Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

173 de persoane au susținut din nou examenul

Bacalaureat 2019 în Ialomița

173 de persoane au susținut din nou examenul

Luni, 8 iulie 2019, Ministerul Educației a făcut publice re­zultatele parțiale la Baca­laureat 2019. Po­trivit datelor oferite, 4 elevi ialomițeni au obținut medii de 10. Toto­dată, dintre cei 1704 elevi înscriși, 173 au fost din seria anterioară. Cei mai mulți candidați care susțin pentru cel puțin a doua oară exa­me­nul provin de la Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» Urziceni.

A doua șansă la Bacalaureat Examenul de Bacalaureat este unul dintre cele mai importante examene din viața fiecărei persoane. Acesta reprezintă înche­ierea unui capitol important din viața de elev, liantul... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 14:35 (3179 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

Conflict la blocurile UGIRA din Slobozia

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

În fiecare vară, conflictele dintre locatarii blocurilor UGIRA și cei ai blocurilor din jur se acutizează. Anul acesta, pe lângă scandalagii, oamenii i-au reclamat și pe polițiștii comunitari. Ei îi acuză pe polițiști că protejează scandalagiii și îi deconspiră pe cei care reclamă. «Am primit amenin­țări la 5 minute după ce am sunat la Poliție, iar a doua zi m-am trezit cu cauciucurile de la mașină sparte. Mi-e frică să mai stau în casă!» Și scandalurile sunt la ordinea zilei...

Poveste fără sfârșit De când e lumea și pământul, nemul­țumirile între vecini au existat și nu au putut fi... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 11:10 (10028 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

gardienii «sistemului»

«Sistemul» este un fel de lanț trofic, controlat în punctele de convergență ale intereselor civice de către funcți­onari. În fața acestora nu rezistă cei puternici, cei care au principii... Doar cei care se adaptează! O amică ne-a povestit radiind că a depus un dosar la Primărie. Funcționara a întâmpinat-o spunând: «Sigur nu aveți toate documentele!». «Le am...» a bravat solicitanta noastră. «Autorizație?», «Da!», «Certificat?», «Este!», «Chitanță!», «Tocmai am plătit-o!», «Copie la scara 1 pe 200?», «Vă uitați la ea...», «Vă trebuie și una la scară 1 pe 500...», «Știu, iat-o!». Într-un final, după 20 de minute de verificări, vizibil frus­trată că nu a reușit să-și de­monstreze superioritatea... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 18:20 (3401 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Academia de Fotbal «Moraru»

Intenții matusalemice

Academia de Fotbal «Moraru»

După «asfaltarea» Căii Lactee și reabili­tarea «Cape Canaveral 2-Alexeni», președintele Moraru propune ialomițenilor un nou proiect administrativ. Luni, 8 iulie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, el a mărturisit ialomi­țenilor că își dorește să înființeze o Academie de Fotbal ca la Barcelona și Ajax: «Am avut deja discuții cu primarul în acest sens... Dorim o suprafață de 7-8 hectare de teren unde să construim o Academie de Fotbal, cum există și la Barcelona, și la Ajax... Nu la nivelul respectiv din punct de vedere al performanțelor, dar din punct de vedere al infrastructurii doresc să avem aceeași infrastructură pe care o au și ei! (...) Eu cred că o Academie de Fotbal unde să existe... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 14:35 (5199 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Ialomița a rămas fără fonduri pentru sti­mularea forței de muncă. Mai mulți angajatori au fost înștiințați prin adrese oficiale de către reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița cu privire la faptul că nu există bani pentru stimulentele financiare acordate de stat în momentul în care aceștia angajează șomeri care au împlinit peste 45 de ani. Lipsa fondurilor a fost sesizată și în cazul subvențiilor acordate tine­rilor absolvenți de licee sau facultăți. Contactați telefonic, reprezentanții Ministerului Muncii, au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

S-au terminat fondurile... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 10:55 (4320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

Bun venit la școală!

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

În fiecare an, la nivel național, se desfășoară programul «A doua șansă». În anul școlar 2018-2019, la nivelul județului, 10 unități școlare de învățământ au fost cuprinse în acest proiect. Astfel, peste 200 de persoane s-au întors iar în băncile școlilor ialomițene.

O nouă șansă la Educație Programul «A doua șansă» a fost implementat și în acest an în școlile ialomițene. Acesta se adresează persoanelor din medii sociale diverse și vârste variate care nu au urmat sau nu au finalizat la timp cursurile. Astfel, programul oferă acestor persoane posibilitatea continuării și absolvirii învățământului... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 16:05 (6347 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie amicală cu Ciulnița

Fotbal, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Ciulnița

Unirea Slobozia a început pregătirea viitorului sezon de Liga a III-a pe 8 iulie a.c., iar primul adversar pe care și l-a ales pentru o confruntarea amicală a fost Bărăganul Ciulnița. Această echipă este văzută de mulți microbiști drept câștigătoare morală a Ligii a IV-a. A fost un bun prilej pentru Enache Costea de a testa jucătorii veniți în probe, antrenorul Sloboziei nefiind impresionat de vreunul dintre aceștia. Vom trece în revistă pentru iubitorii fotbalului formula de strat: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Tudose (în probe), Comșa-Bolojan, Lemnaru, Chebac, Toma-Răduca, Năstase. Unirea s-a impus cu 2-0 prin reușitele lui Năstase în prima repriză și Ibrian în partea secundă. Următorul amical va... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 15:50 (3855 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

Tenis de câmp

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

După ce a câștigat titlul la Roland Garros, Simona Halep a triumfat sâmbătă, 13 iulie a.c. pe iarba de la Wimbledon, realizând cea mai mare performanță din istoria tenisului românesc. Și pentru că tuturor ne place să fim parte la victoriile marilor noștri sportivi, ne-am amintit ce ne povestea cu ceva ani în urmă Constantin Ștefan, cunoscut în lumea sportului ialomițean drept «Conașu’»: «Fetița aceasta, Halep, a venit de câteva ori la noi la turnee... Este foarte talentată și eu cred că poate ajunge o mare jucătoare!». Iar dacă atunci se remarcase doar prin titluri gen Doha care nu ne-au făcut să dăm din coate, victoria remarcabilă de la Wimbledon în fața uriașei Serena... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 14:20 (6889 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 13:10 (9457 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Scrimă

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Sezonul internațional primăvară-vară al scrimei se apropie de final, iar sabrerii ialomițeni continuă să nu dezamăgească. În urmă cu câteva zile, la Universiada de la Napoli, lotul de sabie masculin al României a avut pe lângă ieșeanul Răzvan Ursachi, 3 slobozeni: Sorin Eftimie, Mădălin Bucur și tânărul Răzvan Stănescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. România a trecut în Optimi cu 45-35 de Kazahstan, iar în Sferturi a învins in extremis Ungaria cu 45-43, după un ultim releu gestionat excelent de Răzvan Stănescu. Din păcate, scenariul nu a mai putut fi reeditat în Semifinala cu Germania unde, în ciuda eforturilor de final ale aceluiași Stănescu, România a pierdut cu 44-45. Finala mică... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:40 (3534 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tânăr de 28 de ani din Reviga. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a sustras un cal dintr-o fermă zootehnică aflată pe raza comunei Cocora. Anchetatorii au indicii cu privire la faptul că acesta ar fi sustras și alte animale, din mai multe gospodării aflate pe raza aceleiași localități.

Hoț de animale, prins de polițiști Potrivit datelor furnizate de polițiștii ialomițeni, fapta ar fi fost comisă în luna aprilie 2019, în noaptea de Înviere. Acesta a intrat... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 18:05 (6593 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 13:40 (5000 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4481 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

La Perieți

Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Autoritățile locale din comuna Perieți investesc în protecția mediului înconjurător. Astfel, în urmă cu o săptămână, peste 1200 de pubele au fost oferite localnicilor pentru depozitarea gunoiului menajer. De asemenea, oamenii au primit și saci în care trebuie să colecteze deșeurile reciclabile. «Dorim să le arătăm oamenilor că se poate să trăiască într-o comună curată și că trebuie să întrețină gospodăriile fără a afecta mediul înconjurător!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parteneriat pentru un mediu curat Alături de alte câteva localități învecinate, comuna Perieți... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 17:25 (10105 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

Investiția din Piața Revoluției din Slobozia a intrat în conservare. Autoritățile au anunțat că parcarea subterană ar putea fi gata în 2021. Cel mai devreme! În așteptarea ceasului inaugural, «groapa» a fost baricadată. Și e păzită de un «guard» plictisit și toropit de căldură care fumează când și când pe bancuța umbrită de arborele ăla de Ginkgo Biloba din fața Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea». Unicul din oraș, specie protejată de lege, moștenire a Jurasicului timpuriu... Nu se poate să nu-l știți!

De groapă, numai de bine
În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2019, 13:10 (6576 vizualizări - 14 comentarii)

POLITICĂ

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președintele PSD, Viorica Dăncilă, la Slobozia

«Sper să-i conving pe primarii ialomițeni care nu m-au votat că au greșit!»

Președinte al Partidului Social Democrat și premier al României, Viorica Dăncilă, a vizitat sâmbătă, 13 iulie 2019, județele Călărași și Ialomița. Scopul vizitelor a fost acela de a discuta cu liderii locali ai PSD rezultatele Alegerilor Europarlamentare. Ea a fost însoțită de către ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici și de secretarul general al PSD, Mihai Fifor. În cadrul conferinței de presă de la sediul PSD din Slobozia, Viorica Dăncilă a reiterat declarațiile privind nominalizarea ei pentru «candidatura la alegerile prezidențiale din luna noiembrie...».

Una este Viorica! ... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 23:20 (8287 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Angajamente politice noi la PNL Ialomița

Gheorghe Tinel promite retrocedarea terenurilor exploatate de Consiliul Județean

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat luni, 8 iulie 2019, o conferință de presă în cadrul căreia a lansat o promisiune inedită. El susține că terenurile concesionate acum de către Consiliul Județean Ialomița pot fi retrocedate.

«Ialomița nu are administrație!» Deputatul Gheorghe Tinel continuă procesul de monitorizare a activității liderilor PSD în Ialomița. El s-a arătat îngrijorat de pericolul reprezentat de proliferarea țânțarilor, a făcut din nou bilanțul investițiilor demarate în ultimii 3 ani și a conchis că Ialomița nu are administrație. «E vremea concediilor și toți sunt în concediu! De 3 ani sunt în concediu... Practic, Ialomița nu are administrație! Ei se ocupă cu orice altceva, numai cu administrarea județului nu...»... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 17:40 (3528 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

Moștenirea unui tată

Andrei Boitan, cel mai tânăr pompier al Ialomiței

În urmă cu 6 ani, Andrei Boitan era un adolescent ce dorea să devină fotbalist. Într-o clipă, viața a hotărât să îi schimbe desti­nul... Pierderea tatălui său l-a determinat pe tânăr să se matu­rizeze precoce. Dovada supremă de respect și iubire a tânărului față de părintele decedat a fost decizia de a urma cariera tatălui său: «La vârsta aceea, singurul lucru pe care știam că îl voi practica era fotbalul... Acum, scopul meu este să salvez oamenii! Îmi doresc tare mult să lucrez la Unitatea unde a lucrat tata...».

Viața bate filmul... Andrei Boitan are 20 ani și a absolvit... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2019, 12:25 (3948 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

dr Alexei Dărăbanu, președintele USR Ialomița

«Ialomița e un județ agricol. Aici e puterea sa!»

Euforia Europarlamentarelor a trecut, Alianța USR-PLUS Ialomița a rămas cu procentele pe cap. În Ialomița, câteva sute de oameni își caută vocea, un electorat local, dar mai ales lideri... Alexei Dărăbanu este unul dintre ei. Are 33 de ani, este medic stomatolog de profesie și s-a trezit, aproape peste noapte, «lider».

Cine e USR în Ialomița?
Alexei Dărăbanu are un cabinet în centru și destulă clientelă ca să-i meargă numele de «dentist» bun. Acceptă interviul după orele de program și după un antrenament live la postul local de radio. Nu se bâlbâie, nu lungește vocalele, nu filtrează răspunsurile... E clar, n-are stofă de politician!... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 17:20 (11730 vizualizări - 22 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: A găsit o borsetă cu 20000 lei într-o benzinărie și a predat-o la Poliție!

Poliția Urziceni a fost sesizată sîmbătă, 14 aprilie a.c., de către un bărbat de 42 ani, din Tîrgoviște, despre faptul că în timp ce se afla în incinta unei benzinării de pe raza municipiului i-a fost sustrasă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:44
(10597 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Prins la furat din supermarket

Agentul de pază din cadrul unui supermarket din Fetești a sesizat telefonic ofițerului de serviciu al Poliției luni, 16 aprilie a.c., faptul că un bărbat a sustras din incinta unității mai multe produse ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:41
(9181 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferița de 21 ani a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet!

Vineri, 13 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, pe DJ 212 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetări s-a stabilit că în timp ce o tînără, de 21 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:40
(9210 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Un copil de 12 ani a furat o bicicletă din curtea unui consătean

Un bărbat de 42 ani, din comuna Jilavele, a sesizat Poliția vineri, 13 aprilie a.c., cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și au furat o bicicletă. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:38
(8986 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 85 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 17 aprilie 2012, sînt disponibile 85 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:29
(8361 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși la furat sucuri și băuturi alcoolice din magazia unei firme

Poliția Țăndărei a fost sesizată sîmbătă, 15 aprilie a.c., de către administratorul unei societăți comerciale situată pe raza orașului, cu privire la faptul că agentul de pază a surprins mai mulți tineri ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:27
(10031 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


DGFP Ialomița: 25 aprilie 2012, termen limită pentru depunerea declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că pînă miercuri, 25 aprilie 2012, trebuie să depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele declarații aferente lunii ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:25
(9108 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Procesiunea aducerii Sfintei Icoane Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, asigurată de jandarmi

Peste 50 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 18-24 aprilie 2012, măsurile de ordine ce se vor impune la manifestare religioasă de mare importanță ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:55
(10319 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Valea Măcrișului

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, dormitorul locuinței unui cetățean din localitatea Alexeni a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(9797 vizualizări - 0 comentarii)


46 de intervenții SMURD în primele zile de la inaugurarea unităților mobile de la Slobozia și Țăndărei

Solicitările au fost primite la dispeceratul Inspectoratului în intervalul 13.04.2012-17.04.2012 și au vizat urgențe medicale din cele mai diverse, de la traumatisme, la persoane aflate în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(11882 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Bătrînă de 78 ani, omorîtă de o căruță!

O femeie de 78 ani, din Căzănești, și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o căruță. Astfel, în timp ce aceasta se deplasa pe strada Dispensarului din Căzănești, din curtea unui localnic în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:22
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: O rudă i-a furat din curte!

Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 67 ani, din Slobozia, despre faptul că în perioada februarie-martie 2012, persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri de uz gospodăresc dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:15
(7291 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești furt


Slobozia: Pieton izbit de o mașină

În timp ce un bărbat, de 61 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea DN21, la baza podului peste rîul Ialomița, prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat de un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:09
(8439 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna septembrie 2011, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști. Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:41
(8565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a ghicit în palmă și i-a furat bijuteriile!

O femeie din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută, care a spus că îi poate ghici în palmă. Fapta a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:16
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără premis, a intrat cu mașina într-un imobil!

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată cu privire la faptul că un autoturism a intrat direct într-un imobil. Din incident a rezultat vătămarea corporală a «șoferului», un localnic de 42 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:10
(11040 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Lemne vîndute în Obor fără documente

În Oborul Municipal Slobozia a fost depistată o femeie de 62 ani, din comuna Sita Buzăului-Covasna, care vindea material lemnos fără a elibera factură fiscală ori bon fiscal. Cea în cauză a fost sancționată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(6610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român Ialomița au organizat și executat o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(9045 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permisul suspendat

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, pe DJ203E, la intersecția comunei Munteni Buzău cu orașul Căzănești, o autoutilitară condusă de un bărbat de 38 ani, din București. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:08
(8166 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins beat la volan

Un tînăr de 31 ani, din comuna Ograda, a fost depistat de către un echipaj rutier la volanul unui autoturism în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:07
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

În perioada 18 aprilie-24 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 13:31
(11697 vizualizări - 0 comentarii)


Patron constănțean cu firmă la Fetești, cercetat pentru evaziune fiscală

Un constănțean de 55 ani, patron al unei firme din Fetești, este cercetat de polițiștii feteșteni pentru că a prejudiciat bugetul statului cu suma de peste 194000 lei. El nu a virat către buget sumele reprezentînd ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:56
(5650 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Accident după ce a intrat în automobilul din față

În cursul zilei de marți, 10 aprilie a.c., un bărbat de 34 ani, din Slobozia, a fost implicat într-un accident rutier. Pentru că nu a respectat distanța regulamentară în mers, el s-a ciocnit de un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:53
(8631 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Hoață de profesie, a încercat să scape de pușcărie

Polițiștii Biroului de Ivestigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat pe străzile orașului, marți, 10 aprilie a.c., o femeie de 38 de ani pe numele căreia Judecătoria Sector 3 din București ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:52
(8320 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Săpa în curte și a descoperit un revolver din Al Doilea Război Mondial

Un bărbat de 47 de ani a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa curtea surorii sale din localitatea Axintele, el a descoprit un revolver ce datează din perioada celui de-al Doilea Război ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:46
(9154 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele revolver


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 57000 lei

Conducerea sub influența alcoolului, viteza excesivă, precum și neutilizarea centurii de siguranță au fost principalele abateri descoperite de polițiștii rutieri în perioada 6-9 aprilie a.c. Valoarea sancțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:45
(5661 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 12:35
(6950 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O baracă de lemn a căzut dintr-o căruță peste un bătrîn de 67 ani!

Un bătrîn de 67 ani din localitatea Siriu-Prahova, era să-și piardă viața, luni 9 aprilie a.c. Bătrînul a fost lovit de o baracă din lemn care era transportată de un căruțaș. În momentul în care s-a produs ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:02
(8399 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tînăr pus pe scandal, arestat

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 9 aprilie a.c., un tînăr de 22 ani, din localitatea Valea Ciorii, după ce a băgat spaima în tot satul. El a fost acuzat de comiterea infracțiunilor de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:01
(8800 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează pentru anul 2012 un număr de peste 20 de cursuri de calificare. Cele mai multe din aceste cursuri fac parte din domenii de activitate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:00
(9992 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...