Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Piața Agroalimentară din Fetești a intrat oficial în reabi­litare. Lucrările sunt finanțate de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui proiect depus de municipalitate la Agenția de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. Valoarea investiției se ridică la 500 mii de lei, fondurile fiind necesare pentru reparația acoperișului. O serie de lucrări similare executate la același obiectiv au atras, în trecut, atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.

Acoperiș de 500 mii de lei
În urma unei conferințe de presă organizată cu scopul de a mediatiza proiectele derulate prin intermediul... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 15:40 (3527 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

Oamenii președintelui Moraru

«Juma’ de creier» conduce Infrastructură Drumuri și Poduri

bonus: Lupii, paznici la banii publici

În luna august 2019, după un an și jumătate de directorat, Remus Daniel Stoian a fost înlocuit de la conducerea firmei Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Noul director a fost recomandat președintelui, potrivit propriilor declarații, «de niște prieteni» și este alintat de către aceiași prieteni «juma’ de creier». În luna care tocmai a trecut, Dobre Daniel Anton a revitalizat activitatea instituției cumpărând autoturisme de pe OLX, o nacelă de toaletat pomii cu volanul pe dreapta și... rezervând contracte pentru toaletat nucii de pe marginea drumului județean Miloșești-Reviga.

Habemus director!... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2019, 10:50 (7571 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

În Ialomița

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

Obișnuți să consume «Corn și lapte» abia din semestrul al II-lea al anului școlar, elevii din Ialomița au avut parte de o surpriză anul acesta. Produsele alimentare, distribuite de Guvernul României prin tradiționalul Program, au ajuns în clase o dată cu elevii. Buna desfășurare a acestui Program i-a uimit chiar și pe reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, considerând-o o realizare administrativă. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva!» a declarat public Victor Moraru, șeful instituției.

Succes realizat după 17 ani
«Cornul și... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 17:10 (7160 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Grădinița de 5 stele

Se întâmplă la Bucu

Grădinița de 5 stele

Începând cu acest an școlar, grădinița din comuna Bucu oferă preșcolarilor alternativa unui program prelungit. Astfel, 17 copii beneficiază de pătuțuri noi, cu mobilier modern, și... o masă caldă. «Suntem mândri că am reușit să rea­lizăm acest lucru! Părinții celor mici au fost receptivi la mesaj și foarte încântați... Mă bucur că în această comunitate suntem uniți cu toții, iar domnul primar ne-a ajutat să aducem acest vis la îndeplinire!» susține Anda Soare, directorul Grădiniței Bucu.

Un nou început Anul școlar 2019-2020 a început cu dreptul în localitatea Bucu. Grădinița din comună... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2019, 11:25 (6791 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Răbdarea e numele meu!»

Bilanț de mandat

«Răbdarea e numele meu!»

Alegerile locale bat la ușă, iar rubrica noastră devine pe zi ce trece tot mai interesantă. Încercăm să aducem în fața dumneavoastră, în următoarele 6 luni, toți primarii ialomițeni pentru a răspunde la întrebarea: «De ce credeți că meritați încă un mandat?». Azi, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu.

Un matematician convertit la administrație Alexandru Dinu este matematician de formație. Și primar la al patrulea mandat! Se bucură sincer că alegătorii nu l-au scos la pensie, când a împlinit anii pentru ea. «N-am avut concediu niciodată... Fug un week-end la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 17:55 (3125 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

fonduri europene

Slobozia, Ialomița, România se îngroapă în hârtiile proiectelor megalomanice născute din ideile mai mult sau mai puțin crețe ale gândirii aleșilor locali. Pe lângă normalele construcții/reparații de clădiri/drumuri sau alimentări cu apă/gaze, apar din neantul puțului gândirii administrative construcții și dotări ale acestora cu costuri exorbitante. În timp ce, spre exemplu, un spital privat de peste 10000 mp se ridică cu puțin peste 15 milioane de euro, ceva anexe și alte utilări costă în sistemul public dublu și, uneori, chiar triplu! Avem experiența proiectelor ratate, gen campu­suri școlare, parcări subterane sau parcuri industriale, și, cu toate acestea, ne îngropăm în alte și alte proiecte... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2019, 12:40 (4492 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

La sfârșitul săptămânii precedente, Spitalul Județean a împlinit 50 de ani. Momentul a fost marcat printr-o petrecere office la Evergreen, în cadrul căreia directorul acestei instituții, Mariana Iancu, a primit o diplomă de excelență. Altfel spus, în timp ce bolnavii Spitalului se dedulceau la mâncarea de cazan, ca să aibă puteri să coboare până la farmacie să cumpere medicamentele prescrise de medici după internare, doamna manager primea flori de la domnul președinte Moraru în numele tuturor ialomițenilor. Ăia vii, evident, pentru că morții Spitalului nu mai au grija parangheliilor pu­blice festiviste. Și am fi trecut totul cu vederea, că viața e făcută și din minciuni. Numai că ne sâcâie... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 20:10 (7524 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

La o săptămână de la debutul noului an școlar apar și pri­mele probleme. Elevii de clasa a VII-a au intrat în clase fără manuale pe bănci. Si­tuația este generată chiar de Ministerul Educației și Centrul Național de Evaluare și Examinare, instituții care au amânat pentru a treia oară licitația privind achiziția de manuale școlare pentru clasa a VII-a. În cel mai fericit caz, situația ar putea fi rezolvată abia de luna viitoare au explicat reprezentanții Depozitului de Manuale din Ialomița. În lipsa noilor manuale, profesorii trebuie să predea după cele vechi, care cuprind o altă curiculă față de cea stabilită recent de Ministerul Educației.

Nevoie de manuale... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 14:05 (5162 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Toaletele renovate la Școala Gimnazială Mărculești au fost inaugurate cu mult fast de către primarul localității, împreună cu președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Investiția a costat 200 mii de lei, cea mai mare parte a fondurilor fiind alocată din bugetul administrației județene. În cinstea noilor grupuri sanitare de la școală, în curtea Primăriei Mărculești a fost organizată o masă festivă...

Mândri de toaleta școlii Noile grupuri sani­tare ale Școlii Gimna­ziale Mărculești, 10 la număr, au fost realizate în urma unui proiect pe care administrația lo­cală l-a... [citește_tot_articolul]

20 Septembrie 2019, 11:10 (6227 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

Povești edilitare

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

După ce timp de 8 ani în care a permis firmei Rosal și propriilor subordonați să polueze orașul și ariile protejate din jur, primarul Constantin Sava face primul pas către înființarea unui serviciu de salubritate la nivelul Primăriei. Anunțul a fost făcut în luna iulie 2019, dar abia săptămâna trecută a fost prezentat public un act de constituire al firmei. Prima măsură anunțată de primarul din Urziceni este creșterea tarifului de la 8 la 10 lei. Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de luni bune cu sincope legate de ridicarea gunoiului menajer de pe străzile orașului. La acest moment, serviciul se face săptămânal și există riscul ca deșeurile să nu mai fie preluate de către operatorul Rosal... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 13:40 (4452 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Autoritățile din Amara promit din nou apă potabilă pentru cetățenii orașului-stațiune. Investiția într-o instalație de osmoză inversă pentru tratarea apei a fost demarată în urmă cu câteva luni, dar încă nu este funcțională. Primarul Ion Măiță declară public că «mo­mentan, suntem în probe tehnologice și lu­crăm la reglarea debitelor pentru a atinge capacitatea maximă dorită...». Valoarea investi­ției este de 414 mii de lei, din care 300 mii de lei au fost asigurați de către Consiliul Județean Ialomița prin intermediul ADI Ialomița.

3 milioane de euro cheltuiți și 10 ani de așteptare... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2019, 11:40 (2476 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

Medicii din Ialomița negociază «ca la piață» transferurile bolnavilor către spitalele din alte orașe

În fiecare lună, aproximativ 200 de pacienți sunt transferați de la spitalele din Ialomița către unitățile medicale mari din Constanța sau București. Deși există protocoale prin care acest demers trebuie realizat, de cele mai multe ori aceste prevederi sunt ignorate, transferurile realizându-se «la mica înțelegere» între unitățile medicale. Singurii care au de suferit sunt pacienții, a căror stare de sănătate se poate agrava în timp ce medicii din Ialomița încearcă să-i convingă pe cei din alte orașe să-i consulte...

Transferuri realizate la intervenția Ministerului Sănătății
... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 14:05 (11949 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Lipsa precipitațiilor din ultimele două luni a avut ca efect diminuarea semnificativă a cantității de apă din sol. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie denumesc fenomenul «secetă pedologică». În unele zone din Ialomița, arată estimările oficiale, deficitul de apă din sol este de aproximativ 200 de litri/mp! Prognozele nu sunt însă îmbucurătoare, vremea caldă urmând să se mențină și în săptă­mânile următoare...

Câmpurile au nevoie de apă! La începutul lunii septembrie 2019, media normală a precipitațiilor specifică zonei Câmpiei Bărăganului, în care se află si­tuat și... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2019, 10:55 (9155 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Patrichi, numit director adjunct al AFIR

Pleacă ai noștri, vin ai noștri

Liviu Patrichi, numit director adjunct al AFIR

Începând de luni, 16 septembrie a.c., ialomițenii au un nou reprezentat la nivel central. Liviu Patrichi, fost consilier local PSD, este noul director adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. El a ajuns în funcție pe filiera PSD Ialomița, ocupând locul ținut o vreme cald de Daniel Crunțeanu, un alt ialomițean pe care politica social-democrată l-a scos din anonimatul existenței sale.

Punct țintit, punct lovit Luni, 16 septembrie 2019, Liviu Patrichi a atins punctul maxim al competenței sale politice de până acum, devenind director adjunct al Agenției pentru Finanțarea... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 15:10 (7928 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Joc curajos cu vicecampioana

Handbal, Liga Națională, CSM București-HCM Slobozia 27-21 (13-10)

Joc curajos cu vicecampioana

Cine se gândea că HCM Slobozia va fi carne de tun în fața galonatei CSM București s-a înșelat. Echipa pregătită de Gheorghe Covaciu are avantajul curajului pe care ți-l dă tinerețea, iar atunci când crezi că poți muta munții din loc, ceva mișcări tectonice e obligatoriu să se producă. Stratul partidei este incredibil de echilibrat, Slobozia agățându-se de toate oprotunitățile ivite. În minutul 12, Bucureștiul avea 6-3 și des­prinderea părea clară. Florența Ilie de două ori și Ana Maria Vacariu nu au fost de acord și au reușit 4 minute mai târziu să egaleze la 6. A urmat o nouă demonstrație de forță a gazdelor, care au dus scorul la 11-6, și o nouă cursă de urmărire la HCM. La ultima fază a primei... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 14:55 (3540 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

La Giurgeni

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au în lucru un dosar penal ce vizează modul în care societățile RISI ROMUNO și OREZUL GIURGENI au beneficiat de subvenții agricole. Ambele firme au concesionat, pentru o perioadă de 30 de ani, o suprafață de peste 450 de hectare din terenurile pe care Consiliul Județean Ialomița le deține în zona localității Giurgeni. Dosarul penal aflat în lucru la Structura Centrală a DNA a fost întocmit în urmă cu 2 ani...

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, atât firma RISI ROMUNO, cât și SC OREZUL GIURGENI SRL au concesionat de la Consiliul... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 14:40 (7170 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Două medalii de bronz pentru CS Amara

Lupte libere, Campionatul Național de Juniori

Două medalii de bronz pentru CS Amara

După rezultatele excelente obținute în luptele pe plajă, CS Amara revine la competițiile în sală. Orașul Târgoviște a organizat, în perioada 12-14 septembrie a.c., Campionatul Național de Lupte adresat juniorilor. Cu acest prilej, Secția Lupte a CS Amara a adăugat încă două medalii în palmares. Elena Morar a obținut bronzul la categoria 50 kg, aceeași performanță fiind reușită și de Marian Stanciu, la categoria 65 kg. «Mă bucur pentru aceste rezultate obținute de sportivii Amarei. Îi felicit și sunt sigur că ei ne vor face în continuare multe astfel de bucurii!» ne-a declarat coordonatorul Secției Lupte a CS Amara, Marian Moraru.... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 13:10 (2614 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Golurile căpitanului Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Făurei 2-0

Golurile căpitanului Toma

bonus: Doja a pierdut și la Buzău

O  dată cu mișcările de trupe petrecute în această vară, i-a venit rândul și lui Constantin Toma să fie decanul de vârstă al Unirii Slobozia. Decarul galben-albaștrilor și-a luat în serios rolul de căpitan. Este liderul incontestabil al echipei, totul gravitează în jurul lui și, deloc întâmplător, are un start de sezon excelent. A demonstrat acest aspect și în duelul de sâmbătă, 14 septembrie 2019, cu Făureiul inimosului Bănel Nicoliță. Nu a fost un joc electrizant, ci unul de uzură. Cu Toma vioara întâi, Unirea a abordat o partitură pragmatică, iar cu cele 3 puncte obținute este lider după 4 etape, având față de a doua clasată, CS Afumați, avantajul golaverajului.

S-a rezolvat din prima repriză... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 12:20 (3288 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

Până la Dumnezeu te mănâncă sfinții!

PS Vincențiu a blocat investiția la «groapa lui Stoica»

La 2 ani de la sistarea lucrărilor pentru intrarea în «groapa lui Stoica» apar primele semne că investiția va fi reluată. Cine sunt vinovații pentru această întârziere? Antreprenorul general, ACM 4 București, cu siguranță! Administrația Mocioniu, fără doar și poate... Dar, deasupra tuturor, tronează nevăzut și de neatins, PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. În urmă cu 2 ani, în vara anului 2017, acesta a forțat mâna autorităților locale pentru a renunța la folosirea celebrei metode a palplanșelor. Și a reușit!

Vești bune și nu prea Primarul Adrian Mocioniu susține că e... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2019, 11:05 (12513 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Bilanț de mandat: Valeriu Mihai, primar Movila

«Am petrecut aproape 30 de ani în Primărie!»

Alegerile Locale din 2020 bat la ușă. Prin urmare, ne-am gândit să inaugurăm, începând cu acest număr, o rubrică de­dicată special edililor. Întrebarea la care vom solicita un răspuns este: «de ce credeți că meritați încă un mandat?». Cele mai convingătoare răspunsuri vor fi publicate în paginile ziarului. Restul răspunsurilor vor fi găzduite generos pe site-ul ziarului nostru...

Un edil de cursă lungă Primarul Valeriu Mihai conduce comuna Movila de aproape 30 de ani. Este primar PSD și, con­form calculelor noastre, se află la al 7-lea mandat și susține că... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2019, 18:40 (4320 vizualizări - 3 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Anunț angajare

Salon de masaj erotic din Constanța angajează fete cu aspect fizic plăcut, cu sau fără experiență, cu vîrsta între 18-30 ani.
Angajarea se face cu carte de muncă. Oferim cazare ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2010, 11:48
(7800 vizualizări - 0 comentarii)


Furau animale din două județe!

Polițiștii ialomițeni, în colaborare cu cadre ale IPJ Buzău, au reușit documentarea activității infracționale a unei grupări de hoți de animale ce acționa pe raza celor două județe. Astfel, ancheta polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:17
(11558 vizualizări - 0 comentarii)


Sf. Gheorghe: Femeie de 55 de ani, băută la volan

Polițiștii rutieri aflați în trafic pe raza localității Sfîntu Gheorghe au oprit, joi, 11 noiembrie, pentru control, un autoturism condus de o femeie, de 55 de ani, din București. Fiindcă mirosea a băutură ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:12
(10404 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști și nearestați de procurori

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 21 ani, din Slobozia, au fost identificați ca fiind principalii suspecți ai unor furturi de cabluri electrice. Furtul a fost comis în noaptea de 9 spre 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:10
(14687 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hoți Ialomița


«Riposta», acțiune de siguranță în Ialomița

În cursul zilei de joi, 11 noiembrie, polițiștii ialomițeni, în colaborare cu mai multe structuri, au desfășurat pe raza județului acțiuni de menținere a climatului de siguranță publică. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 20:08
(15015 vizualizări - 0 comentarii)


Cetățeni străini, rezidenți ilegal în Ialomița

Reprezentanții Biroului pentru Imigrări Ialomița au descoperit la începutul acestei luni mai mulți cetățeni străini care locuiesc ilegal în România. Primul caz este cel al unei femei de cetățenie canadiană ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 13:23
(13553 vizualizări - 0 comentarii)


13 sesizări penale pentru firme din partea Finanțelor

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii octombrie 2010 au fost efectuate 168 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2010, 13:19
(10638 vizualizări - 0 comentarii)


Sergiu Băhăian, judecat la Tribunalul Ialomița

Sergiu Băhăian, judecat la Tribunalul Ialomița

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița au dispus trimiterea în judecată a inculpatului Sergiu Băhăian. Acestea, împreună ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 17:10
(15351 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile fiscale se depun numai electronic

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că solicitarea de utilizare a unui certificat digital poate fi depusă, pentru fiecare contribuabil reprezentat, la unitatea fiscală teritorială ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 17:01
(11792 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Raclă de argint de 17 kilograme pentru Sfintele Moaște

Slobozia: Raclă de argint de 17 kilograme pentru Sfintele Moaște

În cursul dimineții de joi, 11 noiembrie 2010, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a sfințit la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia noua raclă în care ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2010, 14:07
(14701 vizualizări - 0 comentarii)


Braconieri surprinși la Bordușani

Un control de rutină al polițiștilor organizat marți, 9 noiembrie, în zona Fetești, pentru prevenirea și combaterea braconajului, a dus la identificarea în trafic a unui autoturism suspect. În vehiculul ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:46
(14194 vizualizări - 0 comentarii)


Un MIC producător de pîine de la Amara a fost «ars» de Poliție și Gardă. Pe cînd cei MARI?

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare au identificat pe raza orașului Amara un autovehicul ce aparținea unei societăți comerciale din localitate ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:38
(9840 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 9 noiembrie, polițiștii din Fetești au identificat, pe strada Călărași din localitate, un cetățean în vîrstă de 53 de ani care se deplasa la volanul unui autoturism. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:23
(15231 vizualizări - 0 comentarii)


Finanțele atenționează agricultorii asupra plății impozitului anual

Fermierii ialomițeni care desfășoară activități agricole în legumicultură și viticultură și pomicultură mai au la dispoziție 5 zile pentru plata impozitului anual. Într-un comunicat remis publicității, ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 15:02
(13491 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la un uscător de cereale

Un incendiu s-a produs în această dimineață, în jurul orei 5.15, la un uscător de cereale care aparține unei societăți comerciale din municipiul Fetești. Urmare a nerespectării parametrilor tehnologici ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2010, 11:14
(13622 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 19:30
(11533 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 18:54
(12768 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» se extinde la Jilavele

Centrul de formare Biblionet (demarat în cadrul unui program derulat ca parteneriat între IREX-SUA, Ministerul Culturii și Patrimoniului Național, Asociația Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 16:17
(15629 vizualizări - 0 comentarii)


Audi Q7 furat din Italia, depistat la Bărbulești

Audi Q7 furat din Italia, depistat la Bărbulești

Luni, 8 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional. În cadrul acțiunii, polițiștii au identificat un cetățean ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 13:47
(15775 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 100 de vitezomani amendați de Poliția Rutieră

Peste 100 de conducători auto au fost depistați conducînd cu viteze peste limita legală doar pe parcursul a trei zile. În intervalul 5-7 noiembrie a.c., pe arterele din județ, polițiștii Serviciului Rutier ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 13:40
(14149 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului-9,3%

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, la sfîrșitul lunii octombrie 2010 rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este în scădere. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2010, 12:22
(8870 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrân de 73 de ani prins cu țigări de contrabandă

Slobozia: Bătrîn de 73 de ani prins cu țigări de contrabandă

În cursul dimineții de luni, 8 noiembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii slobozeni au depistat pe raza municipiului un localnic, de 73 de ani, în timp ce intenționa să comercializeze țigări avînd ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 19:11
(16334 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Un tânăr fără permis a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului

Slobozia: Un tînăr fără permis a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului

Sîmbătă, 6 noiembrie a.c., în Slobozia, un tînăr a intrat cu mașina în gardul Penitenciarului. Așadar, pe strada Gării din Slobozia, un tînăr, de 26 de ani, din municipiu, gonea la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 19:05
(15398 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


APIA: 90,8 milioane de euro pentru peste 400000 de fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a autorizat la plată 401942 fermieri ce au îndeplinit cumulativ condițiile impuse de regulamentele europene și legislația românească, cu suma de 387,9 ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:21
(14037 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 9 ani, violată cu bestialitate

O copilă de doar 9 ani, din localitatea Marsilieni a trecut zilele trecute prin clipe de groază, după ce a fost violată de un bărbat de 47 de ani. Fetița a fost ademenită de violator la docmiciliul acestuia ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:01
(19563 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: viol Ialomița


Tânăr de 26 ani, mort într-un accident rutier

Tînăr de 26 ani, mort într-un accident rutier

Tragedie aseară în cartierul Slobozia Nouă. Un tînăr de 26 de ani a sfîrșit într-un accidet rutier produs de prietenul său. Accidentul s-a produs duminică, 7 noiembrie, în cartierul Slobozia Nouă. În timp ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 15:00
(16447 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Femeie salvată de la viol de doi jandarmi

Sîmbătă, 6 noiembrie, noaptea, doi jandarmi ialomițeni ce se îndreptau către domiciliul propriu după terminarea orelor de program au auzit țipetele de ajutor ale unei femei în zona blocului G5. Nu mare ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:59
(17632 vizualizări - 1 comentariu)


Patru persoane rănite în urma unui accident rutier

În dimineața zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., în jurul orei 7.45, în afara localității Armășești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a patru persoane. La fața locului s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:56
(16670 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Peste 300 kg de pește, confiscate de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au identificat pe raza cartierului Slobozia Nouă două persoane care comercializau pește fără a deține documente legale de proveniență. Astfel, în autoturismul ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:55
(15371 vizualizări - 0 comentarii)


Uniunea Europeană sancționează România diminuînd subvenția pe suprafață

În campania SAPS 2007 România a avut la dispoziție, conform regulamentelor Uniunii Europene, un pachet financiar de 440 milioane de euro, reprezentînd sprijin financiar direct pe unitate de suprafață. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:50
(15962 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...