Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosare «păstrate» în sertare la Parchetele din Ialomița

Dosare «păstrate» în sertare la Parchetele din Ialomița

În urma controalelor efectuate pe parcursului anului 2023, privind acti­vitatea desfășurată în 2022 de Par­chetele din Ialomița, Inspecția Judiciară a identificat 200 de dosare în care procurorii nu au făcut niciun demers în ceea ce privește actele de urmărire penală care ar fi trebuit rea­lizate. Cele mai multe anchete «păstrate» în sertare de procurori au fost descoperite la Slobozia și Fetești. Toate aceste dosare vizează fapte penale comise la regimul silvic.

 

Control al Inspecției Judiciare Inspecția Judiciară a efectuat, în 2023, un amplu control în Parchetele din întreaga țară în ceea ce privește activitatea procurorilor pe linia investigării delictelor silvice. Raportat la Parchetele din județul Ialomița, Inspecția Judiciară a descoperit faptul că procurorii au lăsat «nelucrate» sau «au lucrat sporadic» peste 200 de dosare ce vizează infracțiuni silvice. Campion la anchetele care vizează infracțiunile prevăzute în Codul Silvic rămâne Parchetul de pe lângă Judecătoria Urziceni, instituție care avea de soluționat peste 160 de astfel de dosare penale. În urma analizei efectuată privind activitatea procurorilor ialomițeni, Inspecția Judiciară a concluzionat faptul că la nivelul unităților din județul nostru «actele de urmărire penală au fost efectuate în mod sporadic, la intervale foarte mari de timp», evidențiind practic indiferența cu care Parchetele din județul nostru tratează acest gen de infracțiuni. Printre cele mai grave abateri pe care Codul Silvic le transformă în infracțiuni și, implicit, în dosare penale se numără «tăierea ilegală a arborilor», «pășunatul în pădurile sau suprafețele de pădure în care această activitate este interzisă» sau «furtul de arbori». În cele mai multe situații, arată Inspecția Judiciară, cauzele aflate pe rolul Parchetelor au intrat în evidența instituțiilor în perioada 2020-2021, iar obligația anchetatorilor ar fi fost ca în 2022 să dea o primă soluție sau să facă demersuri concrete în ceea ce privește strângerea probatoriilor.

26 Februarie 2024, 07:50 (8939 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Inspecția Judiciară cere schimbarea din funcție a șefului Parchetului Slobozia
Consiliul Superior al Magistraturii a decis excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu

Comentariile cititorilor:


Valeria:
(1 Martie 2024, 09:40)
Politia și parchetul apară  si albesc coruptii din primăriile ialomitene, procurorii cu politisti fac tot ce le sta în putință  sai scape de dosarele penale
Jack:
(28 Februarie 2024, 12:14)
La pușcărie cu primarii corupți.Se știu ei,și dorm noaptea bine?
Victimă :
(27 Februarie 2024, 08:57)
De peste 15 ani PRIMĂRIA SLOBOZIA și alte primarii din județ funcționează ca grupuri de crimă organizată numite "instituții publice " ce deposedeaza de terenuri agricole cetatenii de rind inventind contracte de arenda care nu le are decit firmele primarilor sau alți funcționari publici ca sa incaseze bani de la Apia.Proprietarii plătesc doar impozit primăriilor.Aceleasi primării fac executari prin banci fără a avea " incheiere validare poprire " conform art.782 alin 1cod proc.civ bazindu-se pe complicitatea cu băncile și alte" INSTITUȚII publice " poliția și parchetele refuză să respecte art.223ncpp le asigură protecția CORUPȚILOR nu cetățenilor de rînd. Parlamentul României e inutil lg.211/2004 privind protecția nici poliția nici parchetele sau magistrații nu o respectă. De art.23-35 din lg/78/2000 " denunțul obligatoriu în cazul coruptiei"art.290,291 ncpp trebuia să se autosesizeze era încălcarea art.397 pc.2 NCP infracțiunea la siguranța.art.410ncp. Acum să ne întrebăm de ce primesc pensiile speciale?
Miti:
(26 Februarie 2024, 14:31)
O parte dintre judecători sunt analfabeți.Aveti cel mai bun exemplu. Gigi Becali și pământurile armatei. Parcă și voi a-ți scris de Becali de Slobozia.
Abel:
(26 Februarie 2024, 13:46)
Dacă li se taie veniturile nesimțite nu vor mai face la fel.
Dreptate:
(26 Februarie 2024, 12:44)
Si dosarele primarilor tot asa zac.La Kogalniceanu o simpla tulburare de posesie si abuz in serviciu se tergiverseaza de 1 an si jumate.Parchetul doarme.politia tace si nimic nu face.in rest leafa merge,noi cu drag ne facem ca muncim.