de mandat

«Răbdarea e numele meu!»

Alegerile locale bat la ușă, iar rubrica noastră devine pe zi ce trece tot mai interesantă. Încercăm să aducem în fața dumneavoastră, în următoarele 6 luni, toți primarii ialomițeni pentru a răspunde la întrebarea: «De ce credeți că meritați încă un mandat?». Azi, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu.

Un matematician convertit la administrație Alexandru Dinu este matematician de formație. Și primar la al patrulea mandat! Se bucură sincer că alegătorii nu l-au scos la pensie, când a împlinit anii pentru ea. «N-am avut concediu niciodată... Fug un week-end la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 17:55 (3124 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

fonduri europene

Slobozia, Ialomița, România se îngroapă în hârtiile proiectelor megalomanice născute din ideile mai mult sau mai puțin crețe ale gândirii aleșilor locali. Pe lângă normalele construcții/reparații de clădiri/drumuri sau alimentări cu apă/gaze, apar din neantul puțului gândirii administrative construcții și dotări ale acestora cu costuri exorbitante. În timp ce, spre exemplu, un spital privat de peste 10000 mp se ridică cu puțin peste 15 milioane de euro, ceva anexe și alte utilări costă în sistemul public dublu și, uneori, chiar triplu! Avem experiența proiectelor ratate, gen campu­suri școlare, parcări subterane sau parcuri industriale, și, cu toate acestea, ne îngropăm în alte și alte proiecte... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 12:40 (4492 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu puternic la Drăgoești

Mai bine de 30 de ore pompierii ialomițeni au acționat pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit de furaje ce aparține unei societăți comerciale de pe raza localității Drăgoești. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2015, 12:05
(6068 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC Servicii Publice Slobozia SRL,
cu sediul în Slobozia, str. Lujerului, nr. 3,
incinta Pieței Agroalimentare Cuza-Vodă,
anunță
redeschiderea Oborului Municipal
(șoseaua Brăilei, nr. 9)
în data de 20.09.2015,
începînd cu orele 6,00, dimineața

Redeschiderea se face în baza legală
a Ord. ANSVSA nr. 45/2010,
care stabilește cerințele
pentru funcționare al tîrgurilor
de animale vii și
a Ord. ANSVSA nr. 77/2015,
care completează
Ord. ANSVSA nr.45/2010

18 Septembrie 2015, 11:10


Fetești: Sala de teatru «Horațiu Mălăele», inaugurată

La Fetești, în incinta unei foste centrale termice dezafectate, a fost inaugurată o sală de teatru. Printr-un parteneriat public-privat, fosta centrală termică dezafectată a fost modernizată și transformată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 20:25
(6504 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Căzănești

Marți, 15 septembrie a.c., în jurul orei 14,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21, pe raza municipiului Slobozia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 19:25
(6015 vizualizări - 2 comentarii)


Direcția Generală Anticorupție: «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile MAI»

În vederea încurajării integrității, precum și pentru evitarea unui comportament birocratic corupt, Direcția Generală Anticorupție a realizat un «Ghid de informare pentru cetățeni în relația cu structurile ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 17:25
(9862 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Europene ale Patrimoniului», la Muzeul Agriculturii din Slobozia

În fiecare an, în septembrie, milioane de cetățeni sînt invitați să viziteze monumentele istorice din întreaga Europă cu ocazia «Zilelor Europene ale Patrimoniului», eveniment organizat la inițiativa comună ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2015, 12:10
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist omorît de o mașină

Un bărbat, de 46 de ani, din Coșereni, a fost omorît în urma unui accident rutier. Acesta se afla pe bicicletă și s-a angajat în traversarea străzii prin loc nepermis. El a fost lovit de un șofer, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 19:15
(4551 vizualizări - 1 comentariu)


Orboiești: Trei victime în urma unui accident rutier

Pompierii Gărzii Slobozia au fost solicitați să intervină cu utilajele de descarcerare pentru a acorda primul ajutor unui bărbat, de 57 de ani, implicat într-un accident rutier, petrecut pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 15:35
(3810 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au urcat la volan în stare de ebrietate

Trei ialomițeni, cu vîrste cuprinse între 22 și 41 de ani, au fost sancționați de polițiști, fiind depistați conducînd după ce inițial consumaseră băuturi alcoolice. Doi dintre aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 13:40
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 110000 de lei

Polițiștii ialomițeni au desfășurat noi activități pe linia prevenirii accidentelor rutiere. Potrivit bilanțului întocmit la finalul activităților, oamenii legii au aplicat 318 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2015, 12:25
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Făcăeni: Cercetat pentru braconaj piscicol

Miercuri, 9 septembrie 2015, polițiștii din cadrul Secției Regionale de Poliție Transporturi Ialomița au efectuat o percheziție la domiciliul unui bărbat, de 42 de ani, din comuna Făcăeni, bănuit de braconaj ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 22:35
(7922 vizualizări - 0 comentarii)


Cu un ATV prin Făcăeni...

O patrulă de siguranță publică a depistat miercuri, 9 septembrie 2015, pe raza comunei Făcăeni, un tînăr, în vîrstă de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un ATV fără a avea montate plăcuțe cu numere ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 18:05
(6280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poliția Română, alături de elevi, la începutul noului an școlar

Din dispoziția Șefului Poliției Române, chestor general de poliție Petre Tobă, luni, 14 septembrie 2015, polițiștii ialomițeni vor acționa în sistem integrat, suplimentar față de dispozitivul curent, pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 17:35
(7049 vizualizări - 3 comentarii)


Moldoveni: Hoț din locuințe, reținut

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat, de 40 de ani, din comuna Moldoveni, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni de furt calificat și tentativă de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 16:20
(5242 vizualizări - 2 comentarii)


Proxenet din Borănești, identificat și arestat

În cursul zilei de miercuri, 9 septembrie 2015, polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 15:10
(4399 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Taximetrist tîlhărit

Trei tineri au fost reținuți de polițiștii din Ialomița pentru tâlhărie calificată, prejudiciul fiind recuperat în totalitate. Astfel, la data de 6 septembrie 2015, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:25
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, alături de elevi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, ca în fiecare an, măsurile de ordine necesare creării unui climat de siguranță, atît la manifestările ocazionate ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 14:05
(6935 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: REȚINUT PENTRU VIOL ȘI CORUPERE SEXUALĂ A MINORILOR

Polițiștii din Ialomița cercetează un tînăr pentru viol și corupere sexuală a minorilor, cel în cauză fiind reținut la scurt timp de la comiterea faptei. Așadar, polițiștii Biroului de Investigații Criminale ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 13:15
(8448 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii august 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6980 șomeri, din care 1304 șomeri indemnizați, respectiv 5676 șomeri ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 12:20
(3533 vizualizări - 0 comentarii)


13 Septembrie-Ziua Pompierilor din România

Anul acesta, în data de 13 septembrie, se împlinesc 167 de ani de la bătălia din Dealul Spirii, cînd Compania de Pompieri București, din care făceau parte 165 de ostași, sub comanda căpitanului Pavel Zăgănescu ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2015, 10:30
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță că, din 17 septembrie 2015, va începe campania de vaccinare antirabică orală a vulpilor, care se va realiza prin distribuție ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 18:40
(5604 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 25 septembrie 2015, orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», eveniment care va avea loc la Slobozia-Centrul ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 15:05
(6575 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Gura Ialomiței

Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o casă nelocuită de pe raza localității Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2015, 13:45
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A provocat un accident rutier și a încercat să fugă

Șoferul unui tir, în vîrstă de 44 de ani, s-a ales cu dosar penal la sfîrșitul săptămînii trecute. Bărbatul conducea mastodontul pe raza orașului Căzănești, moment în care a ciocnit mașina condusă de un ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 19:50
(8588 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Șoferiță de ocazie, trasă pe dreapta și amendată

O porție de distracție cu mașina iubitului i-a adus unei tinere de 19 ani, din localitatea Maia, un dosar penal. Tînăra i-a cerut automobilul prietenului său, un tînăr de 25 de ani, pentru a face o scurtă ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 17:25
(6779 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Urmărit de polițiști, a provocat un accident rutier

Oprit pentru un control de rutină al polițiștilor, un tînăr de 24 de ani, din Țăndărei, s-a ales cu un dosar penal. Speriat de faptul că este tras pe dreapta, acesta a refuzat să asculte indicațiile oamenilor ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 15:35
(6721 vizualizări - 0 comentarii)


Traficul rutier din Ialomița, supravegheat de polițiști

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni din cadrul Serviciului Rutier au fost din nou «cu ochii în patru» după șoferii care nu respectă regulile de circulație. Încălcările normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2015, 13:10
(5836 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

ANGĂJAM MANIPULANȚI MARFĂ
PENTRU DEPOZITUL DIN BUCUREȘTI
Căutăm persoane cu vîrsta
cuprinsă între 18 și 40 ani,
serioase, responsabile, dispuse la efort fizic

Oferim salariul 1400 lei
cu bonuri de masă incluse
și contract de muncă

Opțional cazare contra cost 200 lei/lună
Relații la telefon 0760/232.175

4 Septembrie 2015, 20:45


Țăndărei: Braconajul, în atenția polițiștilor

Joi, 3 septembrie a.c., pe parcursul derulării unei acțiuni în sistem integrat în extravilanul orașului Țăndărei, polițiștii au depistat un bărbat, de 32 de ani, din comuna Valea Ciorii, care transporta ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 16:25
(5391 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Spațiu destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)»

Primăria Municipiului Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret inaugurează «Spațiul destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)». «Slobozia Viitorului»-concurs de proiecte ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 13:25
(4720 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...