Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs cu «dedicație» pentru soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor?

Florentina Geanina Dobrică e ofițer economist

Concurs cu «dedicație» pentru soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor?

Soția șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor, Florentina Geanina Dobrică a fost declarată «admis» la concursul pentru ocuparea unei funcții de ofițer economist în cadrul Penitenciarului Slobozia. Ea a obținut nota 9,97, una dintre cele mai mari note din întreaga țară.

Concurs din «sursă externă» La sfârșitul anului precedent, și Penitenciarul Slobozia a anunțat că face angajări din «sursă externă». Cele două posturi scoase la concurs au fost de... ofițer economist. Procedurile de concurs au debutat în luna decembrie 2018, iar pe lista de candidați s-a înscris și soția directorului... [citește_tot_articolul]

10 Ianuarie 2019, 10:40 (20893 vizualizări - 36 comentarii)

SPORT

Cu Neptun Constanța și în Cupa României

Handbal, HCM Slobozia

Cu Neptun Constanța și în Cupa României

Marți, 8 ianuarie 2019, la sediul Federației Române de Handbal s-au tras la sorți Șaisprezecimile Cupei României la handbal feminin. Împerecherea echipelor este cel puțin ciudată, multe dintre confruntări punând față în față echipe din Liga Națională, în vreme ce în altele se vor bate pe un loc în Optimi echipe din divizia secundă. În ultima categorie se înscrie și HCM Slobozia care se va duela chiar cu partenera de serie, Neptun Constanța. Trupa dobrogeană e principala adversară a Sloboziei în Seria A și, totodată, singura echipă care a izbutit să le învingă pe elevele lui Gheorghe Covaciu. «Principala mea dorință la acestă tragere la sorți a fost aceea de a evita o deplasare lungă. Vom juca... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2019, 15:50 (5272 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătorul Viorica Mușat, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Judecătorul Viorica Mușat, noul președinte al Tribunalului Ialomița

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică recent lista candidaților admiși la concursurile organizate pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante în cadrul Tribunalului Ialomița și Judecătoriei Urziceni. Potrivit rezultatelor, cea mai mare instanță din județ va fi condusă de judecătorul Viorica Mușat, magistratul fiind declarat «admis» cu nota 8,59.

Tribunalul Ialomița are șefi noi
Posturile de conducere vacante în cadrul instanțelor și parchetelor au fost scoase la concurs de către reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii în luna noiembrie 2018. Recent... [citește_tot_articolul]

9 Ianuarie 2019, 11:10 (8943 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tânăr din Ograda, principalul suspect în ancheta taximetristului slobozean tâlhărit în județul Buzău

Prins de polițiști pe Aeroportul Otopeni

Tânăr din Ograda, principalul suspect în ancheta taximetristului slobozean tâlhărit în județul Buzău

Un tânăr de 28 de ani din comuna Ograda este principalul suspect al anchetei deschisă de polițiștii din Buzău în urma tâlhăriei comise pe raza comunei buzoiene Cilibia. El a fost identificat în această dimineață pe Aeroportul Internațional «Henri Coandă» din București, de unde intenționa să fugă în Franța.

Audiat de procurorii Parchetului Pogoanele
Potrivit informațiilor oficiale, un taximetrist din Slobozia, în vârstă de 61 de ani, a fost tâlhărit în noaptea de 5/6 ianuarie 2019, pe raza comunei Cilibia, din județul Buzău. Acesta a fost agresat de clientul său, un tânăr pe care... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2019, 14:53 (10105 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Cinism administrativ

Primăria Slobozia «sacrifică» 90 de preșcolari în numele interesului public

Primăria Slobozia a decis transferarea Grădiniței din cadrul Școlii «Sfântul Andrei» Școlii nr. 4 Slobozia. Decizia a fost adoptată fără consultarea profesorilor, în numele reorganizării unităților școlare pentru anul 2019-2020. Educatorii și părinții celor 90 de preșcolari care frecventează această grădiniță sunt revoltați și declară că vor ataca în instanță decizia. «Pretind că urmăresc interesul superior al copilului, dar tocmai acest interes este ignorat!» susține Elena Ghiță, directorul grădiniței.

Mintea de pe urmă a lui Mocioniu
În urmă cu două luni, în cadrul... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2019, 10:10 (13850 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Boboteaza 2019» cu Preasfințitul Vincențiu și Președintele Moraru

De Bobotează, Preasfințitul Vincențiu a slujit la Călărași, iar Președintele a călărit la Amara. Așa e datina de 10 ani și mai bine, de când Preasfințitul își păstorește frații întru Hristos, iar Președintele electoratul. Noi am fost și colo, și colo, ca să vă puteți bucura deplin de sărbătoare, prin aleșii noștri...

Vrednic este Președintele La Amara, Boboteaza e în crucea străzii celei mari. Pe dreapta biserica, pe stânga primăria veche de unde a plecat El, Președintele, de-a jurul poporul, iar în mijloc din nou El, călare pe Sara, iapa lui favorită. Sara ar avea 6 ani și El, Președintele... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2019, 11:20 (6603 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Prospecțiuni geofizice in Ialomița

Marți,18 decembrie 2018, la Căzănești, a avut loco întâlnire-dezbatere privind inițierea proiectului «Prospecțiuni Geofizice Tridimensionale Urziceni Sud 3D». La întâlnire au participat o parte dintre primarii localităților din perimetrul vizat de proiect: Gârbovi, Sfântu Gheorghe, Colelia, Balaciu, Munteni Buzău, Căzănești, Ciochina, Gheorghe Doja și Traian, alți reprezentanți ai administrației județene și locale, ai Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița și reprezentanții filialei din România ai firmei Hunt Oil Company of Romania, Dallas/Texas, condusă de Mark Wagley.

Avem un punct de plecare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2019, 11:20 (5266 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

În ultimii 3 ani

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a «înghițit» 15,8 milioane de lei

Aflat în administrarea Consiliului Județean Ialomița, Spitalul Județean Slobozia a beneficiat în ultimii 3 ani de fonduri enorme pentru funcționare și dezvoltare. 15,8 milioane de lei este suma pe care administrația județeană a acordat-o celui mai mare spital din Ialomița! Cei mai mulți bani au fost cheltuiți pentru achiziționarea de aparatură medicală. În ciuda investițiilor făcute, Spitalul Slobozia are în continuare secții care utilizează instrumente învechite. Mai mult decât atât, banii acordați de Consiliul Județean Ialomița nu au putut să rezolve criza acută de medici cu care unitatea sanitară se confruntă.

Investiție în Sănătate... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2019, 10:05 (7272 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Strada cu 3 proiecte sistate la Slobozia

Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Anul acesta, Cartierul «Gării Noi» din Slobozia a împlinit 10 ani de la înființare. Și tot atâta timp a trecut de când tinerii care și-au ridicat case aici aș­teaptă utilitățile promise de au­torități. Până acum, sunt doar promi­siuni. Iar în luna decembrie 2018, Cartierul arată tot ca un șan­tier, cu curțile caselor pline de apă și drumurile de acces impracticabile...

Cetățean vs autorități Strada Walter Mărăcineanu este una dintre străzile Cartie­rului «Gării Noi». Iar problemele cu care se confruntă locatarii de pe această stradă sunt vechi de 10 ani... La începutul anului 2018,... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2019, 11:25 (7738 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Bilanțul PNDL2 în Ialomița

Oficial, Ialomița a ocupat  locul 10 în topul alocărilor bugetare prin Programul Național de Dezvoltare Locală 2, cu o sumă de 813,75 milioane de lei. În realitate, nivelul de absorbție la nivelul anului 2018 nu depășește 50 milioane de lei, adică mai puțin de 5% din suma totală alocată. Primarii comunelor ialomițene se declară însă optimiști și speră ca fondurile să fie absorbite până la viitoarele alegeri. Optimismul edililor locali nu este împărtășit de către Victor Moraru, președintele Consiliului Ju­dețean Ialomița. «Orizontul de așteptare pentru finalizarea acestor investiții este anul 2023!» a declarat el în mod repetat.

Orizontul de așteptare al județului... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2019, 10:20 (5620 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Orașul Băneasa a redevenit comună. Orașul Căzănești așteaptă până la noi ordine!

Miercuri, 19 decembrie 2018, senatul României a aprobat trecerea orașului Băneasa (Constanța) la statutul de comună. Orașul Căzănești așteaptă de ani buni acest statut, procedura de validare fiind blocată. Ultima dată, senatorul PSD Marian Pavel declara la începutul anului 2018: «Am retrimis proiectul de lege la Comisie și vreau să îi ajut!». Între timp, Marian Pavel a ajuns președintele PSD Ialomița și a uitat...

Unanimitate pentru orașul Băneasa
Miercuri, 19 decembrie 2018, Senatul României a adoptat cu unanimitate de voturi propunerea legislativă privind trecerea orașului... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2019, 11:25 (9829 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Scrimă, profesor Marin Cruțu

«În 2018, performanțele au depășit calculul hârtiei!»

Final de an în spor­tul ialomițean... Și, oricum ai face bilanțul, performanțele din scrimă țin din nou capul de afiș! De altfel, acest aspect se va vedea și la Gala Sportului Ialomițean, eve­niment care se va des­fășura vineri, 21 decembrie 2018, orele 16,00, la Sala «Europa». Cel puțin doi sabreri vor fi pe podium, așa cum se întâmplă aproape an de an... Alături de profesorul Marin Cruțu, artizanul din zona tehnică a acestor performanțe, am creionat o trecere în revistă a celor petrecute în 2018 și a perspectivelor pentru 2019. Cu siguranță, scrima va continua să fie în avangarda fenomenului, iar obiectivul ar trebui să-l constituie cucerirea unei medalii la un Campionat European sau Mondial... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2018, 10:10 (3482 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (IV)

Dezvăluirile lunii octombrie
În octombrie, Primăria Slobozia a decis să cheltuie 3,5 milioane de euro pentru a construi un cimitir nou. Proiectul de hotărâre a iscat un adevărat scandal la nivelul Consiliului Local, motiv pentru care inițiativa a fost retrasă de pe ordinea de zi la cererea primarului Adrian Mocioniu. În aceeași lună, administrația județeană a decis să aloce 4 milioane de lei pentru potabilizarea apei din Slobozia. Astfel de demersuri administrative au mai existat, însă toate au eșuat pentru că apa de la Slobozia continuă să aibă probleme de potabilitate... Preocupat de situația apei din Slobozia, Președintele Victor Moraru... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2018, 11:20 (8196 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (III)

Investițiile lunii iulie
În județul Ialomița, luna iulie a fost guvernată de proiecte investiționale de anvergură. Unul dintre acestea viza reparația podului rutier peste râul Ialomița din Slobozia, pe care Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere s-a angajat să-l repare cu 2,8 milioane de lei. De asemenea, reprezentanții RAJA Constanța au organizat o dezbatere publică la care au participat edilii ialomițeni care au de­rulat investiții în colaborare cu societatea. Tema­tica întâlnirii oficiale a vizat-o finalizarea lucră­rilor de investiții desfășurate în cadrul proiectului «Reabilitarea și modernizarea siste­mului de alimentare cu apă și canalizare în re­giunea Constanța-Ialomița»... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2018, 12:05 (9110 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (II)

Salarii imense pentru oamenii Președintelui, în aprilie
Pentru că sunt ascultători și obedienți, directorii instituțiilor publice aflate în subordinea Consiliului Județean Ialomița primesc salarii pe măsură. Cele mai mari salarii sunt ale Marianei Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, și Larisei Mihai, administratorul public al județului. Mariana Iancu primește un venit lunar de 21 mii de lei, în timp ce Larisa Mihai încasează 17 mii de lei. Mai mult, Consiliul Județean Ialomița a cheltuit 107 mii de lei pentru ca 50 de funcționari publici din cadrul instituției să beneficieze de cursuri de perfecționare, desfă­șurate... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 16:15 (8899 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«investiții»

«Doar noi suntem capabili!». Un dicton după care, încă de la înființare, se ghidează pesediștii. Căci, după cum o confirmă realitatea, ei și numai ei sunt destoinici să conducă și să realizeze planuri de dezvoltare pe cel puțin 10 ani... Astfel, investițiile lor se lasă «moștenire», de la un mandat la altul. Gândiți-vă, spre exemplu, la vestitul Pod de la Dridu. O lucrare la care fostul pre­ședinte Silvian Ciupercă a moșmondit câțiva ani buni, a apărut pe turnantă actualul președinte Victor Moraru, care a decis să demoleze ceea ce se executase, și, pe alți bani, a reluat-o. Pe ea, pe lucrare! Un alt exemplu răsunător este investiția din Piața Revoluției, inițiată de Gabi Ionașcu, parafată și demarată... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 12:20 (3741 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 14:40 (11297 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... ... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 10:10 (7143 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2018, 12:35 (4186 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

„Vă binevestesc vouă bucurie mare!”

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a binecuvântat și învrednicit Preabunul Dumnezeu să parcurgem în pace acest urcuș duhovnicesc, care este Postul Crăciunului, primul mare post din acest An Bisericesc, mergând spre Betleemul Iudeii, locul unde s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos, Mesia cel prezis de profeți.
Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului, „Soarele dreptății”, are loc după solstițiul de iarnă și coincide cu momentul... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2018, 10:05 (4526 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: «Pescari» cercetați penal

Un bărbat de 38 ani, din Făcăeni a fost prins de polițiști în timp ce transporta mai multe kilograme de pește din specia plătică și caras, dar și o plasă monofilament. S-a întîmplat sîmbătă, 17 martie a ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 21:49
(10615 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: S-a înecat în bazinul de colectare a apei!

Sîmbătă, 17 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru căutarea trupului neînsuflețit al unui bărbat de 58 ani, din Țăndărei, care alunecase într-un bazin de colectare apă ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 15:43
(9237 vizualizări - 4 comentarii)


Rădulești: «Artă populară și tradiție folclorică»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria Rădulești și Căminul Cultural Rădulești organizează duminică, 25 martie 2012, ora 11,00, manifestarea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 15:31
(9668 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Zilele Nichita Stănescu»

În organizarea Primăriei Urziceni și a Societății Culturale «Apollon», în perioada 29-31 martie 2012, vor fi organizate «Zilele Nichita Stănescu». Astfel, la sala de ședințe a Primăriei Urziceni și la ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 08:25
(7049 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: A dispărut de la domiciliu

Jilavele: A dispărut de la domiciliu

În cursul lunii ianuarie, polițiștii Secției Jilavele au fost alertați cu privire la dispariția de la domiciliu a lui Bandăr Constantin, de 61 ani. Verificările ulterioare au demonstrat că bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:59
(9260 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț din locuințe, prins de polițiști

Un bărbat de 37 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiștii din localitate pentru furt calificat în formă continuată. Suspectul, în perioada ianuarie-martie 2012, a furat din trei locuințe situate la ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:51
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minori prinși la furat șine de cale ferată

Trei minori, cu vîrste cuprinse între 12 și 15 ani, au fost prinși în flagrant de polițiștii din Urziceni în timp ce încărcau într-o căruță două șine de cale ferată, în lungime de 1,80 m, de pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:50
(6757 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Țăndărei: Prins de jandarmi încercând să vândă o drujbă

Țăndărei: Prins de jandarmi încercînd să vîndă o drujbă

Jandarmii au surprins un bărbat din Bărbulești în timp ce încerca să vîndă o drujbă la Țăndărei. Vineri, 16 martie a.c., în jurul orei 9.,30, jandarmii grupei de intervenție Țăndărei l-au surprins B. Daniel ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2012, 07:44
(7243 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Cu cuțitul la magazin

Un bărbat de 35 ani, din Bordușani, a fost prins de polițiști în timp ce consuma băuturi alcoolice în apropierea unui magazin din localitate. Deoarece bărbatul avea un comportament suspect, polițiștii l ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:12
(14866 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani cuțit


Fetești: Tînăr prins în flagrant la furat

Miercuri, 14 martie a.c., polițiștii feteșteni au fost sesizați un localnic, de 26 ani, despre faptul că a surprins o persoană care încerca să fure gardul de plasă ce împrejmuiește un teren pe care îl deține ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:12
(11901 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Armă deținută ilegal

O armă de tir cu aer comprimat de calibru 5,5 mm a fost confiscată miercuri, 14 martie a.c., la Urziceni. Arma se afla în posesia unui bărbat, de 42 ani, din localitate care nu avea drept de deținere. ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:09
(12865 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: A rămas fără pensie după ce a fost înșelat

Miercuri, 14 martie a.c., un bărbat de 69 ani, din Manasia, a sesizat Poliția Urziceni cu privire la faptul că două persoane necunoscute l-au înșelat cu suma de 940 lei. Victima a povestit anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:09
(10497 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tigăi și aparate de masaj, confiscate de polițiști

Un tînăr de 28 ani, din Bărbulești, a fost prins miercuri, 14 martie, la Urziceni în timp ce se afla la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate. În urma controlului asupra mașinii polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 18:07
(8829 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat din curtea vecinului

Un bărbat de 65 ani, din București, a reclamat polițiștilor că din curtea locuinței ce o deține la Andrășești, persoane necunoscute au furat, în perioada 23 februarie-13 martie a.c., mai multe bunuri din ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:33
(9980 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoțul de stații de emisie-recepție, prins de polițiști

Un tînăr de 23 ani din Pantelimon-Ilfov a fost reținut miercuri, 14 martie a.c., de către polițiștii de investigații criminale ialomițeni, fiind acuzat de furt calificat. Pe numele individului anchetatorii ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:13
(7630 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 49 milioane lei, încasate la bugetul de stat

Potrivit datelor Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, «în luna februarie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 49,14 milioane lei, înregistrîndu-se o creștere cu ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:08
(7709 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Casele de amanet, schimb valutar și magazine de bijuterii, verificate de polițiști

«Peste 30 puncte de lucru ale caselor de amanet, schimb valutar și magazinelor de bijuterii au fost verificate în ultimele două săptămîni de specialiștii în sisteme de securitate din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:04
(8731 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: I-au furat gardul de sîrmă

Marți, 13 martie, o femeie de 77 ani, din Bordușani, a alertat Poliția sunînd la 112 susținînd că hoții i-au furat o porțiune din gardul de plasă de sîrmă. Ulterior, ancheta polițiștilor avea să demonstreze ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:03
(11933 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt gard


Stelnica: Beat la volan

Un autoturism condus de un bărbat de 53 ani a fost oprit de polițiști, în trafic, la Stelnica, pentru un control de rutină. Întrucît șoferul mirosea a alcool a fost testat cu aparatul Drager, dispozitivul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:02
(11027 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Au furat 3000 litri de motorină și au fost prinși

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 18 și 38 ani, sînt cercetați de polițiștii slobozeni pentru furt calificat. În realitate, polițiștii au depistat în trafic, la Munteni-Buzău, o autoutilitară, condusă ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 17:00
(12545 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției în zona Fetești

«Polițiștii din Fetești și cei ai Secției Rurale Stelnica au acționat miercuri, 14 martie a.c., în colaborare cu jandarmii ialomițeni pentru siguranța publică în zona unităților de învățămînt, prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2012, 16:48
(12818 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:43
(7607 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Componente de cale ferată, furate

În noaptea de 11/12 martie a.c., în jurul orei 24,00, polițiștii feteșteni au identificat un autoturism, condus de un localnic de 21 ani. Cu ocazia unui control de rutină, polițiștii au constatat că șoferul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:38
(12920 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Securitatea în muncă cu combustibilii gazoși, verificată

În perioada 22 februarie-2 martie a.c., reprezentanții Inspectoraului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat «Campania Națională, inițiată de Inspecția Muncii, privind verificarea modului în care se ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:37
(14606 vizualizări - 2 comentarii)


Reviga: A fost furat de prietenul de pahar

Un bărbat de 64 ani, din Reviga, a alertat polițiștii Secției de Poliție Rurală Grivița despre faptul că a fost victima infracțiunii de furt. Verificările ulterioare ale polițiștilor au demonstrat că suspectul ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:34
(11150 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga beție furt


Cosîmbești: Găini arse în incendiu

O anexă gospodărească a unui cetățean din Cosîmbești s-a aprins noaptea trecută, respectiv luni, 12 martie a.c., după ce proprietarul a aprins focul în interiorul încăperii, cu scopul de a afuma o cantitate ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:33
(14681 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți prinși de polițiști

Un feteștean de 20 ani este cercetat de polițiști pentru furt. Pe scurt, în perioada 5-10 martie, tînărul a furat mai multe obiecte metalice din curtea locuinței unui bărbat de 56 ani, din Slobozia, locuință ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:29
(14560 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți furt


Percheziții domiciliare pentru furt de lemne la Borănești și Bărcănești

Luni, 12 martie a.c., polițiștii au descins la locuințele a șase persoane, cu vîrste cuprinse între 26 și 55 ani, din localitățile Borănești și Bărcănești, suspecte de furt de material lemnos din cantoanele ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:29
(14780 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Identificarea animalelor, obligatorie

Potrivit datelor statistice ale DSVSA Ialomița, în cursul anului 2012 au fost efectuate 8 controale la Circumscripții Sanitar-Veterinare de asistență. Pentru deficiențele constatate, au fost aplicate 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:23
(10493 vizualizări - 1 comentariu)


2000 de somații emise de DGFP Ialomița

Peste 2000 de somații a căror valoare depășește suma de 2,8 milioane lei au fost emise doar în luna februarie 2012 de către reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, pe linia colectării ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2012, 18:22
(13220 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...