Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mirosurile neplăcute i-au adus operatorului URBAN SA o sancțiune de 150 mii de lei

Mirosurile neplăcute i-au adus operatorului URBAN SA o sancțiune de 150 mii de lei

Problemele generate de mirosurile neplăcute provenite de la stația de epurare din Slobozia a operatorului Urban SA au fost reclamate la Garda de Mediu Ialomița. Lo­cuitorii deranjați de aceste mirosuri au făcut numeroase sesizări. Pe baza lor, reprezentanții instituției au efectuat un amplu control și au aplicat o sancțiune de 150 mii de lei. Urmează acum verificarea modului în care primăriile ialomițene gestionează deșeurile.

 

Amendă pentru mirosuri neplăcute Oficialii Gărzii de Mediu Ialomița susțin că de la începutul sezonului cald și până în prezent... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2025, 10:10 (6945 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Dezastru financiar» la Servicii Publice Slobozia SRL, anunțat de noii administratori

«Dezastru financiar» la Servicii Publice Slobozia SRL, anunțat de noii administratori

Noua structură de conducere a Servicii Publice Slobozia SRL, firma Primăriei Slobozia care are în administrare piețele, oborul, Bazarul Municipal și cimitirele orașului a făcut dezvăluiri cu privire la situația financiară a societății. Conducerea actuală este asigurată de 3 administratori, numiți în baza unei soli­citări a Agenției pentru Monitorizarea și Evaluarea Întreprinderilor Publice. Aceștia sunt Mihaela Florentina Cojocariu, Alexandru Pocotilă și Iulian Olteanu. Cel care a oferit informații cu privire la activitatea financiară a societății a fost Alexandru Pocotilă. Acesta a reclamat o serie de aspecte legate de proasta gestionare a fondurilor, explicând... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2025, 09:40 (26587 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Probă într-un dosar penal, o mașina a fost «uitată» de Poliție pe stradă

Slobozia: Probă într-un dosar penal, o mașina a fost «uitată» de Poliție pe stradă

De 3 ani, o mașină pe care Poliția ialomițeană a pus sechestru, fiind folosită pentru comiterea unei fapte de braconaj, a fost «uitată» de oamenii legii într-o parcare de pe strada Alexandru Odobescu, din Slobozia. Oamenii care locuiesc în zonă susțin că automobilul ocupă abuziv respectivul loc de parcare și că și-ar dori ca mașina să fie ridicată. Cazul este cunoscut la nivelul administrației locale, dar Primăria Slobozia și Poliția Locală Slobozia nu pot face nimic până la soluționarea anchetei. Când se va finaliza cercetarea este greu de estimat...

 

Dosar în curs de soluționare, loc de parcare blocat... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2025, 10:05 (7774 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Procurorii ialomițeni au intensificat anchetele privind combaterea corupției locale

În 2024

Procurorii ialomițeni au intensificat anchetele privind combaterea corupției locale

Pe lângă Direcția Națională Anticorupție, Parchet creat pentru a combate acest fenomen, responsabilități pe linia investigării faptelor de corupție au și Parchetele Județene. Anul trecut, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a investigat 16 cauze de corupție, jumătate dintre acestea fiind trimise în judecată. Creșterea este semnificativă în contextul în care, în ultimii ani, investigarea acestui tip de infracțiuni a lipsit din portofoliul procurorilor din Ialomița.

 

Raport despre investigarea micilor fapte de corupție Micile fapte de corupție... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2025, 09:40 (12164 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rădulești: Bătrână cu handicap, agresată în propria casă

Rădulești: Bătrână cu handicap, agresată în propria casă

Procurorii Parche­tului de pe lângă Judecătoria Urziceni au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a unui bărbat după ce acesta a agresat o bătrână de 91 de ani, cu handicap locomotor, domiciliată în comuna Rădulești. În urma loviturilor primite, victima a avut nevoie de 20 de zile de îngrijiri medicale.

 

A intrat în casă pe geam Faptele s-au petrecut în noaptea de 20/21 iunie 2025, când agresorul a sărit gardul gospodăriei bătrânei, a spart un geam de la casă, după care a intrat î... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2025, 09:55 (5411 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

După ce a găzduit personalul medical în timpul pandemiei de COVID-19

Ministerul Sănătății, obligat la plata unor despăgubiri de 300 mii lei către o firmă din Fetești

În timpul pandemiei de COVID-19, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost declarat unitate medicală de­dicată tratării bolii COVID-19. Pe cale de consecință, personalul me­dical a beneficiat de un regim special de cazare și hrană, fiind găzduit la pensiunea unei firme din localitate. Proprietarul pensiunii încearcă de 3 ani să-și recu­pereze cei 300 mii de lei pe care i-a cheltuit pentru că a pus unitatea la dispoziția cadrelor medicale. Pro­cesul a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție după ce Minis­terul Sănătății, parte în acțiune, a contestat toate soluțiile prin care era obligat la plata despăgubirilor.

... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2025, 10:40 (7406 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Controale ale Poliției Locale Slobozia la terasele din oraș

Controale ale Poliției Locale Slobozia la terasele din oraș

Sezonul cald este sinonim cu deschiderea teraselor. Și la Slobozia există câteva zeci de astfel de spații destinate petrecerii timpului liber, însă nu toate funcțio­nează legal. Un control al Poliției Locale a scos la iveală lipsa autorizațiilor necesare funcționarii și chiar lipsa autorizațiilor pentru a putea prepara hrană în condiții de siguranță. Controlul a adus, firește, și sancțiuni.

 

Sancțiuni pentru lipsa autorizațiilor Estimativ, la Slobozia, în acest sezon cald, funcționează aproximativ 40 de terase, mai mici sau mai mari. Nu toate spațiile... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2025, 10:10 (10440 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Pregătiri pentru evaluarea culturilor calamitate de seceta pedologică

În Ialomița

Pregătiri pentru evaluarea culturilor calamitate de seceta pedologică

Comisiile Locale pentru eva­luarea pagubelor produse de secetă și-au început oficial activitatea. Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița coordonează activitatea acestora și anunță faptul că fermierii afectați de fenomenul secetei pedologice pot depune cereri pe baza cărora să le fie evaluat prejudiciul provocat de acest fenomen. Pe baza evaluărilor, fermierii afectați de seceta pedologică pot fi despăgubiți. Anul trecut, în Ialomița, au fost acordate despăgubiri de peste 92 milioane de lei, potrivit Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

 

Se așteaptă cererile fermierilor... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2025, 09:40 (5789 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

E vremea Festivalului «Trofeul Tinereții»

E vremea Festivalului «Trofeul Tinereții»

Festivalul «Trofeul Tinereții» se pregătește pentru debutul celei de a 57-a ediții. Anul acesta muzica ușoară românească se va auzi în Grădina de Vară a Stațiunii Amara în weekendul 2-3 august 2025. Organizatorii susțin că cel mai longeviv festival dedicat tinerelor talente devine tot mai popular de la un an la altul. De această dată și-au dorit să obțină «Trofeul Tinereții» peste 200 de tineri, însă după cele două preselecții, doar 12 voci vor urca pe scena Festivalului. Trei dintre acestea sunt din Ialomița și speră ca Trofeul să rămână acasă...

 

Paula Seling, președinta juriului... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2025, 10:05 (8198 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Set, Meci!

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Csikszereda 6-1

Set, Meci!

În etapa 2 a noului sezon din SuperLiga, primul eșalon al fotbalului românesc, Unirea Slobozia a întâlnit luni, 21 iulie a.c., «acasă» pe Arena din Clinceni, nou-promo­vata FC Csikszereda Miercurea Ciuc. Așa cum am relatat, Unirea Slobozia a început sezonul 2025-2026 cu o înfrângere, 1-2 la Cluj, cu CFR, deciziile controversate de arbitraj, care i-au defavorizat clar pe ialomițeni, influențând dezno­dământul partidei. Adversarii Unirii, FC Csikszereda Miercurea Ciuc a surprins în prima etapă, conducând pe Dinamo cu 2-0 încă din startul meciului. Dinamo a egalat până la pauză, meciul terminâ... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2025, 19:10 (8825 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Bărbulești, Please!»

«Bărbulești, Please!»

Undeva, în partea de Vest a Ialomiței, există singura localitate din județ unde populația a crescut: Bărbulești. Astfel, potrivit Recensământului din 2021, populația comunei Bărbulești se ridică la 7878 de locuitori, în creștere față de Recensământul anterior din 2011, când au fost înregistrați doar 5902 de locuitori. Revenind, la Alegerile Locale din 9 iunie 2024, în fruntea localității a fost (re)ales primarul Vasile Liță. Acesta a candidat de unul singur din partea PSD și, firesc, a câștigat, be­neficiind de cele 1197 de voturi ale unor localnici. Desigur, alături de cei 15 consilieri locali social-democrați înscăunați la aceleași... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2025, 09:45 (7194 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ograda: Crimă mărturisită după 20 de ani. Cadavrul, îngropat într-o curte!

Ograda: Crimă mărturisită după 20 de ani. Cadavrul, îngropat într-o curte!

Polițiștii și procurorii din Slobozia fac cercetări într-un complicat caz de «omor». Autorul cum­plitei fapte, arestat în județul Buzău după ce și-ar fi ucis două rude apropiate, a mărturisit printr-o scrisoare înaintată autorităților ialomițene faptul că, în urmă cu 20 de ani, a ucis o femeie din localitatea Ograda. Victima criminalului figura în evidențele Poliției ialomițene ca dispărută. A fost descoperită la începutul acestei săptămâni îngropată în saci de plastic, în locul indicat de bărbatul care a ucis-o. Este vorba despre gospodăria unei localnice din comuna Ograda...

 

Și-ar fi îngropat amanta în curtea concubinei... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2025, 15:05 (20837 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Ograda omor anchetă

Click aici

EVENIMENT

De la Primăria Ion Roată, consul general la Riad

Transfer de senzație

De la Primăria Ion Roată, consul general la Riad

O știre a făcut înconjurul planetei zilele trecute, când proaspăta ministră de Externe, deputata USR Oana Țoiu, a mirosit ce și cum cu «transferurile diplomatice» din Ministerul pe care îl conduce. Printre nominalizările implantate pe funcții în Consulatele României de pe mapamond s-a regăsit, firesc, și transferul unei funcționare dintr-o primărie ialomițeană. Este vorba despre o oarecare Oana Nicoleta Ghica, ajunsă «la rugămintea lu’ cineva» pe post de consilier personal al primarului comunei Ion Roată și ulterior, adică în maxim 3 zile, transferată în echipa Ambasadei României... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2025, 09:50 (12809 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița are singurul laborator acreditat RENAR din România

Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița are singurul laborator acreditat RENAR din România

După 12 luni de activități specifice, laboratorul de analize al Centrului de Transfuzie Sanguină Ialomița a primit acreditarea RENAR. Unitatea este singura de acest gen din România care beneficiază de o astfel de certificare. «Înseamnă enorm pentru munca noastră!» declară Raluca Cruceat, directorul Centrului.

 

Certificare RENAR pentru Centrul din Slobozia Laboratorul de analize medicale al Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița este locul unde este testat sângele recoltat de la donatori. Acreditarea RENAR conferă în primul rând siguranța... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2025, 10:05 (8471 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ample proiecte de reabilitare a străzilor la Țăndărei și Fetești

Ample proiecte de reabilitare a străzilor la Țăndărei și Fetești

Administrațiile locale din Țăndărei și Fetești continuă în această perioadă proiectele multianuale de reabilitare a străzilor din cele două orașe ale județului Ialomița. «Sunt străzi care aveau nevoie de reabilitare. Lucrăm într-un ritm susținut!» susține Cristian Roman, primarul din Țăndărei.

 

Nicio stradă fără asfalt la Țăndărei Proiectele de asfaltare a străzilor din Țăndărei au fost inițiate cu aproximativ 3 ani în urmă. Fie cu fonduri locale, fie cu fonduri europene, majoritatea străzilor din oraș au intrat în reabilitare. Administrația... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2025, 09:55 (6719 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Călătorie macro în lumea insectelor...

Călătorie macro în lumea insectelor...

Considerate de foarte mulți dintre noi indezirabile, insectele au o lume aparte și chiar propria personalitate. Acest univers greu de observat cu ochiul liber a fost descoperit de dr Claudiu Mihai, medic de familie în comuna Valea Ciorii, în momentul în care a realizat primele fotografii ale insectelor din curtea sa. Instantaneele au fost surprinse printr-o tehnică de lucru specială, numită Photo Stacking, genul fotografic «macro extreme» și au presupus ore întregi de procesare computerizată, cu ajutorul unui software avansat. Portretele micilor viețuitoare au fost expuse inițial la Slobozia, iar din această săptămână o nouă serie de astfel... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 13:10 (6616 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

Furtună de proporții la Slobozia. Mașini distruse, copaci doborâți de vânt și străzi inundate!

O ploaie torențială cu grindină, însoțită de rafale de vânt foarte puternice au făcut prăpăd la Slobozia joi, 17 iulie a.c., în jurul orelor 19,00. Zeci de mașini au fost distruse de copacii doborâți de vânt. De asemenea, unele străzi din oraș au fost inundate din cauza cantității mari de precipitații. Autoritățile au transmis un mesaj Ro-Alert înainte de începerea furtunii.


Natură dezlănțuită Întreg orașul a fost afectat de vântul puternic și de ploaia torențială cu grindină. Zeci de mașini au fost avariate din cauza copacilor... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 10:05 (28295 vizualizări - 20 comentarii)

Taguri: Slobozia furtună

EVENIMENT

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Apă cu program de conformare în 21 de localități din Ialomița

Calitatea apei furnizată populației rămâne una din pro­ble­mele nerezolvate ale administrațiilor locale din Ialomița. Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că 21 de sisteme de apă din tot atâtea localități din județ funcționează în baza unor programe de conformare ce au ca scop îmbună­tățirea calității apei. În special în mediul rural, marea pro­blemă o reprezintă mijloacele tehnice necesare tratării apei.

 

Calitatea apei lasă de dorit De nenumărate ori, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a atras atenția cu privire la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2025, 07:55 (16885 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Fără locuri pentru persoanele cu dizabilități în centrele DGASPC Ialomița

Un raport al Avocatului Poporului arată că Ialomița se numără printre județele în care internarea persoanelor cu diza­bilități în centrele administrate de Direcțiile Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului este aproape imposibil din cauza lipsei locurilor. În județul Ialomița situația este generată atât de locurile limitate ala centrelor DGASPC, cât și de procesul de dezinstituționalizare solicitat de reprezentanții organismelor europene în domeniu.

 

O situație dificilă Situația lipsei de locuri pentru persoanele cu dizabilități... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 12:15 (7553 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

În Ialomița

Restanțe de 16,6 milioane de lei la plata concediilor medicale

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița susține că are res­tanțe în ceea ce privește plata conce­diilor medicale. Valoarea acestora se ridică la 16,6 milioane de lei. Princi­pala cauză o reprezintă «alocarea insuficientă a fondurilor la capitolul „Asistență Socială“», potrivit instituției.

 

Plăți întârziate Datele Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că anul trecut au fost eliberate 22734 certificate de concediu medical, cu aproximativ 1400 mai puține decât în 2023. Valoarea sumelor decontate... [citește_tot_articolul]

17 Iulie 2025, 08:10 (5149 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Cotorca: Doi răniți, în urma unui accident rutier

Pompierii și polițiștii ialomițeni au intervenit miercuri, 3 martie a.c., pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier petrecut în zona localității Cotorca. Din evenimentul rutier au ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2021, 09:30
(3363 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


APIA: A demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând cu data de luni, 1 martie 2021, a demarat Campania de primire a Cererilor Unice de Plată 2021.Fermierii interesați vor putea ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:35
(3141 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Consiliul Județean Ialomița: Modernizarea DJ201, în linie dreaptă

Marți, 2 martie 2021, în prezența oficialităților locale și județene, președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a semnat contractele de execuție de lucrări la DJ201, tronsonul Coșereni-Axintele ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:30
(3162 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 5 martie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 18:25
(2023 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 20000 de lei

78 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de forțele de ordine angrenate în acțiunile pentru verificarea respectării măsurilor de prevenire și limitare a  infectării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:55
(3081 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bunuri de peste 55000 de lei, confiscate

Polițiștii ialomițeni au intervenit luni, 1 martie, la 38 de evenimente, 31 dintre acestea fiind semnalate pe numărul unic de urgență 112. Totodată, au fost constatate 16 infracțiuni, din care 2 contra ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 16:50
(2165 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 localități din județ în Scenariul Roșu, din cauza creșterii ratei de incidență

Rata de incidență a cazurilor de COVID-19 crește de la o zi la alta la nivelul județului Ialomița. Marți, 2 martie a.c., la nivelul județului valoarea acesteia este 1,02/1000 de locuitori.  Într-o ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:50
(4522 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 33 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 2 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8277, cu 33 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 15:25
(2765 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bebelușă în stare gravă, transferată la București

O fetiță născută la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, cu grave malformații cardiace, a fost transferată la Spitalul «Marie Curie» din București.

Intervenție a elicopterului SMURD ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:50
(3276 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii la vana de legătură de la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Călărași din municipiul Fetești, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2021, 11:40
(2572 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Startul Campaniei de vizare a carnetelor de rentă viageră

În contextul actual privind epidemia de Coronavirus pe teritoriul României, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 01.03-31.08.2021, pentru obținerea sumei ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 17:35
(6592 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8244, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 16:10
(2064 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

IPJ Ialomița: «Amenzi» multicolore pentru șoferițe

Luni, 1 Martie 2021, polițiștii rutieri au înlocuit punctele de penalizare cu lalele, punctele de amendă cu zambile iar avertismentele cu frezii, devenind dis de dimineață vestitorii primăverii. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:45
(2425 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 55500 de lei

Verificarea respectării măsurilor de izolare/carantină la adresa aleasă, precum și respectarea restricțiilor privind deplasarea pe timpul nopții și a cerințelor impuse comercianților, se mențin în atenția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 15:40
(3211 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Ialomițenii pot subscrie și în luna martie 2021 pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:20
(1958 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Județeană de Statistică Ialomița anunță Recensământul populației și locuințelor de probă

Recensământul de probă este un sondaj care se desfășoară anterior Recensământului, în scopul verificării practice și îmbunătățirii aspectelor organizatorice și tehnice. Este un exercițiu cu scopul de a ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2021, 11:05
(8193 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Urziceni: Trafic blocat din cauza unui grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 28 februarie a.c., în jurul orelor 20,00, la ieșire din Urziceni către Buzău. Din primele informații, în accident au fost implicate două autoturisme. În urma ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 23:00
(4373 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


1/2 martie 2021: «Solidaritatea Sanitară» împresoară porțile Parlamentului

Luni, 1 martie 2021, și marți, 2 martie a.c., zilele în care în care va fi dezbătut în plen și aprobat Bugetul, Federația «Solidaritatea Sanitară» protestează la porțile Parlamentului, «asediind» parlamentarii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 17:25
(2199 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8230, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2021, 15:55
(1863 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 25 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8216, cu 25 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2021, 15:35
(2307 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat rătăcit în pădure, salvat de pompieri

Pompierii din Slobozia au intervenit joi, 25 februarie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui bărbat de 49 de ani. Acesta a apelat numărul de urgență 112, precizând faptul că s-a rătăcit într ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:55
(2047 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

În cursul zilei de joi, 25 februarie a.c., polițiștii au acționat pe raza orașului Țăndărei, pentru prevenirea și combaterea violenței stradale, precum și pentru reducerea riscului rutier de producere a ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:40
(2409 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: 28 februarie-Ziua Protecției Civile din România

La 28 februarie sărbătorim Ziua Protecției Civile din România, dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin «Înalt Decret Regal nr. 468», a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:25
(1665 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au verificat modul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară, la nivelul întregului județ. Astfel, în urma verificărilor au fost aplicate 173 de ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 18:20
(1155 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8191, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2021, 15:45
(2158 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Stelnica: Cercetat penal pentru pescuit în perioada de prohibiție

Miercuri, 24 februarie a.c., în timpul unei acțiuni de combatere a braconajului piscicol, polițiștii din Stelnica au identificat pe malul stâng al Brațului Borcea un bărbat, de 52 de ani, care descărca ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:50
(2471 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 9000 de lei pentru nerespectarea măsurilor de siguranță sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni privind modul în care populația respectă măsurile de protecție sanitară. Pentru abaterile constatate au fost aplicate 173 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:45
(3422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție la Muzeul Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează luni, 1 martie 2020, expoziția «Ștergarul-Icoana Sufletului». Evenimentul se organizează în sala mare a instituției, de la orele 14,00. ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 17:40
(2273 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 februarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8160, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2021, 15:20
(2256 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cartușe de vânătoare confiscate după ce un bărbat și-ar fi amenințat mama că «o va împușca»

Un bărbat în vârstă de 52 de ani, din Manasia, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru săvârșirea infracțiunilor de «amenințare» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor». Marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2021, 16:15
(6385 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...