Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pepenii, un pericol pentru sănătatea ialomițenilor

Pepenii, un pericol pentru sănătatea ialomițenilor

Răcoritori, dar periculoși pentru sănătate! Este vorba despre pepenii care se vând în această perioadă în piețe sau la marginea drumurilor publice din Ialomița. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia confirmă informațiile potrivit cărora mai mulți pacienți au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au mâncat pepeni. Printre cei tratați de specialiști s-au numărat și copii.

Atenție la ce mâncați! Considerați vedetele verii, pepenii pot fi un real pericol pentru sănătatea consumatorilor. Toate acestea pentru că, aflați în goana după profit, producătorii chimizează fructele... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2019, 18:25 (13609 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

Performanțe tratate cu indiferență la Clubul Sportiv Școlar Slobozia

Performanțe tratate cu indiferență la Clubul Sportiv Școlar Slobozia

Un grup de părinți ai căror copii sunt legitimați la Secția de Scrimă a Clubu­lui Sportiv Școlar reclamă indiferența instituției față de performanțele spor­tivilor. Oamenii au făcut mai multe sesizări prin care acuză faptul că șofe­rul CSS Slobozia îi obligă pe micii sportivi să meargă cu taxiul către sălile unde se desfășoară com­petițiile în loc să le asigure transportul. Părinții susțin și faptul că participarea la concursuri se face exclusiv pe banii lor!

Campioni cu mâinile goale
La Secția de Scrimă a Clubului Sportiv Școlar Slo­bozia sunt legitimați 20 de sportivi. În luna... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2019, 14:55 (6690 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal penal în Parohia Cojești a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Scandal penal în Parohia Cojești a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Acuzații grave aduse la adresa preotului din Parohia Cojești a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Numele duhovnicului apare într-o plângere penală înaintată organelor de cercetare penală din județul Călărași, de către meșterul care a realizat Biserica de lemn a comunității. Originar din Maramureș, omul a reclamat în respectivul document că a fost înșelat de preot, nefiindu-i achitați toți banii pentru lucrarea executată. Biserica de lemn de la Cojești a fost sfințită în 2015 de Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor.

«Țeapă» de manual Inițiatorul proiectului ... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2019, 10:50 (9526 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița scoate la concurs 143 de catedre titularizabile

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița scoate la concurs 143 de catedre titularizabile

Miercuri, 17 iulie 2019, profesorii din Ialomița au susținut proba scrisă la Titularizare. Pentru anul în curs, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a scos la concurs 143 de catedre ti­tularizabile. De remarcat că, pentru discipline precum Biologie, Istorie sau Geografie nu au fost scoase la concurs posturi...

Situația posturilor titularizabile Pentru etapa din acest an a Titularizării, datele Inspectora­tului Școlar Județean Ialomița arată că s-au înscris 281 de profesori. Dintre aceștia, la proba scrisă, au fost admiși 267. În 2019, Inspectoratul Școlar Județean în Ialomița a scos... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 19:10 (3840 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicaliștii SANITAS-filiala Ialomița atrag atenția cu privire la izbucnirea unui nou conflict de muncă în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Aceștia reclamă public faptul că printr-o decizie a conducerii instituției, îngrijitoarele nu mai prestează activitate în incinta unității medicale după orele 22,00. Măsura adoptată de managerul Mariana Iancu afectează, în primul rând, veniturile salariale ale îngrijitoarelor, cât și acti­vitatea în cadrul unității medicale pe timp de noapte.

Val de reclamații la sindicat Reprezentanții sindicatului SANITAS-filiala Ialomița susțin... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 16:40 (9425 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

173 de persoane au susținut din nou examenul

Bacalaureat 2019 în Ialomița

173 de persoane au susținut din nou examenul

Luni, 8 iulie 2019, Ministerul Educației a făcut publice re­zultatele parțiale la Baca­laureat 2019. Po­trivit datelor oferite, 4 elevi ialomițeni au obținut medii de 10. Toto­dată, dintre cei 1704 elevi înscriși, 173 au fost din seria anterioară. Cei mai mulți candidați care susțin pentru cel puțin a doua oară exa­me­nul provin de la Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» Urziceni.

A doua șansă la Bacalaureat Examenul de Bacalaureat este unul dintre cele mai importante examene din viața fiecărei persoane. Acesta reprezintă înche­ierea unui capitol important din viața de elev, liantul... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 14:35 (3181 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

Conflict la blocurile UGIRA din Slobozia

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

În fiecare vară, conflictele dintre locatarii blocurilor UGIRA și cei ai blocurilor din jur se acutizează. Anul acesta, pe lângă scandalagii, oamenii i-au reclamat și pe polițiștii comunitari. Ei îi acuză pe polițiști că protejează scandalagiii și îi deconspiră pe cei care reclamă. «Am primit amenin­țări la 5 minute după ce am sunat la Poliție, iar a doua zi m-am trezit cu cauciucurile de la mașină sparte. Mi-e frică să mai stau în casă!» Și scandalurile sunt la ordinea zilei...

Poveste fără sfârșit De când e lumea și pământul, nemul­țumirile între vecini au existat și nu au putut fi... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 11:10 (10031 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

gardienii «sistemului»

«Sistemul» este un fel de lanț trofic, controlat în punctele de convergență ale intereselor civice de către funcți­onari. În fața acestora nu rezistă cei puternici, cei care au principii... Doar cei care se adaptează! O amică ne-a povestit radiind că a depus un dosar la Primărie. Funcționara a întâmpinat-o spunând: «Sigur nu aveți toate documentele!». «Le am...» a bravat solicitanta noastră. «Autorizație?», «Da!», «Certificat?», «Este!», «Chitanță!», «Tocmai am plătit-o!», «Copie la scara 1 pe 200?», «Vă uitați la ea...», «Vă trebuie și una la scară 1 pe 500...», «Știu, iat-o!». Într-un final, după 20 de minute de verificări, vizibil frus­trată că nu a reușit să-și de­monstreze superioritatea... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 18:20 (3402 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Academia de Fotbal «Moraru»

Intenții matusalemice

Academia de Fotbal «Moraru»

După «asfaltarea» Căii Lactee și reabili­tarea «Cape Canaveral 2-Alexeni», președintele Moraru propune ialomițenilor un nou proiect administrativ. Luni, 8 iulie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, el a mărturisit ialomi­țenilor că își dorește să înființeze o Academie de Fotbal ca la Barcelona și Ajax: «Am avut deja discuții cu primarul în acest sens... Dorim o suprafață de 7-8 hectare de teren unde să construim o Academie de Fotbal, cum există și la Barcelona, și la Ajax... Nu la nivelul respectiv din punct de vedere al performanțelor, dar din punct de vedere al infrastructurii doresc să avem aceeași infrastructură pe care o au și ei! (...) Eu cred că o Academie de Fotbal unde să existe... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 14:35 (5200 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Ialomița a rămas fără fonduri pentru sti­mularea forței de muncă. Mai mulți angajatori au fost înștiințați prin adrese oficiale de către reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița cu privire la faptul că nu există bani pentru stimulentele financiare acordate de stat în momentul în care aceștia angajează șomeri care au împlinit peste 45 de ani. Lipsa fondurilor a fost sesizată și în cazul subvențiilor acordate tine­rilor absolvenți de licee sau facultăți. Contactați telefonic, reprezentanții Ministerului Muncii, au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

S-au terminat fondurile... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 10:55 (4320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

Bun venit la școală!

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

În fiecare an, la nivel național, se desfășoară programul «A doua șansă». În anul școlar 2018-2019, la nivelul județului, 10 unități școlare de învățământ au fost cuprinse în acest proiect. Astfel, peste 200 de persoane s-au întors iar în băncile școlilor ialomițene.

O nouă șansă la Educație Programul «A doua șansă» a fost implementat și în acest an în școlile ialomițene. Acesta se adresează persoanelor din medii sociale diverse și vârste variate care nu au urmat sau nu au finalizat la timp cursurile. Astfel, programul oferă acestor persoane posibilitatea continuării și absolvirii învățământului... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 16:05 (6348 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie amicală cu Ciulnița

Fotbal, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Ciulnița

Unirea Slobozia a început pregătirea viitorului sezon de Liga a III-a pe 8 iulie a.c., iar primul adversar pe care și l-a ales pentru o confruntarea amicală a fost Bărăganul Ciulnița. Această echipă este văzută de mulți microbiști drept câștigătoare morală a Ligii a IV-a. A fost un bun prilej pentru Enache Costea de a testa jucătorii veniți în probe, antrenorul Sloboziei nefiind impresionat de vreunul dintre aceștia. Vom trece în revistă pentru iubitorii fotbalului formula de strat: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Tudose (în probe), Comșa-Bolojan, Lemnaru, Chebac, Toma-Răduca, Năstase. Unirea s-a impus cu 2-0 prin reușitele lui Năstase în prima repriză și Ibrian în partea secundă. Următorul amical va... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 15:50 (3855 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

Tenis de câmp

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

După ce a câștigat titlul la Roland Garros, Simona Halep a triumfat sâmbătă, 13 iulie a.c. pe iarba de la Wimbledon, realizând cea mai mare performanță din istoria tenisului românesc. Și pentru că tuturor ne place să fim parte la victoriile marilor noștri sportivi, ne-am amintit ce ne povestea cu ceva ani în urmă Constantin Ștefan, cunoscut în lumea sportului ialomițean drept «Conașu’»: «Fetița aceasta, Halep, a venit de câteva ori la noi la turnee... Este foarte talentată și eu cred că poate ajunge o mare jucătoare!». Iar dacă atunci se remarcase doar prin titluri gen Doha care nu ne-au făcut să dăm din coate, victoria remarcabilă de la Wimbledon în fața uriașei Serena... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 14:20 (6889 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 13:10 (9468 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Scrimă

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Sezonul internațional primăvară-vară al scrimei se apropie de final, iar sabrerii ialomițeni continuă să nu dezamăgească. În urmă cu câteva zile, la Universiada de la Napoli, lotul de sabie masculin al României a avut pe lângă ieșeanul Răzvan Ursachi, 3 slobozeni: Sorin Eftimie, Mădălin Bucur și tânărul Răzvan Stănescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. România a trecut în Optimi cu 45-35 de Kazahstan, iar în Sferturi a învins in extremis Ungaria cu 45-43, după un ultim releu gestionat excelent de Răzvan Stănescu. Din păcate, scenariul nu a mai putut fi reeditat în Semifinala cu Germania unde, în ciuda eforturilor de final ale aceluiași Stănescu, România a pierdut cu 44-45. Finala mică... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:40 (3535 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tânăr de 28 de ani din Reviga. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a sustras un cal dintr-o fermă zootehnică aflată pe raza comunei Cocora. Anchetatorii au indicii cu privire la faptul că acesta ar fi sustras și alte animale, din mai multe gospodării aflate pe raza aceleiași localități.

Hoț de animale, prins de polițiști Potrivit datelor furnizate de polițiștii ialomițeni, fapta ar fi fost comisă în luna aprilie 2019, în noaptea de Înviere. Acesta a intrat... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 18:05 (6597 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 13:40 (5000 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4481 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

La Perieți

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Autoritățile locale din comuna Perieți investesc în protecția mediului înconjurător. Astfel, în urmă cu o săptămână, peste 1200 de pubele au fost oferite localnicilor pentru depozitarea gunoiului menajer. De asemenea, oamenii au primit și saci în care trebuie să colecteze deșeurile reciclabile. «Dorim să le arătăm oamenilor că se poate să trăiască într-o comună curată și că trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parteneriat pentru un mediu curat Alături de alte câteva localități învecinate, comuna Perieți... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 17:25 (10117 vizualizări - 43 comentarii)

28 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 25 septembrie 2025, în intervalul orar 15,30-18,30, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni punctuale pe DN2-E85. Scopul acțiunilor desfășurate a fost prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2025, 13:40
(1354 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Miercuri, 24 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut ca scop principal prevenirea și combaterea faptelor antisociale, depistarea persoanelor suspecte și menținerea unui ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2025, 14:20
(4299 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Arestat preventiv pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Luni, 22 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 65 de ani, din comuna Ion Roată, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «agresiune sexuală asupra ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 20:30
(5916 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat reținut 24 de ore pentru încălcarea unui ordin de protecție

Marți, 23 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiuni de «î ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 15:15
(4363 vizualizări - 1 comentariu)


30 septembrie 2025, ultima zi pentru semnarea Cererilor de Plată la APIA!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până cel târziu la data de 30 septembrie 2025, trebuie să semneze Cererile de Plată pentru Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:20
(575 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții  pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:15
(14695 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: «Șofer» reținut după ce a fost urmărit de polițiști. Nu avea permis și era beat la volan!

În cursul zilei de duminică, 21 septembrie a.c., polițiștii din Grivița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut un bărbat pentru «infracțiuni la regimul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:10
(9042 vizualizări - 1 comentariu)


Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat vineri, 19 septembrie 2025, o excursie de o zi, pentru copiii din familiile asistate în cadrul serviciului social acreditat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:25
(6142 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Peste 7000 de conturi alimentate pentru plata facturilor de energie din iulie și august

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a finalizat verificarea cererilor validate automat prin intermediul aplicației informatice EPIDS și s-au emis primele tichete de energie pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:10
(7549 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale la Conacul Bolomey

Evenimente culturale la Conacul Bolomey

La sfârșitul săptămânii precedente, Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost gazda a două evenimente artistice, în cadrul cărora s-au îmbinat literatura, pictura, muzica și ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:05
(6787 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează cu privire la producerea unui conflict spontan, pe raza orașului Țăndărei. Vineri, 19 septembrie 2025, cinci persoane s-au agresat reciproc. În urma ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2025, 07:40
(8832 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Adolescenți arestați la domiciliu pentru «tâlhărie»

Magistrații Judecătoriei Fetești au dispus joi, 18 septembrie 2025, arestul la domiciliu a patru adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, cercetați penal pentru «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 13:00
(10135 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 18 septembrie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune cu forțe mărite pentru prevenirea faptelor comise cu violență și a accidentelor rutiere cauzate de șoferii aflați sub influența ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 12:30
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Polițiștii din Fetești au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier, provocat în afara municipiului de un bărbat de 37 de ani, acesta răsturnându-se cu mașina î ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 16:00
(4910 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: La volan fără permis de conducere

Polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit pentru control pe strada Calea București, din localitate, un autoturism condus de un tânăr de 19 de ani, din municipiul Urziceni. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 15:40
(7604 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: «Rugă Toamnei» la Conacul Bolomey

Conacul Bolomey, din comuna Cosâmbești, va găzdui sâmbătă, 20 septembrie 2025, evenimentul cultural denumit «Rugă Toamnei». Manifestarea va cuprinde o lansare de carte și vernisajul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 08:30
(1953 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

În perioada 16-22 septembrie 2025, polițiștii rutieri se alătură statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul campaniei «ROADPOL-Safety Days», o inițiativă internațională dedicată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 16:20
(4954 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»-ediția a XIII-a

Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:20
(5783 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 3,78 milioane de lei în august 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,78 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:10
(3819 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru 24 de ore după ce au furat din magazin

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz, au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de «furt». În fapt ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:45
(2814 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși în flagrant la furat de porumb

Duminică, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Stelnica s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt». În fapt, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:40
(2379 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt porumb


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:20
(9487 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 151,14 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în luna august a anului 2025 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 151,14 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:10
(6304 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 15 septembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la sistemului de alimentare cu apă de pe strada Belșugului din municipiul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 09:05
(3188 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosare penale pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice 

Vineri, 12 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au descoperit la Țăndărei peste 3800 de articole pirotehnice și au fost întocmite 3 dosare penale. Cantitatea de articole pirotehnice a fost descoperită ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2025, 14:00
(5904 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

Joi, 11 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare în teren a legalității transporturilor de elevi, având ca obiectiv principal prevenirea evenimentelor rutiere și creșterea siguranței participanților la trafic. Au fost verificate atât documentele necesare efectuării transportului public de elevi, cât și starea tehnică a autovehiculelor, respectarea numărului de locuri disponibile și respectarea regulilor de circulație de către șoferi. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2025, 12:00
(5995 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți după ce au furat motorină din vagoane-cisternă

Marți, 9 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri cu vârstele de 20 și 22 de ani, domiciliați în ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:35
(5930 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Borănești, reținută după ce a furat geanta unei alte femei

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au dispus marți, 9 septembrie a.c., măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore față de o femeie de 43 de ani, din Borănești, bănuită de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:25
(4357 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna august 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna august a.c., 18 inspecții fiscale, 4 controale inopinate și 25 verificări documentare. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:20
(726 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,70%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2025

La sfârșitul lunii iulie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4466 șomeri (din care 2074 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2025, 10:10
(7277 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...