Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă internă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în cazul femeii omorâte de gripă

Anchetă internă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în cazul femeii omorâte de gripă

UPDATE În cauză s-a deschis o anchetă penală

Conducerea Spitalului Județean de Urgență Slobozia a declanșat luni, 21 ianuarie 2019, o anchetă internă în cadrul unității medicale. Verificările au legătură cu cazul femeii de 45 de ani din Slobozia care a murit din cauza unei infecții cu virusul gripal AH1N1. Pacienta s-a prezentat de două ori la Unitatea de Primiri Urgențe, însă nu a fost internată deși se simțea rău. Femeia suferea de mai multe afecțiuni cardiace și nu era vaccinată antigripal.

Verificări amănunțite
Prin ancheta pe care o desfășoară, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia încearcă să descopere... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2019, 12:35 (73957 vizualizări - 55 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia majorează tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere

Primăria Slobozia majorează tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere

Administrația din Slobozia se pregătește să majoreze tarifele pentru colectarea deșeurilor menajere. Decizia se impune ca urmare a majo­rării tarifelor de depozitare în cadrul depozi­tului de deșeuri deținut de către Vivani Salubritate. Proiectul de hotărâre va fi supus aprobării plenului în cadrul ședinței Consi­liului Local Slobozia de la sfârșitul lunii ianuarie 2019. Pentru populație, majorarea va fi de 0,30 lei de persoană lunar.

Un an mai scump pentru slobozeni Vivani Salubritate a anunțat majorarea tarifelor de depozitare a deșeurilor menajere în 2019. Conform informațiilor oficiale... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2019, 10:05 (9716 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doi ialomițeni au fost omorâți de virusul gripal AH1N1

Doi ialomițeni au fost omorâți de virusul gripal AH1N1

Gripa din acest sezon rece a făcut două victime în județul Ialomița. Este vorba despre o femeie de 45 de ani din Slobozia și un bărbat de 40 de ani, din zona municipiului Urziceni. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au explicat faptul că ambii pacienți sufereau și de alte afecțiuni medicale, starea lor agravându-se din cauza bolilor asociate. Testele de laborator au confirmat faptul că cei doi ialomițeni omorâți de gripă au fost infectați cu virusul AH1N1.

Au murit sub ochii medicilor
În cazul femeii de 45 de ani din Slobozia, rapoartele specialiștilor arată... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2019, 12:48 (8606 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

oamenii partidului

Indiferent de partidul ce a câștigat alegerile, oamenii acestuia au fost recompensați cu funcții. Indiferent dacă aveau sau nu habar de instituțiile unde au fost proțăpiți, oamenii partidului au fost instalați și re­munerați potrivit funcțiilor ocupate. Cutuma nu a fost inventată cum s-ar crede de social-democrați, reminescențele acesteia fiind înrădăcinate în urmă cu zeci de ani, când Partidul Comunist își instala propagandiștii în funcții după competențe știute doar la nivel de Comitet Central. Social-democrații au desăvârșit metoda, țărăniștii au preluat-o, în timp ce liberalii sau democrat-liberalii au perfec­ționat-o. Cutuma instalării oamenilor de partid în posturi funcționează și în prezent... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2019, 11:05 (5737 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Mama Gica muncește de 78 de ani

Mama Gica muncește de 78 de ani

«Când o să mor, vreau să mă ia Dumnezeu din picioare. Nu vreau să zac și să supăr copiii. Asta e ultima mea dorință pe lumea asta!»

Avea 7 ani când a croșetat prima pereche de ciorapi «pentru bărbații din război...». De atunci au trecut 78 de ani! Și mama Gica de la Albești nu s-a oprit niciodată din treabă. Așa s-a învățat și altceva nu știe: «Nu pentru mine, maică, mie nu-mi mai trebuie... Pentru nepoți!»

Mama Gica și viața ei
O cheamă Moise Georgeta și vara vinde flori Sloboziei. Dar acum e iarnă și frigul îi degeră mâinile. Dar ea nu vrea să simtă că vine tocmai de la Albești... Are în coșniță douăsprezece ouă, trei perechi de ciorapi croșetați, de lâna co­lorată, și două veste pentru bărbați. Dar clientul... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2019, 12:25 (7746 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ferma de aplaudaci

Vocile Ialomiței

Ferma de aplaudaci

Aplaudacul, sau după denumirea latinească gelatinus amorphus, este un nevertebrat crescut, dresat, hrănit și needucat în fermele politice. El este apreciat pentru capacitatea lui de a face zgomot. Astfel, când aude glasul fermierului, adică al stăpânului politic, aplaudacus amorphus se ridică pe membrele din spate și cu cele din față începe să le izbească una de alta, exprimându-și frenetic entuziasmul când își aude stăpânul regurgitând vreun discurs. Datorită fle­xibilității lui, gelatinus amorphus poate fi introdus într-o eprubetă, într-un ibric, într-o caserolă, într-o halbă de bere sau într-o oală de noapte, unde nevertebra­tul se acomodează rapid, atingând instantaneu... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2019, 18:25 (7493 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rată crescută a mortalității infantile în Ialomița

Rată crescută a mortalității infantile în Ialomița

O statistică oficială a Organizației «Salvați Copiii» arată că Ialomița se numără printre județele cu o rată crescută a mortalității infantile, de 7,8 la mie în ultimul an. Principala cauză a acestui fenomen o reprezintă nașterile premature, dar și lipsa de dotări a secțiilor de neonaotologie din cadrul unităților me­dicale.

Copiii mor înainte de a împlini un an
Mortalitatea infantilă reprezintă numărul deceselor înregistrate în rândul copiilor cu vârste cuprinse între 0 și 1 an pe parcursul unui an calendaristic. Potrivit calculelor făcute de Organizația «Salvați Copiii», Ialomița... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2019, 11:35 (4793 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Despăgubiri de 6,5 milioane de lei pentru crescătorii de porci din Ialomița

Despăgubiri de 6,5 milioane de lei pentru crescătorii de porci din Ialomița

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a dat publicității valoarea sumelor acordate sub formă de despăgubiri crescătorilor de porci ale căror animale au fost sacrificate în scop preventiv pentru a se evita răspândirea viru­sului Pestei Porcine Africane. Estimativ, aceștia au primit din partea ANSVSA 6,5 milioane de lei. Datele arată că în Ialomița au fost uciși porcii din peste 2800 de gospodării. De la debutul bolii și până în prezent au fost confirmate oficial 125 de focare de boală.... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2019, 17:40 (5642 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Poveste de iarnă

Poveste de iarnă

A fost odată ca niciodată o primărie de oraș european (când și-or vedea nepoții copiilor noștri ceafa!). Și primăria asta avea departament juridic mândru și frumos, de la soare te puteai uita, dar la procesele pierdute sistematic de către juriștii ei ba. Și vremea trecea, lefurile se măreau, iar primarul se dedulcea la Piersicuțele pe care le angajase în instituție, căci era tânăr și becher, iar lumea era toată a lui până la alegerile din 20-20. Până într-o zi, la început de iarnă, când șeful Departamentului Juridic, fost director la Cancelaria Prefectului, a decis că unde merge mia merge și suta... Și a reușit să-i facă concurență șefului său direct, angajând la rândul lui o Piersică adusă prin... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2019, 17:10 (7556 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia bea apă cu Trihalometani

Cutremurul din octombrie 2018, găsit «vinovat» de directorul Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu

Slobozia bea apă cu Trihalometani

Apa distribuită în rețea locuitorilor din Slobozia are din nou pro­bleme de potabilitate. Conform ultimului buletin de analize, eliberat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, în luna decembrie 2018 au fost descoperite concentrații peste limita admisă de Trihalometani, substanțe care pot provoca mai multe tipuri de cancer. Până acum nu se cunoaște cauza care a produs această situație, însă administratorii Urban Slobozia nu exclud ca depășirile să fi fost gene­rate de cutremurul de pământ produs la sfârșitul lunii octombrie 2018...

Pericolul de la robinete Potrivit reprezentanților... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2019, 17:15 (10150 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar opt ialomițeni și-au găsit de muncă prin EURES

Doar opt ialomițeni și-au găsit de muncă prin EURES

La sfârșitul anului 2018, în evi­den­țele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5063 șomeri, rata șomajului fiind de 5,35%. Din totalul de 5063 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Ialomița, 929 erau beneficiare de indemnizație de șomaj, iar 4134 erau șomeri neindemnizați. Chiar dacă, în decursul anului 2018, AJOFM Ialomița a organizat 8 burse a locurilor de muncă pentru a veni în sprijinul oamenilor...

Serviciul EURES nu e pentru noi
Cel mai căutat eveniment al AJOFM rămâne Bursa generală a locurilor de muncă. Aceasta a fost organizată... [citește_tot_articolul]

16 Ianuarie 2019, 13:05 (5266 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal cu droguri de risc la Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni

Scandal cu droguri de risc la Liceul Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni

Trei elevi ai Liceului Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni sunt inculpați într-o anchetă a procurorilor Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia. Aceștia sunt acuzați că au înființat culturi de cannabis, iar apoi vindeau drogurile rezultate în urma procesării plantelor pe holurile unității de învățământ. Doi dintre ei sunt trimiși în judecată sub control judiciar, în timp ce al treilea și-a recunoscut faptele în fața magistraților Tribunalului Ialomița.

Droguri vândute în incinta școlii
Potrivit actelor... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2019, 18:25 (27422 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia a achiziționat utilaje de deszăpezire de 152500 de lei

Sărărițe computerizate pentru străzile orașului

DADP Slobozia a achiziționat utilaje de deszăpezire de 152500 de lei

La începutul anului 2018, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia anunța că va achiziționa utilaje de 6 milioane de lei. La un an distanță, directorul Valeriu Roșca se mulțumește cu niște «sărărițe computerizate»...

Un eșec cosmetizat Anul 2018 se anunța unul bun pentru DADP Slobozia. Proaspăt numit, directorul Valeriu Roșca susținea că va achiziționa prin licitație publică 12 utilaje în valoare de 6,027 milioane de lei. La sfârșitul lunii septembrie 2018, procesul de achiziție a fost ratat iar dotarea DADP cu utilaje noi de desză­pezire pentru iarna anului 2018 a fost... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2019, 18:05 (5458 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Eduard Dragomir, argint la Naționalele de Cadeți

Scrimă

Eduard Dragomir, argint la Naționalele de Cadeți

Săptămâna trecută s-a desfășurat Campionatul Național de Sabie adresat cadeților. Această competiție a scos în prim plan un nou nume aparținând Școlii de Scrimă slobozene. Eduard Dragomir a explodat pe planșa acestui turneu și a terminat în postura de vicecampion. «Un rezultat excelent, în maniera celor obținute în anii trecuți de Răzvan Stănescu și George Dragomir. Eduard a dat în sfârșit frâu liber adevăratului său potențial... Mă bucur pentru el, este un băiat care muncește temeinic și pe care sper să îl avem cât mai curând în echipa CSM Unirea Slobozia!» ne-a declarat profesorul Marin Cruțu. În aceeași competiție, Liviu Lepădătescu a terminat pe locul 6. Din păcate, în competiția pe echipe... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2019, 17:20 (4018 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Reunire fără nume noi

bonus: Noi isprăvi ale Grupei 2005

Unirea Slobozia a luat startul pregătirii în vederea returului actualei ediții de Campionat. Enache Costea se bazează pe aceiași jucători cu care a lucrat în tur, excepție făcând portarul Cătălin Postoaie, în locul căruia a fost promovat în lotul mare juniorul Rareș Petre, de 16 ani. La capitolul noutăți nu avem, deocamdată, nicio mișcare... De altfel, suporterii nu trebuie să se aștepte la mutări spectaculoase, bugetul restrâns nepermițând acest lucru. În aceste condiții, omo­genitatea ar putea fi punctul forte al echipei noastre în retur. Pe lângă aceasta, pentru pregătirea tehnico-tactică s-a parafat o serie de meciuri amicale cu adversari destul de puternici pentru acest nivel. Se va începe... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2019, 16:50 (4963 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă un pas mărunt trecut cu brio

Handbal, CNOT Iași-HCM Slobozia 19-39

Încă un pas mărunt trecut cu brio

HCM Slobozia a învins în de­pla­sare la CNOT Iași într-un meci contând pentru etapa a 11-a a Campio­na­tului Ligii Secunde. Important nu este faptul că echipa lui Gheorghe Covaciu a obținut o nouă victorie, ci maniera în care a făcut-o. Față de ultima confruntare cu Iașiul, în care s-au impus relativ greu, handbalistele noastre au fost mult mai concentrate. În ciuda faptului că au alcătuit un lot de numai 9 jucătoare valide, ialomițencele au tratat responsabil fiecare fază și au obținut un succes clar, în conformitate cu diferența de valoare dintre cele două garnituri. S-a încheiat 39-19 pentru HCM Slobozia, iar echipa noastră se menține confortabil în poziția de lider, la 7 puncte distanță de... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2019, 16:15 (4415 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alexandra Iordache, campioană națională

Tenis de câmp

Alexandra Iordache, campioană națională

În 2013, Campionatul Național adresat tenismenilor sub 16 ani a fost găzduit de Slobozia. La fete a triumfat Gabriela Ruse, cea care peste 5 ani avea să pătrundă pe tabloul principal de la US Open. La început de 2019, Slobozia iese din nou în evidență, dar de data aceasta cu reușita unei sportive pe care profesorul Ion Savu paria de ani buni: Alexandra Iordache. O fată talentată, descoperită și șlefuită în «grădina» CSS Slobozia și aclimatizată pentru performanță în «sera» CSM București... «Mă bucur că, în 2017, când eram directorul CSS Slobozia, i-am aprobat Alexandrei Iordache transferul la CSM București. Astfel, ea a putut să facă un pas important în carieră, aspect care nu i-ar fi fost la... [citește_tot_articolul]

15 Ianuarie 2019, 15:10 (6510 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Daniel Crunțeanu, secretar de stat la Agricultură în locul lui Alexandru Potor

Rocadă pe cutumă

Daniel Crunțeanu, secretar de stat la Agricultură în locul lui Alexandru Potor

Daniel Crunțeanu este propunerea PSD Ialomița pentru funcția de secretar de stat la Ministerul Agriculturii, vacantată după demisia lui Alexandru Potor. Până acum, acesta a ocupat funcția de director general adjunct în cadrul Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale.

Ține-ți minte... Daniel Crunțeanu este consilier județean PSD și, până mai ieri, a fost director general adjunct la Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Mai nou, a devenit propunerea PSD Ialomița pentru ocuparea funcției de secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. Funcția a fost vacantată... [citește_tot_articolul]

14 Ianuarie 2019, 09:55 (11370 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mașină a Spitalului Slobozia, implicată într-un accident la Dridu

Mașină a Spitalului Slobozia, implicată într-un accident la Dridu

Joi, 10 ianuarie a.c., în jurul orelor 5,00, o mașină a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ce transporta un pacient dializat a fost implicată într-un accident în zona localității Dridu. Șoferul autovehiculului se afla la începutul cursei când, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile și a carosabilului înghețat, a pierdut controlului volanului și a derapat. «Sunt bine și pacienta, și șoferul... Nu mă interesează mașina, ci oamenii!» a declarat Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.... [citește_tot_articolul]

12 Ianuarie 2019, 10:10 (7496 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De la Președinția Consiliului UE la carmangeria din colț

De la Președinția Consiliului UE la carmangeria din colț

Începem anul la pas, alăturând două poze aparent fără legătură. Prima a fost făcută miercuri, 9 ianuarie 2019, în fața Prefecturii Ialomița, «boborul» care cască gura în fața instituției fiind anunțat că România a preluat Președinția Consiliului Uniunii Europene. «Proiectul aparține Ministerului de Interne, iar bannerul are rolul de a marca evenimentul...» ne-a declarat ușor iritat prefectul Gigi Petre. Cea de-a doua fotografie a fost realizată de un localnic și surprinde autoturismul președintelui Victor Moraru, președintele ialomițenilor de pretutindeni și filo-european până în vârful pantofilor stiletto cu care face naveta la Bruxelles. Am ales să le publicăm împreună pentru că ni... [citește_tot_articolul]

11 Ianuarie 2019, 11:25 (10317 vizualizări - 15 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
331 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București va organiza, în perioada ianuarie-februarie 2015, o selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:35
(5403 vizualizări - 0 comentarii)


Gest umanitar al polițiștilor din Țăndărei

Trei familii modeste din Țăndărei vor avea parte de Sărbători mai frumoase datorită polițiștilor din oraș. Oamenii legii au inițiat o campanie umanitară și le-au dăruit oamenilor sărmani un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:20
(4796 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, un mort și trei răniți!

Luni, 22 decembrie 2014, pe raza județului s-au produs 3 evenimente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei persoane.
Astfel, primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 16:10
(4940 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă locuri de muncă în agricultură în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunștința celor interesați că, la această dată, prin rețeaua EURES sînt disponibile 800 locuri de muncă în Spania, respectiv  lucrători ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 15:45
(9585 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul Trezoreriei

Trezoreria statului face cunoscut agenților economici, instituțiilor publice precum și populației că impozitele, taxele, contribuțiile și alte venituri care se încasează în numerar, datorate bugetului general ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 13:20
(6810 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Comerțul ilegal cu produse viniviticole, în vizor

Luni, 22 decembrie 2014, sub directa coordonare a Direcției de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii acționează, la nivel național, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2014, 12:15
(4963 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 800 de cărți noi pentru Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu»

În cadrul programului de granturi de carte BOOKS 4 YOUTH 2 și a campaniei «LĂSAȚI-MĂ SĂ ÎNVĂȚ!» din luna septembrie 2014, deschis pentru biblioteci, instituții de învățămînt, ONG-uri, și alte instituții ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 18:05
(6565 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Prețurile medii la produsele agricole

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii interesați că a fost aprobată Hotărîrea Consiliului Județean Ialomița nr. 97/2014 privind stabilirea prețurilor medii ale ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 17:30
(7694 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Bluetongue, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii/deținătorii de animale că, începînd din data de 02.12.2014, în România a debutat perioada liberă de vectori ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 16:50
(6897 vizualizări - 0 comentarii)


Programul de Sărbători la Oficiul Național al Registrului Comerțului

Vă informăm că programul de lucru al Oficiului Național al Registrului Comerțului și al oficiilor registrului comerțului de pe lîngă tribunale se va modifica în perioada Sărbătorilor de Iarnă ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:40
(8920 vizualizări - 0 comentarii)


Activități la Penitenciarul Slobozia în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Sărbătorile de iarnă reprezintă o perioadă marcată de o puternică încărcătură emoțională pentru deținuții Penitenciarului Slobozia. Cu această ocazie, la nivelul instituției au fost desfășurate mai multe ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:20
(5530 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Persoană rănită în urma unui accident rutier

O femeie în vîrstă de 47 ani a fost rănită după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un copac. Evenimentul s-a produs miercuri, 17 decembrie 2014, în jurul orei 14,40, pe DN2C, în ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 15:05
(8178 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Coșereni: Pește fără documente de proveniență

Polițiștii Secției Rurale Coșereni au depistat, în trafic, trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 31 și 38 de ani, domiciliați în municipiul Slobozia și județul Ilfov, în timp ce transportau cu un autoturism ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:45
(7355 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost aduși joi, 18 decembrie 2014, de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 13:20
(5130 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate

Polițiștii ialomițeni au efectuat în această săptămînă controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii», pe raza județului Ialomița, în urma acestora fiind ridicate în vederea continuării cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 12:10
(7097 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Prudență la cumpărături, de Sărbători

În această perioadă, premergătoare Sărbătorilor de Iarnă, cînd supermarket-urile, mall-urile, tîrgurile, piețele sînt aglomerate, în graba cumpărăturilor, Poliția ne recomandă să avem un comportament «preventiv ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2014, 11:05
(4249 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Campanie umanitară a polițiștilor ialomițeni

Peste 600 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor demara o campanie umanitară, cu ocazia Sărbătorilor de Iarnă. Oamenii legii vor oferi un sprijin material copiilor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2014, 20:35
(4586 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut la volan, a acroșat un alt vehicul

Poliția a fost sesizată vineri, 12 decembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:25
(6058 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 164 de șoferi sancționați, 16 permise reținute

În acest sfârșit de săptămînă, 12-14 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:20
(4837 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit în Franța, prins la Urziceni

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru infracțiuni contra persoanei și a patrimoniului, fapte comise în Franța. La data de 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:10
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben de ceață

Urmare a atenționării meteorologice de Cod Galben de ceață, în zona Moldovei, Dobrogei și în zonele de sud, Poliția Română recomandă tuturor participanților la trafic să respecte, cu strictețe, regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2014, 17:00
(2885 vizualizări - 0 comentarii)


Tragedie pe șoseaua către Slobozia Nouă. Șoferul unei mașini a murit într-un accident rutier!

Un tragic accident rutier s-a petrecut sîmbătă, 13 decembrie 2014, în zona cartierului Slobozia Nouă, al municipiului Slobozia. Șoferul de 36 de ani al unei mașini a murit pe loc. Din primele informații ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2014, 17:14
(15723 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale la comercianții de carne

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare  de 25000 de lei, în cadrul activităților desfășurate, la nivel național, pentru prevenirea evaziunii fiscale. Pe parcursul derulării ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2014, 15:50
(5065 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Tînăr de 17 ani, spulberat de un vehicul

Un tînăr de 17 ani a fost la un pas de moarte după ce a fost spulberat de un vehicul. Adolescentul traversase șoseaua prin loc nepermis. Cel care l-a acroșat pe adolescentul de 17 ani este un tînăr, de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:40
(4986 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au efectuat controale în cadrul acțiunii naționale «Foc de Artificii» pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate. Astfel, la punctele de lucru a 5 societăți comerciale de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2014, 21:05
(6013 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Spărgător de mașini, reținut de polițiști

Un tînăr, de 21 de ani, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, fiind acuzat de numai puțin de 12 furturi din autoturisme. Prejudiciul creat proprietarilor respectivelor mașini se ridică la 5600 de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 20:10
(6272 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi!

Bilanț îngrijorător al polițiștilor Serviciului Rutier Ialomița. Oamenii legii au în cercetare 3 accidente de circulație produse pe raza județului în ultimele 24 de ore! În urma evenimentelor rutiere, patru ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 19:20
(5097 vizualizări - 1 comentariu)


«Taina Sfântului Maslu», pelerinaj la Urziceni

«Taina Sfîntului Maslu», pelerinaj la Urziceni

Din anul 2009, la inițiativa părintelui Bogdan Ionuț Stancu, Protopop de Urziceni, s-a îndătinat obiceiul ca cei șapte preoți ai orașului de reședință a Protopopiatului să săvîrșească împreună Taina Sfîntului ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 15:15
(4554 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 7798 de șomeri în luna noiembrie

La finele lunii noiembrie 2014, rata șomajului înregistrată la nivelul județului Ialomița este de 7,37%, în creștere ușoară față de cea înregistrată la sfîrșitul lunii octombrie 2014, cînd s-a situat la ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 14:25
(4918 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 3 mașini distruse de un copac rupt de vînt

3 mașini au fost distruse din cauza unui copac doborît la pămînt de vîntul puternic, la Slobozia. De asemenea, arborele căzut a rupt și mai multe cabluri de electricitate, telefonie și televiziune. La locul ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2014, 13:20
(4595 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...