Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fonduri europene de 930 milioane de euro pentru RAJA Constanța

Premierul României, Viorica Dăncilă, prezent la inaugurarea Stației de Tratare a Apei Palas Constanța

Fonduri europene de 930 milioane de euro pentru RAJA Constanța

bonus: RAJA Constanța împrumută 600 milioane de euro de la BERD

Vineri, 31 august 2018, directorul RAJA Constanța, Felix Stroe, a inaugurat Stația de Tratare a Apei potabile Palas Constanța, considerată «cea mai modernă stație de tratare a apei din România». Evenimentul a avut loc în prezența premierului României, Viorica Dăncilă, și a ministrului Fondurilor Europene, Rovana Plumb. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Operațional Sectorial de Mediu, în cadrul căruia au fost accesate fonduri în valoare de peste 337 milioane de euro. Tot vineri, conducerea RAJA a semnat un nou contract de finanțare în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare, în valoare totală de 593.184.900 de euro. Ialomița este parte a acestui efort investițional de... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2018, 12:25 (6018 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii investighează arbitrar crima din Cartierul Bora

Procurorii investighează arbitrar crima din Cartierul Bora

Ancheta deschisă de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița în legătură cu crima petrecută la Slobozia, în Cartierul Bora, în noaptea de 21/22 august 2018, este departe de a se fina­liza. Până la momentul de față, anchetatorii nu au reușit să afle cine este adevăratul autor al omorului și cum s-au petrecut în realitate faptele! Între concluziile preliminarii reținute de anchetatori și cele de la fața locului există însă diferențe imense. Mai mult, se pare că întreg probatoriul a fost construit pe baza unor declarații neclare și ambigue. Singura certitudine care rămâne este faptul că în această cauză au fost reținute 3 persoane!

Filmul unei anchete... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2018, 11:10 (14401 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

Primăriile din Ialomița au acordat peste 70 hectare de teren pentru construcția de locuințe

La nivelul județului Ialomița s-au acordat, în ultimii 15 ani, 73,6 hectare de teren, pentru ca tinerii până în 35 de ani să-și poată construi locuințe. Măsura a fost adoptată în baza Legii 15/2003, act normativ care acordă dreptul beneficiarilor să cumpere terenurile pe care și-au construit casele. Deveniți proprietari, aceștia au posibilitatea să-și vândă apoi terenurile. Există însă o diferență majoră între prețurile cu care aceste suprafețe au fost achiziționate inițial și cele stabilite în timpul vânzării ulterioare. Dacă în primă fază, oferta statului include valori mai mici pentru aceste terenuri, tinerii care le-au cum­pă­rat le vând însă la prețuri mult mai mari. Totuși, cei care a au... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 20:20 (12719 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

Ședință-fulger a Consiliului Local Slobozia

bonus: Tichia de mărgăritar a administrației/Slobozia va deveni un oraș «inteligent»

Finanțarea pentru echipa de handbal HCM Slobozia se reduce cu 500 mii de lei. Autobuzele electrice ale orașului vor costa 19 milioane de lei. DADP Slobozia nu va achiziționa anul acesta utilaje de deszăpezire. Impozitul pe clădirile abandonate din oraș crește cu 500% începând cu luna ianuarie 2019. Acestea sunt numai câteva dintre deciziile adoptate joi, 30 august 2018, în cadrul Consiliului Local Slobozia. Ședința a durat 40 de minute, timp în care consilierii locali au aprobat un număr record de proiecte de hotărâre.

Record social-democrat Joi, 30 august 2018, Consiliul Local Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 13:10 (6005 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 1-1

Căldură mare! Deja se topesc punctele!

Meteahna românului truditor ca antrenor în ale fotbalului este să piardă punct, puncte sau calificări în ultimele minute de joc... Studiu de caz găsim în Lucescu, Iordănescu, Olăroiu și, pentru măgulirea patriotismului local, Enache Costea. În sprijinul ultimului exemplu stau ca argumente meciuri din sezonul trecut cu Metalul Buzău, Axiopolis Cernavodă sau Progresul Spartac. Lista ar putea continua, dar de la căldură ne mai lasă și pe noi memoria. Plus că necazurile trebuie lăsate în urmă. Și le-am lăsa noi, dacă o dată cu noua stagiune ne-ar da și ele pace... Dar a venit abia a doua etapă și, la peste 30 de grade Celsius, ni s-au topit deja două puncte care ar putea cântări mult în viitor. Culmea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 12:15 (3224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Handbal, HCM Slobozia, antrenor Gheorghe Covaciu

«Trebuie să revenim unde ne dorim cu toții!»

Duminică, 9 septembrie a.c., începe «campio­natul reabilitării», unul în care HCM Slobozia are datoria de a reveni în Liga Națională. Va fi dificil, dar, ținând cont de valoarea lotului, pentru acest nivel o clasare în afara locurilor promovabile direct ar constitui o surpriză extrem de neplăcută. Față de sezonul trecut, nu se mai regăsesc în lot Ion, Inculeț, Predoi, Pătuleanu, Enescu, Dăscălete, Ilie și Burlacenko. Dar au rămas Mitrache, Toma, Nicolae, Sava, Marchidanu, Georgescu, Ivan și Jlezi. Lor li s-au adăugat Savko, Aron, Dragu, Filip, Vartic, Obedeanu, Naumenko, dar și junioarele Ana Maria Neagu și Naomi Vasile. Un lot care arată bine pe hârtie, a cărui primă ocazie de a-și arăta competitivitatea... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 11:10 (4255 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Liga a IV-a se pune în mișcare

La doar două săptămâni de la instalare, noua conducere a Asociației Județene de Fotbal Ialomița se confruntă cu primele probleme. Epidemia de Pestă Porcină Africană a determinat Prefectura Județului Ialomița să interzică desfășurarea meciurilor de fotbal în localitățile unde boala a fost depistată. Prin urmare, conducerea AJF a fost forțată să decidă amânarea etapei inaugurale din Ligile a IV-a și a V-a pentru o săptămână. Astfel, iubitorii fotbalului județean se vor bucura de revenirea favoriților în competiție începând cu 8 septembrie 2018, orele 17,00. Configurația Ligii a IV-a a suferit o modificare prin admiterea în competiție a celor de la CSM Fetești, care au luat locul Unirii Fierbinți... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2018, 10:50 (6716 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

Scandal la Grădinița «Piticot» Slobozia

La jumătatea lunii august 2018, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat un concurs pentru ocuparea unor funcții vacante de directori în școlile și grădințele din județ. Concursul a fost unul «dedicat», iar acolo unde au fost mulți candidați pe loc au fost reclamate nume­roase nereguli. Este cazul Grădiniței «Piticot» din Slobozia, acolo unde directorul Loredana Cristea a demisionat la presiunile inspectorului ge­neral Manuela Zainea...

Totul pentru o funcție
Concursul pentru ocuparea funcției de director la Grădinița «Piticot» s-a desfășurat în pe­rioada 13-14 august... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2018, 11:05 (9508 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Complexul din Căzănești vrea să despăgubească proprietarii de porci din zonă!

Pentru a-și proteja afacerea

Complexul din Căzănești vrea să despăgubească proprietarii de porci din zonă!

Proprietarii celui mai mare complex de creștere a porcilor din Ialomița sunt dispuși să despăgubească crescătorii de animale din zonă pentru a-și salva afacerea de pericolul Pestei Porcine Africane. Autoritățile județene refuză acest demers susținând cu nu există un cadru legislativ. Potrivit datelor oficiale, firma deține aproximativ 80 mii de porci, a căror valoare depășește 30 milioane de euro. Valoarea despăgubirilor pentru populația de pe o rază de 10 kilometri în jurul compexului a fost stabilită la 25 mii de euro.

Agrisol riscă falimentul Complexul de creștere a porcilor Agrisol... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 18:15 (13471 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia tratează cu indiferență nevoile cetățenilor

Primăria Slobozia tratează cu indiferență nevoile cetățenilor

Deși a promis că va acorda fonduri pentru persoanele ale căror gospodării au fost afectate de ploile puternice înregistrate în această vară, administrația locală din Slobozia a uitat de acest demers. În urmă cu o săptămână, în cadrul audiențelor publice susținute de edilul Adrian Mocioniu, mai mulți cetățeni ale căror imobile au fost avariate din cauza intemperiilor au venit să reclame indiferența manifestată de autorități. Printre persoanele nemulțumite s-au numărat și câțiva slobozeni care locuiesc pe Aleea Garofiței și care așteaptă de peste 4 ani ca Primăria să le construiască rețeaua de canalizare.

Au rămas doar promisiunile... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 15:05 (5101 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Se întâmplă la Slobozia

Cadavre abandonate în frigiderele de la Morgă

Cadavrele a doi bărbați au fost abandonate de mai bine de 3 luni în frigiderele de la Morga din Slobozia. Reprezentanții Serviciului de Medicină Legală Ialomița susțin că au făcut demersuri pe lângă primăriile pe raza cărora au fost descoperite corpurile neînsuflețite, însă nu au primit niciun răspuns din partea acestora până în momentul de față.

Demersuri fără răspuns Primul cadavru abandonat în sediul Serviciului de Medicină Legală Ialomița aparține unui tânăr de 29 de ani, domiciliat în județul Tulcea. Acesta a fost găsit înecat pe raza localității Giurgeni, în urma unei acțiuni... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2018, 10:55 (6223 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Domnu’ Președinte și zburătoarele de la Alexeni

Cu o regretabilă întârziere, aducem în atenția cititorilor ziarului nostru intenția președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, de a transforma aeroportul de la Alexeni în... fermă avicolă! Potrivit paginii de Facebook a insti­tuției, pe 22 august 2018, în cadrul unei vizite de lucru a unei delegații poloneze, domnilor Adam WOJCIECHOWSKI și Tomasz VOGTMAN le-a fost prezentată această ofertă de nerefuzat. «Oaspeții polonezi au readus în atenția gazdelor intenția de a investi în Ialomița, într-o fermă avicolă cu abator și stație de biogaz, iar pentru demararea investiției le sunt necesare minimum 5 ha teren sau două loturi de aceeași mărime, si­tuate în incinta Aeroportului Alexeni, cu acces la o parte din utilități»... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 18:40 (5852 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

La Inspectoratul Școlar a început pesedizarea

Manuela Zainea a schimbat inspectorii școlari

Schimbări în structura Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Manuela Zainea, șefa Învățământului ialomițean a înlocuit recent o parte dintre inspectorii școlari care își desfășurau activitatea în cadrul instituției. Simpatizanți sau chiar membri ai PSD Ialomița, noii inspectori școlari nu corespund însă criteriilor prevăzute în metodologiile implementate de Ministerul Educației. Oficialii de la București au aprobat însă lista de propuneri fără a ridica obiecții. Manuela Zainea a refuzat să ofere explicații pe această temă.

Oamenii partidului, deveniți inspectori școlari
Deși... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 14:50 (15882 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Lumea lui OACHE, dealerul orașului

Mărturii din orașul condamnaților (II)

Andrei are 23 de ani și trage din pungă... Vrea să ajungă la «Românii au Talent» să le arate tuturor ce mușchi are de când merge la sala de forță. Dar Andrei de-abia mai merge... Vecinii spun că a fost un copil bun, e și acum, iar mama lui a luptat mult ca să îl scape de droguri. A pierdut bătălia. «Trasul din pungă» e ultima etapă... E dincolo de otrava pentru șobolani, de acetonă și ceai de nalbă albă și crack, e dincolo de etnobotani­cele de 5 lei ale lui OACHE. E ultima stație! Și pentru Andrei, ziarul nostru continuă seria mărturiilor făcute de către părinții consumatorilor de droguri din oraș. Și o va face atâta timp cât părinții vor cere ajutor și sprijin din partea comunității! Până când... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2018, 10:50 (21825 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

purceaua e moartă în cotețele PSD

În Ialomița, Pesta Porcină Africană a afectat o treime dintre localități. Oficial, sunt înregistrate peste 100 de focare de pestă porcină și nu­mă­rul lor crește. Iar o dată cu el, crește și valoarea notei de plată! Nu, nu este vorba doar despre bani... Ci despre voturi! Rămași fără porcii din cotețe, vo­tanții tradiționali ai PSD se întorc împotriva stă­pâ­nilor. Primii care simt tăișul urii rurale sunt prima­rii. Deși Pesta nu a secerat porcii după culoarea po­litică, primarii PSD sunt cei mai afectați. Unii dintre ei, mai isprăviți la minte, au izolat focarele evi­tând decimarea efectivelor de suine. Dar tot nu e de ajuns. Deși șeful DSVSA Ialomița, Mihai Puia, a trâmbițat public că pesta nu... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2018, 12:10 (8630 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Trufandale de Bărăgan

Trufandale de Bărăgan

În mijlocul Bărăganului, în plină arșiță, un român și un spaniol au decis să cultive trufandale din serele spaniole. Roșii negre, vinete albe, ardei multicolori, castraveți, dovlecei pentru restaurantele de lux... Ferma legumicolă se întinde pe o suprafață de 4 hectare, la intrare în localitate, iar după numai 2 ani de exploatare legumicultorii de trufandale de la Grindu se gândesc deja serios la extinderea afacerii...

Legumicultură spaniolă în Bărăgan
În crucea zilei, pe câmpul din imediata vecinătate a comunei Grindu, soarele fierbe praful drumului. Daniel Peres nu-l simte și... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 13:20 (4702 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Dezastru la Bacalaureatul de toamnă

Doar 128 de elevi ialomițeni au reușit să obțină note de trecere

Ministerul Educației a publicat în seara zilei de vineri, 31 august 2018, primele rezultate ale Bacalaureatului de toamnă. Potrivit informațiilor care se regăsesc pe site-ul edu.ro, elevii ialomițeni au avut parte de rezultate foarte slabe. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu au reușit să promoveze examenul!

Nicio medie mai mare de nota 7
Datele publicate pe site-ul Ministerului Educației arată că în județul Ialomița, la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului, niciunul dintre cei 563 de elevi care au susținut examenul nu a reușit să obțină rezultate mai mari de nota 7. Potrivit... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2018, 00:30 (5999 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Din nou în Ialomița

Virusul West Nile a fost confirmat la un copil de 14 ani din Slobozia!

Vineri, 31 august 2018, un copil de 14 ani, din Slobozia, suspectat că a contactat virusul West Nile, a fost transportat de urgență la Institutul de Boli Infecțioase «Matei Balș» din București. Medicii bucureșteni au confirmat diagnosticul, iar acum copilul se află sub tratament. Virusul provoacă meningita și se transmite prin înțepăturile țânțarior. Principalele simptome sunt febra, durerile de cap, stările de greață și vărsăturile, pierderea parțială a vederii sau rigiditatea gâtului. Ultimul caz de acest gen  din Ialomița a fost raportat în urmă cu un an, când o bătrână de 76 de ani, din Gheorghe Lazăr, a murit după ce a contactat virusul. Conform datelor furnizate Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 20:10 (11939 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Apocalipsa porcilor

Guvernul despăgubește cu 1,6 milioane de lei proprietarii animalelor sacrificate

Epidemia de Pestă Porcină Africană continuă să se extindă la nivelul județului Ialomița. În ultima săptămână au apărut alte 3 focare în localitățile Rovine, Amara și Mărculești. De la confirmarea primelor cazuri și până în prezent, în 19 localități ialomițene autoritățile au dispus sacrificarea tuturor porcilor din gospodării. Până în prezent, Guvernul a declarat eligibile pentru despăgubiri dosarele întocmite la nivelul a 6 localități. Sumele pe care crescătorii de animale urmează să le primească au valoarea de 1,6 milioane de lei.

Peste 6000 de porci sacrificați Pesta Porcină Africană... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 15:40 (6558 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Tineretul Social Democrat Ialomița, participant la «Tabăra de Ecologizare»

Reprezentanții Tinerilor Social Democrați din Ialomița participă zilele acestea la cea de a XII-a ediție a «Taberei de Ecologizare», eveniment care se desfășoară în localitatea Sulina, din județul Tulcea. Alături de ceilalți membri TSD din țară, tinerii social-democrați ialomițeni s-au alăturat unei campanii de donare de carte pentru biblioteca din Sulina. Astfel, peste 2000 de volume au fost oferite acestei instituții. Despre participarea la Tabăra de Ecologizare, Ștefan Țintă, președintele TSD Ialomița, a declarat: «Într-o societate care condamnă clasa politică și oamenii care fac politică, eu și colegii mei am ales acest drum. Știm că este un drum lung, greu și ca oamenii au așteptări imediate. Dar nu putem schimba realitatea într-o zi, într-un an sau într-un mandat. Și, mai ales, nu putem face asta singuri! Avem nevoie de sprijinul tuturor, de eforturile fiecăruia... Am convingerea că într-o bună zi generația pe care o reprezentăm noi va fi considerată cea care a schimbat România! Și cred că social-democrația este soluția pentru problemele cu care se confruntă societatea la acest moment. De aceea ne-am alăturat organizațiilor naționale la cea de a XII-a ediție a „Taberei de Ecologizare“, eveniment care a devenit o tradiție a tinerilor social democrați. Anul acesta, dezbaterile se axează pe stoparea fenomenului de plecare a tinerilor din Romania...»... [citește_tot_articolul]

31 August 2018, 12:10 (7017 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17605 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15764 vizualizări - 0 comentarii)


1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie este începutul anului bisericesc. Dacă în anul trecut această sărbătoare a fost prăznuită la Urziceni în Catedrala orașului, anul acesta slujba s-a săvîrșit la biserica Volna- Adormirea Maicii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:40
(19659 vizualizări - 0 comentarii)


Tenisul MAI s-a încheiat

Etapa finală a Campionatului de Tenis de Cîmp, organizat de Ministerul Administrației și Internelor, și-a deschis porțile în cursul dimineții de marți, 7 septembrie, la orele 9,00, la Baza Sportivă Tenis ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:46
(19268 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț la 11 ani!

O tînără de 24 ani, din Ograda, a reclamat Poliției din Țăndărei că persoane necunoscute i-au furat, în urmă cu aproximativ un sfert de oră, o bicicletă, pe care o lăsase nesupravegheată în spatele unui ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:43
(20698 vizualizări - 0 comentarii)


Infractoare încarcerată

În cursul zilei de luni, 6 septembrie, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Urziceni au identificat și reținut o femeie în de 36 de ani, din București, domiciliată fără forme legale în Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:40
(15753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: infractor arestat


Slobozia: Hoț de găini prins în flagrant

Marți, 7 septembrie, prin 112, Poliția a fost sesizată de un cetățean despre faptul că a observat un bărbat care încearcă să fure păsări din curtea unei locuințe de pe Strada Orion, din Slobozia. Deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:38
(15690 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu gaze cumpărat din Bulgaria și introdus ilegal în România

Marți, 7 septembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor care dețin arme ilegal. Cu ocazia acțiunii, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:37
(19235 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința celor interesați că la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 30 locuri de muncă în Danemarca, pentru ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 13:10
(17311 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 19:35
(9740 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 19:18
(8082 vizualizări - 0 comentarii)


Infracționalitate, cereale și școli, teme în ședința Colegiului Prefectural

Joi, 9 septembrie, în sala de ședințe a Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița se va desfășura ședința de lucru a Colegiului Prefectural Ialomița. Lucrările vor debuta cu ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 16:32
(19767 vizualizări - 0 comentarii)


Agricultorii încetează protestele

La începutul săptămînii, luni 6 septembrie, s-a desfășurat întîlnirea Comitetului de Criză, denumit strategic «Salvați Agricultura». Scopul întrunirii l-a constituit evaluarea situațiilor de protest înregistrate ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 16:31
(17391 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: LAPAR protest


Pompierii ialomițeni în competiție sportivă

În perioada 8-10 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență al județului Argeș este gazda fazei naționale a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. La competiție va ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2010, 16:28
(16471 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița pompier


Reținut pentru 24 de ore după ce, beat la volan, a omorît o femeie și a părăsit locul accidentului

Polițiștii ialomițeni au declanșat în după amiaza zilei de duminică, 5 septembrie a.c., ample operațiuni pentru identificarea în trafic a unui autoturism al cărui șofer, implicat într-un eveniment rutier ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:15
(20155 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permise sau conducînd mașini neînmatriculate

Sîmbătă, 4 septembrie a.c., în jurul orei 23.30, polițiști din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat și oprit în trafic un autoturism, la volanul căruia se afla un tînăr de 22 de ani din ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:13
(14799 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Miloșești

Joi, 9 septembrie 2010, ora 11.00, la Biblioteca Comunală din Miloșești se va inaugura oficial un nou serviciu de bibliotecă, în cadrul programului «Biblionet-lumea în biblioteca mea». Să reamintim că programul ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:07
(20649 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrîn de 79 de ani, rănit în accident

Sîmbătă, 4 septembrie a.c., în jurul orei 20.00, Poliția a fost sesizată prin 112, de către un conducător auto, despre faptul că în timp ce se deplasa cu autoturismul pe Bulevardul Chimiei, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:05
(15270 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Gîrbovi: A dat cu spatele și a intrat în stîlp

În noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 1.30, pe DJ203 B, în comuna Gîrbovi, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Victima, în vîrstă de 28 de ani, șoferul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 15:03
(20212 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gîrbovi accident


Slobozia: Evenimente expoziționale

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează miercuri, 8 septembrie, un eveniment expozițional de marcă. Evenimentul se va desfășura începînd cu orele 14,00. Slobozenii interesați pot vizita Galeriile ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 11:58
(20070 vizualizări - 0 comentarii)


Pădure în flăcări la Reviga, camion cu cosmetice mistuit de foc, accident la Gîrbovi

Două hectare de pădure au fost afectate de flăcări după ce o persoană a dat foc vegetației uscate din apropierea pomilor. Incendiul s-a produs în localitatea Reviga și a fost sesizat pompierilor vineri ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2010, 11:57
(22818 vizualizări - 0 comentarii)


UPDATE: Polițist din Țăndărei, bătut chiar în sediul Poliției

Bărbații cercetați pentru ultraj, după ce, nemulțumiți că fratele lor urmează să fie sancționat contravențional, au lovit un polițist, au primit mandate de arestare preventivă În cursul ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2010, 16:50
(19117 vizualizări - 7 comentarii)


Autoturism furat din Germania, găsit la Slobozia

Joi, 2 septembrie a.c., în jurul orei 11.50, polițiștii au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ce figurează urmărite internațional. În cadrul acțiunii, a fost identificat un ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:15
(18541 vizualizări - 0 comentarii)


Arestați pentru că au furat motorină din camionul unui turc

Doi tineri de 25, respectiv 28 de ani, ambii din Urziceni, au fost reținuți joi, 2 septembrie a.c., pe bază de ordonanță pentru 24 de ore, fiind cercetați pentru furt calificat. Cei doi sînt suspectați ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:07
(22675 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul și comercializarea materialului lemnos, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de joi, 2 septembrie a.c., polițiștii Birourilor de Investigare a Fraudelor și Ordine Publică din cadrul Poliției Fetești, în colaborare cu reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:02
(17858 vizualizări - 2 comentarii)


Vindea haine la magazinul de animale

În cursul zilei de joi, 2 septembrie a.c., în intervalul orar 13.00-17.00, efective din cadrul Poliției Slobozia, în colaborare cu jandarmi și polițiști comunitari, au organizat și executat o acțiune pe ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 15:00
(17074 vizualizări - 0 comentarii)


Falși inspectori de la Protecția Consumatorului

O nouă metodă de înșelat patronii slobozeni a fost testată la Slobozia. Polițiștii i-au prins pe făptuitori, cercetînd actual modul în care aceștia au reușit să-i înșele pe administratorii a două societăți ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:44
(1072762 vizualizări - 518 comentarii)

Taguri: Slobozia țeapă


Slobozia: Pieton accidentat pe trecere

Miercuri, 1 septembrie, polițiștii au fost sesizați despre faptul că în Slobozia s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că, în ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:43
(19185 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Pistol fără documente, confiscat

În cursul zilei de miercuri, 1 septembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat și executat o acțiune, al cărui scop principal l-a constituit identificarea persoanelor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:42
(20700 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general prins de polițiști

Miercuri, 1 septembrie, polițiștii feteșteni au identificat și reținut un bărbat, de 34 de ani, din județul Vaslui, urmărit. Acesta se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2010, 11:42
(18606 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești UG arestare


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...