Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

bonus: Tichia de mărgăritar a administrației/Slobozia va deveni un oraș «inteligent»

Finanțarea pentru echipa de handbal HCM Slobozia se reduce cu 500 mii de lei. Autobuzele electrice ale orașului vor costa 19 milioane de lei. DADP Slobozia nu va achiziționa anul acesta utilaje de deszăpezire. Impozitul pe clădirile abandonate din oraș crește cu 500% începând cu luna ianuarie 2019. Acestea sunt numai câteva dintre deciziile adoptate joi, 30 august 2018, în cadrul Consiliului Local Slobozia. Ședința a durat 40 de minute, timp în care consilierii locali au aprobat un număr record de proiecte de hotărâre.

Record social-democrat Joi, 30 august 2018, Consiliul Local Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 13:10 (6003 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 1-1

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Meteahna românului truditor ca antrenor în ale fotbalului este să piardă punct, puncte sau calificări în ultimele minute de joc... Studiu de caz găsim în Lucescu, Iordănescu, Olăroiu și, pentru măgulirea patriotismului local, Enache Costea. În sprijinul ultimului exemplu stau ca argumente meciuri din sezonul trecut cu Metalul Buzău, Axiopolis Cernavodă sau Progresul Spartac. Lista ar putea continua, dar de la căldură ne mai lasă și pe noi memoria. Plus că necazurile trebuie lăsate în urmă. Și le-am lăsa noi, dacă o dată cu noua stagiune ne-ar da și ele pace... Dar a venit abia a doua etapă și, la peste 30 de grade Celsius, ni s-au topit deja două puncte care ar putea cântări mult în viitor. Culmea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 12:15 (3224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Handbal, HCM Slobozia, antrenor Gheorghe Covaciu

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Duminică, 9 septembrie a.c., începe «campio­natul reabilitării», unul în care HCM Slobozia are datoria de a reveni în Liga Națională. Va fi dificil, dar, ținând cont de valoarea lotului, pentru acest nivel o clasare în afara locurilor promovabile direct ar constitui o surpriză extrem de neplăcută. Față de sezonul trecut, nu se mai regăsesc în lot Ion, Inculeț, Predoi, Pătuleanu, Enescu, Dăscălete, Ilie și Burlacenko. Dar au rămas Mitrache, Toma, Nicolae, Sava, Marchidanu, Georgescu, Ivan și Jlezi. Lor li s-au adăugat Savko, Aron, Dragu, Filip, Vartic, Obedeanu, Naumenko, dar și junioarele Ana Maria Neagu și Naomi Vasile. Un lot care arată bine pe hârtie, a cărui primă ocazie de a-și arăta competitivitatea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 11:10 (4251 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal

Liga a IV-a se pune în mișcare

La doar două săptămâni de la instalare, noua conducere a Asociației Județene de Fotbal Ialomița se confruntă cu primele probleme. Epidemia de Pestă Porcină Africană a determinat Prefectura Județului Ialomița să interzică desfășurarea meciurilor de fotbal în localitățile unde boala a fost depistată. Prin urmare, conducerea AJF a fost forțată să decidă amânarea etapei inaugurale din Ligile a IV-a și a V-a pentru o săptămână. Astfel, iubitorii fotbalului județean se vor bucura de revenirea favoriților în competiție începând cu 8 septembrie 2018, orele 17,00. Configurația Ligii a IV-a a suferit o modificare prin admiterea în competiție a celor de la CSM Fetești, care au luat locul Unirii Fierbinți... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 10:50 (6703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

La jumătatea lunii august 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat un concurs pentru ocuparea unor funcții vacante de directori în școlile și grădințele din județ. Concursul a fost unul «dedicat», iar acolo unde au fost mulți candidați pe loc au fost reclamate nume­roase nereguli. Este cazul Grădiniței «Piticot» din Slobozia, acolo unde directorul Loredana Cristea a demisionat la presiunile inspectorului ge­neral Manuela Zainea...

Totul pentru o funcție
Concursul pentru ocuparea funcției de director la Grădinița «Piticot» s-a desfășurat în pe­rioada 13-14 august... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2018, 11:05 (9507 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Complexul din Căzănești vrea să despăgubească proprietarii de porci din zonă!

Pentru a-și proteja afacerea

Complexul din Căzănești vrea să despăgubească proprietarii de porci din zonă!

Proprietarii celui mai mare complex de creștere a porcilor din Ialomița sunt dispuși să despăgubească crescătorii de animale din zonă pentru a-și salva afacerea de pericolul Pestei Porcine Africane. Autoritățile județene refuză acest demers susținând cu nu există un cadru legislativ. Potrivit datelor oficiale, firma deține aproximativ 80 mii de porci, a căror valoare depășește 30 milioane de euro. Valoarea despăgubirilor pentru populația de pe o rază de 10 kilometri în jurul compexului a fost stabilită la 25 mii de euro.

Agrisol riscă falimentul Complexul de creștere a porcilor Agrisol... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 18:15 (13470 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia tratează cu indiferență nevoile cetățenilor

Primăria Slobozia tratează cu indiferență nevoile cetățenilor

Deși a promis că va acorda fonduri pentru persoanele ale căror gospodării au fost afectate de ploile puternice înregistrate în această vară, administrația locală din Slobozia a uitat de acest demers. În urmă cu o săptămână, în cadrul audiențelor publice susținute de edilul Adrian Mocioniu, mai mulți cetățeni ale căror imobile au fost avariate din cauza intemperiilor au venit să reclame indiferența manifestată de autorități. Printre persoanele nemulțumite s-au numărat și câțiva slobozeni care locuiesc pe Aleea Garofiței și care așteaptă de peste 4 ani ca Primăria să le construiască rețeaua de canalizare.

Au rămas doar promisiunile... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 15:05 (5101 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Se întâmplă la Slobozia

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Cadavrele a doi bărbați au fost abandonate de mai bine de 3 luni în frigiderele de la Morga din Slobozia. Reprezentanții Serviciului de Medicină Legală Ialomița susțin că au făcut demersuri pe lângă primăriile pe raza cărora au fost descoperite corpurile neînsuflețite, însă nu au primit niciun răspuns din partea acestora până în momentul de față.

Demersuri fără răspuns Primul cadavru abandonat în sediul Serviciului de Medicină Legală Ialomița aparține unui tânăr de 29 de ani, domiciliat în județul Tulcea. Acesta a fost găsit înecat pe raza localității Giurgeni, în urma unei acțiuni... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 10:55 (6223 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Cu o regretabilă întârziere, aducem în atenția cititorilor ziarului nostru intenția președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, de a transforma aeroportul de la Alexeni în... fermă avicolă! Potrivit paginii de Facebook a insti­tuției, pe 22 august 2018, în cadrul unei vizite de lucru a unei delegații poloneze, domnilor Adam WOJCIECHOWSKI și Tomasz VOGTMAN le-a fost prezentată această ofertă de nerefuzat. «Oaspeții polonezi au readus în atenția gazdelor intenția de a investi în Ialomița, într-o fermă avicolă cu abator și stație de biogaz, iar pentru demararea investiției le sunt necesare minimum 5 ha teren sau două loturi de aceeași mărime, si­tuate în incinta Aeroportului Alexeni, cu acces la o parte din utilități»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 18:40 (5851 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

La Inspectoratul Școlar a început pesedizarea

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

Schimbări în structura Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Manuela Zainea, șefa Învățământului ialomițean a înlocuit recent o parte dintre inspectorii școlari care își desfășurau activitatea în cadrul instituției. Simpatizanți sau chiar membri ai PSD Ialomița, noii inspectori școlari nu corespund însă criteriilor prevăzute în metodologiile implementate de Ministerul Educației. Oficialii de la București au aprobat însă lista de propuneri fără a ridica obiecții. Manuela Zainea a refuzat să ofere explicații pe această temă.

Oamenii partidului, deveniți inspectori școlari
Deși... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 14:50 (15872 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 10:50 (21824 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

purceaua e moartă în cotețele PSD

În Ialomița, Pesta Porcină Africană a afectat o treime dintre localități. Oficial, sunt înregistrate peste 100 de focare de pestă porcină și nu­mă­rul lor crește. Iar o dată cu el, crește și valoarea notei de plată! Nu, nu este vorba doar despre bani... Ci despre voturi! Rămași fără porcii din cotețe, vo­tanții tradiționali ai PSD se întorc împotriva stă­pâ­nilor. Primii care simt tăișul urii rurale sunt prima­rii. Deși Pesta nu a secerat porcii după culoarea po­litică, primarii PSD sunt cei mai afectați. Unii dintre ei, mai isprăviți la minte, au izolat focarele evi­tând decimarea efectivelor de suine. Dar tot nu e de ajuns. Deși șeful DSVSA Ialomița, Mihai Puia, a trâmbițat public că pesta nu... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2018, 12:10 (8621 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trufandale de Bărăgan

Trufandale de Bărăgan

În mijlocul Bărăganului, în plină arșiță, un român și un spaniol au decis să cultive trufandale din serele spaniole. Roșii negre, vinete albe, ardei multicolori, castraveți, dovlecei pentru restaurantele de lux... Ferma legumicolă se întinde pe o suprafață de 4 hectare, la intrare în localitate, iar după numai 2 ani de exploatare legumicultorii de trufandale de la Grindu se gândesc deja serios la extinderea afacerii...

Legumicultură spaniolă în Bărăgan
În crucea zilei, pe câmpul din imediata vecinătate a comunei Grindu, soarele fierbe praful drumului. Daniel Peres nu-l simte și... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 13:20 (4702 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Dezastru la Bacalaureatul de toamnă

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Ministerul Educației a publicat în seara zilei de vineri, 31 august 2018, primele rezultate ale Bacalaureatului de toamnă. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe site-ul edu.ro, elevii ialomițeni au avut parte de rezultate foarte slabe. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu au reușit să promoveze examenul!

Nicio medie mai mare de nota 7
Datele publicate pe site-ul Ministerului Educației arată că în județul Ialomița, la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului, niciunul dintre cei 563 de elevi care au susținut examenul nu a reușit să obțină rezultate mai mari de nota 7. Potrivit... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 00:30 (5998 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Din nou în Ialomița

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Vineri, 31 august 2018, un copil de 14 ani, din Slobozia, suspectat că a contactat virusul West Nile, a fost transportat de urgență la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Medicii bucureșteni au confirmat diagnosticul, iar acum copilul se află sub tratament. Virusul provoacă meningita și se transmite prin înțepăturile țânțarior. Principalele simptome sunt febra, durerile de cap, stările de greață și vărsăturile, pierderea parțială a vederii sau rigiditatea gâtului. Ultimul caz de acest gen  din Ialomița a fost raportat în urmă cu un an, când o bătrână de 76 de ani, din Gheorghe Lazăr, a murit după ce a contactat virusul. Conform datelor furnizate Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 20:10 (11938 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Apocalipsa porcilor

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Epidemia de Pestă Porcină Africană continuă să se extindă la nivelul județului Ialomița. În ultima săptămână au apărut alte 3 focare în localitățile Rovine, Amara și Mărculești. De la confirmarea primelor cazuri și până în prezent, în 19 localități ialomițene autoritățile au dispus sacrificarea tuturor porcilor din gospodării. Până în prezent, Guvernul a declarat eligibile pentru despăgubiri dosarele întocmite la nivelul a 6 localități. Sumele pe care crescătorii de animale urmează să le primească au valoarea de 1,6 milioane de lei.

Peste 6000 de porci sacrificați Pesta Porcină Africană... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 15:40 (6557 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Reprezentanții Tinerilor Social Democrați din Ialomița participă zilele acestea la cea de a XII-a ediție a «Taberei de Ecologizare», eveniment care se desfășoară în localitatea Sulina, din județul Tulcea. Alături de ceilalți membri TSD din țară, tinerii social-democrați ialomițeni s-au alăturat unei campanii de donare de carte pentru biblioteca din Sulina. Astfel, peste 2000 de volume au fost oferite acestei instituții. Despre participarea la Tabăra de Ecologizare, Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița, a declarat: «Într-o societate care condamnă clasa politică și oamenii care fac politică, eu și colegii mei am ales acest drum. Știm că este un drum lung, greu și ca oamenii au așteptări imediate. Dar nu putem schimba realitatea într-o zi, într-un an sau într-un mandat. Și, mai ales, nu putem face asta singuri! Avem nevoie de sprijinul tuturor, de eforturile fiecăruia... Am convingerea că într-o bună zi generația pe care o reprezentăm noi va fi considerată cea care a schimbat România! Și cred că social-democrația este soluția pentru problemele cu care se confruntă societatea la acest moment. De aceea ne-am alăturat organizațiilor naționale la cea de a XII-a ediție a „Taberei de Ecologizare“, eveniment care a devenit o tradiție a tinerilor social democrați. Anul acesta, dezbaterile se axează pe stoparea fenomenului de plecare a tinerilor din Romania...»... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 12:10 (7004 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat

Scandalul de la Direcția de Sănătate Publică Ialomița continuă

Cuplul Gabriel Modrea-Denisa Ioniță, acuzat că a terorizat un angajat

La o lună și jumătate de la reconfirmarea în funcție, Gabriel Modrea, șeful DSP Ialomița, se confruntă cu noi acuzații. O înregistrare a convorbirii dintre liderul sindical Valentin Spătărelu și Nicu Chiriță, fost angajat al instituției, acum decedat, confirmă abuzurile repetate asupra angajaților. Reamintim că activitatea desfășurată de Gabriel Modrea în ultimii 2 ani a făcut obiectul unei anchete interne a Comisiei de Disciplină din cadrul Ministerul Sănătății. Până la acest moment, rezultatele acestei anchete nu au fost făcute publice.

Speranța a murit ultima În urmă cu 3 luni și... [citește_tot_articolul]

30 August 2018, 15:10 (17895 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Rezultate slabe la concursurile organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

A plouat cu note de 2 și 3 la cel mai recent concurs organizat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru ocuparea unor posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. Oficialii instituției susțin că au fost cele mai slabe rezultate obținute în ultimii ani la concursuri similare. Din cei peste 100 de candidați înscriși, doar 15 au reușit să promoveze testările.

Un examen ratat Recent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a organizat concursuri pentru ocuparea a 32 de posturi de asistenți medicali, infirmiere și îngrijitoare. De când Guvernul a majorat salariile în domeniul... [citește_tot_articolul]

30 August 2018, 11:25 (20895 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia insistă

O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Administrația locală din Slobozia se pregătește să or­ganizeze o nouă licitație pu­blică pentru a finaliza șantierul deschis în Piața Revoluției. Demersurile în acest sens vor începe în această toamnă, însă e greu de precizat când va fi terminat proiectul. Singura certitudine care rămâne este faptul că, dacă parcarea subterană și spațiile de agrement din centrul orașului nu vor fi gata până la 31 decembrie 2018, Primăria Slobozia va fi nevoită să returneze Uniunii Europene suma de 10,3 milioane de lei! La momentul de față, stadiul lucrărilor depășește 70%...

Istoria unui proiect ratat... [citește_tot_articolul]

28 August 2018, 20:05 (7786 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Exercițiu la Fetești

Joi, 23 mai a.c., începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este simulată producerea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 23:53
(3930 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Percheziții la hoți din magazine

Polițiștii din Urziceni au reținut trei bărbați, cu vârste cuprinse între 20 și 46 de ani, din Căzănești, pentru sustragerea mai multor bunuri din incinta unei societăți comerciale. În fapt, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 20:10
(5108 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursuri cu și pentru elevi

Marți, 21 mai a.c., începând cu orele 9,30, Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia a găzduit concursul «Cu viața mea apăr viața». 15 echipaje de ciclu gimnazial și liceal s-au întrecut în concursul ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:35
(5649 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis pe străzile Sloboziei

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au depistat un tânăr, de 21 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu, deși acesta nu deținea permis pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:20
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Sudiți și Gura Ialomiței. Șoferii erau beți la volan!

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 mai a.c., la Sudiți s-a produs un accident rutier. Astfel, în timp ce un tânăr, de 23 de ani, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, acesta a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2019, 11:10
(6480 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat la volan, a acroșat un autoturism

Joi, 16 mai a.c., în jurul orelor 23,00, un bărbat de 33 de ani, din Fetești, a provocat un accident rutier, acroșând autoturismul unei tinere, de 21 de ani, din aceeași localitate. Șoferii auto au fost ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:35
(4109 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Hoț din magazine, arestat preventiv

Joi, 16 mai a.c., un bărbat, de 51 de ani, din Ilfov, a fost surprins în flagrant, pe timpul nopții, de polițiștii Secției de Poliție Rurală Slobozia după ce ar fi sustras bunuri din două societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(4667 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul electric!

În intervalul 20-24 mai a.c., orele 8,00-17,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:30
(6865 vizualizări - 0 comentarii)


«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3693 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3849 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3835 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8163 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3196 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3131 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3101 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4173 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5017 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2700 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3456 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3734 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3577 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...