Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Mihăiță Găină: «E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic!»

Deputatul PSD Mihăiță Găină a confirmat, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea!». La acest moment, deputatul Găină declară că este neafiliat politic, însă surse politice vorbesc despre înregimentarea acestuia la PRO România...

Pică Guvernul
Printre semnatarii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă se numără și deputatul ex-PSD Mihăiță Găină. Acesta și-a dat demisia din PSD și semnat moțiunea. Iată declarația sa, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea! E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic! Atât pe plan local, cât și la Centru. Ca simplu membru, consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul și să îi redăm anvergura politică pe care o merită... Ceea ce se întâmplă acum e doar un interes conjunctural, de moment!»... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 20:10 (9601 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Procurorul-șef al DIICOT Ialomița, Dan Alexandru Popa a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Eurojust este o entitate juridică creată cu scopul de a asigura cooperarea judiciară între statele membre ale Uniunii Europene pentru a combate criminalitatea organizată și transfrontalieră.

Susține lupta împotriva criminalității organizate la nivel european
Procurorul Dan Alexandru Popa are o carieră în magistratură de 12 ani. Și-a început activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia,... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 18:20 (8463 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Editorialele prezidențiale

Editorialele prezidențiale

Așa cum ne-a obișnuit deja, președintele Victor Moraru continuă aventura sa editorială în paginile oficiosului «Ialomița ta». În luna august el a publicat pentru a doua oară în calitate de editorialist un expozeu cu titlul «Muzică bună și drumuri modernizate în Ialomița»...

Muzichie și... asfalt! La sfârșitul lunii precedente a apărut numărul 8 al oficiosului administrației ialomițene, «Ialomița ta». Așa cum ne-a obișnuit vreme de 2 ani, buletinul pu­blică pe prima pagină o fotografie cu președintele Moraru, alături de vicepremierul Daniel Suciu, la semnarea... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 17:55 (5474 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie! USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

USR Ialomița solicită Primăriei Urziceni să scoată orașul de sub gunoaie!

Pericolul care vine o dată cu necolectarea gunoaielor este real, iar situația se agravează de la o zi la alta. La intersecția dintre Strada Ialomiței și Strada Tineretului din Urziceni munții de gunoaie încep să crească în înalțime. Vor aduce cu ei șobolani, dar și riscuri la sănătatea oamenilor. Este obligația contractuală a operatorului de salubritate să facă curățenie și este obligația Primăriei și a autorităților să se asigure că acest lucru se întâmplă. Am sesizat autoritățile competente de această situație și dorim să încurajăm orice cetățean să facă acest lucru. Este primul pas spre rezolvarea problemei. Ne dorim să trăim civilizat, în orașe demne de secolul XXI și nu în Evul Mediu în care... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 15:10 (4288 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

Prefectul Gigi Petre își parchează mașina în... șantier!

În urmă cu o săptămână, Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get-beget s-a făcut vinovat de... uz de simț civic. Surprins că pe esplanada «gropii lui Stoica» singura mașina parcată este SUV-ul personal al prefectului Gigi Petre, el l-a interpelat pe acesta în scris, întrebând dacă, la rându-i, are dreptul legal de a-și parca mașina alături. Prefectul Gigi Petre a replicat superior și responsabil: «Eu îmi parchez mașina în... șantier!».

Simțul civic la Slobozia Obișnuiți să înghițim orice din partea autorităților, nu ne mai miră nimic. Lorenzo Radu, cetățean român și slobozean get... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 14:40 (4905 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

La 6 ani de la finalizarea investiției

Fotovoltaicele de la Giurgeni așteaptă concesionarea

Parcul fotovoltaic de 0,5 megawați de la Giurgeni se află în conservare de 6 ani. Oficialii Consiliului Județean Ialomița susțin că în luna septembrie 2019 vor cere plenului Consiliului Județean să aprobe concesionarea acestui obiectiv. «A fost o piatră de moară atârnată de gâtul nostru!» susține Ionel Gae, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița.

2,8 milioane de lei blocați 6 ani
În anul 2011, când a fost inițiată investiția, parcul fotovoltaic de la Giurgeni ar fi trebuit să producă 2 MW anual, să furnizeze «energie verde» în rețeaua națională și să aducă venituri în... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2019, 10:55 (4672 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

MAME pentru 47 de suflete

Centrul Multifuncțional Cartier Bora

MAME pentru 47 de suflete

Serviciul social «Centrul Multifuncțional Cartier Bora-Slobozia» repre­zintă a doua casă pentru 47 de suflete. Copiii care beneficiază de serviciile oferite aici provin din familii aflate în situații de risc sau dificultate, abandonul școlar fiind inevitabil. Astfel, cele 8 persoane implicate în acest proiect doresc să le ofere o alternativă mai bună la viață, prin Educație.

A doua casă În mijlocul comunității Cartierului Bora este mare zarvă. În rând, doi câte doi, copiii, însoțiți de profesoarele de la Centrul Multifuncțional, intră pe poarta instituției. «A fost frumos la școală... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 15:10 (7677 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Examenul organizat pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost suspendat printr-o decizie executorie a Tribunalului Ialomița. Hotărârea instanței a dovedit faptul că reprezentanții Consiliului de Admi­nistrație al entității sanitare au încălcat procedura privind organizarea testării. Surse medicale susțin faptul că cei cinci membri ai Consiliului de Administrație ar fi omis să respecte prevederile legii în încercarea de a-l susține în această funcție pe Liviu Patrichi, membru al PSD Ialomița. Cunoscut al mediului de afaceri ialomițean, Liviu Patrichi este fost consilier local al Consi­liului Local Slobozia. Un nou concurs ar urma să aibă loc... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2019, 10:55 (7636 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

În sfârșit, victorie!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 0-1

În sfârșit, victorie!

Terenul de la Cernavodă, despre care se spune că este făcut în ciuda fotbalului, ne-a jucat multe renghiuri în ultimii ani. Axiopolis nu ne-a lăsat niciodată să plecăm cu toate cele 3 puncte, încurcând multe socoteli ale galben-albaștrilor. Așa că sâmbătă, 21 septembrie a.c., fotbaliștii Unirii au pornit meciul cu gândul doar la victorie. Nu erau auspicii tocmai favo­rabile. Cu două zile înaintea jocului, cel mai în formă om al Unirii, Constantin Toma, a suferit o ruptură musculară care l-a scos din calcule cel puțin pentru acest meci. Avându-l și pe Moldovan suspendat, Enache Costea a jucat în următoarea for­mulă: Poiană-Ibian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Danciu, Lemnaru (Milotin ’86), Chebac-Năstase... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 15:10 (5097 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educație de calitate pe banii părinților

Educație de calitate pe banii părinților

Învățământul românesc este gratuit doar pe hârtie. În realitate, părinții sunt nevoiți să scoată bani din buzunar pentru ca elevii să învețe în condiții decente. O astfel de situație a fost reclamată pe rețelele de socializare de tatăl unor elevi din Urziceni. Bărbatul a prezentat pe internet o adresă oficială prin care cere unității de învățământ detalii cu privire la necesitatea instalării unui aer condiționat în clasă sau a achiziției de coli pentru imprimantă, cerneală, pixuri sau a altor consumabile. Și la Slobozia părinții recunosc faptul că le sunt cerute fonduri sub pretextul ca elevilor să li se asi­gure un act educativ de calitate. Oficialii instituțiilor de învățământ susțin însă că... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 14:20 (4271 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Înghesuială pe podium

S-au scurs deja 5 etape din Campionatul Ligii a IV-a ialomițene și putem spune că avem parte de unul dintre cele mai echilibrate sezoane. Trebuie să scotocim mult în istorie pentru a mai găsi situația de acum: 3 echipe cu punctaj maxim după 5 runde. Înfrățirea Jilavele, Bărăganul Ciulnița și Victoria Țăndărei au câte 15 puncte și sunt ușor despărțite de golaveraj. Pe 4 se află Viitorul Axintele, care a strâns 13 puncte după succesul în fața celor de la Munteni Buzău. În rest, etapa a 5-a a Ligii a IV-a disputată sâmbătă, 21 septembrie a.c., a marcat al doilea succes consecutiv al Feteștiului, dar și prima victorie a Urziceniului, obținută în dauna Amarei. Ultimele 3 locuri sunt ocupate de Abatorul... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 13:20 (3051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au visat doar un sfert de oră

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-SCM Craiova 23-30 (13-14)

Au visat doar un sfert de oră

O săptămână întreagă s-a vorbit doar de victorie. Jucătoare, conducere, spectatori au fost cu toții impulsionați de forma slabă pe care o traversa Craiova. Și cum în meciul anterior elevele lui Gheorghe Covaciu fuseseră la o secundă de succes, se spera acum la un meci cel puțin la fel de bun al Sloboziei. Așa că sâmbătă, 21 septembrie 2019, a fost mobilizare generală, având ca obiectiv păstrarea celor 3 puncte la Slobozia...

15 minute de grație HCM Slobozia a intrat în teren mai motivată ca niciodată. «Gurile de foc» Țicu, Trifumovic sau Vizitiu au fost anihilate de o apărare agresivă... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 12:45 (5828 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

100 de lire pentru o oră de sex

Prostituatele din Țăndărei goleau buzunarele clienților englezi

12 tinere din Țăndărei și câteva comune apropiate orașului au fost exploatate sexual vreme de 4 ani în Anglia. Actele judiciare întocmite în această cauză arată faptul că prestația fetelor era recompensată cu până la 100 de lire pe oră de către clienții britanici. O anchetă transfrontalieră a fost deschisă în acest caz, iar șase proxeneți din Țăndărei au fost trimiși în judecată în Marea Britanie și România.

«Cuibușor de nebunii» în inima Londrei
Cele 12 tinere, unele dintre ele minore la data comiterii faptelor, au fost racolate de proxeneți din Țăndărei și câteva comune apropiate... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2019, 11:05 (6756 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Învățământul ialomițean se bazează pe profesorii suplinitori

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori calificați. În multe unități de învă­țământ, în special din mediul rural, cursurile sunt susținute de dascăli fără experiență. Mai mult, profesorii suplinitori sunt obligați să predea câte două sau chiar trei discipline. Situația este generată și de faptul că tot mai mulți tineri absolvenți de studii superioare refuză să lucreze în Învățământ.

Val de pensionări în școli
Statisticile Inspectoratului Școlar Județean, care se regăsesc în documentele oficiale publicate pe site-ul instituției, arată că la nivelul județului există aproximativ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 18:05 (7378 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Piața Agroalimentară din Fetești a intrat oficial în reabi­litare. Lucrările sunt finanțate de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui proiect depus de municipalitate la Agenția de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. Valoarea investiției se ridică la 500 mii de lei, fondurile fiind necesare pentru reparația acoperișului. O serie de lucrări similare executate la același obiectiv au atras, în trecut, atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.

Acoperiș de 500 mii de lei
În urma unei conferințe de presă organizată cu scopul de a mediatiza proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 15:40 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

Oamenii președintelui Moraru

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

bonus: Lupii, paznici la banii publici

În luna august 2019, după un an și jumătate de directorat, Remus Daniel Stoian a fost înlocuit de la conducerea firmei Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Noul director a fost recomandat președintelui, potrivit propriilor declarații, «de niște prieteni» și este alintat de către aceiași prieteni «juma’ de creier». În luna care tocmai a trecut, Dobre Daniel Anton a revitalizat activitatea instituției cumpărând autoturisme de pe OLX, o nacelă de toaletat pomii cu volanul pe dreapta și... rezervând contracte pentru toaletat nucii de pe marginea drumului județean Miloșești-Reviga.

Habemus director!... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 10:50 (7568 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

În Ialomița

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

Obișnuți să consume «Corn și lapte» abia din semestrul al II-lea al anului școlar, elevii din Ialomița au avut parte de o surpriză anul acesta. Produsele alimentare, distribuite de Guvernul României prin tradiționalul Program, au ajuns în clase o dată cu elevii. Buna desfășurare a acestui Program i-a uimit chiar și pe reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, considerând-o o realizare administrativă. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva!» a declarat public Victor Moraru, șeful instituției.

Succes realizat după 17 ani
«Cornul și... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 17:10 (7153 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Grădinița de 5 stele

Se întâmplă la Bucu

Grădinița de 5 stele

Începând cu acest an școlar, grădinița din comuna Bucu oferă preșcolarilor alternativa unui program prelungit. Astfel, 17 copii beneficiază de pătuțuri noi, cu mobilier modern, și... o masă caldă. «Suntem mândri că am reușit să rea­lizăm acest lucru! Părinții celor mici au fost receptivi la mesaj și foarte încântați... Mă bucur că în această comunitate suntem uniți cu toții, iar domnul primar ne-a ajutat să aducem acest vis la îndeplinire!» susține Anda Soare, directorul Grădiniței Bucu.

Un nou început Anul școlar 2019-2020 a început cu dreptul în localitatea Bucu. Grădinița din comună... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 11:25 (6790 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Răbdarea e numele meu!»

Bilanț de mandat

«Răbdarea e numele meu!»

Alegerile locale bat la ușă, iar rubrica noastră devine pe zi ce trece tot mai interesantă. Încercăm să aducem în fața dumneavoastră, în următoarele 6 luni, toți primarii ialomițeni pentru a răspunde la întrebarea: «De ce credeți că meritați încă un mandat?». Azi, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu.

Un matematician convertit la administrație Alexandru Dinu este matematician de formație. Și primar la al patrulea mandat! Se bucură sincer că alegătorii nu l-au scos la pensie, când a împlinit anii pentru ea. «N-am avut concediu niciodată... Fug un week-end la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 17:55 (3124 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

fonduri europene

Slobozia, Ialomița, România se îngroapă în hârtiile proiectelor megalomanice născute din ideile mai mult sau mai puțin crețe ale gândirii aleșilor locali. Pe lângă normalele construcții/reparații de clădiri/drumuri sau alimentări cu apă/gaze, apar din neantul puțului gândirii administrative construcții și dotări ale acestora cu costuri exorbitante. În timp ce, spre exemplu, un spital privat de peste 10000 mp se ridică cu puțin peste 15 milioane de euro, ceva anexe și alte utilări costă în sistemul public dublu și, uneori, chiar triplu! Avem experiența proiectelor ratate, gen campu­suri școlare, parcări subterane sau parcuri industriale, și, cu toate acestea, ne îngropăm în alte și alte proiecte... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 12:40 (4492 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Suspectați de furturi, identificați de polițiștii ialomițeni

Șase persoane sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt și furt calificat. Prejudiciile au fost recuperate și restituite părților vătămate.
Astfel, patru tineri, cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 15:50
(5431 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurământul

IJJ Ialomița: Doi tineri ofițeri jandarmi au depus jurămîntul

Începînd cu data de 17 iulie a.c., la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița au fost repartizați doi tineri sublocotenenți, absolvenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București, promoția ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 14:20
(7853 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 29-31 iulie 2015, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița va fi unul din centrele din țară ce găzduiește faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 13:10
(7834 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Amnistia fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că a fost publicată Legea 209/2015, privind anularea unor obligații fiscale. Astfel, prin acest act  normativ ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 12:15
(2508 vizualizări - 0 comentarii)


Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

Încărcătură explozivă, descoperită la Gheorghe Lazăr

O sferă incendiară cu încărcătură de explozie a fost descoperită vineri, 24 iulie a.c., de un cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr, în timp ce încerca să scoată o buturugă din pămînt. Bărbatul a sunat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:45
(5343 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Imnului, sărbătorită la Slobozia

Instituția Prefectului Ialomița va marca miercuri, 29 iulie 2015, Ziua Imnului. Manifestările vor avea loc în Piața Unirii din Slobozia, începînd cu orele 9,30. «Deșteaptă-te, române!» este Imnul Național ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 11:05
(5573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examenele de calificare pentru absolvenții școlilor profesionale, monitorizate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni asigură, în perioada 27-28 iulie 2015, ordinea publică și, după caz, intervenția pentru restabilirea acesteia, la 5 centre de examinare din județ cu ocazia examenelor de calificare ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2015, 10:10
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Poliția a fost sesizată miercuri, 22 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN2A s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 64 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 13:10
(4674 vizualizări - 1 comentariu)


Tînăr din Miloșești, arestat pentru tentativă la omor

În cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c., polițiști din cadrul Secției Poliție Rurală Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:50
(7511 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fetești

Două incendii s-au produs în cursul zilei de miercuri, 22 iulie a.c, la două gospodării din municipiul Fetești. Primul eveniment a fost anunțat prin 112, în jurul orei 13,30, cînd locuința unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2015, 11:10
(2433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


anunț angajare

angajăm secretară
birou avocatură
depuneți CV la
[email protected]

21 Iulie 2015, 17:05


Un bucureștean s-a rătăcit între Amara și Slobozia

În noaptea de sîmbătă spre duminică, 18/19 iulie 2015, în jurul orei 1,30, pompierii au fost solicitați să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vîrstă de 26 de ani, care a plecat la volanul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 15:15
(6368 vizualizări - 5 comentarii)


Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

Doi viitori ofițeri jandarmi, în practică la Jandarmeria Ialomița

În perioada 20-31 iulie a.c., doi studenți ai Academiei de Poliție «Alexandru Iona Cuza», arma «Jandarmi», efectuează stagiul de practică în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Avînd în ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:35
(6719 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 450 de amenzi aplicate

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița acționează permanent pentru salvarea de vieți și sancționarea celor care nu nerespectă regulile de circulație și pun în pericol ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 14:05
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


Clarificări AFIR privind utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință

Pentru o mai bună înțelegere a acestui instrument de lucru, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) face clarificări privind scopul și utilizarea Bazei de Date cu Prețuri de Referință (BD ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 13:20
(9778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


IPJ Ialomița: Acțiuni pe linia combaterii evaziunii din agricultură

Peste 20 de tone de cereale au fost confiscate și peste 300 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:55
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Noi competențe legislative pentru jandarmi

Jandarmeriei Române îi revin, începînd cu luna iulie a anului în curs, potrivit Legii 407/2006, a vînătorii și protecției fondului cinegetic actualizată și a Legii 46/2008, a Codului Silvic, competențe ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 12:20
(4685 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenția pentru motorină

Agenția de Plați si Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează fermierii ialomițeni că, în data de 15.07.2015, a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul Ministrului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:40
(5436 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Prima ediție a competiției «Pompierul de ultimă generație»

În conformitate cu calendarul Asociației Sportive a Pompierilor-Sucursala Ialomița, în data de 16 iulie a.c, la sediul Detașamentului de Pompieri «Gabriel Boitan» din municipiul Slobozia, s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2015, 11:05
(5777 vizualizări - 0 comentarii)


SVSU Căzănești s-a calificat la faza națională a Concursurilor Serviciilor Voluntare pentru Situații de Urgență

În urma desfășurării, în perioada 13-15.07.2015, a fazei interjudețene a competițiilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență, echipajul Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 17:05
(6388 vizualizări - 1 comentariu)


Mandat european de arestare pentru un ialomițean din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Germania. La data de 14 iunie ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 14:35
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie «Nu trece dincolo!»

Polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea evenimentelor rutiere în care sînt implicați pietoni, precum ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 13:55
(3836 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iunie 2015, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7062 șomeri, din care 1287 șomeri indemnizați, respectiv 5775 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 12:20
(5098 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2015, 11:15
(3976 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Proiectil descoperit într-o curte

 Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 100 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Mihail Kogălniceanu, în timp ce săpa în curte. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 16:40
(4265 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a furat portofelul

Jandarmii au fost sesizați de un bărbat, duminică, 12 iulie a.c., în jurul orei 13,30, despre faptul că i s-a furat portofelul, în care avea 130 de lei.
În urma verificărilor, jandarmii au constatat ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:35
(4722 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


IPJ Ialomița: Activități pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor

Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, în ultimele 3 zile, în urma activităților desfășurate pentru prevenirea și combaterea fenomenului infracțional, în special ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 15:10
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


ONRC, parte a sistemului de interconectare a registrelor comerțului din statele membre UE

Luni, 13 iulie 2015, a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, Legea nr. 152/2015, pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul înregistrării în registrul comerțului ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:40
(3907 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîlhar arestat

Un tînăr de 19 ani este cercetat de polițiști, fiind bănuit de comiterea a două tâlhării . Polițiștii au reținut vineri, 10 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 19 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 14:15
(5092 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe DN2, în afara localității Movilița, un autoturism condus de un tînăr, de 24 de ani, din comuna Coșereni. Din verificările efectuate în bazele de date polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2015, 13:40
(3964 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...