Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiecte demne de o comună europeană

Se întâmplă la Sărățeni

Proiecte demne de o comună europeană

Autoritățile locale din comuna Sărățeni sunt pe cale să finalizeze 3 proiecte importante menite să aducă comuna la standarde europene. În­cepute cu mai bine de 2 ani în urmă, fondurile celor 3 pro­iecte provin de la Progra­mului Național de Dezvoltare Locală 2. Însa asta nu e tot! Primarul Eugen Tocileanu dorește să construiască și o grădiniță pentru 50 de copii.

În rând cu lumea La Sărățeni, primarul Eugen Tocileanu se luptă pentru a avea o comună europeană. Acesta își dorește ca proiectele aflate în derulare, cu finanțare prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, să fie finalizate... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2019, 11:20 (5470 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Pepenii, un pericol pentru sănătatea ialomițenilor

Pepenii, un pericol pentru sănătatea ialomițenilor

Răcoritori, dar periculoși pentru sănătate! Este vorba despre pepenii care se vând în această perioadă în piețe sau la marginea drumurilor publice din Ialomița. Medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia confirmă informațiile potrivit cărora mai mulți pacienți au avut nevoie de îngrijiri medicale după ce au mâncat pepeni. Printre cei tratați de specialiști s-au numărat și copii.

Atenție la ce mâncați! Considerați vedetele verii, pepenii pot fi un real pericol pentru sănătatea consumatorilor. Toate acestea pentru că, aflați în goana după profit, producătorii chimizează fructele... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2019, 18:25 (13610 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Performanțe tratate cu indiferență la Clubul Sportiv Școlar Slobozia

Performanțe tratate cu indiferență la Clubul Sportiv Școlar Slobozia

Un grup de părinți ai căror copii sunt legitimați la Secția de Scrimă a Clubu­lui Sportiv Școlar reclamă indiferența instituției față de performanțele spor­tivilor. Oamenii au făcut mai multe sesizări prin care acuză faptul că șofe­rul CSS Slobozia îi obligă pe micii sportivi să meargă cu taxiul către sălile unde se desfășoară com­petițiile în loc să le asigure transportul. Părinții susțin și faptul că participarea la concursuri se face exclusiv pe banii lor!

Campioni cu mâinile goale
La Secția de Scrimă a Clubului Sportiv Școlar Slo­bozia sunt legitimați 20 de sportivi. În luna... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2019, 14:55 (6692 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Scandal penal în Parohia Cojești a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Scandal penal în Parohia Cojești a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Acuzații grave aduse la adresa preotului din Parohia Cojești a Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Numele duhovnicului apare într-o plângere penală înaintată organelor de cercetare penală din județul Călărași, de către meșterul care a realizat Biserica de lemn a comunității. Originar din Maramureș, omul a reclamat în respectivul document că a fost înșelat de preot, nefiindu-i achitați toți banii pentru lucrarea executată. Biserica de lemn de la Cojești a fost sfințită în 2015 de Preasfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor.

«Țeapă» de manual Inițiatorul proiectului ... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2019, 10:50 (9527 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița scoate la concurs 143 de catedre titularizabile

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița scoate la concurs 143 de catedre titularizabile

Miercuri, 17 iulie 2019, profesorii din Ialomița au susținut proba scrisă la Titularizare. Pentru anul în curs, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a scos la concurs 143 de catedre ti­tularizabile. De remarcat că, pentru discipline precum Biologie, Istorie sau Geografie nu au fost scoase la concurs posturi...

Situația posturilor titularizabile Pentru etapa din acest an a Titularizării, datele Inspectora­tului Școlar Județean Ialomița arată că s-au înscris 281 de profesori. Dintre aceștia, la proba scrisă, au fost admiși 267. În 2019, Inspectoratul Școlar Județean în Ialomița a scos... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 19:10 (3840 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Sindicaliștii SANITAS-filiala Ialomița atrag atenția cu privire la izbucnirea unui nou conflict de muncă în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Aceștia reclamă public faptul că printr-o decizie a conducerii instituției, îngrijitoarele nu mai prestează activitate în incinta unității medicale după orele 22,00. Măsura adoptată de managerul Mariana Iancu afectează, în primul rând, veniturile salariale ale îngrijitoarelor, cât și acti­vitatea în cadrul unității medicale pe timp de noapte.

Val de reclamații la sindicat Reprezentanții sindicatului SANITAS-filiala Ialomița susțin... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 16:40 (9426 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

173 de persoane au susținut din nou examenul

Bacalaureat 2019 în Ialomița

173 de persoane au susținut din nou examenul

Luni, 8 iulie 2019, Ministerul Educației a făcut publice re­zultatele parțiale la Baca­laureat 2019. Po­trivit datelor oferite, 4 elevi ialomițeni au obținut medii de 10. Toto­dată, dintre cei 1704 elevi înscriși, 173 au fost din seria anterioară. Cei mai mulți candidați care susțin pentru cel puțin a doua oară exa­me­nul provin de la Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» Urziceni.

A doua șansă la Bacalaureat Examenul de Bacalaureat este unul dintre cele mai importante examene din viața fiecărei persoane. Acesta reprezintă înche­ierea unui capitol important din viața de elev, liantul... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 14:35 (3181 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

Conflict la blocurile UGIRA din Slobozia

Poliția Locală, acuzată că protejează scandalagiii

În fiecare vară, conflictele dintre locatarii blocurilor UGIRA și cei ai blocurilor din jur se acutizează. Anul acesta, pe lângă scandalagii, oamenii i-au reclamat și pe polițiștii comunitari. Ei îi acuză pe polițiști că protejează scandalagiii și îi deconspiră pe cei care reclamă. «Am primit amenin­țări la 5 minute după ce am sunat la Poliție, iar a doua zi m-am trezit cu cauciucurile de la mașină sparte. Mi-e frică să mai stau în casă!» Și scandalurile sunt la ordinea zilei...

Poveste fără sfârșit De când e lumea și pământul, nemul­țumirile între vecini au existat și nu au putut fi... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2019, 11:10 (10032 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

gardienii «sistemului»

«Sistemul» este un fel de lanț trofic, controlat în punctele de convergență ale intereselor civice de către funcți­onari. În fața acestora nu rezistă cei puternici, cei care au principii... Doar cei care se adaptează! O amică ne-a povestit radiind că a depus un dosar la Primărie. Funcționara a întâmpinat-o spunând: «Sigur nu aveți toate documentele!». «Le am...» a bravat solicitanta noastră. «Autorizație?», «Da!», «Certificat?», «Este!», «Chitanță!», «Tocmai am plătit-o!», «Copie la scara 1 pe 200?», «Vă uitați la ea...», «Vă trebuie și una la scară 1 pe 500...», «Știu, iat-o!». Într-un final, după 20 de minute de verificări, vizibil frus­trată că nu a reușit să-și de­monstreze superioritatea... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 18:20 (3402 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Academia de Fotbal «Moraru»

Intenții matusalemice

Academia de Fotbal «Moraru»

După «asfaltarea» Căii Lactee și reabili­tarea «Cape Canaveral 2-Alexeni», președintele Moraru propune ialomițenilor un nou proiect administrativ. Luni, 8 iulie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, el a mărturisit ialomi­țenilor că își dorește să înființeze o Academie de Fotbal ca la Barcelona și Ajax: «Am avut deja discuții cu primarul în acest sens... Dorim o suprafață de 7-8 hectare de teren unde să construim o Academie de Fotbal, cum există și la Barcelona, și la Ajax... Nu la nivelul respectiv din punct de vedere al performanțelor, dar din punct de vedere al infrastructurii doresc să avem aceeași infrastructură pe care o au și ei! (...) Eu cred că o Academie de Fotbal unde să existe... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 14:35 (5200 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

S-au terminat fondurile pentru stimularea forței de muncă în județul Ialomița

Ialomița a rămas fără fonduri pentru sti­mularea forței de muncă. Mai mulți angajatori au fost înștiințați prin adrese oficiale de către reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița cu privire la faptul că nu există bani pentru stimulentele financiare acordate de stat în momentul în care aceștia angajează șomeri care au împlinit peste 45 de ani. Lipsa fondurilor a fost sesizată și în cazul subvențiilor acordate tine­rilor absolvenți de licee sau facultăți. Contactați telefonic, reprezentanții Ministerului Muncii, au refuzat să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

S-au terminat fondurile... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2019, 10:55 (4320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

Bun venit la școală!

Programul «A doua șansă», un succes și anul acesta

În fiecare an, la nivel național, se desfășoară programul «A doua șansă». În anul școlar 2018-2019, la nivelul județului, 10 unități școlare de învățământ au fost cuprinse în acest proiect. Astfel, peste 200 de persoane s-au întors iar în băncile școlilor ialomițene.

O nouă șansă la Educație Programul «A doua șansă» a fost implementat și în acest an în școlile ialomițene. Acesta se adresează persoanelor din medii sociale diverse și vârste variate care nu au urmat sau nu au finalizat la timp cursurile. Astfel, programul oferă acestor persoane posibilitatea continuării și absolvirii învățământului... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 16:05 (6349 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie amicală cu Ciulnița

Fotbal, Unirea Slobozia

Victorie amicală cu Ciulnița

Unirea Slobozia a început pregătirea viitorului sezon de Liga a III-a pe 8 iulie a.c., iar primul adversar pe care și l-a ales pentru o confruntarea amicală a fost Bărăganul Ciulnița. Această echipă este văzută de mulți microbiști drept câștigătoare morală a Ligii a IV-a. A fost un bun prilej pentru Enache Costea de a testa jucătorii veniți în probe, antrenorul Sloboziei nefiind impresionat de vreunul dintre aceștia. Vom trece în revistă pentru iubitorii fotbalului formula de strat: Negrușa-Gherasim, Ibrian, Tudose (în probe), Comșa-Bolojan, Lemnaru, Chebac, Toma-Răduca, Năstase. Unirea s-a impus cu 2-0 prin reușitele lui Năstase în prima repriză și Ibrian în partea secundă. Următorul amical va... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 15:50 (3855 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

Tenis de câmp

Regina de la Wimbledon a triumfat și la Slobozia

După ce a câștigat titlul la Roland Garros, Simona Halep a triumfat sâmbătă, 13 iulie a.c. pe iarba de la Wimbledon, realizând cea mai mare performanță din istoria tenisului românesc. Și pentru că tuturor ne place să fim parte la victoriile marilor noștri sportivi, ne-am amintit ce ne povestea cu ceva ani în urmă Constantin Ștefan, cunoscut în lumea sportului ialomițean drept «Conașu’»: «Fetița aceasta, Halep, a venit de câteva ori la noi la turnee... Este foarte talentată și eu cred că poate ajunge o mare jucătoare!». Iar dacă atunci se remarcase doar prin titluri gen Doha care nu ne-au făcut să dăm din coate, victoria remarcabilă de la Wimbledon în fața uriașei Serena... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 14:20 (6889 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Asociațiile de proprietari din Slobozia datorează Fiscului peste 500 mii de lei

Printre miile de debitori la bugetul Fiscului se numără și asociațiile de proprietari din Slobozia. Acestea trebuie să plătească Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița peste 500 mii de lei. Cea mai veche datorie nerecuperată datează de acum 14 ani...

Proprietari executați silit În municipiul Slobozia există, potrivit repre­zen­tanților Primăriei Slobozia, 342 de asociații de proprietari. Scopul cu care acestea au fost înființate este acela de a asigura buna gospodărire a blocurilor din oraș. Administrația Județeană de a Finanțelor Publice Ialomița explică faptul că aceste... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 13:10 (9469 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Scrimă

Vară cu rezultate frumoase pentru sabrerii ialomițeni

Sezonul internațional primăvară-vară al scrimei se apropie de final, iar sabrerii ialomițeni continuă să nu dezamăgească. În urmă cu câteva zile, la Universiada de la Napoli, lotul de sabie masculin al României a avut pe lângă ieșeanul Răzvan Ursachi, 3 slobozeni: Sorin Eftimie, Mădălin Bucur și tânărul Răzvan Stănescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia. România a trecut în Optimi cu 45-35 de Kazahstan, iar în Sferturi a învins in extremis Ungaria cu 45-43, după un ultim releu gestionat excelent de Răzvan Stănescu. Din păcate, scenariul nu a mai putut fi reeditat în Semifinala cu Germania unde, în ciuda eforturilor de final ale aceluiași Stănescu, România a pierdut cu 44-45. Finala mică... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:40 (3535 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La mila rectificărilor bugetare

Dezastru financiar administrativ în Ialomița

Anunțată pentru finele lunii iulie, rectificarea bugetară promisă de Guvern prinde Ialomița în pragul dezastrului financiar. Mai bine de jumătate dintre primarii județului susțin că mai au fonduri pentru una, două luni... Restul primarilor spun, dar cu jumătate de gură, că alocările bugetare primite în martie de la Consiliul Județean Ialomița le permit să «supraviețuiască»... Despre investiții nu se mai vorbește nici măcar în șoaptă.

Istoria recentă a bugetelor locale Vineri, 22 martie 2019, Consiliul Județean Ialomița a repartizat celor 66 de administrații din Ialomița «sume defalcate... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2019, 11:05 (3785 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Tânăr din Reviga, arestat preventiv pentru furtul unui cal de la Cocora

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele unui tânăr de 28 de ani din Reviga. Acesta a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, după ce a sustras un cal dintr-o fermă zootehnică aflată pe raza comunei Cocora. Anchetatorii au indicii cu privire la faptul că acesta ar fi sustras și alte animale, din mai multe gospodării aflate pe raza aceleiași localități.

Hoț de animale, prins de polițiști Potrivit datelor furnizate de polițiștii ialomițeni, fapta ar fi fost comisă în luna aprilie 2019, în noaptea de Înviere. Acesta a intrat... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 18:05 (6599 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Chiriță a acționat în instanță Consiliul Județean Ialomița

Sancționat cu «mustrare scrisă» și cu salariul diminuat pe 3 luni, Nicolae Chiriță, directorul executiv al Direcției Județene de Evidență a Persoanelor Ialomița, a atacat decizia consilierilor județeni în instanță. Potrivit cererii de chemare în judecată, acesta cere anularea deciziei de sancționare, dar și plata unor despăgubiri morale. Surse administrative au explicat faptul că măsurile luate împotriva lui Nicolae Chiriță au la bază încercarea președintelui Victor Moraru de a-l schimba din funcție.

O măsură controversată Decizia de sancționare a lui Nicolae Chiriță, directorul executiv... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 13:40 (5000 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

În 6 ani

Administrația din Ialomița a realizat doar 90 de proiecte cu finanțare europeană

bonus: Ialomița rurală este departe de Europa

Dezvoltarea administrațiilor publice din Ialomița cu ajutorul fondurilor europene este greu de realizat. Conform datelor oficiale ale Autorităților de Management, organisme cu ajutorul cărora au fost implementate proiectele cu finanțare europeană, gradul de absorbție în­registrat în județul nostru este scăzut. Statistic, în ultimii 6 ani, în Ialomița au fost concepute doar 90 de proiecte cu finanțare europeană, în valoare totală de peste 800 milioane de lei, din care s-au atras puțin peste 300 de milioane. Îngrijorător este faptul că mai bine de jumătate dintre proiecte se află într-un stadiu incipient în ceea ce privește realizarea. Singura veste bună pe care Autoritățile de Management o oferă... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2019, 10:55 (4481 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12076 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9119 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9872 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9481 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10102 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8748 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12831 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9329 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9326 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9003 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6883 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11327 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11198 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11807 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10951 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9033 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4882 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8217 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10769 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10383 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10183 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6754 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9740 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10901 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...