Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Invazie de păduchi în școlile din Ialomița

Invazie de păduchi în școlile din Ialomița

Organizate la fiecare început de an școlar, obișnuitele controale medicale privind starea de sănătate a elevilor și preșcolarilor au scos la iveală zeci de cazuri de pediculoză. Cele mai numeroase au fost sesizate la Școala Gimnazială «George Vâlsan» din Amara. Deși conducerea unității de învățământ susține că problema a fost rezolvată, profesorii sunt de altă părere. Dascălii precizează că și acum există clase care se confruntă cu această problemă...

Păduchii dau năvală în clase
La fiecare început de an școlar, medicii de familie din localitățile ialomițene sau asistenții din... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2017, 11:15 (5639 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia cosmetizează veniturile bugetare

Primăria Slobozia cosmetizează veniturile bugetare

La jumătatea lunii septembrie 2017, Primăria Slobozia a făcut publice o serie de informații legate de impozitele și taxele locale colectate în decursul acestui an. Potrivit comunicatului, «suma totală colectată la bugetul local este de 82,31 milioane de lei, cu 9% mai mult față de aceeași perioadă a anului precedent». În realitate însă, veniturile bugetare ale orașului Slobozia sunt într-o ușoară scădere, iar datoriile istorice ale bugetului nu vor fi recuperate nici anul acesta.

Calculele fac bugetul roz
Un comunicat de presă remis publicității la jumătatea lunii septembrie ... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2017, 18:05 (4221 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori

Școlile din Ialomița au nevoie de profesori

Școala a început de două săptămâni iar unele unități de învățământ din județ încă așteaptă profesorii să intre la clasă. Situația este cunoscută de ani buni, însă nici Ministerul Educației și nici Inspectoratul Școlar Județean nu au reușit să găsească vreo soluție pentru remedierea ei. Așa se face că, și anul acesta, în școlile din județ vor exista dascăli care vor preda câte 2 sau 3 materii!

Dezastrul din școlile județului După finalizarea Examenului de Titularizare, organizat în vara acestui an, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a organizat nici mai mult, nici mai puțin de 6... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2017, 15:35 (6144 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Dridu: Omorâtă de un șofer băut

Dridu: Omorâtă de un șofer băut

Tragedie în localitatea Dridu. O femeie de 36 de ani a murit după ce un șofer băut a lovit-o cu mașina. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Polițiștii i-au întocmit un dosar penal cu 3 capete de acuzare.

O anchetă în curs
Victima accidentului petrecut la Dridu se afla împreună cu fratele său, un bărbat de 34 de ani, pe marginea șoselei. Cei doi au fost pur și simplu spulberați de șoferul băut, identificat în persoana unui bărbat, de 60 de ani, din București. Femeia a murit pe loc, în timp ce bărbatul care o însoțea a fost transportat de urgență... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2017, 13:02 (8698 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prostituatele din Slobozia au datorii la Primărie de 2,1 milioane de lei

Prostituatele din Slobozia au datorii la Primărie de 2,1 milioane de lei

Cinci prostituate din Slobozia sunt datoare bugetului local cu suma de 2,1 milioane de lei. Banii reprezintă valoarea amenzilor pe care acestea trebuie să le plătească Direcției Taxe și Impozite Locale. Autoritățile au făcut demersuri pentru a preschimba plata banilor în muncă în folosul comunității însă, ajunse în fața instanței, acestea au refuzat să desfășoare această activitate.

Datoare la Primărie Printre sutele de datornici la bugetul local al Primăriei Slobozia se numără și cinci prostituate. Restanțele pe care acestea trebuie să le plătească se înscriu în categoria amenzilor... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2017, 11:25 (10186 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia, grupa 2005

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Unirea Slobozia, grupa 2005

bonus: Denis Dragomir, omul cu golul; Alin Popa, pur și simplu om de echipă

În sezonul 2022 sau 2023, sau poate chiar mai devreme, o parte dintre acești puști ar putea evolua în echipa mare a Unirii. Până acolo însă e cale lungă, iar antrenorul Ion Ionescu îi ține în priză prin partide de pregătire. La finalul săptămânii trecute au învins echipa similară a orașului Amara și urmează să joace cu Atletic Călărași. Noi continuăm să vă prezentăm speranțele Unirii din generația 2005.

Denis Dragomir, omul cu golul
De mic i-a plăcut sportul, a încercat mai multe discipline, dar în final s-a axat pe fotbal, avându-l drept exemplu pe fratele său care actualmente... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2017, 14:15 (4988 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cantitatea de sânge recoltată, în scădere

În Ialomița

Cantitatea de sânge recoltată, în scădere

Fenomenul crizei de sânge se adâncește și la nivelul județului Ialomița. Reprezentanții Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița au făcut publică o situație privind raportul dintre nevoia de sânge și stocurile pe care le au disponibile. Între acești indicatori există o discrepanță considerabilă, generată de faptul că în fiecare lună numărul donatorilor se diminuează.

Statistici îngrijorătoare
Datele statistice ale Centrului de Transfuzii Sanguine Ialomița arată că la nivelul județului Ialomița nevoia de sânge a crescut în ultimii ani cu aproximativ 18%. Astfel, în 2015, în baza... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2017, 13:25 (6500 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: 4 ani cu executare pentru Cătălin Hristescu!

Fostul prim-procuror al județului a ajuns la închisoare

EXCLUSIV: 4 ani cu executare pentru Cătălin Hristescu!

Înalta Curte de Casație și Justiție a dat o sentință definitivă în dosarul fostului prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Magistrații Curții Supreme au decis să mențină pedepsele aplicate prin hotărârea Curții de Apel București, emisă în decembrie 2016. Astfel, Hristescu va sta la închisoare 4 ani!

Condamnat definitiv la închisoare Cătălin Hristescu a fost anchetat de procurorii Direcției Naționale Anticorupție pentru «trafic de influență». Alături de el, în același dosar, a fost implicat și afaceristul Ștefan Foamete, patronul firmei Omega ... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2017, 16:05 (17502 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Denunțat la Parchet de polițistul pe care voia să-l mituiască

S-a întâmplat la Scânteia

Denunțat la Parchet de polițistul pe care voia să-l mituiască

Prins la volan fără permis de conducere, un bărbat a fost trimis în judecată pentru «dare de mită» de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Conducătorul auto este acuzat că a vrut să ofere șpagă suma de 500 de euro agentului care l-a oprit în trafic. Polițistul a refuzat să accepte mita și a făcut un denunț la Serviciul Județean Anticorupție, ai cărui ofițeri l-au trimis în fața procurorilor pe respectivul șofer.

Caz de corupție la Scânteia În Rechizitoriul pe care l-au întocmit, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au reținut faptul că... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2017, 11:40 (7633 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

FC Sportul Slobozia, prima echipă de fotbal fete a orașului

După 2 ani de antrenamente, prima echipă de fotbal fete a Sloboziei este pregătită să iasă «la atac». Sunt 12 și au jucat primele meciuri oficiale înainte ca echipa să fie înregistrată legal drept FC Sportul Slobozia. Se antrenează de două ori pe săptămână și visează cu ochii deschiși să devină campioane. Pentru fani, parinți și prieteni deja sunt. Iar acum a venit timpul să le cunoaștem cu toții!

O zi de antrenament E duminică dimineața în fața terenului de fotbal din Orășelul Copiilor. Fetele se strâng greu, una câte una... Întâi Livia, căpitanul echipei, apoi Mădălina, Nicoleta,... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2017, 18:50 (11326 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, executat silit

Ofensiva copiilor cu Cerințe Educative Speciale din Țăndărei

Consiliul Județean Ialomița, executat silit

Un caz relatat de ziarul nostru în urmă cu câteva luni revine în atenția opiniei publice. Este vorba despre situația celor șapte copii cu Cerințe Educative Speciale, ai căror părinți au reușit să le câștige drepturile de care au fost lipsiți vreme de 3 ani în instanță. Deși au reușit să obțină beneficiile financiare pentru copiii lor în baza unei hotărâri judecătorești definitive a Curții de Apel București, oamenii reclamă faptul că oficialii Consiliului Județean Ialomița refuză să o pună în aplicare. Mai mult, instituția a apelat la o cale de atac extraordinară, cu scopul de a desființa hotărârea prin care copiilor le-au fost conferite drepturile care li se cuveneau. Pe cale de consecință, părinții... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2017, 13:35 (10128 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urmărită penal pentru că și-a abandonat copilul în salonul Maternității din Urziceni

Urmărită penal pentru că și-a abandonat copilul în salonul Maternității din Urziceni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din Urziceni au început urmărirea penală pe numele unei femei din zona Rădulești, acuzată că și-a abandonat copilul după naștere. Femeia le-a spus anchetatorilor că micuțul pe care l-a adus pe lume este «o greșeală», dar cu toate acestea ea a făcut demersuri către serviciile sociale pentru a-i fi dat spre încredințare. Acum reprezentanții autorităților competente au deschis o anchetă pentru a vedea dacă într-adevăr copilul poate fi sau nu lăsat în grija mamei...

Un caz cutremurător Nașterea micuțului abandonat în spital s-a petrecut anul... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2017, 19:15 (6552 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

«Îmi doresc din tot sufletul victoria cu Roman!»

Handbal, HCM Slobozia, antrenor Gheorghe Covaciu

«Îmi doresc din tot sufletul victoria cu Roman!»

Înfrângerea rușinoasă cu Brăila a atras după sine ruperea înțelegerii dintre HCM Slobozia și antrenorul Dumitru Muși. În locul acestuia, la conducerea tehnică a echipei a fost instalat Gheorghe Covaciu. Antrenorul de 60 de ani care în urmă cu 5 sezoane juca în Liga Campionilor cu «U» Cluj a fost anul trecut pe banca tehnică a celor de la CSM Roman. Buzoian prin origine și băimărean prin adopție, Gheorghe Covaciu a venit la Slobozia pentru a aduce echipa pe unul dintre primele 10 locuri, așa cum reiese și din interviul pe care ni l-a acordat la scurt timp după preluarea echipei.
-Domnule profesor, discuțiile cu cei de la Slobozia au durat practic cateva ore. Ce v-a făcut să luați așa repede hotărârea de a prelua HCM-ul?... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2017, 18:05 (3414 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pace socială între taximetriști și autoritățile locale

La Slobozia

Pace socială între taximetriști și autoritățile locale

După 8 ani de scandaluri publice, administrația locală din Slobozia a făcut pace cu cei 210 taximetriști autorizați din Slobozia. La sfârșitul săptămânii precedente, Camera Taximetriștilor Ialomița și Primăria Slobozia au semnat un protocol de colaborare care să răspundă atât constrângerilor legale în vigoare, cât și revendicărilor taximetriștilor. Cele două tabere susțin că protocolul are în vedere interesele legitime ale clienților și va elimina derapajele existente pe piață la acest moment.

Clienții sunt nemulțumiți, taximetriștii la fel
«Mă deranjează faptul că urc în taxi și dau peste șoferi nespălați sau care se scobesc în nas!». «Zici că sunt jurați. Cum urc, cum dau boxele la maxim și-mi fac creierii zob până la destinație. Manele la capul gol sau lăutărească de-aia greaua, de îți vine să o iei razna!». «Umblă cu niște căzături de mașini, de te miri cum de mai pornesc... Sunt murdare, le ies arcurile prin scaun și ți se face silă de la miros... Eu le ocolesc de câte ori pot, dar de multe ori nu îți dai seama până nu urci!». «Te înșeală la preț. Ori nu pornesc aparatul, ori, dacă e cursa prea ieftină, opresc și dau cu spatele... Imediat crește tariful cu un leu!».... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2017, 16:15 (11392 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSS Slobozia, junioare II

Primul meci, primul succes

Junioarele II ale CSS Slobozia, pregătite de Marian Simion, au deschis noul sezon cu o victorie. Victima a fost Muntenia Olimpic București, echipă fără prea mari pretenții. Astfel, singurul adversar al slobozencelor a fost erorile în construcția atacurilor, inerente începutului de sezon. De asemenea, echipa noastră a fost văduvită, în special în defensivă, de prezența Petronelei Ungureanu, în vreme ce liderul Valentina Soreanu a jucat doar 7 minute, timp în care a marcat 6 goluri. În final, CSS Slobozia s-a impus cu 36-20 (15-6) pentru echipa noastră punctând: Vasile-12 goluri, Neagu-7, Soreanu-6, Onea-5, Dumitru-2, Cloșcă-2, Zăvadă-1, Lazăr-1.
Din păcate, junioarele III au bifat a doua... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2017, 14:40 (4026 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Uniforme pentru școala din Amara de la firma președintelui Consiliului Județean Ialomița

Victor Moraru nu a uitat de unde a plecat!

Uniforme pentru școala din Amara de la firma președintelui Consiliului Județean Ialomița

Scandal la Școala Gimnazială «George Vâlsan» din Amara. Mai mulți părinți au protestat pe un site de socializare, revoltați de uniformele cu care copiii lor sunt nevoiți să meargă la școală. Oamenii spun că au plătit aproximativ 130 de lei pentru o ținută neadecvată. Situația devine și mai interesantă în condițiile în care respectivele uniforme au fost confecționate de către firma Miro Impex SRL, al cărei asociat este nimeni altul decât Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Informația a fost confirmată oficial de Felicia Negrilă, administratorul societății controlată de președintele Moraru.

Revolta părinților din Amara... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2017, 20:45 (28711 vizualizări - 33 comentarii)

SPORT

George Dragomir a câștigat Cupa Federației

Scrimă

George Dragomir a câștigat Cupa Federației

În perioada 21-24 septembrie 2017, orașul Iași a găzduit Cupa Federației la Sabie, competiție adresată cadeților și juniorilor. 52 de sportivi au fost la startul turneului de juniori, câștigat la final de sabrerul CSM Unirea Slobozia, George Dragomir. Acesta a fost, de altfel, singurul slobozean prezent pe tabloul de 8, Răzvan Stănescu lipsind din cauza unei accidentări la gleznă. În sferturi a trecut cu 15-9 de stelistul Vlad Grădișteanu, pentru ca în semifinale să îl învingă cu 15-12 pe ieșeanul Răzvan Ursache. Finala a fost aprig disputată, dar în cele din urmă George Dragomir, sportiv pregătit de profesorul Marin Cruțu, s-a impus în fața brașoveanului Rareș Ailinca, cu 15-12. Acest succes... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2017, 17:15 (3996 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Elevii din Ialomița au adunat peste 1 milion e absențe

În anul școlar 2016-2017

Elevii din Ialomița au adunat peste 1 milion e absențe

Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au dat recent publicității o situație statistică cu privire la situația din Educația județeană, înregistrată în anul școlar 2016-2017. Indicatorii scot la iveală faptul că elevilor nu prea le place școala. Așa se face că aceștia au înregistrat în anul școlar trecut peste 1 milion de absențe, din care abia un sfert au putut fi motivate.

Elevii nu mai vor la școală La fiecare început de nou an școlar, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița fac publice situații statistice cu privire la starea învățământului a anului școlar... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2017, 15:10 (4862 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Metalul Buzău-Unirea Slobozia 2-2

Puncte pierdute ca din Pușcă

Numirea lui Adrian Mihalcea în funcția de antrenor secund al Naționalei României este singura veste bună care a răzbătut în fotbalul slobozean. Din echipa Unirii pe care Mihalcea o ducea în 2014 pe podiumul Ligii Secunde au supraviețuit în actualul lot coordonat de Enache Costea doar cinci jucători... Aceștia și alții, tineri cu experiență care li s-au adăugat, au pornit la drum în actualul sezon de Liga a III-a cu gândul de a reveni acolo unde au cunoscut satifacțiile succeselor cu Rapid sau Iași. Din păcate, mai ales meciurile din deplasare, îi îndepărtează simțitor de obiectivul propus.

Ghinion până la capăt... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2017, 13:25 (5603 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia

Scandal intern la Liceul de Arte din Slobozia

În vreme ce dăscălimea ialomițeană urmărește resemnată la alba-neagra schimbărilor de la Inspectoratul Școlar, la Liceul de Arte din Slobozia familia Petre își adjudecă portofoliul de director al acestei unități școlare etalon. Adus de mână de părinți, noul director George Petre și-a dat deja în petic, demonstrând că așchia nu sare departe de gardul vilei ridicat din zeciuirea banilor publici.

Machiavelism artistic Povestea înlocuirii din funcția de director a lui Dumitru Cioboată a început în luna ianuarie a acestui an, când acesta a refuzat să participe la concursul unde trebuia să... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2017, 11:10 (76333 vizualizări - 183 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12175 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8294 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12131 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14178 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13253 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8581 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13524 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10528 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11974 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12334 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6521 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11866 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11765 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11688 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7824 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31246 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10959 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10939 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8807 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...