Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

De 8 ani, la nivelul județului Ialomița, în toate cazurile de înec se intervine cu salvatori din alte județe. Situația este generată de faptul că Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița nu mai are echipaj de scafandri. Într-un răspuns oficial, reprezentanții instituției au precizat că situația a fost generată în urma unor reorganizări care au avut loc în sistem, dar și de faptul că personalul actual nu a mai putut fi încadrat pe funcții din cauza modificării condițiilor. Oficialii ISU au explicat faptul că la momentul de față se fac eforturi pentru ca echipajul de scanfandri din cadrul instituției să redevină funcțional.

De 8 ani fără scafandri... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 14:10 (2844 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

La aproape două luni de zile de la inundații, locuitorii comunei Săveni nu au primit niciun ban, drept ajutor, de la autorități. Prefectura județului Ialomița încă lucrează la primele 44 de dosare. Sumele sunt de 3 ori mai mici decât s-a calculat inițial, iar numărul persoanelor a căror case au fost evaluate este de doar 44, dintre cele 100 de gospodării afectate!

În urma potopului...
În noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie toren­țială a inundat 100 de gospodării din comuna Săveni. 3 zile și 3 nopți pompierii ialomițeni s-au mobilizat și, împreună cu localnicii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 10:50 (3972 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Salvați-o pe Silica!

Free Willy

Salvați-o pe Silica!

Județul Ialomița are o tradiție în privința subprefecților impuși. De la celebrul Costică de la Albești până la actualul subprefect Vasilica Tudor, biroul de subprefect a fost populat veșnic cu oameni care încasează salariul, dar sunt absenți cu desăvârșire din spațiul public...

Depresie instituțională severă Ultima dată am văzut-o pe doamna subprefect Silica-Vali Tudor la ședința Consiliului Județean din 18 iunie 2019, unde președintele Moraru a invitat-o să se adreseze plenului. Noroc că am fost la instalarea ei în funcție altfel n-o mai recunoșteam. E pălită toată, plictisită și... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 14:45 (6192 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Nereguli cu privire la organizarea unui concurs pentru ocuparea a două posturi vacante de asistent medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Repre­zen­tanții Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România-filiala Ialomița (OAMGMAMR) au cerut anularea concursului pe motiv că procedura privind întocmirea subiectelor nu a fost respectată. Oficialii Spitalului Slobozia au fost acuzați că au făcut subiectele înainte de examen deși, potrivit procedurii, acestea ar fi trebuit realizate chiar în ziua testării. Reprezentanții unității medicale au anulat concursul, invocând «motive obiective»...

Testarea va fi reluată... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 11:05 (8764 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

În cadrul obișnuitei conferințe de presă săptămânale, deputatul PNL Gheorghe Tinel a prezis sfârșitul ad­ministrației PSD în Ialomița. El susține că acest pro­ces este unul natural, în condițiile în care niciunul dintre proiectele PSD din ultimii 3 ani nu a fost finalizat cu succes.

Tinel nu obosește niciodată Președintele PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel, continuă seria conferințelor de presă anti-PSD. Vineri, 28 iunie 2019, el a criticat din nou prestația administrativă a oficialilor ialomițeni. «Cine te mai votează pe tine, Morarule?! Platforma IMM, nimic! Groapa Marianelor din centrul Sloboziei, nimic! Podul de la Dridu, aeroportul de la Alexeni, problema gestiunii deșeurilor... N-ai făcut nimic, Morarule! Și nu doar el, la fel și primarul Mocioniu... Parcă acești oameni și-au pierdut suflul, nu mai au idei, nu sunt în stare să le ducă la capăt pe cele care sunt în derulare. În aceste condiții, de ce domnul Moraru face campanie de imagine pe bani publici?! De ce cheltuie banii publici pentru a se lăuda cu investiții care nu există? Aaa... dacă s-ar fi lăudat cu școala sa de călărie de la Amara, aș fi înțeles... Cum o cheamă pe iapa aia pe care o călărește... Că am înțeles că nu călărește decât iepe... Sara, parcă... Îi sugerez să ofere lecții de echitație. Și-a greșit biroul, meseria, che­marea...»... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 14:10 (5844 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Gestionarea deșeurilor reprezintă una dintre multele probleme nerezolvate ale primarilor ialomițeni. În urma unui control al Gărzii de Mediu Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale din județ au fost amendate din cauza modului deficitar cu care asigură salubrizarea localităților. Valoarea amenzilor se ridică la 300 mii de lei.

Sancțiuni pe bandă rulantă Descoperită în urmă cu mai bine de 3 ani, situația celor 31 de hectare de deșeuri aruncate la marginea localităților din Ialomița încă persistă. Iar acest aspect este confirmat de ultimul control efectuat în județ de către comisarii... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 10:55 (7906 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

De la toamnă, liceele teoretice și cele tehnolo­gice din Ialomița vor avea cu 196 de locuri mai puțin! Astfel, Ministerul Educației a decis să taie 7 din cele 87 de clase propuse de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița în Planul de Școlarizare 2019-2020 al județului. Prin decizia pe care au luat-o, oficialii Ministerului Educației ar putea pune în pericol siguranța catedrelor a zeci de profesori.

O decizie controversată
Pentru anul școlar 2019-2020, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a propus 87 de clase cu un număr de 2436 de locuri, atât în liceele teoretice, cât și în... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 14:20 (5115 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Reunire cu multe nume noi

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Reunire cu multe nume noi

Vacanța fotbaliștilor slobozeni a luat sfârșit pe 8 iulie a.c., când antrenorul Enache Costea a dat startul pregătirilor pentru noul sezon. «Principalul» Unirii are până pe 24 august 2019 o misiune nu tocmai ușoară, constând în găsirea formulei de start ideale. Aceasta mai cu seamă că în lot s-au produs schimbări substanțiale în toate compartimentele.

Tudor Negrușa, din nou în galben-albastru
Lista noutăților din lotul Unirii Slobozia este deschisă de portarul de 20 de ani, Tudor Negrușa. Vorbim în fapt de o revenire în tricoul galben-al­bastru, Negrușa apărând poarta Unirii și... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 13:45 (5780 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la Naționalele pe plajă

Lupte libere, CS Amara

Ploaie de medalii la Naționalele pe plajă

La sfârșitul săptămânii precedente, Plaja «Limanul 2 Mai» a găzduit Campionatul Național de Lupte adresat copiilor sub 13 și sub 15 ani. CS Amara a demonstrat din nou că luptele pe plajă sunt printre «specialitățile casei», iar elevii lui Marian Moraru au adăugat din nou palmaresului medalii în competițiile individuale și trofee în cele pe echipe. În turneul rezervat copiilor sub 13 ani, CS Amara a obținut locul 2 în clasamentul pe echipe grație rezultatelor foarte bune la individual. Alexandru Minea-30 kg și Ștefan Stancu-40 kg au devenit campioni naționali. Mult mai bogată a fost recolta la «U15», acolo unde echipa CS Amara s-a clasat pe locul 1 la feminin și pe locul 3 la masculin. Cum era... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 13:10 (3676 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

În cantonament la Vatra Dornei

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

În cantonament la Vatra Dornei

În perioada 7-15 iulie 2019, jucătoarele HCM Slobozia se află în cantonament în stațiunea suceveană Vatra Dornei. În această perioadă, antrenorul Gheorghe Covaciu și preparatorul Marius Mirea vor pune accent pe acumulările de ordin fizic. Cei doi au la dispoziție un lot de 14 jucătoare: portarii Polocoșer, Savko și Aron, extremele Moldoveanu, Ilie, Toma, Sava și Nicolae, jucătoarele din linia de 9 metri Banciu, Vartic, Bălăceanu și Georgescu, precum și pivoții Naumenko și Ciolan. Mouna Jlezi a fost reținută de ceva probleme personale în țara natală. Ea urmează un program separat de pregătire și va face joncțiunea cu lotul la finele săptămânii. Tot atunci vor reveni în lot interii Andreea Ivan... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 11:40 (6549 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Cancerul afectează tot mai mulți ialomițeni. O statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că peste 600 de persoane din județ au beneficiat de concedii medicale, fiind diagnosticate cu afecțiuni oncologice. Anual, în Ialomița se cheltuie aproximativ 1 milion de lei pentru tratamentele și investigațiile prescrise de medici bolnavilor care suferă de cancer.

Cifrele neputinței Estimările oficialilor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că cele mai multe dintre concediile medicale decontate în primele 5 luni ale anului în curs de către instituție... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 11:05 (16910 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

despre confortul social

A devenit clar. «Statul pa­ralel» există, marii corupți au imunitate, funcționarii publici sunt intangibili, sistemul privat se prăbușește sub povara celor peste 100 de modificări anuale ale Codului Fiscal... Și toți exersăm resemnarea. În locul ripostei, alegem atitudinea mioritică. Dar nu cea a ciobănașului moldovean, nu viața de dincolo de viață... Alegem varianta perdantă și prost înțeleasă de politicienii care vor să interzică Miorița în școli. Alegem fatalitatea! Punem umărul la edificarea «statului paralel» multilate­ral dezvoltat debitând scenarii po­litice inepte, le cerem scuze funcționarilor publici pentru că vrem să plătim taxe și impozite, acceptăm orice aberație... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 17:25 (3829 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Primele rezultate la Bacalaureat 2019

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Luni, 8 iunie 2019, Ministerul Educației a făcut publice rezultate parțiale la Bacalaureat 2019. Procentul de promovare înregistrat în Ialomița este de 63,17%. De asemenea, patru elevi au obținut medii de 10. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, alți trei elevi au fost eliminați din timpul examenului pentru că au încercat să copieze.

Peste 500 elevi au picat Bacalaureatul
Potrivit statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Bacalaureatul 2019 a fost promovat de 63,17% dintre absolvenții de liceu. Concret, dintre cei 1704 elevi înscriși, doar... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 15:42 (4960 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

La începutul acestei săptămâni, Ministerul Educației a prezentat rezultatele finale ale Evaluării Naționale. În Ialomița, potrivit statisticilor oficiale, procentul de promo­vare nu s-a modificat semnificativ. Rezultatele pe care elevii le-au obținut arată că, în ultimii 4 ani, în 7 școli din județ promovarea acestui examen este o adevărată provocare. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au omis să facă declarații pu­blice cu privire la această situație.

Cifrele indiferenței În fiecare an, reprezentanții Învățământului ialomițean promit că vor face eforturi pentru a ridica... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 14:05 (6002 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Noi detalii ies la iveală despre minorii care au violat și agresat o bătrână care locuia în centrul Sloboziei, la jumătatea lunii trecute. Cei doi se aflau sub monitorizarea Poliției, dar și a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Niciuna dintre cele două instituții nu a putut găsi însă o măsură eficientă pentru a preveni tragedia. Reamintim că, din cauza leziunilor suferite, victima mi­norilor a murit la spital. Aceștia sunt acum arestați pentru «omor calificat» și «viol». Surse judiciare susțin faptul că s-ar afla și în evidențele DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița pentru «consum de etnobotanice»...

Fapte tratate cu indiferență... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 10:50 (7326 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Crucea Roșie Ialomița are peste 200 de voluntari

Crucea Roșie Ialomița are peste 200 de voluntari

Fete și băieți, femei și bărbați de toate vârstele din Ialomița ajută zilnic la bunăstarea comunității ialomițene. Gabriela, Mariana și Georgiana sunt 3 dintre cei peste 200 de voluntari care fac parte din familia ialomițeană a Crucii Roșii. Campaniile sociale, campaniile de informare și prevenire sunt cele care îi unesc pe voluntari.

Slobozia, un oraș neinformat Voluntarii Crucii Roșii Ialomița organizează săptămânal campanii de binefacere pentru a veni în ajutorul oamenilor. Campaniile de informare, de conștientizare sau acțiunile sociale pe care le desfășoară îi marchează pe fiecare... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2019, 12:55 (4282 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fata care a salvat peste 600 de căței

Fata care a salvat peste 600 de căței

Andreea Coles este o tânără originară din Slobozia, dar lucrează peste hotare, în Suedia... Distanța față de locul natal nu a reprezentat o piedică pentru ea să ajute cățeii din adăpostul DADP Slobozia. Într-un an de zile, de când și-a însușit rolul de voluntar, fata a salvat peste 600 de câini.

Îngerul lui Grivei «Numele meu este Andreea Coles, am 24 ani și întotdeauna am iubit animalele peste măsura înțelegerii celorlalți!». Se prezintă simplu, însă vorbele ei au o mare însemnătate, ce contribuie la propria fericire sufletească... Povestea cu salvarea cățeilor începe banal, spune... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 16:10 (20746 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

Achiziție nouă la DADP Slobozia

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

După mai bine de o lună de zile, timp în care țânțarii au monopolizat Slobozia, Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia susține că «dezinsecția aero este inutilă!». În tot acest timp, «tunul» împotriva țânțarilor a fost utilizat de doar 6 ori pe străzile ora­șului, iar codurile meteorologice de ploi și vânt au ajutat la înmulțirea insectelor. Pentru a fi eficient, DADP Slobozia achiziționează un nou «tun», de 120 mii de lei...

Lupta împotriva țânțarilor continuă În fiecare vară, municipiul Slobozia este asaltat de țânțari. Până în acest an, lupta... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 12:10 (4518 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Sentință a Tribunalului Ialomița

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat o primă sentință în dosarul penal în care Ionuț Gabriel Mocanu, cunoscut sub numele de «Oache», a fost cercetat pentru «trafic de droguri de risc». Incul­patul a fost condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare. În același dosar au mai fost judecate alte trei persoane. Investigația a fost coordonată de procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, în urma unor anchete ale ziarului Independent referitoare la consumul de substanțe interzise pe străzile din Slobozia. Denumite «Mărturii din orașul condamnaților», respectivele anchete au prezentat pe larg indiferența cu care autoritățile... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2019, 14:15 (9831 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin cele două găuri de lift. Una e în perimetrul șantierului și are două rânduri de gard. Cealaltă e pe esplanadă, unde parchează șoferul prefectului mașina instituției. Pe-acolo am intrat și noi... Cu aprobare, cu primarul Adrian Mocioniu și cu inginerul Marian Dinu, că «groapa lui Stoica» e șantier în conservare. Primarul Adrian Mocioniu nu intră pentru prima dată în «groapă». Nici noi, de altfel, am mai fost în 20 iulie 2018... Tot cu aprobare! Atunci, sub imperiul emoțiilor, relatam că se simte deja mirosul de igrasie și că apa băltește, ici și colo... Și ni se explica, didactic, că e din cauza ploilor. Miercuri, 3 iulie 2019, în «groapa... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 22:05 (5799 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
358 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 110 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17866, fiind înregistrate 110 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 15:20
(2718 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

DN21: S-a răsturnat cu mașina pe câmp

Luni, 1 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut pe DN21, între Slobozia Nouă și Iazu. Din evenimentul rutier a rezultat o victimă conștientă și neîncarcerată ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 12:20
(5983 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 18 octombrie-01 noiembrie 2021, a fost autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021 un număr ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 10:55
(11211 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor la volan a produs un accident la Bărbulești

Sâmbătă, 30 octombrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe raza comunei Bărbulești s-a produs un ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:35
(4717 vizualizări - 0 comentarii)


Petreceri private la Alexeni și Bărbulești, întrerupte și amendate de polițiști

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, respectiv pentru verificarea modului în care sunt respectate reglementările ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:25
(4750 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2021

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 1 noiembrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,75%, 4,25% și 4,65%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:15
(8802 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 128 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17756, fiind înregistrate 128 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:05
(10026 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de la intersecția străzilor Călărași cu Nucilor din municipiul Fetești, RAJA Constanța a ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 13:15
(3875 vizualizări - 0 comentarii)


Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Boala infecțioasă COVID-19 i-a luat viața profesorului de lupte Nicolae Pârvu, din localitatea Perieți. Acesta a decedat în dimineața zilei de luni, 1 noiembrie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:40
(10202 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2021»

Miercuri, 3 noiembrie 2021,  ora 14,00,  la Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea»Slobozia, va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2021» al Uniunii Artiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:25
(8897 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții la 5 accidente rutiere

În dimineața zilei de luni, 1 noiembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:10
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 93 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 31 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17628, fiind înregistrate 93 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2021, 16:40
(7216 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 86 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 30 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17535, fiind înregistrate 86 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 17:05
(5258 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

O persoană a murit și alte trei au fost rănite într-un accident rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 30 octombrie 2021, în apropiere de Slobozia, pe DN21. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 13:45
(6251 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3370 de tichete de masă, distribuite către centrele de vaccinare

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a achiziționat 3370 de tichete de masă, urmând a fi distribuite către centrele de vaccinare, cabinetele medicilor de familii și ambulatoriile de specialitate, unde ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 18:25
(12125 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 284 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17449, fiind înregistrate 284 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:35
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Cu sprijinul Protopopiatului Urziceni, tinerele mame care și-au adus pe lume bebelușii în cadrul Spitalului Municipal Urziceni au beneficiat de hăinuțe tricotate, donate de către Fundația «Copii în Dificultate ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:20
(6083 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de transmitere a documentelor pentru solicitarea șomajului tehnic

Angajatorii care se încadrează în categoria domeniilor supuse restricțiilor, conform HG nr. 1090/2021, și a căror activitate a fost întreruptă total sau parțial, vor depune la AJOFM Ialomița, în luna curentă ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:05
(13966 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «tulburarea ordinii publice» și «distrugere»

Polițiștii ialomițeni au emis joi, 28 octombrie a.c., 3 mandate de reținere pentru 24 de ore, pe numele a trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 26 de ani. Aceștia sunt acuzați de comiterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 15:05
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore au fost verificate 314 obiective de interes, dintre care 171 de societăți comerciale, unde polițiștii, alături de celelalte structuri cu care acționează în sistem integrat, au instruit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:55
(2466 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărbulești, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal pe numele a doi tineri de 16 ani, din comuna Bărbulești, sub acuzația de «furt calificat». Din cercetări a reieșit faptul că tinerii ar fi pătruns, în timpul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:50
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2. Ca urmare a abaterilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:15
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier petrecut în seara zilei de miercuri, 27 octombrie a.c., pe raza localității Fierbinții de Jos. Aflat la volanul unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:00
(2401 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 28 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17165, fiind înregistrate 150 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 16:20
(6618 vizualizări - 0 comentarii)


Rata de vaccinare anti-COVID-19 la Slobozia a depășit 50%

Conform datelor oficiale avansate de autoritățile județene, Slobozia are cea mai mare rată de vaccinare din întreg județul. La 26 octombrie 2021, procentul înregistrat oficial era de 50,09%. Următoarele ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 15:05
(10811 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Miercuri, 27 octombrie a.c., în Piața Revoluției din Slobozia s-a deschis Centrul de testare gratuită COVID-19. Încă de la primele ore ale dimineții, zeci de slobozeni s-au așezat la rând pentru a se testa ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 18:10
(3905 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Miercuri, 27 octombrie a.c., în intervalul orar 6,00-10,00, 55 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:25
(4527 vizualizări - 1 comentariu)


Persoană urmărită la nivel național, depistată de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:10
(3259 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 329 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 27 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17015, fiind înregistrate 329 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:55
(1792 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Marți, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat noi acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, menținerea ordinii și liniștii publice și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:45
(2229 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...