Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 14:40 (11299 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... ... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 10:10 (7152 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2018, 12:35 (4189 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

„Vă binevestesc vouă bucurie mare!”

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a binecuvântat și învrednicit Preabunul Dumnezeu să parcurgem în pace acest urcuș duhovnicesc, care este Postul Crăciunului, primul mare post din acest An Bisericesc, mergând spre Betleemul Iudeii, locul unde s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos, Mesia cel prezis de profeți.
Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului, „Soarele dreptății”, are loc după solstițiul de iarnă și coincide cu momentul... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2018, 10:05 (4581 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadouri pentru «nepoții» orașului

Faptele bune de la Centrul «Răsărit în amurg»

Cadouri pentru «nepoții» orașului

În apropierea Crăciunului, doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia s-au decis să facă un gest frumos și să aducă un zâmbet pe chipurile copiilor nevoiași din oraș. Doamnele au lucrat 27 de fulare și căciulițe pentru cei mici.

O «familie» unită Doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia sunt o adevărată familie. Au trecut de mult de prima tinerețe, dar au sufletele tinere și dornice să facă fapte bune. Vor să aducă zâmbetul pe fața tuturor, indiferent de vârstă. Fiecare după puteri. Dorina Ipate și Paraschiva Voicilă sunt doar două... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 13:10 (3801 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

«De Crăciun, fii mai bun, fii adevărat...»

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

Fotografia de mai sus este unicat. Ea a fost obținută prin metode specifice activităților reporte­ricești, pe vremea când Moș Victor Moraru nici nu visa că va ajunge de râsul renilor în toată Ialomița. Acum este! Motivul pentru care o republicăm este însă altul... Este ultima fotografie în care președintele este surprins având... o față umană! Priviți-l, numai. E tânăr, senin, fericit chiar... Știe că e iubit pentru ceea ce e, nu pentru funcțiile administrative pe care le îm­parte, că e respectat pentru ceea ce reprezintă, nu pentru statutul de președinte, că nu e mințit, că nu-l urăște nimeni, că nu-i trădat, că nu trebuie să trădeze, să amenințe, să fure, Doamne ferește! Și exemplele ar putea... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 09:50 (6773 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Joi, 6 decembrie 2018, a III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește din inimă» a adunat în sala Casei Municipale de Cultură oameni de toate vârstele. Bătrânii noștri au fost în centrul atenției. Pentru a le oferi un zâmbet de Crăciun, voluntarii Crucii Roșii, sub coordonarea directorului Valentina Hornea, împreună cu Societatea Culturală «Apollon» au reușit să devină Moș Crăciun pentru bâtrânii nevoiași. Concret, peste 3000 de lei au fost transformați în necesarul umplerii mesei de Sărbători...

3250 lei pentru 60 de bunici
A III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 17:20 (2969 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

EXPUR sprijină Educația

EXPUR sprijină Educația

Pentru prima dată, în 2018, Banca Mondială dedică «The World Development Report» complet Educației, într-un moment extrem de bine ales. Trăim vremuri de creștere rapidă, societatea este într-o transformare profundă, astfel că Educația este, mai mult ca oricând, critică. EXPUR a ales să sprijine comunitatea locală de mulți ani, prin acțiuni pe multe direcții, având în sistemul de credințe că binele trebuie să meargă înspre educația și susținerea copiilor. Suportul financiar și implicarea merg către Orfelinatul din Slobozia, Colegiul Național «Mihai Viteazul», pentru participarea trupei de teatru în limba franceză la diferite concursuri internaționale... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 14:20 (4027 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

A durat 90 de minute! Cât un meci de fotbal! S-a intitulat «Gala Sportului Ialomițean 2018» și a strâns în sala Europa aproape tot ce are de oferit fenomenul. Au urcat pe scenă peste 100 de sportivi. Au primit diplome sau plachete mai toți antrenorii și conducătorii de club, chit că au performat sau au uitat de mult s-o facă. Amfitrionul Marin Cruțu a găsit cuvinte frumoase pentru toată lumea și, în final, impresia lăsată a fost pozitivă. S-a aplaudat, s-au adresat mii de mulțumiri de la microfon și, conform tradiției, s-a scrâșnit din dinți în culise. Ba că un sportiv nu a fost inclus în «Top 10», ba că «avem vitrina plină de cupe, iar performanța nu se face mâncând diplome. Alte județe știu... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2018, 18:06 (4955 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Miercuri, 19 decembrie 2018, administrația locală din Fierbinți-Târg a semnat un contract în valoare de 16 milioane de euro, în baza căruia în oraș se va contrui un imens studio de film. Investiția se întinde pe o suprafață de peste 30 de hectare și va aduce numeroase beneficii comunității locale.

Producții cinematografice la Fierbinți-Târg
Firma care investește în studioul de film din Fierbinți-Târg se numește Frame Film, aparține regizorului Dragoș Buliga, și produce serialul de mare succes «Las Fierbinți», difuzat de postul comercial de televiziune ProTv. Studioul se întinde... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2018, 18:05 (18864 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestat pentru «pornografie infantilă» la Slobozia

Minoră filmată și obligată să practice sado-masochismul

Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost arestat la solicitarea organelor judiciare sub acuzația de pornografie infantilă. Se pare că acesta ar fi avut obiceiul de a o filma pe iubita sa minoră în timpul unor partide de sex ieșite din comun. Cel mai pro­babil tânărul va fi supus unei expertize psihiatrice.

Imaginile i-au îngrozit pe anchetatori Ancheta la care facem referire a debutat după ce rudele apropiate ale victimei tânărului acuzat de pornografie infantilă ar fi sesizat organele judiciare în baza unei plângeri. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare la apartamentul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 20:10 (10485 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Lupte libere

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Federația Română de Lupte și-a premiat la Poiana Brașov sportivii care în 2018 au obținut performanțe europene sau mondiale. Printre cei re­compensați s-au numărat și luptătoarele CS Amara, Nicoleta Băjan și Steluța Subțirică, alături de cel care le-a descoperit și promovat în competiții, antrenorul Marian Moraru. Reamintim că, în 2018, Nicoleta Băjan a obținut titlul de Campioană Balcanică și bronzul la Campionatul European. Steluța Subțirică s-a încununat cu medalia de bronz atât la Campionatul Balcanic, cât și la cel european. «La categoria de vârstă sub 15 ani, Federația Română de Lupte a premiat cinci sportivi, doi dintre aceștia aparținând clubului nostru! Mă bucur foarte mult pentru ele... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:25 (3909 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală la Buzău

Handbal, HCM Slobozia

Înfrângere amicală la Buzău

bonus: Victorii pentru Junioare

HCM Slobozia a disputat la finele săptămânii trecute o partidă amicală în de­plasare contra Gloriei Buzău. Antrenată de Dumitru Muși, echipa buzoiană are în lot patru foste handbaliste ale Sloboziei: Mădălina Predoi, Alina Ilie, Andreea Mărginean și Alexandra Iovănescu. Cu toate că adversara e nimeni alta decât ocupanta locului 7 în Liga Națională duelul a fost echilibrat și doar câteva minute i-a lipsit Sloboziei să obțină un succes de moral. Deși a avut doar șapte jucătoare pe foaie, echipa lui Gheorghe Covaciu a condus cu 16-14 la pauză și a cedat inițiativa abia în minutul 57. Buzoiencele s-au desprins și au învins cu 32-29. «În acest moment pot spune că suntem cu adevărat o echipă! Am prestat... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:15 (3184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

Compania Midas a luat naștere în 1993, la Urziceni, din inițiativa a trei acționari: Dan Pavunev, Thomas Schuster și Mircea Maftei. Numele companiei, inspirat din inițialele celor trei fondatori, a produs o interesantă analogie cu Regele Midas, care transforma tot ce atingea în aur. Iar analogia s-a dovedit a avea acoperire în realitate.
După câțiva ani de încercări, Midas a devenit un jucător important pe piața producției industriale, desfășurând activități de transporturi, servicii pentru telecomunicații, comerț cu echipamente electronice și electrotehnice... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 17:10 (4906 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Midas Urziceni

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea porcului (II)

Povestea porcului (II)

Vă povesteam săptămâna trecută cum a transformat primarul Adrian Mocioniu polițiștii locali în vânători de porci pe terenul concesionat de Radu Paros lângă cimitir. Ei bine, povestea continuă, căci edilul local, nemulțumit că agenții din dotare nu au reușit să-l amen­deze pe concesionar, a trimis potera DSV la locul faptei. Profe­sionist până în măduva funcției, inspectorul DSV i-a aplicat lui Paros o amendă ca să înțeleagă o dată pentru totdeauna cine e edilul-șef al ora­șului! Numai că, după cum puteți vedea în facsimil, exploatația nu-i aparține lui Paros, ci unui oarecare Andrei Nuș, angajat de 15 ani la firmă cu carte de muncă și taxele plătite la zi. Cum însă or­dinul nu se discută, inspectorul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 14:35 (9121 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Răsfățații administrației județene

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița sunt angajați pe baza unor «contracte de management». Însumată, valoarea acestor contracte se apropie de 1 milion de lei anual! Conform datelor oficiale, în fruntea listei de ma­nageri ai Consiliului Județean figurează Mariana Iancu, directorul Spitalului Județean Slobozia și Larisa Elena Mihai, administratorul public al județului Ialomița.

Niște brute de salarii bugetare Potrivit datelor oficiale, România este singura țară din lume unde salariile din sectorul public depășesc salariile din sectorul privat, respectiv... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 10:10 (14999 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

plata de Apoi

În 2018 PSD a dezgropat unul dintre sloganurile care au făcut carieră sub comuniști: «De la fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi...». Numai că, în absența eco­nomiei centralizate, a salamului cu soia și a pâinii pe cartelă, din principiul economic resuscitat de Liviu Dragnea&comp. s-a ales praful. Deficitul de 3% impus de UE nu mai poate fi ținut în frâu, fondul de salarii publice a ajuns la 81 miliarde de lei pe an, pensiile galopează către plafonul de 180 de miliarde promis în 2022, iar România intră în istoria omenirii deve­nind prima și singura țară în care salariul mediu de la stat (700 de euro) este mai mare decât cel din mediul privat (534 de euro)! Consecințele... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 13:55 (4072 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

Pomană administrativă pentru angajați

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

bonus: Crăciun de închiriat la Slobozia

În fiecare an, primarul Adrian Mocioniu își invită angajații la o «masă festivă» de Crăciun. Anul acesta, evenimentul va avea loc în două locații, respectiv la Taboo Events și Restaurantul Colibri. Cheltuielile se ridică la aproximativ 40 mii de lei și sunt suportate din bugetul local.

Angajați de-o prună și de două
În urmă cu o lună, administrația Mocioniu a achiziționat prin SICAP (Sistemul Elec­tronic de Achiziții Publice) «servicii organizare masă festivă de Crăciun». Potrivit informațiilor oficiale, câștigătorii sunt Taboo Events și Restaurantul Colibri din Slobozia. În prima... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 09:55 (7416 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Pictorițele lumii trecătoare

Pictorițele lumii trecătoare

Pictează de când se știu. Pe pânză, pe frunze, pe sticlă... Cu cafea, culori de apă, acrilice, în ulei... Sunt mamă și fiică. Și amândouă o fac cu pasiunea unor pictori profesioniști, animate de același gând: «Vrem să deschidem o expoziție la Slobozia! O expoziție cu vânzare, ca o galerie de artă, unde oameni obiș­nuiți, ca noi, să-și poată vinde lucrările...».

Extraordinarul de lângă noi Ana-Maria Iordache are 14 ani. E subțire ca pensulele cu care lucrează și timidă ca tablourile ei... A descoperit că știe a picta de la mama ei, Viorica. Iar Viorica s-a născut așa, cu darul ăsta.... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2018, 10:10 (4674 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecțiile intraspitalicești nu ocolesc spitalele din județul Ialomița. Pe parcursul acestui an, către Direcția de Sănătate Publică Ialomița au fost raportate 44 de astfel de cazuri. În cele mai multe situații, totul a ieșit la iveală după ce pacienții internați s-au întors acasă mai bolnavi decât atunci când au mers la spital să beneficieze de îngrijiri medicale. Cea mai des întâlnită infecție este cea cu Clostridium Difficile...

Pacienți îmbolnăviți în spital În ultima perioadă de timp, în spațiul public au apărut nu­meroase informații referitoare la pacienții care s-au îmbolnăvit... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2018, 14:45 (7263 vizualizări - 11 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Proiectil descoperit în curtea casei

Descoperire mai puțin obișnuită în curtea unui localnic din Țăndărei. Omul săpa în grădină moment în care a scos din pămînt un proiectil de calibrul 85 de mm. Speriat, a sunat imediat la 112. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 09:02
(6591 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Activitățile preventive organizate de polițiștii ialomițeni au continuat în această perioadă. Oamenii legii au supravegheat traficul rutier și au asigurat un climat de ordine și liniște publică pe toată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 08:00
(5489 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: Tragedie pe șosea

Doi tineri, de 27 și 31 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier în dimineața zilei de miercuri, 5 martie 2014. Autoturismul în care se aflau a intrat într-un pom de pe marginea drumului... ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2014, 15:40
(7781 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Movila accident


Urziceni: Conducea cu o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat

Un șofer din Bărcănești s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost identificat în urma unei acțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 14:15
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au continuat acțiunile de prevenire a evenimentelor în trafic. În urma verificărilor, oamenii legii au amendat cu 95000 de lei peste 400 de șoferi prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 13:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Restul», o nouă metodă pusă în practică de escroci

După metoda «Accidentul», escrocii apelează la o nouă practică prin care încearcă să-și păcălească victimele. Denumită de anchetatori «Restul», prin această metodă infractorii merg în magazine, doresc să ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 12:10
(9411 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: S-a deschis sesiunea pentru subvențiile de sprijin pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a dat startul campaniei de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul financiar pe ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 10:20
(12473 vizualizări - 0 comentarii)


Șoselele din Ialomița, scăldate în sînge. Un mort și cinci răniți!

Primul week-end al primăverii a adus moarte pe șoselele din Ialomița. În urma a trei accidente rutiere, o persoană a murit și alte cinci au fost rănite. Victimele au fost transportate la spital pentru acordarea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 09:10
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șanse în plus pentru obținerea unui loc de muncă

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea unei noi ediții a Bursei Generale a Locurilor de Muncă. Evenimentul se va desfășura în data de 28 martie 201 ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 08:05
(9300 vizualizări - 6 comentarii)


Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cârpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Fetești: Se caută mama bebelușului înfășurat în cîrpe și aruncat la gunoi într-o pungă!

Descoperire macabră la Fetești la sfîrșitul săptămînii precedente. Două persoane au găsit lîngă un tomberon un nou născut mort. Copilul era înfășurat într-o pătură și un tricou, iar apoi introdus într-o ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2014, 14:55
(9994 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Înșelăciune pe internet

Vineri, 21 februarie 2014, un bărbat de 28 de ani, din Fetești a sesizat Poliția despre faptul că a fost înșelat de un adolescent, cu ocazia încheierii unei înțelegeri de vînzare-cumpărare a unui telefon ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 09:40
(7439 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 82000 lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 21-23 februarie 2014, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2014, 08:30
(8133 vizualizări - 3 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
-dispecer (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV
la fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

24 Februarie 2014, 16:00


anunț angajare

societate comercială
angajează
-ambulanțieri (2 posturi)
vă rugăm depuneți CV la
tel./fax 0243/235.111
pentru relații suplimentare
apelați tel. 0724/000.595

19 Februarie 2014, 19:40


Agricultura-proiect de țară

Agricultura-proiect de țară

Mișcarea Agricultorilor din România consideră că agricultura trebuie să constituie o prioritate națională și după 20 de ani de strategii eșuate în domeniu propune un proiect național și economic: AGRICULTURA-PROIECT DE ȚARĂ ...[citește_toată_știrea]

18 Februarie 2014, 08:10
(4437 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Peste 2 tone de floarea-soarelui, confiscate

Efectivele Serviciului de Investigarea Fraudelor au acționat marți, 11 februarie a.c., pentru prevenirea și combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul producerii, prelucrării, depozitării și comercializării ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:30
(6397 vizualizări - 6 comentarii)


Urziceni: Tineri bucureșteni, bănuiți că furau combustibil din mașini

Polițiștii de Investigații Criminale au reținut marți, 11 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 22 și 24 de ani, toți domiciliați pe raza ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 10:10
(4815 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Prevenirea riscului de inundații

Căderile masive de zăpadă din ultima perioadă de timp au avut ca efect înzăpezirea a numeroase gospodării ale populației, atît din mediul urban dar mai ales din mediul rural. Pe fondul prognozelor meteorologice ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 09:40
(7235 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 10000 lei

Marți, 11 februarie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2014, 07:50
(6658 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Modificări legislative pentru PFA, II și IF

Administrația Județeana a Finantelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 15/10.01.2014, a fost publicată Legea nr. 4/2014 pentru completarea Ordonanței ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 16:20
(7622 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Incendiu de la un scurtcircuit la două adăposturi de animale

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, două adăposturi de animale ale unui cetățean din localitatea Roșiori au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul a fost anunțat noaptea trecută, în ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2014, 11:15
(8682 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

Senatorul Ștefan Stoica a încetat din viață

În cursul acestei dimineți de marți, 4 februarie 2014, după o lungă suferință, senatorul PSD Ștefan Stoica a încetat din viață. El suferea de peste un an de o formă gravă de cancer. Senatorul Ștefan Stoica ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2014, 10:10
(11156 vizualizări - 8 comentarii)


Minori dispăruți la Țăndărei

Minori dispăruți la Țăndărei

Duminică, 2 februarie 2014, polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că minorii CRISTEA MIHAELA GEORGIANA, de 13 ani și ȘTEFAN MARIN, de 12 ani, ambii din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 11:40
(8645 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 3 februarie 2014, este prima zi de practică din acest an pentru trei ialomițeni, studenți în cadrul Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București. Aceștia au fost repartizați să își desfășoare stagiul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 10:30
(11128 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Infractori încarcerați

Doi ialomițeni pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea au fost depuși de către polițiștii de Investigații Criminale în Penitenciarul Slobozia în vederea încarcerării ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2014, 09:30
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Străzile din Ialomița, «curățate» de infractori

În cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au făcut public raportul activității întreprinse în cursul anului 2013. Potrivit documentului oficial ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2014, 10:40
(9287 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii Codului Portocaliu: Patru nou-născuți au venit pe lume la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În acest sfîrșit de săptămînă, la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia au venit pe lume patru copii. Pentru doi dintre ei a fost nevoie de intervenția echipajelor Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2014, 11:07
(11065 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Bărbulești! UPDATE: 9 bărbați, arestați!

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, «13 percheziții sînt efectuate, în această dimineață, de polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pe raza comunei Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2014, 07:10
(13847 vizualizări - 9 comentarii)


Ex-europarlamentarul Maria Petre revine în viața publică. Asociația «Restaurantele Inimii», înființată la Slobozia!

La jumătatea lunii decembrie 2013, ex-parlamentarul PD-L Maria Petre a revenit în viața publică. În cadrul unei întîlniri desfășurate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia, aceasta a anunțat înființarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2014, 18:49
(9442 vizualizări - 6 comentarii)


Exclusiv: Procurori din Teleorman, în acțiune la Penitenciarul Slobozia. Înșelăciune prin metoda «Accidentul», dejucată de anchetatori!

Procurori din cadrul Parchetului Local Turnu Măgurele au demarat o acțiune flagrantă la Penitenciarul Slobozia. Anchetatorii au reușit să recupereze un prejudiciu de 12000 lei al unei persoane înșelată ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2014, 17:12
(9757 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...