Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În Ialomița

Indemnizații de creștere a copilului pentru 238 de bărbați

În anul 2019, numărul persoanelor care beneficiază de indemnizație pentru creștere a copilului este în creștere. Astfel, în 2018 erau înregistrate 1476 de persoane, în 2019 contabilizându-se 1508 de persoane beneficiare...

7,4 milioane de lei pentru copii Potrivit legislației în vigoare, concediul de creștere al copilului în vârstă de până la 2 ani poate fi acordat oricăruia dintre părinți. Astfel, la nivelul jude­țu­lui Ialomița, numărul persoane­lor care beneficiază de indemnizația de creștere pentru copii a crescut de la an la an. Conform datelor statistice oferite de Agenția Județeană... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 18:10 (4052 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Învățământul profesional dispare treptat

Se întâmplă în Ialomița

Învățământul profesional dispare treptat

Lipsa persoanelor cali­fi­cate într-o me­serie a devenit o realitate și în Ialomița. An de an, la nivelul județului, în cele 15 unități de învăță­mânt profesional și tehnic, numărul elevilor scade treptat. Inspectoratul Școlar Județean caută măsuri de a men­ține și promova școlile profesio­nale. Anul acesta, 1073 elevi ur­mează acest tip de învăță­mânt. Însă nu toți vor promova, iar numărul celor care se angajează este infim.

Lupta pentru «meseriași» Învățământul profesional și tehnic ialomițean nu mai reprezintă o alegere pentru elevi. Lipsa motivației de a munci și interesul scăzut... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 14:35 (2971 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

La Slobozia

Autorizație de construire ilegală pentru statuia lui Mihai Viteazul

Povestea statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul din Slobozia pare fără sfârșit. Amplasată ilegal, fără a avea avizul Ministerului Culturii, statuia tronează de un an și jumătate în centrul orașului. Din păcate însă, aceasta nu e singura problemă de ordin legal. Autorizația de construire eliberată de către Primăria Slobozia este și ea... ilegală! Situația dovedește încă o dată că încălcarea legii este o practică curentă la nivelul factorilor de decizie din cadrul instituției.

Tenebrele trecutului
Statuia lui Mihai Viteazul a fost amplasată în Piața Unirii pe 1 Decembrie... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2019, 11:05 (8687 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

De 4 ani

Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu

O investiție de 6 milioane de euro așteaptă de 4 ani să intre în legalitate. Este vorba despre Gara Slobozia Veche, obiectiv reabilitat cu fonduri europene, dar care funcțio­nează fără autorizație de securitate la incendiu. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița au precizat faptul că reprezentanții Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA au făcut doar un singur demers în sensul autorizării, însă a fost respins.

CFR nu se grăbește Lucrările de reabilitare a Gării Slobozia Veche s-au încheiat în 2015, însă obiectivul a fost deschis publicului abia un an mai târziu... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2019, 13:25 (7759 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

HCM Slobozia a promovat în Liga Națională!

Handbal

HCM Slobozia a promovat în Liga Națională!

HCM Slobozia a disputat sâmbătă, 18 mai 2019, la Ploiești, cel mai important meci din acest sezon, duelul pentru promovarea în Liga Națională. Adversară i-a fost CSM Târgul Mureș, echipă tânăra, dar omogenă și ambițioasă. Elevele lui Gheorghe Covaciu au început foarte bine jocul și s-au distanțat rapid la 3 goluri diferență, conducând cu 8-5. Au beneficiat din plin de paradele portarului Natasa Savko. O serie de ratări, în special de pe extremă, le-au readus însă pe ardelence în joc. Acestea au reușit să egaleze, dar la pauză Slobozia a intrat cu un avantaj de două goluri: 13-11. A doua repriză s-a jucat până spre minutul 50 sub semnul echilibrului. Mureșencele au trecut și ele la conducere, având... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 20:15 (4236 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

Scandal la Liceul de Arte Slobozia

Olimpic la 3 discipline și-a bătut colegul de clasă

În urmă cu o săptă­mână, un filmuleț în care doi elevi se bat într-o sală de clasă a devenit viral pe rețelele de sociali­za­re. Inciden­tul s-a petrecut la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia, în timpul unei pauze. Se pare că totul a pornit de la un corn, pe care elevul agresat l-ar fi aruncat în fața celui care l-a luat la bătaie. Uluitor este faptul că elevul agresor este olimpic la 3 discipline...

Ambii elevi au fost sancționați Imaginile cu elevul care își lovea colegul au fost făcute publice de rudele băiatului agresat. Alături de filmuleț a fost făcut public și un document... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 17:45 (7624 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

manipulați, dar nu mințiți

Încă mai e loc. Putem fi manipulați emoțional de morgana unei pensii mai mari, de salariul de la stat, de amenințarea asasinilor politici... Mai putem fi păcăliți să votăm un chip, un discurs sau o Românie înainte de toate. Dar nu mai putem fi mințiți! Încă știu cum să ne facă să credem în schimbare, în politica oamenilor noi, în viață decentă pentru noi și copiii noștri. Mai putem să fim învățați să ne condamnăm bunicii pentru că ne decid viitorul la urne. Ne pot determina să urâm sau să mințim, să ne scuipăm unii pe alții în piețele publice. Dar nu mai putem fi mințiți! Ne pot face să aruncăm plastice de un leu săracilor ca să le dovedim nimicnicia. Și ne ajută să umplem rețelele de socializare... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2019, 13:05 (1838 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fake-media electoral

Fake-media electoral

Iată o fotografie care ar putea face istorie, dacă nu ar ascunde un fake-media electoral flagrant. Vă rugăm să ne permiteți să vă explicăm. Ei, bine, aleșii din imagine, prezenți vineri, 17 mai 2019, în Piața Revoluției din Slobozia girează o ilegalitate crasă și jenantă. Oficial, această emisiune electorală se filmează sub umbrela Antena 3, pentru o informare corectă și imparțială a alegătorilor în cadrul campaniei electorale. Numai că difuzarea emisiunii (ca de altfel a tuturor emisiunilor acestui post tv local!) se face ilegal. Spre exemplu, surse mai bine informate decât noi confirmă faptul că pe facturile înainte spre decontare către mandatarii financiari ai partidelor figurează... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2019, 22:05 (5547 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Stadionul-fantomă din satul Bordușelu

Bonus: Bâlci administrativ (și) la Buești

Satul Bordușelu, din comuna ialomițeană Ciochina, ar fi trebuit să aibă unul dintre cele mai moderne stadioane din județ. Investiția s-a transformat într-un maidan plin de buruieni, pe care bat mingea copiii din localitate. Cu toate acestea, autoritățile au cheltuit până la ultimul leu cei 500 mii de lei oferiți de Guvernul României, prin Ordonanța 7, pentru realizarea acestui proiect. Aleșii locali ridică acum din umeri neputincioși, dar promit că stadionul va arăta în viitor așa cum prevede proiectul. Mai mult, în localitate nu mai există echipă de fotbal...

O investiție ratată
... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2019, 21:05 (5147 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Fals» și «uz de fals» în acte publice la Primăria Slobozia

Incompetență și abuz

«Fals» și «uz de fals» în acte publice la Primăria Slobozia

Grigore Corneliu din Slobozia a înaintat prefectului Gigi Petre un memoriu în care acuză funcționarii Primăriei Slobozia de «fals» și «uz de fals». «Solicit ca prin autoritatea pe care o aveți să determinați Primăria Slobozia să intre în legalitate (...)» cere petentul în memoriul său. Situația reclamată își așteaptă rezolvarea de aproape un an, timp în care funcționarii instituției i-au promis că «se rezolvă dacă povestea nu ajunge la presă...».

Abuz administrativ și fals
Grigore Corneliu are un teren de 120 mp pe strada Dorobanți din Slobozia. În anul 2018, pe 6 iunie, a decis... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2019, 18:15 (7858 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără sprijinul fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader

Marian Dobrică s-a reîntors la Penitenciarul Slobozia

Rămas fără susținerea fostului ministru al Justiției, Tudorel Toader, Marian Dobrică a fost înlo­cuit de la conducerea Administrației Naționale a Penitenciarelor. Astfel, el a revenit la vechiul său loc de muncă, din cadrul Penitenciarului Slobozia. Numele lui Marian Dobrică a fost implicat în numeroase scandaluri publice, fiind acuzat că și-a ajutat soția să ocupe o funcție mai înaltă în sistemul penitenciar.

Un șef controversat
Venit de la Penitenciarul Brăila, Marian Dobrică a preluat conducerea Penitenciarului Slobozia în anul 2013 după expirarea interimatului lui Valentin... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2019, 21:10 (8091 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Trei pași mari spre Ligă

Handbal, HCM Slobozia, Operațiunea «Făgăraș»

Trei pași mari spre Ligă

La Făgăraș, în turneul semifinal a Ligii secunde de handbal feminin au fost 3 zile nebune. Cu excepția jocului contra Crișului, noi cei din tribune am trecut prin toată gama de emoții. Și totul pentru a gusta din plin bucuria calificării la turneul final din postura de lideri ai seriei. Slobozia a avut un joc spectaculos și, cu siguranță, cea mai frumoasă galerie de la acest turneu. Cel puțin în meciul cu Știința, rolul galeriei a fost determinant. Startul echipei noastre a fost ca din tun când, vineri, de la orele 10,00, HCM a trecut lejer de Crișul Chișineu Criș. A fost meciul în care spectatorii din Făgăraș au putut vedea cât de iubit este handbalul în Slobozia. Și totodată a fost victoria... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2019, 15:05 (3605 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid București-Unirea Slobozia 3-0

Giuleștenii promovează în compania Sloboziei

Este pentru a doua oară în decurs de 5 ani când Rapidul obține promovarea ma­tematică într-un eșalon superior având-o ca adversară pe Unirea Slobozia. În 2014 s-a întâmplat la Slobozia, iar acum, în 2019, în Regie, pe fostul stadion al Sportului Studențesc. 8 mii de spectatori au asistat la confruntarea de duminică 12 mai a.c. dintre Rapid și Unirea. Cu minim un egal, fe­roviarii erau si­guri de promovarea în eșa­lonul secund, rezultat la îndemână având în vedere că Unirea trece printr-o perioadă nu tocmai favorabilă. Enache Costea a mizat în această partidă pe: Călinoiu-Ene, Ibrian, Suciu, Gherasim-Chebac, Teodo­rescu (Bucă ’46)-Răduca (Șerban ’87), Adăscăliței (Lemnaru ’87), Toma-Năstase (Bălan... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2019, 14:25 (2674 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Junioarele 4 vor la turneul final

În ciuda faptului că nu au în lot nicio jucătoare născută în 2006, ci doar fete mai mici, antrenorul Alexandru Ivan a reușit să califice Junioarele 4 ale CSM Unirea Slobozia la turneul semifinal. Calificarea s-a realizat în urmă cu două săptămâni la Plopeni, într-un turneu pe care merita să-l treacă cu bine și CSS Slobozia dacă nu s-ar fi implicat negativ arbitrii. Turneul semifinal se va juca tot la Plopeni, pe 18 și 19 mai a.c., iar adversarele CSM Unirea Slobozia vor fi CSS 6 București, Vulturii București și Academia Ploiești. Vor trece mai departe primele două clasate, iar Alexandru Ivan este optimist: «Cel puțin 2 dintre cele 3 adversare sunt de nivelul nostru și prin urmare dacă vom fi arbitrați... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2019, 13:10 (3092 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Salarii diminuate la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Nu toți medicii și asistentele se bucură de majorările salariale din Sănătate anun­țate de Guvern. Cadrele medicale ale Unității de Primiri Urgențe Slobozia s-au trezit de o lună că iau mai puțini bani după ce conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia le-a diminuat semnificativ sporurile salariale. Anga­jații au deschis un proces... La care însă vor să renunțe, după ce au fost ame­nin­țați că vor fi la rândul lor acționați în instanță. Nimeni din cadrul conducerii Spitalului Slobozia nu a dorit să facă de­clarații publice pe tema acestui subiect.

Au scăzut sporurile la UPU Slobozia... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2019, 10:50 (18534 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

La Spitalul Slobozia, ca la ușa cortului!

«ia uite ale dracu’ c.rve!»

O petiție înaintată de salariații Spitalului Județean de Urgență Slobozia către Ministerul Sănătății scoate la iveală comportamentul abuziv pe care Mariana Iancu, managerul celui mai mare spital din județ, îl are față de subordonații săi. Conform documentului oficial, aceasta este acuzată de folosirea unui limbaj licențios, dar și de cheltuieli nejustificate ale fondurilor destinate funcționării unității medicale. Deși petiția a ajuns pe masa de lucru a Ministerului Sănătății și Consiliului Județean Ialomița, niciuna dintre cele două instituții nu a luat vreo măsură...

«Eu fac ce vreau, dacă vreau!»... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 22:10 (24991 vizualizări - 56 comentarii)

EVENIMENT

Președintele Moraru «spală» podul de la Dridu

Miercuri, 15 mai 2019, după 8 ani de așteptare, autoritățile județene inaugurează podul de la Dridu peste râul Prahova. Valoarea acestei investiții, reluată de 3 ori, se ridică la 10,3 milioane de lei. Vineri, 10 mai a.c., la orele prânzului, zona din imediata vecinătate a podului se afla în plin proces de... «ecologizare». Un autoexcavator toaleta drumul județean, iar o echipă de muncitori spăla asfaltul turnat recent pe pod. Potrivit declarațiilor locuitorilor din Dridu, motivul pregătirilor l-ar reprezenta vizita lui Liviu Dragnea. Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița nu au confirmat oficial această informație. Podul de la Dridu este finalizat încă de la jumătatea... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 20:20 (4419 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-Crișul Chișineu Criș 42-27 (21-20)

Succes categoric în primul meci al turneului

Parchetul micuței săli din orașul brașovean Făgăraș găzduiește în aceste zile Turneul Semifinal al Diviziei A de handbal feminin. În meciul disputat astăzi, 10 mai 2019, contra arădencelor de la Crișul Chișineu Criș, HCM Slobozia a arătat o siguranță în joc de-a dreptul entuziasmantă. Din start, elevele lui Gheorghe Covaciu și-au etalat superioritatea, singura problemă care s-a pus în cele 60 minute fiind diferența de scor cu care se va încheia partida. Toma și compania au făcut spectacol, acesta fiind generat atât de multitudinea de goluri, cât și de cele 5 aruncări în bară expediate de ialomițence. La pauză a fost 21-10, iar diferența a continuat să crească și pe parcursul reprizei secunde.... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2019, 19:55 (2850 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Absurd administrativ

Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

O parte dintre locuitorii Cartierului Slobozia Nouă sunt somați să se racordeze la rețeaua de canalizare a orașului printr-o adresă semnată de primarul Adrian Mocioniu. Paradoxal însă, în zona respectivă nu există rețea de canalizare. Adresa primarului Sloboziei invocă legea 241/206 potrivit căreia «utilizatorii(...) au obligația de a se racorda la sistemele publice de canalizare». Rețeaua de canalizare din Slobozia Nouă a fost recepționată parțial în anul 2010...

Ultimatum administrativ Primarul Adrian Mocioniu a anunțat printr-o adresă oficială locuitorii orașului Slobozia... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2019, 12:20 (12543 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile ignoră starea podurilor din Slobozia

Autoritățile ignoră starea podurilor din Slobozia

Podurile peste râul Ialomița din municipiul Slobozia sunt tratate cu indiferență de societățile care le administrează. Cele câteva trenuri care circulă pe podul feroviar, aflat în grija Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA, ar putea să deraieze în orice moment din cauza faptului că niturile care susțin șinele au «dispărut»... An­gajații Gării Slobozia Veche recunosc situația, dar spun că circulația feroviară nu este pusă în pericol. De o săptămână, aceștia promit că vor înlocui niturile lip­să, însă situația a rămas neschimbată. Un posibil accident s-ar putea petrece și pe podul rutier din zona Cartierului Bora. Administrat de Compania Națio­nală de Administrare a Infrastructurii Rutiere,... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2019, 12:55 (3200 vizualizări - 0 comentarii)

28 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9073 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9901 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7715 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8410 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7166 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(6963 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(6891 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8303 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6127 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7607 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5658 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(7477 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8733 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7302 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6886 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8356 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8690 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9119 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7862 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7236 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Fără viză de la asociațiile crescătorilor de animale la solicitarea primelor pe exploatație

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează cu privire la eliminarea obligativității vizării cererilor de solicitare a primei pe exploatație, specia bovine, pentru anul 2011 de ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 08:09
(10132 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Opt minori de 13 și 14 ani, prinși la furat din magazine

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a surprins pe o stradă din localitate mai multe persoane care alergau. S-a procedat la interceptarea grupului, fiind depistat un copil de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:52
(6787 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A acroșat o fetiță pe bicicletă

Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3A, în zona Halta Bărăganu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 ani, din ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:45
(7401 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Fetești: Copil de 12 ani, spărgător de locuințe

Polițiștii cercetează un minor de 12 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 53 ani, din localitate, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:41
(6553 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt copil


Urziceni: Acțiune a Poliției

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, depistarea persoanelor și bunurilor urmărite în temeiul legii precum și pentru combaterea comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 August 2011, 07:37
(7434 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Un conducător auto de 27 ani a fost oprit în trafic de polițiștii din Urziceni, pe raza localității. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au constatat că mașina figura ca urmărită internațional, ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:38
(8781 vizualizări - 0 comentarii)


Miriște în flăcări la Giurgeni, furaje arse la Movila

Pompierii din Țăndărei s-au luptat noaptea de miercuri spre joi, 3/4 august, cu stingerea flăcărilor pe o miriște din apropierea localității Giurgeni. Focul mistuia peste 20 hectare de miriște de grîu ce ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:32
(7063 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Dosar penal pentru un tractorist fără permis

Polițiștii de la Stelnica au oprit, marți, 2 august, la Făcăeni, un tractor cu două remorci, pentru un control de rutină. Utilajul era condus de un localnic de 37 ani, care nu avea permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(8093 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: 10 tone de grîu confiscate

Polițiștii de investigare a fraudelor, în colaborare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au confiscat 10 tone de grîu. Grîul fără documente legale de proveniență era transportat cu un autotractor ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:30
(7486 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Lemne vîndute ilegal

Un bărbat de 38 ani a fost prins în timp ce vindea ilegal lemne de foc pe raza localității Vlădeni. S-a întîmplat marți, 2 august cînd polițiștii au descoperit la domiciliul unui bărbat din Vlădeni o remorcă ...[citește_toată_știrea]

4 August 2011, 22:29
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...