Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Rămânem ciuca bătăilor

Fotbal, Abatorul a pierdut barajul

Rămânem ciuca bătăilor

De 6 ani, județul Ialomița nu a mai trimis nicio echipă în eșalonul al III-lea. Ne-au tocat sistematic reprezentante ale Tulcei, Teleormanului sau Buzăului, iar acum a venit rândul Ilfovului să triumfe asupra alor noștri. Suntem printre județele cu cele mai multe echipe la nivelul Ligilor a IV-a, a V-a și a VI-a, dar continuăm, iată, să păstrăm doar o singură reprezentantă în Ligile Naționale, Unirea Slobozia. Campioana din acest sezon al Ligii a IV-a, Abatorul Slobozia, nu a putut ține pasul cu CSO Bragadiru. După un 1-1 pe teren propriu, în care ilfovenii nu au rupt gura târgului, a venit meciul de la Bragadiru, unde apele s-au limpezit în defavoarea ialomițenilor. Bragadiru a intrat decisă... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 18:15 (4351 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Vartic și Aron, ultimele noutăți

Handbal, HCM Slobozia

Vartic și Aron, ultimele noutăți

La HCM Slobozia continuă să se facă transferuri în vederea sezonului de Ligă Secundă care ne așteaptă din toamnă. Linia de 9 metri a fost întărită prin cooptarea Loredanei Vartic, coordonatoare de joc în vârstă de 22 de ani.  Născută în județul Neamț, Loredana a evoluat timp de 3 ani în Liga Națională, la CSM Roman, echipă pe care a părăsit-o în această vară. Din sezonul viitor o așteaptă, prin urmare, o nouă colaborare cu Gheorghe Covaciu, pe care l-a avut antrenor și la echipa nemțeană. Loredana a făcut parte din loturile de juniori și tineret ale României. O a doua achiziție a Sloboziei este portarul Bianca Aron, o tânără handbalistă aflată la început de carieră. Originară din Galați,... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 17:40 (5225 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

«Grupa 2005», câștigătoare a «Junior Summer Cup» Constanța

Săptămâna trecută a consemnat noi turnee rezervate fotbalului juvenil pe malul Mării Negre. Printre acestea s-a numărat și «Junior Summer Cup», competiție care s-a desfășurat în Complexul Sportiv «Farul» din Constanța. Unirea Slobozia s-a prezentat la turneul rezervat copiilor născuți în 2005-2006 cu cea mai promițătoare grupă pe care o deține în cadrul Centrului de Copii și Juniori. Elevii lui Ion Ionescu au făcut o figură excelentă, soldată la final cu trofeul competiției: Slobozia a câștigat faza grupelor după 3 meciuri, în care bilanțul a fost de două victorii și o înfrângere. În semifinală s-a duelat cu reprezentanții Liceului «Sfântul Pantelimon» din București, pe care i-a învins cu 2-1... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 17:25 (4101 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Salbă de medalii pentru CS Amara

Lupte libere

Salbă de medalii pentru CS Amara

Fenomenul luptelor libere are continuitate la CS Amara. Noul val de luptători nu a ratat ocazia de a arăta că, pe viitor, se poate conta pe ei. Prilejul pentru cei mai tineri elevi ai antrenorului Marian Moraru s-a ivit la Pitești, unde în perioada 21-24 iunie 2018 s-a desfășurat Campionatul Național Individual de Lupte Libere pentru Copii, sub sloganul «Născuți pentru lupte». La finalul competiției, zestrea delegației amărene a fost de 4 titluri naționale, la care s-au adăugat alte 2 medalii de bronz. Astfel, la categoria 26 kg, Oana Dumitru a obținut titlul național. Aceeași performanță a fost la îndemâna lui Valentin Tache, care s-a impus la 25 kg. «Aurul» a strălucit și la gâtul lui Alexandru... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 16:20 (2776 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cupa Ialomiței», la a IX-a ediție

Șah

«Cupa Ialomiței», la a IX-a ediție

În perioada 23-24 iunie 2018, la Amara, s-a desfășurat a IX-a ediție a «Cupei Ialomiței», turneu de șah adresat jucătorilor  cu deficiențe de vedere totale sau parțiale. Competiția a fost organizată de Direcția Județeană pentru Tineret și Sport și de Asociația Nevăzătorilor, subfiliala Ialomița. Au participat jucători din București, Buzău, Constanța, Argeș și, bineînțeles, Ialomița. «Vin cu mare drag de 4 ani la această competiție unde, în primul rând, am câștigat mulți prieteni...» ne-a declarat Gigică Eftimie, jucător de șah din Constanța. Bucureșteanul Mihai Bursuc a fost câștigătorul competiției. Pe locul 2 s-a situat Cornel Iosif, din Buzău, iar pe 3 Alexandru Munteanu, din Balotești... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 15:10 (3965 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani de la Fisc

O statistică a Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița arată că 20 mii de ialomițeni trebuie să primească bani din partea instituției. În mare parte, este vorba despre sumele achitate în plus față de obligația legală de plată pe care aceștia o aveau. Chiar dacă vestea este îmbucurătoare, există însă și un «dar» în tot acest demers. În cele mai multe cazuri, valoarea banilor care trebuie restituiți este mai mult decât modică, iar procedura extrem de stufoasă și costisitoare.

Să nu ne bucurăm degeaba! În anul de grație 2015, Ministerul Finanțelor Publice a publicat un Ordin... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 14:45 (6048 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

Exodul funcționarilor publici de la Consiliul Județean Ialomița

bonus: Proiectele-avorton ale administrației județene

O  treime dintre angajații Consiliului Județean Ialomița au renunțat la locul lor de muncă în ultimii 2 ani. Situația este o consecință directă a măsurilor manageriale impuse de către președintele Victor Moraru. Potrivit declarațiilor acestuia, «instituția mai are nevoie de cel puțin 50 de salariați pentru a funcționa normal...». În pofida anunțului făcut de către președintele Consiliului Județean, funcționarii publici cu state vechi nu se înghesuie la concursurile organizate de către instituție.

Exodul manșetelor albe În urmă cu 2 ani, președintele Victor Moraru declara public... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2018, 10:55 (10922 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Mariana Iancu a abandonat aparatul CT repartizat de Ministerul Sănătății

Mult așteptatul Computer Tomograf pe care Ministerul Sănătății l-a repartizat Spitalului Județean de Urgență Slobozia stă abandonat pe holurile unității sanitare. Echipamentul nu poate fi pus în funcțiune din cauza lipsei de spațiu. Contactată telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, Mariana Iancu, managerul Spitalului Slobozia, a refuzat să răspundă apelurilor...

Investiție ratată la Slobozia
La începutul acestui an, Ministerul Sănătății anunța dotarea a 34 de spitale din țară cu aparate CT și RMN de ultimă generație. Printre beneficiarii «donațiilor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 13:40 (12409 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

Reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia

Lucrările la intrarea în «Groapa lui Stoica» se amână la nesfârșit

La un an distanță de la suspendarea lucrărilor, administrația locală din Slobozia încă nu știe data la care va finaliza intrarea în parcarea subterană din centrul orașului. Șantierul amenința siguranța clădirilor din jur și a fost închis până la identificarea unei noi soluții tehnice care să nu pună în pericol respectivele imobile. Reprezentanții municipalității susțin că au descoperit noua soluție tehnică, însă ea nu poate fi utilizată din cauza refuzului subcontractorului Octagon Contracting Engineering SA de a o pune în practică. Estimativ, cel mai devreme, se va putea intra în parcare abia peste 7 luni, susțin surse din cadrul administrației locale din Slobozia.

Scandalul palplanșelor... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2018, 11:05 (7537 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Ialomița administrativă așteaptă rectificarea bugetară

Administrațiile locale din Ialomița așteaptă luna iulie pentru a ști dacă vor finaliza investițiile anuale sau, mai grav, dacă vor supraviețui până la sfârșitul anului în curs. Majoritatea primarilor intervievați de noi susțin că la acest moment există «bani de funcționare», dar proiectele de dezvoltare a localităților depind aproape exclusiv de «rectificarea bugetară». Potrivit estimărilor, rectificarea bugetară va fi una pozitivă, însă edilii locali sunt rezervați în privința alocărilor pe care urmează să le primească...

Cine se frige cu ciorbă...
Administrația ialomițeană a... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 16:40 (4310 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

După 4 decenii de funcționare

Singurul aparat de radiologie destinat bolnavilor de TBC e defect

De mai bine de o săptămână, Dispensarul TBC din Slobozia a rămas fără aparat de radiologie. Echipamentul medical folosit la diagnosticarea cazurilor de Tuberculoză s-a stricat după mai bine de 40 de ani de utilizare neîntreruptă.  Specialiștii care lucrează în cadrul Dispensarului susțin că au făcut numeroase sesizări către Ministerul Sănătății, dar și către Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu privire la înlocuirea aparatului însă, de fiecare dată, au fost tratați cu indiferență...

Aparatul vechi abandonat de autorități Dispensarul TBC din Slobozia este singura unitate medicală... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 14:05 (7321 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 «Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

Scandalul continuă

«Deturnare de fonduri» la DSP Ialomița

La sfârșitul lunii mai 2018, Corpul de Control al Ministerului Sănătății a verificat validitatea acuzațiilor făcute de către angajați împotriva directorului Gabriel Modrea. În așteptarea raportului (și a eventualelor sancțiuni!), instituția se confruntă cu un nou scandal. Directorul economic Denisa Ioniță este acuzată de «deturnare de fonduri», faptă semnalată deja reprezentanților Corpului de Control. Potrivit declarațiilor angajaților, aceasta și-ar fi însușit o parte din banii câștigați în urma unui proces de către 19 dintre salariații instituției. O parte dintre acești angajați au depus cereri pentru restituirea drepturilor salariale restante încă din anul 2013...

Inchizitorul Modrea nu renunță... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2018, 10:50 (5933 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întâmplat la Țăndărei

Elevi înscriși fără drept la Evaluarea Națională

Un nou scandal e pe cale să izbucnească la Școala «Spiru Haret» Țăndărei. Profesorul de Informatică al unității de învățământ este acuzat că ar fi transformat, fără drept, notele de «1» pe care le-a acordat unor elevi de clasa a VIII-a, în note de «10»! Rezultatele modificate ilegal le-au permis elevilor să susțină Evaluarea Națională. Deși conducerea școlii păstrează tăcerea, iar oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița infirmă întâmplarea, o serie de documente arată cum a fost comisă această ilegalitate cu puțin timp înainte de debutul examenului...

O situație ambiguă
... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2018, 17:55 (6383 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Plopul din apartamentul de la C3

Plopul din apartamentul de la C3

Vergilia  Arpășanu trăiește cu plopul în casă de prin anii ’70, când ea și vecinii erau tineri, iar răposatul Glodeanu, prim-secretarul PCR Ialomița, era obsedat de transformarea orașului într-o oază de verdeață. Acum, plopul i-a intrat în casă, într-unul dintre dormitoare... În ultimii 30 de ani a făcut zeci de solicitări la Primărie... Și tot de zeci de ori i s-a spus că «se rezolvă...». Acum așteaptă toamna. «Poate se rezolvă, că de data asta au venit ei la mine!»...

Cu plopul în casă de 30 de ani
Vergilia Arpășanu trăiește în centrul Sloboziei, la C-uri. Din stradă, locatarii... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2018, 11:10 (8177 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

Ialomița lor

Un administrator, fie el primar de comună sau oraș, președinte de consiliu județean sau prefect este bun când lasă ceva în urma lui. Ialomița de după Revoluție, roșie în întregime, n-a prea avut parte de administratori, mai toate localitățile județului suferind în tăcere pentru varii neajunsuri. Ialomițenii pare că s-au obișnuit cu ideea, propriile localități și chiar întreg județul ofilindu-se sub administrarea unor persoane ce parcă nu sunt interesate decât de propriile interese. Am ajuns, firesc, la jumătatea mandatului 2016-2020 și toate par a fi la fel. Ba, pe alocuri, situațiile chiar sunt mai grave. Investiții lăsate de izbeliște în așteptarea unor fonduri himerice alocate prin Programul... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2018, 12:20 (4676 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Primarul Urziceniului, Constantin Sava a fost achitat definitiv!

Curtea de Apel București a dat joi, 21 iunie 2018, o sentință definitivă în dosarul penal al primarului municipiului Urziceni, Constantin Sava. Astfel, magistrații din Capitală au decis să mențină soluția de achitare dată de Tribunalul Ialomița în toamna anului trecut. De asemenea, Maria Irimie, inculpată în același dosar, a fost la rândul său achitată.

«Soluția corectă asta era!»
Problemele penale ale primarului din Urziceni au început în 2015, când procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au reținut pentru 24 de ore într-un dosar privind fapte de «abuz în serviciu... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2018, 12:15 (7067 vizualizări - 9 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Monarhia salvează... Feteștiul!

Monarhia salvează... Feteștiul!

Taman când credeam noi că nu se mai întâmplă nimic pe la Fetești, s-a găsit să treacă Trenul Regal prin Gara reabilitată de nea Mitică pe zeci de milioane de euro. Acuma, din ce am înțeles, în comitetul de întâmpinare a familiei regale s-a înfipt subprefecta, alături de, firesc, primarul Feteștiului. Mai toată lumea a observat cum Gafițoi era să fie călcat pe bombeuri de tanti subprefecta, asta petrecându-se în timp ce nea Mitruț, proaspăt ras și vopsit, înmâna un coșuleț plin de floricele Majestății Sale. Acuma, ce n-am prea înțeles, e ce-a căutat în Trenul Regal al nostru vice slobozean Rudolf-Cerceluș. Căci am băgat de seamă că i-a ținut trena lui nea Mitruț chiar și la masă... Și dacă tot... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2018, 11:35 (5105 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Este incredibil! E incredibil cât tupeu puteți să aveți!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel către liderii PSD Ialomița

«Este incredibil! E incredibil cât tupeu puteți să aveți!»

După câteva luni de «pauză competițională» în politica locală, deputatul PNL Gheorghe Tinel revine cu declarații dure la adresa politicienilor PSD Ialomița. El acuză liderii PSD de «fariseism politic» și «incompetență administrativă». De asemenea, el a taxat dur manipularea electoratului PSD prin intermediul sintagmei «statul paralel»...

2 ani de «vid administrativ» Deputatul PNL Gheorghe Tinel a susținut vineri, 15 iunie a.c., o conferință de presă în care a criticat lipsa de performanță a administrației PSD Ialomița sub conducerea lui Victor Moraru. El a apreciat că această lipsă... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2018, 10:50 (5368 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

A murit ultimul veteran al orașului Țăndărei

A murit ultimul veteran al orașului Țăndărei

Oamenii care au luptat în timpul marilor războaie se sting unul câte unul și, o dată cu ei, și amintirile despre cele mai importante momente ale istoriei. Printre eroii neamului care s-au urcat la cer se numără și ostașul Tudor R. Istudor, cel care în Al Doilea Război Mondial a intrat în război împotriva rușilor și a ieșit luptând alături de ei, în Cehoslovacia... Ultimul veteran al orașului Țăndărei a murit în casa sa din strada Liliacului, înconjurat de familia care i-a ascultat de nenumărate ori poveștile adunate pe front...

O viață cumpătată Anul acesta, în februarie, Tudor R. ... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 17:05 (8618 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un medic și o asistență sunt acuzați de fapte de corupție

Mascații au descins la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un medic și o asistență sunt acuzați de fapte de corupție

UPDATE dr Doru Didiță a fost reținut pentru 24 de ore!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, împreună cu ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița, au efectuat joi, 21 iunie 2018, percheziții la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Acțiunea s-a desfășurat în cadrul unui dosar penal ce vizează fapte de corupție comise de  un medic și asistenta sa. În momentul de față, cadrele medicale se află la audieri la sediul Parchetului Județean.

Cercetările sunt în curs
Din primele informații, se pare că vizat de procurori ar fi medicul specialist în Boli Interne, Doru Didiță. De asemenea, în... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2018, 15:19 (33349 vizualizări - 42 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor de Florii

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii ialomițeni au fost la datorie, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea producerii oricăror evenimente negative. Au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 16:40
(3409 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 20:05
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Fetiță de 12 ani, acroșată de o mașină

Joi, 6 aprilie 2017, pe raza comunei Alexeni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 19:10
(4075 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Vineri, 7 aprilie 2017, la nivel național, s-a desfașurat «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», acțiune organizată de Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 17:40
(4324 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Mondială a Sănătății», marcată la Slobozia

Vineri, 7 aprilie 2017, pe întreg mapamondul se celebrează «Ziua Mondială a Sănătății». Evenimentul este marcat și la Slobozia, printr-o acțiune comună a Spitalului Județean de Urgență Slobozia și a Direcției ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 20:20
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Vindea ilegal pește

Jandarmii ialomițeni au depistat miercuri, 5 aprilie 2015, pe străzile din comuna Manasia, un bărbat care comercializa ilegal pește. Omul nu a putut să justifice prin documente legale cantitatea de 80 kilograme ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 19:45
(3986 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni economice, sancționate de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Economice au acționat în aceste zile pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor din sfera lor de competență. Cu această ocazie, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2017, 19:10
(3199 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pericol de incendiu la o autocisternă încărcată cu gaz petrolier lichefiat

Slobozia: Pericol de incendiu la o autocisternă încărcată cu gaz petrolier lichefiat

Marți, 4 aprilie 2017, în jurul orelor 12,30, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei autocisterne de transport GPL care, pe timpul unor operațiuni de transvazare a încărcăturii de combustibil ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2017, 20:35
(3253 vizualizări - 2 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 2 permise reținute, amenzi de peste 20500 de lei

La acest sfârșit de săptămână, 31 martie-2 aprilie a.c., polițiștii rutieri au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 13:25
(5355 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Pește confiscat

Duminică, 2 aprilie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 12:20
(4185 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

În perioada 3-7 aprilie 2017, se va defășura cea de a XII-a ediție a evenimentului organizat de Poliția Română la nivel național, sub titlul «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Astfel, în acest interval ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2017, 11:05
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Incendiu la o locuință socială

O anexă a unei locuințe sociale din Fetești a fost cuprinsă de flăcări în seara zilei de joi, 30 martie 2017. În respectiva locație se aflau mai mulți oameni ai străzii, cauza probabilă a incendiului fiind ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 20:25
(3621 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


DSVSA Ialomița: Focare de gripă aviară la Slobozia și Axintele

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și pentru Sigurnața Alimentelor Ialomița precizează faptul că vineri, 31 aprilie 2017, au fost confirmate 3 cazuri de gripă aviară, înalt patogenă, de tipul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 20:05
(5368 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii ne învață cum să ne ferim de escroci

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița informează opinia publică asupra măsurilor preventive care trebuie luate pentru a nu cădea victime escrocilor ce obțin sume de bani prin metoda «Accidentul». Modul de ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 19:50
(6153 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Întâlnire cu agricultorii din Gheorghe Doja

Oficialii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat, joi, 30 martie 2017, o întâlnire de lucru, în localitatea Gheorghe Doja, cu agricultorii din localitate, specializați în ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 18:10
(5151 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Iubitorii de arte plastice sunt așteptați joi, 6 aprilie 2017, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii, pentru a participa la o expoziție de pictură de grup. Pe simeze își vor prezenta ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2017, 17:20
(4984 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna martie 2017, în domeniul relațiilor de muncă, acțiuni de control, în cadrul Campaniei Naționale «O zi pe săptămână», prin controale inopinate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 20:05
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestați preventiv pentru «tâlhărie calificată»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală față de trei persoane din municipiu, două dintre acestea fiind minore, pentru comiterea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 18:25
(5636 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Amara

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2017, 11:05
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


«Slobozia viitorului văzută prin ochii tinerilor», ediția a III-a

Primăria Municipiului Slobozia și DMCIST organizează concursul de proiecte «Slobozia viitorului văzută prin ochii tinerilor», ediție cu care va marca «Ziua Națională a Tineretului-2 mai». La acest concurs ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2017, 12:20
(3958 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au furat din magazin

Polițiștii slobozeni au fost sesizați luni, 27 martie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană a sustras bunuri din magazin. În urma sesizării, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:25
(4474 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vârste cuprinse între 27 și 52 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice, fără a poseda permis de conducere. De asemenea, un ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:20
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Arestat preventiv pentru «furt din locuință»

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au identificat principalul bănuit de săvârșirea infracțiunii de furt dintr-o locuință din localitatea Drăgoești, în persoana unui tânăr de 22 de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 19:05
(6201 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise joi, 30 martie 2017

Potrivit unui comunicat de presă, toate Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise joi, 30 martie 2017, pentru lucrări de mentenanță la sistemul informatic ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 17:25
(3542 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În scopul verificării respectării normelor de igienă sanitară veterinară în unitățile care produc, depozitează, transportă și valorifică produse de origine animală și nonanimală, exploatații de animale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 15:20
(3975 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concurs de educație muzicală

Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va invită sâmbătă, 1 aprilie 2017, orele 9,30, la Concursul de educație muzicală «Prieteni prin cântec». Evenimentul se desfășoară în cadrul Proiectului Național ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 13:15
(4688 vizualizări - 1 comentariu)


Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ de profil

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, situat în municipiul Slobozia, str. Lacului, nr. 23, recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2017, pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2017, 11:20
(6080 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: S-a prelungit perioada de înscriere pentru oferta de muncă sezonieră în agricultură în Spania!

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă prin serviciul de ocupare EURES România oferă 200 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, ambalat fructe și verdețuri (regiunea Lérida-Spania). ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2017, 14:20
(8422 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Printre activitățile premergătoare «Zilei Poliției Române», polițiștii ialomițeni organizează joi, 23 martie 2017, în intervalul 10,00-12,00, «Ziua Porților Deschise», pentru cetățenii care doresc să cunoască ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 14:55
(5179 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cutremur la Urziceni

«Cutremur cu urmări negative pe amplasamentul SC SNTGN SA Urziceni» este ipoteza unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, în care structurile implicate vor acționa integrat pentru gestionarea ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2017, 14:15
(5258 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...