Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Kaiserul Lupescu a vizitat Slobozia

Alegeri la Federația Română de Fotbal

Kaiserul Lupescu a vizitat Slobozia

Oamenii din Slobozia au avut vineri, 23 februarie 2018, un oaspete de seamă. Ionuț Lupescu, proaspăt candidat la președinția Federației Române de Fotbal, a ales ca printre primele destinații ale turneului său electoral să fie Slobozia. «Am avut bucuria să revăd la Slobozia vechi prieteni și oameni adevărați de fotbal. Am avut o discuție foarte bună despre relația FRF-autorități locale cu primarul municipiului Slobozia, fostul arbitru Adrian Mocioniu...» a punctat Lupescu pe o rețea de socializare. Nu știm care sunt vechii prieteni, cert este că Lupescu a fost însoțit la Slobozia de un alt reprezentant al generației de aur, Florin Răducioiu. Ca în campanie, s-au făcut poze, probabil promisiuni... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2018, 17:05 (4278 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Junioare II

CSS Slobozia, înfrângere categorică la București

CSS Slobozia a simțit din plin gustul amar al înfrângerii în deplasarea de la CSM București de sâmbătă, 24 februarie 2018. Fără a minimaliza succesul detașat al adversarelor, menționăm că echipa slobozeană a fost măcinată în ultima vreme de accidentări care au scos din circuit pentru anumite perioade de timp jucătoare de linia întâi cum ar fi Patricia Drăghici, Ana Maria Neagu, Cristina Lazăr, Naomi Vasile, Tania Onea și, mai nou, Anne Boll. Deși revenite în lot, acestea nu sunt încă la capacitate optimă de joc. Aceste aspecte coroborate cu un deficit de concentrare au făcut ca Bucureștiul să conducă în minutul 19 cu un neverosimil 12-3. Slobozia a reușit apoi să echilibreze jocul, dar nu suficient... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2018, 16:25 (7136 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

O femeie din Adâncata a murit înghețată, pe stradă

Ialomița sub asediul Codului Portocaliu de viscol și ninsori

O femeie din Adâncata a murit înghețată, pe stradă

UPDATE: O nouă avertizare Cod Portocaliu de viscol și ninsori pentru județul Ialomița!

Noapte de coșmar în Ialomița din cauza viscolului puternic. Autoritățile au intervenit pentru a scoate din nămeți mai multe persoane care au rămas cu mașinile blocate în zăpadă. De asemenea, o gravidă din Călărași a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia cu ajutorul unui utilaj de deszăpezire. Din cauza viscolului, la această oră, nu se circulă pe 4 drumuri naționale și alte 4 județene. Școlile sunt, de asemenea, închise.

Urgia naturii s-a dezlănțuit în Ialomița
Din cauza vântului puternic și a ninsorii abundente, noaptea trecută, 6 autoturisme și 1 microbuz... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2018, 13:50 (9978 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea Recursului Compensatoriu lasă în libertate cei mai periculoși infractori

Penitenciarul Slobozia

Legea Recursului Compensatoriu lasă în libertate cei mai periculoși infractori

La două luni distanță de la adoptarea Legii Recursului Compensatoriu, liberarea din pușcărie a deținuților continuă. Potrivit unei estimări a Penitenciarului Slobozia, 51 de persoane au beneficiat de prevederile acestui act normativ. Faptele pe care aceștia le-au comis sunt însă destul de grave și vizează «trafic de droguri», «tâlhărie», «furt calificat» sau «viol»...

Eliberați printr-o formulă matematică
Legea Recursului Compensatoriu a fost creată cu scopul de a reduce pedepsele deținuților supuși unor condiții neprielnice de detenție. Reducerea timpului de detenție se face... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2018, 13:40 (9353 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Papagalii Marianei Iancu

Directorul Spitalului Județean cheltuie ilegal banii publici

Papagalii Marianei Iancu

Directorul Spitalului Județean Slobozia, Mariana Iancu, cheltuie ilegal banii publici pentru a se apăra în instanță. Potrivit informațiilor pe care vi le punem la dispoziție, aceasta a fost reprezentantă în procesul deschis de către juristul Vasile Zamfir fără acordul prealabil al Consiliului Județean Ialomița. Pentru legalizarea abuzului, consilierii județeni au aprobat retroactiv plata serviciilor juridice comandate de către Mariana Iancu!

Istoria sordidă a unei numiri în funcție
Potrivit legii, în primăvara anului 2017 ar fi trebuit organizat concursul pentru ocuparea funcției... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2018, 09:50 (9087 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile se închid marți și miercuri, 27/28 februarie 2018!

La loc comanda!

Școlile se închid marți și miercuri, 27/28 februarie 2018!

Potrivit unei decizii de ultimă oră a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, marți și miercuri, 27/28 februarie 2018, toate școlile sunt închise! Decizia de suspendare a cursurilor a fost propusă de inspectorul general școlar Luminița Barcari ca urmare a consultării cu directorii unităților de învățământ de la nivelul județului Ialomița.... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2018, 23:20 (18094 vizualizări - 35 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

se inaugurează parcarea subterană din Slobozia!

se inaugurează parcarea subterană din Slobozia!

După 3 ani de la debutul lucrărilor, parcarea subterană din fața Primăriei Slobozia poate fi folosită. După cum puteți vedea în imaginea alăturată, primul automobil (plan depărtat!) a fost deja parcat aici. În urmă cu două săptămâni, când l-am descoperit noi, automobilul încă mai putea fi mutat din loc. Acum el se scufundă încet-încet și, dacă mai plouă mult, se va prăbuși o dată cu planșeul în parcarea subterană... Astfel, credem noi, aceasta va fi soluția de a intra în parcarea subterană. Adică, prin prăbușirea planșeului de deasupra! QED... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2018, 16:20 (11141 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Școli închise din cauza frigului la Sfântu Gheorghe

Școli închise din cauza frigului la Sfântu Gheorghe

Două instituții de învățământ din Ialomița și-au suspendat luni, 26 februarie 2018, cursurile din cauza temperaturilor scăzute. Este vorba despre Școlile Gimnaziale Malu și Sfântu Gheorghe, decizia fiind luată din cauza faptului că centralele termice ale instituțiilor nu făceau față gerului.    

Cursurile vor fi recuperate
Decizia de a suspenda cursurile în cadrul celor două instituții de învățământ a fost adoptată de conducerea unităților, împreună cu reprezentanții Primăriei Sfântu Gheorghe, în administrarea căreia se află ambele școli. Din primele informații... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2018, 14:43 (8118 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

5300 de ialomițeni au ratat șansa de a deveni șoferi

5300 de ialomițeni au ratat șansa de a deveni șoferi

Obținerea permisului de conducere se dovedește a fi o misiune greu de îndeplinit pentru cei care doresc să devină șoferi. O analiză a Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița (SPCRPCÎV) arată că, în anul 2017, mai bine de jumătate dintre candidații înscriși să susțină testările pentru a deveni șoferi cu acte în regulă au picat proba teoretică. Angajații instituției recunosc faptul că nu puțini au fost cei care au ajuns în sala de examinare fără să știe să scrie și să citească.

Examinarea scrisă, probă de foc
Examenul teoretic... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2018, 12:55 (5875 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investițiile primăriilor din Ialomița bat pasul pe loc

Investițiile primăriilor din Ialomița bat pasul pe loc

Cu bugetele aproape goale din cauza majorării salariilor, administrațiile locale din Ialomița au renunțat demult să se mai gândească la investiții. Mulți edili au declarat că 2018 va fi unul sărac pentru dezvoltarea localităților în fruntea cărora au fost aleși, iar cei care au mai găsit ceva bani pe fundul sacului îi vor cheltui pentru proiecte de mică anvergură și banale. Marea speranță a tuturor rămân fondurile alocate de Guvernul României, prin Programul Național de Dezvoltare II sau cele oferite de Uniunea Europeană. În total, administrațiile locale din Ialomița solicită Guvernului 813 milioane de lei, pentru implementarea a 129 de proiecte, cele mai multe vizând modernizarea utilităților... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2018, 10:05 (6138 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

VESTITORII PRIMĂVERII

VESTITORII PRIMĂVERII

1 martie este săptămâna viitoare, iar «Atelierul Fanteziei» deschis la Palatul Copiilor este încărcat de mărțișoare. Copiii țes, decupează, colorează și lipesc fire de ață colorată în alb și roșu, hârtie creponată și cartoane. Oricât ar părea de migălos, elevii se pregătesc de zor să-i ureze bun venit primăverii și anul acesta.

Primăvara de la Palatul Copiilor De peste 30 de ani, la Slobozia, primăvara vine mai întâi la Palatul Copiilor, chemată de mărțișoarele realizate de copii în cadrul «Atelierului Fanteziei». Împrăștiate pe o masă mare, mărțișoarele din hârtie și materiale ecologice... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2018, 10:40 (6320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

«generații de sacrificiu»

O generație durează cam 25 de ani, perioada fiind calculată de la nașterea unei persoane până când aceasta are copii. După momentul Revoluției din 1989 s-a scurs mai bine de o generație și, firesc, a apărut o alta. Pentru cei născuți până în 1989, așteptările s-au stins, conștientizând fiecare că a reprezentat «generație de sacrificiu». Ulterior momentului ’89, s-a redescoperit o nouă «generație de sacrificiu»... Întrucât, în ultimii 25 de ani s-au repetat experimente, s-au perindat la Putere diverși, s-au implantat reforme aiurea, au fost reluate proceduri parcă de exterminare a noastră, s-a furat pe rupte, a înflorit mica/medie/marea corupție, șamd. Firesc, unii nu au rezistat și au plecat.... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2018, 12:15 (4251 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Am realizat 16,5% din programul de guvernare!»

Senatorul PSD Marian Pavel, anul 1, mandatul 2

«Am realizat 16,5% din programul de guvernare!»

Marian Pavel e mulțumit. Are și de ce! În urmă cu 20 de ani era doar cel mai tânăr primar PRM din istoria partidului lui Vadim Tudor... Acum e senator PSD la al doilea mandat, respiră aerul fetid al tranșeelor politice din Parlamentul României și declară că, alături de PSD, a reușit să implementeze 16,5% din programul de guvernare cu care a câștigat alegerile din 2016! Suficient ca să ne atragă atenția...

Ialomița roz-bonbon
A mai slăbit, că ține cură, și merge mult pe jos. Discursul lui e mai bine articulat, semn că în câțiva ani s-a prins câte ceva și de el. Nu-l interesează politica locală, gândește «big». Acceptă totuși, din respect pentru electorat, câteva întrebări.... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2018, 17:10 (7311 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână de 71 din Axintele, moartă din cauza gripei

Bătrână de 71 din Axintele, moartă din cauza gripei

Gripa face victime și în județul Ialomița. O bătrână de 71 de ani a murit după ce a fost diagnosticată cu gripă. Direcția de Sănătate Publică Ialomița susține faptul că bătrâna a fost diagnosticată la începutul lunii februarie 2018, când a fost transferată la Spitalul de Urgență Floreasca din București, unitate medicală în care și-a găsit și sfârșitul. Este primul caz de deces din cauza gripei înregistrat la nivelul județului Ialomița în sezonul rece 2017-2018.... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 17:10 (4956 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Valentina Soreanu, debut în Naționala României

Handbal, CSS Slobozia

Valentina Soreanu, debut în Naționala României

«Valentina este o sportivă ale cărei calități au atras deja atenția multor oameni din handbalul românesc!» ne spunea cu 2 ani în urmă profesorul Marian Simion, referindu-se la interul dreapta al CSS Slobozia. «Mi-am dorit să fac handbal, este singura mea pasiune și cu siguranță peste 10-15 ani acest sport va rămâne pe primul loc în topul priorităților mele!» ne spunea handbalista în acea perioadă. Au trecut 2 ani, Vali a crescut, iar atenția oamenilor de handbal a rămas aceeași. Prin urmare, săptămâna trecută, la Turneul Internațional pentru Cadete organizat la Râmnicu Vâlcea de Federația Română de Handbal, în Lotul României convocat de Carmen Buceschi s-a regăsit și Valentina Soreanu. Cu siguranță... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 17:05 (6452 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă în Austria deschisă pe numele unui ialomițean

Un bărbat din Urziceni este căutat de autoritățile judiciare din Austria după ce a înșelat zeci de locuitori ai orașului Kroneuburg, situat la 12 kilometri distanță de capitala Viena. Procurorii și polițiștii austrieci fac demersuri pentru ca suspectul să fie audiat prin intermediul videocamerei, la sediul Judecătoriei Urziceni.

La un pas de a fi arestat Din primele informații, procurorii din Kroneuburg, Austria, au făcut demersuri pe lângă autoritățile judiciare din Ialomița pentru a le oferi detalii cu privire la numitul Robert Chelu, un bărbat din municipiul Urziceni, cercetat de... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 14:05 (6815 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSM Slobozia, locul 4 la Cupa României

Scrimă

CSM Slobozia, locul 4 la Cupa României

În perioada 15-18 februarie 2018, Sala «Ana Pascu» din București a găzduit Cupa României la Sabie, concurs adresat seniorilor. Marin Cruțu, antrenorul celor de la CSM Slobozia, spera în obținerea unei medalii la concursul pe echipe, iar elevii săi au fost foarte aproape de această performanță. În formula George Dragomir, Răzvan Stănescu și Pavel Melnic, Slobozia s-a calificat în Semifinale după ce a trecut de Dinamo 2 București, cu 45-22. În penultimul act al competiției, sabrerii noștri i-au înfruntat pe proaspeții vicecampioni ai Europei, cei de la Steaua București. A ieșit un duel pe muchie de cuțit, câștigat de militari cu 45-42. În finala mică, Slobozia s-a înclinat în fața Iașiului, scor... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 12:40 (3934 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

În 2018

Slobozia va cheltui 39 milioane de lei pentru salarii

Marți, 20 februarie a.c., Consiliul Local Slobozia a aprobat proiectul de buget al orașului pentru anul 2018. Conform datelor oficiale, valoarea totală a cheltuielilor de funcționare a Primăriei Slobozia se ridică la aproximativ 86 milioane de lei. Din această sumă, salariile din cadrul instituției și direcțiilor subordonate acesteia se cifrează la 39 milioane de lei. Suma este cu 3 milioane de lei mai mare decât cea destinată bugetului de investiții pentru anul 2018.

Cine-mparte, parte-și face Bugetul Sloboziei pentru anul 2018 a fost aprobat. Potrivit datelor oficiale, valoarea totală... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2018, 10:05 (6687 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

Legile administrației Moraru pentru Ialomița

bonus: directorul Drumuri și Poduri SA a cerut dublarea salariului

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit luni, 19 februarie 2018, în cadrul unei ședințe ordinare pentru a vota bugetul pentru anul în curs. Proiectul de hotărâre a fost votat cu 19 voturi «pentru» (PSD+ALDE) și 9 «abțineri» (PNL). Pe ordinea de zi a ședinței au mai figurat o serie de proiecte de hotărâre de interes pentru opinia publică ialomițeană. Cel care a suscitat cele mai vii polemici a fost cel privind aprobarea bugetului de venituri și cheltuieli al Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru anul 2018.

Administrația Moraru e suverană
Bugetul general al județului Ialomița se ridică... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2018, 12:10 (9975 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

Înfrângere «sintetică»

Fotbal, Unirea Slobozia

Înfrângere «sintetică»

bonus: «Grupa 2005», turneu la Brașov

Așa cum se întâmplă deseori în pauza de iarnă, pregătirea echipelor mici este îngreunată de vremea capricioasă. S-a întâmplat și săptămâna trecută, când Unirea Slobozia s-a văzut în imposibilitatea de a disputa jocul amical contra Daciei Unirea Brăila, din cauza lipsei unui teren adecvat. Astfel, singura partidă de verificare jucată de elevii lui Enache Costea a fost cea de la Modelu, derulată sâmbătă, 17 februarie  2018. Dacă în campionat Unirea trecea de călărășeni cu 7-0, pe sinteticul de la Modelu băieții de la Înainte au reușit să-și adjudece victoria. Golgheterul Sloboziei Nelu Bucă a deschis scorul în minutul 15 și tot el a irosit două ocazii de a-l majora. Rând pe rând, Soare, Răduca... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2018, 10:15 (4060 vizualizări - 8 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15927 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16067 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31435 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13978 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14884 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17796 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17078 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14657 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15862 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16914 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22488 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16981 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17673 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(16879 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18561 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17040 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17362 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16797 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18182 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16887 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16661 vizualizări - 0 comentarii)


800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17406 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18628 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16709 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17042 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15988 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18578 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19825 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17773 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19966 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...