Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Grivița schimbă liderul

Etapa a 17-a a Ligii a IV-a a lăsat prin rezultatele înregistrate urme serioase în clasament. Unirea Grivița este printre echipele care surprind plăcut o dată cu reluarea campionatului. După egalul de la Munteni Buzău, grivițenii au smuls un punct Bărăganului Ciulnița, reușind cu aceasta schimbarea liderului. Prin victoria la limită obținută la Bărcănești, Recolta Gherghe Doja a intrat în posesia fotoliului de lider. Astfel, Gheorghe Doja conduce în clasament cu 42 de puncte, urmată de Ciulnița, cu 41 puncte. Cel mai spectaculos meci a fost la Iazu, unde Victoria Munteni Buzău a condus cu 2-0, dar a sfârșit învinsă de Spartacus cu 5-3. În ciuda acestei înfrângeri, Munteni Buzău rămâne pe locul... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 12:40 (3981 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Medalii în Ucraina pentru CS Amara

Lupte libere

Medalii în Ucraina pentru CS Amara

La finele săptămânii precedente, orașul Liov din Ucraina a găzduit un turneu internațional de lupte pentru juniori la care au luat parte, pe lângă țara gazdă, Polonia, Moldova, Italia, Belarus, Cehia, Armenia, Georgia, Slovacia și România. Din delegația țării noastre au făcut parte și trei sportive de la CS Amara: Steluța Subțirică, Nicoleta Băjan și Denisa Negoiță. Două dintre acestea au reușit clasarea pe podium. Astfel, Nicoleta Băjan a ocupat locul 2 la categoria 39 kg, iar Steluța Subțirică s-a clasat pe locul 3 la categoria 42 kg.... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 12:05 (3455 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Singuri acasă

Singuri acasă

Sunt sprijin pentru frații mai mici și chiar pentru bunicii în grija cărora au fost lăsați... S-au maturizat mai repede decât și-ar fi dorit și poartă pe umeri o responsabilitate mai mare decât vârsta pe care o au. Este situația celor peste 2000 de copii din Ialomița pe care părinții i-au lăsat «singuri» acasă, alegând să muncească în străinătate. Descurajați și fără niciun sprijin real, ei trăiesc în fiecare zi cu teama abandonului...

Își vor părinții înapoi Denisa D. are 18 ani și învață la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia. Îi este greu să vorbească despre părinții... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2019, 11:10 (5402 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Toți cei 600 de medici din Ialomița, verificați de autoritățile sanitare

Toți cei 600 de medici din Ialomița, verificați de autoritățile sanitare

Val de controale în spitale pentru depis­tarea medicilor care își exercită profesia ilegal. Direcția de Sănătate Publică Ialomița și Colegiul Medicilor Ialomița au început o serie de verificări pentru a vedea dacă și Ialomița se confruntă cu astfel de situații. Reprezen­tanții organelor judiciare au confirmat faptul că până acum nu au existat sesizări sau reclamații cu privire la astfel de fapte. În Ialomița există, potrivit estimărilor, aproximativ 600 de medici specialiști și medici de familie.

Controale în spitale Recentele scandaluri publice gene­rate de exercitarea fără drept a... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2019, 14:20 (10466 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Curat ilegal, pentru a doua oară!

Subprefectul Silica Tudor a fost «uitată» în funcție

Subprefectul Vasilica Tudor a fost detașată temporar în funcția de subprefect al județului Ialomița în luna martie 2018. La un an distanță, ea ocupă funcția prin «acord personal» fără ca Ministerul Afacerilor Interne să-i fi prelungit mandatul. Situația contravine princi­piilor de drept administrativ stipulate în Legea nr. 24/2000, privind normele de tehnică legislativă...

Legea nu e pentru toți
Numită în luna martie anul trecut, subprefectul Vasilica Tudor a fost «ui­tată» în funcție. Potrivit art. 89, alin. 1, din Legea nr 188/1999, detașarea într-o funcție de înalt funcționar... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2019, 10:05 (8262 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Lupii-și schimbă mărțișoarele, dar năravul ba!

Lupii-și schimbă mărțișoarele, dar năravul ba!

Ca în fiecare an, de 1 Martie, PSD și-a trimis aleșii pe străzile Sloboziei pentru a vesti o nouă primăvară proletară. Spre deosebire de legislatura trecută, primarul acestui mandat l-a cooptat în echipă și pe președintele tuturor femeilor din Ialomița. Cei doi s-au imortalizat pe străzile orașului dăruind flori tuturor necăjitelor care, susțin martorii oculari, nu s-au ferit la timp de efuziunile lor sentimentale. Consemnăm și noi regulamentar evenimentul și propunem ca, de 8 Martie, cuplul M&M să ofere în locul garoafelor arbagic. Da, da, ați citit bine! În felul acesta, credem noi, gospodinele nu și-ar mai face griji pentru viitorul social-democrat pe care îl propovă­duiesc aleșii, căci... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2019, 12:20 (7131 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

cetățeanul turmentat

Degeaba a desființat Burebista cramele de vin din Dacia, că aplecarea spre rubinia licoare a ieșit victorioasă. Fericirea ascunsă în dami­geană prea era la îndemâna fiecărui necăjit. De mii de ani vinul pompează vise în scăfârliile românilor ajutându-i să își suporte conducătorii. Dar nu toți românii traversează deșertul istoriei purtați de norișorii azurii ai molanului sânge de iepure sau puterea ursului. Sunt și abstinenții. Licoarea lui Bachus li se pare că nu are destulă tărie. Cineva le-a șoptit că sunt și alte produse care să te amețească de cap și să vezi mi­nuni numai bune să îți dea avânt să mergi mai departe, chit că o faci de-a bușilea. Nu e produs de vinificație. Nu, nici pomeneală... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2019, 11:05 (4063 vizualizări - 3 comentarii)

POLITICĂ

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Alegerile au fost tranșate

Exclusiv: Senatorul Marian Pavel, noul președinte al PSD Ialomița

Vineri, 8 martie 2019, în cadrul unei ședințe a Comitetului Executiv Județean al PSD, primarii social-democrați și președinții de organizații locale PSD au ales «anticipat» președintele PSD Ialomița. Scorul a fost de 47 la 15 în favoarea senatorului Marian Pavel.

Votul nu e pentru plebe Vineri, 8 martie a.c., cu o zi înaintea Conferinței oficiale de alegeri  pentru desemnarea viitorului președinte, PSD Ialomița a convocat o ședință a Comitetului Executiv Județean. La întâlnire au participat 62 de persoane, respectiv primarii PSD din Ialomița și președinții organizațiilor locale... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2019, 14:05 (18193 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Managerul de Milano vs Senatorul de Gheorghe Lazăr

Alegeri la PSD Ialomița

Managerul de Milano vs Senatorul de Gheorghe Lazăr

Managerul de Milano vs...
Pentru președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, alegerile pentru funcția de președinte al PSD Ialomița din 9 martie 2019 reprezintă o chestiune de viață și de moarte. Dacă le câștigă, drumul lui către nemurire administrativă este asigurat, iar în următorul mandat i se va face o statuie bust, în fața Centrului Cultural «Ionel Perlea»... Dacă pierde însă, zilele lui la președinția Consiliului sunt numărate, iar istoria îl va arunca la lada de gunoi, alături de alte cadavre politice.
16 ani de frustrări personale... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2019, 18:50 (8792 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Spitalul Orășenesc Țăndărei se modernizează cu 11 milioane de lei

Autoritățile locale din Țăndărei au în plan să modernizeze spitalul din localitate. Aflat pe lista monumentelor istorice, Spitalul Orășenesc Țăndărei va beneficia în viitor de programe de finanțare de 11 milioane de lei. Fondurile vor fi utilizate pentru construcția unui ambulatoriu, dar și a unui imobil nou în care unitatea medicală va funcționa. «Vrem să oferim servicii medicale de calitate!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Ambulatoriu cu bani europeni
Spitalul Orășenesc Țăndărei este cea mai veche unitate medicală din județ, funcționând de peste 120 de... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2019, 17:10 (10040 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

Consiliul Local, simplu executant

Slobozia a devenit feuda primarului Mocioniu

bonus: Primarul Mocioniu a ales Franța

Consiliul Local Slobozia a devenit o extensie a deciziilor adoptate de către administrația Mocioniu. Joi, 28 februa­rie 2019, consilierii locali ai municipiului au adoptat o serie de proiecte de hotărâre controversate, care vor afecta direct viața slobozenilor. Printre ele se numără cele stabilirea de tarife pentru parcarea «în spații publice» sau vânzarea unor terenuri concesionate.

Curat murdar Joi, 28 februarie 2019, în cadrul ședinței ordinare, consilierii locali au aprobat o nouă serie de proiecte de hotărâre controversate. Lista exemplelor este lungă, de la modificarea organigra... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 18:10 (7429 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

Ialomița are un patrimoniu evaluat la 734 milioane de lei

bonus: Institutul Național de Cercetări Aerospațiale, noul investitor pentru aeroportul din Alexeni

În perioada 12 octombrie-12 noiembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a inventariat bunurile care alcătuiesc domeniul public și privat al județului Ialomița. Documentul a fost făcut public la ședința Consi­liului Județean de joi, 28 februarie 2019. Majoritatea acestor bunuri reprezintă bunuri aflate în domeniul public, în dome­niul privat al județului fiind con­tabilizate bunuri în valoare de numai 113,7 milioane de lei. Gestionarea acestui patrimoniu se face de către Consiliul Județean Ialomița, reprezentat în majoritatea cazurilor de către președintele Victor Moraru.

Pe hârtie suntem bogați... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 17:05 (4038 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Administrația subțire cu cheltuială se ține

Municipalitatea slobozeană «cosmetizează» zona Casa Armatei cu 8 milioane de lei

Șirul investițiilor preconizate pentru anul 2019 la Slobozia devine tot mai lung. După «închiderea» șantierului de la «groapa lui Stoica», administrația Mocioniu vrea pistă de biciclete, transport în comun ecologic, un nou cimitir uman, iluminat public european, reducerea emisiei de carbon... Și șirul ar putea continua! Ne vom opri însă asupra unui obiectiv care așteaptă de peste 10 ani o intervenție din partea autorităților: zona Casa Armatei. Valoarea acestei investiții se ridică, potrivit estimărilor, la 8 milioane de lei.

Investiții românești cu bani europeni
Luată de valul... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 14:05 (6730 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, executat silit de sindicaliști

Poliția ialomițeană este executată silit printr-o acțiune a Sindicatului Național Polițiștilor și Personalului Contractual-filiala Ialomița. Sindicaliștii susțin faptul că reprezentanții Inspectoratului Județean de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să pună în aplicare o sentință definitivă în baza căreia au reușit să obțină acordarea unor sporuri salariale. Ca reacție a procesului înregistrat pe rolul Judecătoriei Slobozia, oficialii IPJ Ialomița au explicat că inițiatorii acțiunii s-au grăbit când au cerut instanței această măsură.

Război în instanță
Executarea silită... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2019, 10:05 (8344 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Legea Turcului

Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal

Primarul din Urziceni este celebru pentru modul în care admi­nistrează orașul în disprețul suveran al legii. Luni, 4 martie a.c., în cadrul ședinței Con­si­liului Local Urziceni a oferit o nouă dovadă în favoarea acestei afirmații. El a cerut Consiliului Local să aprobe ilegal vânzarea unui teren către firma Martplast.

Povestea unui contract de superficie
În anul 2016, prin luna octom­brie, Martplast SRL a încheiat cu Primăria Urziceni un contract de superficie pentru un teren de 4075 mp. Două luni mai târziu, suprafața crește ca din apă și ajunge la 4681 mp. Timp de 2 ani, Martplast... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 19:10 (5665 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Președintele Moraru vrea birou ADR la Bruxelles

Marți, 5 martie 2019, la Slobozia s-a des­fășurat ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia. Evenimentul a avut un caracter festiv, datorită faptului că președinția Comitetului a fost preluată, pentru prima dată, de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Pe ordinea de zi a dezbaterilor s-a aflat un proiect inedit, propus chiar de președintele Moraru. Este vorba despre înființarea unui birou al Agenției de Dezvoltare Sud-Muntenia la Bruxelles.

Un proiect controversat La ședința Comitetului pentru Dezvoltare Regională Sud-Mutenia, desfășurată la ... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:50 (4478 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ne-au bătut alde Vasile

Fotbal, Liga a III-a, Înainte Modelu-Unirea Slobozia 3-2

Ne-au bătut alde Vasile

bonus: «Grupa 2005», locul 3 la Brașov

Dacă nu era echipa Progresu Spartac, jucătorii Unirii ar fi fost furnizorii surprizei etapei. Meciul cu Modelu, echipă mică, alcătuită din jucători tineri cu ambiții mari, a cam fost luat la preț de amical de experimentații fotbaliști slobozeni. Și s-au fript rău, de la un capăt la altul! În final, nervii și accidentările au făcut diferența, iar Modelu este singura echipă care poate privi înainte...

Semne rele de la început Temperatură de 15 grade la Modelu, oameni calzi, fete frumoase, adică toate ingredientele pentru a privi un meci de fotbal în vinerea Mărțișorului. Specta­colul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:20 (10026 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

Etapa oaspeților

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa oaspeților

4 victorii oaspeții, 2 egaluri și doar 2 meciuri în care s-au impus gazdele! Așa arată bilanțul primei etape a returului Ligii a IV-a ialomițene. După o iarnă agitată pe piața transferurilor, primele două clasate reușesc să se mențină pe poziții, cu toate că nu le-a fost deloc ușor. Liderul Bărăganul Ciulnița a trecut la limită de ultima clasată, Unirea Ion Roată, în vreme ce Recolta Gheorghe Doja a trecut cu 1-0 de un adversar ceva mai dificil, FC Urziceni. Prima surpriză o găsim la Munteni Buzău, unde ocupanta locului 3 nu izbutește decât un egal pe teren propriu în fața echipei de pe locul 14, Unirea Grivița. Amara a pornit returul cu dorință clară a situației din clasament. Din păcate, primul... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 18:05 (5172 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-CNOT Iași 33-18 (15-13)

Două reprize distincte

HCM Slobozia a trăit periculos prima repriză a meciului cu tinerele handbaliste de la CNOT Iași, dar s-a desprins categoric în partea secundă. Firește, nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei, dar în startul partidei au existat semnale de alarmă. Andreea Sandu de la oaspeți a semănat ceva pa­nică în apărarea slobozeană, în vreme ce portarul Iustina Popa a oprit mai multe acțiuni ale HCM cu parade de efect. În minutul 17, tabela arăta un neverosimil 9-6 pentru oaspete și, chiar dacă meciurile precedente arătau clar că diferența de valoare este net în favoarea Sloboziei, în tribune au început să apară zumzete de neîncredere. Abia în finalul primei reprize s-a consemnat desprin­derea prin... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:40 (4652 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Fotbal feminin

«Cupa Mărțișor», la a II-a ediție

Sala de sport a Liceului «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a găzduit sâmbătă, 2 martie a.c., a II-a ediție a «Cupei Mărțișor», competiție de fotbal feminin organizată de Clubul Activ Slobozia. Pe lângă echipa gazdă, la acest interesant turneu a mai parti­cipat Dream Team București, Progresul Spartac București, Carmen București, Viitorul Călărași și Girls Team Teleorman. Competiția a cuprins două categorii: cea a fetelor sub 18 ani și cea a jucătoarelor sub 15 ani. A fost un maraton fotbalistic care a demonstrat încă o dată că fotbalul feminin reprezintă o ramură sportivă care captează tot mai mult atenția microbiștilor. Și pentru că întotdeauna trebuie să existe un câștigător, la categoria «... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2019, 17:15 (4068 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 15:15
(4892 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 20:50
(4847 vizualizări - 9 comentarii)


Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Agenția Județeană pentru
Ocuparea Forței de Muncă Ialomița

va organiza în data de 12 aprilie 2019
«Bursa Generală
a Locurilor de Muncă»
,
eveniment ce va avea loc la Slobozia
-Centrul Cultural UNESCO
«Ionel Perlea», începând cu orele 9,00
În vederea participării
la această acțiune,
persoanele aflate în căutarea unui
loc de muncă sunt așteptate
să se înscrie la sediul
Agenției Locale Slobozia,
str. Matei Basarab, bl. F1, parter
sau la Punctele de Lucru din
Urziceni, Fetești și Țăndărei
Agenții economici care dispun de
locuri de muncă și doresc încadrarea
de personal calificat sau necalificat,
sunt așteptați să depună
oferta de locuri de muncă vacante
la sediul AJOFM Ialomița
sau la sediile punctelor de lucru,
precum și la adresa de
e-mail [email protected]
sau fax 0243/231.785
Pentru relații suplimentare,
vă puteți adresa
AJOFM Ialomița la numerele de
telefon 0243/231.809, 0243/230.224
sau direct în locațiile susmenționate

4 Aprilie 2019, 20:40


Slobozean cercetat pentru «deținere ilegală de arme»

Un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru «deținere ilegală de arme». Bărbatul în cauză deținea o pușcă de vânătoare cu alice, deși avea suspendat dreptul de deținere ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pesticide expirate

Administratorii a două firme din Ialomița sunt cercetați pentru comiterea infracțiunii de neluare a măsurilor corespunzătoare de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:40
(4357 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați, de 20 și 40 de ani, din Slobozia, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce circulau ilegal pe drumurile publice. Primul bărbat, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:35
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delincvenței juvenile la Grivița

Peste 300 elevi de la 7 unități de învățământ gimnaziale și postliceale și 18 repezentanți ai unităților școlare au participat la activități de prevenire a delincvenței juvenile și victimizarea minorilor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:30
(5487 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5877 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4773 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7534 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3681 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4473 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4408 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...