Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

ISU Ialomița a rămas fără scafandri

De 8 ani, la nivelul județului Ialomița, în toate cazurile de înec se intervine cu salvatori din alte județe. Situația este generată de faptul că Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița nu mai are echipaj de scafandri. Într-un răspuns oficial, reprezentanții instituției au precizat că situația a fost generată în urma unor reorganizări care au avut loc în sistem, dar și de faptul că personalul actual nu a mai putut fi încadrat pe funcții din cauza modificării condițiilor. Oficialii ISU au explicat faptul că la momentul de față se fac eforturi pentru ca echipajul de scanfandri din cadrul instituției să redevină funcțional.

De 8 ani fără scafandri... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 14:10 (2844 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

La aproape două luni de zile de la inundații, locuitorii comunei Săveni nu au primit niciun ban, drept ajutor, de la autorități. Prefectura județului Ialomița încă lucrează la primele 44 de dosare. Sumele sunt de 3 ori mai mici decât s-a calculat inițial, iar numărul persoanelor a căror case au fost evaluate este de doar 44, dintre cele 100 de gospodării afectate!

În urma potopului...
În noaptea de joi spre vineri, 30/31 mai 2019, o ploaie toren­țială a inundat 100 de gospodării din comuna Săveni. 3 zile și 3 nopți pompierii ialomițeni s-au mobilizat și, împreună cu localnicii... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2019, 10:50 (3972 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Salvați-o pe Silica!

Free Willy

Salvați-o pe Silica!

Județul Ialomița are o tradiție în privința subprefecților impuși. De la celebrul Costică de la Albești până la actualul subprefect Vasilica Tudor, biroul de subprefect a fost populat veșnic cu oameni care încasează salariul, dar sunt absenți cu desăvârșire din spațiul public...

Depresie instituțională severă Ultima dată am văzut-o pe doamna subprefect Silica-Vali Tudor la ședința Consiliului Județean din 18 iunie 2019, unde președintele Moraru a invitat-o să se adreseze plenului. Noroc că am fost la instalarea ei în funcție altfel n-o mai recunoșteam. E pălită toată, plictisită și... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 14:45 (6192 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Concurs cu scandal în cadrul celui mai mare spital din Ialomița

Nereguli cu privire la organizarea unui concurs pentru ocuparea a două posturi vacante de asistent medical la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Repre­zen­tanții Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România-filiala Ialomița (OAMGMAMR) au cerut anularea concursului pe motiv că procedura privind întocmirea subiectelor nu a fost respectată. Oficialii Spitalului Slobozia au fost acuzați că au făcut subiectele înainte de examen deși, potrivit procedurii, acestea ar fi trebuit realizate chiar în ziua testării. Reprezentanții unității medicale au anulat concursul, invocând «motive obiective»...

Testarea va fi reluată... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2019, 11:05 (8764 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Administrația PSD din Ialomița va fi înlăturată în 2020!»

În cadrul obișnuitei conferințe de presă săptămânale, deputatul PNL Gheorghe Tinel a prezis sfârșitul ad­ministrației PSD în Ialomița. El susține că acest pro­ces este unul natural, în condițiile în care niciunul dintre proiectele PSD din ultimii 3 ani nu a fost finalizat cu succes.

Tinel nu obosește niciodată Președintele PNL Ialomița, deputatul Gheorghe Tinel, continuă seria conferințelor de presă anti-PSD. Vineri, 28 iunie 2019, el a criticat din nou prestația administrativă a oficialilor ialomițeni. «Cine te mai votează pe tine, Morarule?! Platforma IMM, nimic! Groapa Marianelor din centrul Sloboziei, nimic! Podul de la Dridu, aeroportul de la Alexeni, problema gestiunii deșeurilor... N-ai făcut nimic, Morarule! Și nu doar el, la fel și primarul Mocioniu... Parcă acești oameni și-au pierdut suflul, nu mai au idei, nu sunt în stare să le ducă la capăt pe cele care sunt în derulare. În aceste condiții, de ce domnul Moraru face campanie de imagine pe bani publici?! De ce cheltuie banii publici pentru a se lăuda cu investiții care nu există? Aaa... dacă s-ar fi lăudat cu școala sa de călărie de la Amara, aș fi înțeles... Cum o cheamă pe iapa aia pe care o călărește... Că am înțeles că nu călărește decât iepe... Sara, parcă... Îi sugerez să ofere lecții de echitație. Și-a greșit biroul, meseria, che­marea...»... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 14:10 (5844 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Amenzi de 300 mii de lei aplicate primăriilor din Ialomița de comisarii Gărzii de Mediu

Gestionarea deșeurilor reprezintă una dintre multele probleme nerezolvate ale primarilor ialomițeni. În urma unui control al Gărzii de Mediu Ialomița, jumătate dintre administrațiile locale din județ au fost amendate din cauza modului deficitar cu care asigură salubrizarea localităților. Valoarea amenzilor se ridică la 300 mii de lei.

Sancțiuni pe bandă rulantă Descoperită în urmă cu mai bine de 3 ani, situația celor 31 de hectare de deșeuri aruncate la marginea localităților din Ialomița încă persistă. Iar acest aspect este confirmat de ultimul control efectuat în județ de către comisarii... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2019, 10:55 (7906 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

Ministerul Educației a «tăiat» 196 de locuri din liceele ialomițene

De la toamnă, liceele teoretice și cele tehnolo­gice din Ialomița vor avea cu 196 de locuri mai puțin! Astfel, Ministerul Educației a decis să taie 7 din cele 87 de clase propuse de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița în Planul de Școlarizare 2019-2020 al județului. Prin decizia pe care au luat-o, oficialii Ministerului Educației ar putea pune în pericol siguranța catedrelor a zeci de profesori.

O decizie controversată
Pentru anul școlar 2019-2020, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a propus 87 de clase cu un număr de 2436 de locuri, atât în liceele teoretice, cât și în... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 14:20 (5115 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Reunire cu multe nume noi

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Reunire cu multe nume noi

Vacanța fotbaliștilor slobozeni a luat sfârșit pe 8 iulie a.c., când antrenorul Enache Costea a dat startul pregătirilor pentru noul sezon. «Principalul» Unirii are până pe 24 august 2019 o misiune nu tocmai ușoară, constând în găsirea formulei de start ideale. Aceasta mai cu seamă că în lot s-au produs schimbări substanțiale în toate compartimentele.

Tudor Negrușa, din nou în galben-albastru
Lista noutăților din lotul Unirii Slobozia este deschisă de portarul de 20 de ani, Tudor Negrușa. Vorbim în fapt de o revenire în tricoul galben-al­bastru, Negrușa apărând poarta Unirii și... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 13:45 (5780 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la Naționalele pe plajă

Lupte libere, CS Amara

Ploaie de medalii la Naționalele pe plajă

La sfârșitul săptămânii precedente, Plaja «Limanul 2 Mai» a găzduit Campionatul Național de Lupte adresat copiilor sub 13 și sub 15 ani. CS Amara a demonstrat din nou că luptele pe plajă sunt printre «specialitățile casei», iar elevii lui Marian Moraru au adăugat din nou palmaresului medalii în competițiile individuale și trofee în cele pe echipe. În turneul rezervat copiilor sub 13 ani, CS Amara a obținut locul 2 în clasamentul pe echipe grație rezultatelor foarte bune la individual. Alexandru Minea-30 kg și Ștefan Stancu-40 kg au devenit campioni naționali. Mult mai bogată a fost recolta la «U15», acolo unde echipa CS Amara s-a clasat pe locul 1 la feminin și pe locul 3 la masculin. Cum era... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 13:10 (3676 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

În cantonament la Vatra Dornei

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

În cantonament la Vatra Dornei

În perioada 7-15 iulie 2019, jucătoarele HCM Slobozia se află în cantonament în stațiunea suceveană Vatra Dornei. În această perioadă, antrenorul Gheorghe Covaciu și preparatorul Marius Mirea vor pune accent pe acumulările de ordin fizic. Cei doi au la dispoziție un lot de 14 jucătoare: portarii Polocoșer, Savko și Aron, extremele Moldoveanu, Ilie, Toma, Sava și Nicolae, jucătoarele din linia de 9 metri Banciu, Vartic, Bălăceanu și Georgescu, precum și pivoții Naumenko și Ciolan. Mouna Jlezi a fost reținută de ceva probleme personale în țara natală. Ea urmează un program separat de pregătire și va face joncțiunea cu lotul la finele săptămânii. Tot atunci vor reveni în lot interii Andreea Ivan... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 11:40 (6549 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Peste 600 de ialomițeni au fost diagnosticați cu cancer în primele 5 luni ale anului!

Cancerul afectează tot mai mulți ialomițeni. O statistică a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că peste 600 de persoane din județ au beneficiat de concedii medicale, fiind diagnosticate cu afecțiuni oncologice. Anual, în Ialomița se cheltuie aproximativ 1 milion de lei pentru tratamentele și investigațiile prescrise de medici bolnavilor care suferă de cancer.

Cifrele neputinței Estimările oficialilor Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că cele mai multe dintre concediile medicale decontate în primele 5 luni ale anului în curs de către instituție... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2019, 11:05 (16910 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

despre confortul social

A devenit clar. «Statul pa­ralel» există, marii corupți au imunitate, funcționarii publici sunt intangibili, sistemul privat se prăbușește sub povara celor peste 100 de modificări anuale ale Codului Fiscal... Și toți exersăm resemnarea. În locul ripostei, alegem atitudinea mioritică. Dar nu cea a ciobănașului moldovean, nu viața de dincolo de viață... Alegem varianta perdantă și prost înțeleasă de politicienii care vor să interzică Miorița în școli. Alegem fatalitatea! Punem umărul la edificarea «statului paralel» multilate­ral dezvoltat debitând scenarii po­litice inepte, le cerem scuze funcționarilor publici pentru că vrem să plătim taxe și impozite, acceptăm orice aberație... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 17:25 (3829 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Primele rezultate la Bacalaureat 2019

În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Luni, 8 iunie 2019, Ministerul Educației a făcut publice rezultate parțiale la Bacalaureat 2019. Procentul de promovare înregistrat în Ialomița este de 63,17%. De asemenea, patru elevi au obținut medii de 10. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, alți trei elevi au fost eliminați din timpul examenului pentru că au încercat să copieze.

Peste 500 elevi au picat Bacalaureatul
Potrivit statisticilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Bacalaureatul 2019 a fost promovat de 63,17% dintre absolvenții de liceu. Concret, dintre cei 1704 elevi înscriși, doar... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 15:42 (4960 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

Rezultatele Evaluării Naționale arată cele mai slabe școli din Ialomița

La începutul acestei săptămâni, Ministerul Educației a prezentat rezultatele finale ale Evaluării Naționale. În Ialomița, potrivit statisticilor oficiale, procentul de promo­vare nu s-a modificat semnificativ. Rezultatele pe care elevii le-au obținut arată că, în ultimii 4 ani, în 7 școli din județ promovarea acestui examen este o adevărată provocare. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au omis să facă declarații pu­blice cu privire la această situație.

Cifrele indiferenței În fiecare an, reprezentanții Învățământului ialomițean promit că vor face eforturi pentru a ridica... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 14:05 (6002 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Agresorii bătrânei din Slobozia, monitorizați de 3 instituții publice!

Noi detalii ies la iveală despre minorii care au violat și agresat o bătrână care locuia în centrul Sloboziei, la jumătatea lunii trecute. Cei doi se aflau sub monitorizarea Poliției, dar și a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Niciuna dintre cele două instituții nu a putut găsi însă o măsură eficientă pentru a preveni tragedia. Reamintim că, din cauza leziunilor suferite, victima mi­norilor a murit la spital. Aceștia sunt acum arestați pentru «omor calificat» și «viol». Surse judiciare susțin faptul că s-ar afla și în evidențele DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița pentru «consum de etnobotanice»...

Fapte tratate cu indiferență... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2019, 10:50 (7326 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Crucea Roșie Ialomița are peste 200 de voluntari

Crucea Roșie Ialomița are peste 200 de voluntari

Fete și băieți, femei și bărbați de toate vârstele din Ialomița ajută zilnic la bunăstarea comunității ialomițene. Gabriela, Mariana și Georgiana sunt 3 dintre cei peste 200 de voluntari care fac parte din familia ialomițeană a Crucii Roșii. Campaniile sociale, campaniile de informare și prevenire sunt cele care îi unesc pe voluntari.

Slobozia, un oraș neinformat Voluntarii Crucii Roșii Ialomița organizează săptămânal campanii de binefacere pentru a veni în ajutorul oamenilor. Campaniile de informare, de conștientizare sau acțiunile sociale pe care le desfășoară îi marchează pe fiecare... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2019, 12:55 (4282 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Fata care a salvat peste 600 de căței

Fata care a salvat peste 600 de căței

Andreea Coles este o tânără originară din Slobozia, dar lucrează peste hotare, în Suedia... Distanța față de locul natal nu a reprezentat o piedică pentru ea să ajute cățeii din adăpostul DADP Slobozia. Într-un an de zile, de când și-a însușit rolul de voluntar, fata a salvat peste 600 de câini.

Îngerul lui Grivei «Numele meu este Andreea Coles, am 24 ani și întotdeauna am iubit animalele peste măsura înțelegerii celorlalți!». Se prezintă simplu, însă vorbele ei au o mare însemnătate, ce contribuie la propria fericire sufletească... Povestea cu salvarea cățeilor începe banal, spune... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 16:10 (20750 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

Achiziție nouă la DADP Slobozia

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

După mai bine de o lună de zile, timp în care țânțarii au monopolizat Slobozia, Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia susține că «dezinsecția aero este inutilă!». În tot acest timp, «tunul» împotriva țânțarilor a fost utilizat de doar 6 ori pe străzile ora­șului, iar codurile meteorologice de ploi și vânt au ajutat la înmulțirea insectelor. Pentru a fi eficient, DADP Slobozia achiziționează un nou «tun», de 120 mii de lei...

Lupta împotriva țânțarilor continuă În fiecare vară, municipiul Slobozia este asaltat de țânțari. Până în acest an, lupta... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 12:10 (4518 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Sentință a Tribunalului Ialomița

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat o primă sentință în dosarul penal în care Ionuț Gabriel Mocanu, cunoscut sub numele de «Oache», a fost cercetat pentru «trafic de droguri de risc». Incul­patul a fost condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare. În același dosar au mai fost judecate alte trei persoane. Investigația a fost coordonată de procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, în urma unor anchete ale ziarului Independent referitoare la consumul de substanțe interzise pe străzile din Slobozia. Denumite «Mărturii din orașul condamnaților», respectivele anchete au prezentat pe larg indiferența cu care autoritățile... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2019, 14:15 (9831 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin cele două găuri de lift. Una e în perimetrul șantierului și are două rânduri de gard. Cealaltă e pe esplanadă, unde parchează șoferul prefectului mașina instituției. Pe-acolo am intrat și noi... Cu aprobare, cu primarul Adrian Mocioniu și cu inginerul Marian Dinu, că «groapa lui Stoica» e șantier în conservare. Primarul Adrian Mocioniu nu intră pentru prima dată în «groapă». Nici noi, de altfel, am mai fost în 20 iulie 2018... Tot cu aprobare! Atunci, sub imperiul emoțiilor, relatam că se simte deja mirosul de igrasie și că apa băltește, ici și colo... Și ni se explica, didactic, că e din cauza ploilor. Miercuri, 3 iulie 2019, în «groapa... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 22:05 (5799 vizualizări - 11 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Cereri de plată pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 31.10.2017 inclusiv, se depun cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină achiziționate și utilizate ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 18:45
(7649 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: 300 de persoane, depistate muncind «la negru»

Pentru identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată, în primele 9 luni ale anului 2017, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a realizat 972 controale, în care au fost depistate 300 de ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2017, 17:20
(5516 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

OUAI SCÂNTEIA
cu sediul în comuna Scânteia,
județul Ialomița

angajează
contabil

(studii medii)
Relații la telefon 0763/630.407

19 Octombrie 2017, 16:20


Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți-20.10.2017

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței
de Muncă Ialomița va organiza în data de
20 octombrie 2017, orele 9,00,

«Bursa locurilor de muncă
pentru absolvenți»

eveniment care va avea loc la Slobozia
Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea».
Absolvenții promoției 2017 care doresc
să își găsească un loc de muncă adecvat
studiilor și pregătirii profesionale, sunt
așteptați să se înscrie la sediul Agenției
Locale Slobozia, strada Matei Basarab,
bl. F1, parter, sau la Punctele de Lucru
din Urziceni, Fetești și Țăndărei.
De asemenea, agenții economici
care dispun de locuri de muncă
și doresc încadrarea tinerilor absolvenți,
pot depune ofertele de locuri de muncă
vacante la sediul AJOFM Ialomița sau
la sediile punctelor de lucru, precum și
la adresa de e-mail [email protected]
Relații suplimentare se pot obține
la telefon 0243/231.809, 0243/230.999,
la sediul AJOFM Ialomița,
loc. Slobozia, str. Lacului, nr.10, et. 3

17 Octombrie 2017, 20:10


Școlile de agenți de Poliție organizează concurs de admitere în luna ianuarie 2018

În perioada 13-21 ianuarie 2018, Școala de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr» Câmpina și Școala de Agenți de Poliție «Septimiu Mureșan» Cluj-Napoca vor organiza concurs de admitere pentru o nouă promoție ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 19:20
(5178 vizualizări - 0 comentarii)


«Meditații gratuite» la Protopopiatul Slobozia

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia și Seminarul Teologic Ortodox «Sf. Ioan Gură de Aur» Slobozia continuă și în anul școlar 2017-2018 proiectul socio-educativ ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:55
(3690 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: SOLVIT-Rezolvarea eficientă a problemelor în Europa

Pentru a veni în sprijinul cetățenilor români și al companiilor românești care își desfășoară activitatea în state membre ale Uniunii Europene și care se confruntă cu probleme în exercitarea drepturilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:35
(4789 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: A început campania de vaccinare a câinilor și pisicilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2017, 18:20
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale IPJ Ialomița

La acest sfârșit de săptămână, 13-15 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au continuat acțiunile în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 20:05
(3137 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La furat de fier

Sâmbătă, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că o persoană înceracă să sustragă materiale feroase din curtea unei clădiri. Oamenii ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:40
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


«Târgul de Toamnă» de la Fetești, în vizorul polițiștilor

Sancțiuni contravenționale de aproape 7000 de lei au fost aplicate de polițiștii ialomițeni, vineri, 13 octombrie a.c., în urma activităților desfășurate cu ocazia organizării «Târgului de Toamnă», pe raza ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:25
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni silvice și piscicole

Polițiștii ialomițeni acționează periodic, pe raza de competență, în vederea apărării patrimoniului piscicol și combaterii faptelor ilegale asociate din pescuitul ilegal, dar și pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 19:15
(3028 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sesiune de admitere pentru candidați

O nouă sesiune de admitere pentru Școala militară de subofițeri Pompieri și Protecție Civilă «Pavel Zăgănescu» Boldești a fost aprobată pentru luna ianuarie a anului 2018. Astfel, tinerii care doresc să ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:25
(5255 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

Focul a alertat locatarii duminică, 15 octombrie a.c., în jurul orelor 18,00, când au și sesizat echipajele de pompieri prin apel la numărul 112. La locul intervenției s-au deplasat salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 18:05
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța anchetează dispariția unui tânăr din Ialomița

Polițiștii din Constanța au demarat cercetările cu privire la dispariția unui tânăr de 20 de ani, din Fetești. Pe data de 9 octombrie 2017, băiatul, identificat în persoana numitului Ion Ilie, și-a anunțat ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2017, 17:59
(5784 vizualizări - 1 comentariu)


Căutat de autoritățile italiene, reținut la Slobozia

Polițiștii din Slobozia au reușit să identifice și să rețină un bărbat, de 34 de ani, pe numele căruia autoritățile judiciare din Italia au emis un mandat european de arestare. Acesta era căutat în Italia ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:25
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată, descoperită de polițiștii slobozeni

O mașină care figura în baza de date a polițiștilor ca fiind sustrasă confiscării în Polonia a fost descoperită de oamenii legii din Slobozia în curtea unui bărbat, de 35 de ani, din oraș. Mașina a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 20:10
(3116 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Locuri disponibile în unitățile de învățământ ale Jandarmeriei Române

Absolvenții de liceu, care dețin diplome de Bacalaureat, sunt așteptați la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița pentru a-și depune dosarele în vederea ocupării unui loc în instituțiile de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:55
(3793 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele !

Din cauza lucrărilor de întreținere și reparații ale rețelelor de distribuție, Distrigaz Sud Rețele informează că luni, 16 octombrie 2017, se va opri furnizarea cu gaz în Amara, pe străzile Tudor Vladimirescu ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2017, 19:40
(3692 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pește confiscat

Patru bărbați din Ialomița, cu vârste cuprinse între 35 și 63 de ani, au ajuns să aibă probleme cu legea după ce au fost identificați de polițiști comercializând pește fără documente legale. Marfa a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 21:10
(3492 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Doi tineri din Ialomița, de 21 și 31 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost identificați în trafic conducând sub influența băuturilor alcoolice. Primul avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2017, 20:25
(4292 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: S-a dispus confiscarea a peste 840 mc de lemn de plop!

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Marți, 10 octombrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:10
(6545 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Fetești: Tineri reținuți pentru furt calificat

Marți, 10 octombrie 2017, polițiștii feteșteni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt» din incinta unei societăți comerciale din Fetești. Unul dintre aceștia, tânărul de ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 20:05
(6433 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomițeni bănuiți de contrabandă cu țigări

La data de 10 octombrie 2017, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 3 percheziții pe raza județului, la sediul unei societăți comerciale, precum și la ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:55
(4041 vizualizări - 1 comentariu)


Se oprește gazul la Slobozia

Distrigaz Sud Rețele informează cu privire la faptul că în data de joi, 12 octombrie 2017, la Slobozia, va fi întreruptă furnizarea de gaz pe strada Aleea Parcului, între orele 08,00-15,00. Măsura este ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 19:45
(3822 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de toamnă vaccinare antirabică vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează locuitorii județului că, în perioada 2-11.10.2017, în funcție de condițiile meteorologice, se va desfășura, la nivel național ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 17:45
(5107 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Arestat pentru viol

Un tânăr din localitatea Bucu a fost arestat de procurorii din Slobozia după ce a violat o vecină pensionară. El va sta după gratii pentru următoarele 30 de zile, iar dacă va fi găsit vinovat riscă ani ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2017, 12:10
(5787 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Militar Județean Ialomița: Recrutare rezerviști voluntari

Centrul Militar Județean Ialomița continuă recrutarea candidaților care doresc să devină soldat sau gradat voluntary, până la data de 20 octombrie 2017. La prezentarea la Centrul Militar Județean ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2017, 20:05
(5170 vizualizări - 0 comentarii)


Casă inundată la Păltiniș

Casă inundată la Păltiniș

Duminică dimineața, 8 octombrie 2017, pompierii au intervenit pe raza comunei Perieți, în satul Păltiniș, pentru scoaterea apei dintr-o gospodărie. Intervenția s-a desfășurat în urma unui apel primit în ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2017, 16:45
(4522 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Proteste împotriva maidanezilor

Protest în centrul Urziceniului, organizat duminică, 8 octombrie 2017. Cetățenii ies în stradă ca să nemulțumiți față de faptul că autoritățile locale nu gestionează corespunzător problema câinilor comunitari ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2017, 15:38
(4614 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...