Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

La nivelul județului Ialomița s-au acordat, în ultimii 15 ani, 73,6 hectare de teren, pentru ca tinerii până în 35 de ani să-și poată construi locuințe. Măsura a fost adoptată în baza Legii 15/2003, act normativ care acordă dreptul beneficiarilor să cumpere terenurile pe care și-au construit casele. Deveniți proprietari, aceștia au posibilitatea să-și vândă apoi terenurile. Există însă o diferență majoră între prețurile cu care aceste suprafețe au fost achiziționate inițial și cele stabilite în timpul vânzării ulterioare. Dacă în primă fază, oferta statului include valori mai mici pentru aceste terenuri, tinerii care le-au cum­pă­rat le vând însă la prețuri mult mai mari. Totuși, cei care a au... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 20:20 (12714 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

bonus: Tichia de mărgăritar a administrației/Slobozia va deveni un oraș «inteligent»

Finanțarea pentru echipa de handbal HCM Slobozia se reduce cu 500 mii de lei. Autobuzele electrice ale orașului vor costa 19 milioane de lei. DADP Slobozia nu va achiziționa anul acesta utilaje de deszăpezire. Impozitul pe clădirile abandonate din oraș crește cu 500% începând cu luna ianuarie 2019. Acestea sunt numai câteva dintre deciziile adoptate joi, 30 august 2018, în cadrul Consiliului Local Slobozia. Ședința a durat 40 de minute, timp în care consilierii locali au aprobat un număr record de proiecte de hotărâre.

Record social-democrat Joi, 30 august 2018, Consiliul Local Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 13:10 (6003 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 1-1

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Meteahna românului truditor ca antrenor în ale fotbalului este să piardă punct, puncte sau calificări în ultimele minute de joc... Studiu de caz găsim în Lucescu, Iordănescu, Olăroiu și, pentru măgulirea patriotismului local, Enache Costea. În sprijinul ultimului exemplu stau ca argumente meciuri din sezonul trecut cu Metalul Buzău, Axiopolis Cernavodă sau Progresul Spartac. Lista ar putea continua, dar de la căldură ne mai lasă și pe noi memoria. Plus că necazurile trebuie lăsate în urmă. Și le-am lăsa noi, dacă o dată cu noua stagiune ne-ar da și ele pace... Dar a venit abia a doua etapă și, la peste 30 de grade Celsius, ni s-au topit deja două puncte care ar putea cântări mult în viitor. Culmea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 12:15 (3224 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Handbal, HCM Slobozia, antrenor Gheorghe Covaciu

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Duminică, 9 septembrie a.c., începe «campio­natul reabilitării», unul în care HCM Slobozia are datoria de a reveni în Liga Națională. Va fi dificil, dar, ținând cont de valoarea lotului, pentru acest nivel o clasare în afara locurilor promovabile direct ar constitui o surpriză extrem de neplăcută. Față de sezonul trecut, nu se mai regăsesc în lot Ion, Inculeț, Predoi, Pătuleanu, Enescu, Dăscălete, Ilie și Burlacenko. Dar au rămas Mitrache, Toma, Nicolae, Sava, Marchidanu, Georgescu, Ivan și Jlezi. Lor li s-au adăugat Savko, Aron, Dragu, Filip, Vartic, Obedeanu, Naumenko, dar și junioarele Ana Maria Neagu și Naomi Vasile. Un lot care arată bine pe hârtie, a cărui primă ocazie de a-și arăta competitivitatea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 11:10 (4251 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Liga a IV-a se pune în mișcare

La doar două săptămâni de la instalare, noua conducere a Asociației Județene de Fotbal Ialomița se confruntă cu primele probleme. Epidemia de Pestă Porcină Africană a determinat Prefectura Județului Ialomița să interzică desfășurarea meciurilor de fotbal în localitățile unde boala a fost depistată. Prin urmare, conducerea AJF a fost forțată să decidă amânarea etapei inaugurale din Ligile a IV-a și a V-a pentru o săptămână. Astfel, iubitorii fotbalului județean se vor bucura de revenirea favoriților în competiție începând cu 8 septembrie 2018, orele 17,00. Configurația Ligii a IV-a a suferit o modificare prin admiterea în competiție a celor de la CSM Fetești, care au luat locul Unirii Fierbinți... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 10:50 (6703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

La jumătatea lunii august 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat un concurs pentru ocuparea unor funcții vacante de directori în școlile și grădințele din județ. Concursul a fost unul «dedicat», iar acolo unde au fost mulți candidați pe loc au fost reclamate nume­roase nereguli. Este cazul Grădiniței «Piticot» din Slobozia, acolo unde directorul Loredana Cristea a demisionat la presiunile inspectorului ge­neral Manuela Zainea...

Totul pentru o funcție
Concursul pentru ocuparea funcției de director la Grădinița «Piticot» s-a desfășurat în pe­rioada 13-14 august... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2018, 11:05 (9507 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Complexul din Căzănești vrea să despăgubească proprietarii de porci din zonă!

Pentru a-și proteja afacerea

Complexul din Căzănești vrea să despăgubească proprietarii de porci din zonă!

Proprietarii celui mai mare complex de creștere a porcilor din Ialomița sunt dispuși să despăgubească crescătorii de animale din zonă pentru a-și salva afacerea de pericolul Pestei Porcine Africane. Autoritățile județene refuză acest demers susținând cu nu există un cadru legislativ. Potrivit datelor oficiale, firma deține aproximativ 80 mii de porci, a căror valoare depășește 30 milioane de euro. Valoarea despăgubirilor pentru populația de pe o rază de 10 kilometri în jurul compexului a fost stabilită la 25 mii de euro.

Agrisol riscă falimentul Complexul de creștere a porcilor Agrisol... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 18:15 (13470 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia tratează cu indiferență nevoile cetățenilor

Primăria Slobozia tratează cu indiferență nevoile cetățenilor

Deși a promis că va acorda fonduri pentru persoanele ale căror gospodării au fost afectate de ploile puternice înregistrate în această vară, administrația locală din Slobozia a uitat de acest demers. În urmă cu o săptămână, în cadrul audiențelor publice susținute de edilul Adrian Mocioniu, mai mulți cetățeni ale căror imobile au fost avariate din cauza intemperiilor au venit să reclame indiferența manifestată de autorități. Printre persoanele nemulțumite s-au numărat și câțiva slobozeni care locuiesc pe Aleea Garofiței și care așteaptă de peste 4 ani ca Primăria să le construiască rețeaua de canalizare.

Au rămas doar promisiunile... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 15:05 (5101 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Se întâmplă la Slobozia

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Cadavrele a doi bărbați au fost abandonate de mai bine de 3 luni în frigiderele de la Morga din Slobozia. Reprezentanții Serviciului de Medicină Legală Ialomița susțin că au făcut demersuri pe lângă primăriile pe raza cărora au fost descoperite corpurile neînsuflețite, însă nu au primit niciun răspuns din partea acestora până în momentul de față.

Demersuri fără răspuns Primul cadavru abandonat în sediul Serviciului de Medicină Legală Ialomița aparține unui tânăr de 29 de ani, domiciliat în județul Tulcea. Acesta a fost găsit înecat pe raza localității Giurgeni, în urma unei acțiuni... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 10:55 (6223 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Cu o regretabilă întârziere, aducem în atenția cititorilor ziarului nostru intenția președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, de a transforma aeroportul de la Alexeni în... fermă avicolă! Potrivit paginii de Facebook a insti­tuției, pe 22 august 2018, în cadrul unei vizite de lucru a unei delegații poloneze, domnilor Adam WOJCIECHOWSKI și Tomasz VOGTMAN le-a fost prezentată această ofertă de nerefuzat. «Oaspeții polonezi au readus în atenția gazdelor intenția de a investi în Ialomița, într-o fermă avicolă cu abator și stație de biogaz, iar pentru demararea investiției le sunt necesare minimum 5 ha teren sau două loturi de aceeași mărime, si­tuate în incinta Aeroportului Alexeni, cu acces la o parte din utilități»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 18:40 (5851 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

La Inspectoratul Școlar a început pesedizarea

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

Schimbări în structura Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Manuela Zainea, șefa Învățământului ialomițean a înlocuit recent o parte dintre inspectorii școlari care își desfășurau activitatea în cadrul instituției. Simpatizanți sau chiar membri ai PSD Ialomița, noii inspectori școlari nu corespund însă criteriilor prevăzute în metodologiile implementate de Ministerul Educației. Oficialii de la București au aprobat însă lista de propuneri fără a ridica obiecții. Manuela Zainea a refuzat să ofere explicații pe această temă.

Oamenii partidului, deveniți inspectori școlari
Deși... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 14:50 (15874 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 10:50 (21824 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

purceaua e moartă în cotețele PSD

În Ialomița, Pesta Porcină Africană a afectat o treime dintre localități. Oficial, sunt înregistrate peste 100 de focare de pestă porcină și nu­mă­rul lor crește. Iar o dată cu el, crește și valoarea notei de plată! Nu, nu este vorba doar despre bani... Ci despre voturi! Rămași fără porcii din cotețe, vo­tanții tradiționali ai PSD se întorc împotriva stă­pâ­nilor. Primii care simt tăișul urii rurale sunt prima­rii. Deși Pesta nu a secerat porcii după culoarea po­litică, primarii PSD sunt cei mai afectați. Unii dintre ei, mai isprăviți la minte, au izolat focarele evi­tând decimarea efectivelor de suine. Dar tot nu e de ajuns. Deși șeful DSVSA Ialomița, Mihai Puia, a trâmbițat public că pesta nu... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2018, 12:10 (8622 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trufandale de Bărăgan

Trufandale de Bărăgan

În mijlocul Bărăganului, în plină arșiță, un român și un spaniol au decis să cultive trufandale din serele spaniole. Roșii negre, vinete albe, ardei multicolori, castraveți, dovlecei pentru restaurantele de lux... Ferma legumicolă se întinde pe o suprafață de 4 hectare, la intrare în localitate, iar după numai 2 ani de exploatare legumicultorii de trufandale de la Grindu se gândesc deja serios la extinderea afacerii...

Legumicultură spaniolă în Bărăgan
În crucea zilei, pe câmpul din imediata vecinătate a comunei Grindu, soarele fierbe praful drumului. Daniel Peres nu-l simte și... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 13:20 (4702 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Dezastru la Bacalaureatul de toamnă

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Ministerul Educației a publicat în seara zilei de vineri, 31 august 2018, primele rezultate ale Bacalaureatului de toamnă. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe site-ul edu.ro, elevii ialomițeni au avut parte de rezultate foarte slabe. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu au reușit să promoveze examenul!

Nicio medie mai mare de nota 7
Datele publicate pe site-ul Ministerului Educației arată că în județul Ialomița, la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului, niciunul dintre cei 563 de elevi care au susținut examenul nu a reușit să obțină rezultate mai mari de nota 7. Potrivit... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 00:30 (5998 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Din nou în Ialomița

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Vineri, 31 august 2018, un copil de 14 ani, din Slobozia, suspectat că a contactat virusul West Nile, a fost transportat de urgență la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Medicii bucureșteni au confirmat diagnosticul, iar acum copilul se află sub tratament. Virusul provoacă meningita și se transmite prin înțepăturile țânțarior. Principalele simptome sunt febra, durerile de cap, stările de greață și vărsăturile, pierderea parțială a vederii sau rigiditatea gâtului. Ultimul caz de acest gen  din Ialomița a fost raportat în urmă cu un an, când o bătrână de 76 de ani, din Gheorghe Lazăr, a murit după ce a contactat virusul. Conform datelor furnizate Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 20:10 (11938 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Apocalipsa porcilor

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Epidemia de Pestă Porcină Africană continuă să se extindă la nivelul județului Ialomița. În ultima săptămână au apărut alte 3 focare în localitățile Rovine, Amara și Mărculești. De la confirmarea primelor cazuri și până în prezent, în 19 localități ialomițene autoritățile au dispus sacrificarea tuturor porcilor din gospodării. Până în prezent, Guvernul a declarat eligibile pentru despăgubiri dosarele întocmite la nivelul a 6 localități. Sumele pe care crescătorii de animale urmează să le primească au valoarea de 1,6 milioane de lei.

Peste 6000 de porci sacrificați Pesta Porcină Africană... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 15:40 (6557 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Reprezentanții Tinerilor Social Democrați din Ialomița participă zilele acestea la cea de a XII-a ediție a «Taberei de Ecologizare», eveniment care se desfășoară în localitatea Sulina, din județul Tulcea. Alături de ceilalți membri TSD din țară, tinerii social-democrați ialomițeni s-au alăturat unei campanii de donare de carte pentru biblioteca din Sulina. Astfel, peste 2000 de volume au fost oferite acestei instituții. Despre participarea la Tabăra de Ecologizare, Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița, a declarat: «Într-o societate care condamnă clasa politică și oamenii care fac politică, eu și colegii mei am ales acest drum. Știm că este un drum lung, greu și ca oamenii au așteptări imediate. Dar nu putem schimba realitatea într-o zi, într-un an sau într-un mandat. Și, mai ales, nu putem face asta singuri! Avem nevoie de sprijinul tuturor, de eforturile fiecăruia... Am convingerea că într-o bună zi generația pe care o reprezentăm noi va fi considerată cea care a schimbat România! Și cred că social-democrația este soluția pentru problemele cu care se confruntă societatea la acest moment. De aceea ne-am alăturat organizațiilor naționale la cea de a XII-a ediție a „Taberei de Ecologizare“, eveniment care a devenit o tradiție a tinerilor social democrați. Anul acesta, dezbaterile se axează pe stoparea fenomenului de plecare a tinerilor din Romania...»... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 12:10 (7004 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat

Scandalul de la Direcția de Sănătate Publică Ialomița continuă

Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat

La o lună și jumătate de la reconfirmarea în funcție, Gabriel Modrea, șeful DSP Ialomița, se confruntă cu noi acuzații. O înregistrare a convorbirii dintre liderul sindical Valentin Spătărelu și Nicu Chiriță, fost angajat al instituției, acum decedat, confirmă abuzurile repetate asupra angajaților. Reamintim că activitatea desfășurată de Gabriel Modrea în ultimii 2 ani a făcut obiectul unei anchete interne a Comisiei de Disciplină din cadrul Ministerul Sănătății. Până la acest moment, rezultatele acestei anchete nu au fost făcute publice.

Speranța a murit ultima În urmă cu 3 luni și... [citește_tot_articolul]

30 August 2018, 15:10 (17896 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

A plouat cu note de 2 și 3 la cel mai recent concurs organizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru ocuparea unor posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. Oficialii instituției susțin că au fost cele mai slabe rezultate obținute în ultimii ani la concursuri similare. Din cei peste 100 de candidați înscriși, doar 15 au reușit să promoveze testările.

Un examen ratat Recent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a organizat concursuri pentru ocuparea a 32 de posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. De când Guvernul a majorat salariile în domeniul... [citește_tot_articolul]

30 August 2018, 11:25 (20895 vizualizări - 25 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 11 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 1 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26993, fiind înregistrate 11 noi cazuri față de ziua de joi, 31 martie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 16:10
(1410 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cadrul Campaniei de primire a Cererilor Unice de Plată pentru anului 2022, în perioada 1 martie – 1 aprilie, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 15:15
(3606 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

ISU Ialomița: 14 incendii produse pe raza județului, în ultima săptămână

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 14 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului
Ialomița, în care flăcările s-au întins ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 12:30
(4027 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 19 directori și 10 directori adjuncți de școli, după un nou concurs

Joi, 31 martie a.c., au fost validate rezultatele finale ale concursului pentru ocuparea funcțiilor vacante de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 20:10
(4045 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Bărbat reținut pentru «lovire» și «amenințare»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 4 Coșereni au probat activitatea infracțională a unui bărbat, în vârstă de 38 ani, bănuit de comiterea infracțiunilor de «lovire sau alte violențe» și ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:35
(1988 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 47200 de lei

Miercuri, 30 martie a.c., polițiștii au intervenit la 76 de evenimente, dintre care 71 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, fiind constatate 7 infracțiuni. Din totalul acestora ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 19:20
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Joi, 31 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26982, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de miercuri, 30 martie ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2022, 16:15
(1210 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri, reținuți după ce au furat motorină din rezervoarele unor microbuze

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au identificat și reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați bănuiți de furtul a peste 150 litri de motorină din rezervoarele unor microbuze de transport persoane ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 18:15
(10938 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 30 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26968, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 29 ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 16:20
(1455 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Niciun focar de Pestă Porcină Africană

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data de 30 martie 2022, pe raza județului Ialomița nu mai evoluează niciun focar de Pestă Porcină Africană. De reținut ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2022, 14:10
(6156 vizualizări - 0 comentarii)


RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

RAR Ialomița: ITP «la fața locului» pentru deținătorii de tractoare și utilaje agricole și apicultori

Registrul Auto Român se află alături de fermierii și apicultorii care solicită eliberarea cărții de identitate a vehiculului (CIV) și efectuarea inspecției tehnice periodice (ITP) la domiciliu sau locul ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:30
(17807 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 29 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26956, fiind înregistrate 19 noi cazuri față de ziua de luni, 28 martie ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:20
(2480 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 31 martie 2022, termenul limită pentru depunerea Formularelor 700/010

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane juridice române plătitoare de impozit pe profit care au îndeplinit, la data de 31 decembrie 2021, condițiile ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 16:00
(19079 vizualizări - 0 comentarii)


DJST Ialomița: Recensământul populației și locuințelor

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează că în intervalul 14-28 martie 2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru recensământul populației și locuințelor 2021 au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2022, 14:25
(10184 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Incendii la Țăndărei și Sărățeni

Sâmbătă, 26 martie a.c., pompierii din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, au acționat pentru lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Țăndărei. La sosirea forțelor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 17:10
(9856 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Și-ar fi bătut părinții

Polițiștii din Grivița au fost sesizați în cursul zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., în jurul orelor 11,00, de o femeie din Traian cu privire la faptul că fratele său îi agresează pe părinți. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:35
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Incendiatorul unei șire de baloți, reținut

Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Grivița au documentat activitatea infracțională a unui bărbat, de 38 de ani, din Grivița, bănuit de comiterea infracțiunilor de «distrugere prin incendiere» și «violare ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:25
(10677 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 28 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26937, fiind înregistrate 7 noi cazuri față de ziua de duminică, 27 martie ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:15
(3638 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 30 de permise reținute, amenzi de peste 150000 de lei

Sâmbătă și duminică, 26/27 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Astfel, au intervenit la 207 evenimente ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2022, 16:05
(9649 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 nou caz de COVID-19

Duminică, 27 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26930, fiind înregistrat 1 nou caz față de ziua de sâmbătă, 26 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2022, 16:20
(4073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 13 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 26 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26929, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ziua de vineri, 25 ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 15:25
(4970 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

DN2A: Și-a pierdut viața într-un accident rutier

În dimineața zilei de sâmbătă, 26 martie a.c., pe DN2A, în zona Popasului Chirana s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2022, 13:45
(8545 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Jilavele: Casă distrusă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 25 martie a.c., pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Jilavele. Flăcările se manifestau violent în ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 21:30
(2806 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Vineri, 25 martie a.c., în Parcul Tineretului din Slobozia, a fost organizată «Ziua Porților Deschise», activitate organizată de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița cu ocazia «Zilei Poliției ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 16:00
(2723 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Cereri de sprijin pentru măsura de stocare a cărnii de porc

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că în perioada 25 martie-29 aprilie 2022, la sediul APIA-Aparat Central, se primesc Cererile de sprijin privind ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:40
(11121 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 25 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26916, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de joi, 24 martie ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 15:15
(5843 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,20%, rata șomajului înregistrat în luna februarie 2022

La sfârșitul lunii februarie 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3913 șomeri (din care 1716 femei), rata șomajului fiind de 4,20%, cu 0,98 puncte ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:50
(10841 vizualizări - 0 comentarii)


Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

Anexe gospodărești cuprinse de flăcări la Borănești, Maltezi și Bucu

În ultimele 24 de ore, pompierii ialomițeni au intervenit pentru stingerea incendiilor care au cuprins 3 anexe aflate în incinta unor gospodării din localitățile Borănești, Maltezi și Bucu. Cel mai puternic ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:30
(10333 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

ISU Ialomița: Recomandări ale pompierilor pentru prevenirea incendiilor de vegetație uscată

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru stingerea unui număr de 14 incendii, produse pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune, arzând aproximativ 28 hectare de ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2022, 13:15
(10535 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Accident între Movila și Fetești: Intervenție cu elicopterul SMURD!

Un grav accident rutier în care au fost rănite cinci persoane (trei adulți și doi copii) s-a produs joi, 24 martie a.c., pe DJ212, între Movila și Fetești în județul Ialomița. Potrivit primelor cercetări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 18:50
(20478 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...