Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

pensionarul care stă la Stat

Vecinul meu e militar și a ieșit la pensie anul trecut. Aproape 10000 de lei și e mulțumit, că a lucrat unde a lucrat. Dar e încă tânăr, așa că s-a angajat consilier la stat. N-a vrut el, l-a recomandat cineva... Ia și de-acolo vreo 5000, că acum salariile la stat sunt mari. În plus, a ajuns și membru în AGA, mai ciupește și de-acolo 500. Printre picături, e administrator la o Asociație de Proprietari. De-acolo ia 3000. Îmi spune că nu e singurul... Ca el sunt sute, se recunosc pe unde se întâlnesc. Spun că nu e vina lor. Nu sunt oameni pregătiți în sistem. Mă asigură că așa e și cu angajații de la Primărie. Primarul e și primar și manager de proiect european și șef la Serviciul de Transport.... [citește_tot_articolul]

11 August 2019, 13:50 (6327 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

bonus: Busturi marca Gabriel Manole

Primarul comunei Perieți, Adrian Merlea este pus pe treabă! În plină vară, acesta supervizează lucrătorii pentru finalizarea proiectului «Modernizare drumuri de interes local în comuna Perieți, sat Perieți și Păltinișu». Și îi ține la curent pe toți prietenii virtuali de pe pagina sa de socializare. Bonus, acesta a achiziționat și 5 busturi ale celor mai importante personalități ale țării...

Atenție, se toarnă asfalt!
În vreme ce paginile de Facebook ale edililor locali și județeni sunt pline de poze din vacanță, primarul comunei Perieți, Adrian Merlea, le pre­zintă prietenilor... [citește_tot_articolul]

10 August 2019, 20:40 (6820 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Pentru administrația locală din comuna Săveni investițiile reprezintă o necesitate, menite să vină în sprijinul comunității. Astfel, proiecte precum modernizare de străzi, canalizare ori iluminat public reprezintă priorități pentru condu­cere. Aproximativ 5 milioane de euro vor fi investiți pentru ca Săveni să atingă statutul de comună europeană.

Fonduri pentru străzi La începutul acestei luni, finalizarea proiectului «Moder­nizare străzi locale în Comuna Săveni» a fost marcat de un eveniment mult așteptat de în­treaga comunitate din comuna Săveni. În cadrul acestuia au participat atât... [citește_tot_articolul]

10 August 2019, 15:05 (5609 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Expur Slobozia, profit de 20 milioane de lei

Expur Slobozia, profit de 20 milioane de lei

Expur Slobozia, unul dintre cei mai mari producători de uleiuri vegetale și biodiesel din țara noastră, a înregistrat anul trecut cel mai mare profit din ultimii 7 ani. Potrivit economica.net, conducerea societății cu sediul în Slobozia a reușit să obțină un profit de peste 20 milioane de lei. Mai mult, Expur Slobozia se numără și printre cei mai mari angajatori din mediul privat din Ialomița, în cadrul societății desfășurându-și activitatea peste 400 de persoane.

Bilanț profitabil... [citește_tot_articolul]

10 August 2019, 12:20 (5084 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, lovită de o nouă epidemie de Pestă Porcină Africană

Ialomița, lovită de o nouă epidemie de Pestă Porcină Africană

Este stare de alertă în județul Ialomița din cauza unei noi epidemii de Pestă Porcină Africană. Autoritățile sunt în alertă după ce au confirmat alte 10 noi focare în 3 localități din județ. Expuse pericolului sunt complexele de porci din orașul Căzănești, cele mai mari unități de acest tip din județul Ialomița. Acestea au fost incluse în zona de supraveghere, iar în momentul de față și-au suspendat activitatea.

10 focare confirmate Potrivit reprezentanților Prefecturii Ialomița, în momentul de față au fost confirmate 10 focare de Pestă Porcină Africană pe raza localităților Gimbășani... [citește_tot_articolul]

9 August 2019, 17:45 (5987 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

Serviciul Public de Transport Slobozia a fost tras pe dreapta

Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

bonus: «tâmpiții» și «incompetenții»

Decizia ilegală a primarului Adrian Mocioniu de a pune in circulație autobuze fără licență de transport blochează Serviciul Public de Transport. 3 dintre cele 4 autobuze aflate până joi, 8 august a.c., în circulație, au fost oprite de Poliție și le-au fost ridicate plăcuțele de înmatriculare pentru o lună. Potrivit declarațiilor oficialilor Primăriei, soluția o reprezintă închirierea unor autobuze similare din Buzău și Giurgiu. Primarul Adrian Mocioniu susține că a procedat ilegal pentru a evita blocarea serviciului de transport...

O ilegalitate mare cât Slobozia În urmă cu o săptămână... [citește_tot_articolul]

9 August 2019, 12:05 (7808 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia

Din cauza lipsei licenței de transport

Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia

comunicat oficial: «Activitatea Serviciului Public de Transport Local Slobozia a fost suspendată!»

Din cauza lipsei licenței de transport, Serviciul Poliției Rutiere Ialomița a decis să retragă din circulație toate cele 5 autobuze cu care Primăria Slobozia asigură transportul public la nivelul orașului. Mai mult, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale nou înființatului Serviciu Public de Transport al Primăriei Slobozia.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au notificat Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia cu privire la necesitatea obținerii licenței de transport. Demersul însă nu a fost realizat, iar... [citește_tot_articolul]

8 August 2019, 18:05 (17842 vizualizări - 19 comentarii)

POLITICĂ

ALDE Gae

ALDE Gae

Blocajul guvernării PSD-ALDE pare să nu afecteze politica de provincie. Iar anularea Congresului PSD din 3 august a.c. amână pe termen nedeterminat reglările de conturi din provincie. Scenariile însă rămân... Iar ALDE Gae caută soluții pentru a supraviețui politic în Ialomița.

Președintele e înfrânt, dar nu învins
Avertismentul primit de președintele Moraru de la PSD Ialomița a slăbit autoritatea politică a acestuia în teritoriu. Pierderea statutului de «mascul Alfa» al politicii social-democrate de provincie i-a permis lui Ionel Gae, președintele ALDE Ialomița, să încerce o campanie... [citește_tot_articolul]

8 August 2019, 14:20 (6747 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autobuzele Primăriei Slobozia circulă fără licență de transport!

Ca la noi, la nimeni

Autobuzele Primăriei Slobozia circulă fără licență de transport!

Inaugurat joi, 1 august 2019, Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia funcționează fără licență de transport. Lipsa licenței de transport pentru autobuzele închiriate constituie contravenție și poate avea urmări penale...

Legea e pentru alții! Înființat «pe hârtie» în urmă cu câteva luni, Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia și-a început activitatea cu autobuze de închiriat. În primele zile, vehiculele au circulat cu numere de înmatriculare europene, acestea fiind schimbate la sesizarea cetățenilor. Mai nou însă, descoperim că Serviciul Public de Transport... [citește_tot_articolul]

7 August 2019, 20:20 (9723 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viitorii meseriași formați la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» Slobozia

Viitorii meseriași formați la Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» Slobozia

În timp ce piața muncii suferă din cauza lipsei meșteri­lor, liceele cu profil tehnologic din Ialomița încearcă să-i pregătească pe viitorii meseriași. La Slobozia, Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu» a organizat, în urmă cu câteva zile, concursuri de admitere pentru două specializări, respectiv clasele de «Mecanici Auto» și «Bucătari/Ospătari». «Șansele ca acești tineri să ocupe un loc pe piața muncii sunt destul de mari. Am văzut dorința acestora de a avea un loc de muncă...» susține Elena Dumitru, cadru didactic în cadrul unității de învățământ.

Statistici îngrijorătoare În timp ce... [citește_tot_articolul]

7 August 2019, 18:10 (5620 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Platforma de gunoi animalier, utilizată ilegal

Se întâmplă la Slobozia Nouă

Platforma de gunoi animalier, utilizată ilegal

La Slobozia Nouă, de ani buni, există o platformă de gunoi animalier. Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, susține faptul că groapa de gunoi este «închisă», însă oamenii îi sparg lacătul și aruncă în continuare deșeuri. În consecință, numai de la începutul acestui an, Poliția Locală Slobozia a acordat 11 amenzi pe salubritate în acea zonă. Și aceasta nu este singura groapă «ilegală»...

Un depozit necontrolat de gunoi
În urmă cu câțiva ani, auto­ritățile locale au hotărât realizarea unei noi gropi de gunoi în apro­pierea Cartierului Slobozia Nouă. Platforma de gunoi animalier... [citește_tot_articolul]

7 August 2019, 15:20 (3265 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dosare controversate, uitate în sertarele Parchetelor ialomițene

Dosare controversate, uitate în sertarele Parchetelor ialomițene

În ultimii ani, activitatea Parchetelor din Ialomița a intrat într-un con de umbră. Așa se face că cele mai controversate dosare penale zac încărcate de praf în sertarele procurorilor care le anchetează. Încercarea de a obține un punct de vedere din partea instituțiilor cu privire la aceste anchete a fost sortită eșecului. «Cerce­­tările sunt în lucru și nu pot fi oferite informații suplimentare la acest moment!» a fost poziția unanimă a organelor judiciare din Ialomița.

Se întâmplă la Parchetul Slobozia
Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost implicat în ultimul timp... [citește_tot_articolul]

7 August 2019, 10:55 (6450 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Francofonia salvează Slobozia

Francofonia salvează Slobozia

Când nu o face pe analistul politic explicând pedant deriva partidului din care, tehnic vorbind, încă face parte, primarul Adrian are veleități de gazdă. El a fost surprins tăcând lângă un grup de studenți francezi aflați în vizită la Slobozia. Evenimentul este parte a unui program inițiat în urmă cu 16 ani în Bulgaria și se desfășoară în 3 locații partenere: București, Slobozia și Silistra. Municipiul nostru este gazdă datorită înfrățirii cu orașul Silistra. Asta nu l-a împiedicat pe primarul Adrian Mocioniu să se pozeze curajos cu grupul de studenți și să le ofere un pișcot, o apă plată și o caramelă din rezerva strategică a Ginei Palantin, șefa de Protocol a instituției. Po­trivit informațiilor... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 14:50 (4069 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Au împărțit victoriile cu Rapid

Handbal, HCM Slobozia

Au împărțit victoriile cu Rapid

Una rece, alta caldă în dubla confruntare amicală dintre HCM Slobozia și Rapid. Primul meci s-a jucat la București, acolo unde fe­roviarele și-au folosit la maxim atuul numit Paula Ungureanu și s-au impus cu 24-20. Al doilea meci pe care elevele lui Gheorghe Covaciu l-au susținut sâmbătă, 3 august 2019, în fața propriilor spectatori a fost de o cu totul altă factură...

S-au dezlănțuit în partea secundă
Meciul al doilea dintre HCM și Rapid a început din nou în nota echilibrului, un mare merit având iarăși aceeași Paula Ungureanu ale cărei parade au făcut ca scorul să rămână strâns... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 14:25 (5172 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»

Fotbal, Unirea Slobozia

«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»

Deși este vacanță, copiii Unirii Slobozia nu au părăsit terenul de fotbal, fiind implicați în nume­roase competiții. «Grupa 2005» a fost angrenată în ultima perioadă în două turnee desfășurate la poalele Tâmpei: Memorialul «George Isac» și «Brașov Coup». În primul turneu, galben-albaștrii au avut o evoluție foarte bună. După o suită de victorii au disputat finala contra Coronei Brașov. A fost un meci aprig, terminat 0-0 și decis de loviturile de departajare, unde Unirea s-a impus cu 5-3. Portarul turneului a fost desemnat slobozeanul Cristian Ciupercă. Tot o finală, însă cea mică, au jucat elevii lui Ion Ionescu la «Brașov Coup». În acest act al competiției au trecut cu 4-1 de Sepsi Sfântu Gheorghe... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 13:50 (4821 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

«Sunt la Slobozia datorită staff-ului tehnic și coeziunii echipei!»

Handbal, HCM Slobozia, Florența Ilie

«Sunt la Slobozia datorită staff-ului tehnic și coeziunii echipei!»

La 23 ani, are în palmares un titlu mondial la junioare și un bronz la Tineret cu Naționala României, fiind în aceeași generație cu Alina Ilie, Mădălina Ion și Lorena Ostase, foste jucătoare ale Sloboziei. Mereu cu zâmbetul pe buze, așa cum îi stă bine oricărui sportiv de performanță, Florența Ilie, noua extremă dreapta a Sloboziei ne vorbește despre cea mai mare dorință a ei: «Îmi doresc să promovez în Lotul Național de Senioare! Am mai primit două convocări în mandatul fostului selecționer Martin Ambros, la Oradea într-un meci de calificare cu Austria și într-un cantonament la Barcelona unde am jucat un amical cu Spania. Am luat așadar contact cu lotul mare, iar toate vor veni la timpul lor... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 13:40 (4449 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Memorialul «Ioan Pinter», la a 19-a ediție

Tenis de câmp

Memorialul «Ioan Pinter», la a 19-a ediție

Tenisul de câmp a fost cel puțin în ultimii 20 ani unul dintre sporturile care au promovat din plin Slobozia pe plan național, atât prin cochetele arene pe care se desfășoară competițiile, cât și prin sportivii care ne-au reprezentat în turnee. La începutul anilor 2000, debuta Turneul Municipiului Slobozia, devenit ulterior Memorialul «Ioan Pinter». În primele ediții a fost com­petiția care strângea la Slobozia crema tenisului românesc la nivel juvenil, orașul nostru fiind popas obligatoriu în traseul campionilor națio­nali. Cu timpul, nivelul valoric s-a mai diluat din motive asupra cărora nu ne vom opri aici... Sunt însă și la ediția a 19-a, care a debutat sâmbătă, 3 august 2019, multe meciuri... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 13:10 (2846 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Perlele Sloboziei, pe scena Festivalului

Festivalul-concurs «Trofeul Tinereții» Amara 2019

Perlele Sloboziei, pe scena Festivalului

Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara 2019 a adunat la cea de a 52-a ediție cei mai buni 12 cântăreți din țară. Printre aceștia s-au numărat și două slobozence: Eleo­nora Fili­poiu și Alina Nădrag. Este pentru prima dată când cele două tinere participă la acest festival, fiind și cele mai tinere concurente. Emoțiile au fost mari, prestația concurentelor pe măsură, iar premiile au răsplătit eforturile tinerelor...

Eleonora Filipoiu: «Pe scenă mă simt în largul meu!»
Eleonora Filipoiu... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 11:40 (3100 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Slobozia încearcă înființarea Secției de Îngrijiri Paliative

De 7 ani

Spitalul Slobozia încearcă înființarea Secției de Îngrijiri Paliative

De 7 ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia face demersuri pentru înființarea unei Secții pentru Îngrijiri Paliative. Între timp, medicii atrag atenția că numărul bolnavilor care au nevoie de acest tip de servicii medicale crește semnificativ de la un an la altul. Statisticile făcute de specialiștii din cadrul unității medicale arată că, în 2018, 2800 de ialomițeni puteau beneficia de îngrijiri paliative. Cel mai mare spital din județ are specialiști pregătiți să-i ajute pe bolnavi și chiar un proiect pentru realizarea secției, dar care nu poate fi pus în practică din lipsă de spațiu. Deși Consiliul Județean Ialomița și-a luat angajamentul să rezolve situația, reprezentanții instituției încă... [citește_tot_articolul]

6 August 2019, 11:05 (10409 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Pedagogul care sfințește locul

Slobozia: Pedagogul care sfințește locul

În haosul care domină sistemul de Educație, există și profesori care încearcă să facă față sincopelor. Ordonați și disciplinați, acești dascăli vin la catedră cu dăruire și le sunt alături elevilor în fiecare moment. Un astfel de exemplu este Claudia Stoica, profesor de engleză și director al Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia. «Școala românească este o școală foarte bună!» este concluzia la care a ajuns după două decenii petrecute în Învățământ.

O profesie nobilă Profesorul Claudia Stoica afișează o doză de modestie care te copleșește. Zâmbește și vorbește linișitit ca și când s... [citește_tot_articolul]

5 August 2019, 17:05 (9334 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Infractori reținuți

În cursul zilei de marți, 27 octombrie 2009, polițiștii ialomițeni au reținut două persoane pe numele cărora au fost emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Astfel, pe numele lui Dumitru ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 14:20
(10659 vizualizări - 2 comentarii)


Beat la volan

În noaptea de 25 spre 26 octombrie 2009, în jurul orelor 02,30, pe raza orașului Căzănești a fost oprit pentru control un autoturism ce se deplasa pe direcția Urziceni-Slobozia. Avînd un mers sinuos, a ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:55
(11668 vizualizări - 1 comentariu)


A furat o mașină

Duminică, 25 octombrie a.c., polițiștii din Movila au fost sesizați de către un bărbat din localitate asupra faptului că, în cursul nopții, persoane necunoscute i-au sustras din fața locuinței sale o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 13:25
(10901 vizualizări - 1 comentariu)


Orașul de Floci, deschis pentru public

Joi, 29 octombrie, Consiliul Județean Ialomița inaugurează site-ul muzeal Orașul de Floci-Giurgeni. Manifestările vor debuta la orele 10,30, iar la eveniment vor participa reprezentanți ai instituțiilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 09:00
(13666 vizualizări - 2 comentarii)


Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Simpozionul Național de Terapii Complementare și Alternative

Cea de-a VII-a ediție a Simpozionului Național de Terapii Complementare și Alternative s-a desfășurat în intervalul 24-25 octombrie 2009, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Tema acestui simpozion ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 08:00
(14190 vizualizări - 3 comentarii)


Tăriceanu la Kogălniceanu, Antonescu la Urziceni

La aproape o săptămînă de la debutul oficial al campaniei electorale, PNL Ialomița iese pentru prima oară în public. Marți, 27 octombrie 2009, Călin Popescu Tăriceanu, ex-premierul României, a fost invitat ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2009, 07:00
(11569 vizualizări - 2 comentarii)


Soluții pentru deșeurile menajere

Miercuri, 28 octombrie, la Căzănești, se va desfășura o dezbatere publică pe tema «Salubritatea în orașul Căzănești». Acțiunea are loc în cadrul unui proiect aministrativ mai larg, desfășurat sub sloganul ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:48
(11945 vizualizări - 4 comentarii)


Record de credincioși la Sfântul Dimitrie

Record de credincioși la Sfîntul Dimitrie

Mii de slobozeni s-au călcat în picioare, duminică, 25 octombrie, la tîrnosirea celei mai noi biserici ridicate în Slobozia, cea purtînd hramul Sfîntul Mare Mucenic Dimitrie. Încă de la primele ore ale ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2009, 17:01
(13676 vizualizări - 1 comentariu)


Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

Pocora a obținut scutirea microbuzelor școlare de taxarea la trecerea podului Fetești-Cernavodă

«După ce a tergiversat o lungă perioadă reglementarea taxei de trecere peste podul Fetești-Cernavodă, ministrul Radu Berceanu a emis, în cele din urmă, Ordinul prin care stabilește tarifele de traversare ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2009, 07:00
(14528 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua Eroilor, la Slobozia

Reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au lansat cetățenilor invitația de a participa la manifestările organizate cu prilejul «Zilei Armatei». Astfel, duminică, 25 octombrie, la Monumentul Eroilor ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 13:00
(10862 vizualizări - 0 comentarii)


Apa «grea» a lui Ionașcu, verificată de Institutul de Sănătate Publică București

Apa din rețeaua subterană a orașului Slobozia se va afla, timp de trei săptămîni, sub lupa Institutului de Sănătate Publică București. Astfel, în perioada 26 octombrie-9 noiembrie, inspectorii ISP București ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2009, 08:00
(10378 vizualizări - 2 comentarii)


8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

8 miliarde lei anual pentru terenurile din zona Giurgeni-Vlădeni

Marți, 20 octombrie, s-a desfășurat o nouă licitație pentru concesionarea unor terenuri agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni, aflate în proprietatea Consiliului Județean Ialomița. La licitație ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2009, 12:05
(14165 vizualizări - 1 comentariu)


Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Încă o rambursare de TVA pentru Paul Toma-Eldaga?

Sursele noastre din cadrul Ministerului de Finanțe ne-au dezvăluit cum o altă firmă controlată de Paul Toma, respectiv TRB Group, ar fi beneficiat de o rambursare de TVA cel puțin egală cu cea încasată ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2009, 15:32
(13164 vizualizări - 0 comentarii)


Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Teodora Bertzi, în campanie liberală la Slobozia

Vineri, 16 octombrie, la primele ceasuri ale după-amiezii, pe o ploaie torențială, la Slobozia, vreo 30 de pensionari slobozeni au fost convocați să participe, cu mic cu mare, la o adunare de campanie condusă ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2009, 17:46
(10349 vizualizări - 3 comentarii)


Berceanu bulversează Agricultura prin demiterea tuturor directorilor

La începutul săptămînii, Radu Berceanu, ministrul interimar al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a emis un ordin de demitere în bloc a tuturor șefilor deconcentratelor din teritoriu aflate ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:51
(10056 vizualizări - 1 comentariu)


Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Ziua «Mersului pe Jos» pentru prichindei

Grădinița Junior a organizat astăzi, 15 octombrie, o acțiune pentru a marca Ziua «Mersului pe Jos». Peste o sută de prichindei cu pancarte care aminteau adulților de importanța păstrării mediului ambiant ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2009, 18:50
(9575 vizualizări - 1 comentariu)


Pensionarii, în control alături de șefii descentralizatelor

Vă amintiți, firește, de pichetarea Prefecturilor din toată țara, organizată săptămîna trecută de pensionari. Ei bine, în Ialomița aceasta chiar a dat roade. Potrivit unui comunicat de presă remis de Prefectură ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 18:03
(10623 vizualizări - 0 comentarii)


Margareta Gheorghe, de la Finanțe Urziceni, așteaptă să preia frîiele Fiscului

Democrat-liberalii fac primii pași, timizi ce-i drept, spre schimbările din descentralizate, înlocuind directorii sociali democrați. Pentru început, să amintim metoda mai mult decît inventivă a directorilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2009, 09:02
(15214 vizualizări - 1 comentariu)


Vâjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

Vîjdea, destituit de la conducerea Finanțelor

La Finanțe buzduganul demiterilor a ajuns cu o zi mai devreme. Ieri, de dimineață, în timp ce Nicolae Vîjdea gîndea: «unde să mai mîncăm azi draga mea?», în mapa directorală venise țidula de demitere de ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:22
(15566 vizualizări - 4 comentarii)


Tandemul Pravăț-Pîrgă, la șefia Spitalului Județean

Joi, joi, 8 octombrie, în cadrul unei conferințe de presă, Cazacu Marinică, președintele PD-L Ialomița a anunțat care vor fi viitorii directori ai Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Astfel, în locul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 16:18
(14560 vizualizări - 3 comentarii)


Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Împușcături pentru prinderea unor hoți de motorină

Patru tineri cu vîrste cuprinse între 20 și 28 ani, din comuna Dragalina, au fost prinși în flagrant în timp ce încercau să fure motorină din rezervorul unui autotren parcat într-un loc amenajat pe DN2 ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 14:01
(16450 vizualizări - 0 comentarii)


Grevă din obligație la vârsta a treia

Grevă din obligație la vîrsta a treia

Astăzi, joi, 8 octombrie, la orele 10,00, aproximativ 30 de pensionari din Slobozia au pichetat Prefectura Ialomița într-o încercare disperată de a atrage atenția asupra deciziei Guvernului de modificare ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 11:19
(12467 vizualizări - 0 comentarii)


Descentralizații PSD au dat în boala concediului

Vinerea trecută, Cazacu Marinică, liderul PD-L Ialomița a anunțat că șefii instituțiilor deconcentrate numiți în funcții cu sprijimul PSD trebuie să plece. Declarația a fost considerată fără acoperire, ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:33
(12548 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii au prins un hoț de porumb

Potrivit unui comunicat de presă, jandarmii grupei de intervenție la conductele magistrale de transport produse petroliere Țăndărei au fost sesizați marți, 6 octombrie, asupra faptului că un bărbat fură ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2009, 10:32
(13594 vizualizări - 1 comentariu)


Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12829 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13076 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14380 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12762 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15420 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12246 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...