Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PSD Ialomița și politica «incognito» la malul mării

Stațiunea Jupiter, hotel Tismana

PSD Ialomița și politica «incognito» la malul mării

PSD Ialomița, atârnată de mâna fi­lialei-soră de la Buzău, a plecat un week-end la mare pentru a se decide dacă mai joacă cu Dragnea pe tricouri sau cântă serenade sub feres­trele familiei Pandele. Precum odraslele boierilor de odinioară, pe­se­diștii au plecat boi și s-au întors vaci, alții deci­zând pentru ei ce e de făcut și când. Vestea bună e că pentru prima dată în istoria acestui gen de întâlniri, pesedeii ialomițeni au învățat să aplaude și discursuri de calitate, precum cel al primarului de Buzău, pe care l-a luat gura pe dinainte în public spunând că Viorica Dăncilă chiar e cum pare. În rest, toate bune și frumoase, și li­derii noștri devreme acasă, cum se cuvine să fie oamenii care... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2018, 13:10 (7753 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Fotbal, Cupa României, Unirea Slobozia-Sportul Snagov 2-3

Pe muchie de cuțit

Meciul dintre Unirea Slobozia și Sportul Snagov, contând pentru ultimul tur preliminar al Cupei României, a avut o desfășurare spectaculoasă. Nici nu au intrat bine echipele pe teren și ilfovenii conduceau deja cu 1-0 după un șut frumos al lui Darius Buia. În timpul partidei, portarul echipei noastre a suferit un accident, fiind transportat de urgență la spitalul din oraș...

Răsturnări de scor spectaculoase Prima repriză mai reține alte două ocazii de modificare a tabelei neconcretizate: una a lui Hlistei de la oaspeți și altă a slobozeanului Năstase. La 10 minute după pauză, tribunele... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2018, 12:05 (3900 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (IV)

Piața de etnobotanice a Sloboziei

Mărturii din orașul condamnaților (IV)

EXCLUSIV: drept la replică al DIICOT-BT Ialomița. Dealerul OACHE a fost arestat!

Într-un oraș aparent liniștit precum Slobozia, fenomenul traficului și consumului de droguri pare a fi ceva greu de imaginat. Realitatea a demonstrat însă altceva. Sub numele de «Mărturii din orașul condamnaților», câteva anchete publicate de ziarul nostru au scos la iveală faptul că pe străzile din Slobozia se vând și se consumă droguri, fără ca cineva să ia măsuri. Bazate pe mărturiile exclusive făcute de părinții unor tineri consumatori de droguri din oraș, respectivele anchete au scos la lumină indife­rența cu care autoritățile competente tratează această problemă. Marele pericol îl reprezintă așa-zisele etnobotanice, droguri preparate sintetic care conțin, printre altele, otravă... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 19:35 (28761 vizualizări - 41 comentarii)

SPORT

O victorie și un car de nervi

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Progresul Spartac București 3-2

O victorie și un car de nervi

În ciuda faptului că a pierdut câțiva jucători în vară, Progresul Spartac rămâne o echipă puternică a seriei a doua din Liga a III-a. În compania acesteia, Unirea Slobozia a avut o prestație bună, apropiată de ceea ce își doreau spectatorii. Echipa lui Enache Costea a dominat aproape tot meciul, iar victoria a fost cât se poate de meritată. Și ar fi fost chiar mai clară dacă omul cu fluierul n-ar fi făcut exces de zel, reușind să strice, prin câteva decizii controversate, frumusețea spectacolului fotbalistic.

2-0 la pauză Partida a început cu tradiționalele mi­nute de tatonare, dar... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 17:50 (4300 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Defilăm...

Handbal, CNOT Iași-HCM Slobozia 11-36 (4-18)

Defilăm...

Debutul în campionatul Diviziei secunde a fost pentru HCM Slobozia conform așteptărilor. Tinerele jucătoare de la CNOT Iași nu au avut capacitatea de a opune prea mare rezistență elevelor lui Gheorghe Covaciu. Și, astfel, după ce Obedeanu a deschis scorul, a urmat o desfășurare de forțe care a confirmat pretențiile la promovare ale Sloboziei. A fost 4-0 pentru HCM, apoi 9-1, 12-2, iar la pauză 18-4. A doua repriză a însemnat o simplă formalitate, HCM impunându-se cu un convingător 36-11. Raportul de forțe net în favoarea noastră i-a permis lui Covaciu să ruleze tot lotul avut la dispoziție. A lipsit Mouna Jlezi, care mai are de luptat câteva zile cu o entorsă la gleznă. Pentru echipa noastră au... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 17:05 (5113 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

4 medalii balcanice pentru Amara

Lupte libere

4 medalii balcanice pentru Amara

Capitala Bosniei Herțego­vina, Sarajevo, a găzduit săptămână trecută Campionatul Balcanic de lupte adresat cadeților și luptătorilor sub 15 ani. Au fost prezente la această competiție 12 țări, din delegația României făcând parte și șase sportivi de la CS Amara. Astfel, vitrina cu trofee a clubului condus de Marian Moraru s-a îmbogățit substanțial. Cel mai strălucit rezultat i-a aparținut Nicoletei Băjan, care a obținut aurul la 39 kg, după un turneu fără greșeală. Nicoleta își confirmă statutul de lider în zona Balcanilor, după ce obținuse un rezultat identic și în 2018, când competiția s-a desfășurat la Belgrad. Atât Marian Moraru, cât și cei din Federația Română de Lupte văd în Nicoleta Băjan... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 16:10 (4140 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul de Medicină Legală Ialomița are nevoie de un aparat gazcromatograf

Serviciul de Medicină Legală Ialomița are nevoie de un aparat gazcromatograf

Începând cu data de 1 ia­nuarie 2019, toate Serviciile de Medicină Legală din țară ar trebui să se doteze cu aparate gazcromatograf, pentru a realiza testele de alcoolemie conform normelor europene. Un raport al Institutului Național de Medicină Legală «Mina Minovici» din București arată că Serviciul de Medicină Legală din Ialomița face de 3 ani eforturi pentru achiziția unui astfel de echipament, însă până acum nu a primit niciun răspuns din partea autorităților în domeniu.

O nouă procedură pentru alcoolemie
În momentul de față, determinarea alcoolemiei din sângele șoferilor... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 15:50 (6944 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mărturii din orașul condamnaților (III)

Mama lui Florin nu mai are liniște de un an de zile. Băiatul ei s-a îndrăgostit de o... «drogată». Tot etnobotanice. Pentru bani de drog, prietena lui Florin face orice! Iar Florin face orice pentru ea... Fură din casă, chiulește de la școală... Acasă, Florin povestește că prietena lui se va lăsa... Marian are 18 ani. A fost la un majorat de vară. Acolo a fumat prima dată. De rușine, pentru că altfel grupul l-ar fi ex­clus... Nu mai știe cum a ajuns acasă. Dacă știi persoana potrivită, poți cumpăra «ciocolată». «Ciocolata» e hașis amestecat cu ceva tutun. Și dracu’ mai știe ce! «Ciocolata» e pentru elevii săraci. Dacă ai bani, cumperi ecstasy. O doză e 50 de lei, dar merită. Pentru gagici, cumperi... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2018, 10:55 (17807 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Pânze de păianjen peste Programul SAPARD

Pânze de păianjen peste Programul SAPARD

Administrația Moraru se laudă că va investi în următorul cincinal peste 100 milioane de euro în proiecte de infrastructură edilitară. În urmă cu mai bine de 10 ani, predecesorul său făcea la fel... La momentul respectiv, 18 loca­lități ale județului au beneficiat de investiții de aproximativ 30 milioane de lei pentru sistemele locale de apă. Iată cum arată aceste investiții în anul de grație 2018, într-una dintre comunele județului (Colelia) care a beneficiat de sprijinul neprecupețit al autorităților județene. Încă o modestă dovadă că drumul spre iadul adminstrativ e pavat cu bunele intenții ale social-democraților ialomițeni...... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2018, 15:20 (6058 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PSD caută primar pentru Slobozia

Nu vă fie frică, Mocioniu pică!

PSD caută primar pentru Slobozia

Alegerile din 20-20 bat la ușa PSD Ialomița mai devreme. Nemulțumi de prestația jalnică a lui Adrian Mocioniu, sfătu­i­torul de taină al lui Dragnea a identi­ficat deja un potențial înlocuitor. Pe turnantă, ca de obicei, se încălzește «senatorul lui Dumnezeu», care a ajuns să se laude prin conferințele de presă că e curtat de PSD la scenă des­chisă! Viitorii candidați tac și așteaptă momentul potrivit pentru a trage preșul de sub picioarele primarului Sloboziei. Noi doar consemnăm.

Vremea «glugii de coceni» a trecut
În ultima vreme, susțin surse infinit mai bine informate decât... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2018, 11:05 (12293 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Visul Andradei

Copiii Sloboziei merită o șansă

Visul Andradei

Andrada Ghiduruș are 13 ani și e doar o copilă subțire ca un fir de salcie. Elevă de 10 la școală, bucuria părinților, cuminte și politicoasă... Ce mai, un copil pe care oricine și l-ar putea dori! Unde mai pui că și cântă ca o pri­vighetoare, de dimineață până seara. Numai că Andrada e mai mult decât atât... În urmă cu câteva luni, după ani de muncă și eforturi zilnice, a descoperit că vrea să fie muzician. Vrea să cânte și să obțină premii. Vrea să fie pe scenă și să fie apreciată. Iar pre­miile pe care le obține confirmă permanent că ceea ce vrea nu e doar un vis de copil!

O copilărie muzicală... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2018, 13:50 (4934 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

despre realitate

De ceva timp, ziarul nostru a abordat o problemă spinoasă, cea a drogurilor, ușoare sau de mare risc. Ne-am implicat și, sub forma unui serial, am publicat mai multe articole, toate vizând același fenomen: cel al consumului și distribuirii de droguri. Facem mențiunea, deosebit de relevantă în context, că seria noastră de articole a debutat după ce, rețineți!, mai mulți părinți ne-au căutat la redacție pentru a-și spune poveștile. Par ireale și desprinse din filme, nici nu poți crede că astfel de situații se petrec sub ochii tuturor în micuțul oraș de provincie. Capitală de județ, Slobozia a devenit parcă «raiul» consumatorilor și dealerilor de dro­gurilor. Autoritățile sunt letargice, în timp... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2018, 18:35 (3740 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fonduri europene de 930 milioane de euro pentru RAJA Constanța

Premierul României, Viorica Dăncilă, prezent la inaugurarea Stației de Tratare a Apei Palas Constanța

Fonduri europene de 930 milioane de euro pentru RAJA Constanța

bonus: RAJA Constanța împrumută 600 milioane de euro de la BERD

Vineri, 31 august 2018, directorul RAJA Constanța, Felix Stroe, a inaugurat Stația de Tratare a Apei potabile Palas Constanța, considerată «cea mai modernă stație de tratare a apei din România». Evenimentul a avut loc în prezența premierului României, Viorica Dăncilă, și a ministrului Fondurilor Europene, Rovana Plumb. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Operațional Sectorial de Mediu, în cadrul căruia au fost accesate fonduri în valoare de peste 337 milioane de euro. Tot vineri, conducerea RAJA a semnat un nou contract de finanțare în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare, în valoare totală de 593.184.900 de euro. Ialomița este parte a acestui efort investițional de... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2018, 12:25 (6013 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii investighează arbitrar crima din Cartierul Bora

Procurorii investighează arbitrar crima din Cartierul Bora

Ancheta deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița în legătură cu crima petrecută la Slobozia, în Cartierul Bora, în noaptea de 21/22 august 2018, este departe de a se fina­liza. Până la momentul de față, anchetatorii nu au reușit să afle cine este adevăratul autor al omorului și cum s-au petrecut în realitate faptele! Între concluziile preliminarii reținute de anchetatori și cele de la fața locului există însă diferențe imense. Mai mult, se pare că întreg probatoriul a fost construit pe baza unor declarații neclare și ambigue. Singura certitudine care rămâne este faptul că în această cauză au fost reținute 3 persoane!

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2018, 11:10 (14372 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

La nivelul județului Ialomița s-au acordat, în ultimii 15 ani, 73,6 hectare de teren, pentru ca tinerii până în 35 de ani să-și poată construi locuințe. Măsura a fost adoptată în baza Legii 15/2003, act normativ care acordă dreptul beneficiarilor să cumpere terenurile pe care și-au construit casele. Deveniți proprietari, aceștia au posibilitatea să-și vândă apoi terenurile. Există însă o diferență majoră între prețurile cu care aceste suprafețe au fost achiziționate inițial și cele stabilite în timpul vânzării ulterioare. Dacă în primă fază, oferta statului include valori mai mici pentru aceste terenuri, tinerii care le-au cum­pă­rat le vând însă la prețuri mult mai mari. Totuși, cei care a au... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 20:20 (12708 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

bonus: Tichia de mărgăritar a administrației/Slobozia va deveni un oraș «inteligent»

Finanțarea pentru echipa de handbal HCM Slobozia se reduce cu 500 mii de lei. Autobuzele electrice ale orașului vor costa 19 milioane de lei. DADP Slobozia nu va achiziționa anul acesta utilaje de deszăpezire. Impozitul pe clădirile abandonate din oraș crește cu 500% începând cu luna ianuarie 2019. Acestea sunt numai câteva dintre deciziile adoptate joi, 30 august 2018, în cadrul Consiliului Local Slobozia. Ședința a durat 40 de minute, timp în care consilierii locali au aprobat un număr record de proiecte de hotărâre.

Record social-democrat Joi, 30 august 2018, Consiliul Local Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 13:10 (6002 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 1-1

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Meteahna românului truditor ca antrenor în ale fotbalului este să piardă punct, puncte sau calificări în ultimele minute de joc... Studiu de caz găsim în Lucescu, Iordănescu, Olăroiu și, pentru măgulirea patriotismului local, Enache Costea. În sprijinul ultimului exemplu stau ca argumente meciuri din sezonul trecut cu Metalul Buzău, Axiopolis Cernavodă sau Progresul Spartac. Lista ar putea continua, dar de la căldură ne mai lasă și pe noi memoria. Plus că necazurile trebuie lăsate în urmă. Și le-am lăsa noi, dacă o dată cu noua stagiune ne-ar da și ele pace... Dar a venit abia a doua etapă și, la peste 30 de grade Celsius, ni s-au topit deja două puncte care ar putea cântări mult în viitor. Culmea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 12:15 (3224 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Handbal, HCM Slobozia, antrenor Gheorghe Covaciu

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Duminică, 9 septembrie a.c., începe «campio­natul reabilitării», unul în care HCM Slobozia are datoria de a reveni în Liga Națională. Va fi dificil, dar, ținând cont de valoarea lotului, pentru acest nivel o clasare în afara locurilor promovabile direct ar constitui o surpriză extrem de neplăcută. Față de sezonul trecut, nu se mai regăsesc în lot Ion, Inculeț, Predoi, Pătuleanu, Enescu, Dăscălete, Ilie și Burlacenko. Dar au rămas Mitrache, Toma, Nicolae, Sava, Marchidanu, Georgescu, Ivan și Jlezi. Lor li s-au adăugat Savko, Aron, Dragu, Filip, Vartic, Obedeanu, Naumenko, dar și junioarele Ana Maria Neagu și Naomi Vasile. Un lot care arată bine pe hârtie, a cărui primă ocazie de a-și arăta competitivitatea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 11:10 (4249 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal

Liga a IV-a se pune în mișcare

La doar două săptămâni de la instalare, noua conducere a Asociației Județene de Fotbal Ialomița se confruntă cu primele probleme. Epidemia de Pestă Porcină Africană a determinat Prefectura Județului Ialomița să interzică desfășurarea meciurilor de fotbal în localitățile unde boala a fost depistată. Prin urmare, conducerea AJF a fost forțată să decidă amânarea etapei inaugurale din Ligile a IV-a și a V-a pentru o săptămână. Astfel, iubitorii fotbalului județean se vor bucura de revenirea favoriților în competiție începând cu 8 septembrie 2018, orele 17,00. Configurația Ligii a IV-a a suferit o modificare prin admiterea în competiție a celor de la CSM Fetești, care au luat locul Unirii Fierbinți... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 10:50 (6696 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

La jumătatea lunii august 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat un concurs pentru ocuparea unor funcții vacante de directori în școlile și grădințele din județ. Concursul a fost unul «dedicat», iar acolo unde au fost mulți candidați pe loc au fost reclamate nume­roase nereguli. Este cazul Grădiniței «Piticot» din Slobozia, acolo unde directorul Loredana Cristea a demisionat la presiunile inspectorului ge­neral Manuela Zainea...

Totul pentru o funcție
Concursul pentru ocuparea funcției de director la Grădinița «Piticot» s-a desfășurat în pe­rioada 13-14 august... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2018, 11:05 (9506 vizualizări - 15 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți la volan

Doi ialomițeni, de 47 și 56 ani, au fost depistați de polițiștii rutieri luni, 11 februarie 2019, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:20
(5506 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Dosar penal pentru o remorcă

Un bărbat, de 40 ani, din Fierbinți-Târg, a fost depistat de polițiștii ialomițeni pe raza localității Maia, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism care tracta o remorcă. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 15:10
(5277 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: A murit intoxicată cu monoxid de carbon

O bătrână de 75 de ani a murit intoxicată cu monoxid de carbon, în propria locuință. Femeia a fost descoperită de vecini, care au observat că atât ea, cât și soțul ei, nu au ieșit din casă. Oamenii s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 18:15
(6842 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Manasia: Explozie și incendiu, în incinta unei vulcanizări

Astăzi, 11 februarie a.c., în jurul orei 10,00, 3 autospeciale de stingere și o autosanitară SMURD de la Detașamentul Urziceni s-au deplasat la o vulcanizare din Manasia. Incendiul a pornit de la un cap ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2019, 14:34
(9754 vizualizări - 0 comentarii)


Drajna: O femeie a murit într-un accident rutier

O femeie a murit și alte trei persoane au fost rănite, în urma impactului dintre un tir și un autoturism, produs la ieșirea de pe A2, în zona localității Drajna. La fața locului s-a intervenit cu un elicopter ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2019, 14:12
(7039 vizualizări - 2 comentarii)


Accident la Urziceni

Marți, 5 februarie a.c., un tânăr de 18 ani din comuna Axintele, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiul Urziceni, nu a respectat semnificația indicatorului «Oprire» și a pătruns în intersecție ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:25
(5635 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bucureștean arestat la Ion Roată pentru «tentativă de furt»

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au reușit identificarea unui bărbat, de 39 de ani, din București, pe numele căruia Judecătoria Sectorului 2 București a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:10
(5821 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au depistat pe raza comunei Perieți un bărbat, de 31 de ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu deși nu deținea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:05
(5719 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Albești, reținut pentru furturi din locuințe

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au reținut un tânăr, de 24 de ani, din Albești. Acesta ar fi sustras mai multe scule electrice și produse accizabile din anexele unor locuințe de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:25
(4850 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Arestat pentru «distrugere» și «loviri sau alte violențe»

Polițiștii Secției Rurale Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:05
(5411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița arestare


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru studenți în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:45
(6069 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» urmăriți de polițiști

Un bărbat, de 34 ani, din Manasia, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a încercat să se sustragă controlului polițiștilor. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:30
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat doi bărbați, de 45, respectiv 46 ani, ambii din comuna Făcăeni, în timp ce se deplasau cu o căruță, având asupra lor pește din speciile ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:25
(5681 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, de 27, 32 și 64 de ani, din Slobozia, respectiv București, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:15
(4246 vizualizări - 0 comentarii)


Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 19:05
(11300 vizualizări - 5 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,57%, rata șomajului în luna decembrie 2018

La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5268 șomeri (din care 2184 femei), rata șomajului fiind de 5,57%. Comparativ cu luna ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 17:20
(4891 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane rănite într-un accident rutier produs pe DN21

Luni, 28 ianuarie a.c., în jurul orei 8,40, în timp ce un bărbat de 44 de ani, din județul Giurgiu, conducea un autoturism pe Drumul Național 21, din direcția Slobozia către Brăila, se pare că pe fondul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:45
(6688 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii rutieri au depistat luni, 28 ianuarie a.c., un bărbat de 31 de ani, din Slobozia, care conducea un autovehicul pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:40
(5347 vizualizări - 1 comentariu)


E-Distribuție Dobrogea: În continuare 22 de localități din Ialomița fără curent!

Potrivit unui comunicat de presă, E-Distribuție Dobrogea informează că marți, 29 ianuarie 2019, la orele 14,00, lipsa energiei electrice afectează în continuare localități din Ialomița. Astfel, localitățile ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:35
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Respectarea măsurilor impuse pentru eradicarea Pestei Porcine Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 12:25
(5286 vizualizări - 0 comentarii)


Radierea din registrul comerțului a persoanelor fizice autorizate (PFA) și a întreprinderilor individuale (II) care nu și-au actualizat obiectul de activitate

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește faptul că, potrivit prevederilor art. II, alin. (6), din Legea nr. 182/2016, pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 44/2008, privind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 11:25
(13579 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 28 de mii de oameni sunt fără curent

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că la acestă oră 29 de localități din județ sunt fără energie electrică, fiind afectați peste 28 de mii de oameni. Cele mai multe probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2019, 14:53
(7716 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Din nou Cod Portocaliu de polei!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județul Ialomița intră din nou sub incidența Codului Portocaliu de polei. Astfel, începând de vineri, 25 ianuarie 2019, orele 21,30, până ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 23:30
(4981 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 drumuri județene și unul național sunt închise

Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița, în momentul de față, s-a închis circulația pe Drumul Național 2C Slobozia-Buzău. De asemenea, traficul este suspendat ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 10:40
(8997 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poleiul a închis 4 drumuri județene

Poliția Rutieră Ialomița informează faptul că la această oră 4 drumuri județene au fost închise din cauza poleiului format pe carosabil. Este vorba despre DJ201 Ciulnița-Ciochina, DJ102H Miloșești-Grindu-Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 00:03
(8998 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: 12 tiruri sunt blocate pe șosea din cauza poleiului. DJ201B este închis!

Vremea de afară dă peste cap traficul rutier. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița anunță faptul că din cauza poleiului depus pe șosele, 12 tiruri sunt în momentul de față blocate ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 18:43
(9071 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Portocaliu de polei

Cod Portocaliu de polei emis pentru județul Ialomița de meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie. Avertizarea este valabilă până joi, 24 ianuarie 2019, orele 11,00. Deși până la această oră ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 11:40
(5045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa suspendă cursurile în toate școlile din Ialomița

Potrivit unui ordin al Ministerului Educației, toate unitățile de învățământ din Ialomița își vor suspenda cursurile în data de vineri, 25 ianuarie 2019. Decizia a fost luată în baza unei ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 21:11
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


8400 de cereri pentru 290 de posturi scoase la concurs în Poliția Română

Peste 8400 de cereri de înscriere au fost depuse de persoane care vor candida pe unul dintre cele 290 de posturi de ofițeri, agenți și personal contractual, scoase la concurs la nivelul structurilor Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 20:15
(7627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 166000 de lei, 18 permise reținute

În perioada 18-20 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 85 de ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2019, 18:35
(4953 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...