Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ăla mic și negru, de respira greu...

Ăla mic și negru, de respira greu...

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu are mania fotografiatului. De la Tudorel Toader și până la Ahmed Abdulla Al Matrooshi, ambasadorul Emiratelor Arabe Unite, toată lumea e prezentă pe pagina sa de Facebook. Nouă ne-a atras însă atenția această fotografie, în care domnia sa apare alături de renegatul Gabi Ionașcu, ajuns între timp senator, că fierul rău nu piere. Ne-a atras atenția pentru că ne-am amintit de o de­clarație dintr-un interviu pe care Ștefăniță l-a acordat ziarului nostru în 30 septembrie 2009, când nici în vise nu credea că va ajunge în Parlament: «Sunt crescut de Stoica și Ionașcu și șlefuit de Ciupercă!» spunea el atunci. Iar acum, la aproape 10 ani distanță, descoperim, în sfârșit... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 15:40 (7116 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

O investiție pentru 1500 de hectare de teren agricol

Mașina de drenat pământul de la Mihail Kogălniceanu

În urmă cu 3 ani, un fermier din Mihail Kogălniceanu a achiziționat un utilaj pentru drenat excesul de apă din terenurile agricole. Anul acesta, Arnaud Perrein, «francezul de la Kogălniceanu», continuă procesul și se apropie de 1500 de hectare de teren drenate printr-o metodă unică în România. «Înainte de toate, această investiție a fost o necesitate...» ne-a declarat el.

Un utilaj unic în România
Drenarea excesului de umi­ditate din Lunca Ialomiței este, susține fermierul francez Arnaud Perrein de la Mihail Kogălni­ceanu, o necesitate. În aceste condiții, ideea achiziționării... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 13:40 (6216 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Situație alarmantă

Ialomița, județul codaș la contracepție

încercarea de a stopa sarcinile nedorite, autoritățile din Ialomița eșuează de fiecare dată. Deși se investesc bani și se încheie parteneriate pentru a preveni concepția, foarte mulți copii sunt aduși pe lume de mame care nu au atins vârsta majoratului. În 2018, au fost raportate peste 100 de astfel de cazuri. Iar cifra repre­zintă doar partea cuantificabilă a acestui fenomen...

Contracepția, o figură de stil
Prevenirea sarcinilor nedorite prin folosirea eficientă a măsu­rilor contraceptive poartă denumirea generică de «planning fami­lial». Concret, este vorba despre sfaturile... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2018, 09:50 (3926 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Din cauza pensionărilor

Tribunalul Ialomița riscă să rămână fără magistrați

Pentru că legea le permite, magistrații din Ialomița încep să iasă la pensie mai devreme de termen. Tribunalul Ialomița, de exemplu, va rămâne fără trei judecătoare, pentru că acestea au ales să se pensioneze după 25 de ani de activitate. Situația generează haos în cadrul instituției, din cauza faptului că Tribunalul Ialomița își va reduce numărul de magistrați. Chiar dacă posibilitatea este permisă de Statutul Magistraților, actul normativ nu prevede însă nicio soluție cu privire la modul în care vor fi integrați în sistem noi judecători...

Legea lasă instanțele fără judecători
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 14:25 (6626 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Luni de așteptare pentru un examen RMN la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Investigații medicale programate cu luni bune înainte. Se întâmplă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, acolo unde, din cauza fondurilor limitate, pacienții sunt obligați să aștepte foarte mult timp pentru un exa­men RMN. Situația ar putea fi evitată dacă reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița ar oferi mai multe fonduri pentru efectuarea de investigații RMN. La rândul lor, oficialii instituției spun că prioritate în distribuția fondurilor pentru verificarea stării de sănătate a bolnavilor o au alte tipuri de analize medicale.

Un aparat pentru 3 județe
... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2018, 10:05 (16680 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Marian Neacșu a fost exclus din PSD!

Comitetul Executiv al Partidului Social Democrat a votat luni, 5 noiembrie 2018, pentru excluderea din cadrul formațiunii a lui Marian Neacșu, președintele organizației PSD Ialomița. Acesta a explicat faptul că va contesta decizia.

PSD Ialomița își caută un nou președinte
Contestatar al președintelui Liviu Dragnea, Marian Neacșu, președintele PSD Ialomița, a fost exclus luni, 5 noiembrie 2018, din cadrul PSD cu 53 de voturi «pentru» și 9 «împotrivă». Marian Neacșu a precizat că va contesta decizia luată de reprezentanții formațiunii, însă nu va lupta împotriva partidului. Excluderea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 19:00 (12767 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Procuror din Slobozia, transferat la București «pentru a fi alături de prieteni»

Reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii aprobă transferurile procurorilor de la o unitate de Parchet la alta, pe criterii uluitoare. Așa se face că un procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia a ajuns la București după ce a declarat în fața plenului faptul că își dorește «să fie mai aproape de prietenii din copilărie». În același timp, cererea unui alt procuror din cadrul aceluiași Parchet, care dorea să lucreze tot la București, și în al cărei cuprins se regăseau motive temeinice pentru a fi aprobată, a fost respinsă, fiind considerată inadmisibilă!

Decizii uluitoare ale CSM... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 17:45 (8648 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Consiliul Județean Ialomița a ratat pregătirile pentru iarna 2018-2019

Autoritățile din Ialomița au început cu stângul pregătirile pentru sezonul rece 2018-2019. Marea problemă o reprezintă modul în care se va desfă­șura deszăpezirea pe drumurile județene. Consiliul Județean Ialomița încă nu a finalizat procedurile în ceea ce privește încheierea contractelor cu firmele care vor asigura întreținerea celor 500 de kilometri de drumuri județene pe timp de iarnă. Oficialii nu au recunoscut că vor rata termenul final la care trebuiau în­cheiate pregătirile, în schimb au dat dat asi­gurări că zăpada nu va produce probleme pe șoselele pe care le admi­nistrează.

Un demers ratat... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 14:10 (5387 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Anularea diplomelor de Bacalaureat obținute prin șpăgi se judecă la Tribunalul Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a decis să ceară în instanță anularea diplomelor de Bacalaureat pe care elevii le-au obținut în mod fraudulos după ce au mituit mai mulți profesori, în timpul sesiunii iunie-iulie 2012 a examenului de maturitate. Instituția a fost obligată să realizeze acest demers printr-o sentință definitivă a Curții de Apel București, în urma unui proces ce a avut același obiect. Deși decizia magistraților din Capitală a fost luată în vară, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au luat-o în considerare abia în urmă cu câteva zile...

Judecătorii au pasat responsabilitatea... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2018, 09:55 (7837 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

proști, ticăloși

Suntem suficient de proști pentru a fi conduși de ticăloși. Un re­zumat al realității de zi cu zi, dezno­dământ al promovării în funcții a unor specimene membri de partid sau exponenți de vază ai «nepotis­mului». Întreg sistemul statal pare prăbușit sub greu­tatea unei mizerii în care ne complacem și despre care cu toții știm. De la Învățământ la Sănătate, Cultură și Agricultură, Justiție și Sport, orice domeniu pare la pământ, zbătându-se în me­diocritatea accentuată de decizii inoportune. Ne scufundăm pe zi ce trece în mocirla creată, întrebându-ne retoric dacă vom reuși să supraviețuim. Nu întrezărim speranțe, dar visăm la schimbarea societății. Asta în condițiile în care, spre exemplu, la... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2018, 11:20 (6982 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

EXPUR susține «Generația Z»-echipa trupei de teatru în limba franceză a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia

În ADN-ul companiei EXPUR, RESPECTUL, ÎNDRĂZNEALA și PERFORMANȚA sunt valori importante pe care compania le-a regăsit și în comunitatea locală, la o echipă de elevi din clasele a X-a, a XI-a și a XII-a din trupa de teatru a Colegiului Național «Mihai Viteazul» Slobozia, care pune în scenă, în diferite locuri ale lumii, piese de teatru în limba franceză. EXPUR a ales să îi învestească cu încredere și să își pună amprenta în formarea lor, nu numai pentru școală, ci pentru viață. Managerii companiei au fost impresionați de puternica determinare a liceenilor de reușită-de la a se expune experienței de exprimare în public într-un eveniment internațional și a-și învinge... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 16:25 (15164 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

CIREȘARUL

CIREȘARUL

La Popasul Chirana, pe mâna dreaptă cum mergi spre Vlădeni, a crescut din pământ... o livadă de cireși olandezi! Livada se întinde pe 7 hectare și a fost plantată săptămâna trecută. Valoarea investiției este de aproximativ 400 mii de euro... O treime din această sumă a fost suportată de către Ionuț Jipa, proprietarul livezii: «E un vis din copilărie. Și, dacă am noroc, și o afacere profitabilă...».

Un vis așteptat 4 ani Ionuț Jipa are 33 de ani și este co-proprietarul serei hidroponice de la Chirana. Dar și-a dorit întotdeauna să aibă o livadă de cireși. Atât de mult încât, în urmă... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2018, 10:10 (6551 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Vrednică este!

Oda lui Viky Berbec pentru Preasfințitul Vincențiu

Nevasta protopopului de Urziceni, Victorița Berbec, i-a închinat Preasfințitului Vincențiu o odă pe Facebook. Ceilalți protopopi caută soluții pentru a contrabalansa acest avantaj. Redăm, din nerăbdare, un fragment din oda cu pricina: «De toate el s-a îngrijit a fi/Pentru bisericile din acest ținut./Pictură, cruci și temelii.../Din cea mai bună daltă și calitatea I».

Mare e grădina Preasfințitului!
Viky Berbec e numele de scenă al Victoriței Berbec, soția protopopului de Urziceni, Aurel Berbec. Iar scena e Facebook-ul, unde doamna Viky postează regulat, semn că s-a plictisit de... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2018, 14:20 (13081 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Nou record administrativ

Consiliul Local Slobozia legiferează la tariful de 1900 de lei/minut

Joi, 25 octombrie 2018, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul unei noi ședințe ordinare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat 13 proiecte de hotărâri, unele de interes real pentru comunitate. Remarcabilă rămâne însă viteza cu care au fost aprobate aceste proiecte de hotărâri, respectiv 10 minute. Altfel spus, pentru fiecare minut de «legiferare», slobozenii au plătit 1900 de lei. Asta da performanță!

O performanță tristă Săptămâna trecută, la ședința ordinară a Consiliului Local Slobozia au participat 19 consilieri. Ei au votat (sau s-au abținut de la vot) 13 proiecte de hotărâri... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2018, 12:05 (7069 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Aripa «Olaru» se mută la PNL

S-a deschis piața transferurilor politice

Aripa «Olaru» se mută la PNL

Vasile Olaru, cândva «activistul politic numărul 1» al administrației Ciupercă, și-a anunțat intenția de a se transfera la PNL. El ar putea fi urmat de către tizul său, juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir. Cei doi au demarat deja negocierile cu președintele PNL Slobozia, Gigi Manea. «Da, e adevărat! Dar până nu sunt semnate adeziunile, nu pot face declarații oficiale...» a spus acesta din urmă.

Olaru și trupa lui În politică, la fel ca în natură, nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă. Așa s-a întâmplat și vineri, 26 octom­brie 2018, când doctorul Vasile... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 16:10 (7730 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Nervi, sânge și în final victorie

Handbal, HCM Slobozia-HCF Piatra Neamț 31-26 (16-10)

Nervi, sânge și în final victorie

Tensiunea vibra în aerul cald al Sălii «Andreea Nica» înaintea meciului cu HCF Piatra Neamț, așa cum se întâmpla pe vremuri când raportul de forțe dintre cele două echipe era mai echilibrat. Pentru oaspete, o înfrângere la proporții reduse era similară unui succes. Pentru HCM Slobozia, o victorie deplină ar fi reprezentat ieșirea din această în­cleș­tare fără alte jucătoare accidentate. Handbalistele au ieșit la încălzire, însă două dintre ale noastre au rămas pe marginea terenului. Proptite în cârje, Mariana Filip și Irina Marchidanu, tocmai ce au trecut printr-o operație de menisc și se află în recuperare... Vine din urmă Raluca Nicolae, cu o problemă chiar mai gravă și cine știe ce ne mai re... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 12:25 (3745 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Adâncata, lider după 9 etape

Fotbal, Liga a IV-a

Adâncata, lider după 9 etape

S-a scurs aproape o treime din actualul sezon al Ligii a IV-a, iar întrecerea devine tot mai in­teresantă. Goluri multe, schimbări dese de lider, surprize și decepții, încing o competiție de la care se dorește pentru a nu știm câta oară ca la final să ofere o echipă pentru Liga a III-a. Liderul oarecum surprinzător este Secunda Adâncata. Aceasta a învins la Maia și a profitat de înfrângerea Ciulniței la Gheorghe Doja pentru a se desprinde în fruntea clasamentului. Recolta Gheorghe Doja, care a condus etape bune ierarhia, a mai reparat prin victoria cu Ciulnița stricăciu­nile suferite etapa trecută prin în­frângerea de la Munteni Buzău. Surprinzător nu este doar podiumul, ci și locul 4 ocupat de... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 11:10 (4538 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Junioarele II au surclasat Focșaniul

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele II au surclasat Focșaniul

S-au scurs 7 etape din campionatul de handbal feminin, faza zonală, adresat junioarelor. În ultima rundă, duminică, 28 octombrie 2018, junioarele II ale CSS Slobozia, antrenate de profesorul Marian Simion, au întâlnit echipa similară LPS Focșani. Raportul de forțe a fost zdrobitor în favoarea tinerelor jucătoare ale Sloboziei care, după un prim sfert de oră mai echilibrat, au izbutit un adevărat festival de goluri și s-au impus cu 46-18 (20-8). Îmbucurător este și faptul că, la finele turului de campionat, CSS ocupă locul II, care asigură calificarea în faza următoare. Următorul joc pentru Neagu și compania va fi dumi­nică, 11 noiem­brie 2018, pe teren propriu, cu liderul LPS Brăila. Veștile nu... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 10:20 (3820 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

2 milioane de lei pentru învățământul profesional din Ialomița

2 milioane de lei pentru învățământul profesional din Ialomița

Învățământul profesional din Ialomița se relansează pe bani europeni. Inspectoratul Școlar Județean a accesat 2 milioane de lei pentru a oferi elevilor care studiază în cadrul șco­lilor profesionale și liceelor tehnologice șansa obținerii unui loc de muncă în meseriile pe care le învață la școală. În cadrul proiectului inițiat de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița sunt integrate 5 unități de învățământ și 167 de elevi.

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași
Lipsa meseriașilor a devenit o realitate și în Ialomița, județ a cărui piață a muncii a fost puternic afectată în... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2018, 10:05 (4988 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În gropița din groapă vor fi instalate catarge

Se întâmplă la Slobozia

În gropița din groapă vor fi instalate catarge

De o săptămână încoace, în «groapa lui Stoica» a mai apărut o gropiță. Inițial, am crezut că Dorel și-a uitat acolo lada cu scule și sapă după ea. Sau că domnul primar și-a pierdut în zonă telefonul... Gheorghe Puia, administratorul public al orașului, nu ne-a lăsat însă să ne scăldăm în ignoranța care ne caracterizează pe noi, tonomatele lui Soros: «Acolo vor fi instalate până la sfârșitul acestei săptămâni 3 catarge, pentru steagul UE, cel al României și cel al Sloboziei. Proiectantul nu a prevăzut acest amănunt, dar la solicitarea noastră eroarea a fost îndreptată!». Cele 3 steaguri ar urma să fie arborate până la sfârșitul acestei săptămâni, semn că până la 1 Decembrie 2018 esplanada... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2018, 13:45 (5925 vizualizări - 5 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12074 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9118 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9871 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10102 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8748 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Viziuni», expoziție semnată Tudor Meiloiu

Miercuri, 6 aprilie, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», artistul plastic Tudor Meiloiu vernisează expoziția grafică «Viziuni». Evenimentul va debuta după amiază, la orele 14.00, iar după vernisaj ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:23
(12830 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minor dispărut

Un adolescent de 14 ani din Urziceni a dispărut de acasă. Părinții au reclamat dipariția copilului, joi, 31 martie și au declarat polițiștilor că băiatul a plecat, miercuri, 30 martie, la școală de unde ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(7695 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, prins de polițiști

La jumătatea lunii februarie 2011, locuința unui bărbat de 58 ani, din Urziceni, a fost spartă. Potrivit polițiștilor, din casă au fost furate mai multe bunuri și aparatură electronică. Bunurile furate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:25
(9329 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Adolescent de 16 ani, arestat pentru tîlhărie

Judecătorii slobozeni au dispus arestarea preventivă pentru 19 zile a unui adolescent de 16 ani din localitatea Amara, pentru tîlhărie. Infractorul a acționat la jumătatea lunii precedente, pe data de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9325 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: I-au furat porțile

Joi, 31 martie, un bărbat de 39 ani din Munteni Buzău a reclamat polițiștilor din localitate faptul că i-au fost furate două porți metalice în valoare de 500 lei. În urma verificărilor, hoții au fost identificați ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:24
(9002 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Accident cu două victime

O șoferită grăbită ce a efectuat o depășire neregulamentară au fost cauzele principale ale producerii unui accident de circulație produs joi, 31 martie, pe DN2A. Pe scurt, tînăra, de 34 ani, din Tulcea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:23
(6881 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Confiscare de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au confiscat ieri, 31 martie, aproximativ 145 litri de produse pentru protecția plantelor ce erau expirate. Confiscarea s-a produs în cadrul ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 13:22
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Din 8 aprilie 2011, se închide Combinatul Chimic Slobozia

Grupul InterAgro, controlat de omul de afaceri Ioan Niculae, a anuntat marți, 29 martie a.c., că «de la 1 aprilie 2011, va opri de la funcționare și combinatul chimic din Turnu Măgurele (aparținînd societății ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 17:15
(11323 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au dispărut doi minori

Ialomița: Au dispărut doi minori

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorii Nedelcu Adriana, de 15 ani, din comuna Perieți și Radu Marius, de 15 ani, din comuna Ograda au plecat de la domiciliile ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:48
(11196 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A distrus un gard cu tractorul

Un bărbat de 36 ani, administratorul unei firme de pe raza comunei Bordușani, a sesizat Poliția despre faptul în perioada 26-30 martie, persoane necunoscute au distrus gardul împrejmuitor al atelierului ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:27
(11805 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au identificat în trafic un tînăr, de 22 ani, din comuna Mera, județul Vrancea, care transporta material lemnos. La solicitarea polițiștilor de a prezenta documentele ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(12536 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției în Țăndărei și Slobozia: Două permise reținute și aproape 5500 lei amenzi

Pe raza municipiului Slobozia și a orașului Țăndărei au fost derulate acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră și legalitatea transporturilor de animale. Polițiștii au acționat pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:26
(10947 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți de fier vechi, identificați

Pe numele a doi bărbați din comuna Bordușani s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, în ziua de 30 martie a.c., cei în cauză au dezgropat și secționat o ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 15:25
(9032 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Francofolies 2011»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», a Asociației Profesorilor de Limba Franceză «Les Franthousiastes», a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precum ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 12:09
(4881 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 130 locuri de muncă vacante

Din totalul celor 130 locuri de muncă vacante anunțate de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, 10 posturi sînt pentru absolvenții de studii superioare. De asemenea, 39 locuri de muncă ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2011, 11:58
(8216 vizualizări - 0 comentarii)


Antreprenori noi pentru Ialomița

Timp de o săptămînă, 32 de tineri ialomițeni au fost cursați pentru a deveni antreprenorii de mîine. Programul s-a desfășurat în cadrul unui proiect european, ce a urmărit promovarea culturii antreprenoriale ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:09
(10769 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tineri cercetați pentru furt calificat

În dimineața zilei de miercuri, 30 martie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant un grup de tineri ce încercau să fure mai mulți conductori electrici destinați alimentării unor semnalizări luminoase ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:08
(9306 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Scenariu cu explozie la Combinatul Chimic

Joi, 30 martie 2011, la sediul Chemgas Holding s-a produs o explozie la o instalație tehnologică, urmată de un incendiu de proporții ce degaja fum dens și gaze toxice. Ca urmare a incidentului, planșeul ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:07
(10382 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Slobozia: Patru tone de fier vechi, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat, marți, 2 martie, patru tone de fier vechi. Deșeurile feroase erau transportate pe șoseaua Amara de un bărbat de 40 ani, ce conducea un tractor cu semiremorcă. Oprit de ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 17:04
(8875 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, zonă de sărăcie europeană

Recent, organismul internațional de statistică aparținînd Comisiei Europene, instituție ce analizează toate țările aparținătoare, a publicat un studiu al sărăciei. Potrivit documentului, Eurostat a plasat ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2011, 09:32
(10182 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 18:29
(6752 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcâm plantați

Ialomița: «Mișcarea Națională de Împădurire», peste 10000 puieți de salcîm plantați

Sîmbătă, 26 martie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat etapa-pilot a Mișcării Naționale de Împădurire, inițiată de Asociația EcoAssist. La această acțiune au participat aproximativ 228 de voluntari ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:37
(9737 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat preventiv pentru tîlhărie

Un tînăr de 19 ani, reținut în urmă cu două zile pentru tîlhărie, a fost prezentat de polițiști instanței de judecată și a primit mandat de arestare preventivă pe o perioadă de 29 zile. Din cercetările ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:26
(10900 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Elevi transportați la «bou-vagon»

Poliția Țăndărei a desfășurat luni, 28 martie a.c., o acțiune privind legalitatea transportului rutier de persoane. Cu această ocazie a fost depistată în trafic o autoutilitară care transporta elevi în ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2011, 17:23
(10336 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...