Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

DADP Slobozia, spaima ecologiștilor

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

În urmă cu 50 de ani (povestesc veteranii PSD, la vremea aceea tineri uteciști), primarul Gheorghe Glodeanu construia în numai 2 ani de mandat o Slobozie nouă, cu parcuri... În 2018, noul director al DADP Slobozia defrișează legal parcurile orașului, promițând slobozenilor parcuri sistematizate și locuri de joacă la standarde europene. Mai e mult până departe, spun slobozenii. Și tare ne e teamă că au dreptate...

Moștenirea lui Glodeanu&comp
Una dintre monografiile Sloboziei de după anii 2000 precizează că lui Gheorghe Glodeanu, unul dintre despoții comuniști care au codus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:25 (6906 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

CSM Slobozia, campioana județului

Mini-handbal

CSM Slobozia, campioana județului

Sala de sport a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a găzduit sâmbătă, 10 februarie 2018, faza județeană a Campionatului de mini-handbal. Competiția se adresează copiilor născuți în anii 2007 și 2008 și se desfășoară pe teren redus ca dimensiuni, în sistemul cu un portar și patru jucători de câmp. La masculin s-a jucat un singur meci, între Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu» și feteștenii de AHC «Piticu’», victoria revenindu-i primei echipe, pregătită de antrenoarea Roxana Tudor. La feminin, s-au întrecut 3 echipe: CSM Slobozia, CSS Slobozia și Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu». Competiția a fost câștigată de fetele de la CSM Slobozia, care s-au impus fără... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 16:15 (4531 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Ceea ce vedeți în imagine este prima decizie adoptată de noul șef al CJCPCT Ialomița (adică Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița). Preotul instalat în locul ejectatului director Obrejan a considerat oportună achiziționarea vehiculului pe motiv de sechele, deoarece și peseul are VW Phaeton. După noile competențe, popa Stanciu și-a permis VW Touran pentru uzul propriu și personal. Că mașina este folosită strict de domnia sa, instituția achizitoare zărind-o doar când părintele necesită alimentare cu bonuri de carburanți proaspete. Să fie primit!... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 15:55 (9248 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale cu Brăila și Modelu

După ce au bifat o partidă spectaculoasă cu liderul seriei a III-a Petrolul Ploiești, încheiată cu scorul de 2-3, golurile ialomițenilor fiind marcate de Adrian Răduca și Constantin Toma, fotbaliștii de la Unirea Slobozia au revenit din cantonamentul de la Snagov și au avut parte de un week-end fără meciuri amicale. Drept urmare, în această săptămână, jucătorii pregătiți de Enache Costea vor evolua în două partide de pregătire. Miercuri, 14 februarie 2018, vor găzdui o confruntare amicală cu divizionara secundă Dacia Unirea Brăila. Partida este programată să înceapă la orele 15,00, iar dacă vremea o va permite, locul de desfășurare va fi terenul din Bucu. Sâmbătă, de la orele 11,00, Unirea va... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 13:20 (3500 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de profesori în școlile din Ialomița

Tot mai multe școli din Ialomița duc lipsă de profesori calificați. Situația afectează în special unitățile de învățământ din mediul rural, acolo unde puținii dascăli care își desfășoară activitatea trebuie să predea câte două sau chiar trei materii. O analiză a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului există o criză acută de profesori de Matematică, Fizică sau Chimie.

Ialomița are nevoie de profesori
În urmă cu o săptămână, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au expus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 12:45 (12218 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Mintea de pe urmă!

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Ca să nu rămână și anul ăsta fără buget, primarul Adrian Mocioniu și-a călcat în picioare mândria edilitară și a reînființat Direcția Economică din cadrul Primăriei. Oficial, șefa departamentului se află în concediu postnatal. Neoficial, toată primăria știe că nu se va întoarce pentru că Adi Trifan a fost rugat să revină în funcție.

O, tempora! O, mores! La 4 luni după câștigarea alegerilor, sfătuit de pletora de consilieri personali din jur, primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reforma departamentele din subordinea instituției. Unul dintre primele capete care a picat atunci «de... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 10:10 (4693 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița impun taxe ilegale

În speranța că vor aduna mai mulți bani la buget pentru a putea plăti salariile mărite anul trecut, unele primării din Ialomița împovărează cetățenii cu taxe uluitoare. De exemplu, la Platonești, administrația locală a impus ca fiecare gospodărie să plătească 20 de lei pentru locurile de veci din cimitir. Iar edilii din Urziceni percep taxe pentru cei care își fac reclamă pe stradă folosind megafoanele. Toate aceste taxe au fost descoperite în urma unui control al Serviciului Juridic al Prefecturii Ialomița și considerate ilegale!

Se întâmplă în Ialomița Previziunile de vara trecută... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 17:55 (6041 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița trebuie să plătească datorii de 50 mii de lei Serviciului de Medicină Legală. Banii sunt aferenți expertizelor judiciare pe care legiștii le-au efectuat în dosarele penale instrumentate de polițiști. Serviciul de Medicină Legală are nevoie de fonduri pentru continuarea lucrărilor de modernizare inițiate în 2017. Anul trecut, instituția și-a renovat sediul și și-a achiziționat echipamente medicale moderne, investiții care au costat aproximativ 200 mii de lei.

Restanțe de 50 mii de lei Oficialii Serviciului de Medicină Legală... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 15:20 (5448 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

S-a întâmplat la Liceul de Arte din Slobozia

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

Elevii de clasa a XII-a din Ialomița susțin  astăzi proba orală la Limba și Literatura Română a examenului de Bacalaureat. O elevă aflată în Centrul de Evaluare deschis la Liceul de Arte «Ionel Perlea» a fost testată în cabinetul medical al unității de învățământ, fiind suspectă de rujeolă. Tânăra va fi apoi transportată la un spital de boli infecțioase pentru a se vedea dacă boala se confirmă sau nu.

Măsuri suplimentare la Bacalaureat
Pentru ca eleva suspectă de rujeolă să nu piardă prima probă a Bacalaureatului, ea a fost examinată în cabinetul medical al Liceului de Arte... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:25 (7221 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Mocioniu pleacă în Turcia

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Autoritățile slobozene vor înființa o societate de transport public privat în valoare de 5 milioane de euro. Investiția va fi finanțată din fonduri europene și presupune achiziționarea a cel puțin 6 autobuze moderne, nepoluante. Decizia autorităților locale elimină de pe piață firma Nick Touring, firmă care asigură în acest moment transportul public de călători la Slobozia. Contractul cu firma Nick Tournig expiră în luna iunie a anului 2019.

Nick Touring e istorie! Exasperați de sesizările cetățenilor, edilii locali caută de câțiva ani soluții pentru îmbunătățirea condițiilor de transport... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:20 (9220 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

În 2017

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a publicat o situație a bugetului de venituri și cheltuieli aferentă anului 2017. La secțiunea «Fondul Salariilor», instituția a specificat în Raportul dat publicității și valoarea sumelor încasate de reprezentanții Comitetului Director, entitate care administrează spitalul și din care fac parte patru persoane. Per total, anul trecut, acestea au încasat venituri de 387 mii de lei.

Bani pentru șefele Spitalului Slobozia
Activitatea Comitetului Director din cadrul unui spital este reglementată prin Ordinul nr. 921/2006, emis de Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 09:50 (5155 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Medici de țară la Munteni Buzău

Medici de țară la Munteni Buzău

România se află pe penultimul loc din Europa la numărul de medici raportați la mia de locuitori. În Ialomița, lucrurile stau chiar mai prost de-atât... Jumătate din cele 116 cabinete medicale deservite de către medicii de familie se află în mediul urban. În mediul rural, asistența medicală este asigurată în spații improprii, iar în unele localități, precum Buești, Colelia sau Borănești, nu există medici. În aceste condiții, eforturile administrației locale din Munteni Buzău de a asigura comunității un complex de servicii medicale depășesc granițele normalității.

Medic de țară din februarie ’91... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2018, 10:40 (10688 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe este a treia localitate din mediul rural care obține licență ANRSC pentru furnizarea apei potabile. Procesul a durat mai bine de un an și reprezintă un exemplu de bună practică administrativă. «După ce am completat dosarul, ne-au chemat iar la ei... Am scris atunci două pagini suplimentare de condiții pentru obținerea licenței!» precizează primarul Mădălin Teculescu.

Pași mici către normalitate
Începând cu această lună, comuna Sfântu Gheorghe se alătură celorlalte două localități rurale din Ialomița, Stelnica și Mihail Kogălniceanu, care dețin licență de... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2018, 11:35 (6169 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mediul privat din Ialomița are 32 mii de angajați

Mediul privat din Ialomița are 32 mii de angajați

Datele Institutului Național de Statistică arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 42 mii de persoane care au locuri de muncă. 10 mii dintre acestea sunt angajate în sistemul public, iar restul lucrează în mediul privat. Printre cei mai mari angajatori din Ialomița se numără Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Primăria Slobozia sau firme precum Alison Hayes, Expur sau Chemgas.

Ialomițenii preferă să lucreze în privat
Potrivit statisticilor, în Ialomița există 42 mii de persoane care au locuri de muncă. Cei mai mulți dintre cetățenii județului care merg la serviciu... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2018, 18:40 (7382 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

puterea prostului

În general, când îi dai unui prost puterea, te aștepți la dictatură. Vei sesiza că în scurt timp se metamorfozează, banii nereușind să producă o asemenea transformare într-un timp atât de scurt... Puterea iluzorie, de câteva mandate, fie de primar, președinte de consiliu județean sau orice altă funcție, scoate la iveală din individ fix ceea ce a încercat, de-a lungul timpului, să ascundă: prostia. Dacă se nimerește ca ascensiunea ipochimenului să se întrepătrundă cu valul de procente al partidului din care face parte, atunci cu siguranță individul își revarsă prostia. Pentru un timp, comportamentul îi pare desprins din filmele indiene, cele în care supușii cad în genunchi doar la apariția umbrei... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2018, 17:05 (9310 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesor acuzat că «mângâie» elevele la Școala Gimnazială «Spiru Haret» Țăndărei!

Profesor acuzat că «mângâie» elevele la Școala Gimnazială «Spiru Haret» Țăndărei!

Scandal la Școala Gimnazială «Spiru Haret» Țăndărei. Profesorul de Informatică al unității de învățământ este acuzat de faptul că ar face gesturi indecente în timpul orelor. Concret, acesta este suspectat de faptul că ar avea obiceiul de a «mângâia» elevele în zonele intime. Mai multe sesizări au fost făcute chiar de oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița către instituțiile abilitate!

Verificări în curs Într-o scrisoare anonimă transmisă pe adresa redacției ziarului nostru, mai mulți profesori ai Școlii Gimnaziale «Spiru Haret» Țăndărei reclamă faptul că: «acesta, la orele... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2018, 18:05 (41199 vizualizări - 89 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

3 motive pentru care ar fi venit Salvarea la Spa-ul Președintelui

Într-unul dintre sfârșiturile de săptămână trecute, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a intrat în zona crepusculară. Falia atemporală s-a deschis după ce firul scurt s-a înroșit instantaneu, managerul Mariana Iancu a declanșat Codul Rogvaiv de intervenție medicală la nivel înalt, șoferul a fost dăscălit prin telefon să nu pună întrebări... Iar la câteva zile distanță (știm, târziu de tot, ne crapă obrazul de rușine!), asistentele care au asigurat mentenanța EKG de la UPU aveau deja adeverințe de la medicul de familie care confirmau, negru pe alb, că suferă de Alzheimer...

Misterul de la Spa-ul domnului Președinte... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2018, 12:10 (10163 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Avem nevoie de medici!»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

«Avem nevoie de medici!»

Apel public făcut de unul dintre medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Medicul Gabriela Dumitru, șeful Secției Neonatologie a unității medicale, a lansat un mesaj public pentru tinerii absolvenți ai Facultății de Medicină astfel încât aceștia să vină să lucreze la Spitalul Slobozia. Secția pe care o conduce are nevoie urgentă de specialiști, singurii medici care își desfășoară activitatea aici fiind pensionari de 6 ani!

Secție la un pas de închidere Medicul Gabriela Dumitru lucrează la Spitalul Județean de Urgență Slobozia de peste 30 de ani, iar de 6 ani este pensionară... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2018, 10:55 (10866 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Latifundiarii ialomițeni sunt divizați

Scandal public în agricultură

O propunere a fermierului ialomițean Arnaud Perrein inflamează spiritele. Acesta este acuzat că dorește să creeze un nou «bir» de 0,5 euro/ha pentru agricultori. Potrivit lui Arnaud Perrein, «suma este o taxă profesională de reprezentare a fermierilor români la Bruxelles». Validitatea propunerii a fost contestată de către directorul executiv ai Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, Eugenia Dragnea. Nicolae Sitaru, fost consilier județean și vicepreședinte în cadrul LAPAR, a cerut printr-o scrisoare deschisă explicații publice din partea președintelui LAPAR, Laurențiu Baciu.

Atac furibund pe Facebook... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2018, 15:20 (6327 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

În sfârșit, locul 10!

Handbal, HCM Slobozia-Danubius Galați 22-21 (13-14)

În sfârșit, locul 10!

Meciul cu Danubius Galați a fost unul pe măsura mizei mari pe care o reprezentau cele 3 puncte. Mai ales pentru Slobozia, care nu reușise să fure cine știe ce din averea granzilor, victoria din jocul de sâmbătă era capitală. S-a jucat la baionetă, pe alocuri dur, publicul slobozean a trecut prin toate stările posibile, dar într-un final euforia a pus stăpânire pe Sala «Andreea Nica». Mai puțin pe colțul rezervat echipei gălățene...

S-a accidentat Ivan Înaintea partidei s-a cântat noul imn al echipei. Trecem cu grație peste momentul respectiv, pentru că nu suntem pe deplin edificați... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2018, 15:05 (4548 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19825 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17773 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19966 vizualizări - 1 comentariu)


A fugit de acasă

A fugit de acasă

Marți, 8 septembrie, la miezul nopții, un cetățean din Urziceni a anunțat dispariția fiului său minor, Mihăiță Alin Pîrvu, în vîrstă de 10 ani. Bărbatul a povestit polițiștilor că fiul său a plecat de la ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:47
(19506 vizualizări - 1 comentariu)


Bătrînă înșelată

Marți, 8 septembrie 2009, în jurul orelor 13,30, o bătrînă în vîrstă de 81 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția asupra faptului că un bărbat necunoscut, ce s-a recomandat ca fiind un prieten al ginerelui ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 17:42
(18950 vizualizări - 1 comentariu)


Firmele, răpuse de criză

Criza economică face ravagii printre agenții economici din Ialomița. Rezistă cine poate și radiază cine vrea să evite falimentul. Și, pentru ca tabloul să fie și mai dezolant, prea puține societăți comercială ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 13:35
(18249 vizualizări - 0 comentarii)


A fost prins după ce a furat dintr-un magazin

Luni, 7 septembrie 2009, la primele ore ale dimineții, un bărbat din Slobozia a fost depistat de jandarmi după ce furase mai multe șepci dintr-un magazin. «În jurul orelor 8,00, subofițerul jandarm ce se ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(17378 vizualizări - 0 comentarii)


Rata șomajului crește alarmant

Fenomenul șomajului pare de necontrolat în Ialomița. Numărul șomerilor crește de la o zi la alta, iar autoritățile privesc neputincioase la «înghețarea» pieței forței de muncă la nivelul județului. Ultimele ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 11:07
(18404 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Nick Touring

În dimineața zilei de marți, 8 septembrie, în jurul orelor 07,00, pompierii și polițiștii ialomițeni au fost sesizați prin 112 cu privire la izbucnirea unui incendiu la sediul biroului unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:02
(17592 vizualizări - 1 comentariu)


Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Podul de la Albești, mai scump cu 1,3 milioane lei

Reabilitarea podului rutier de la Albești, una dintre prioritățile administrației Ciupercă, s-a scumpit brusc. Începute la sfîrșitul anului 2008, lucrările au fost estimate la suma de 3,9 miliane lei noi ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:01
(17638 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția pentru Tineret a organizat «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene» la Amara

În perioada 3-9 septembrie 2009, s-a desfășurat la Centrul de Agrement Amara- Pavilioane, «Tabăra Tematică Valori și Tradiții Ialomițene». Acțiunea a fost organizată de Direcția pentru Tineret Ialomița ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 09:00
(46104 vizualizări - 0 comentarii)


Weekend de foc pentru pompierii ialomițeni

Locuința unui cetățean din comuna Jilavele a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 5 septembrie, după ce materialele combustibile depozitate în podul casei s-au aprins de la un scurtcircuit ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:59
(17351 vizualizări - 0 comentarii)


Treninguri și parfumuri contrafăcute, vîndute la colț de stradă în Slobozia

La finele săptămînii precedente, vineri, 4 septembrie, jandarmii slobozeni au surprins un bărbat din comuna Bărbulești în timp ce vindea, fără documente legale, costume de trening și parfumuri. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2009, 08:58
(18718 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

Consiliul Județean sprijină artele. Artele marțiale!

La începutul acestei săptămîni Consiliul Județean Ialomița a anunțat în cadrul unei conferințe de presă organizate la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia cofinanțarea unui proiect de promovare ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:58
(18450 vizualizări - 0 comentarii)


Eșecul unei întîlniri marca Stavăr

Săptămîna precedentă, în sala de ședințe a Inspectoratului Școlar Județean, s-a desfășurat sau cel puțin trebuia să se desfășoare la orele 10,00, ședința de constituire a Consiliului Consultativ al IȘJ ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:56
(19620 vizualizări - 0 comentarii)


100 de amenzi pentru prostituție

În ultima jumătate de an, numărul prostituatelor surprinse de autorități practicînd «cea mai veche meserie din lume» a crescut de peste 10 ori. Potrivit datelor oficiale, numărul de sancțiuni aplicate doar ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:53
(20037 vizualizări - 0 comentarii)


Programe alternative pentru copii și adolescenți

În cursul acestei săptămîni, Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, în parteneriat cu Primăria Slobozia, organizează o serie de activități de vacanță destinate atragerii copiilor și adolescenților. «Inițiativa ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:51
(19550 vizualizări - 0 comentarii)


Decontarea cheltuielilor din Sănătate, în impas

Casa Județeană de Sănătate Ialomița a anunțat că în condițiile actuale, instituția nu mai poate asigura decontarea cheltuielilor din Sănătate. Potrivit declarațiilor directorului CJAS, Mihai Geantă, cheltuielile ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:49
(20313 vizualizări - 0 comentarii)


Deținuți în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea»

Săptămîna precedentă, vineri, 28 august, un grup de deținuți încarcerați în Penitenciarul cu Regim de Maximă Siguranță Slobozia a fost în vizită la Casa Memorială «Ionel Perlea» din comuna Ograda. Scopul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:48
(19938 vizualizări - 0 comentarii)


Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

Un american, cetățean de onoare al Sloboziei

«Pe tărîm știintific, unul din cei mai cunoscuți slobozeni, atît în țară cît și peste hotare, este domnul Mircea Constantin Popescu.
Născut la Slobozia, în data de 18 martie 1937, domnul Mircea Constantin ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 19:28
(20354 vizualizări - 0 comentarii)


Record de amenzi pentru polițistii comunitari

Vara aceasta, activitatea polițistilor comunitari din Slobozia a atins un nou vîrf de sarcină. Potrivit declarațiilor directorului acestui serviciu, Laurențiu Abaza, în luna august s-a înregistrat un număr ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:59
(19364 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă a câștigat alegerile de la Sfântu Gheorghe

Ciupercă a cîștigat alegerile de la Sfîntu Gheorghe

Duminică, 30 august 2009, s-a desfășurat turul doi al alegerilor pentru ocuparea funcției de primar al localității Sfîntu Gheorghe. Pentru că deja am tratat subiectul, explicînd în numărul trecut al ziarului ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2009, 18:55
(19403 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...