Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Casă de cultură cu 200 de locuri, la Fetești

Autoritățile locale din Fetești au demarat un proiect prin care vor să transforme fosta grădină de vară a orașului într-o casă de cultură modernă. Proiectul a fost depus pentru finanțare la Compania Națională de Investiții și așteaptă acum să fie aprobat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice.

Investiție în cultură
Acesta este cel mai important proiect în  domeniul Culturii pe care l-a inițiat admi­nistrația locală din municipiul Fetești. Viitoarea Casă de Cultură a Municipiului va fi construită în zona unde se află în prezent fosta grădină de vară... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2019, 11:05 (4177 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

obligația de a vota

La aproape 30 de ani de la Revoluția din Decembrie 1989, încă nu înțelegem importanța momentului votării. Încă suntem convinși că democrația își urmează cursul firesc și fără ca principalii actori ai acesteia, cetățenii, să își exercite decisiv rolul. Întrucât, da, esența democrației o constituie fix votul și exercitarea dreptului de a vota. Obligația de a vota este, fără îndoială, necesară funcționării oricărei democrații. Votantul își manifestă astfel decizia, impunând ceea ce rațiunea sau sufletul dictează. Votul permite o alegere legitimând persoana votată de a fi reprezentant a ceea ce ne dorim. Ridiculizarea momentului votării ori absenteismul mai mult sau mai puțin întemeiat descalifică... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 17:35 (3106 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

Ialomițenii au de primit 13 milioane de lei pentru plata taxelor auto

O  analiză a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că ialomițenii care au plătit controversatele taxe auto pentru mediu mai au de primit peste 13 milioane de lei. Mai mult, potrivit reprezentanților, Administrația Fondului de Mediu nu a virat în conturile Fiscului niciun leu pentru restituirea banilor plă­tiți sub forma timbrelor de mediu. Estimativ, aproximativ 10 mii de persoane din Ialomița au achitat aceste taxe speciale.

Ialomițenii primesc banii înapoi
Taxele pe care acum Agenția Națională de Administrare Fiscală le înapoiază celor care le-au plătit... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2019, 13:15 (5281 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

3500 tone de asfalt

Se întâmplă la Slobozia

3500 tone de asfalt

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a încheiat vineri, 17 mai 2019, un contract pentru asfaltarea unor străzi. Puțin peste 1,99 milioane de lei reprezintă valoarea cheltuielii asfaltării, 5 străzi urmând să intre în reparații...

La an nou, gropi noi Slobozia așteaptă de luni bune asfaltarea străzilor... Drumurile denivelate, gropile din asfalt precum și gropile de canal din ce în ce mai adânci produc pagube serioase mași­nilor, slo­bozenii declarându-se din ce în ce mai nemul­țumiți de starea actuală a șoselelor. Ștefan are 25 ani, iar zilele trecute se întorcea de... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2019, 18:10 (3483 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Moraru nu face nimic de 3 ani!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«Moraru nu face nimic de 3 ani!»

Mai activ decât de obicei în această perioadă, deputatul PNL Gheorghe Tinel a înfierat public prestația administrației județene după 3 ani de mandat. Potrivit declarațiilor deputatului liberal, Victor Moraru este incapabil să ofere ialomițenilor soluții pentru dezvoltarea județului.

Un deputat acuză Deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat săptămâna trecută o conferință de presă în cadrul căreia a reluat principalele teme ale campaniei lansate în urmă cu 3 ani împotriva președintelui Victor Moraru. În opinia deputa­tului liberal, administrația județeană nu a reușit în decurs de 3 ani... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2019, 14:10 (4717 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

«Groapa lui Stoica» așteaptă o nouă expertiză tehnică

Finalizarea obiectivului «Groapa lui Stoica» se amână pentru un termen greu de estimat. La mo­mentul de față, reprezentanții Primăriei Slobozia trebuie să reia întreaga procedură privind deschiderea șantierului. Cel mai optimist scenariu indică faptul că execuția ar putea fi reluată abia în vara anului următor...

Saga expertizelor
Începută cu bani europeni și continuată cu fonduri împrumutate de la Trezoreria Statului, «Groapa lui Stoica» nu este gata nici până în prezent. Administrația locală din Slobozia a ratat și cel de-al doilea termen de finalizare al investiției, care a... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2019, 20:10 (5980 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Consiliul Local Alexeni emite de 3 ani hotărâri ilegale

Timp de 3 ani, Consiliul Local Alexeni a aprobat proiecte de hotărâre lovite de «nulitate parțială». Principalul vinovat de situație este considerat primarul Ion Cărbune, care a refuzat includerea consilierilor PNL în comisiile de specialitate ale consiliului local. Situația a revenit la legalitate în aprilie 2019, după intervenția prefectului Gigi Petre. Primarul Ion Cărbune refuză să explice public situația.

Un scandal cu iz electoral
În martie 2019, Instituția Prefectului Ialomița a fost no­tificată cu privire la o situație hilară. Potrivit sesi­zării, primarul comunei Alexeni... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2019, 10:55 (3677 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Unde dai și unde... se împute treaba!

Unde dai și unde... se împute treaba!

La 4 zile de la dezbaterea publică în care Vivani Salubritate anunța oficial orașul că va deschide o nouă groapă de deșeuri periculoase, Garda de Mediu Ialomița se trezește brusc și constată că slobozenii au dreptate când reclamă de 5 ani, zi de zi, că sunt otrăviți de noxele emise de CleanTech. Parada de legalitate a fost postată regulamentar pe pagina de Facebook a Gărzii Naționale de Mediu, împreună cu următoarea informare: «În urma verificărilor, s-a constatat că operatorul nu respectă în totalitate prevederile autorizației integrate de mediu, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 50.000 lei». Altfel spus, comisarii Gărzii de Mediu Ialomița s-au acoperit de hârtii... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2019, 15:40 (6589 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fostul primar din Fierbinți Târg a eliberat un certificat fiscal fals

Garantat Iuksel

Fostul primar din Fierbinți Târg a eliberat un certificat fiscal fals

Un dosar penal care-l vizează pe fostul primar al orașului Fierbinți Târg, Iusein Iuksel, trenează de 4 ani în sertarele Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Fostul edil este acuzat de faptul că a eliberat în fals un certificat fiscal pentru a vinde la bucată fosta fa­brică de alcool. La momentul încheierii tranzacției, firma care administra unitatea de producție figura cu datorii la buetul local de peste 70 mii de lei. Suma nu a fost achitată nici în prezent. Mai mult, fostul edil avea cali­tatea de asociat unic al respectivei societăți.

O anchetă abandonată
Potrivit... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2019, 11:05 (11132 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Criza continuă

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Tunari 2-2

Criza continuă

Actualul final de sezon parcurs de Unirea Slobozia seamănă izbitor cu cel de acum 2 ani. Și atunci, ca și acum, s-a vorbit de lupta pentru promovare, iar în ultimele etape victoria devenise intangibilă. Sâmbătă, 18 mai a.c., cu CS Tunari, galben-albaștrii au bifat al patrulea meci consecutiv fără succes și nu mai știm al câtelea joc pierdut în ultimele secunde. Ilfovenii au început mai determinați, iar acest lucru s-a concretizat prin des­chiderea scorului. În minutul 20, o incursiune pe partea dreaptă a oaspeților l-a prins pe picior greșit pe apărătorul Adrian Ghe­rasim. Centrarea a fost reluată în poarta lui Călinoiu de Vălimăreanu. A venit apoi re­plica Unirii și execuțiile unui jucător ale... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2019, 22:05 (2824 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

GEORGE DRAGOMIR, campion național de tineret

Scrimă

GEORGE DRAGOMIR, campion național de tineret

Sala de scrimă «Ana Pascu» din București a găzduit săptămâna trecută Campionatul Național pentru Tineret adresat sportivilor sub 23 ani. Sportivul George Dragomir, legitimat la CSM Unirea Slobozia, a demonstrat încă o dată că este cel mai valoros tânăr sabrer român și a dominat fără probleme competiția. Din păcate, jocul rezultatelor a făcut ca Dragomir să-l întâlnească încă din sferturi pe colegul său de club, Răzvan Stănescu. George s-a impus cu 15-11, iar în semifinală l-a învins fără drept de apel pe Andrei Păștin. În finală, scrimerul Sloboziei s-a duelat cu dinamovistul Rareș Ailinca, pe care l-a învins cu 15-13 după ce s-a aflat permanent la conducerea confruntării. Deși are doar 20 ani... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2019, 18:35 (2610 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Lupte libere

CS Amara, 3 victorii la Cluj

Clujul a găzduit în perioada 16-19 mai a.c., un interesant turneu de lupte adresat copiilor și junio­rilor mici. Au participat la această competiție 26 cluburi din România și reprezentanți din alte 7 țări, printre care Italia și Franța. Coordonată de Marian Moraru, echipa de luptători a CS Amara și-a îmbogățit substanțial palmaresul la acest turneu. Amara a obținut 3 clasări pe cea mai înaltă treaptă a podiumului prin Oana Dumitru-30 kg, Nicoleta Băjan-40 kg, Steluța Subțirică-46 kg. De menționat și bronzul obținut de Denisa Negoiță la categoria 50 kg. Marian Moraru s-a arătat foarte mulțumit de aceste rezultate în perspectiva multitudinii de competiții care îi așteaptă pe luptătorii Amarei în... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2019, 18:15 (2009 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Risipă de fonduri la Spitalul Județean Slobozia

Un raport al Camerei de Conturi Ialomița scoate în evidență maniera deficitară în care Mariana Iancu asigură managementul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit auditorilor ialomițeni, aceasta a beneficiat ilegal de majorări salariale și a plătit o valoare mai mare a despăgubirilor în dosarul «Raisa» decât s-a dispus prin sentințe judecătorești. Termenul de remediere a deficiențelor a expirat cu 6 luni în urmă, fără a fi luate măsuri în acest sens.

Bani cheltuiți nejustificat Verificarea realizată de auditorii Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2019, 15:25 (5688 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Sondaj de opinie pentru viitorul primar al Sloboziei

Sondaj de opinie pentru viitorul primar al Sloboziei

În plină campanie electorală pentru europarlamentare, slobozenii sunt victimele unui sondaj de opinie al cărui scop declarat este identificarea candidatului cu cele mai mari șanse la Primăria Slobozia în 2020. Sondajul se desfășoară telefonic, de mai bine de două săptămâni, și a fost comandat potrivit surselor noastre de către PSD. Pe lista candidaților figurează 7-8 nume de la 5 partide politice locale. Ziarul nostru face o trecere în revistă a acestor propuneri, în speranța că, forțând o potențială dezbatere pu­blică asupra subiectului, vom fi mai bine informați la alegerile de anul viitor.

«Trei, Doamne, și toți trei!» de la PSD... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2019, 10:50 (16227 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În Ialomița

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În anul 2019, numărul persoanelor care beneficiază de indemnizație pentru creștere a copilului este în creștere. Astfel, în 2018 erau înregistrate 1476 de persoane, în 2019 contabilizându-se 1508 de persoane beneficiare...

7,4 milioane de lei pentru copii Potrivit legislației în vigoare, concediul de creștere al copilului în vârstă de până la 2 ani poate fi acordat oricăruia dintre părinți. Astfel, la nivelul jude­țu­lui Ialomița, numărul persoane­lor care beneficiază de indemnizația de creștere pentru copii a crescut de la an la an. Conform datelor statistice oferite de Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 18:10 (4050 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Învățământul profesional dispare treptat

Se întâmplă în Ialomița

Învățământul profesional dispare treptat

Lipsa persoanelor cali­fi­cate într-o me­serie a devenit o realitate și în Ialomița. An de an, la nivelul județului, în cele 15 unități de învăță­mânt profesional și tehnic, numărul elevilor scade treptat. Inspectoratul Școlar Județean caută măsuri de a men­ține și promova școlile profesio­nale. Anul acesta, 1073 elevi ur­mează acest tip de învăță­mânt. Însă nu toți vor promova, iar numărul celor care se angajează este infim.

Lupta pentru «meseriași» Învățământul profesional și tehnic ialomițean nu mai reprezintă o alegere pentru elevi. Lipsa motivației de a munci și interesul scăzut... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 14:35 (2970 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

La Slobozia

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

Povestea statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul din Slobozia pare fără sfârșit. Amplasată ilegal, fără a avea avizul Ministerului Culturii, statuia tronează de un an și jumătate în centrul orașului. Din păcate însă, aceasta nu e singura problemă de ordin legal. Autorizația de construire eliberată de către Primăria Slobozia este și ea... ilegală! Situația dovedește încă o dată că încălcarea legii este o practică curentă la nivelul factorilor de decizie din cadrul instituției.

Tenebrele trecutului
Statuia lui Mihai Viteazul a fost amplasată în Piața Unirii pe 1 Decembrie... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 11:05 (8629 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

De 4 ani

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

O investiție de 6 milioane de euro așteaptă de 4 ani să intre în legalitate. Este vorba despre Gara Slobozia Veche, obiectiv reabilitat cu fonduri europene, dar care funcțio­nează fără autorizație de securitate la incendiu. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au precizat faptul că reprezentanții Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA au făcut doar un singur demers în sensul autorizării, însă a fost respins.

CFR nu se grăbește Lucrările de reabilitare a Gării Slobozia Veche s-au încheiat în 2015, însă obiectivul a fost deschis publicului abia un an mai târziu... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2019, 13:25 (7742 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

HCM Slobozia a promovat în Liga Națională!

Handbal

HCM Slobozia a promovat în Liga Națională!

HCM Slobozia a disputat sâmbătă, 18 mai 2019, la Ploiești, cel mai important meci din acest sezon, duelul pentru promovarea în Liga Națională. Adversară i-a fost CSM Târgul Mureș, echipă tânăra, dar omogenă și ambițioasă. Elevele lui Gheorghe Covaciu au început foarte bine jocul și s-au distanțat rapid la 3 goluri diferență, conducând cu 8-5. Au beneficiat din plin de paradele portarului Natasa Savko. O serie de ratări, în special de pe extremă, le-au readus însă pe ardelence în joc. Acestea au reușit să egaleze, dar la pauză Slobozia a intrat cu un avantaj de două goluri: 13-11. A doua repriză s-a jucat până spre minutul 50 sub semnul echilibrului. Mureșencele au trecut și ele la conducere, având... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 20:15 (4235 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

Scandal la Liceul de Arte Slobozia

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

În urmă cu o săptă­mână, un filmuleț în care doi elevi se bat într-o sală de clasă a devenit viral pe rețelele de sociali­za­re. Inciden­tul s-a petrecut la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, în timpul unei pauze. Se pare că totul a pornit de la un corn, pe care elevul agresat l-ar fi aruncat în fața celui care l-a luat la bătaie. Uluitor este faptul că elevul agresor este olimpic la 3 discipline...

Ambii elevi au fost sancționați Imaginile cu elevul care își lovea colegul au fost făcute publice de rudele băiatului agresat. Alături de filmuleț a fost făcut public și un document... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 17:45 (7623 vizualizări - 12 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
362 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 25 septembrie 2025, în intervalul orar 15,30-18,30, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni punctuale pe DN2-E85. Scopul acțiunilor desfășurate a fost prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2025, 13:40
(1351 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Razie a polițiștilor la Urziceni și Grindu: 12 percheziții domiciliare!

Miercuri, 24 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut ca scop principal prevenirea și combaterea faptelor antisociale, depistarea persoanelor suspecte și menținerea unui ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2025, 14:20
(4287 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Arestat preventiv pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Luni, 22 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un bărbat, de 65 de ani, din comuna Ion Roată, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «agresiune sexuală asupra ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 20:30
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat reținut 24 de ore pentru încălcarea unui ordin de protecție

Marți, 23 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 48 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiuni de «î ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2025, 15:15
(4350 vizualizări - 1 comentariu)


30 septembrie 2025, ultima zi pentru semnarea Cererilor de Plată la APIA!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până cel târziu la data de 30 septembrie 2025, trebuie să semneze Cererile de Plată pentru Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:20
(573 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

Soluții digitale pentru clienți de la RAJA Constanța

O preocupare constantă a operatorului RAJA Constanța a fost cea referitoare la menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții  pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:15
(14655 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: «Șofer» reținut după ce a fost urmărit de polițiști. Nu avea permis și era beat la volan!

În cursul zilei de duminică, 21 septembrie a.c., polițiștii din Grivița, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au reținut un bărbat pentru «infracțiuni la regimul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 14:10
(9011 vizualizări - 1 comentariu)


Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Excursie organizată de Protopopiatul Urziceni

Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat vineri, 19 septembrie 2025, o excursie de o zi, pentru copiii din familiile asistate în cadrul serviciului social acreditat ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:25
(6101 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Peste 7000 de conturi alimentate pentru plata facturilor de energie din iulie și august

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a finalizat verificarea cererilor validate automat prin intermediul aplicației informatice EPIDS și s-au emis primele tichete de energie pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:10
(7518 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale la Conacul Bolomey

Evenimente culturale la Conacul Bolomey

La sfârșitul săptămânii precedente, Conacul Bolomey din Cosâmbești a fost gazda a două evenimente artistice, în cadrul cărora s-au îmbinat literatura, pictura, muzica și ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2025, 11:05
(6781 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Conflict spontan la Țăndărei. Un omor și patru rețineri!

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează cu privire la producerea unui conflict spontan, pe raza orașului Țăndărei. Vineri, 19 septembrie 2025, cinci persoane s-au agresat reciproc. În urma ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2025, 07:40
(8802 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Adolescenți arestați la domiciliu pentru «tâlhărie»

Magistrații Judecătoriei Fetești au dispus joi, 18 septembrie 2025, arestul la domiciliu a patru adolescenți cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, cercetați penal pentru «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 13:00
(10113 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

IPJ Ialomița: Șoferi sancționați pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 18 septembrie 2025, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune cu forțe mărite pentru prevenirea faptelor comise cu violență și a accidentelor rutiere cauzate de șoferii aflați sub influența ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2025, 12:30
(4063 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a provocat un accident rutier

Polițiștii din Fetești au fost sesizați să intervină în cazul unui accident rutier, provocat în afara municipiului de un bărbat de 37 de ani, acesta răsturnându-se cu mașina î ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 16:00
(4899 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: La volan fără permis de conducere

Polițiștii din Fierbinți-Târg au oprit pentru control pe strada Calea București, din localitate, un autoturism condus de un tânăr de 19 de ani, din municipiul Urziceni. Cu ocazia verificărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 15:40
(7583 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: «Rugă Toamnei» la Conacul Bolomey

Conacul Bolomey, din comuna Cosâmbești, va găzdui sâmbătă, 20 septembrie 2025, evenimentul cultural denumit «Rugă Toamnei». Manifestarea va cuprinde o lansare de carte și vernisajul ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2025, 08:30
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

IPJ Ialomița: «ROADPOL-Safety Days»

În perioada 16-22 septembrie 2025, polițiștii rutieri se alătură statelor membre ale Uniunii Europene în cadrul campaniei «ROADPOL-Safety Days», o inițiativă internațională dedicată ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 16:20
(4949 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Festivalul-Concurs de Tradiție Culinară Ialomițeană «La Casa Tudorii»-ediția a XIII-a

Tradițiile din străbuni și prezervarea acestora pentru generațiile următoare reprezintă modalități esențiale de ancorare a valorilor perene ale unui spațiu cultural-istoric în memoria colectivă ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:20
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 3,78 milioane de lei în august 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna august 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,78 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2025, 14:10
(3816 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținuți pentru 24 de ore după ce au furat din magazin

Polițiștii din Slobozia, sub coordonarea procurorului de caz, au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de «furt». În fapt ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:45
(2805 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși în flagrant la furat de porumb

Duminică, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Stelnica s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de «furt». În fapt, doi bărbați ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 15:40
(2377 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt porumb


Factură electronică de la RAJA Constanța

Factură electronică de la RAJA Constanța

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:20
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 151,14 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna august 2025

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat în luna august a anului 2025 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 151,14 milioane ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 12:10
(6289 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în cartierele Vlașca și Fetești Oraș din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin luni, 15 septembrie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la sistemului de alimentare cu apă de pe strada Belșugului din municipiul Fetești. Pentru realizarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2025, 09:05
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosare penale pentru vânzare ilegală de articole pirotehnice 

Vineri, 12 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au descoperit la Țăndărei peste 3800 de articole pirotehnice și au fost întocmite 3 dosare penale. Cantitatea de articole pirotehnice a fost descoperită ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2025, 14:00
(5892 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

IPJ Ialomița: Microbuzele școlare, verificate de polițiști

Joi, 11 septembrie 2025, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni de verificare în teren a legalității transporturilor de elevi, având ca obiectiv principal prevenirea evenimentelor rutiere și creșterea siguranței participanților la trafic. Au fost verificate atât documentele necesare efectuării transportului public de elevi, cât și starea tehnică a autovehiculelor, respectarea numărului de locuri disponibile și respectarea regulilor de circulație de către șoferi. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2025, 12:00
(5986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri reținuți după ce au furat motorină din vagoane-cisternă

Marți, 9 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Fetești au reținut, pentru 24 de ore, doi tineri cu vârstele de 20 și 22 de ani, domiciliați în ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:35
(5901 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Borănești, reținută după ce a furat geanta unei alte femei

Polițiștii Biroului de Investigații Criminale din Urziceni au dispus marți, 9 septembrie a.c., măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore față de o femeie de 43 de ani, din Borănești, bănuită de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:25
(4342 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar de plată de Inspecția Fiscală în luna august 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna august a.c., 18 inspecții fiscale, 4 controale inopinate și 25 verificări documentare. Astfel, în urma ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2025, 11:20
(722 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,70%, rata șomajului la sfârșitul lunii iulie 2025

La sfârșitul lunii iulie 2025, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4466 șomeri (din care 2074 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2025, 10:10
(7256 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...