Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

«investiții»

«Doar noi suntem capabili!». Un dicton după care, încă de la înființare, se ghidează pesediștii. Căci, după cum o confirmă realitatea, ei și numai ei sunt destoinici să conducă și să realizeze planuri de dezvoltare pe cel puțin 10 ani... Astfel, investițiile lor se lasă «moștenire», de la un mandat la altul. Gândiți-vă, spre exemplu, la vestitul Pod de la Dridu. O lucrare la care fostul pre­ședinte Silvian Ciupercă a moșmondit câțiva ani buni, a apărut pe turnantă actualul președinte Victor Moraru, care a decis să demoleze ceea ce se executase, și, pe alți bani, a reluat-o. Pe ea, pe lucrare! Un alt exemplu răsunător este investiția din Piața Revoluției, inițiată de Gabi Ionașcu, parafată și demarată... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2018, 12:20 (3743 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 14:40 (11299 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... ... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 10:10 (7153 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2018, 12:35 (4189 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

„Vă binevestesc vouă bucurie mare!”

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a binecuvântat și învrednicit Preabunul Dumnezeu să parcurgem în pace acest urcuș duhovnicesc, care este Postul Crăciunului, primul mare post din acest An Bisericesc, mergând spre Betleemul Iudeii, locul unde s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos, Mesia cel prezis de profeți.
Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului, „Soarele dreptății”, are loc după solstițiul de iarnă și coincide cu momentul... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2018, 10:05 (4599 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadouri pentru «nepoții» orașului

Faptele bune de la Centrul «Răsărit în amurg»

Cadouri pentru «nepoții» orașului

În apropierea Crăciunului, doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia s-au decis să facă un gest frumos și să aducă un zâmbet pe chipurile copiilor nevoiași din oraș. Doamnele au lucrat 27 de fulare și căciulițe pentru cei mici.

O «familie» unită Doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia sunt o adevărată familie. Au trecut de mult de prima tinerețe, dar au sufletele tinere și dornice să facă fapte bune. Vor să aducă zâmbetul pe fața tuturor, indiferent de vârstă. Fiecare după puteri. Dorina Ipate și Paraschiva Voicilă sunt doar două... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 13:10 (3801 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

«De Crăciun, fii mai bun, fii adevărat...»

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

Fotografia de mai sus este unicat. Ea a fost obținută prin metode specifice activităților reporte­ricești, pe vremea când Moș Victor Moraru nici nu visa că va ajunge de râsul renilor în toată Ialomița. Acum este! Motivul pentru care o republicăm este însă altul... Este ultima fotografie în care președintele este surprins având... o față umană! Priviți-l, numai. E tânăr, senin, fericit chiar... Știe că e iubit pentru ceea ce e, nu pentru funcțiile administrative pe care le îm­parte, că e respectat pentru ceea ce reprezintă, nu pentru statutul de președinte, că nu e mințit, că nu-l urăște nimeni, că nu-i trădat, că nu trebuie să trădeze, să amenințe, să fure, Doamne ferește! Și exemplele ar putea... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 09:50 (6773 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Joi, 6 decembrie 2018, a III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește din inimă» a adunat în sala Casei Municipale de Cultură oameni de toate vârstele. Bătrânii noștri au fost în centrul atenției. Pentru a le oferi un zâmbet de Crăciun, voluntarii Crucii Roșii, sub coordonarea directorului Valentina Hornea, împreună cu Societatea Culturală «Apollon» au reușit să devină Moș Crăciun pentru bâtrânii nevoiași. Concret, peste 3000 de lei au fost transformați în necesarul umplerii mesei de Sărbători...

3250 lei pentru 60 de bunici
A III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 17:20 (2969 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXPUR sprijină Educația

EXPUR sprijină Educația

Pentru prima dată, în 2018, Banca Mondială dedică «The World Development Report» complet Educației, într-un moment extrem de bine ales. Trăim vremuri de creștere rapidă, societatea este într-o transformare profundă, astfel că Educația este, mai mult ca oricând, critică. EXPUR a ales să sprijine comunitatea locală de mulți ani, prin acțiuni pe multe direcții, având în sistemul de credințe că binele trebuie să meargă înspre educația și susținerea copiilor. Suportul financiar și implicarea merg către Orfelinatul din Slobozia, Colegiul Național «Mihai Viteazul», pentru participarea trupei de teatru în limba franceză la diferite concursuri internaționale... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 14:20 (4028 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

A durat 90 de minute! Cât un meci de fotbal! S-a intitulat «Gala Sportului Ialomițean 2018» și a strâns în sala Europa aproape tot ce are de oferit fenomenul. Au urcat pe scenă peste 100 de sportivi. Au primit diplome sau plachete mai toți antrenorii și conducătorii de club, chit că au performat sau au uitat de mult s-o facă. Amfitrionul Marin Cruțu a găsit cuvinte frumoase pentru toată lumea și, în final, impresia lăsată a fost pozitivă. S-a aplaudat, s-au adresat mii de mulțumiri de la microfon și, conform tradiției, s-a scrâșnit din dinți în culise. Ba că un sportiv nu a fost inclus în «Top 10», ba că «avem vitrina plină de cupe, iar performanța nu se face mâncând diplome. Alte județe știu... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2018, 18:06 (4955 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Miercuri, 19 decembrie 2018, administrația locală din Fierbinți-Târg a semnat un contract în valoare de 16 milioane de euro, în baza căruia în oraș se va contrui un imens studio de film. Investiția se întinde pe o suprafață de peste 30 de hectare și va aduce numeroase beneficii comunității locale.

Producții cinematografice la Fierbinți-Târg
Firma care investește în studioul de film din Fierbinți-Târg se numește Frame Film, aparține regizorului Dragoș Buliga, și produce serialul de mare succes «Las Fierbinți», difuzat de postul comercial de televiziune ProTv. Studioul se întinde... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2018, 18:05 (18864 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestat pentru «pornografie infantilă» la Slobozia

Minoră filmată și obligată să practice sado-masochismul

Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost arestat la solicitarea organelor judiciare sub acuzația de pornografie infantilă. Se pare că acesta ar fi avut obiceiul de a o filma pe iubita sa minoră în timpul unor partide de sex ieșite din comun. Cel mai pro­babil tânărul va fi supus unei expertize psihiatrice.

Imaginile i-au îngrozit pe anchetatori Ancheta la care facem referire a debutat după ce rudele apropiate ale victimei tânărului acuzat de pornografie infantilă ar fi sesizat organele judiciare în baza unei plângeri. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare la apartamentul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 20:10 (10486 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Lupte libere

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Federația Română de Lupte și-a premiat la Poiana Brașov sportivii care în 2018 au obținut performanțe europene sau mondiale. Printre cei re­compensați s-au numărat și luptătoarele CS Amara, Nicoleta Băjan și Steluța Subțirică, alături de cel care le-a descoperit și promovat în competiții, antrenorul Marian Moraru. Reamintim că, în 2018, Nicoleta Băjan a obținut titlul de Campioană Balcanică și bronzul la Campionatul European. Steluța Subțirică s-a încununat cu medalia de bronz atât la Campionatul Balcanic, cât și la cel european. «La categoria de vârstă sub 15 ani, Federația Română de Lupte a premiat cinci sportivi, doi dintre aceștia aparținând clubului nostru! Mă bucur foarte mult pentru ele... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:25 (3909 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală la Buzău

Handbal, HCM Slobozia

Înfrângere amicală la Buzău

bonus: Victorii pentru Junioare

HCM Slobozia a disputat la finele săptămânii trecute o partidă amicală în de­plasare contra Gloriei Buzău. Antrenată de Dumitru Muși, echipa buzoiană are în lot patru foste handbaliste ale Sloboziei: Mădălina Predoi, Alina Ilie, Andreea Mărginean și Alexandra Iovănescu. Cu toate că adversara e nimeni alta decât ocupanta locului 7 în Liga Națională duelul a fost echilibrat și doar câteva minute i-a lipsit Sloboziei să obțină un succes de moral. Deși a avut doar șapte jucătoare pe foaie, echipa lui Gheorghe Covaciu a condus cu 16-14 la pauză și a cedat inițiativa abia în minutul 57. Buzoiencele s-au desprins și au învins cu 32-29. «În acest moment pot spune că suntem cu adevărat o echipă! Am prestat... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:15 (3184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

Compania Midas a luat naștere în 1993, la Urziceni, din inițiativa a trei acționari: Dan Pavunev, Thomas Schuster și Mircea Maftei. Numele companiei, inspirat din inițialele celor trei fondatori, a produs o interesantă analogie cu Regele Midas, care transforma tot ce atingea în aur. Iar analogia s-a dovedit a avea acoperire în realitate.
După câțiva ani de încercări, Midas a devenit un jucător important pe piața producției industriale, desfășurând activități de transporturi, servicii pentru telecomunicații, comerț cu echipamente electronice și electrotehnice... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 17:10 (4908 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Midas Urziceni

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea porcului (II)

Povestea porcului (II)

Vă povesteam săptămâna trecută cum a transformat primarul Adrian Mocioniu polițiștii locali în vânători de porci pe terenul concesionat de Radu Paros lângă cimitir. Ei bine, povestea continuă, căci edilul local, nemulțumit că agenții din dotare nu au reușit să-l amen­deze pe concesionar, a trimis potera DSV la locul faptei. Profe­sionist până în măduva funcției, inspectorul DSV i-a aplicat lui Paros o amendă ca să înțeleagă o dată pentru totdeauna cine e edilul-șef al ora­șului! Numai că, după cum puteți vedea în facsimil, exploatația nu-i aparține lui Paros, ci unui oarecare Andrei Nuș, angajat de 15 ani la firmă cu carte de muncă și taxele plătite la zi. Cum însă or­dinul nu se discută, inspectorul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 14:35 (9121 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Răsfățații administrației județene

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița sunt angajați pe baza unor «contracte de management». Însumată, valoarea acestor contracte se apropie de 1 milion de lei anual! Conform datelor oficiale, în fruntea listei de ma­nageri ai Consiliului Județean figurează Mariana Iancu, directorul Spitalului Județean Slobozia și Larisa Elena Mihai, administratorul public al județului Ialomița.

Niște brute de salarii bugetare Potrivit datelor oficiale, România este singura țară din lume unde salariile din sectorul public depășesc salariile din sectorul privat, respectiv... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 10:10 (15000 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

plata de Apoi

În 2018 PSD a dezgropat unul dintre sloganurile care au făcut carieră sub comuniști: «De la fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi...». Numai că, în absența eco­nomiei centralizate, a salamului cu soia și a pâinii pe cartelă, din principiul economic resuscitat de Liviu Dragnea&comp. s-a ales praful. Deficitul de 3% impus de UE nu mai poate fi ținut în frâu, fondul de salarii publice a ajuns la 81 miliarde de lei pe an, pensiile galopează către plafonul de 180 de miliarde promis în 2022, iar România intră în istoria omenirii deve­nind prima și singura țară în care salariul mediu de la stat (700 de euro) este mai mare decât cel din mediul privat (534 de euro)! Consecințele... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 13:55 (4072 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

Pomană administrativă pentru angajați

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

bonus: Crăciun de închiriat la Slobozia

În fiecare an, primarul Adrian Mocioniu își invită angajații la o «masă festivă» de Crăciun. Anul acesta, evenimentul va avea loc în două locații, respectiv la Taboo Events și Restaurantul Colibri. Cheltuielile se ridică la aproximativ 40 mii de lei și sunt suportate din bugetul local.

Angajați de-o prună și de două
În urmă cu o lună, administrația Mocioniu a achiziționat prin SICAP (Sistemul Elec­tronic de Achiziții Publice) «servicii organizare masă festivă de Crăciun». Potrivit informațiilor oficiale, câștigătorii sunt Taboo Events și Restaurantul Colibri din Slobozia. În prima... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 09:55 (7417 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Pictorițele lumii trecătoare

Pictorițele lumii trecătoare

Pictează de când se știu. Pe pânză, pe frunze, pe sticlă... Cu cafea, culori de apă, acrilice, în ulei... Sunt mamă și fiică. Și amândouă o fac cu pasiunea unor pictori profesioniști, animate de același gând: «Vrem să deschidem o expoziție la Slobozia! O expoziție cu vânzare, ca o galerie de artă, unde oameni obiș­nuiți, ca noi, să-și poată vinde lucrările...».

Extraordinarul de lângă noi Ana-Maria Iordache are 14 ani. E subțire ca pensulele cu care lucrează și timidă ca tablourile ei... A descoperit că știe a picta de la mama ei, Viorica. Iar Viorica s-a născut așa, cu darul ăsta.... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2018, 10:10 (4674 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Ambasadorul Danemarcei s-a întîlnit cu autoritățile județene

Ambasadorul Regatului Danemarcei în România, Michael Sternberg, a întreprins o vizită oficială în județul Ialomița vineri, 5 aprilie. Evenimentul s-a desfășurat în cadrul Instituției Prefectului județului ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:12
(6241 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Artă în spatele gratiilor

Vineri, 5 aprilie 2013, deținuții Penitenciarului Slobozia și-au testat deprinderile artistice. Ei au fost protagoniștii unei piese de teatru, a cărei reprezentație s-a desfășurat în spatele gratiilor. ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:11
(8138 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescenți cercetați de Poliție

Polițiștii din Fetești instrumentează un dosar privind comiterea infracțiunii de «furt calificat», faptă săvîrșită de 3 adolescenți cu vîrste cuprinse între 16 și 18 ani. Potrivit informațiilor oamenilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:10
(8159 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Țăndărei: Neatenția era să-l coste viața

Un bărbat de 47 de ani, din Țăndărei, a fost rănit, după ce a fost lovit de o mașină. Bărbatul a încercat să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure. Șoferul care l-a lovit pe pietonul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:09
(7785 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși în timp ce încercau să fure o conductă

Doi bărbați, cu vîrste de 41 și 39 de ani, sînt cercetați sub acuzația «furt calificat», după ce au fost prinși de polițiștii din Fetești în timp ce încercau să fure o conductă aflată în incinta unei stații ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:07
(8443 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


IPJ Ialomița: «Să știi mai multe, să fii mai bun!»

În săptămîna 1-5 aprilie 2013, polițiștii ialomițeni au desfășurat activități de educație anti-infracțională și anti-victimală dedicate copiilor din mediul preșcolar și școlar. Pe parcursul celor 5 zile ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:05
(7043 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Acțiune preventivă

Polițiștii au organizat și desfășurat în cursul zilei de vineri, 5 aprilie, pe raza comunei Bărbulești, o acțiune pe linie de prevenire a criminalității în mediul rural. Pe timpul desfășurării activităților ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 15:16
(7126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pericol de inundații pe Dunăre în zona Fetești

Brațul Borcea amenință să iasă din matcă. Autoritățile din 7 localități aflate pe malul stîng al brațului sînt în alertă. Toate acestea din cauza unei avertizări Cod Galben de inundații emisă de Institutul ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2013, 17:32
(11045 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în Țăndărei!

Pentru executarea unor lucrări de cuplare a unei conducte de alimentare cu apă la conducta magistrală din orașul Țăndărei, lucrări executate în cadrul Programului Operațional Sectorial de Mediu, SC RAJ ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2013, 18:32
(7389 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Sergiu Băhăian, condamnat definitiv la 26 de ani de închisoare în dosarul crimelor de la Constanța

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au dispus, la începutul acestei săptămîni, condamnarea definitivă a lui Sergiu Băhăian. Acesta a primit o pedeapsă cu închisoarea pentru 26 de ani pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2013, 17:34
(13782 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

2 Aprilie 2013, 19:35


anunț angajare

Firmă de curățenie angajează personal curățenie birouri
Serviciul se efectuează în Slobozia, zona B-dul Chimiei, zilnic de luni-vineri, 2,5-3 h/zi, salariu 250 lei/lună.
Pentru informații 0268/211.000 sau 0737/211.000

2 Aprilie 2013, 16:13


Ialomița: A evadat de sub escorta Poliției

Ialomița: A evadat de sub escorta Poliției

Caz fără precedent la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Un tînăr de 24 de ani, condus sub escortă la Curtea de Apel București pentru a fi judecat într-un dosar privind infracțiunea de «trafic ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2013, 15:28
(17136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton la un pas de moarte

În după-amiaza zilei de vineri, 29 martie a.c., pe șoseaua de centură a municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier. Un bărbat de 46 de ani a fost lovit pe trecerea de pietoni de un autocamion. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 18:03
(8070 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Jandarmii ialomițeni, în sărbătoare

Reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița se pregătesc de sărbătoare. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată vineri, 29 martie a.c., oficialii din cadrul instituției au anunțat ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 17:57
(10804 vizualizări - 1 comentariu)


Grivița: Cercetați pentru «dare de mită»

În seara zilei de joi, 28 martie a.c., agenții postului de Poliție Grivița au sesizat ofițerii din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița cu privire la faptul că doi cetățeni prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 17:56
(11967 vizualizări - 5 comentarii)


Sobozia: «Școala Altfel» la Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va desfășura ample activități în cadrul campaniei inițiată de Ministerul Educației «Să știi mai multe, să fii mai bun». Sub sloganul «Școala Altfel» ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 17:55
(5494 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări cu privire la 11 tineri din județ, cercetați pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat», suspecților fiindu-le întocmite dosare penale. 8 dintre tinerii ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2013, 16:00
(5041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Ialomița: «Zilele Porților Deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița se alătură campaniei Ministerului Educației «Să știi mai multe, să fii mai bun!». Timp de două zile, elevii din județ pot ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2013, 19:32
(11966 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Minoră dispărută, căutată de Poliție

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale încearcă să-i dea de urmă adolescentei Iuliana Ionica Negoiță, de 17 ani, din Slobozia, care a dispărut de la domiciliu. În momentul în care a ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2013, 19:30
(8058 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: La un pas de închisoare, după ce și-a vîndut pămîntul de două ori

O femeie de 50 de ani, din localitatea ialomițeană Albești, este pe cale să intre după gratii în urma unei tranzacții mai puțin legale. Ea a încercat să vîndă o suprafață de teren de două ori. Cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2013, 19:11
(8777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente

Din cauza ninsorii și a gheții de pe carosabil, în dimineața zilei de 26 martie, pe raza localității Țăndărei, s-a produs un accident de circulație. În urma evenimentului rutier, o tînără de 23 de ani a ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2013, 19:11
(11453 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

27 Martie 2013, 09:06


anunț angajare

SC CARPATICA ASIG SA
angajează inspectori asigurări pentru sucursala Slobozia

Cerințe:
-studii medii sau superioare;
-experiență în asigurări constituie un avantaj;
-cunoștințe operare PC;
-disponibilitate la program prelungit;
-permis de conducere categoria B.

Se oferă salariu atractiv și comision din vînzări.
Relații la telefon 0243/236.641, e-mail [email protected]

26 Martie 2013, 02:12


RAJA a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

În urma avertizărilor meteo, privind atenționările de Cod Galben și Portocaliu de ninsoare și viscol pentru mai multe județe, la nivelul SC RAJA SA s-a luat măsura activării Comandamentului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2013, 02:11
(7213 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Avanpremieră la Ziua Poliției Române

IPJ Ialomița: Avanpremieră la Ziua Poliției Române

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie, 191 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături de cetățeni ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:28
(8827 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dunărea, la cota de atenție

Oficialii din cadrul Institutului Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor au emis o avertizare Cod Galben ce constă în creștere de niveluri și depășiri ale cotelor de atenție pe sectoarele Dunării ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:25
(7409 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic restricționat pe podul Giurgeni-Vadu Oii

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale a restricționat traficul pe podul Giurgeni-Vadu Oii din cauza lucrărilor de reparații. Această situație va dura pînă la finalul lunii mai 2013. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:24
(9506 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoții dezmembrează vagoanele CFR

În dimineața zilei de 17 martie, patrula de siguranță publică din cadrul Poliției Fetești a observat pe DN3B doi bărbați care transportau mai multe bunuri. La vederea oamenilor legii, suspecții au abandonat ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:20
(8757 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Documente false pentru obținerea de credite

Polițiștii de investigare a fraudelor au dispus începerea urmăririi penale față de 4 persoane pentru comiterea de infracțiuni economico-financiare. În cauză sînt cercetate două femei de 27, respectiv 6 ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2013, 18:20
(7517 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...