Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fata care a salvat peste 600 de căței

Fata care a salvat peste 600 de căței

Andreea Coles este o tânără originară din Slobozia, dar lucrează peste hotare, în Suedia... Distanța față de locul natal nu a reprezentat o piedică pentru ea să ajute cățeii din adăpostul DADP Slobozia. Într-un an de zile, de când și-a însușit rolul de voluntar, fata a salvat peste 600 de câini.

Îngerul lui Grivei «Numele meu este Andreea Coles, am 24 ani și întotdeauna am iubit animalele peste măsura înțelegerii celorlalți!». Se prezintă simplu, însă vorbele ei au o mare însemnătate, ce contribuie la propria fericire sufletească... Povestea cu salvarea cățeilor începe banal, spune... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 16:10 (20789 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

Achiziție nouă la DADP Slobozia

Un nou «tun» împotriva țânțarilor

După mai bine de o lună de zile, timp în care țânțarii au monopolizat Slobozia, Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia susține că «dezinsecția aero este inutilă!». În tot acest timp, «tunul» împotriva țânțarilor a fost utilizat de doar 6 ori pe străzile ora­șului, iar codurile meteorologice de ploi și vânt au ajutat la înmulțirea insectelor. Pentru a fi eficient, DADP Slobozia achiziționează un nou «tun», de 120 mii de lei...

Lupta împotriva țânțarilor continuă În fiecare vară, municipiul Slobozia este asaltat de țânțari. Până în acest an, lupta... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2019, 12:10 (4519 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Sentință a Tribunalului Ialomița

Traficantul de droguri «Oache» a primit 3 ani și 8 luni cu executare

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dat o primă sentință în dosarul penal în care Ionuț Gabriel Mocanu, cunoscut sub numele de «Oache», a fost cercetat pentru «trafic de droguri de risc». Incul­patul a fost condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare. În același dosar au mai fost judecate alte trei persoane. Investigația a fost coordonată de procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, în urma unor anchete ale ziarului Independent referitoare la consumul de substanțe interzise pe străzile din Slobozia. Denumite «Mărturii din orașul condamnaților», respectivele anchete au prezentat pe larg indiferența cu care autoritățile... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2019, 14:15 (9832 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: În «groapa lui Stoica» cu primarul Mocioniu

În «groapa lui Stoica» nu poți intra decât prin cele două găuri de lift. Una e în perimetrul șantierului și are două rânduri de gard. Cealaltă e pe esplanadă, unde parchează șoferul prefectului mașina instituției. Pe-acolo am intrat și noi... Cu aprobare, cu primarul Adrian Mocioniu și cu inginerul Marian Dinu, că «groapa lui Stoica» e șantier în conservare. Primarul Adrian Mocioniu nu intră pentru prima dată în «groapă». Nici noi, de altfel, am mai fost în 20 iulie 2018... Tot cu aprobare! Atunci, sub imperiul emoțiilor, relatam că se simte deja mirosul de igrasie și că apa băltește, ici și colo... Și ni se explica, didactic, că e din cauza ploilor. Miercuri, 3 iulie 2019, în «groapa... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 22:05 (5801 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică

Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică

COMIND extinde supermarketul Ialomița Consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre prin care COMIND SA a solicitat concesionarea a 151 mp de teren în imediata vecinătate a supermarketului Ialomița. Suprafața concesionată va fi utilizată pentru construcția unei clădiri P+3, lipită de actuala construcție, dar și pentru o rampă de aprovizionare. Prețul de concesionare a terenului în zonă este de 12,56 lei/mp/an.

2 ani în plus pentru garaje Consiliul Local Slobozia a aprobat prelungirea contractelor de concesiune ce au ca obiect te­renurile pe care sunt amplasate garaje tip... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 21:10 (6562 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ștefan Mușoiu e vicecampion Interparlamentar

Politică cu șpițul

Ștefan Mușoiu e vicecampion Interparlamentar

Remarcabil prin absențe repetate în viața politică, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a reușit performanța de a deveni vicecam­pion cu echipa Parlamentului României. El a participat la «Campionatul de fotbal interparlamentar 2019», eveniment care are 22 de ani de tradiție și care a fost organizat anul acesta în România, în perioada 27-30 iunie 2019.

Avem echipă, avem valoare! În timp ce toată suflarea pesedistă se dădea de ceasul morții s-o voteze pe Viorica președinte în locul lui Dragnea, deputatul PSD Ștefan Mușoiu făcea politică cu crampoanele. El a participat în perioada 27-30 iunie... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 18:40 (4323 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

Administrația Moraru finanțează nejustificat ADI Ialomița

În anul 2017, președintele Victor Moraru a susținut public înființarea Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Asociația, considerată de președinte «motorul de dezvoltare administrativă a județului», funcționează după modelul european, dar este finanțată din fonduri publice județene. Banii sunt utilizați pentru reparații pentru acoperișuri de școli, asfaltări de străzi comunale și terenuri sintetice de fotbal. Niciunul dintre aceste proiecte nu este însă «de interes județean», așa cum impune Legea 215, privind administrația publică locală, în baza căreia a fost înființată Asociația.

Pomul lăudat al administrației județene... [citește_tot_articolul]

4 Iulie 2019, 10:55 (4044 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

1 milion de euro pentru copiii statului

Casele de tip familial

1 milion de euro pentru copiii statului

Vechile centre de plasament din județ vor fi închise. Procesul de dezinstituționa­lizare urmează să se extindă la toate «orfelinatele» vechi din Ialomița. Următorul pe listă este Centrul de Plasament de la Urziceni. În locul acestuia se vor construi case de tip familial. Astfel, la acest moment, în Ialomița există 5 case de tip familial, la Slobozia găsindu-se 3 dintre ele.

Închiderea centrelor de plasament
Dezinstituționalizarea ve­chilor «orfelinate» este un amplu proiect la nivelul țării, început în anul 2001. Numai în județul Ialomița au fost închise 3 centre de tip vechi... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2019, 19:05 (4652 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Retrocedarea terenurilor din Balta Ialomiței bate pasul pe loc

De 7 ani

Retrocedarea terenurilor din Balta Ialomiței bate pasul pe loc

Anul acesta se împlinesc 7 ani de când ialomițenii care și-au câștigat drepturile de a primi pământ în zona Balta Ialomiței-Stelnica aș­teaptă să intre în posesia terenurilor. Estimativ este vorba despre o suprafață de 1485 de hectare, pentru care oamenii au obținut titluri de proprietate în baza unor hotărâri judecătorești definitive. Procedura este blocată din cauza refuzului Agenției Domeniilor Statului de a retroceda respectivele su­prafețe. Sătui să mai aștepte, câțiva dintre beneficiarii titlurilor de proprietate au cerut în instanță executarea silită a Comisiei Județene de Fond Funciar, a Comisiei Locale de Fond Funciar Stelnica, dar și a Agenției Domeniilor Statului. În prezent, cele ... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2019, 13:50 (6789 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Neglijată de supraveghetor

O adolescentă a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara

Este anchetă internă la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, după ce o fată de 14 ani, aflată sub monitorizarea instituției, a dispărut din Tabăra «Pavilioane» Amara. Fata a fost găsită de polițiști într-un microbuz, în timp ce se îndrepta cu bunica sa spre București. Supra­veghetorul care trebuia să aibă grijă de grupul de copii din care adolescenta făcea parte a declarat că nu a cunoscut-o...

Verificările sunt în curs Incidentul s-a petrecut la sfâr­șitul săptămânii precedente, mai exact vineri, 28 iunie 2019. Ado­lescenta de 14 ani, împreună cu... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 22:05 (6375 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04

Asigurare pentru sezonul competițional 2019-2020

Consiliul Județean a alocat 1,7 milioane lei pentru finanțarea AFC Unirea ’04

Vineri, 28 iunie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a fost aprobată alocarea sumei de 1,7 milioane de lei anual pentru finanțarea echipei de fotbal Unirea Slobozia. Hotărârea Consiliului Județean Ialomița vizează «anul competițional 2019-2020 și contractele de finanțare». Votul confirmă speculațiile legate de implicarea președintelui Victor Moraru în susținerea Asociației Fotbal Club Unirea ’04...

Fotbalul, adjudecat de președintele Moraru Plenul Consiliului Județean Ialomița a votat vineri pentru finanțarea echipei de fotbal Unirea Slobozia timp de două sezoane... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 19:25 (14052 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu

Laudă-te, gură!

Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu

Primăria Slobozia anunță pe pagina de Facebook a administrației locale că a realizat 512 m de trotuar pe strada Unirii, din Cartierul Slobozia Nouă. Aceștia sunt primii metri de trotuar din oraș ai administrației Mocioniu.

Domnia și prostia se plătesc
Administrația Mocioniu surprinde din nou. La nici 2 săptămâni de la demararea lucrărilor de asfaltare pentru 5 străzi din municipiu, oficialii locali anunță că au rea­lizat un tronson de 512 m de... trotuar! «Primii 520 de metri din cei peste 2 kilometri din proiect au intrat în procesul de modernizare. Până în vara anului viitor, 5 străzi din municipiul Slobozia vor fi asfaltate de către un constructor din Ilfov. SC Magnum Contrans SRL a deschis șantierul în Cartierul Slobozia Nouă, unde execută lucrări pe strada Unirii, care are o lungime de 520 m. Până la asfaltarea carosa­bilului, se montează trotuarele!»... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 19:10 (5932 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1495 de elevi ialomițeni au susținut prima probă a Bacalaureatului

1495 de elevi ialomițeni au susținut prima probă a Bacalaureatului

Elevii de clasa a XII-a au susținut luni, 1 iulie 2019, prima probă scrisă a Bacalaureatului, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că la examenul de maturitate, prima probă, s-au înscris 1544 absolvenți de liceu. Din păcate, incidentele nu au ocolit Bacalaureatul 2019 în județul Ialomița, un elev fiind eliminat. «Tânărul nu a predat telefonul, iar dispozitivul i-a sunat. Noi nu suntem polițiști, să facem percheziții. La începerea probelor se realizează instruirea candidaților, se semnează un proces-verbal de instruire că au luat la cunoștință repercusiunile tentativei copiatului, copiatul, telefon... Își asumă tentativa! A fost decizia lui. ... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 18:25 (3456 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, vicecampioană europeană

Lupte libere, CS Amara

Nicoleta Băjan, vicecampioană europeană

Când crezi că nu mai are cu ce să surprindă, luptătoarea Nicoleta Băjan mai face o ispravă în urma căreia adaugă în vitrină o nouă medalie. Așa s-a în­tâmplat în orașul polonez Cracovia unde, în perioada 28-30 iunie a.c., s-a desfă­șurat Campionatul European rezervat luptătorilor sub 15 ani. La lupte feminine și lupte libere, România a de­plasat 28 de sportivi, 4 dintre aceștia fiind legitimați la CS Amara: Nicoleta Băjan (39 kg), Steluța Subțirică (46 kg), Denisa Negoiță (50 kg) și Marian Subțirică (57 kg). Dublă medaliată cu bronz la edi­țiile anterioare, Nicoleta Băjan a avut din nou o evo­luție remarcabilă. Asistată de pe margine de inimosul antrenor de la CS Amara, Marian Moraru, Nicoleta... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 18:10 (3467 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

221 de sancțiuni în 19 zile!

Poliția Locală Slobozia

221 de sancțiuni în 19 zile!

Poliția Locală a municipiului Slo­bozia a acordat în mai puțin de o lună peste 200 de sancțiuni. Dintre acestea, 72% sunt amenzi. «Deranjarea ordinii publice» și «alcoolul», două probleme majore ale comunității...

«Zgomot» și «alcool» de 23 mii de lei În primele 19 zile ale lunii iunie a.c., conform unei statistici oferite de Poliția Locală Slobozia, dispeceratul oamenilor legii a sunat neîncetat, zi și noapte. Conform Legii nr. 61/1991, «pentru asigurarea climatului de ordine și liniște publică necesar desfășurării normale a activității economice și social-culturale și promovarea unor... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 17:50 (3562 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri de perfecționare de 5 stele

Administrația ca un șpriț subțire, de vară

Cursuri de perfecționare de 5 stele

Consilierii județeni vor pleca din nou la cursuri de perfecționare. Anunțul a fost făcut pe 18 iunie 2019, în cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Județean, de către președintele Victor Moraru. Locațiile alese pentru aceste cursuri sunt la mare sau la munte, în resorturi turistice de 4 sau 5 stele.

Din nou perfecționare pe bani publici Marți, 18 iunie 2019, președintele Victor Moraru a anunțat în plenul ședinței extraordinare a Consiliului Județean că instituția va achiziționa un curs de perfecționare pentru «creșterea gradului de performanță și a calității în sectorul public»... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 14:20 (3667 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Grupa 2012 a câștigat «Summer Kids Cup»

Fotbal, Abatorul Slobozia

Grupa 2012 a câștigat «Summer Kids Cup»

Deși bazele s-au pus în urmă cu doar 2 ani, Centrul de Copii și Juniori al Abatorului Slobozia se dovedește deja un proiect promițător. Puștii Grupelor 2009, 2012 și chiar 2013 au participat înainte de a intra în vacanță la «Summer Kids Cup», competiție adresată fotbalului juvenil găzduită de Constanța. Grupa 2012 a Abatorului pregătită de profesorul Ștefan Matache a avut o evoluție foarte bună. S-a jucat în sistem «fiecare cu fiecare», Abatorul 2012 disputând astfel 7 meciuri. Au înregistrat un singur egal, 2-2 cu Luceafărul Constanța. În rest, victorii pe linie la scoruri categorice: 10-0, 9-0, 8-0 sau 8-2. Victime au căzut echipe ca Avântul Reghin, CSS Brașovia, Kinder Brăila, CS Agigea. În... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 13:55 (3459 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

S-a acoperit extrema dreaptă

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

S-a acoperit extrema dreaptă

După ce în urmă cu două săptămâni s-a parafat transferul Gabrielei Moldoveanu, săptămâna trecută a pecetluit acoperirea postului de extremă dreaptă la HCM Slobozia. Din sezonul viitor, pentru echipa noastră va evolua Florența Ilie, jucătoare de 23 ani, care deține în palmaresul personal titlul european la junioare. La fel ca Moldoveanu, Florența Ilie este la prima experiență în Liga Națională. Până în prezent a evoluat în eșalonul secund pentru Știința București și Dinamo. Se înscrie perfect în politica de transferuri a HCM Slobozia, care constă în aducerea de jucătoare tinere cu potențial de progres în Liga Florilor. Sunt șanse mari ca HCM Slobozia să fie echipa cu cea mai scăzută medie de vârstă... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 13:40 (3109 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Enache Costea rămâne antrenorul Unirii Slobozia

În sfârșit s-au limpezit apele în ceea ce privește spinoasa problemă a bugetului pe care se va baza echipa de fotbal a Unirii Slobozia în viitoarele stagiuni. Consiliul Județean Ialomița a aprobat finanțarea galben-albaștrilor în anii calendaristici 2019 și 2020. Din această sumă se va susține financiar atât echipa de seniori, cât și Centrul de copii și juniori. Prin urmare, această problemă fiind rezolvată, gândurile conducerii se pot îndrepta exclusiv către partea sportivă, mai cu seamă că în curând se va da startul pregătirilor.

Reunire pe 8 iulie Unirea Slobozia va miza și în sezonul... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 12:55 (4406 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

20000 de hectare infestate

Ialomița e lăsată pradă țânțarilor

bonus: «Festivalul țânțarilor» de la Amara

În pofida reglementărilor legale, autoritățile din Ialomița lasă în fiecare an populația pradă țânțarilor. Anul acesta, susține prefectul județului Gigi Petre, situația e mai dramatică decât în anii precedenți: «Din datele noastre, peste 20000 de hectare de teren au nevoie de dezinsecție... Din păcate, legislația permite doar autorităților locale să intervină!». Direcția de Sănătate Publică Ialomița a trimis o adresă prin care avertizează autoritățile locale că sunt obligate de lege să adopte «măsuri specifice». La nivelul autorităților locale, doar Slobozia are capacitatea de a executa tratamente de dezinsecție.

Legea nu e pentru autoritățile locale... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2019, 11:05 (4947 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: S-a finalizat autorizarea la plată a avansului pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că a finalizat autorizarea la plată a avansului către fermierii ialomițeni care au depus cereri de plată în cadrul ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 11:15
(7378 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Fundata și Malu Roșu

Un coș de fum neizolat corespunzător a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la locuința unui cetățean din localitatea Fundata. Evenimentul a fost anunțat prin 112, iar la fața locului ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2015, 09:05
(5822 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Eliberare de adeverințe pentru accesarea de credite la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii ajutoarelor naționale tranzitorii (ANT) în sectorul zootehnic, la speciile bovine și ovine/caprine, că ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:35
(7757 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Furt dint-un magazin de îmbrăcăminte și încălțăminte

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia cercetează un bărbat, în vîrstă de 40 de ani, din localitate, bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 18:10
(5715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Manifestări de 1 Decembrie la Slobozia

De 1 Decembrie-Ziua Națională a României, în organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia, precum și a Primăriei Municipiului Slobozia, în municipiul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:40
(6321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu doi morți și două persoane rănite grav

Un eveniment rutier, produs pe fondul neadaptării vitezei la condițiile de drum, s-a petrecut marți, 24 noiembrie 2015, în jurul orei 11,00. În urma acestuia, două persoane și-au pierdut viața, iar alte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 17:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ziua Porților Deschise» la Poliție

Vineri, 27 noiembrie  a.c., în intervalul orar 9,00-12,00, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița își va deschide porțile pentru elevii ialomițeni care doresc să observe îndeaproape o parte ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 16:20
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bărbat carbonizat într-un incendiu

Marți, 24 noiembrie, în jurul orei 21,00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din Fetești. Pompierii s-au deplasat în cel mai scurt timp cu două ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 15:05
(5123 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Slobozia: Activități de prevenție la Grădinița «Lumea Copiilor»

Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au venit în întîmpinarea copiilor Grădiniței «Lumea Copiilor» din municipiu, pentru organizarea unei activități informative pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 14:25
(4273 vizualizări - 0 comentarii)


Contracte de muncă în Israel, prin ANOFM

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă continuă, prin intermediul structurilor sale teritoriale, procesul de înregistrare a persoanelor care doresc să ocupe un loc de muncă în domeniul construcțiilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 13:05
(5519 vizualizări - 0 comentarii)


25 noiembrie-Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței Împotriva Femeilor

Avînd în vedere că unul dintre domeniile prioritare de acțiune preventivă ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pentru anul 2015 este prevenirea infracțiunilor comise cu violență, ofițerul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2015, 12:15
(5184 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează Bursa locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Spania, în luna ianuarie 2016. La această acțiune sînt oferite 800 de locuri de muncă pentru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 17:15
(7386 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost depuși luni, 23 noiembrie a.c., de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 16:25
(5774 vizualizări - 0 comentarii)


Feteștean dat în urmărire internațională, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Italia. La data de 23 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 15:10
(5906 vizualizări - 0 comentarii)


Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Alături de Corina Gabriela Ioniță, victimă a incendiului de la Colectiv

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, din inițiativa Preacucernicului Părinte Aurel Berbec, Protopop de Urziceni, în perioada 14-22 noiembrie 2015, s-a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 14:15
(11575 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR publică Ghidul de prevenire a neregulilor în accesarea fondurilor PNDR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina de internet oficială a Agenției www.afir.info «Ghidul de prevenire a neregulilor privind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 13:15
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Peste 1000 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate și 13 infracțiuni constatate în flagrant de către polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților derulate în perioada  20-22 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 12:30
(3583 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Despăgubiri pentru secetă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că a fost publicată, în Monitorul Oficial nr.797, Ordonanța de Urgență nr. 45 privind instituirea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 11:25
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Mine antitanc, descoperite la Movilița

Mine antitanc, descoperite la Movilița

Două mine antitanc metalice, active și extrem de periculoase, au fost descoperite de un cetățean pe un teren arabil de pe raza localității Movilița. Inițial, bărbatul a sunat la 112 spunînd că a descoperit ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 10:35
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Două persoane, din Algeria și Mali, depistate cu ședere ilegală

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul pentru Imigrări Ialomița au desfașurat, la data de 19 noiembrie a.c., mai multe acțiune specifice cu forțe proprii și în cooperare, cu polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2015, 09:20
(5545 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Stelnica: Jandarmii ialomițeni, voluntari la acțiuni de împădurire

Peste 20 de jandarmi din cadrul Detașamentului de jandarmi Fetești participă vineri, 20 noiembrie a.c., între orele 8,00-14,00, la o acțiune de împădurire a Luncii Stenica. Jandarmii ialomițeni participă ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 12:30
(7312 vizualizări - 1 comentariu)


Din cauza unor lucrări Enel se oprește apa la Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de întreținere și reparație la liniile de alimentare cu tensiune, Enel Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice la stația de pompare și sursa Căzănești ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2015, 11:10
(5559 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, 12 victime!

În ultimele 48 de ore, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație, soldate cu rănirea a 12 persoane.
Primul dintre acestea s-a produs pe DN2A, în afara municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:15
(5046 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Reținut la scurt timp de la comiterea a două furturi din locuințe

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au reușit identificarea unei persoane bănuite de comiterea a două furturi din locuințe, la scurt timp de la săvîrșirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:10
(5185 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânără de 18 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 18 ani, dispărută

Polițiștii din Ialomița caută o tînără, de 18 ani, care a plecat de acasă și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații care să conducă la depistarea acesteia sînt rugate să sune la numărul ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2015, 14:05
(8062 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Supraveghere judiciară pentru 171 de persoane

Polițiștii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus, de la începutul anului 2015, măsuri pentru supraveghere judiciară în 171 de cazuri în care au fost luate măsuri preventive neprivative ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 18:15
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică la Căzănești și Andrășești

Jandarmii ialomițeni continuă acțiunile de prevenire și combatere a furturilor de energie electrică pe raza județului. Astfel, pe parcursul zilei de marți, 17 noiembrie a.c., efective de jandarmi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 16:40
(5550 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele ialomițene șase bărbați, cu vîrste cuprinse  între 24 și 53 de ani, în timp ce conduceau autoturisme deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 15:25
(3733 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea pescuitului și a comerțului ilegal cu produse piscicole. Pe parcursul derulării activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 14:10
(5288 vizualizări - 0 comentarii)


Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Autofreză de zăpadă pentru ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a primit, prin Programul Operațional Regional 2007-2013, o autofreză de zăpadă. Aceasta va fi folosită la degajarea căilor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2015, 13:25
(4563 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...