Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

Spitalele ialomițene oferă facilități financiare medicilor

În plină criză de medici, spitalele din Ialomița fac eforturi considerabile pentru a-i atrage pe specialiști în orașele în care își au sediile. Cu sprijinul administrațiilor locale, unitățile medicale le oferă medicilor specialiști deconturi pentru navetă sau suportă o parte din cheltuielile de cazare. Chiar dacă și-ar dori să facă mai mult în sensul acesta, deocamdată atât le permite legea să acționeze.

Spitalele au nevoie de medici Ialomița are 4 spitale care au nevoie de peste 100 de medici specialiști. Cea mai gravă situație se prezintă pe secțiile de Pediatrie a tuturor celor patru... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 17:10 (3695 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu e din nou președinte

Trăiască PES!

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu e din nou președinte

La începutul acestei luni, deputatul ialomițean Ștefan Mușoiu a fost ales președinte al Consiliului Național al PES Activists România. Evenimentul s-a desfășurat în perioada 2-4 februarie 2018, la Brașov, și a reunit reprezentanți ai celor 10000 de activiști ai acestei structuri. «Vreau să promovez acțiuni care permit implicarea cât mai activă a cetățenilor, atât în plan politic cât și social!» a declarat Ștefan Mușoiu pentru ziarul nostru.

Ialomița dă tonul la cântec Rămâne cum am stabilit. În Ialomița PES Activists rămâne o glumă proastă, structura fiind susținută artificial de către... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 13:05 (8820 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

Focare de infecție în subsolurile blocurilor din Slobozia

De mai bine de 20 de ani, jumătate dintre blocurile din Slobozia stau cu mizeria la subsol. Deși veche, problema este pasată între locatarii nemulțumiți (dar dezinteresați!)și autoritățile locale. Singura certitudine care rămâne este mirosul greu de suportat la intrările în scările blocurilor și pericolul de îmbolnăvire tot mai accentuat...

Blocurile gri din Slobozia
În Slobozia există peste 700 de blocuri, jumătate dintre imobile având probleme din cauza mizeriei acumulată la subsol. Problema este cunoscută de mai bine de două decenii, însă a rămas nerezolvată până astăzi. Cele... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2018, 10:20 (9358 vizualizări - 12 comentarii)

POLITICĂ

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Din Cartea Neagră a Guvernării PSD în 2017

PNL Ialomița citește după manualul electoral

Joi, 8 februarie 2018, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul Gheorghe Tinel a prezentat cartea «2017-un an pierdut pentru România», editată de PNL România. Volumul analizează programul de guvernare al PSD în anul 2017 și evidențiază sutele de «promisiuni electorale încălcate» de către guvernanți în anul care a trecut. Interesant pentru Ialomița, lăsând la o parte miza electorală a publicației, se reflectă într-una dintre declarațiile făcute în cadrul întâlnirii. «Nu avem soluționată problema cadastrului funciar! Ce se va întâmpla cu agricultorii ialomițeni din 2020? Vă spun eu: riscă să nu mai poată accesa aceste subvenții!» a declarat Gheorghe Tinel.

Politica învinșilor... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 19:10 (5629 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou aproape de surpriză

Handbal, Liga Națională, Dunărea Brăila-HCM Slobozia 23-21 (12-10)

Din nou aproape de surpriză

Meciul tur cu Dunărea Brăila jucat în toamnă a fost pierdut lamentabil de echipa noastră, deși avea avantajul terenului propriu. Meciul retur disputat sâmbătă, 10 februarie 2018, a avut la rându-i un deznodământ nefericit, însă desfășurarea acțiunii a fost cu totul alta. Se pare că Gheorghe Covaciu a găsit, în sfârșit, cheia de la depozitul de încredere al elevelor sale, iar acestea au înțeles că, cu o singură excepție, niciun meci din «liga florilor» nu este dinainte pierdut.

Neobosita Enescu Golghetera Brăilei Alina Vătu a marcat primul gol al jocului, iar, apoi, după o ratare a ... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:40 (4263 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

DADP Slobozia, spaima ecologiștilor

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

În urmă cu 50 de ani (povestesc veteranii PSD, la vremea aceea tineri uteciști), primarul Gheorghe Glodeanu construia în numai 2 ani de mandat o Slobozie nouă, cu parcuri... În 2018, noul director al DADP Slobozia defrișează legal parcurile orașului, promițând slobozenilor parcuri sistematizate și locuri de joacă la standarde europene. Mai e mult până departe, spun slobozenii. Și tare ne e teamă că au dreptate...

Moștenirea lui Glodeanu&comp
Una dintre monografiile Sloboziei de după anii 2000 precizează că lui Gheorghe Glodeanu, unul dintre despoții comuniști care au codus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:25 (6906 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Slobozia, campioana județului

Mini-handbal

CSM Slobozia, campioana județului

Sala de sport a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a găzduit sâmbătă, 10 februarie 2018, faza județeană a Campionatului de mini-handbal. Competiția se adresează copiilor născuți în anii 2007 și 2008 și se desfășoară pe teren redus ca dimensiuni, în sistemul cu un portar și patru jucători de câmp. La masculin s-a jucat un singur meci, între Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu» și feteștenii de AHC «Piticu’», victoria revenindu-i primei echipe, pregătită de antrenoarea Roxana Tudor. La feminin, s-au întrecut 3 echipe: CSM Slobozia, CSS Slobozia și Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu». Competiția a fost câștigată de fetele de la CSM Slobozia, care s-au impus fără... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 16:15 (4531 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Ceea ce vedeți în imagine este prima decizie adoptată de noul șef al CJCPCT Ialomița (adică Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița). Preotul instalat în locul ejectatului director Obrejan a considerat oportună achiziționarea vehiculului pe motiv de sechele, deoarece și peseul are VW Phaeton. După noile competențe, popa Stanciu și-a permis VW Touran pentru uzul propriu și personal. Că mașina este folosită strict de domnia sa, instituția achizitoare zărind-o doar când părintele necesită alimentare cu bonuri de carburanți proaspete. Să fie primit!... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 15:55 (9249 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale cu Brăila și Modelu

După ce au bifat o partidă spectaculoasă cu liderul seriei a III-a Petrolul Ploiești, încheiată cu scorul de 2-3, golurile ialomițenilor fiind marcate de Adrian Răduca și Constantin Toma, fotbaliștii de la Unirea Slobozia au revenit din cantonamentul de la Snagov și au avut parte de un week-end fără meciuri amicale. Drept urmare, în această săptămână, jucătorii pregătiți de Enache Costea vor evolua în două partide de pregătire. Miercuri, 14 februarie 2018, vor găzdui o confruntare amicală cu divizionara secundă Dacia Unirea Brăila. Partida este programată să înceapă la orele 15,00, iar dacă vremea o va permite, locul de desfășurare va fi terenul din Bucu. Sâmbătă, de la orele 11,00, Unirea va... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 13:20 (3500 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de profesori în școlile din Ialomița

Tot mai multe școli din Ialomița duc lipsă de profesori calificați. Situația afectează în special unitățile de învățământ din mediul rural, acolo unde puținii dascăli care își desfășoară activitatea trebuie să predea câte două sau chiar trei materii. O analiză a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului există o criză acută de profesori de Matematică, Fizică sau Chimie.

Ialomița are nevoie de profesori
În urmă cu o săptămână, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au expus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 12:45 (12220 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Mintea de pe urmă!

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Ca să nu rămână și anul ăsta fără buget, primarul Adrian Mocioniu și-a călcat în picioare mândria edilitară și a reînființat Direcția Economică din cadrul Primăriei. Oficial, șefa departamentului se află în concediu postnatal. Neoficial, toată primăria știe că nu se va întoarce pentru că Adi Trifan a fost rugat să revină în funcție.

O, tempora! O, mores! La 4 luni după câștigarea alegerilor, sfătuit de pletora de consilieri personali din jur, primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reforma departamentele din subordinea instituției. Unul dintre primele capete care a picat atunci «de... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 10:10 (4693 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița impun taxe ilegale

În speranța că vor aduna mai mulți bani la buget pentru a putea plăti salariile mărite anul trecut, unele primării din Ialomița împovărează cetățenii cu taxe uluitoare. De exemplu, la Platonești, administrația locală a impus ca fiecare gospodărie să plătească 20 de lei pentru locurile de veci din cimitir. Iar edilii din Urziceni percep taxe pentru cei care își fac reclamă pe stradă folosind megafoanele. Toate aceste taxe au fost descoperite în urma unui control al Serviciului Juridic al Prefecturii Ialomița și considerate ilegale!

Se întâmplă în Ialomița Previziunile de vara trecută... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 17:55 (6041 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița trebuie să plătească datorii de 50 mii de lei Serviciului de Medicină Legală. Banii sunt aferenți expertizelor judiciare pe care legiștii le-au efectuat în dosarele penale instrumentate de polițiști. Serviciul de Medicină Legală are nevoie de fonduri pentru continuarea lucrărilor de modernizare inițiate în 2017. Anul trecut, instituția și-a renovat sediul și și-a achiziționat echipamente medicale moderne, investiții care au costat aproximativ 200 mii de lei.

Restanțe de 50 mii de lei Oficialii Serviciului de Medicină Legală... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 15:20 (5450 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

S-a întâmplat la Liceul de Arte din Slobozia

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

Elevii de clasa a XII-a din Ialomița susțin  astăzi proba orală la Limba și Literatura Română a examenului de Bacalaureat. O elevă aflată în Centrul de Evaluare deschis la Liceul de Arte «Ionel Perlea» a fost testată în cabinetul medical al unității de învățământ, fiind suspectă de rujeolă. Tânăra va fi apoi transportată la un spital de boli infecțioase pentru a se vedea dacă boala se confirmă sau nu.

Măsuri suplimentare la Bacalaureat
Pentru ca eleva suspectă de rujeolă să nu piardă prima probă a Bacalaureatului, ea a fost examinată în cabinetul medical al Liceului de Arte... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:25 (7223 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Mocioniu pleacă în Turcia

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Autoritățile slobozene vor înființa o societate de transport public privat în valoare de 5 milioane de euro. Investiția va fi finanțată din fonduri europene și presupune achiziționarea a cel puțin 6 autobuze moderne, nepoluante. Decizia autorităților locale elimină de pe piață firma Nick Touring, firmă care asigură în acest moment transportul public de călători la Slobozia. Contractul cu firma Nick Tournig expiră în luna iunie a anului 2019.

Nick Touring e istorie! Exasperați de sesizările cetățenilor, edilii locali caută de câțiva ani soluții pentru îmbunătățirea condițiilor de transport... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:20 (9221 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

În 2017

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a publicat o situație a bugetului de venituri și cheltuieli aferentă anului 2017. La secțiunea «Fondul Salariilor», instituția a specificat în Raportul dat publicității și valoarea sumelor încasate de reprezentanții Comitetului Director, entitate care administrează spitalul și din care fac parte patru persoane. Per total, anul trecut, acestea au încasat venituri de 387 mii de lei.

Bani pentru șefele Spitalului Slobozia
Activitatea Comitetului Director din cadrul unui spital este reglementată prin Ordinul nr. 921/2006, emis de Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 09:50 (5155 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Medici de țară la Munteni Buzău

Medici de țară la Munteni Buzău

România se află pe penultimul loc din Europa la numărul de medici raportați la mia de locuitori. În Ialomița, lucrurile stau chiar mai prost de-atât... Jumătate din cele 116 cabinete medicale deservite de către medicii de familie se află în mediul urban. În mediul rural, asistența medicală este asigurată în spații improprii, iar în unele localități, precum Buești, Colelia sau Borănești, nu există medici. În aceste condiții, eforturile administrației locale din Munteni Buzău de a asigura comunității un complex de servicii medicale depășesc granițele normalității.

Medic de țară din februarie ’91... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2018, 10:40 (10689 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe este a treia localitate din mediul rural care obține licență ANRSC pentru furnizarea apei potabile. Procesul a durat mai bine de un an și reprezintă un exemplu de bună practică administrativă. «După ce am completat dosarul, ne-au chemat iar la ei... Am scris atunci două pagini suplimentare de condiții pentru obținerea licenței!» precizează primarul Mădălin Teculescu.

Pași mici către normalitate
Începând cu această lună, comuna Sfântu Gheorghe se alătură celorlalte două localități rurale din Ialomița, Stelnica și Mihail Kogălniceanu, care dețin licență de... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2018, 11:35 (6169 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Mediul privat din Ialomița are 32 mii de angajați

Mediul privat din Ialomița are 32 mii de angajați

Datele Institutului Național de Statistică arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 42 mii de persoane care au locuri de muncă. 10 mii dintre acestea sunt angajate în sistemul public, iar restul lucrează în mediul privat. Printre cei mai mari angajatori din Ialomița se numără Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Primăria Slobozia sau firme precum Alison Hayes, Expur sau Chemgas.

Ialomițenii preferă să lucreze în privat
Potrivit statisticilor, în Ialomița există 42 mii de persoane care au locuri de muncă. Cei mai mulți dintre cetățenii județului care merg la serviciu... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2018, 18:40 (7382 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

puterea prostului

În general, când îi dai unui prost puterea, te aștepți la dictatură. Vei sesiza că în scurt timp se metamorfozează, banii nereușind să producă o asemenea transformare într-un timp atât de scurt... Puterea iluzorie, de câteva mandate, fie de primar, președinte de consiliu județean sau orice altă funcție, scoate la iveală din individ fix ceea ce a încercat, de-a lungul timpului, să ascundă: prostia. Dacă se nimerește ca ascensiunea ipochimenului să se întrepătrundă cu valul de procente al partidului din care face parte, atunci cu siguranță individul își revarsă prostia. Pentru un timp, comportamentul îi pare desprins din filmele indiene, cele în care supușii cad în genunchi doar la apariția umbrei... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2018, 17:05 (9318 vizualizări - 16 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Amara: Doi tineri, de 16 și 17 ani, hoți din locuințe

Doi tineri, de 16 și 17 ani, din Amara, sînt acuzați de faptul că au pătruns în casa unui localnic și au furat bijuterii în valoare de 700 de lei. Polițiștii au fost sesizați de proprietarul locuinței prădate ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 15:50
(4853 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Frigul era să-l omoare

Un cioban din zona Urziceniului era la un pas de moarte din cauza temperaturilor scăzute înregistrate afară. Din fericire, el a fost preluat de paramedicii SMURD și transportat la spital. Bărbatul, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 14:40
(3712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni frig cioban


Slobozia: Persoană rănită într-un accident rutier

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident rutier, soldat cu rănirea unei persoane. În cauză s-a întocmit un dosar penal. Astfel, în timp ce o femeie, în vîrstă de 4 ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 13:10
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mașină cuprinsă de flăcări pe șosea

Un autoturism care se deplasa pe raza localității Glodeanu Sărat din județul Buzău a fost cuprins de flăcări. Șoferul acestuia a reușit să oprească și a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat pompierii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 11:20
(3287 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Condamnat pentru furt calificat, prins de polițiști

Polițiștii din Stelnica au reușit să identifice, pe raza comunei Bordușani, un tînăr de 22 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei, el reușind să se sustragă prevederilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 10:50
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC TROTA România SRL Cluj
selecționează
tineri șoferi profesioniști,
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin
2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe Comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim
între salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea în firmă
.
Informații despre locul și
ora interviului la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea,
la [email protected], a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate!

13 Ianuarie 2015, 10:10


Ialomița: Obiective și bunuri lăsate nesupravegheate

Polițiștii ialomițeni au derulat acțiuni referitoare la modul în care obiectivele sau transporturile de valori sînt asigurate împotriva hoților. Oamenii legii au descoperit mai multe nereguli, fiecare abatere ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 09:05
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrîn înșelat cu 9000 de lei

Fapta a fost sesizată Poliției Slobozia joi, 8 ianuarie 2015, de către un bărbat slobozean, de 80 de ani. Victima a relatat anchetatorilor că, în ziua de 28 decembrie 2014, în timp ce se afla pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 17:20
(6968 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii decembrie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați un număr de 8481 șomeri, din care 2909 șomeri indemnizați, respectiv 55 ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:35
(4803 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Persoane cercetate pentru braconaj cinegetic

Poliția a fost sesizată joi, 8 ianuarie 2015, de către paznicul unui fond de vînătoare gestionat de AVPS Ialomița, cu privire la faptul că a depistat două persoane care aveau asupra lor mai multe lațuri ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 15:20
(4463 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia braconaj


Movila: La volan fără permis și cu numere false

Joi, 8 ianuarie a.c., polițiștii Rutieri au oprit pentru control, pe raza comunei Movila, un autoturism condus de un localnic, de 44 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 14:15
(7225 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Administratorul unei firme, cercetat penal de polițiști

Polițiștii Biroului de Investigare a Criminalității Economice Fetești și cei ai Secției Rurale Stelnica au acționat joi, 8 ianuarie 2015, pe raza comunelor Bordușani și Făcăeni, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2015, 13:05
(7092 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Alocațiile copiilor nu mai sînt impozitate

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii că s-a suspendat regularizarea contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate pentru veniturile obținute din dobînda bonificată ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 16:05
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Articole pirotehnice, ridicate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au ridicat articole pirotehnice categoria a II-a, în urma unei percheziții domiciliare, efectuată la o persoană bănuită de infracțiuni la regimul materiilor explozive. La data de ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 14:35
(6551 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Abateri de la prevederile Codului Rutier

Miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Cu această ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 12:55
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat executat

În cursul zilei de miercuri, 7 ianuarie 2015, polițiștii de Investigații Criminale au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 11:45
(7836 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără trichineloză

În cursul anului 2014, în unitățile de abatorizare porcine au fost sacrificate, examinate sanitar-veterinar și supuse examenului pentru decelarea Trichinellei sp., un număr de 89683 capete porcine, toate ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2015, 10:20
(4305 vizualizări - 0 comentarii)


Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Schimb de gardă la Finanțe. Carmen Popescu, șef în locul lui Petre Țenea!

Încă de la debutul noului an 2015, Finanțele Publice din Ialomița au un nou director. Este vorba despre Carmen Popescu, fostă șefă a Direcției Contribuabililor Mijlocii din cadrul aceleiași instituții. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2015, 19:05
(21232 vizualizări - 16 comentarii)


Slobozia: Proxeneți, trimiși în judecată de procurori

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată a 3 persoane sub acuzația de «proxenetism în formă continuată». Cei 3 inculpați, pe numele lor Gheorghe Curt, aflat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 17:30
(8447 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia proxenet


Ialomița: Începe procesul hoților de petrol

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în cazul hoților care sustrăgeau produse petroliere din conductele OMV Petrom. Cu această ocazie, 11 inculpați au fost trimiși ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 15:50
(5347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fals procuror, își înșela victimele la telefon

Mai multe persoane au fost înșelate la telefon de un deținut. Acesta își suna victimele și le comunica faptul că este procuror, sugerîndu-le oamenilor să-i comunice coduri de reîncărcare pentru cartele ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 13:35
(4035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 52 mii de lei din contrabandă cu țigări

Un recent dosar trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia scoate la iveală faptul că afacerile cu țigări de contrabandă sînt extrem de profitabile. Cei 6 inculpați cercetați ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 11:45
(6860 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale pompierilor la început de an

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, o autoutilitară ce se deplasa în după-amiaza zilei de 2 ianuarie 2015, pe DN2, pe raza comunei Glodeanu Sărat din județul Buzău, a fost cuprinsă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 10:30
(6510 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr de 15 ani, prins la furat

Un tînăr de 15 ani a fost prins de jandarmi după ce a furat mai multe bunuri. Astfel, o patrulă de jandarmi a observat joi, 1 ianuarie 2015, în jurul orei 18,00, un tînăr care avea în mînă o sacoșă voluminoasă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2015, 09:25
(6443 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Cod Portocaliu de viscol în Ialomița. 250 de polițiști vor fi la datorie pentru a asigura măsurile de siguranță publică

Administrația Națională de Meteorologie a emis duminică, 28 decembrie 2014, o avertizare Cod Portocaliu de vreme rea pentru 10 județe din țară, inclusiv Ialomița. Fenomenele vizate sînt ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2014, 17:35
(10620 vizualizări - 0 comentarii)


Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

Catedrala din Urziceni, alături de cei nevoiași

La Catedrala Sfinții Împărați din Urziceni, după ce au fost ajutați copiii din Centrul de zi Urziceni, precum și alți copii din familii defavorizate, colecta de Crăciun a continuat pentru păstrarea tradiției ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2014, 10:30
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 200 de polițiști, în stradă de Crăciun

Peste  200  de polițiști vor acționa, zilnic, pentru ca Sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în condiții de liniște și siguranță. Poliția este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 17:05
(6065 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Dridu

Peste 400 de cartușe, aproximativ 2  kg bile de plumb și 8 plase de pescuit monofilament deținute ilegal, au fost ridicate de polițiștii ialomițeni în urma efectuării a 5 percheziții domiciliare. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:45
(7851 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București va organiza, în perioada ianuarie-februarie 2015, o selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să desfășoare o activitate lucrativă ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:35
(5403 vizualizări - 0 comentarii)


Gest umanitar al polițiștilor din Țăndărei

Trei familii modeste din Țăndărei vor avea parte de Sărbători mai frumoase datorită polițiștilor din oraș. Oamenii legii au inițiat o campanie umanitară și le-au dăruit oamenilor sărmani un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2014, 16:20
(4796 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...