Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Succes important pentru Recolta Gheorghe Doja

Fotbal, Liga a IV-a

Succes important pentru Recolta Gheorghe Doja

Etapa a XXIII-a a Ligii a IV-a ialomițene a avut drept cap de afiș meciul dintre Recolta Gheorghe Doja și Victoria Munteni Buzău, ocupantele locurilor 1 și 3. Un succes al echipei oaspete ar fi introdus-o pe aceasta cu șanse mari în lupta pentru titlul de campioană. Liderul și-a respectat blazonul și a învins la scor de neprezentare. Astfel, Recolta Gheorghe Doja continuă să conducă în clasament, acumulând 58 puncte. O urmează îndeaproape Bărăganul Ciulnița, care s-a distrat pe terenul condamnatei la retrogradare, Voința Maia. Victoria Munteni Buzău rămâne pe locul 3 cu 50 puncte și, chiar dacă până la finalul sezonului mai sunt 7 etape, bronzul rămâne singurul obiectiv realizabil. Și nici de... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 16:25 (4618 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal feminin

Activ Slobozia, victorioasă la Tulcea

Activ Slobozia este un proiect care face progrese vizibile, iar un argument în acest sens este victoria obținută de echipa de fotbal feminin senioare în etapa de sâmbătă, 20 aprilie a.c., contând pentru Campionatul Ligii a III-a. Slobozia a trecut pe terenul de la Topolog cu 5-4 de fotbalistele de la Delta Tulcea. Este al treilea succes din acest sezon al echipei noastre, Activ ocupând în urma acestui bilanț locul 4 în serie. Menționăm și faptul că echipa de junioare «U15» se află în aceste zile în turneu la Constanța, unde luptă să obțină calificarea în faza finală a Campionatului. Junioarele Activ Slo­bozia sunt în acest moment pe locul 2, șansele de a-și îndeplini obiectivul fiind destul de... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 16:10 (4375 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

În Ialomița există 8900 de persoane cu handicap

O statistică oficială a Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița arată că în evidențele instituției există 8900 de persoane cu handicap. Pentru susține­rea acestora, în 2018, s-au cheltuit 48 milioane de lei, se arată într-un raport oficial al DGASPC.

Mii de oameni cu dizabilități Potrivit Raportului de activitate afe­rent anului trecut, în evidețele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița există 8900 de persoane cu handicap. Dintre acestea, 2600 au dizabilități fizice, iar alți 2900 de ialomițeni prezintă handicap mental... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 14:45 (4687 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

Primăria Slobozia plătește degeaba cataloagele electronice

În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la o firmă nou-înființată cataloage electro­nice pentru 7 dintre unitățile școlare din oraș. La jumătate de an distanță, derularea acestui proiect înregistrează blo­caje, iar părinții se plâng de întârzieri în actualizarea notelor.

O idee ratată În toamna anului trecut, Software Tehnologies Solution SRL, o firmă fără experiență în domeniu, era blagoslovită de administrația slobozeană cu un contract de 1,3 milioane de lei pentru implementarea catalogului electronic în școli. Firma se numește Software Tehnologies Solution SRL și, prin... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2019, 11:05 (4572 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Administrația comunei Mihail Kogălniceanu mizează pe tineri

Anul 2019 este anul pro­iectelor investițio­nale pentru comuna Mihail Kogălniceanu. După aprobarea bugetului de către Consiliul Local, primarul Alexandru Dinu dorește să de­mareze investiții pentru cei mai tineri locuitori ai comunei. De la amenajarea unei piste de bowling la un nou sistem de iluminat public și de la rețea de gaze naturale până la realizarea unui nou cartier de case, primarul susține că totul este posibil.

Proiecte noi pentru comunitate
Alexandru Dinu, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, a fost ales în 2016 pentru a patra oară în funcția de primar. Deși bugetul... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 16:20 (3528 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Managerul Mariana Iancu blochează activitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

bonus: Cadrele medicale execută silit Spitalul Slobozia

La o săptămână de la încheierea controlului efectuat de Sorina Pintea, ministrul Sănătății, în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia izbucnește un nou scandal public. Două secții, respectiv Neonatologia și Pediatria, sunt pe cale să-și suspende activitatea din cauza unui document intern semnat de Mariana Iancu, managerul instituției. Prin acel act, aceasta obligă toți medicii care fac gărzi la Pediatrie să asigure li­niile de gardă și pentru Neonatologie. În momentul de față, în cadrul acestei secții își desfășoară activitatea un singur medic, după ce medicul pensionar Gheorghe Hoinaru a anunțat că-și încheie activitatea din cauza proble­melor de sănătate. Decizia adoptată de Mariana... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2019, 10:50 (13924 vizualizări - 30 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

statul patridioților

Inspirați de exemplul lui Liviu Dragnea, zeci de mii de patrioți de ocazie s-au trezit din amorțire. Sunt pretutindeni, ca ciupercile. Și toți agită biciul patriotismului pe spinarea noastră, a celorlalți, ca să ne băgăm mințile în cap și să uităm de cetățenia europeană. Apriori, toți suntem vinovați că ne vindem țara pentru că vedem minciuna și prostia, pentru că nu ne întoarcem acasă din Europa, pentru că nu ne lăsăm furați sau pentru că nu mai vrem să votăm corupții PSD. Sau ai PNL. Sau pe Iohannis. Isterică și vindicativă, clasa politică propagă în numele unui naționalism bolnav ura și violența în întreg spațiul public. «Noi suntem patrioții. Cine nu e cu noi, e vânzător de țară!». Iar mesajul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 15:10 (3600 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

#șieusuntPLUS

#șieusuntPLUS

Octavian Săvoiu este unul dintre membrii PLUS Ialomița. Și primul care apare, oficial, în spațiul public local. Are 40 de ani și conduce o firmă cu 15 angajați. Este căsătorit și nu a făcut niciodată politică. Până acum...
-Ce e politica? Ce e politicianul?
-Ce este politica?! Ei, bine, în acest moment este o unealtă prin care se obțin putere, influență, averi... Dar mai important mi se pare răspunsul la întrebarea: ce ar trebui să fie? Ar trebui să fie modalitatea prin care societatea își gestionează resursele și își clădește viitorul ajutată de profesioniștii care o reprezintă. La fel se întâmplă și cu politicianul. Este, probabil,   unul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2019, 11:10 (7993 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Abecedarul de 8 litere

Abecedarul de 8 litere

În urmă cu 10 ani, copiii cu cerințe educative speciale din Ialomița l-au pierdut pe profesorul Ion Teodorescu. Le-a rămas însă Abecedarul de 8 litere, prima lucrare scrisă exclusiv pentru copiii cărora le-a dedicat viața lui de profesor. Și amintirile celor care îi duc mai departe numele și munca... Mădălina Neagu este fiica lui și unul dintre puținii profesori din sistem care își amintește cum s-a născut abecedarul care le permite elevilor Liceului «Ion Teodorescu» din Slobozia să învețe să scrie și să citească.

Un profesor cât o lume
Profesorul Ion Teodorescu a venit la Slobozia... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2019, 13:20 (6644 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei investește în Educație

Primăria Țăndărei investește în Educație

Administrația locală din Țăndărei este beneficiara unui proiect de dezvoltare a infrastructurii educaționale a insti­tuțiilor de învățământ din localitate. Astfel, cele 3 unități școli din oraș vor beneficia de 1,6 milioane de lei pentru dotarea cu materiale didactice a laboratoarelor și moder­nizarea terenurilor de sport. «Ne bucurăm de faptul că putem susține activitatea școlilor din orașul nostru!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Sprijin pentru dezvoltarea școlilor Proiectul administrației locale din Țăndărei se demarează prin Programul Național de Dezvoltare... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2019, 19:15 (5351 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

Dezbatere publică la Slobozia

Vivani solicită aviz pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase

În urmă cu un an, administrația slobozeană se opunea public solicitării Vivani Salubritate de a extinde «groapa de deșeuri periculoase» din incinta depozitului zonal din imediata vecinătate a orașului. La un an distanță, reprezentanții firmei anunță organizarea unei dezbateri publice «privind impactul asupra mediului». Întâlnirea este preconizată luni, 6 mai 2019, de la orele 17,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea».

Ne-a trecut glonțul pe la ureche Intenția Vivani Salubritate de a construi o nouă celulă de de­pozitare a deșeurilor periculoase datează din luna mai a anului 2018. La... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2019, 19:10 (8692 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor

Conflict deschis în Primăria Slobozia

Primarul Adrian Mocioniu a retras atribuțiile viceprimarilor

Ruptura politică dintre primarul Sloboziei și PSD Ialomița schimbă politica administrativă a municipalității. La începutul săptă­mânii precedente, Adrian Mocioniu a preluat atri­buțiile delegate la începutul mandatului viceprimarilor Rudolf Gradea și Gabriel Mușat. «Aceste atribuții au fost delegate consilierilor mei personali... Aceștia nu au drept de semnătură, dar sunt obligați să îmi pre­zinte săptămânal rapoarte informale!» a declarat Adrian Mocioniu. Anterior, vice­primarul Rudolf Gradea avea atribuții directe privind coordo­narea DADP, iar viceprimarul Gabriel Mușat coordona activitatea Serviciului Urbanism.

Administrație în vreme de război... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2019, 19:25 (13500 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere

Direcția de Sănătate Publică Ialomița are o nouă conducere

bonus: Dr Olimpia Popescu a revenit în fruntea Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița

Schimbări la vârful Direcției de Sănătate Publică Ialomița. De o săptă­mână, instituția este condusă de Cristina Iorga, funcționar care coordona activitatea Compartimentului Inspecție Sanitară. Ea l-a înlocuit pe Gabriel Modrea, acesta fiind demis prin ordin al mi­nistrului Sănătății. Surse din cadrul DSP susțin însă că numirea Cristinei Iorga este o soluție de compromis, o altă angajată, care se bucură de sprijinul PSD Ialomița, urmând să-i ia locul în cel mai scurt timp.

Epoca «Modrea» a apus Cel mai contestat director al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, Gabriel Modrea, a preluat... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 19:40 (13803 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorii cu reprezentantele Brăilei

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Victorii cu reprezentantele Brăilei

S-a scurs încă o săptămână fastă pentru Unirea Slobozia, perioadă în care elevii lui Enache Costea au bifat alte două victorii, ajungând astfel la 5 succese consecutive. Ambele victorii au fost obținute împotriva reprezentantelor județului Brăila, foarte important fiind faptul că apărarea nu a dat niciun semn de slăbiciune. La Chiscani, Unirea a învins pe Sportul din localitate la limită, 1-0, în ciuda faptului că galben-albaștrii au ratat cât pentru 3 meciuri. Unicul gol al meciului a fost reușit de mijlocașul Mihai Adăscăliței, jucător aflat într-o vizibilă creștere de formă. După acest succes, slobozenii s-au întors acasă, așteptând vizita celor de la CS Făurei, echipă reinventată de Bănel... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 18:10 (4280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ca-n vacanță

Handbal, HCM Slobozia-Știința Bacău 33-26 (16-15)

Ca-n vacanță

După victoria entuziasmantă de la Constanța, HCM Slobozia și-a permis să ia un pic piciorul de pe accelerație. Disputat la o oră inedită, meciul cu Știința Bacău n-a reușit să adune multă lume în Sala «Andreea Nica». Oaspeții au venit la Slobozia într-o formulă extrem de restrânsă, antrenorul Ion Arsene având pe foaia de joc doar 9 handbaliste. Cu toate acestea, modul relaxat în care echipa noastră a abordat jocul a dus la o primă repriză echilibrată. Elevele lui Gheorghe Covaciu au intrat la vestiare având avantaj de un singur gol, dar lucrurile au revenit la normal în repriza secundă. După ce în prima parte cele mai eficiente jucătoare au fost extremele Mădălina Toma și Cătălina Sava, în partea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 17:20 (4182 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Nicoleta Băjan, locul 1 în Antalya

Lupte libere

Nicoleta Băjan, locul 1 în Antalya

În perioada 11-14 aprilie 2019, în orașul turc Antalya s-a desfășurat turneul interna­țional de lupte «Victory Cup», competiție adresată cadeților. A fost un eveniment la care au participat sportivi din 13 țări europene și asiatice, printre care se numără Ungaria, Georgia, Iran, Estonia sau Azerbaidjan. Din delegația României antrenată de Cristian Crăciun și Rareș Chintoan a făcut parte și luptătoarea CS Amara, Nicoleta Băjan. Aceasta a concurat la categoria 40 kg și, după o serie de mai multe victorii, a urcat pe cea mai înaltă treaptă a po­diumului. Nicoleta s-a numărat printre cei 3 luptători români care au obținut locul 1 la «Victory Cup», iar în urma contabilizării tu­turor rezultatelor,... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 16:50 (3457 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

O etapă cuminte

După etapa a XXII-a, disputată sâmbătă, 13 aprilie a.c., podiumul a rămas intact. Liderul la zi al Ligii a IV-a ialomițene, Recolta Gheorghe Doja s-a impus la omonima din Gheorghe Lazăr și, cu cele 55 de puncte acumulate, rămâne în fruntea clasamentului. Ține în continuare aproape Bărăganul Ciulnița, care a avut o misiune ușoară în fața Recoltei Bărcănești și a adunat, după 22 etape, 53 de puncte. Scorul etapei a fost realizat de Victoria Munteni Buzău, care a surclasat-o pe Voința Maia și, cu 50 de puncte, rămâne pe locul 3. Așadar, niciun fel de mișcări de lupte la vârful clasamentului. Schimbări au apărut la coada ierarhiei, unde Unirea Ion Roată a obținut o nouă victorie, a patra din acest... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 16:05 (4291 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Farmaciile ialomițene primesc mai multe fonduri

Farmaciile ialomițene primesc mai multe fonduri

Deși banii pentru funcționarea farmaciilor ajung până la data de 30 iunie 2019, valoarea fondurilor disponibile s-a majorat cu aproximativ 1,2 milioane de lei față de anul trecut. O arată o situație statistică comparativă a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Valoarea fondurilor pentru medicamente a crescut
Cu o finanțare care le permite să funcționeze până la sfârșitul lunii iunie 2019, farmaciile din Ialomița au un buget mai mare decât anul trecut. 14 milioane de lei este suma pe care o oferă Casa Județeană de Asigurări de Sănătate furnizorilor de servicii medicale... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 14:55 (4424 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

În Ialomița, cadastrarea gratuită bate pasul pe loc

Județul Ialomița se situează pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește efectuarea lucrărilor cadastrale în baza Programului Național de Cadastru și Carte Funciară (PNCCF). În cei 4 ani de la debutul acestui Program, au fost eliberate puțin peste 8000 de cărți funciare. Reprezentanții Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița susțin că lucrările sunt în grafic, însă cifrele scot în evidență faptul că, în toată această perioadă de timp, au fost înregistrate în evidențe imobilele aferente unui număr mic de localități.

Ritm de lucru încetinit
... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2019, 11:10 (4913 vizualizări - 12 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Urmașii lui Mao Zedong

Urmașii lui Mao Zedong

Săptămâna trecută, cutiile poștale ale ­slo­­bozenilor au fost violate de o fițuică imundă comandată de Organizația Municipală PSD Slobozia. Spunem imundă nu pentru că e plină ochi de erori de exprimare și fracturi logice, ci pentru că prin ea groparul Stoica, cu voia membrilor PSD președinte al Organizației și cu voia noastră, a tuturor, primar al Sloboziei în pe­rioada 2012-2016, manipulează ordinar electoratul. Iată un exemplu din multele: «Domnul Adrian Mocioniu (...) a adus grave prejudicii de imagine PSD afirmând că Primăria este plină de incompetenți lăsați de administrațiile anterioare». Nu-l plângem pe primar, că doar știm toți că cine se-aseamănă, se-adună... Dar ni se pare... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2019, 15:20 (7271 vizualizări - 13 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Eșalonarea simplificată pentru obligațiile fiscale principale și accesorii datorate după data de 16 martie 2020

Administrația Județeana a Finațelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că pot accesa eșalonarea la plată simplificată, pe o perioadă de cel mult 12 luni, pentru obligațiile fiscale ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 18:10
(5618 vizualizări - 0 comentarii)


Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Birou Teritorial al Avocatului Poporului la Slobozia

Miercuri, 24 martie 2021, în cadrul unei întâlniri oficiale desfășurata în Sala de Ședințe a Consiliului Local Slobozia, Avocatul Poporului, Renate Weber, a anunțat public deschiderea unui nou Birou Teritorial ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:50
(4239 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:20
(3471 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:05
(6171 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:20
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:05
(1806 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:15
(3275 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Bucu

Accident rutier între Slobozia și Bucu

Un accident rutier s-a petrecut în ziua de marți, 23 martie a.c., pe DN2, între localitățile Slobozia și Bucu. Din primele informații, se pare că evenimentul a avut drept cauză o depășire efectuată neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 14:30
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier. Principala cauză a evenimentului rutier ar fi pătrunderea neregulamentară de pe un drum lateral pe ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:30
(2776 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Percheziții de amploare la Fetești

Polițiștii și procurorii au descins în dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., la 40 de adrese din Fetești. Descinderile vizează mai multe persoane cercetate de organele judiciare locale într-un amplu ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:15
(5150 vizualizări - 5 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 18 martie 2021, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia continuă Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 18:10
(2766 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Clarificări privind aplicarea sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu 1 ianuarie 2021, persoanele impozabile a căror cifră de afaceri în anul calendaristic precedent ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:20
(5691 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Amărean surprins de radar cu 149 km/h în localitate. Avea permisul suspendat!

Sâmbătă, 20 martie a.c., în jurul orei 00,30, aflându-se în serviciul de patrulare și supraveghere video pe DN2A-E60, în localitatea Ciochina, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:15
(3491 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, a intrat cu mașina în poarta cimitirului

Duminică, 21 martie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un autoturism ar fi lovit poarta cimitirului din Urziceni și a fugit de la fața locului ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:10
(2943 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, indisponibilizate

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 8,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au oprit, pentru control, pe DN21A, la ieșire din Slobozia spre Drajna, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:05
(2473 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Indicele prețurilor de consum

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-plătitori de impozit pe profit, cu unele excepții, că pot opta pentru sistemul de declarare și plată a impozitului pe profit ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 16:10
(5156 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare BACALAUREAT 2021 în Ialomița: 1547 de elevi au participat la proba scrisă la Limba și Literatura Română

Luni, 22 martie a.c., s-a organizat prima simulare a Bacalaureatului 2021, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 1547 de elevi de clasa a XII-a din ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:45
(5354 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8988, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:15
(3048 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 30 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8968, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2021, 15:45
(4846 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 35 de școli sunt în Scenariul Roșu

O informare a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 23 de elevi bolnavi de COVID-19. De asemenea, 9 cadre didactice au avut rezultate pozitive la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:50
(4119 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Două accidente grave s-au produs pe șoselele din Ialomița în ziua de sâmbătă, 20 martie 2021. Primul eveniment rutier a avut loc în zona localității Malu, când o femeie de 42 de ani s-a răsturnat cu mașina ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:45
(6096 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu Smirna accident


Roșiori: Incidență de 12,62/1000 de locuitori

Localitatea Roșiori înregistrează cea mai mare rată de incidență a cazurilor de COVID-19, de la debutul pandemiei și până în prezent. Datele arată că în această localitate incidența a ajuns la valoarea ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:30
(2596 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 51 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8938, cu 51 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 15:40
(3245 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi modele de formulare pentru declararea veniturilor obținute din activități independente

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziție mai multe modele pentru completarea formularului pentru venituri independente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 17:39
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 6500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni în valoare de 6500 de lei în cadrul unei acțiuni privind felul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Acțiunea s-a desfășurat în ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:45
(4740 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8887, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:30
(3760 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că autorizarea plăților regulare pentru Campania 2020 continuă în ritm susținut. Până la acest moment s-a autorizat la plată un număr ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:15
(4446 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 19 martie a.c., pentru a lichida un incendiu, produs în urma unei explozii, care a cuprins o locuință din comuna Gheorghe Doja. Deflagrația ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 11:30
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: 24 mii de ialomițeni, vaccinați anti-COVID-19

Potrivit unei informări oficiale, în ultimele 24 de ore, împotriva COVID-19 la nivelul județului Ialomița s-au imunizat 1702 persoane. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că de la debutul ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 19:15
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...