Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

DADP Slobozia, spaima ecologiștilor

Parcurile Sloboziei vor fi reconstruite din temelii

În urmă cu 50 de ani (povestesc veteranii PSD, la vremea aceea tineri uteciști), primarul Gheorghe Glodeanu construia în numai 2 ani de mandat o Slobozie nouă, cu parcuri... În 2018, noul director al DADP Slobozia defrișează legal parcurile orașului, promițând slobozenilor parcuri sistematizate și locuri de joacă la standarde europene. Mai e mult până departe, spun slobozenii. Și tare ne e teamă că au dreptate...

Moștenirea lui Glodeanu&comp
Una dintre monografiile Sloboziei de după anii 2000 precizează că lui Gheorghe Glodeanu, unul dintre despoții comuniști care au codus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 17:25 (6905 vizualizări - 14 comentarii)

SPORT

CSM Slobozia, campioana județului

Mini-handbal

CSM Slobozia, campioana județului

Sala de sport a Colegiului Național «Mihai Viteazul» a găzduit sâmbătă, 10 februarie 2018, faza județeană a Campionatului de mini-handbal. Competiția se adresează copiilor născuți în anii 2007 și 2008 și se desfășoară pe teren redus ca dimensiuni, în sistemul cu un portar și patru jucători de câmp. La masculin s-a jucat un singur meci, între Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu» și feteștenii de AHC «Piticu’», victoria revenindu-i primei echipe, pregătită de antrenoarea Roxana Tudor. La feminin, s-au întrecut 3 echipe: CSM Slobozia, CSS Slobozia și Asociația «Astăzi pentru Viitor-Mihail Kogălniceanu». Competiția a fost câștigată de fetele de la CSM Slobozia, care s-au impus fără... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 16:15 (4531 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Părintele Stanciu și-a tras mașină la instituție!

Ceea ce vedeți în imagine este prima decizie adoptată de noul șef al CJCPCT Ialomița (adică Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița). Preotul instalat în locul ejectatului director Obrejan a considerat oportună achiziționarea vehiculului pe motiv de sechele, deoarece și peseul are VW Phaeton. După noile competențe, popa Stanciu și-a permis VW Touran pentru uzul propriu și personal. Că mașina este folosită strict de domnia sa, instituția achizitoare zărind-o doar când părintele necesită alimentare cu bonuri de carburanți proaspete. Să fie primit!... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 15:55 (9247 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Amicale cu Brăila și Modelu

După ce au bifat o partidă spectaculoasă cu liderul seriei a III-a Petrolul Ploiești, încheiată cu scorul de 2-3, golurile ialomițenilor fiind marcate de Adrian Răduca și Constantin Toma, fotbaliștii de la Unirea Slobozia au revenit din cantonamentul de la Snagov și au avut parte de un week-end fără meciuri amicale. Drept urmare, în această săptămână, jucătorii pregătiți de Enache Costea vor evolua în două partide de pregătire. Miercuri, 14 februarie 2018, vor găzdui o confruntare amicală cu divizionara secundă Dacia Unirea Brăila. Partida este programată să înceapă la orele 15,00, iar dacă vremea o va permite, locul de desfășurare va fi terenul din Bucu. Sâmbătă, de la orele 11,00, Unirea va... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 13:20 (3499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criză de profesori în școlile din Ialomița

Tot mai multe școli din Ialomița duc lipsă de profesori calificați. Situația afectează în special unitățile de învățământ din mediul rural, acolo unde puținii dascăli care își desfășoară activitatea trebuie să predea câte două sau chiar trei materii. O analiză a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului există o criză acută de profesori de Matematică, Fizică sau Chimie.

Ialomița are nevoie de profesori
În urmă cu o săptămână, reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au organizat o conferință de presă în cadrul căreia au expus... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 12:45 (12218 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Mintea de pe urmă!

Adrian Mocioniu reînființează Direcția Economică

Ca să nu rămână și anul ăsta fără buget, primarul Adrian Mocioniu și-a călcat în picioare mândria edilitară și a reînființat Direcția Economică din cadrul Primăriei. Oficial, șefa departamentului se află în concediu postnatal. Neoficial, toată primăria știe că nu se va întoarce pentru că Adi Trifan a fost rugat să revină în funcție.

O, tempora! O, mores! La 4 luni după câștigarea alegerilor, sfătuit de pletora de consilieri personali din jur, primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reforma departamentele din subordinea instituției. Unul dintre primele capete care a picat atunci «de... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2018, 10:10 (4693 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița impun taxe ilegale

În speranța că vor aduna mai mulți bani la buget pentru a putea plăti salariile mărite anul trecut, unele primării din Ialomița împovărează cetățenii cu taxe uluitoare. De exemplu, la Platonești, administrația locală a impus ca fiecare gospodărie să plătească 20 de lei pentru locurile de veci din cimitir. Iar edilii din Urziceni percep taxe pentru cei care își fac reclamă pe stradă folosind megafoanele. Toate aceste taxe au fost descoperite în urma unui control al Serviciului Juridic al Prefecturii Ialomița și considerate ilegale!

Se întâmplă în Ialomița Previziunile de vara trecută... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 17:55 (6041 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

IPJ Ialomița are datorii de 50 mii de lei către Serviciul de Medicină Legală

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița trebuie să plătească datorii de 50 mii de lei Serviciului de Medicină Legală. Banii sunt aferenți expertizelor judiciare pe care legiștii le-au efectuat în dosarele penale instrumentate de polițiști. Serviciul de Medicină Legală are nevoie de fonduri pentru continuarea lucrărilor de modernizare inițiate în 2017. Anul trecut, instituția și-a renovat sediul și și-a achiziționat echipamente medicale moderne, investiții care au costat aproximativ 200 mii de lei.

Restanțe de 50 mii de lei Oficialii Serviciului de Medicină Legală... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 15:20 (5448 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

S-a întâmplat la Liceul de Arte din Slobozia

Suspectă de rujeolă, a susținut prima probă a Bacalaureatului în cabinetul medical

Elevii de clasa a XII-a din Ialomița susțin  astăzi proba orală la Limba și Literatura Română a examenului de Bacalaureat. O elevă aflată în Centrul de Evaluare deschis la Liceul de Arte «Ionel Perlea» a fost testată în cabinetul medical al unității de învățământ, fiind suspectă de rujeolă. Tânăra va fi apoi transportată la un spital de boli infecțioase pentru a se vedea dacă boala se confirmă sau nu.

Măsuri suplimentare la Bacalaureat
Pentru ca eleva suspectă de rujeolă să nu piardă prima probă a Bacalaureatului, ea a fost examinată în cabinetul medical al Liceului de Arte... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:25 (7220 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Mocioniu pleacă în Turcia

Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Autoritățile slobozene vor înființa o societate de transport public privat în valoare de 5 milioane de euro. Investiția va fi finanțată din fonduri europene și presupune achiziționarea a cel puțin 6 autobuze moderne, nepoluante. Decizia autorităților locale elimină de pe piață firma Nick Touring, firmă care asigură în acest moment transportul public de călători la Slobozia. Contractul cu firma Nick Tournig expiră în luna iunie a anului 2019.

Nick Touring e istorie! Exasperați de sesizările cetățenilor, edilii locali caută de câțiva ani soluții pentru îmbunătățirea condițiilor de transport... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 12:20 (9219 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

În 2017

Comitetul Director al Spitalului Slobozia a încasat 387 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a publicat o situație a bugetului de venituri și cheltuieli aferentă anului 2017. La secțiunea «Fondul Salariilor», instituția a specificat în Raportul dat publicității și valoarea sumelor încasate de reprezentanții Comitetului Director, entitate care administrează spitalul și din care fac parte patru persoane. Per total, anul trecut, acestea au încasat venituri de 387 mii de lei.

Bani pentru șefele Spitalului Slobozia
Activitatea Comitetului Director din cadrul unui spital este reglementată prin Ordinul nr. 921/2006, emis de Ministerul Sănătății... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2018, 09:50 (5155 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Medici de țară la Munteni Buzău

Medici de țară la Munteni Buzău

România se află pe penultimul loc din Europa la numărul de medici raportați la mia de locuitori. În Ialomița, lucrurile stau chiar mai prost de-atât... Jumătate din cele 116 cabinete medicale deservite de către medicii de familie se află în mediul urban. În mediul rural, asistența medicală este asigurată în spații improprii, iar în unele localități, precum Buești, Colelia sau Borănești, nu există medici. În aceste condiții, eforturile administrației locale din Munteni Buzău de a asigura comunității un complex de servicii medicale depășesc granițele normalității.

Medic de țară din februarie ’91... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2018, 10:40 (10688 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe are licență de apă

Comuna Sfântu Gheorghe este a treia localitate din mediul rural care obține licență ANRSC pentru furnizarea apei potabile. Procesul a durat mai bine de un an și reprezintă un exemplu de bună practică administrativă. «După ce am completat dosarul, ne-au chemat iar la ei... Am scris atunci două pagini suplimentare de condiții pentru obținerea licenței!» precizează primarul Mădălin Teculescu.

Pași mici către normalitate
Începând cu această lună, comuna Sfântu Gheorghe se alătură celorlalte două localități rurale din Ialomița, Stelnica și Mihail Kogălniceanu, care dețin licență de... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2018, 11:35 (6169 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mediul privat din Ialomița are 32 mii de angajați

Mediul privat din Ialomița are 32 mii de angajați

Datele Institutului Național de Statistică arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 42 mii de persoane care au locuri de muncă. 10 mii dintre acestea sunt angajate în sistemul public, iar restul lucrează în mediul privat. Printre cei mai mari angajatori din Ialomița se numără Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Primăria Slobozia sau firme precum Alison Hayes, Expur sau Chemgas.

Ialomițenii preferă să lucreze în privat
Potrivit statisticilor, în Ialomița există 42 mii de persoane care au locuri de muncă. Cei mai mulți dintre cetățenii județului care merg la serviciu... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2018, 18:40 (7381 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

puterea prostului

În general, când îi dai unui prost puterea, te aștepți la dictatură. Vei sesiza că în scurt timp se metamorfozează, banii nereușind să producă o asemenea transformare într-un timp atât de scurt... Puterea iluzorie, de câteva mandate, fie de primar, președinte de consiliu județean sau orice altă funcție, scoate la iveală din individ fix ceea ce a încercat, de-a lungul timpului, să ascundă: prostia. Dacă se nimerește ca ascensiunea ipochimenului să se întrepătrundă cu valul de procente al partidului din care face parte, atunci cu siguranță individul își revarsă prostia. Pentru un timp, comportamentul îi pare desprins din filmele indiene, cele în care supușii cad în genunchi doar la apariția umbrei... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2018, 17:05 (9304 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesor acuzat că «mângâie» elevele la Școala Gimnazială «Spiru Haret» Țăndărei!

Profesor acuzat că «mângâie» elevele la Școala Gimnazială «Spiru Haret» Țăndărei!

Scandal la Școala Gimnazială «Spiru Haret» Țăndărei. Profesorul de Informatică al unității de învățământ este acuzat de faptul că ar face gesturi indecente în timpul orelor. Concret, acesta este suspectat de faptul că ar avea obiceiul de a «mângâia» elevele în zonele intime. Mai multe sesizări au fost făcute chiar de oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița către instituțiile abilitate!

Verificări în curs Într-o scrisoare anonimă transmisă pe adresa redacției ziarului nostru, mai mulți profesori ai Școlii Gimnaziale «Spiru Haret» Țăndărei reclamă faptul că: «acesta, la orele... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2018, 18:05 (41184 vizualizări - 89 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

3 motive pentru care ar fi venit Salvarea la Spa-ul Președintelui

Într-unul dintre sfârșiturile de săptămână trecute, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a intrat în zona crepusculară. Falia atemporală s-a deschis după ce firul scurt s-a înroșit instantaneu, managerul Mariana Iancu a declanșat Codul Rogvaiv de intervenție medicală la nivel înalt, șoferul a fost dăscălit prin telefon să nu pună întrebări... Iar la câteva zile distanță (știm, târziu de tot, ne crapă obrazul de rușine!), asistentele care au asigurat mentenanța EKG de la UPU aveau deja adeverințe de la medicul de familie care confirmau, negru pe alb, că suferă de Alzheimer...

Misterul de la Spa-ul domnului Președinte... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2018, 12:10 (10158 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Avem nevoie de medici!»

Spitalul Județean de Urgență Slobozia

«Avem nevoie de medici!»

Apel public făcut de unul dintre medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Medicul Gabriela Dumitru, șeful Secției Neonatologie a unității medicale, a lansat un mesaj public pentru tinerii absolvenți ai Facultății de Medicină astfel încât aceștia să vină să lucreze la Spitalul Slobozia. Secția pe care o conduce are nevoie urgentă de specialiști, singurii medici care își desfășoară activitatea aici fiind pensionari de 6 ani!

Secție la un pas de închidere Medicul Gabriela Dumitru lucrează la Spitalul Județean de Urgență Slobozia de peste 30 de ani, iar de 6 ani este pensionară... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2018, 10:55 (10865 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Latifundiarii ialomițeni sunt divizați

Scandal public în agricultură

O propunere a fermierului ialomițean Arnaud Perrein inflamează spiritele. Acesta este acuzat că dorește să creeze un nou «bir» de 0,5 euro/ha pentru agricultori. Potrivit lui Arnaud Perrein, «suma este o taxă profesională de reprezentare a fermierilor români la Bruxelles». Validitatea propunerii a fost contestată de către directorul executiv ai Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, Eugenia Dragnea. Nicolae Sitaru, fost consilier județean și vicepreședinte în cadrul LAPAR, a cerut printr-o scrisoare deschisă explicații publice din partea președintelui LAPAR, Laurențiu Baciu.

Atac furibund pe Facebook... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2018, 15:20 (6327 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

În sfârșit, locul 10!

Handbal, HCM Slobozia-Danubius Galați 22-21 (13-14)

În sfârșit, locul 10!

Meciul cu Danubius Galați a fost unul pe măsura mizei mari pe care o reprezentau cele 3 puncte. Mai ales pentru Slobozia, care nu reușise să fure cine știe ce din averea granzilor, victoria din jocul de sâmbătă era capitală. S-a jucat la baionetă, pe alocuri dur, publicul slobozean a trecut prin toate stările posibile, dar într-un final euforia a pus stăpânire pe Sala «Andreea Nica». Mai puțin pe colțul rezervat echipei gălățene...

S-a accidentat Ivan Înaintea partidei s-a cântat noul imn al echipei. Trecem cu grație peste momentul respectiv, pentru că nu suntem pe deplin edificați... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2018, 15:05 (4548 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Misiuni de Poliție Aeriană italiene și spaniole, în cadrul Bazei 86 Aeriană Borcea

Fetești: Misiuni de Poliție Aeriană italiene și spaniole, în cadrul Bazei 86 Aeriană Borcea

În cadrul unei ceremonii desfășurată vineri, 9 decembrie a.c., Forțele Aeriene italiene și spaniole au primit certificarea de a executa misiuni de Poliție Aeriană Întărită, în cadrul Bazei 86 Aeriană « ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2022, 18:05
(5283 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cuantumul taxei pentru analiza cărnii de porc în vederea depistării parazitului Trichinella spiralis

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că examenul pentru identificarea parazitului Trichinella spiralis în carnea de porc se poate efectua la nivelul Circumscripțiilor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2022, 15:30
(11683 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența persoanelor ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2022, 12:30
(10913 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri pentru prevenirea apariției gripei aviare pe teritoriul județului

Având în vedere existența pe teritoriul mai multor state europene a cazurilor de gripă aviară, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează crescătorii de păsări de pe ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2022, 11:40
(11642 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Misleanu

Accident rutier la Misleanu

Joi, 8 decembrie a.c., un echipaj de pompieri din Slobozia a intervenit la un accident rutier la Misleanu. În eveniment au fost implicate două autoturisme, rezultând trei victime. În sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 18:20
(14591 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu accident


Campanie de donare de sânge a preoților din Protopopiatul Urziceni

Campanie de donare de sânge a preoților din Protopopiatul Urziceni

Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a desfășurat joi, 8 decembrie a.c., o nouă acțiune în cadrul campaniei organizată de Patriarhia Română, «Donează sânge, salvează o viață ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 17:30
(8490 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic miercuri, 7 decembrie a.c., un bărbat în vârstă de 63 de ani, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 17:20
(6746 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni preventive ale polițiștilor în școlile din Fetești

Activitățile preventiv-educative derulate de polițiștii ialomițeni joi, 8 decembrie a.c., au vizat în principal prevenirea traficului și consumului de droguri în unitățile de învățământ și prevenirea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 17:10
(6959 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Vineri, 9 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2022, 12:30
(11078 vizualizări - 0 comentarii)


Doi scandalagii din Bărbulești, reținuți de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au reținut în cursul zilei de marți, 6 decembrie a.c., două persoane în vârstă de 17 și 33 de ani, ambele din Bărbulești, cercetate sub aspectul săvârșirii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 18:20
(4549 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Soțul și-a agresat verbal soția și s-a ales cu un dosar penal!

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie de 44 de ani, din localitate, ar fi fost agresată verbal de soțul său, un bărbat de 56 de ani. În urma verificărilor s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 18:10
(14387 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, la volan cu permisul suspendat

Polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe DN2, în afara municipiului Urziceni, un tânăr de 28 de ani, din comuna Borănești, care circula cu mașina pe drumurile publice deși avea dreptul de a conduce ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 18:05
(3404 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lucrare programată în orașul Căzănești, 8-9 decembrie 2022!

În vederea executării lucrărilor de conectare a instalațiilor hidraulice aferente Stației de Pompare din orașul Căzănești, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei din noaptea de joi, 8 decembrie 20 ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 17:20
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 61,988 milioane de euro, autorizate la plata finală în cadrul Campaniei 2022

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat autorizarea plăților finale, ca diferență între cuantumul calculat și cuantumul acordat ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2022, 14:25
(16714 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Înregistrare contracte de chirii la organul fiscal teritorial

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care obțin venituri din cedarea folosinței bunurilor din patrimoniul personal, altele decât veniturile din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2022, 19:20
(11025 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Miercuri, 30 noiembrie a.c., în jurul orelor 22,20, pompierii din Slobozia au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un autoturism. În urma nefericitului eveniment au rezultat două victime ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 16:00
(6445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Urziceni: Dealer de droguri la 16 ani

Urziceni: Dealer de droguri la 16 ani

Un adolescent de 16 ani a fost identificat de jandarmi miercuri, 30 noiembrie a.c., în timp ce încerca să vândă canabis în Parcul «Teoharie» din oraș. Acesta a declarat, în prezența tatălui său, că a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 15:30
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Încep controalele în piețe, carmangerii, magazine alimentare sau restaurante

Pentru Sărbători de Iarnă în siguranță, în perioada 5-24 decembrie 2022, vor fi dispuse măsuri privind intensificarea controalelor sanitare-veterinare în vederea verificării modului în care sunt respectate ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 15:15
(6428 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 15 decembrie 2022, data limită pentru depunerea cererilor pentru acordarea ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 15 decembrie 2022 se depun la centrele județene APIA pe raza cărora se află sediul social al solicitantului, cererile ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2022, 10:30
(15650 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Locuințe în flăcări, incendiu stins după 5 ore

Pompierii din Țăndărei au intervenit vineri, 2 decembrie a.c., pentru a stinge flăcările care au cuprins două locuințe amplasate în aceeași curte, pe raza orașului Țăndărei. La sosirea forțelor de intervenție ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2022, 11:30
(5331 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie în minivacanța de 1 Decembrie

Peste 300 de pompieri și jandarmi ialomițeni vor asigura vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică, pe toată perioada minivacanței de 1 Decembrie. Răspunsul la urgențele medicale va fi asigurat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 15:40
(10870 vizualizări - 0 comentarii)


Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Ședințe operative, desfășurate de către Instituția Prefectului Județului Ialomița

Marți, 29 noiembrie 2022, prefectul județului Ialomița a prezidat o serie de trei ședințe, respectiv Ședința Colegiului Prefectural, Comitetul pentru Situații de Urgență și Ședința Centrului Local de Combatere ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 15:30
(5542 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna decembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 5 decembrie 2022, românii pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:45
(6675 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Începe sesiunea depunerii cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2022 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2022, 12:30
(11675 vizualizări - 0 comentarii)


«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

«Crăciunul din Slobozia», ediția 2022

Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret și Direcția de Administrare a Domeniului Public lansează«Crăciunul din Slobozia», cel mai mare eveniment la sfârșit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 16:35
(9748 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Avarie pe strada General Alexandru Averescu din Fetești

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul unui hidrant de pe strada General Alexandru Averescu din Fetești. În vederea executării acestor lucrări, se sistează furnizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:50
(7033 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în intervalul 30 noiembrie-4 decembrie 2022, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2022, 11:45
(14958 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

Miercuri și joi, 23/24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități preventive la nivelul unităților școlare din municipiu. Acțiunile au vizat prevenirea furturilor din locuințe și a ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2022, 15:50
(4189 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Soți omorâți pe trecerea de pietoni

Un bărbat de 59 de ani și soția sa, în vârstă de 54 de ani, au murit în seara zilei de joi, 24 noiembrie a.c., în urma unui accident produs pe raza localității Giurgeni. Soții se angajaseră să traverseze ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 20:10
(5890 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: A intrat cu mașina în gardul cimitirului

Miercuri, 23 noiembrie a.c., un tânăr de 37 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce s-a urcat la volanul unei mașini având dreptul de a conduce suspendat. Pe șoseaua Ciulniței, din Slobozia, acesta a ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2022, 16:20
(5801 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...