Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Inspecția Judiciară, sesizată în cazul procurorului din Slobozia care a sancționat abuziv polițiștii

Scandalul procurorului care i-a amendat pe polițiștii care l-au oprit în trafic a intrat în atenția Inspecției Judiciare  din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii. Magistratul nu a putut fi contactat pentru a oferi un punct de vedere pentru că se află în concediu medical de mai bine de o săptămână.

Cercetările sunt în curs Oficialii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au confirmat faptul că scandalul public iscat de procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu a intrat în atenția Inspecției Judiciare. Mai mult, surse din cadrul instituției au explicat însă că în cauză a fost deschis și un dosar penal ce ar viza «infracțiuni comise în legătură cu serviciul». Deocamdată, reprezentanții unității de Parchet au omis să ofere detalii suplimentare cu privire la acuzațiile reținute în cazul respectivului dosar penal. În momentul de față, cercetările sunt în curs.

Citiți mai multe amănunte în ediția de miercuri, 21 noiembrie 2018, a ziarului Independent

19 Noiembrie 2018, 08:55 (8551 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Procurorul vitezoman Vasilescu s-a întors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia
Ialomița: Procurorul care a amendat doi polițiști a fost achitat în primă instanță
Abateri disciplinare grave reținute în cazul procurorului acuzat că a sancționat mai mulți polițiști

Comentariile cititorilor:


Nutii spaima Constitutii:
(21 Noiembrie 2018, 20:08)
Se pare ca mai multe amanunte ... nu mai vin. Deh... bratul lung al legii. :))
Alex:
(21 Noiembrie 2018, 13:55)
Astuia nu i s-a uscat cerneala pe decretul prezidential de numire in functie,ca a schimbat 3 parchete,are doua dosare disciplinare e panarama rau - ce etica recomanda ipochimenul?Asa aplica prevederile legislative?Asta e noua generatie de procurori?Urasc si mai tare psdul!Cum sa lasi in functie asemenea panarama de procuror?Deci nu e brutar-nu ne place painea-vom schimba magazinul.Nu!Asta cerceteaza-da solutii!Cum scapam de aceste nenorociri abatute peste popor?Cum?,,Apelul bocancilor,,inca functioneaza la asa nivel?  ,,Poate fi procuror persoana...si sa se bucure de o buna reputatie ...,,Citat din DEX.Care este dovada bunei reputatii a acestui vierme?  ,,Supravegheaza justa aplicare a legii...,, -pai da un premiu politistilor pentru corectitudinea lor,pentru modul deontologic al comportamentului si aplicarii sanctiunii de catre rutieristi catre tine. Tu,chiar tu esti cel care incalca legea - tu vrei sa fi mai presus decat aceasta. In baza a ce?Ca nu erai arestat,sa se ceara avizul CSM.Te-ai facut vinovat de conducere cu viteza si apoi - mai grav cu itpul expirat.Pai,toti conducatorii auto suporta consecintele.Lipsea ca masina sa nu fie nici inmatriculata!Desigur,politistii vinovati si in acel caz-ce n-au auzit de,,acoperire,,?
@Robi Raduna:
(21 Noiembrie 2018, 12:23)
Iti intelegem naduful si, in general, suntem de acord cu el dar cu limba romana ce-ai avut? Ai vrut sa ne arati ca ai fost  prin Spania. Totusi, numele lui Iisus se scrie si in spaniola cu majuscula: Jesus. In rest sal(sa-l), ialomita(Ialomita),sai(sa-i), Ia(I-a)..
observator:
(21 Noiembrie 2018, 10:50)
Problema e ca astia ca el sunt din generatie noua si cam tot apar si prin alte institutii . . .
La Judecatorie la Slobozia am auzit ca  a venit o judecatoare noua care
în doar cateva luni a ajuns sefa si care tot asa se crede Dumnezeu pe pamant,taie si spanzura ! Cica l-ar fi amendat în sala de judecata chiar pe procurorul asta si el i-a facut plangere mai sus la superiori  :)))
Va dati seama unde am ajuns ??? :((( Judecatorii cu procurorii sa se amendeze între ei si sa faca circ si panarama într-o sala plina cu lume Poate se sesizeaza cineva si se fac sapaturi pe acest subiect ! ;)
#normalitate:
(21 Noiembrie 2018, 07:58)
Care politist isi va mai bate cuie in talpi,asa cum au facut cei doi POLITISTI ?Care procuror va fi mai penibil decat a facut o acest ratacit al extraspecieiumane?Provoaca doar sila asa commportament.Auzi-sechestru de persoana.Dar cand klaufandu baga minori la control corporal,in vestiare,nu este sechestru?Ala cum se numeste?Bine,acei copii nu sunt procurori.Incredibil,cum s-a deranjat marea scula a pilosilor!Daca faceai un accident cu turismul?Esti procuror,poti ucide,poti mutila,esti nesimtirea intruchipata.Si coloanele oficiale daca au incident auto lasa soferul cu masina pentru cercetari la fata locului.Tu,nu esti sofer daca esti la volan.Esti procuror.Mare tampit poti fi!Pe trotuar esti pieton,in carciuma esti consumator,pe stadion suporter. Procuror esti la serviciu,iar asociat cu deplasarea te comporti conform conduitei,gibonule!Felicitari politistilor,rusine lingailor!##normlitateinsocietate
Robi Raduna:
(20 Noiembrie 2018, 20:41)
@Justina pana si jesus a fost rastignit si batut in cuie lasat sal manance ciorile Vasilescu si compania de sfinti dadatori de teroare si paradeala cand le va venii randul o sa sfarseasca storciti pe gat ca viermii in mijlocul strazii. A mai fost prin ialomita acum 65 ani in '49/'54 cand ii scotea taranii din beciuri si glugile de coceni de erau ca milogii si lingeau talpile sa nu fie omorati se milogeau ca libidinosii sa fie macar trimisi in lagare de munca fortata. Vine odata si odata reversul medaliei stai fara grija atunci sai vezi ce dumnezei ce se cred. Ia cam trecut romanului de democratie.
justina:
(20 Noiembrie 2018, 13:13)
Vasilescu asta nu este singura uluca rupta din gard,abuzul de functie si putere,ignoranta,neglijenta cu intentie le gasiti zilnic in toate parchetele judetului Ialomita. Ca vrajeala asta a ajuns in presa,sa facut public multumiti ziaristilor dar sunt mii de cazuri asemanatoare ignorate de presa,sunt mii de cetateni umiliti,familii distruse,furate,batjocurite de astfel de putregaiuri, lichele penale inscaunati in Min.Public din Ialomita. Multi fac plangeri impotriva lor care ajung la CSM o alta grupare firma de apartament care din prietenie sau rubedenie se fac ca fac. Am ajuns de nimic nu mai se poate face sau repara cu predilectie in Ialomita. Poate in viitorul cat mai apropriat cetatenii exaspetati de aceste specimene odioase vor iesi si vor distruge cu furci si topoare pe acesti dumnezei, pentru asi face dreptate singuri. Cat o sa mai tina o zi,o luna cinci noua dar odata si odata va pocnii. Sa nu uite dumnezeii astia ca roata fiei si patrata tot se invarte. Vasilescu procurorul este doar un exemplu minor dar sunt altele mai rele. Cand se vor trezii o sa fie prea tarziu sai fereasca sfantul de furia omului furat!
Mary:
(20 Noiembrie 2018, 13:08)
  Nimeni nu este mai presus de lege, domnule procuror!!! Ești în slujba cetățenilor, nu un pericol pentru ei.
Suciu:
(20 Noiembrie 2018, 12:15)
Mi se pare mie sau ce a facut domn' procoror este un puc de abuz în serviciu? Sau la ei nu se pune?
Platitor de taxe:
(20 Noiembrie 2018, 07:08)
Citesc multe rautati.Procurorii ca si multe alte specii mutante din tara noastra sunt extraterestrii,nu alta.Odata,la un procuror mort de beat,la pisoar tasneau doua jeturi de urina!Sunt uneltele marii divinitati,ce daca facea un accident si se constata expirarea itp ului?El e magistrat,e scula,nu sofer(!)sa vada cu ce pleaca la drum.Poate ii explica cineva ca urcand la volan,chiar isi asuma obligatiile ce revin unui conducator auto.Astora le trebuie sef de parc auto si sa il amendeze p-ala,nu pe politistul aflat in trafic.Magistratilor le ar trebui pe langa pensii speciale si sa se bage la coada in fata gravidelor,sa aibe medic personal,sa moara altii in locul lor,ca ei sunt specialitati umane.Nu se supun legilor tarii.Un fel fel de pomohaci al profesiilor din tara.Daca un echipaj politie opreste un procuror,trebuie sa ii verifice presiunea la anvelope,nivelul de ulei,starea aerului din habitaclu,ca el e procuror,nu te joci nici pronuntand cuvantul.Tara de găozari,asta suntem!Nu avem educatie,respect,nu mai avem legi!Deci din fata procurorilor trebuie si marea sa se retraga,daca acesta considera ca se pericliteaza cumva in concedii starea dosarelor pe care le are in lucru.Mare ti-e gradina Doamne,da de unde apar asa prosti??Mă procurorilor,sa va faceti abtibilduri de parbriz cu"procuror","nevasta de procuror","curva procurorului","frizer de procuror","livrare la casa procurorului",sa stie politia si pu¤¤mea cine sunteti voi! Si sa dati legi,sa va dea nu doar girofaruri,ca d-alea au si firmele de tractari!Sa ba puna lame de buldozer si aruncator de grenade,ca voi sunteti procurori si nu va poate lipsi cineva de libertate.Cum sa nu stie prostimea cune esti tu?Cum sa te opreasca in trafic?
Fetești:
(20 Noiembrie 2018, 06:11)
Fraților și ka Judecătoria Fetești sunt numai lepre de judecători. La fel ca acest imbecil de procuror Mihai Laurențiu Vasilescu fac Judecătorii de la judecătoria Fetești cu cetățenii fără relații bine sus puse.
Cetatean:
(19 Noiembrie 2018, 20:49)
Dati un singur nume de procuror onest si corect ? Raspuns corect 1 ori 2 daca o exista minune dumnezeiasca dar nu cred.
Vestul infect:
(19 Noiembrie 2018, 20:43)
Procurorul asta este iepuras fata de aia de la Urziceni care îl cerceteaza pe primarul ala tatar de la Fierbinti de 5 ani aburind lumea. Nea Nelu sia bagat bine copii. Tipic vestului nimeni nu iese la pensie pana nu isi pune in locul lui un fiu,fica, nepot, nepoata, sau alti cumetri. Institutiile publice parchet, politie, judecatorie a devenit mosia unora sau altora se cred dumnezei pe pamant. CSM nu va face nimic fiind exact ca hotii care nu se dau in primire. Tot amaratii astia parliti de gabori vor avea de patimit le face o jucarie cu ceva banii aruncati in masina sau cu interpusi si o sai lege cu mita. Parchetul in stare de orice manevra spurcata. Gaborilor luati repede pixul si hartia si taiatio in alt judet cat mai departe de ialomita ca va imbarliga astia chiar cu colegi de ai vostrii. Procurori in ialomita ? Ma intreb pana cand vor fii dumnezei ?????????
Cineva:
(19 Noiembrie 2018, 12:23)
Pui toti copiii sa aiba functii. Copiii cui?! Ai fostilor angajati de la Judecatorie... Este Nea Nelu?! S-a facut fiu-tau de rusine in toata tara... Si sunt curios cine s-o mai urca la matale in masina pentru instructaj auto cand aude ce gogomanii poate copilul lu' matale sa scoata pe gura. Auzi, daca te opreste politia rutiera pentru legitimare este privare de libertate. Breeeee....unde l-ai crescut p-asta???
Gopo:
(19 Noiembrie 2018, 11:01)
Multi dintre ei paraditori de destine din judet sunt infractori cu diploma. Multe scarbe ordinare care au facut abuzuri si su distrus famili nevonovate.