Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Contravenienții din Slobozia refuză munca în folosul comunității

Contravenienții din Slobozia refuză munca în folosul comunității

De la începutul anului și până în prezent, instanțele au obligat la muncă în folosul comunității 159 de cetățeni ai orașului. Statistica Primăriei Slobozia arată că doar șase dintre ei efectuează această activitate. Restul sunt greu de tras la răspundere pentru că noile modificări legislative au transformat munca în folosul comunității într-o simplă formalitate.

O pedeapsă avantajoasă
Persoanele amendate, dar care nu dispun de fonduri pentru a achita contravențiile și nu pot fi executate silit, sunt obligate de judecători să efectueze ore de muncă în folosul comunității în schimbul... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 14:10 (5519 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primarii ialomițeni visează investiții în rețele de gaze naturale

Un nou Eldorado administrativ

Primarii ialomițeni visează investiții în rețele de gaze naturale

O nouă Morgana administrativă inflamează imaginația edililor locali. Potrivit acesteia, Guvernul României vrea să lanseze PNDL 3. În cadrul noului Program, ar urma să fie finanțate conductele de transport de gaze naturale pentru comunitățile locale. Ialomița așteaptă acest tip de investiții de peste 30 de ani. Ultimele localități care au beneficiat de investiții în rețele de gaze naturale au fost Gârbovi, Grindu și Amara. În Amara, la 15 ani de la primele investiții, oamenii așteapă cu banii plătiți în avans gazele promise de către autorități.

Morgana gazelor naturale Nici n-au demarat... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2018, 10:05 (6497 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primăria Slobozia plătește 150 mii de lei pentru ornamentele de Crăciun

Primăria Slobozia plătește 150 mii de lei pentru ornamentele de Crăciun

Nici n-a bătut ceasul 1 Decembrie și Primăria Slobozia a și comandat ornamentele de Crăciun. Potrivit informațiilor oficiale, anul acesta cheltuielile vor fi modeste, dat fiind faptul că anul trecut administrația locală a cheltuit 300 mii de lei pentru «achiziționarea de instalații noi și repararea celor vechi». Plus bradul ală de 13 metri sub care a făcut selfie tot orașul... Așa că anul acesta, aloca­rea bugetară va fi de numai 150 mii de lei, bani cu care va fi achiziționată o instalație tip «Moș Crăciun». Instalația va fi amplasată pe esplanada din fața Consiliului Județean Ialomița, lângă suporturile pentru catarge, în speranța că slobo­zenii vor uita că se află pe acoperișul unei parcări... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2018, 17:10 (8003 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

Ialomița de hârtie

Delirul administrativ atinge paroxismul. Președintele susține că a semnat contracte de 60 milioane de euro pentru reabilitarea infrastructurii rutiere. În 2021! Primarul Sloboziei anunță public că «Groapa lui Stoica» va avea intrare. În 2020! Primarii PSD apar pe internet promițând gaze, apă curentă, sisteme de canalizare, colectarea selectivă a deșeurilor... Nimeni nu știe când! Oficialii descentralizatelor promit și ei. Fonduri europene, locuri de muncă, transparență instituțională... Inspectoratul Școlar promite grupuri sanitare, săli de clasă salubre, un ghiozdan mai ușor! Pe hârtie totul e posibil, hârtia suportă orice. La fel și internetul. Vorbesc îndelung, apăsat, bâlbâit, agramat... ... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2018, 12:40 (3084 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Scandalul procurorului care i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic a intrat în atenția Inspecției Judiciare  din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii. Magistratul nu a putut fi contactat pentru a oferi un punct de vedere pentru că se află în concediu medical de mai bine de o săptămână.

Cercetările sunt în curs Oficialii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au confirmat faptul că scandalul public iscat de procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu a intrat în atenția Inspecției Judiciare. Mai mult, surse din cadrul instituției au explicat însă că în cauză... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2018, 10:55 (10363 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 38 milioane de lei în infrastructura de irigații a județului Ialomița

Investiții de 38 milioane de lei în infrastructura de irigații a județului Ialomița

Ialomița va cheltui în următorii 3 ani 38 milioane de lei pentru reabilitarea infrastructurii de irigații. Acordați prin intermediul Programului Național de Reabilitare a Infrastructurii Principale de Irigații, banii vor fi utilizați pentru reparația stației de repompare din zona loca­lității Bucșa (SRPA VI Bucșa) și a 50 km de canale. Aceasta este singura stație de pe raza județului Ialomița cuprinsă în cadrul programului și în momentul în care va funcționa la capacitate maximă va deservi 15 localități din Nordul și Nord-Estul Ialomiței.

Ultima modernizare, cu 22 de ani în urmă Stația... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2018, 10:10 (4660 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Virusul Pestei Porcine Africane a omorât 14 porci mistreți

Ialomița: Virusul Pestei Porcine Africane a omorât 14 porci mistreți

Pericolul provocat de Pesta Porcină Africană persistă la nivelul județului Ialomița. Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au anunțat faptul că virusul care provoacă boala a ucis 14 porci mistreți pe Fondul de Vânătoare Făcăeni. Leșurile animalelor au fost ridicate din pădure și incinerate.

Cazurile sunt în monitorizare Din luna august 2018 și până în prezent, în județul Ialomița au fost confirmate 123 de focare de Pestă Porcină Africană, în mai bine de jumătate dintre localități. Ultimul focar a fost identificat la sfârșitul lunii octombrie... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2018, 17:10 (4209 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Vloggerul Armatei Române...

Vloggerul Armatei Române...

Cei care nu au trăit încă experiența militară pot afla de pe internet cum este viața în Armată. Poveștile sunt spuse de sublocotenentul Radu Chirilă, din cadrul Batalionului 113 Artilerie «Bărăganul» Slobozia, singurul vlogger acreditat al Armatei Române. În filmulețele pe care le realizează, tânărul soldat vorbește pe înțelesul tuturor despre ce înseamnă să-ți servești Patria, îndemnându-i și pe alții să-i urmeze exemplul.

Povești din Armată În curtea Batalionului 113 Artilerie «Bărăganul» de la intrarea din Slobozia, ochii câtorva zeci de copii îl urmăresc cu atenție pe sublocotenentul... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2018, 10:05 (5077 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, «raiul» oamenilor fără adăpost

Oamenii străzii, oamenii nimănui

Slobozia, «raiul» oamenilor fără adăpost

La «Central», un homeless pe ju­mătate nebun trage după el un cărucior de butelii plin ochi cu fier vechi. La gară, Rada Nebuna vorbește singură, așezată pe o margine de trotuar. La cen­trala termică de lângă Orășelul Copiilor, Iulian trage dintr-o «penală», sub o pla­pumă roasă. Sunt peste tot, sunt parte din peisaj... Vin în Slobozia «să vadă cum e» și cei mai mulți dintre ei rămân aici. Uneori, când iarna e prea grea, mor, măcinați de frig și de boli. În ultimii ani vreo opt, susțin autoritățile.

Autorități și date statistice Oficial, numărul persoanelor fără un acoperiș deasupra... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2018, 11:40 (7577 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

VIAȚĂ DE COPIL ABUZAT

O dramă dincolo de cuvinte

VIAȚĂ DE COPIL ABUZAT

Nicoleta V. din Țăndărei își acuză public soțul, iordanianul Al Homoud Foisal Gaber Al Mohammed de «abuzuri fi­zice și sexuale» împotriva fetiței pe care o au împreună. Potrivit declara­țiilor femeii, drama copilului durează de 4 ani, perioadă în care a solicitat în mod repetat intervenția autorităților. Cazul este în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Oficialii instituției susțin că Nicoleta V. a refuzat suportul oferit de către instituție și a refuzat examenul psihiatric solicitat de către psihologul instituției...

https://viatadecopil89310081.wordpress.com... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2018, 13:40 (3915 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Licitație cu scandal la Penitenciarul Slobozia

Licitație cu scandal la Penitenciarul Slobozia

Reprezentanții Penitencia­rului Slobozia au fost reclamați în instanță pentru că au atribuit magazinul din curtea unității unei societăți comerciale din Brăila fără a respecta procedura de licitație publică, așa cum prevede legea. Do­sarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, instanța urmând să dispună dacă instituția a procedat conform prevederilor legale sau nu.

Se caută vinovații
La începutul acestui an, Penitenciarul Slobozia a scos la licitație magazinul din curtea instituției. În urma anunțului publicat în presa locală, la respectiva licitație s-au prezentat... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2018, 09:55 (6440 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Cristian Ivan a câștigat concursul pentru șefia Poliției ialomițene!

Comisarul șef Cristian Ivan a câștigat concursul pentru șefia Poliției ialomițene!

Joi, 15 noiembrie 2018, la sediul Inspectoratului General al Poliției Române a fost susținut concursul organizat pentru ocuparea funcției vacante de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Proba a constat într-un interviu susținut de candidați în fața unei comisii din cadrul IGPR. La finalul probei, a fost declarat «admis» comisarul șef Cristian Ivan. Fost șef al Poliției Municipiului Slobozia, acesta a asigurat interimar șefia IPJ Ialomița, până în octombrie 2018.

Cercetat prealabil în scandalul «Sinești»
Inspectoratul General al Poliției Române a scos... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 15:10 (21275 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitul Vincențiu, «articulat» de purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române

Preasfințitul Vincențiu, «articulat» de purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române

La o lună de când Preasfințitul Vincențiu a interzis enoriașilor din Păltiniș să intre în altar, după obicei, la resfințirea bisericii, decizia încă mai stârnește controverse. Purtătorul de cuvânt al BOR, Vasile Bă­nescu, a declarat pentru publicația «Cu­vântul Ortodox» că «este un gest neinspirat pastoral, nefiresc și total regre­tabil». Ca represalii împotriva publicației, Preasfințitul Vincențiu a cerut acesteia publicarea unui nou drept la replică.

Efectul bulgărelui de zăpadă
Ceea ce inițial a fost catalogat de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor drept derapajul unui... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 12:40 (15884 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia 3D

Generația care va schimba orașul

Slobozia 3D

A durat un an până când au obținut aprobarea pentru o trecere de pietoni 3D. Dar nu sunt dezamăgiți... Dimpotrivă! Sunt pregătiți oricând să ofere ora­șu­lui noi creații 3D. Așteaptă doar șansa de a demonstra că pot. Sunt elevii Liceului de Arte din Slobozia și merită încurajați.

O inițativă lăudabilă
În urmă cu o săptămână, în cadrul Programului «Școala Altfel», un grup de elevi din cadrul Liceului de Arte din Slobozia a refăcut cele două treceri de pietoni din fața liceului. La proiect au participat 20 de elevi din 3 clase, respectiv a IX-a, a X-a și a XI-a. Directorul Liceului... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 12:10 (6507 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ialomița va rambursa fonduri europene de 2 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel avertizează

«Ialomița va rambursa fonduri europene de 2 milioane de euro!»

Miercuri, 7 noiembrie 2018, deputatul Gheorghe Tinel a organizat o conferință de presă în cadrul căreia a făcut analiza primei jumătăți a mandatului administrației județene. «În afara majorărilor salariale nu am văzut nimic realizat în Ialomița...» a declarat el.

«Proști mai mari ca ăștia nu am văzut!»
Deputatul PNL Gheorghe Tinel consideră că administrația județeană din Ialomița a eșuat lamentabil în demersurile administrative întreprinse în ultimii 2 ani. El consideră că toate proiectele edilitare existente sunt în impas și apreciază că nu vor fi finalizate până la finele acestui... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 11:20 (5546 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapidul, în vizită la nași

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Rapidul, în vizită la nași

Două victorii ale galben-albaștrilor și două egaluri constituie bilanțul confruntărilor oficiale dintre Unirea Slobozia și Rapid. Toate s-au petrecut în sezonul 2013-2014 al ligii secunde. La finalul acelei stagiuni, cea mai bună din istoria Unirii, Rapid revenea în prima divizie. Slobozia rămânea cu frustrarea de a rata promovarea, nu din pricini de natură sportivă, ci din cauza inerției care a ca­racterizat și caracte­rizează și acum auto­ritățile locale. Leo Dobre, Florin Ibrian, Romeo Soare și Constantin Toma sunt jucătorii Unirii care au gustat din acele succese contra alb-vișiniilor și le pot po­vesti lui Năstase, Gherasim sau Milotin cum e să bați Rapidul când nimeni nu-ți dă nicio șansă... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 10:25 (5520 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Un nou succes pentru George Dragomir

Scrimă

Un nou succes pentru George Dragomir

Sabia ialomițeană își dovedește din nou măiestria. Una dintre marile speranțe ale scrimei românești, George Dragomir, și-a confirmat în urmă cu câteva zile ascensiunea în ierarhiile naționale și internaționale. Spor­tivul legitimat la CSM Unirea Slobozia a participat la etapa de Cupă Mondială pentru juniori din orașul rus Soci. A fost o compe­tiție aprig disputată, în cadrul căreia Dragomir a pătruns până în finală. George a trecut 15-12 de ungurul Szabolcs Novida, iar apoi l-a învins, după un duel încins, cu 15-14 pe rusul Andrey Tkachev. Ceva mai ușor a fost duelul contra americanului Mitchell Saron, pe care l-a învins cu 15-7. A venit apoi rândul fran­cezului Maxime Teonfitte să se încline... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 10:10 (3943 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Recital la o singură poartă

Handbal, HCM Slobozia-Știința Bacău 44-18 (20-7)

Recital la o singură poartă

În vremuri nu prea îndepărtate, când antrenorul Ion Arsene aducea Știința Bacău la Slobozia, era încordare maximă în rândul iubitorilor handbalului din orașul nostru. Cele două echipe luptau pentru promovare, iar Bacăul le avea în componență pe viitoarele internaționale Laura Chiper și Marinela Burghel. Doar câteva realizări individuale venite de la Iuliana Faig sau Ionela Ciobanu ne mai aduc aminte de ceea ce a fost echipa moldavă. De asemenea, vulcanicul Ion Arsene și-a îmblânzit semnificativ tonul dar rămâne același veritabil om de handbal, care duce mai departe tradiția sportului cu mingea mică din Bacău într-un moment în care mulți s-ar fi dat bătuți... Așadar, în meciul cu Știința Bacău... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2018, 09:50 (4000 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Economia județului Ialomița, susținută de PFA

Economia județului Ialomița, susținută de PFA

Într-un județ precum Ialo­mița, care așteaptă de ani buni investitorii pentru a se dezvolta, economia se bazează pe afacerile mărunte. O ana­liză a Ofi­ciului Na­țional al Registrului Comerțului arată că mai bine de jumătate dintre firmele active din județ au o formă simplă de organizare, de tipul Per­soană Fizică Auto­rizată (PFA). Cifrele Ofi­ciului Na­țional al Registrului Comerțului reliefează că în Ialomița există, în momentul de față, aproximativ 5000 de Persoane Fizice Autorizate.

Mirajul investitorilor Cel puțin în ultimii 10 ani, ia­lomițe­nilor li s-au promis de ne­numă­rate... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2018, 16:40 (4639 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Eroziune în lanț a digului de apărare din zona Bentu

Eroziune în lanț a digului de apărare din zona Bentu

Chiar dacă lipsa precipitațiilor a făcut ca nivelul Dunării să scadă considerabil, în județul Ialomița apa creează probleme. O nouă eroziune a digului semnalată în zona Bentu amenință întreaga Baltă a Ialomiței. Autoritățile județene și locale au semnalat situația la București, însă până acum au fost sfătuite să monitorizeze evoluția eroziunii.

Istoria se repetă la Bentu În 2013, o eroziune a digului de apărare din zona Bentu amenința siguranța culturilor din întreaga Baltă a Ialomiței, inclusiv Autostrada Soarelui. Pericolul apei care risca să se reverse era iminent. Guvernul României... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2018, 13:40 (7191 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
296 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4409 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permise suspendate

La sfârșitul săptămânii precedente, trei conducători auto, cu vârste cuprinse între 28 și 51 ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:10
(3496 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute la Gheorghe Doja

Vineri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat pe raza comunei Gheorghe Doja o femeie, de 37 de ani, care încerca să comercializeze articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:05
(4136 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectile descoperite la Sudiți

Proiectile descoperite la Sudiți

Un bărbat din Sudiți a sesizat joi, 21 martie a.c., în jurul orelor 11,00, printr-un apel la 112, faptul că a descoperit 3 proiectile pe un teren agricol. Echipa pirotehnică a Inspectoratului a fost alertată ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:40
(5537 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gura Văii

Joi, 21 martie a.c., 4 tone de lucernă și 8 metri liniari din gardul unei gospodării din satul Gura Văii au fost distruse de flăcări. Cauza incendiului a fost un foc deschis, nesupravegheat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:30
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «The Way after Postmodernism»

Luni, 25 martie 2019, orele 17,00, se va desfășura cea de-a II-a etapă a evenimentului «The Way after Postmodernism» România. Evenimentul va avea loc la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», Galeriile ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 17:20
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Ridicare în totalitate a restricțiilor pentru Pesta Porcină Africană la Rovine

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2019, 12:05
(5237 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Fierbinți-Târg: Bătrân găsit carbonizat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Fierbinți Târg a fost găsit carbonizat în propria locuință. Focul a fost observat în jurul orelor 22,30 la casa bătrânului. Voluntarii localității și pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2019, 17:05
(5542 vizualizări - 0 comentarii)


comunicat

Conform dispozițiilor pct. 15
din Programul calendaristic
pentru realizarea acțiunilor necesare
pentru alegerea membrilor din România
în Parlamentul European din anul 2019,
aprobat prin HG nr. 81/2019, vă aducem
la cunoștință că în data
de 28 martie 2019, orele 13,00,
la sediul Tribunalului Ialomița,
va avea loc desemnarea judecătorilor în
Biroul Electoral de Circumscripție
Județean Ialomița,
prin tragere la sorți dintre judecătorii
aflați în exercițiu ai aTribunalului Ialomița.
Slobozia, 22.03.2019
președintele Tribunalului Ialomița,
judecător Mușat Viorica

21 Martie 2019, 16:50


Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accident rutier soldat cu trei victime la Coșereni

Accidentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 20 martie a.c., în jurul orelor 7,30, între un autoturism și o autoutilitară care se deplasau pe DN2, în zona comunei Coșereni. Din impact au rezultat ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 20:55
(5694 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Ciulnița. A intrat cu mașina într-o bornă kilometrică!

Un slobozean de 69 de ani a intrat într-o bornă kilometrică marți, 19 martie a.c., în jurul orelor 13,30. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:15
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, arestat pentru «ultraj»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 ani, din Bărbulești, pe numele căruia Judecătoria Medgidia a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a fost ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2019, 18:05
(4727 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,55%-rata șomajului în luna ianuarie 2019

La sfârșitul lunii ianuarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5248 șomeri (din care 2148 femei), rata șomajului fiind de 5,55%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:30
(4555 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

În perioada 18-19 martie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița o acțiune de donare de sânge. Scopul acestei acțiuni este de a contribui ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 18:15
(4306 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Calendarul burselor locurilor de muncă în 2019

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță graficul de desfășurare a burselor locurilor de muncă ce se vor desfășura la nivel național în acest an. Astfel, în data de 12 aprilie 2019, va fi ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:55
(3803 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Șase tineri, cercetați pentru «furt calificat»

Marți, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au surprins în flagrant șase tineri, cu vârste cuprinse între 15-27 ani, din Vlădeni, în timp încercau să sustragă componente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2019, 17:45
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


Protest #șâeu, la Slobozia

Protest #șîeu, la Slobozia

Slobozia s-a alăturat orașelor care au susținut protestul privind construcția de autostrăzi, inițiat de omul de afaceri sucevean Ștefan Mandachi. Vineri, 15 martie 2019, puțin după orele 15,00, câțiva cetățeni ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 18:10
(3661 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Dridu, arestat pentru «abandon de familie»

Joi, 14 martie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 49 de ani, din Dridu, pe numele căruia Judecătoria Vălenii de Munte a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:30
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Stejari și tei plantați de polițiștii ialomițeni

Vineri, 15 martie 2019, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Primăriei comunei Perieți, alături de copii au plantat 400 puieți de stejar și tei în Pădurea Călugăreasca, la intrare ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:25
(4261 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Contrabandă cu țigări

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată au descoperit în urma unei percheziții efectuate joi, 14 martie a.c., pe raza localității Sălcioara, la domiciliul unui bărbat de 48 ani, 53 pachete de ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 17:20
(3742 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă factura electronică în locul celei imprimate pe hârtie pentru că este o opțiune mai rapidă, mai sigură, mai eficientă, dar, cel mai important, protejează mediul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2019, 13:05
(4967 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Interzicerea arderilor de miriști

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează și atenționează cetățenii care obișnuiesc să dea foc miriștilor și altor resturi de vegetație uscată fără a urmări procesul arderii. Arderea miriștilor ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:20
(4111 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana «Fii pregătit!», revine în Ialomița

Caravana «Fii pregătit!» va ajunge sâmbătă, 16 martie 2019, în orașul Slobozia, și va fi amplasată pe bulevardul Chimiei, în Piața Unirii, iar duminică, 17 martie a.c., în orașul Fetești, fiind amplasată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 20:10
(4644 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de fier vechi

Doi bărbați, de 19 și 40 de ani, din Urziceni, au fost surprinși în flagrant miercuri, 13 martie 2019, de polițiștii din Urziceni în timp ce încercau să sustragă deșeuri feroase dintr-o clădire dezafectată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:20
(4367 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism neînmatriculat, depistat în trafic

Un bărbat, de 49 de ani, din Armășești, a fost depistat, miercuri, 13 martie a.c., pe raza municipiului Urziceni, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. În cauză, polițiștii au întocmit un dosar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 19:10
(4094 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Miercuri, 20 martie 2019, în intervalul orar 8,00-12,00, Parohiile Gârbovi I și Gârbovi II, în colaborare cu Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița organizează o acțiune de donare de sânge în cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:25
(4148 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate de polițiști

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 57 ani, în timp ce transporta cu o căruță pe raza localității de domiciliu 290 kg de deșeuri feroase. Acesta nu deținea documente ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:15
(4018 vizualizări - 0 comentarii)


Produse contrafăcute, confiscate de polițiștii din Urziceni

Miercuri, 13 martie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat un bărbat, de 52 de ani, care încerca să comercializeze, pe raza municipiului, produse cosmetice care purtau însemnele unor mărci înregistrate ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 18:05
(6437 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Poliției Române» 2019

În contextul aniversării, la data de 25 martie 2019, a 197 de ani de tradiție și continuitate a Poliției în slujba cetățenilor, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează, în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2019, 16:45
(3379 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...