Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gardul lui Zamfir a fost dărâmat

Premieră la Slobozia

Gardul lui Zamfir a fost dărâmat

Juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, a rămas fără gard. Primăria Slobozia a dărâmat săptămâna trecută porțiunea construită «ilegal» în anul 2014 pe spațiul public.

Mai bine mai târziu, decât niciodată La sfârșitul săptămânii precedente, Primăria Slobozia a dărâmat, în sfârșit, porțiunea de gard construită ilegal de către juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, pe vremea când acesta era consilier local al muncipiului Slobozia. Decizia survine la 4 ani după ce ziarul nostru a sesizat ilegalitatea. Iată ce scriam la momentul respectiv: «La începutul lunii decembrie 2014, dezvăluiam faptul că juristul Spitalului Județean, Vasile Zamfir, după ce și-a ridicat vila cu sprijinul firmei FloriConstruct, a poftit să-și extindă și curtea. Concret, proaspătul oficial local s-a extins, ilegal, cu câțiva metri, în curtea viitoarei școli pe care autoritățile o vor construi în cartier. Din schițele de proiect reiese faptul că juristul Zamfir și-a mărit suprafața concesionată cu 3 metri lungime și alți 3 metri lățime din terenul aflat în vecinătatea curții sale, destinat pentru construcția unei unități de învățământ. Potrivit Legii 15/2003, în baza căreia Primăria Slobozia a oferit respectivele loturi, fiecare beneficiar al acestei prevederi legale avea dreptul la o suprafață concesionată de maxim 300 de metri pătrați. Întrebat cu privire la această extindere, juristul Zamfir a dat vina pe unul dintre muncitori: „Nu știu, că nu am fost acolo, băiatul a greșit când a măsurat... Nu cred că am depășit, o să verific, dar din câte știu eu grădinița și școala sunt ceva mai departe!“»... [citește_tot_articolul]

30 Mai 2018, 11:10 (7046 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Ca la handbal

Fotbal, Liga a III-a, Victoria Traian-Unirea Slobozia 2-12

Ca la handbal

Sezonul competițional s-a terminat pentru Unirea Slobozia cu o papară ca-n afacerile dintre semicercuri, administrată în deplasare cenușăresei seriei, Victoria Traian. Cu toate că Enache Costea și-a permis luxul de a utiliza încă din start patru jucători sub 19 ani, reduta brăileană a clacat încă din minutul 10. Autorul golului a fost chiar unul dintre mânji, Andrei Comșa, puștiul de 18 ani fiind la prima reușită oficială în tricoul Unirii. Toma, care nu mai e de mult «Țâcă», a dublat avantajul și, în fine, la pauză Unirea a avut 3-1, gazdele beneficiind de aportul relaxat al altfel aprigului Ghinea, autor al unui autogol. În repriza secundă s-a dezlănțuit măcelul. Gazdele au mai înscris o singură... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2018, 20:20 (3321 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Certitudini doar la nivelul plecărilor

Handbal, HCM Slobozia

Certitudini doar la nivelul plecărilor

S-a terminat și barajul pentru menținere/promovare în Liga Națională la care, în premieră, nu a participat HCM Slobozia. Nu pentru că s-a salvat anticipat ci pentru că deja retrogradase... Nicio surpriză nu a brăzdat platitudinea competiției găzduită de Cisnădie. Danubius Galați și CSM Slatina au defilat și au rămas în primul eșalon, în vreme ce Neptun Constanța sau Știința București se vor număra printre adversarii din sezonul viitor al Sloboziei. Pentru echipa noastră începe reconstrucția lotului, iar primele semne rezidă din numărul tot mai mare de jucătoare care, o dată cu retrogradarea, aleg altă destinație. Toma, Marchidanu și Ivan rămân, pe moment, singurele handbaliste care 100% vor juca... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2018, 19:05 (4834 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Alexandru Minea, argint în Republica Moldova

Lupte libere, CS Amara

Alexandru Minea, argint în Republica Moldova

Săptămâna trecută, CS Amara a deplasat patru luptători la un turneu internațional desfășurat în localitatea Tărăcilă, din Republica Moldova. Au participat sportivi din Ucraina, Bulgaria, Moldova și România. Pentru ialomițeni cel mai bun rezultat a fost locul 2, ocupat la categoria 26 de kilograme de Alexandru Minea. La 48 de kilograme, Marian Subțirică s-a clasat pe locul 4. Alți doi luptători au ocupat locul 5. Este vorba despre George Teodorescu, la 29 kg și Gabriel Neagu, la 32 kg.... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2018, 18:30 (2840 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Oină

Școala Gimnazială Sălcioara, la Cupa Ținutului Someșan

În paleta disciplinelor sportive practicate în județul nostru, la nivel profesionist sau amator, se numără și oina, sport 100% românesc din care se spune că s-au inspirat cei care au creat baseball-ul. Spre exemplu, Școala Gimnazială Sălcioara va deplasa, în perioada 2-3 iunie 2018, un lot de opt fete la Cupa Ținutului Someșan, care se desfășoară în localitatea Cașeiu din județul Cluj. La această competiție s-au înscris 16 echipe. «Prima dată am luat contact cu oina din postura de profesor la școala din Miloșești. Am continuat să predau această frumoasă disciplină sportivă la școala din Sălcioara și sunt bucuros să răspund invitației pe care mi-au adresat-o cei de la Cașeiu. Nu avem un obiectiv... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2018, 17:05 (4030 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Flutură în vânt...

Flutură în vânt...

La sugestia cititorilor, vă oferim astăzi o mostră de dezinteres administrativ cras. În timp ce la evenimentele organizate cu prilejul celei de a XVIII-a ediții a Sărbătorilor Sloboziei primarul Adrian Mocioniu nu mai prididea să anunțe că a integrat Slobozia în Europa, la intrarea în oraș zdrențele uitate ale steagurilor Sloboziei și UE ofereau imaginea reală a integrării acestui târg de provincie în absolutul european. Nu dăm cu parul, că nu e edil să nu greșească. Dar măcar ați putea da dispoziție să fie date jos, domnule primar? Și dacă nu aveți bani de altele, promitem să vă cumpărăm noi ac și ață. Cum pentru ce? Ca să le coaseți...... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2018, 16:45 (3039 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate

Groapa de deșeuri periculoase inflamenază spiritele

Slobozia a declarat război firmei Vivani Salubritate

Decizia firmei Vivani Salubritate de a extinde depozitul de deșeuri periculoase din cadrul Depozitului Zonal a generat o reacție fără precedent. Joi, 17 mai 2018, în cadrul unei dezbateri publice, autoritățile slobozene au respins categoric solicitarea reprezentanților Vivani. Poziția oficială a autorităților a fost dublată de opoziția deschisă a slobozenilor prezenți la dezbaterea publică. Problema va fi tranșată în două săptămâni de către Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, care urmează să transmită un punct de vedere oficial privitor la legalitatea cererii.

Reacție fără precedent... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2018, 14:05 (6192 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Județul Ialomița riscă să intre în faliment!

E oficial

Județul Ialomița riscă să intre în faliment!

Fără un plan de dezvoltare economică bine pus la punct, județul Ialomița se află în situația de a-și declara oficial intrarea în faliment. Din cauza încasărilor tot mai scăzute la bugetul local al județului, Ialomița este obligată trimestrial să se împrumute la bugetul statului pentru a acoperi plățile pensiilor. Valoarea împrumutului efectuat la finalul primului trimestru al acestui an depășește suma de 80 milioane de lei! De asemenea, Ialomița este printre județele care primește fonduri imense de la stat pentru plata asistaților sociali. Vestea proastă este că redresarea economică a județului se lasă așteptată, la fel cum se lasă așteptați și investitorii pe care oamenii politici aflați la cârma... [citește_tot_articolul]

29 Mai 2018, 10:50 (9570 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

aroganța Puterii

Caracterele slabe ajunse în funcții devin arogante. Știm, este un truism. Cum la fel de evident și banal este și faptul că Puterea te îmbată. Însă aroganța devine obositoare când se combină și cu nerozia. Undeva prin 2003, Adrian Năstase invita pe «cineva» să-i numere ouăle, aroganța sa fiind afișată chiar de la tribuna Parlamentului. A fost un moment de maxim al unei aroganțe ce, ulterior, avea să-l copleșească. Corect, alături de alte tare ale caracterului său, și aroganța lui Adrian Năstase a condus la prăbușirea acestuia... Revenind, în prezent, la jumătatea unei guvernări locale și centrale PSD constatăm reapariția aroganței tip Năstase. Acea aroganță a Puterii pe care, de altfel, o îmbrățișau... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2018, 14:50 (4376 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul

Fără avize de la Ministerul Culturii

Adrian Mocioniu a amplasat ilegal statuia lui Mihai Viteazul

Monumentul ecvestru din Piața Unirii a fost amplasat ilegal. Acuzația a fost făcută de către senatorul Gabi Ionașcu și se bazează pe răspunsul primit de către acesta din partea Ministerului Culturii. «Ei, și?! Ce risc?! O amendă de 10 mii de lei...» a declarat în replică primarul Adrian Mocioniu. Potrivit art. 298, Codul Penal, primarul Adrian Mocioniu se face vinovat de «neglijență în serviciu»...

Poveste fără sfârșit Saga amplasării statuii ecvestre a domnitorului Mihai Viteazul în Piața Unirii din Slobozia pare fără sfârșit. Într-o conferință de presă desfășurată vineri, 18 mai ... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2018, 11:05 (9011 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Slobozeanul care redescoperă «România Pitorească»

Slobozeanul care redescoperă «România Pitorească»

Aflat la prima expoziție de fotografie, unul dintre cei mai iscusiți meșteri din Slobozia, ne arată tuturor cât de frumoasă este România, văzută de sus, din vârf de munte... Pasionat de alpinism, Marian Avram a adus din expedițiile sale imagini cu cele mai frumoase peisaje montane din țara noastră.

Alpinistul din Bărăgan
Pe Marian Avram îl cunoaște tot orașul drept «meșterul-bun-la-toate». Montează, demontează și repară, cât ai clipi, problemele apărute la instalațiile sanitare și centralele din orice locuință. De mai bine de 30 de ani însă el străbate în lung și-n lat munții... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2018, 12:25 (4454 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP Slobozia reabilitează 1500 mp de locuri de joacă

DADP Slobozia reabilitează 1500 mp de locuri de joacă

Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia promite 1500 mp de parcuri pentru copii acoperite cu covoare cauciucate. Primele două locații au fost deja finalizate în zona MB. «Vom reabilita, pe rând, fiecare dintre cartierele orașului!» a declarat Valeriu Roșca, șeful DADP Slobozia.

Locuri de joacă sigure DADP Slobozia a demarat la începutul acestei luni o amplă acțiune de reabilitare a locurilor de joacă pentru copii din oraș. Astfel, 1500 mp de paviment cauciucat va fi instalat până la sfârșitul acestei veri în locurile de joacă pentru copii. Valoarea acestei investiții se... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2018, 13:15 (5076 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare

Latifundiarul Ștefan Poienaru a primit 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare

Latifundiarul Ștefan Poienaru și fiica acestuia Ecaterina Maria Traicu au fost condamnați recent într-un dosar penal deschis de Direcția Națională Anticorupție în anul 2015. Sentința a fost dată la Tribunalul Călărași, instanță ai cărei judecători au stabilit ca Poienaru să fie condamnat la 3 ani și 8 luni de închisoare cu executare, în timp ce fiica sa a primit o pedeapsă 3 ani și 2 luni de închisoare cu suspendare, pentru un termen de încercare de 2 ani. Sentința nu este definitivă.

Prejudicii de aproximativ 4 milioane de lei
Dosarul penal deschis de Direcția Națională Anticorupție... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2018, 16:25 (12035 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»

Incompetență administrativă în formă continuată

Sărbătorile Sloboziei au fost organizate prin «acord-cadru»

Primăria Slobozia a organizat ilegal cea de a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Pentru a ascunde această realitate, Primăria Slobozia a încheiat două contracte cu firma Forward Music Agency SRL, prin care a cedat ilegal terenul din imediata vecinătate a Bazinului de Înot Didactic. Ulterior, firma a subcontractat «realizarea evenimentului» firmei Palmyra Events din Târgoviște. Iar aceasta, pentru a evita rigorile legii, a închiriat «standuri de prezentare» la prețuri cuprinse între 5 și 20 mii de lei comercianților! Ca bonus, Primăria Slobozia a plătit peste 150 mii de lei (plus TVA) firmei Forward Music Agency pentru artiștii care au concertat în zilele de spectacol...

Curat ilegal, coane Mocioniu!... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2018, 12:40 (5921 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Senatorul Ionașcu se reinventează politic

Nicule, păzea!

Senatorul Ionașcu se reinventează politic

Gabi Ionașcu a declarat în cadrul unei conferințe de presă că este un politician «centrist». Prin această declarație Gabi Ionașcu se desparte oficial de trecutul său social-democrat. Reamintim că el vizează acum un nou mandat de parlamentar PMP.

Mai bine mai târziu... După 2 ani de la «adoptarea» sa de către PMP, senatorul Gabi Ionașcu se desparte oficial de trecutul său. Vineri, 18 mai a.c., la sediul filialei, el a declarat că este un politician «centrist» și se va comporta ca atare. «Ca profil politic, mă consider un politician centrist, care apreciază îndeplinirea rolului social... [citește_tot_articolul]

24 Mai 2018, 12:05 (10579 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Execuție ratată la PNL Slobozia

Liberalismul municipal în derivă

Execuție ratată la PNL Slobozia

Vineri, 18 mai 2018, PNL Slobozia s-a reunit în cadrul unei ședințe care a avut drept scop excluderea consilierului local Avram George. Excluderea, anunțată public de către secretarul general al PNL, Dragoș Soare, s-a amânat din lipsă de cvorum. «PNL s-a confruntat cu multe situații de acest gen. Votul organizației e suveran...» a declarat acesta ulterior ședinței.

Din Soare n-au rămas decât dinții Vineri, 18 mai a.c., în cadrul unei conferințe de presă, secretarul general al PNL Ialomița, Dragoș Soare, a anunțat iminenta excludere a consilierului local George Avram din cadrul PNL ... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2018, 20:05 (7267 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Le-a trecut glonțul pe lângă ureche

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Agricola Borcea 5-2

Le-a trecut glonțul pe lângă ureche

Meciul contra Agricolei Borcea, una dintre echipele codașe ale seriei, a fost neașteptat de dificil. Oaspeții antrenați de ex rapidistul Daniel Iftodi s-au dovedit extrem de tăioși pe atac, speculând erorile fundașilor slobozeni, dar nereușind din fericire să finalizeze. Una dintre imprudențe a fost și intrarea căpitanului Romeo Soare la un adversar, localizată de arbitru în interiorul careului și sancționată cu lovitură de pedeapsă. Ilie Gâță a marcat și a adus echipa călărășeană în avantaj. Acesta putea fi dublat până la pauză, dar tânărul Mihăiță Lemnaru și-a amintit că a pornit în fotbal ca fundaș central și a scos de pe linia porții o minge pe care scria gol. «La pauză am avut o discuție... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2018, 18:05 (4059 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal, CSS Slobozia

Victorii la turneul semifinal

Când ești în serie cu echipe gen Chimia Râmnicu Vâlcea sau Marta Baia Mar, specialiste în fazele finale ale turneelor de junioare, să termini competiția pe locul 3 ar trebui să însemne un obiectiv îndeplinit. Cu toate acestea, la turneul semifinal al junioarelor II, disputat săptămâna trecută la Sfântu Gheorghe, pe profesorul Marian Simion nu l-a mulțumit în totalitate prestația elevelor sale. «Probabil dacă am fi câștigat primul meci, cel cu Iașiul, în care am ratat nepermis de mult, am fi abordat celelalte partide cu alt moral și am fi putut spera la mai mult. Jocul nostru a fost sub ceea ce poate echipa, iar anumite jucătoare nu mi-au confirmat așteptările. Au fost și surprize plăcute, precum... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2018, 17:20 (3608 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Podium neschimbat

Etapa a 25-a a Ligii a IV-a ialomițene a trecut fără să lase urme serioase în vârful ierarhiei. Liderul Abatorul s-a impus nesperat de clar la Adâncata și continuă să se păstreze la 7 puncte de Recolta Gheorghe Doja, la rândul ei victorioasă în duelul cu Scânteia. Meciul pentru locul 3, între Victoria Munteni Buzău și Viitorul Axintele, s-a terminat cu remiză albă, avantajați fiind oaspeții care-și consolidează astfel locul 3. Surpriza etapei a venit de la Spartacus Iazu, echipa lui Bobonete reușind să treacă spectaculos de Urziceni, una dintre trupele bune ale campionatului. În altă ordine de idei, la mijlocul săptămânii trecute, s-a disputat turul semifinalelor Cupei României, faza județeană... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2018, 16:10 (3030 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Punct și de la capăt

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-HC Zalău 22-34 (13-19)

Punct și de la capăt

«Este păcat că echipe cu galerii atât de frumoase precum Slobozia sau Rapid părăsesc Liga Națională...» spunea zilele trecute comentatorul TVR Dragoș Bocanaciu, cel care s-a aflat la microfonul multor transmisii realizate la Slobozia în ultimii 4 ani. N-a văzut și meciul cu Zalău, epilogul campionatului disputat joi, 17 mai 2018, într-o atmosferă de vacanță. Doar colericul Gheorghe Tadici a mai aprins spiritele prin ieșirile lui proverbiale la adresa arbitrelor și a propriilor jucătoare. Atitudinea antrenorului ardelean a părut oarecum exagerată deoarece Zalăul a dominat meciul de la un capăt la altul. Prestația HCM Slobozia a mustit de resemnare. Șocul retrogradării s-a resimțit din plin, per... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2018, 15:40 (6544 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Slobozia: A intrat cu mașina într-o țeavă de gaz

Accident rutier pe raza municipiului Slobozia, în dimineața zilei de joi, 13 februarie 2020. O mașină în care se aflau un adult și doi minori a intrat într-o țeavă de gaze. Pompierii Detașamentului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2020, 16:05
(4854 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

O femeie s-a aruncat de pe podul de la Fetești

Întrucât condițiile meteorologice s-au îmbunătățit, miercuri, 12 februarie a.c., în jurul orelor 10,00, s-au reluat căutările pe Brațul Borcea al Dunării, în zona localității Vlădeni, pentru cele două persoane ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 18:10
(4410 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: Avarie la conducta de alimentare cu apă

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Podgoriilor, din localitatea Fierbinții de Jos, județul Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2020, 17:20
(3934 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Pieton acroșat de un autoturism

Luni, 10 februarie 2020, polițiștii din Urziceni au intervenit la un accident rutier produs pe DJ201, în localitatea Coșereni, soldat cu rănirea unei persoane. Din primele cercetări efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 18:10
(2369 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 10 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii au oprit în trafic pe DN2C, pe raza localității Grivița, un autoturism condus de un bărbat de 63 de ani, din județul Mureș. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 17:50
(1846 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Focare de pestă stinse oficial

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în perioada 30 ianuarie-3 februarie 2020, la nivelul județului au fost stinse 17 focare de pestă ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 17:45
(3586 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA Constanța ...[citește_toată_știrea]

11 Februarie 2020, 17:40
(3425 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița/Prahova: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au efectuat 7 percheziții domiciliare, în urma cărora au indisponibilizat peste 4300 de țigarete, 25 litri de băuturi ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 18:40
(2497 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă și duminică, 8/9 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza județului patru șoferi ialomițeni care au condus pe drumurile publice aflându-se sub influența băuturilor alcoolice. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 18:25
(2221 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii au amendat cerșetorii

Duminică, 9 februarie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pe linia prevenirii și combaterii parazitismului stradal, depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea ...[citește_toată_știrea]

10 Februarie 2020, 18:20
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Miercuri, 5 februarie a.c., polițiștii din Jilavele, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite și a celor care posedă mandate de executare a pedepsei, au identificat, pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2020, 15:40
(3287 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Cod Roșu de viscol și ninsori în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județele Buzău, Brăila, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi vizate de Cod Roșu de viscol și ninsori. Astfel, Ialomița va intra sub incidența Codului Roșu de viscol și ninsori de miercuri, 5 februarie 2020, orele 22,00, până joi, 6 februarie 2020, orele 8,00. Să precizăm că fenomenele vizate de Codul Roșu de viscol și ninsori fac referire la intensificări puternice ale vântului cu rafale de peste 85-90 km/h, viscol, ninsori relativ abundente, vizibilitatea fiind redusă semnificativ. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 13:50
(4538 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

Marți, 4 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la două accidente de circulație, soldate cu rănirea a patru persoane. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DJ213, în afara ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 13:45
(1782 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

Miloșești: Bărbat de 60 de ani, mort în casa incendiată

În noaptea de marți spre miercuri, 4/5 februarie 2020, în jurul orelor 23,45, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Miloșești. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2020, 11:10
(4149 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Căzănești: Pieton lovit de o mașină!

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe DN2A, în localitatea Căzănești, soldat cu decesul unei persoane. Din primele cercetări ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 18:40
(2691 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, drogat la volan

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Urziceni, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza de competență, au oprit în trafic un tânăr, de 21 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 18:35
(2316 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii din Coșereni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:25
(2204 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: Modificări privind cuantumul alocației de stat pentru copii

În conformitate cu prevederile Legii nr. 214/2019, pentru completarea art. 3 din Legea nr. 61/1993 privind alocația de stat pentru copii, începând cu data de 1 ianuarie 2020, cuantumul alocației de stat ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:20
(3296 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a atenționărilor meteorologice de intensificări ale vântului (cu rafale ce vor depăși 60-70 km/h) și ninsori viscolite, la nivelul RAJA SA Constanța s-a decis activarea Comandamentului pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:15
(5801 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa în localitatea Fetești!

Pentru executarea lucrărilor de înlocuire a unei vane de legătură de pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, județul Ialomița, RAJA SA este ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:10
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi

Incendiu la o casă din Gârbovi

În noaptea de luni spre marți, 3/4 februarie 2020, în jurul orei 00,25, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Gârbovi. La locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 17:05
(2371 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Vlădeni: S-au înecat în apele Borcei

Doi bărbați, de 42 și 48 de ani, din comuna Vlădeni, s-au înecat în cursul zilei de luni, 3 februarie 2020, în apele Brațului Borcea. Aceștia se aflau într-o barcă alături de alți doi bărbați, de 36 și ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 16:35
(3657 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Accident rutier cu 3 autoturisme

Coșereni: Accident rutier cu 3 autoturisme

Trei autoturisme au fost avariate și o femeie de 41 de ani a fost rănită ușor, în urma unui accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Evenimentul rutier s-a produs marți, 4 februarie 2020, ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2020, 13:09
(3295 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Buzău, descoperit la Gârbovi

În data de 31 ianuarie 2019, în jurul orelor 19,30, polițiștii ialomițeni au identificat în localitatea Gârbovi un autoturism declarat furat de către polițiștii din Buzău. Un tânăr de 18 ani, din Pogoanele ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:50
(2031 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femei agresate de soți

Sâmbătă, 1 februarie a.c., o femeie din comuna Dridu a sunat la 112 solicitând ajutor împotriva soțului de 45 de ani care ar fi agresat-o. La fața locului s-au deplasat polițiștii din orașul Fierbinți- ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:40
(2212 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat și oprit în trafic un bărbat ce conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice. După ce a fost testat cu alcooltestul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:15
(2075 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Dosar penal după ce a condus fără permis

În timpul acționării pe linia de prevenire a accidentelor rutiere în comuna Borănești, sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 4 Coșereni au oprit pentru control un ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:10
(2576 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație uscată și stuf

În ziua de duminică 2 februarie 2020, polițiștii ialomițeni au intervenit de urgență pentru a stinge un incendiu izbucnit la Țăndărei, în apropiere de lacul Strachina. Au ars circa 40 ha de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:05
(2304 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Ion Roată, prins beat la volanul mașinii pe care o furase. Nu avea permis de conducere!

Joi, 30 ianuarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii rutieri din Urziceni, în timp ce efectuau un filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 37 de ani, din comuna Ion ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 18:10
(9371 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Târg: Haine susceptibile a fi contrafăcute, ridicate de polițiști

Joi, 30 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg, în timp ce desfășurau activități privind combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, precum și pentru prevenirea, combaterea și ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 17:50
(4129 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...