Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tractirul cultural al părintelui Stanciu

Cu voie de la Președinte și cu binecuvântarea Preasfințitului Vincențiu

Tractirul cultural al părintelui Stanciu

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița a pierdut în instanță procesul cu unul dintre angajații instituției. Acestuia i-a fost desfăcut disciplinar contractul de muncă în luna martie a acestui an, la cererea părintelui-director Cătălin Stanciu. Deși sentința nu este definitivă, instituția riscă să plătească angajatului salariile restante pe ultimele 6 luni și să-l reîncadreze pe acesta în funcție. Numai că, între timp, instituția a angajat în locul operatorului de imagine un regizor cu... studii contabile! A, cât pe ce să uităm... Și a mai angajat și o soție de preot care are studii juridice și care ar fi trebuit să apere în instanță interesele instituției... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2018, 10:50 (7923 vizualizări - 8 comentarii)

REPORTAJ

Natalia (NU) e condamnată la moarte!

Natalia (NU) e condamnată la moarte!

Natalia are 21 de ani și a fost condamnată de statul român la moarte! Asta s-a întâmplat în urmă cu un an... De atunci, Natalia luptă cu disperare pentru viața ei, pentru a schimba această sentință: «Nu vreau bani, nu cerșesc mila nimănui, vreau doar să beneficiez de dreptul meu la viață și la sănătate! (...) Numai în ultima perioada au fost mediatizate două cazuri ale unor tineri care au murit cu banii în cont pentru că, din cauza birocrației, nu au mai ajuns să se trateze în spitalele din străinătate... Sunt prea tânără ca să fac parte dintr-o statistică! Și ca mine mai sunt mulți alții...».

Natalia putea fi copilul tău... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2018, 13:25 (9318 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

la Putere

O oarecare deputată PDL, pe numele ei Anca Constantinescu, lansa prin 2006 celebra zicere «Ciocu’ mic, că acu’ noi suntem la Putere!». Sintagma, trebuie să recunoaștem, a făcut carieră, înregistrarea video a declarației devenind virală. De la acel moment au trecut mai bine de 12 ani și, din nefericire, pare la fel de actuală. Mai mult, la aproape 30 de ani de la Revoluția din 1989, chintesența întregii clase politice se regăsește în belicoasa mărturisire. Actual, este de ajuns doar să-i privești pe cei aflați la Putere și, aproape instant, ochii lor trădează expresia consemnată mai sus. Nici nu mai au nevoie de acele cuvinte căci privirea semeață exprimă ceea ce deputata PDL, într-o răbufnire... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2018, 18:25 (7337 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Industria unghiilor» valorează 1,5 milioane de euro

În Ialomița

«Industria unghiilor» valorează 1,5 milioane de euro

«Industria unghiilor» este cea mai înfloritoare industrie din județ. Numai la nivelul orașului Slobozia, în ultimii 3 ani, au apărut 20 de unități noi. Pentru unghiile cu gel tratate la UV, timpul de așteptare poate ajunge și la 10 zile... La fel și pentru un banal tuns. În anul 2017, la nivelul județului Ialomița, cifra de afaceri a saloanelor de coafură a depășit 1,5 milioane de euro!

O afacere de viitor Salon lângă salon! Așa va ajunge să arate Slobozia dacă industria frumuseții va continua să se extindă. Iar prestanța salonului dă prețul serviciilor. Potrivit datelor statistice... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2018, 13:10 (8950 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu a fluierat în biserica Preasfințitului

Drept la drept la replică

Primarul Mocioniu a fluierat în biserica Preasfințitului

La sfârșitul lunii septembrie, primarul Adrian Mocioniu declara public că nu vede utilitatea Seminarului Teologic «Ioan Gură de Aur» pe piața muncii din Slobozia. La o săptămână distanță, Episcopia Sloboziei și Călărașilor a sancționat dur ieșirea edilului Sloboziei printr-un comunicat de presă. «(...) tragem concluzia că răspunsul este rezultatul ignoranței și a unei atitudini cel puțin neprietenoase (...)» se precizează în comunicat.

Un drept la replică imbatabil Comunicatul Episcopiei, remis atât redacției noastre cât și Primăriei Slobozia, este o replică la declarația scandaloasă... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2018, 18:35 (10307 vizualizări - 27 comentarii)

Click aici

SPORT

Memorialul «Mihai Ioniță» la tenis de masă

Slobozia, Sala «Andreea Nica»

Memorialul «Mihai Ioniță» la tenis de masă

Sala «Andreea Nica» din Slobozia va găzdui sâmbătă, 20 octombrie 2018, un adevărat maraton al tenisului de masă. Memorialul «Mihai Ioniță», turneu bianual organizat de omul de afaceri Gheorghe Vlase împreună cu un grup de iubitori ai acestui frumos sport, va aduna la start peste 160 de jucători. Așa cum s-a întâmplat și în edițiile precedente, aceștia se vor duela în cadrul a 4 categorii: începători, open, avansați și elite. O implicare importantă în organizarea acestei competiții o va avea Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia. De altfel, începând cu 1 decembrie 2018, clubul condus de Constantin Prepeliță va avea în structura sa o secție dedicată tenisului de masă.... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2018, 16:45 (4329 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moșia administrativă a lui Nelu Chițoiu, primarul de Milano

Scandal public la Primăria Miloșești

Moșia administrativă a lui Nelu Chițoiu, primarul de Milano

Primarul Nelu Chițoiu are un mandat și jumătate în fruntea Primăriei Miloșești. Și 10 ani de administrație locală. A plecat de jos, ca viceprimar. Și s-a remarcat public furând lemnele de foc din curtea școlii! Satul l-a iertat și l-a votat primar. Iar el a transformat Primăria în moșie personală. Povestea lui nu e singulară. Aproape fiecare comună din Ialomița are una la fel. Dar de undeva trebuie să începem...

Hoțul nedovedit e primar cinstit Nelu Chițoiu domină administrația locală de mai bine de 10 ani. S-a remarcat public pentru că a fost prins furând lemnele de foc din curtea... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2018, 18:15 (17309 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

AFC Unirea ’04 Slobozia cere instanței ștergerea unei datorii de 4,2 milioane de lei

AFC Unirea ’04 Slobozia cere instanței ștergerea unei datorii de 4,2 milioane de lei

Trei instituții publice, respectiv Primăria Slobozia, Camera de Conturi Ialomița și Consiliul Local Slobozia, sunt chemate în instanță de către Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia. Temeiul procesului vizează exonerarea de la plată a unor sume de bani, ce reprezintă prejudiciul constatat de auditorii ialomițeni ai Camerei de Conturi, în urma unui control efectuat în anul 2015. Concret este vorba despre returnarea veniturilor de natură salarială ale fotbaliștilor și personalului contractual din cadrul Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia, fonduri ce ar fi fost acordate în mod necuvenit. Valoarea sumelor care ar fi trebuit înapoiate este de 4,2 milioane de lei...

Situația de fapt... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2018, 18:20 (6587 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festin administrativ la «Casa Tudorii»

Urmașii lui Mihai Viteazul fac istoria de băcănie

bonus: Arcașii lui Ștefan

Anul acesta, Festivalul-Concurs «La Casa Tudorii» a ajuns la ediția a VIII-a și s-a profesionalizat. Oficialii locali și județeni au rămas însă încremeniți în amatorismul cu care ne-au obișnuit. Cei peste 1000 de participanți prezenți spun că a fost bine... Noi credem că n-a fost, fiindcă Festivalul plătește în continuare tribut feudalilor locali și județeni. «Consiliul Județean Ialomița are în atenție această zonă, acest sit arheologic... S-a expus un proiect pe fonduri europene și aproximativ 3 milioane de euro se vor investi în următorii ani aici!» n-a pierdut președintele Victor Moraru prilejul de a explica în debutul manifestărilor.

Crăpelniță în stil ialomițean... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 19:05 (9274 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

SPORT

Rămân în grafic

Fotbal, Liga a III-a, CS Făurei-Unirea Slobozia 1-2

Rămân în grafic

Unirea Slobozia a trecut și de hopul numit CS Făurei. Mai mult decât echipa lui Bănel Nicoliță pe elevii lui Enache Costea i-a încurcat terenul, deloc prie­te­nos cu fotbalul. Cu Soare titular și Răduca revenit în lotul de 18, galben-albaștrii și-au văzut misiunea de a lua cele 3 puncte în­greunată după doar un sfert de oră. Leo Dobre a respins defec­tuos o minge care a ajuns la Andrei Pușcașu, iar acesta a trimis-o fără ezitare în plasă. Slobozenii au dat startul cursei de urmărire, dar le-a fost foarte greu să-și impună jocul. N-au putut exploata nici viteza lui Năstase, nici incisivitatea lui Bucă. La pauză a intrat Șerban în locul lui Bucă, dar de data aceasta nu s-a văzut pe tabelă. A fost... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 17:25 (5335 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Atac tăios, apărare visătoare

Handbal, HCM Slobozia-Dunărea Brăila II 33-28 (15-11)

Atac tăios, apărare visătoare

HCM Slobozia continuă să se joace de-a «Guliver în țara piticilor», componența seriei din care face parte permițându-i-o cu pri­sosință. Duminică, 14 octombrie 2018, în compania satelitului Dunărea Brăila, elevele lui Gheorghe Covaciu au avut totuși o misiune ceva mai dificilă. A contribuit la aceasta și lista lungă de indisponibilități din lotul ialomițean. Stâlpul apărării, Irina Marchidanu, s-a operat la menisc, și va reveni cel mai probabil, în luna ianuarie. De altfel, golul lăsat de ea în defensivă, s-a văzut în plin duminică. Mariana Filip, cea mai bună marcatoare a începutului de sezon, nu a intrat nici ea cu Dunărea. Interul stâng a acuzat dureri de spate și, mai ales, de genunchi, urmând... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 16:40 (5784 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia-Piticu’ Fetești 30-26 (13-11)

Show ialomițean

bonus: Un nou succes pentru Junioarele II

Mare confruntare a micilor handbaliste ialomițene, sâmbătă, 13 octombrie a.c., în sala «Andreea Nica» din Slobozia. Junioarele III ale CSS Slobozia și Piticu’ Fetești s-au întâlnit în ceea ce a fost primul duel handbalistic purtat de două echipe ialomițene într-un campionat național. Prin urmare, un moment istoric și multe emoții și orgolii și de o parte, și de alta. A ieșit un meci frumos, gustat intens de cei prezenți și o victorie a CSS Slobozia conturată pe final.

Piticu’ s-a făcut mare «Putem întoarce rezultatul și cu mai multă concentrare putem obține victoria. Trebuie să câștigăm... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 15:20 (5446 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Șofer de tir arestat pentru că a condus în stare de ebrietate

Ialomița: Șofer de tir arestat pentru că a condus în stare de ebrietate

Pericol public pe șosele, șoferul unui tir a fost arestat la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. Bărbatul a fost prins de două ori conducând sub influența băuturilor alcoolice și, explică surse judiciare, era la un pas de a provoca un accident de circulație cu consecințe deosebit de grave.

Băutura l-a băgat la închisoare Statistic, multe dintre proble­mele penale ale șoferilor care circulă pe șoselele din județul Ialomița apar din cauza faptului că aceștia preferă să consume alcool înainte de a urca la volan, apoi să-și continue drumul fără a se gândi... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 14:20 (6637 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Control în Bazarul Municipal Slobozia

Control în Bazarul Municipal Slobozia

Problemele generate de construcțiile ilegale ridicate în Bazarul Municipal sunt departe de a se încheia. Recent, Primăria Slobozia a realizat un nou control în zonă, solicitându-le administratorilor respectivelor imobile să facă dovada re­cep­ției. Niciunul dintre ei nu a reușit însă să arate aceste documente pentru că respectivele imobile nu au fost recepționate până în prezent. În cazul în care nu vor putea să rezolve situația, administratorii riscă să fie amendați de municipalitate. Spațiile din Bazarul Municipal ar fi trebuit să aibă regim de construcții provizorii, însă ele sunt defi­nitive! Ziarul nostru a sesizat aceste aspecte printr-o serie de anchete publicate. Cazul a intrat și în atenția... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2018, 11:10 (6622 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii vin la școală cu păduchi

În Ialomița

Elevii vin la școală cu păduchi

Triajul epidemiologic rea­lizat de medicii de familie în școlile din Ialomița are rezultate cutremurătoare. Sute de elevi vin la școală cu păduchi! Pro­fe­sorii dau vina pe lipsa de igienă de care copiii au parte acasă.

Păduchii, tot mai prezenți în școli Și în acest an școlar, elevii din Ialomița au intrat în clase cu pă­duchi. Pediculoza este cea mai răspândită boală parazitară printre elevii ialomițeni. Surprinzător este faptul că dacă în anii trecuți frec­vența cazurilor era mai mare în școlile din mediul rural, anul acesta s-a constatat o creștere semnificativă în mediul urban... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2018, 15:20 (6080 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

superGINA

Legea în Primărie e ea!

superGINA

Primăria Slobozia este plină ochi de istorii ilegale. Aceasta este doar una dintre ele. Și, dacă administrația Mocioniu nu ar fi lansat luni, 8 octombrie a.c., proiectul «Măsuri in­tegrate de prevenire a corupției» am fi trecut-o cu ve­derea. În aceste condiții însă, avem obligația ce­tățe­nească de a-l sprijini pe primarul Adrian Mocioniu în demersul său. Vă avertizăm că urmează dezvă­luiri sordide, cu un puternic impact emoțional.

Cine e superGINA? superGINA e Gina Palantin, șefa de Protocol a Primăriei Slobozia și secretara de la birourile vice... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2018, 10:50 (13600 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Asociația «Sportul pentru toți» caută voluntari pentru protejarea Naturii

Și în Ialomița ca la Satu Mare

Asociația «Sportul pentru toți» caută voluntari pentru protejarea Naturii

În perioada 19-23 sep­tembrie 2018, s-a des­fășurat în județul Satu Mare o întâlnire de lucru a asociațiilor partenerilor din cadrul proiectului «Sti­mularea participativă a vo­luntariatului în promovarea valorilor naturale în context interjudețean». Proiec­tul își propune promovarea biodiversității din județele Ialomița, Tulcea și Satu Mare. Întâlnirea este ultima dintr-un șir de întâlniri care au debutat la Tulcea. Printre participanți s-a numărat și Asociația «Sportul pentru toți». Experiența căpătată acolo, susțin membrii Asociației, va fi utilizată pentru lansarea unor proiecte similare la nivelul județului.

Lumea activiștilor pentru protejarea naturii... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2018, 17:25 (3428 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Ruine

Orășelul Copiilor din Slobozia așteaptă de 20 de ani modernizarea

La Ruine

Pustiu, pisici, paragină... Aceștia sunt cei trei «P» esen­țiali în caracterizarea Orășelului Copiilor din Slobozia. Adică (ne)Orășelul Copiilor cum este cunoscut în oraș. Locul așteaptă să fie modernizat de peste 20 de ani... Și tot cam de-atunci auto­ri­tățile uită sistematic de locație!

De-ale Orășelului Ultima oară când copiii orașului au vizitat Orășelul Copiilor a fost în 2015, când s-a inaugurat panoul de cățărare, fără autorizație de funcționare. A fost ideea unei tinere (n.red.: panoul, nu inaugurarea acestuia fără autorizație!). Se chema Georgiana Ghiță și... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2018, 12:25 (6913 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

APM Ialomița are nevoie de fonduri pentru acreditarea RENAR

Agenția pentru Protecția Mediului se confruntă cu probleme administrative. De peste 10 ani instituția nu poate acredita un laborator ce se ocupă cu analize de mediu privind apa, aerul și sonometria. În pofida proble­melor financiare, directorul Laurențiu Ghiauru speră să obțină fonduri pentru retehnologizarea laboratorului. «Costurile de întreținere sunt foarte mari. Urmează să obținem acreditarea RENAR pentru analizele sonometrice. Aceasta este acum prioritatea noastră...» a declarat el.

Vechea poveste De peste 10 ani, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița se află în imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2018, 17:50 (4930 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Secretul gogoșarilor cu zeamă de urzică

Povești din Piața Mare a Sloboziei

Secretul gogoșarilor cu zeamă de urzică

Piața e la fel de urâtă ca anul trecut... Aceleași tarabe, aceeași mizerie, aceiași comercianți deghizați în producători... Doar prețul gogo­șarilor a crescut. Anul acesta 7 lei/kg. Categorie clasa întâi, la orice tarabă. Dar la Mamaie sunt mai buni pentru că are un secret: sunt crescuți cu zeamă de urzică...

Zeama de urzică pentru gogoșari Taraba Rodicăi Pisău e în mijlocul pieței. N-o zărești întotdeauna din spatele grămezilor de roșii, cartofi, usturoi, țelină și dovleci, pătrunjel și fasole, castraveți și câte toate mai sunt într-o grădină... Dar ea n-are grija asta! După 20 de... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2018, 12:20 (5144 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prins de polițiști după ce a furat un moto-ferăstrău

Un bărbat de 37 de ani, din comuna Săveni este cercetat de polițiști pentru furt calificat, după ce în seara zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., a sustras un moto-ferăstrău din portbagajul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 19:06
(10459 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 18:50
(10660 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor prins și arestat

În cursul zilei de ieri, 1 februarie, polițiștii ialomițeni au depistat și încarcerat în Penitenciarul Slobozia un tînăr de 20 de ani, din Urziceni, urmărit din data de 8 ianuarie 2010 întrucît se sustrăgea ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 18:09
(10350 vizualizări - 0 comentarii)


Cupa orașului Amara la tenis de cîmp, la a V-a ediție

În perioada 5-7 februarie 2010, administrația locală a orașului Amara și Asociația Sportivă «Victoria» organizează «Cupa Orașului Amara», ediția a V-a la tenis de cîmp-dublu masculin. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 12:20
(11342 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul avertizează

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că vineri, 5 februarie 2010, este ultima zi în care pot fi depuse la administrațiile financiare teritoriale în a ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 11:40
(8823 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la finele săptămînii trecute

Patru persoane au fost transportate la diferite unități medicale în cursul zilei de sîmbătă, 30 ianuarie a.c., după ce autovehiculele în care se aflau au fost implicate în trei accidente rutiere, produse ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:16
(9608 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au participat în acest sfârșit de săptămână, respectiv în perioada 29-31 ianuarie 2010, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului.
Astfel, în noaptea de 29 spre 30 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:15
(9569 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii și descarcerări

Vineri, 29 ianuarie, pompierii militari din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Maia. Focul s-a aprins din cauza unui mijloc de încălzire suprasolicitat ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:04
(10002 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii au prins trei hoți

Jandarmii slobozeni au depistat, miercuri, 27 ianuarie, trei indivizi ce transportau într-un cărucior mai multe grătare metalice în lungime de aproximativ 2 metri fiecare. Cei trei bărbați se aflau pe bulevardul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2010, 19:26
(14030 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat deținut ilegal, depistat la un bătrîn

Polițiștii au depistat un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, în vîrstă de 70 de ani, din Fetești, deținea ilegal un pistol cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(10695 vizualizări - 2 comentarii)


Fără carnet sau cu permisul suspendat, la plimbare la volan

În după-amiaza zilei de miercuri, 27 ianuarie a.c., un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate care circula pe ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(8786 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Două persoane au suferit răni multiple după ce au fost implicate în accidente rutiere produse pe arterele județului în cursul zilei de miercuri, 27 ianuarie 2010.
Primul eveniment rutier s-a produs în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(11341 vizualizări - 0 comentarii)


«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

Începînd cu luna februarie 2010, zestrea culturală a județului crește cu încă o sală de spectacole. Noua sală a fost amenajată în incinta Centrului Cultural Unesco «Ionel Perlea» și urmează a fi inaugurată ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 18:28
(12923 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmeria, la bilanț

Jandarmeria, la bilanț

Miercuri, 27 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi și-au prezentat bilanțul instituției pentru anul 2009. Potrivit documentului, misiunile jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:18
(8803 vizualizări - 0 comentarii)


Telverde Anticorupție, apelabil gratuit de pe mobil

Potrivit autorităților, de la începutul săptămînii în curs, respectiv de luni, 25 ianuarie 2010, linia verde anticorupție 0800806806 este apelabilă gratuit și din rețelele de telefonie ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:13
(12742 vizualizări - 0 comentarii)


Alt șofer beat la volan

În noaptea de marți spre miercuri, 26/27 ianuarie a.c., puțin trecut de miezul nopții, polițiștii au oprit pe Strada Bănățenilor din Fetești un autoturism înmatriculat în Capitală, la volan aflîndu-se un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:10
(10894 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționări meteorologice și hidrologice

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, «în conformitate cu atenționarea hidrologică din 27.01.2010, emisă de INHGA București, avînd în vedere situația hidrometeorologică actuală, începînd ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:02
(11505 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 13:41
(12320 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 16:09
(13602 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să fure de la societatea unde lucra

Un bărbat de 40 de ani, din Urziceni, este cercetat de polițiști pentru tentativă de furt calificat după ce a fost surprins în cursul nopții de 25/26 ianuarie de polițiștii din localitate în timp ce încerca ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:48
(11965 vizualizări - 0 comentarii)


Saci de soia fără documente

În noaptea de luni spre marți, respectiv 24 spre 25 ianuarie a.c., în jurul orelor 00,30, o echipă de siguranță publică din Fetești a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:47
(13112 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au desfășurat, în ultimele zile, mai multe acțiuni pe raza județului Ialomița.
În noaptea de luni spre marți, 25/26 ianuarie a.c., efective ale posturilor de poliție din zona Urziceni ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:37
(10704 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicație online pentru cererea de plată a subvenției pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că este disponibilă aplicația IPA online, prin intermediul căreia fermierii care intenționează să solicite sprijin pe suprafață completează ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:31
(15335 vizualizări - 0 comentarii)


Sobele produc incendii

Nerespectarea măsurilor de prevenire a incendiilor la sistemele de încălzire a condus, din nou, la producerea a două incidente de acest fel la locuințele unor cetățeni din Fetești și comuna Andrășești. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:29
(12612 vizualizări - 0 comentarii)


La 14 ani a furat 12 găini

În dimineața zilei de duminică, 24 ianuarie a.c., Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un localnic despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras 12 găini din curtea unei ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:28
(10409 vizualizări - 0 comentarii)


Tot mai mulți șoferi băuți în trafic

Cinci sancțiuni contravenționale au fost aplicate unor conducători auto care au fost depistați la volanul unor autoturisme deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice. Față de aceștia, complementar ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:21
(10729 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din Urziceni este cercetat de polițiști pentru conducerea unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. Autoturismul condus de acesta a fost oprit în trafic de un ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:15
(10298 vizualizări - 0 comentarii)


Un ceai cald de la Sensiblu

Un ceai cald de la Sensiblu

Ca urmare a scăderii tot mai accentuate a temperaturilor, din ce în ce mai multe persoane surprinse de ger suferă de hipotermii. Începând de sîmbătă, 23 ianuarie 2010, persoanele care suferă din cauza gerului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:07
(14506 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții SMURD

Intervenții SMURD

Echipajul SMURD Urziceni a fost solicitat, la final de săptămînă, în cazul a doi pacienți cu afecțiuni medicale. Astfel, vineri, 22 ianuarie, în jurul orelor 20,00, din cauza drumului înzăpezit, subofițerii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:59
(13584 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii datorate coșurilor de evacuare

Incendii datorate coșurilor de evacuare

Coșul de evacuare a fumului amplasat necorespunzător ori neprotejat termic a reprezentat cauza probabilă de izbucnire a nu mai puțin de 4 incendii. Astfel, sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în jurul orelor 17 ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:53
(11281 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...