Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Școala fericirii

Școala fericirii

În fiecare dimineață, o du­zină de elevi din Slobozia iau drumul Călărașilor pentru a merge la Școala «Helikon». Aparent, e un moft de părinte dornic să ofere copilului lui cea mai bună educație posibilă. În realitate, Școala privată «Helikon» de la Călărași este,într-adevăr, dovada că școlile din România pot fi altfel. «Copilul meu plecă cu ochii cârpiți de somn în fiecare dimi­neață și se întoarce fericit. Este tot ce contează!» ne spune unul dintre părinții care a ales această alternativă pentru copilul lui.

Elevi din Slobozia la «Helikon» Renumele Școlii «Helikon» a depășit demult... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2018, 12:35 (7298 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

nu exista alternative

Slobozia a înlocuit un primar-dinamită cu un primar-petardă. «Cel mai sărac și mai cinstit» dintre președinții de consilii județene din țară a fost înlocuit cu «Victor Europeanul», «președintele ialomițenilor de pretutindeni» și, mai nou, «Herodot de la Traian». În fruntea primăriilor din Ialomița sunt realeși hoți dovediți, latifundiari rapace, oameni fără scrupule, proști cu diplome, pușcăriași și pușcăriabili. La fel se întâmplă în fruntea instituțiilor publice, în posturile de conducere din sistem, în spitale, în școli... Sunt peste tot, ca semn al bolii cumplite care ma­cină Leprozeria din care facem parte. Îi respingem, îi înfierăm proletar sau, după caz, îi acceptăm pentru că ne sunt rude... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2018, 18:20 (4605 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tinerii din Ialomița refuză slujbele prost plătite

Tinerii din Ialomița refuză slujbele prost plătite

O nouă ediție a Bursei locurilor de muncă pentru absolvenți, încă un eșec. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a încercat și anul acesta să ofere tinerilor absolvenți locuri de muncă, dar de­mersul a fost fără rezultat. Tinerii s-au arătat dezinteresați de locurile de muncă disponibile, în timp ce angajatorii au prezentat oferte neatractive și prost plătite...

Decât să muncești degeaba, mai bine stai degeaba!
Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți s-a desfășurat la sfârșitul săptămânii precedente, mai exact vineri, 19 octombrie 2018, la sediul Centrului... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2018, 11:55 (7273 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Victor Moraru tratează cu indiferență istoria județului Ialomița

Victor Moraru tratează cu indiferență istoria județului Ialomița

Președintele Victor Moraru este preocupat nu doar de problemele ad­ministrative ale Ialomiței, ci și de istoria județului, pe care vrea să o facă cu­noscută la nivelul întregii Europe. Decla­rațiile au apărut în cadrul unui interviu acordat postului de televiziune proaspăt «transferat» de către finul său, Antena 1 Slo­bozia. În realitate, oricât ar încerca să-i con­vingă pe cei ce din varii motive îl ascultă, Victor Moraru este prea puțin interesat de trecutul acestui județ. Instituția pe care o conduce a reușit cu greutate să aloce fonduri pentru finanțarea campaniilor arheologice desfă­șurate de specialiștii Muzeului Județean Ialomița. Reduși la jumătate, banii au fost acordați doar cu câteva... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2018, 12:05 (5726 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drogat cu Cannabis pe terenul de fotbal

S-a întâmplat la Slobozia

Drogat cu Cannabis pe terenul de fotbal

Un adolescent de 13 ani a ajuns la spitalul din Slobozia după ce a fumat Cannabis. Băiatul se afla pe terenul de fotbal, la antrenament, și a fumat o țigară oferită de un coleg. Ca să nu se facă de rușine, tatăl băiatului a refuzat internarea...

De la ora de Sport, la spital Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de luni, 22 octombrie 2018, la Slobozia. Adolescentul de 13 ani face parte dintr-un lot de fotbaliști, iar luni venise la antrenament. După ce pre­gătirea s-a încheiat, băiatul a fumat o țigară oferită de un coleg de echipă. La câteva minute, acesta a început să se simtă... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2018, 11:20 (7578 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitul Vincențiu s-a dedulcit la drepturi la replică

Doamne, iartă-i, că nu știu ce fac!

Preasfințitul Vincențiu s-a dedulcit la drepturi la replică

După 10 ani de atitudine «noncombat», Episcopia Slo­boziei și Călărașilor a descoperit beneficiile mediatizării. Și, de două ori în decurs de o singură lună, a decis să combată prin drepturi la replică derapajele editoriale din spațiul public. Să fie primit, Preasfinția Voastră, și să dea Dumnezeu să trăim ziua în care adevărul va fi totuna cu dreptatea!

La Păltiniș, părinte! La Păltiniș! Corespondenții de presă ai România TV l-au surprins în flagrant pe Preasfințitul Vincențiu în vreme ce acesta pedepsea blajin și inflexibil enoriașii parohiei Păltiniș, interzi­cându-le să... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2018, 11:05 (11826 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Mocioniu cheltuiește 3,3 milioane de lei pentru iluminatul public

Becuri ecologice la Slobozia

Administrația Mocioniu cheltuiește 3,3 milioane de lei pentru iluminatul public

bonus: Un oraș, două unități de măsură. O stradă întreagă trăiește fără curent electric de 4 ani!

Marți, 16 octombrie 2018, Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărâre care vizează reabilitarea sistemului de iluminat public din oraș. Valoarea proiectului este estimată la 3,3 milioane de lei, iar finanțarea va fi asigurată din fonduri europene.

O investiție iluminată Marți, 16 octombrie 2018, la orele 16,00, Consiliul Local a fost convocat în ședință de îndată pentru aprobarea unui proiect de hotărâre care vizează accesarea de fonduri europene nerambur­sabile pentru reabilitarea sistemului de iluminat public din oraș. Proiectul are în vedere ameliorarea eficienței și... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2018, 11:50 (4752 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«E strigător la cer ce se întâmplă în Ialomița!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel

«E strigător la cer ce se întâmplă în Ialomița!»

Dputatul Gheorghe Tinel a or­ganizat săptămână trecută o conferință de presă în care a atras public atenția asupra dezastrului ad­ministrativ și economic cu care se confruntă Ialomița. El a nominalizat principa­lii vinovați și s-a declarat dispus să susțină orice inițiativă cetățenească de protest.

Ialomița nu are realizări concrete
Miercuri, 17 octombrie 2018, deputatul PNL Gheorghe Tinel a organizat o nouă conferință de presă. În cadrul acesteia, el a făcut declarații belicoase îm­potriva liderilor PSD și a administrației județene și locale. În opinia domniei sale, modul incompetent... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2018, 11:05 (9310 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Concurs la București pentru șefia Poliției ialomițene

EXCLUSIV: Concurs la București pentru șefia Poliției ialomițene

Inspectoratul General al Poliției Române scoate la concurs funcția de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Înscrierile s-au finalizat săptămâna trecută și, oficial, și-au depus dosarele doi candidați. De asemenea, în perioada următoare IGPR va scoate la concurs și funcțiile de adjuncți ale aceleiași instituții.

Proba de concurs: un simplu interviu După mai bine de 2 ani, Inspectoratul General al Poliției Române a decis să scoată la concurs funcția de inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Postul s-a vacantat după plecarea lui... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 20:45 (7699 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Greul de-abia acum începe

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CSM Medgidia 2-0

Greul de-abia acum începe

Să rezolvi în doar 4 minute un meci care ține o oră și jumătate, ăsta da pragmatism! După o victorie cu emoție la Făurei, băieții lui Enache Costea au tranșat încă din start soarta celor 3 puncte ale jocului cu Medgidia, astfel că era 2-0 când încă nu se aranjaseră toți spectatorii pe scaune. Lista marcatorilor în meciul cu dobrogenii a fost similară cu cea de la Făurei. Și, din nou, la fel ca în partida cu brăilenii, atacanții Unirii nu s-au lipit la gol. Urmează două săptămâni de pauză, timp în care trebuie rezolvate proble­mele medicale, în frunte cu cea a lui Leo Dobre, iar atacanții trebuie să-și recapete eficacitatea. Vor veni meciuri grele cu Afumați și Rapid, singurele echipe cu pretenții... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 19:15 (4975 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Secție nouă la CSM Slobozia

Tenis de masă

Secție nouă la CSM Slobozia

Constantin Prepeliță: «În curând vom începe treaba!»

Tenisul de masă e una dintre puținele discipline sportive care mai adugă performanță României pe plan extern. Totodată, este un sport practicat intens la nivel de amatori. Un exemplu edificator în acest sens îl reprezintă «Memorialul Mihai Ioniță», competiție care a reușit din nou să adune săptămâna trecută la start peste 160 de practicanți ai tenisului de masă. La acest turneu, Sala «Andreea Nica» din Slobozia a fost plină ochi, pe tot parcursul zilei de sâmbată, 20 octombrie 2018, dispu­tându-se sute de meciuri încinse. «O contribuție importantă la buna desfă­șurare a acestei competiții a avut Clubul Sportiv Municipal din Slobozia. De altfel, aici se va înființa în curând o secție de tenis de... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 18:50 (4979 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, HCM Slobozia-CNOT Iași 26-20 (13-9)

Sănătate să fie, că victorii găsim

HCM Slobozia a obținut a șasea victorie stagională, dar, din păcate, această știre pălește în fața proble­melor de sănătate tot mai numeroase cu care se confruntă jucătoarele noastre. După Irina Marchidanu, a venit rândul Marianei Filip să sufere o intervenție chirurgicală la genunchi, problemă ce o va ține departe de semicerc cel puțin două luni. Probleme la genunchi a căror natură nu e certă acuză și tânăra extremă stângă Raluca Nicolae. În aceste zile, ea face investigații pentru a vedea dacă și în cazul său e nevoie de o intervenție. Probleme la genunchi are și extrema dreaptă Georgiana Codrea. Patru handbaliste pe care Covaciu nu se poate baza pe o perioadă destul de scurtă, nici la meciuri... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 18:35 (3808 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Activ Slobozia, start curajos la Senioare

Fotbal feminin

Activ Slobozia, start curajos la Senioare

Din acest sezon, Slobozia are o echipă care evoluează în campionatele naționale de fotbal feminin senioare. Așa cum și-a propus încă de anul trecut, conducerea clubului Activ Slobozia a înscris echipa în Liga a III-a. Aceasta a disputat deja 3 meciuri în campionat și, în ciuda lipsei de experiență, a reușit deja o victorie contra Zimbrului Tulcea, scor 8-6. Celelalte rezultate au fost: 1-2 cu CSM Pașcani, acasă și 3-7 cu Universitatea Galați, în deplasare. Realizarea începutului de sezon pentru Activ Slobozia este calificarea în faza a II-a a Cupei României, după ce în prima rundă a trecut de Zimbrul Tulcea cu un categoric 10-4. Ialomițencele vor juca în faza a II-a a Cupei României pe 18 noiembrie... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 18:20 (4655 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ai noștri tineri...

Ai noștri tineri...

de Mihai Eminescu

Ai noștri tineri la Paris învață
La gât cravata cum se leagă nodul,
Ș’apoi ni vin de fericesc norodul
Cu chipul lor isteț de oaie creață.

La ei își cască ochii săi nerodul
Că-i vede-în birje răsucind mustață,
Ducând în dinți țigara lungăreață...
Ei toată ziua bat de-a lungul Podul.

Vorbesc pe nas, ca saltimbanci se strâmbă:
Stâlpi de bordel, de crâșme, cafenele,
Și viața lor nu și-o muncesc, și-o plimbă.

Ș’aceste mărfuri fade, ușurele,
Ce au uitat pân’ și a noastră limbă,
Pretind a fi pe cerul țării: stele.... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 18:05 (7013 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană ar putea primi mai mulți bani

Sănătatea ialomițeană ar putea primi mai mulți bani

2019 aduce mai mulți bani pentru Sănătate în județul Ialomița. O estimare făcută de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că, de la anul, fondurile acordate pentru serviciile me­dicale se vor majora. Calculele preliminarii arată că sumele acordate farmaciilor și spitalelor vor crește cu până la 13 milioane de lei.

Mai mulți bani pentru servicii medicale
Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate au realizat o serie de calcule cu privire la modul în care vor fi repartizate sumele acordate furnizorilor de servicii medicale, începând cu 1 ia­nuarie 2... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 13:55 (3617 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia colectează selectiv deșeurile menajere

După 30 de ani de așteptare

Slobozia colectează selectiv deșeurile menajere

Administrația Mocioniu s-a trezit din letargie. Recent, Primăria Slobozia a achiziționat mai multe module pentru colectarea selectivă a deșeurilor. Acestea au fost amplasate strategic, în 4 puncte din oraș. Autoritățile susțin că acesta este un proiect-pilot și că va fi extins în toate punctele de colectare a deșeurilor.

Scump, dar selectiv Începând cu săptămâna precedentă, Primăria Slobozia a instalat, în 4 puncte din oraș, module de colectare a deșeurilor pe categorii. Măsura a fost adoptată ca urmare a apariției Ordonanței de Urgență a Guvernului 74/2018. Aceasta obligă autoritățile... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2018, 11:10 (6426 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Bazarul» de la subsolul Tribunalului Ialomița

«Bazarul» de la subsolul Tribunalului Ialomița

Macete, bâte, topoare, săbii, veselă, acte falsificate sau CD-uri și-au făcut loc într-o cameră specială, aflată la subsolul Tribunalului Ialomița. Respec­tiva încăpere este definită de lege drept «Camera corpurilor delicte» și adăpostește toate obiectele pe care inculpații le-au folosit pentru comiterea infrac­țiunilor. În prezent, la Slobozia, există peste 200 de astfel de obiecte, utilizate de peste 100 de infractori.

Soarta obiectelor, decisă de judecători
Fiecare obiect păstrat în «Camera corpurilor delicte» este împachetat în plicuri de hârtie, sigilate, iar apoi primește... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2018, 18:40 (5449 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Villy Sorinel de la Slobozia, omul de casă al Elenei Udrea

Villy Sorinel de la Slobozia, omul de casă al Elenei Udrea

Arestată în prezent în Costa Rica, Elena Udrea are legături puternice în rândul mediului de afaceri din Ialomița. Presa centrală a relatat recent despre modul în care fosta blondă de la Cotroceni l-a mandatat pe un afacerist din Slobozia să recupereze în numele acesteia o serie de credite pe care ea le-a acordat societății Tim Rail Cargo din județul Timiș, unde Udrea era asociată. Respectivul afacerist este Villy Sorinel Oprea, iar numele acestuia apare în numeroase afaceri, regăsindu-se chiar și în celebrul scandal «Panama Papers». Contactat telefonic pentru a confirma presupusele sale legături cu Elena Udrea, Villy Sorinel Oprea a refuzat să ofere un punct de vedere oficial. «Nu am ce să comentez... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2018, 14:20 (16442 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Tractirul cultural al părintelui Stanciu

Cu voie de la Președinte și cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu

Tractirul cultural al părintelui Stanciu

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița a pierdut în instanță procesul cu unul dintre angajații instituției. Acestuia i-a fost desfăcut disciplinar contractul de muncă în luna martie a acestui an, la cererea părintelui-director Cătălin Stanciu. Deși sentința nu este definitivă, instituția riscă să plătească angajatului salariile restante pe ultimele 6 luni și să-l reîncadreze pe acesta în funcție. Numai că, între timp, instituția a angajat în locul operatorului de imagine un regizor cu... studii contabile! A, cât pe ce să uităm... Și a mai angajat și o soție de preot care are studii juridice și care ar fi trebuit să apere în instanță interesele instituției... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2018, 10:50 (7922 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Natalia (NU) e condamnată la moarte!

Natalia (NU) e condamnată la moarte!

Natalia are 21 de ani și a fost condamnată de statul român la moarte! Asta s-a întâmplat în urmă cu un an... De atunci, Natalia luptă cu disperare pentru viața ei, pentru a schimba această sentință: «Nu vreau bani, nu cerșesc mila nimănui, vreau doar să beneficiez de dreptul meu la viață și la sănătate! (...) Numai în ultima perioada au fost mediatizate două cazuri ale unor tineri care au murit cu banii în cont pentru că, din cauza birocrației, nu au mai ajuns să se trateze în spitalele din străinătate... Sunt prea tânără ca să fac parte dintr-o statistică! Și ca mine mai sunt mulți alții...».

Natalia putea fi copilul tău... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2018, 13:25 (9318 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
320 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Avarie la conducta principală de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Veșniciei, din orașul Fetești, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile, miercuri, 4 decembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2019, 10:05
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Liceul Tehnologic Special «Ion Teodorescu» a serbat Ziua Internațională a persoanelor cu dizabilități

Marți, 3 decembrie 2019, cei 140 de elevi ai Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» din Slobozia au marcat printr-o serbare Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități. În cadrul ceremoniei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 18:25
(4205 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Copil posibil înecat în Borcea

Încă de duminică, 1 decembrie 2019, salvatorii de la Stația de pompieri Fetești, la solicitarea forțelor de Poliție, au intervenit pentru căutarea unui minor dispărut în zona pontonului din comuna Bordușani ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2019, 10:20
(2534 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Bordușani: Minor dispărut fără urmă

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de căutare a unui minor de 13 ani, Costel Cătălin Ioniță. Joi, 28 noiembrie 2019, băiatul a plecat de la domiciliul unchiului său din comuna ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:45
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Manifestări dedicate «Zilei Naționale a României»

Spectacole de muzică folclorică și tradiționala paradă militară sunt principalele evenimente care se vor desfășura la Slobozia cu ocazia «Zilei Naționale a României». Manifestările debutează la ora 11, ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:40
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Un bărbat de 59 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării unei pedepse de 7 luni închisoare a fost indentificat de polițiști și încarcerat. Acesta a fost condamnat definitiv, printr-o sentință ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:35
(4085 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Ialomița: Campanie de donare susținută de preoți

Preoții din 4 localități ialomițene, respectiv Iazu, Valea Ciorii, Scânteia și Murgeanca, au participat marți, 26 noiembrie 2019, la o campanie de donare de sânge, organizată de Centrul Județean de Transfuzie ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:30
(1869 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii și polițiștii ialomițeni, la datorie de «Ziua Națională a României»

Manifestările organizate în județul Ialomița cu ocazia Zilei Naționale a României vor fi supravegheate de jandarmi. Astfel, efectivele de intervenție ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:25
(2408 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 61 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unei acțiuni a polițiștilor ialomițeni privind abaterile de la regimul rutier, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale de 61 mii de lei. De asemenea, au fost reținute 10 permise de conducere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:20
(1936 vizualizări - 0 comentarii)


O bătrână de 73 de ani din Jilavele a dispărut de la domiciliu

Polițiștii ialomițeni caută o bătrână de 73 de ani care a dispărut de la domiciliul din localitatea Jilavele. Rudele femeii spun că în data de 26 noiembrie 2019 aceasta a plecat de acasă și nu a mai revenit ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:15
(5553 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Acțiunile preventive în școli desfășurate de polițiștii ialomițeni au continuat și în această săptămână. Miercuri, 27 noiembrie 2019, oamenii legii au mers la Fetești, acolo unde au discutat cu elevii din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 19:10
(2040 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, dispece­ratul, echipele de intervenție, dar și reprezentanții societății ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:25
(5619 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: Înregistrarea în sistemul informatic a bolnavilor cronici

Înregistrarea în Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate a bolnavilor cu afecțiuni incluse în Programele Naționale de Sănătate stabilite de Ministerul Sănătății se va face numai pe baza adeverinței ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2019, 10:10
(4937 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Copil de 4 ani, mort după ce a fost intoxicat cu fum

Marți, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 9,20, dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Săveni-sat Frățilești. La fața ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:25
(3510 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: A intrat cu camionul în lac

Un accident rutier s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orei 6,15, în localitatea Movilița, când un autotren a derapat de pe partea carosabilă și a intrat în Balta Movilița. Pentru salvarea victimei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:20
(2395 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Cinci persoane intoxicate cu fum de la o sobă

Cinci persoane au fost intoxicate cu fum în comuna Ciochina luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 07,30. Pentru salvarea victimelor, intoxicate cu fum produs de o sobă cu lemne folosită la încălzirea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:15
(1898 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: S-au răsturnat cu mașina

Accident rutier cu trei victime în localitatea Coșereni, pe DN2. Evenimentul s-a produs luni, 25 noiembrie a.c., în jurul orelor 12,55, la intersecția cu localitatea Borănești, când o autoutilitară a părăsit ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 17:10
(1979 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Informare cu privire la prevenirea apariției unor noi focare de pestă porcină africană

Având în vedere dinamica evoluției pestei porcine africane și în contextul debutului sezonului rece, în care sacrificarea tradițională a suinelor din gospodării cunoaște o creștere semnificativă, DSVSA Ialomița informează toți crescătorii de porcine, din exploatațiile nonprofesionale, cu privire la necesitatea respectării următoarelor măsuri: ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:30
(4266 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română: Campanie internațională de prevenire a violenței domestice

Poliția Română, alături de organizații din țara noastră și agenții de aplicare a legii din Bulgaria și Ungaria, este parte a campaniei regionale a OSCE de sensibilizare împotriva violenței bazate pe gen ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:25
(4059 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 24 noiembrie a.c., polițiștii slobozeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Slobozia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:20
(2113 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, reținut de polițiști după o urmărire ca în filme

Un bărbat de 32 de ani, din Grivița, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru «ultraj» și cumul de infracțiuni la regimul circulației rutiere. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:15
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firme cu angajați străini

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii, stabilite atât prin lege cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2019, în perioada 14-18.11.2019 s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:10
(2187 vizualizări - 0 comentarii)


Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank deschide în Slobozia o sucursală dedicată clienților agribusiness

Libra Internet Bank își extinde rețeaua și deschide, în Slobozia, cea de a 54-a unitate proprie, specializată în acordarea de soluții de creditare și ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2019, 10:05
(4514 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

Slobozia: Autorul unei tâlhării, greu de identificat

De două săptămâni, polițiștii din Slobozia caută un tânăr, de aproximativ 20 de ani, din localitate, care ar fi comis o tâlhărie. Victima tânărului este o asistentă medicală, angajată a Serviciului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 19:05
(2943 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: Bătrân lovit de mașină pe trecerea de bietoni

Un bătrân de 82 de ani, din Slobozia, care traversa stada în mod regulamentar, a fost lovit de mașina condusă de un bărbat în vârstă de 52 de ani. Incidentul s-a petrecut la Slobozia, în seara zilei de ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:35
(2353 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Accident la Movilița, trei victime

Trei persoane au fost rănite în urma unui accident rutier petrecut în seara zilei de joi, 21 noiembrie 2019, în zona localității Movilița. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că evenimentul rutier ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:30
(1970 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru infracțiuni comise la regimul rutier

Polițiștii ialomițeni au identificat doi tineri, din Slobozia și Fetești, în vârstă de 30 și 31 de ani, care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. Aceștia au fost condamnați la închisoare ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 18:25
(2964 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind implementarea proiectului «Venus-Împreună pentru o viață în siguranță!»

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, implementează în calitate de partener local, începând din data de 04.03.2019, proiectul «VENUS-Împreună pentru o viață în siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 15:45
(3438 vizualizări - 0 comentarii)


USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl sprijină pe Klaus Iohannis

USR Ialomița îl va susține pe Klaus Iohannis în Turul doi al alegerilor pentru președinția României. Am intrat în politică pentru ca momente din istoria României cum a fost 10 august să nu se mai repete ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 12:50
(1678 vizualizări - 0 comentarii)


Plan de incluziune socială a romilor, adoptat în cadrul Prefecturii Ialomița

Oficialii Prefecturii Ialomița au implementat un Plan privind incluziunea socială a etnicilor romi din județul Ialomița. Principalele obiective ale acestui Plan vizează îndrumarea persoanelor de etnie romă ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2019, 11:25
(3604 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...