Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

RETROSPECTIVĂ 2018

Cele mai importante evenimente ale anului reflectate în paginile Independent (I)

La finalul celor 12 luni, ziarul Independent vă prezintă o retrospectivă a celor mai importante evenimente care au marcat județul. Pe tot parcursul anului, săptămână de săptămână, reporterii ziarului Independent au surprins realitatea județeană și au prezentat-o opiniei publice. În 2018, admi­nistrația ialomi­țeană și-a demonstrat încă o dată ineficiența, cheltuind sume enorme pentru a rea­liza proiecte fără utilitate publică. De notorietate au fost și scandalurile în care a fost implicată Poliția ialomițeană, generate de modul deficitar în care insti­tuția este condusă. Tot în acest an, ziarul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 14:40 (11299 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Bolnav de cancer, tratat cu nepăsare de instituțiile publice

Situație revoltătoare la Slobozia. De 10 luni, un bărbat bolnav de cancer este plimbat de funcționarii mai multor instituții publice, dintr-o în parte în alta, fără ca nimeni să-i rezolve problemele pe care le are. Tot ce dorește Dumitru Drăgan este ca autoritățile să-l sprijine în încercarea de a determina firma la care a lucrat să-i plătească concediul medical. Omul are de recuperat de la angajatorul său peste 10 mii de lei...

Boala care nu iartă În Ialomița există atât de mulți bolnavi de cancer încât până și medicilor le este greu să facă o estimare oficială a numărului lor... ... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2018, 10:10 (7152 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Ajutoare de 113 milioane de lei pentru nevoiașii Ialomiței

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialo­mița a dat publicității un raport cu privire la bugetul ajutoarelor sociale acordate, în cursul anului 2018, oamenilor nevoiași din județ. Aceștia au beneficiat de subvenții în valoare de 113 milioane de lei. Suma este si­milară cu cea acordată anul trecut, deși în evidențele instituției numărul săracilor sprijiniți de stat a scăzut în 2018, comparativ cu 2017.

Mai puțini beneficiari, aceiași bani
Anul trecut, arată datele statistice ale Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, au primit ajutoare sociale... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2018, 12:35 (4189 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

„Vă binevestesc vouă bucurie mare!”

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!


Dreptmăritori creștini,
Ne-a binecuvântat și învrednicit Preabunul Dumnezeu să parcurgem în pace acest urcuș duhovnicesc, care este Postul Crăciunului, primul mare post din acest An Bisericesc, mergând spre Betleemul Iudeii, locul unde s-a născut Mântuitorul Iisus Hristos, Mesia cel prezis de profeți.
Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului, „Soarele dreptății”, are loc după solstițiul de iarnă și coincide cu momentul... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2018, 10:05 (4579 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadouri pentru «nepoții» orașului

Faptele bune de la Centrul «Răsărit în amurg»

Cadouri pentru «nepoții» orașului

În apropierea Crăciunului, doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia s-au decis să facă un gest frumos și să aducă un zâmbet pe chipurile copiilor nevoiași din oraș. Doamnele au lucrat 27 de fulare și căciulițe pentru cei mici.

O «familie» unită Doamnele de la «Centrul comunitar al persoanelor în vârstă» Slobozia sunt o adevărată familie. Au trecut de mult de prima tinerețe, dar au sufletele tinere și dornice să facă fapte bune. Vor să aducă zâmbetul pe fața tuturor, indiferent de vârstă. Fiecare după puteri. Dorina Ipate și Paraschiva Voicilă sunt doar două... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 13:10 (3801 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

«De Crăciun, fii mai bun, fii adevărat...»

Fotografii de colecție cu Moș Moraru!

Fotografia de mai sus este unicat. Ea a fost obținută prin metode specifice activităților reporte­ricești, pe vremea când Moș Victor Moraru nici nu visa că va ajunge de râsul renilor în toată Ialomița. Acum este! Motivul pentru care o republicăm este însă altul... Este ultima fotografie în care președintele este surprins având... o față umană! Priviți-l, numai. E tânăr, senin, fericit chiar... Știe că e iubit pentru ceea ce e, nu pentru funcțiile administrative pe care le îm­parte, că e respectat pentru ceea ce reprezintă, nu pentru statutul de președinte, că nu e mințit, că nu-l urăște nimeni, că nu-i trădat, că nu trebuie să trădeze, să amenințe, să fure, Doamne ferește! Și exemplele ar putea... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2018, 09:50 (6773 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Crucea Roșie ajută 100 de ialomițeni

Joi, 6 decembrie 2018, a III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește din inimă» a adunat în sala Casei Municipale de Cultură oameni de toate vârstele. Bătrânii noștri au fost în centrul atenției. Pentru a le oferi un zâmbet de Crăciun, voluntarii Crucii Roșii, sub coordonarea directorului Valentina Hornea, împreună cu Societatea Culturală «Apollon» au reușit să devină Moș Crăciun pentru bâtrânii nevoiași. Concret, peste 3000 de lei au fost transformați în necesarul umplerii mesei de Sărbători...

3250 lei pentru 60 de bunici
A III-a ediție a spectacolului caritabil «Dăruiește... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 17:20 (2969 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

EXPUR sprijină Educația

EXPUR sprijină Educația

Pentru prima dată, în 2018, Banca Mondială dedică «The World Development Report» complet Educației, într-un moment extrem de bine ales. Trăim vremuri de creștere rapidă, societatea este într-o transformare profundă, astfel că Educația este, mai mult ca oricând, critică. EXPUR a ales să sprijine comunitatea locală de mulți ani, prin acțiuni pe multe direcții, având în sistemul de credințe că binele trebuie să meargă înspre educația și susținerea copiilor. Suportul financiar și implicarea merg către Orfelinatul din Slobozia, Colegiul Național «Mihai Viteazul», pentru participarea trupei de teatru în limba franceză la diferite concursuri internaționale... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2018, 14:20 (4027 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătoarea campionilor sporturilor ialomițene

A durat 90 de minute! Cât un meci de fotbal! S-a intitulat «Gala Sportului Ialomițean 2018» și a strâns în sala Europa aproape tot ce are de oferit fenomenul. Au urcat pe scenă peste 100 de sportivi. Au primit diplome sau plachete mai toți antrenorii și conducătorii de club, chit că au performat sau au uitat de mult s-o facă. Amfitrionul Marin Cruțu a găsit cuvinte frumoase pentru toată lumea și, în final, impresia lăsată a fost pozitivă. S-a aplaudat, s-au adresat mii de mulțumiri de la microfon și, conform tradiției, s-a scrâșnit din dinți în culise. Ba că un sportiv nu a fost inclus în «Top 10», ba că «avem vitrina plină de cupe, iar performanța nu se face mâncând diplome. Alte județe știu... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2018, 18:06 (4954 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Studio de film de 16 milioane de euro în orașul Fierbinți-Târg

Miercuri, 19 decembrie 2018, administrația locală din Fierbinți-Târg a semnat un contract în valoare de 16 milioane de euro, în baza căruia în oraș se va contrui un imens studio de film. Investiția se întinde pe o suprafață de peste 30 de hectare și va aduce numeroase beneficii comunității locale.

Producții cinematografice la Fierbinți-Târg
Firma care investește în studioul de film din Fierbinți-Târg se numește Frame Film, aparține regizorului Dragoș Buliga, și produce serialul de mare succes «Las Fierbinți», difuzat de postul comercial de televiziune ProTv. Studioul se întinde... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2018, 18:05 (18862 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Arestat pentru «pornografie infantilă» la Slobozia

Minoră filmată și obligată să practice sado-masochismul

Un tânăr de 25 de ani din Slobozia a fost arestat la solicitarea organelor judiciare sub acuzația de pornografie infantilă. Se pare că acesta ar fi avut obiceiul de a o filma pe iubita sa minoră în timpul unor partide de sex ieșite din comun. Cel mai pro­babil tânărul va fi supus unei expertize psihiatrice.

Imaginile i-au îngrozit pe anchetatori Ancheta la care facem referire a debutat după ce rudele apropiate ale victimei tânărului acuzat de pornografie infantilă ar fi sesizat organele judiciare în baza unei plângeri. Astfel, au fost efectuate percheziții domiciliare la apartamentul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 20:10 (10485 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Lupte libere

Două sportive ale CS Amara, premiate de Federație

Federația Română de Lupte și-a premiat la Poiana Brașov sportivii care în 2018 au obținut performanțe europene sau mondiale. Printre cei re­compensați s-au numărat și luptătoarele CS Amara, Nicoleta Băjan și Steluța Subțirică, alături de cel care le-a descoperit și promovat în competiții, antrenorul Marian Moraru. Reamintim că, în 2018, Nicoleta Băjan a obținut titlul de Campioană Balcanică și bronzul la Campionatul European. Steluța Subțirică s-a încununat cu medalia de bronz atât la Campionatul Balcanic, cât și la cel european. «La categoria de vârstă sub 15 ani, Federația Română de Lupte a premiat cinci sportivi, doi dintre aceștia aparținând clubului nostru! Mă bucur foarte mult pentru ele... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:25 (3909 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere amicală la Buzău

Handbal, HCM Slobozia

Înfrângere amicală la Buzău

bonus: Victorii pentru Junioare

HCM Slobozia a disputat la finele săptămânii trecute o partidă amicală în de­plasare contra Gloriei Buzău. Antrenată de Dumitru Muși, echipa buzoiană are în lot patru foste handbaliste ale Sloboziei: Mădălina Predoi, Alina Ilie, Andreea Mărginean și Alexandra Iovănescu. Cu toate că adversara e nimeni alta decât ocupanta locului 7 în Liga Națională duelul a fost echilibrat și doar câteva minute i-a lipsit Sloboziei să obțină un succes de moral. Deși a avut doar șapte jucătoare pe foaie, echipa lui Gheorghe Covaciu a condus cu 16-14 la pauză și a cedat inițiativa abia în minutul 57. Buzoiencele s-au desprins și au învins cu 32-29. «În acest moment pot spune că suntem cu adevărat o echipă! Am prestat... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 18:15 (3184 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

MIDAS-25 de ani de inovație în industrie

Compania Midas a luat naștere în 1993, la Urziceni, din inițiativa a trei acționari: Dan Pavunev, Thomas Schuster și Mircea Maftei. Numele companiei, inspirat din inițialele celor trei fondatori, a produs o interesantă analogie cu Regele Midas, care transforma tot ce atingea în aur. Iar analogia s-a dovedit a avea acoperire în realitate.
După câțiva ani de încercări, Midas a devenit un jucător important pe piața producției industriale, desfășurând activități de transporturi, servicii pentru telecomunicații, comerț cu echipamente electronice și electrotehnice... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 17:10 (4906 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Midas Urziceni

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Povestea porcului (II)

Povestea porcului (II)

Vă povesteam săptămâna trecută cum a transformat primarul Adrian Mocioniu polițiștii locali în vânători de porci pe terenul concesionat de Radu Paros lângă cimitir. Ei bine, povestea continuă, căci edilul local, nemulțumit că agenții din dotare nu au reușit să-l amen­deze pe concesionar, a trimis potera DSV la locul faptei. Profe­sionist până în măduva funcției, inspectorul DSV i-a aplicat lui Paros o amendă ca să înțeleagă o dată pentru totdeauna cine e edilul-șef al ora­șului! Numai că, după cum puteți vedea în facsimil, exploatația nu-i aparține lui Paros, ci unui oarecare Andrei Nuș, angajat de 15 ani la firmă cu carte de muncă și taxele plătite la zi. Cum însă or­dinul nu se discută, inspectorul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 14:35 (9121 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Răsfățații administrației județene

Salarii de aproape 1 milion de lei anual pentru managerii administrației Moraru

Directorii instituțiilor din subordinea Consiliului Județean Ialomița sunt angajați pe baza unor «contracte de management». Însumată, valoarea acestor contracte se apropie de 1 milion de lei anual! Conform datelor oficiale, în fruntea listei de ma­nageri ai Consiliului Județean figurează Mariana Iancu, directorul Spitalului Județean Slobozia și Larisa Elena Mihai, administratorul public al județului Ialomița.

Niște brute de salarii bugetare Potrivit datelor oficiale, România este singura țară din lume unde salariile din sectorul public depășesc salariile din sectorul privat, respectiv... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2018, 10:10 (14999 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

plata de Apoi

În 2018 PSD a dezgropat unul dintre sloganurile care au făcut carieră sub comuniști: «De la fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi...». Numai că, în absența eco­nomiei centralizate, a salamului cu soia și a pâinii pe cartelă, din principiul economic resuscitat de Liviu Dragnea&comp. s-a ales praful. Deficitul de 3% impus de UE nu mai poate fi ținut în frâu, fondul de salarii publice a ajuns la 81 miliarde de lei pe an, pensiile galopează către plafonul de 180 de miliarde promis în 2022, iar România intră în istoria omenirii deve­nind prima și singura țară în care salariul mediu de la stat (700 de euro) este mai mare decât cel din mediul privat (534 de euro)! Consecințele... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 13:55 (4072 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

Pomană administrativă pentru angajați

Primăria Slobozia cheltuie 40 mii de lei pe mese festive

bonus: Crăciun de închiriat la Slobozia

În fiecare an, primarul Adrian Mocioniu își invită angajații la o «masă festivă» de Crăciun. Anul acesta, evenimentul va avea loc în două locații, respectiv la Taboo Events și Restaurantul Colibri. Cheltuielile se ridică la aproximativ 40 mii de lei și sunt suportate din bugetul local.

Angajați de-o prună și de două
În urmă cu o lună, administrația Mocioniu a achiziționat prin SICAP (Sistemul Elec­tronic de Achiziții Publice) «servicii organizare masă festivă de Crăciun». Potrivit informațiilor oficiale, câștigătorii sunt Taboo Events și Restaurantul Colibri din Slobozia. În prima... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2018, 09:55 (7416 vizualizări - 11 comentarii)

REPORTAJ

Pictorițele lumii trecătoare

Pictorițele lumii trecătoare

Pictează de când se știu. Pe pânză, pe frunze, pe sticlă... Cu cafea, culori de apă, acrilice, în ulei... Sunt mamă și fiică. Și amândouă o fac cu pasiunea unor pictori profesioniști, animate de același gând: «Vrem să deschidem o expoziție la Slobozia! O expoziție cu vânzare, ca o galerie de artă, unde oameni obiș­nuiți, ca noi, să-și poată vinde lucrările...».

Extraordinarul de lângă noi Ana-Maria Iordache are 14 ani. E subțire ca pensulele cu care lucrează și timidă ca tablourile ei... A descoperit că știe a picta de la mama ei, Viorica. Iar Viorica s-a născut așa, cu darul ăsta.... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2018, 10:10 (4674 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecții cu bacterii care provoacă boli digestive grave, în spitalele din Ialomița

Infecțiile intraspitalicești nu ocolesc spitalele din județul Ialomița. Pe parcursul acestui an, către Direcția de Sănătate Publică Ialomița au fost raportate 44 de astfel de cazuri. În cele mai multe situații, totul a ieșit la iveală după ce pacienții internați s-au întors acasă mai bolnavi decât atunci când au mers la spital să beneficieze de îngrijiri medicale. Cea mai des întâlnită infecție este cea cu Clostridium Difficile...

Pacienți îmbolnăviți în spital În ultima perioadă de timp, în spațiul public au apărut nu­meroase informații referitoare la pacienții care s-au îmbolnăvit... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2018, 14:45 (7263 vizualizări - 11 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10952 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15673 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7854 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14904 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14003 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19594 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13544 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12183 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11429 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13902 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17125 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11782 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11523 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12233 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11833 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12547 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...