Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Scrimă, Campionatul Național de Scrimă Cadeți

Mihăiță Cruțu, locul 7

În perioada 29-30 ianuarie 2018, în sala «Ana Pascu» din București, s-au desfășurat probele masculine ale Campionatului Național de Sabie Cadeți. În concursul individual s-au duelat 54 de sabreri, cea mai bună clasare din delegația slobozeană având-o sportivul CSS Mihăiță Cruțu, locul 7. Calificat pe tabloul de 8, Cruțu a avut neșansa de a-l întâlni în Sferturi pe experimentatul Rareș Ailinca de la CSM Brașov, care l-a învins cu 15-4, având să devină apoi campion național. «Sunt mulțumit de ceea ce a realizat Mihăiță. Cu un culoar mai accesibil, ar fi putut obține mai mult. L-a înfruntat pe Rareș, sabrer cu un an mai mare, iar plusul de experiență s-a văzut! Atât Mihăiță, cât și Dan sau Liviu... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 14:25 (3504 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cabinet medical școlar în cartierul fără școli și cu elevi puțini

Investiție inutilă a Primăriei Țăndărei

Cabinet medical școlar în cartierul fără școli și cu elevi puțini

Decizie uluitoare a autorităților locale din Țăndărei. Aleșii orașului au făcut demersurile pentru obținerea autorizațiilor necesare demarării unui proiect pe cât de ambițios, pe atât de inutil. Concret, Primăria Țăndărei vrea să amenajeze un cabinet medical școlar în inima Cartierului Strachina, zonă în care nu există școală! Deși în trecut aici existau două unități de învățământ, acestea au fost desființate de mai bine de 10 ani din cauza numărului scăzut de elevi...

Demersuri inutile
Ministerul Sănătății a reglementat activitatea cabinetelor medicale școlare printr-o serie... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 13:25 (7995 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică are băi insalubre

Instituția ialomițeană trebuie să se amendeze singură!

Direcția de Sănătate Publică are băi insalubre

Probleme cu igiena în băile Direcției de Sănătate Publică Ialomița. După ce în luna septembrie a anului trecut, angajații instituției au lăsat fără autorizație sanitară de funcționare peste 20 de școli din județ din cauza toaletelor murdare, acum instituția se confruntă cu aceeași problemă. Dincolo de ridicolul situației, deficiențele par să nu intereseze pe nimeni! Toate acestea pentru că reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița se pregătesc să investească fonduri publice pentru achiziția de camere de supraveghere video și a unei bariere de trecere, care urmează să fie montată la poartă. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Gabriel Modrea, directorul Direcției de Sănătate... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2018, 10:20 (5089 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Operație în premieră la Spitalul Municipal Urziceni

Operație în premieră la Spitalul Municipal Urziceni

O echipă medicală condusă de cel mai tânăr chirurg al Spitalului Municipal Urziceni a realizat, în urmă cu o săptămână, o operație în premieră, care a impus intervenția asupra arterelor membrului inferior al unui pacient în vârstă de 80 de ani. În mod normal o astfel de operație se realizează doar în spitalele mari din București unde există secții de Chirurgie Vasculară, însă echipa de medici din Urziceni s-a descurcat exemplar. După două ore petrecute în blocul operator, bolnavul care a beneficiat de această operație a început să se simtă bine.

A fost salvat de medici
Echipa... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 16:45 (14451 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

De la toamnă, liceele din Ialomița vor avea mai puține clase

De la toamnă, liceele din Ialomița vor avea mai puține clase

Situație alarmantă în Învățământul ialomițean. O analiză a reprezentanților Inspectoratului Școlar Județean Ialomița scoate la iveală faptul că tot mai multe unități de învățământ sunt pe cale să-și reducă numărul de clase, din cauza scăderii efectivelor de elevi. Cel mai grav afectate de această situație sunt liceele teoretice și tehnologice din județ. Pentru anul școlar viitor, 2018-2019, de exemplu, 6 licee din Ialomița au fost obligate să-și reducă numărul de clase!

Mai puțini elevi, mai puține clase Directori de școli și oficiali ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița s-au... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 12:55 (12502 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marian Neacșu, omul și opera

Marian Neacșu, omul și opera

Marian Neacșu este președintele PSD Ialomița și secretarul general al PSD. Ar fi putut fi mai mult, dar soarta și pârdalnica de condamnare penală i-au fost potrivnice. Chiar și așa, el a reușit să își depășească condiția... Iar realizările lui merită atenția noastră, a tuturor!

Bine faci, bine găsești! În vreme ce țara se isterizează pentru că Liviu a făcut-o primă ministreasă pe Vasilica, Marian Neacșu populează discret ministerele cu secretari de stat și funcționari de rang înalt. Potrivit estimărilor noastre, o duzină de ialomițeni, în frunte cu Potor, Crunțeanu și Alexandrescu,... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2018, 09:55 (9358 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Proiect ambițios la Fetești

Administrația locală vrea o Policlinică modernă

Autoritățile locale din Fetești fac demersuri pentru modernizarea Policlinicii din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Astfel, în cadrul unei dezbateri publice, reprezentanții Primăriei Fetești au discutat despre reabilitarea clădirii în care funcționează Policlinica și dotarea cabinetelor cu echipamente medicale de ultimă generație, prin intermediul accesării de fonduri europene. La întâlnirea organizată la Fetești au participat reprezentanți ai Ministerului Sănătății, dar și parlamentarii ialomițeni Ștefan Mușoiu și Marian Pavel.

Este nevoie de modernizare Policlinica Spitalului... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2018, 13:25 (7807 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Asociația Națională a Laringectomizaților Total din România

cu sediul la Societatea Națională de Crucea Roșie din România-filiala Ialomița, din bulevardul Chimiei, nr. 8, municipiul Slobozia, județul Ialomița, cod identificare fiscală 36532386 și cod IBAN RO86 CECE IL01 30RO N055 5963, deschis la CEC Bank Slobozia, mulțumește societății ROMGAZ SA Mediaș având drept motto «energie curată din 1909» pentru sponsorizarea proiectului ce vizează construirea sediului Asociației, unde va funcționa Centrul Național de Logopedie Specială. Aici se va învăța, în mod gratuit, vorbirea traheoesofagiană de către persoanele care nu mai pot vorbi în urma operației de laringectomie totală. Această vorbire poate fi realizată... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2018, 10:05 (5046 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntari pentru miracole

Voluntari pentru miracole

Centrul de Recuperare Neuromotorie din Slobozia oferă de 8 ani servicii medicale gratuite pentru recuperarea capacității neuro-motorii. De anul trecut însă, Centrul colaborează cu voluntari interesați să ajute pacienții aflați în proces de recuperare. Experiența practică dobândită aici îi ajută pe aceștia să devină specialiști în kinetoterapie... Responsabilii Centrului susțin însă că munca acestor voluntari produce miracole, rata de recuperare a pacienților tratați aici fiind net superioară.

Miracole de fiecare zi
La orele 9,00 dimineața, în Centrul de Recuperare Neuromotorie... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2018, 11:20 (6151 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Bâlciul politic de la Sălcioara

Ciolaniadă rurală

Bâlciul politic de la Sălcioara

Sălcioara e o comună ialomițeană uitată la marginea județului, înspre Călărași. Ea s-a remarcat ultima dată la alegerile din 2016 pentru că, după 20 de ani, a reușit să-l înlocuiască pe primarul PNL Ionel Frițu cu primarul PSD Gabriel Stoica. După un an și jumătate de administrație însă, oamenii sunt speriați! Consiliul Local a devenit o arenă de wrestling politic, iar activitatea primarului e contestată public!

Șarpele de la sânul Primăriei Alegerile din 2016 au statutat la o diferență de numai un vot componența Consiliului Local din Sălcioara. Astfel, PSD a obținut 6 mandate de consilieri... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2018, 10:40 (17781 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă epidemiologică la Slobozia din cauza a două femei bolnave de TBC

Anchetă epidemiologică la Slobozia din cauza a două femei bolnave de TBC

Autoritățile sanitare din Slobozia au demarat o amplă anchetă epidemiologică după ce la nivelul orașului au fost confirmate două cazuri de tuberculoză. Primul a fost semnalat la Școala Postliceală Sanitară din cadrul Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu», iar cel de-al doilea la o angajată a Supermarketului Kaufland. Atât colegii și profesorii elevii din cadrul Școlii Postliceale Sanitare, dar și angajați ai supermarketului vor fi testați pentru a vedea dacă boala s-a extins în cele două colectivități...

Analize amănunțite
Cazul de TBC depistat la Școala Postliceală Sanitară din... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 15:45 (7641 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soluții pompieristice pentru asociațiile de proprietari din Slobozia

Administrația Mocioniu se face că lucrează

Soluții pompieristice pentru asociațiile de proprietari din Slobozia

Administrația slobozeană a organizat prima întâlnire publică cu reprezentanții asociațiilor de proprietari din Slobozia.  În fața celor 25 de administratori și președinți de asociații care au răspuns invitației, Adrian Mocioniu a declarat că este dispus să promoveze orice inițiativă legală de susținere a activității acestor structuri. Administratorii se declară însă rezervați și susțin că autoritățile locale nu au fost niciodată interesate să sprijine activitatea asociațiilor.

O realitate cruntă Situația asociațiilor de proprietari din Slobozia este dezastruoasă. După aproape ... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 14:15 (8836 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții japoneze pentru Aeroportul de la Alexeni

Președintele la raport

Investiții japoneze pentru Aeroportul de la Alexeni

La începutul acestei săptămâni președintele Victor Moraru a organizat o conferință de presă în care a prezentat, printre altele, soluțiile de lucru pentru reconstrucția Aeroportului de la Alexeni și includerea acestuia în circuitul economic. Potrivit declarațiilor, există cel puțin două firme interesate să concesioneze ruinele existente, iar administrația județeană este dispusă să investească în relansarea economică a acestui obiectiv. Concluziile președintelui Moraru cu privire la acest subiect vor fi făcute publice în cadrul unui raport care va fi prezentat în plenul Consiliului Județean, joi, 25 ianuarie 2018...

Laudă-te, gură!... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2018, 10:10 (6840 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, un județ tot mai bătrân

Ialomița, un județ tot mai bătrân

O serie de statistici prezentate publicului larg de Institutul Național de Statistică arată că Ialomița se află într-un proces intens de îmbătrânire. Acest aspect generează un grad ridicat de depopulare al localităților, din cauza numărului mare de decese înregistrat la nivelul județului. În perioada 2007-2017, în Ialomița, numărul deceselor a fost cu 8000 mai mare decât cel al nașterilor!

Statistici îngrijorătoare Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, Ialomița se află printre județele țării care se confruntă cu un grad ridicat de îmbătrânire a populației. Calculele... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2018, 10:05 (5592 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Are nevoie de sprijinul semenilor ca să învingă cancerul!

Are nevoie de sprijinul semenilor ca să învingă cancerul!

Cazul unei tinere din Slobozia, diagnosticată cu cancer de pancreas, a devenit viral pe rețele de socializare. Familia tinerei face apel la oricine este dispus să o ajute pentru a putea învinge cumplita maladie. Tânăra se numește Daniela Toader, are doar 29 de ani și se luptă pe patul de spital în căutarea vindecării pentru a se întoarce acasă la copilul său, micuțul Vlăduț, care are doar 4 ani. Cei interesați să o sprijine pe Daniela, pot dona din puținul lor pentru a o ajuta pe tânără să se vindece...

«Promisiune pentru Vlăduț» Așa se numește scrisoarea deschisă pe care Ștefan Daniel... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 18:25 (7727 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, campion național

Scrimă, Campionatul Național de Sabie pentru Juniori

George Dragomir, campion național

Anul sportiv 2018 debutează în forță pentru scrima ialomițeană. În perioada 17-20 ianuarie 2018, la Sala «Ana Pascu» din București s-a desfășurat Campionatul Național de Sabie pentru Juniori. Competiția individuală a fost o bună ocazie pentru sabrerii slobozeni de a-și îmbogăți palmaresul. La start s-au înscris 51 de sportivi, iar sita a cernut până în finală, unde s-au duelat sabrerii CSM Slobozia, George Dragomir și Răzvan Stănescu. Dacă 2017 a fost anul lui Stănescu, în 2018 a venit rândul lui Dragomir să triumfe. George l-a depășit categoric pe Răzvan, scor 15-6, având în finală poate cea mai bună evoluție a sa din tot turneul. Astfel, delegația slobozeană a dat la această competiție atât... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 18:10 (4516 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

«Cu 9 puncte în primele 3 etape relansăm campionatul!»

Fotbal, Unirea Slobozia, antrenor Enache Costea

«Cu 9 puncte în primele 3 etape relansăm campionatul!»

Fotbaliștii de la Unirea Slobozia trag tare atât pe teren, cât și în sala de forță pentru a fi gata de un retur în care, dacă se vrea în continuare promovarea, nu este permis niciun pas greșit. Returul va începe în forță cu meciuri acasă contra principalelor contracandidate Farul și Progresul, dar și o deplasare dificilă în campionat. Pregătirea e în toi, campania de achiziții promițătoare, iar antrenorul Enache Costea optimist. În curând vor începe meciurile amicale, iar din martie seria de partide care ne poate readuce în Liga a II-a. Despre transferurile realizate până acum și despre planurile viitorului imediat în scurta discuție pe care am avut-o cu antrenorul Unirii, Enache Costea.
... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 17:40 (10448 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

CSS Slobozia a câștigat «Cupa Unirea»

Mini handbal

CSS Slobozia a câștigat «Cupa Unirea»

Pe 20 și 21 ianuarie 2018 s-a desfășurat, în Sala «Andreea Nica», «Cupa Unirea», competiție de mini handbal organizată de CSM Slobozia. Pe lângă micuțele handbaliste ale clubului organizator, au mai participat CSS Slobozia, Asociația «Astăzi pentru viitor Ialomița» și Transilvania Brașov. După 6 meciuri disputate într-o atmosferă plăcută, locul I a revenit fetelor de la CSS Slobozia, pregătite de Ionela Chiru. Pe locul II s-a clasat Transilvania Brașov, echipă antrenată de Mădălina Varodi și Alexandra Bălțat. Pe cea de-a III-a poziție a urcat CSM Slobozia, echipă proaspăt înființată, pregătită de tânărul antrenor Alexandru Ivan. Asociația «Astăzi pentru viitor Ialomița» a ocupat locul IV. Această... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 17:20 (6238 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, Liga Națională, CSM București-HCM Slobozia 35-13

Înfrângere normală, prestație dezolantă

«Senzația mea a fost că jucătoarele adverse au renunțat prea repede la luptă!» a declarat extrema dreaptă Aneta Udriștioiu la finalul întâlnirii de duminică dintre CSM București și HCM Slobozia. Jucătoarea campioanei a avut perfectă dreptate. Într-un meci în care nu se punea problema rezultatului, misiunea Sloboziei era să termine cu fruntea sus. Meciul a arătat însă o echipă gazdă exuberantă, contra uneia cu capul plecat. Din această combinație a ieșit scorul campionatului.

Doar 6 minute se suspans Fără Burlachenko, menajată, Gheorghe Covaciu a trimis-o în rol de pivot pe Irina Marchidanu... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 17:05 (3471 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

Prima veste bună a anului

Parcul Industrial IMM Slobozia este ocupat în proporție de 37%

După ce a fost susținut artificial vreme de 4 ani, Parcul Industrial IMM Slobozia ar putea deveni profitabil. Administrația locală susține că l-a ocupat în proporție de o treime și că există premise pentru îndeplinirea indicatorilor de performanță impuși de finanțarea din fonduri europene a acestei investiții. În cazul în care previziunile administrative se vor concretiza, riscul rambursării investiției de aproape 18 milioane de lei se diminuează...

Povești optimiste Parcul Industrial IMM a fost inaugurat în anul 2014. De-atunci, o singură firmă a profitat de facilitățile fiscale oferite... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2018, 16:45 (9425 vizualizări - 2 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Iazu: Fetiță de ani 10 ani, rănită de o petardă. A fost transportată de urgență la un spital din București!

Vineri, 22 decembrie a.c., o fetiță de 10 ani din localitatea Iazu a ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu multiple răni în zona feței. Micuța s-a jucat cu o petardă pe care nu a manevrat-o ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 14:00
(13363 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Posibil drogat la volan

Joi, 21 decembrie a.c., în jurul orelor 10,30, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 27 de ani, din Țăndărei, în vederea verificării documentelor personale, precum și a autoturismului ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:55
(3309 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale, factura electronică fiind la rându-i o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă cu mediul. Factura electronică ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:45
(6569 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Joi, 21 decembrie a.c., polițiștii din Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 47 de ani, în timp ce transporta cu o autoutilitară material lemnos din specia gorun. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2023, 13:40
(2854 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis după ce un slobozean și-ar fi agresat soția

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul o femeie, în vârstă de 51 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată fizic de soțul său. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că între cei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2023, 18:10
(3311 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Miercuri, 20 decembrie a.c., în jurul orelor 19,30, polițiștii din Căzănești, în timp ce acționau într-un filtru rutier pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2023, 18:05
(2669 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 85,97 milioane de lei în perioada ianuarie-noiembrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-noiembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 85,97 milioane ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 17:30
(9019 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Miercuri, 20 decembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat ședința Colegiului Prefectural. În cadrul întâlnirii au fost prezentate rapoarte privind starea factorilor de mediu, pentru anul 202 ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 15:00
(4303 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: 37 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Urziceni: 37 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni au desfășurat mai multe activități de control pe raza de competență, în baza Planului de acțiune «PIROTEHNIC 2023/2024», ocazie cu care au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 13:55
(5360 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 19 decembrie 2023, în jurul orelor 20,30, polițiștii rutieri, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 13:45
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 27 decembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 390

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scopuri de TVA, conform art. 316 sau 317 din Legea 227/2015, că miercuri, 27 decembrie 2023, este termenul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2023, 12:30
(12501 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Claudiu Năsui: «PSD și PNL și-au înfipt nulitățile în funcțiile de conducere ale ASF, falimentele tot românii le plătesc!»

Deputatul USR Claudiu Năsui acuză PSD și PNL că și-au împărțit cu cinism posturile de conducere de la ASF. Au numit în funcții persoane cu o pregătire precară în domeniu, oameni care nu pot răspunde la ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 18:40
(17422 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 1,1 miliarde de lei, încasate la bugetul de stat în perioada ianuarie-noiembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 30 noiembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului de peste 1,1 miliarde de ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 17:10
(5755 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate la Școala Nr. 3 Slobozia

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate la Școala Nr. 3 Slobozia

Luni, 18 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități preventive în cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 3 din Slobozia. Acțiunea s-a derulat în cadrul Programului «Școala Altfel» al unității ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2023, 15:00
(6027 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, posibil drogat la volan

Sâmbătă, 16 decembrie a.c., în jurul orelor 10,30, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit în trafic un șofer, în vârstă de 30 de ani, din Bărbulești, în vederea verificării documentelor personale precum ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 15:40
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, casieriile RAJA și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:30
(12508 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la un adăpost de animale din Urziceni, la o anexă din Andrășești și la o casă din Malu. A luat foc un camion!

Două echipaje de pompieri au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la un adăpost de animale în Urziceni. La locul solicitării au fost alocate două autospeciale de stingere cu apă și spumă. Au ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:25
(17315 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Crunți, Urziceni, Slobozia și Țăndărei

Vineri, 15 decembrie a.c., în jurul orei 8,00, trei echipaje de la Stația de Pompieri Fetești, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, au fost ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 13:20
(5066 vizualizări - 0 comentarii)


MF/ANAF oferă suport în vederea completării și depunerii Declarației 112

În Monitorul Oficial, Partea I nr. 1112 și din 1112 Bis din 11 decembrie 2023 a fost publicat Ordinul nr. 1.994/880/1.181/4.594/2023 pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere și ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 12:55
(9402 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 21 decembrie 2023, termen-limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 21 decembrie 2023, este termenul-limită de depunere a unor declarații fiscală, respectiv Formularul 100-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2023, 12:40
(15089 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Conducea un autoturism neînmatriculat

Joi, 14 decembrie a.c., polițiștii au depistat în trafic pe raza orașului Fierbinți-Târg un tânăr, de 20 de ani, din Sinești, în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat. Oamenii legii au întocmit ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 17:10
(4247 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan sub efectul substanțelor interzise

Doi tineri, de 21 și 25 de ani, domiciliați pe raza orașelor Țăndărei și Urziceni, s-au ales cu dosare penale după ce au fost opriți în trafic de polițiști, iar în urma testelor anti-drog, oamenii legii ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 17:00
(4131 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: Spectacol de Crăciun la Sala «Europa»

Protopopiatul Slobozia: Spectacol de Crăciun la Sala «Europa»

Joi, 14 decembrie 2023, în apropierea Marelui Praznic al Nașterii Domnului, Protopopiatul Slobozia a organizat ediția a XI-a a Spectacolului de Crăciun «E vremea colindelor». Evenimentul s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 12:50
(4220 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 20 decembrie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 20 decembrie 2023, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații: Formularul 010 ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2023, 12:40
(10826 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia: «Crăciun la Muzeu»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia și Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia organizează spectacolul «Crăciun la Muzeu». Evenimentul se desfășoară luni, 18 decembrie ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2023, 17:50
(17034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni preventive ale polițiștilor în școli

Miercuri, 13 decembrie a.c., polițiștii din Fetești au desfășurat activități în 6 unități de învățământ în domeniul prevenirii delincvenței juvenile, faptelor cu violență și victimizării minorilor Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2023, 16:40
(3753 vizualizări - 0 comentarii)


Perchiziții domiciliare la Stelnica

Miercuri,13 decembrie a.c., polițiștii din Stelnica, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au pus în aplicare două mandate de percheziție domiciliară, pe raza comunei Stelnica, la ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2023, 16:20
(4190 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificări aduse Formularului 112

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin prin Legea nr. 296/2023 au fost aduse unele modificări care vizează regimul fiscal aplicabil persoanelor fizice care ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2023, 16:25
(5580 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA în valoare de peste 7,17 milioane de lei în luna noiembrie a anului 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 7,17 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2023, 13:25
(8314 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-un copac

Pompierii din Slobozia au intervenit marți, 12 decembrie a.c., în cazul unui accident rutier în care a fost implicat un autoturism ce a ieșit în afara părții carosabile și a intrat într-un copac. În urma ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2023, 00:30
(6198 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...