Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ajutoare financiare de 63 mii de lei pentru copiii grav bolnavi din Ialomița

Ajutoare financiare de 63 mii de lei pentru copiii grav bolnavi din Ialomița

De la începutul anului și până în prezent, 15 copii grav bolnavi din Ialomița au beneficiat de ajutoare financiare de urgență acordate prin intermediul Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița. În cele mai multe cazuri, micuții suferă de forme grave de cancer, care impun tratamente costisitoare și a căror rată de supraviețuire este extrem de mică.

Copilărie distrusă de boală Ajutoarele sociale de urgență se acordă la cererea beneficiarilor pentru a le acoperi acestora nevoile financiare pe care le au. Datele arată că de cele mai multe ori acești bani sunt oferiți pentru... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 14:20 (4253 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trei candidate pentru șefia Învățământului ialomițean

Trei candidate pentru șefia Învățământului ialomițean

Ministerul Educației a confirmat oficial că în Ialomița și-au depus dosarele pentru șefia Învățământului ialomițean trei candidate. Favorită la titlul de șef al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița este însă Elena Mitran, actualul director al Școlii Gimnaziale Amara, și fostă candidată PSD Ialomița la alegerile parlamentare din decembrie 2016. Contactată telefonic pentru un punct de vedere, aceasta a refuzat să facă declarații.

«Nu am ce să comentez!» Ministerul Educației a anunțat public, în urmă cu o săptămână, că cei care vor să-i înlocuiască pe inspectorii școlari generali revocați... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2017, 11:05 (23298 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

SPORT

Esențe tari din pepiniera Sloboziei

Fotbal, Unirea Slobozia, juniori

Esențe tari din pepiniera Sloboziei

bonus: Cristian Ciupercă, portarul de nota 10; Raul Iancu, punctul forte al apărării

Sâmbătă dimineață, soarele de vară mușca zdravăn, dar terenul de la Orășelul Copiilor era deja înțesat de tricouri galbene. Fotbaliștii de mâine ai Unirii, copii născuți în 2005 și 2006, au venit cu zâmbetul pe buze la întâlnirea cu mingea. Mulți dintre ei au în rucsac brevetul de fotbalist. Au demonstrat-o recent la turneul de la Brașov și o vor face și la sfârșitul săptămânii la «Chalenge Cup», pe litoral... Este reconfortant să-i privești antrenându-se și visând cu ochii deschiși la duelurile de pe marile stadioane. Deocamdată au ca sprijin frumoasa nebunie a părinților care, atât la pregătiri, cât și în turnee, sunt trup și suflet alături de ei. Sunt 20 de copăcei încă fragezi, dar de esență... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2017, 11:55 (6915 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

«Gospodăria țărănească» din Jilavele

«Gospodăria țărănească» din Jilavele

Îngrădită de un gard de nuiele, o casă bătrânească ridicată la marginea comunei Jilavele reprezintă cartea de vizită a localității. De 8 ani, această casă este loc de refugiu pentru cei care vor să cunoască tradiția și cultura populară din acest colț de lume.

Din tindă până în odaia mare Așezată în imediata apropiere a fostului conac deținut de familia bravului aviator militar Constantin «Bâzu» Cantacuzino, casa este în realitate un muzeu al satului în miniatură. Cele 6 camere ale imobilului au fost amenajate astfel încât să redea cât mai fidel atmosfera dintr-o casă țărănească de la... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2017, 12:15 (6541 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița s-au eliberat 430 mii de rețete compensate și gratuite

În prima jumătate a anului

În Ialomița s-au eliberat 430 mii de rețete compensate și gratuite

Exprimată în cifre, Sănătatea ialomițenilor capătă valori astronomice. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că în primul semestru al anului 2017, în județ au fost eliberate în total 430715 rețete compensate și gratuite. Valoarea acestora se ridică la suma de 18,2 milioane de lei, iar cele mai multe medicamente prescrise au fost destinate pensionarilor.

Sute de mii de rețete, eliberate în 6 luni
Dincolo de faptul că suferă din cauza sărăciei, Ialomița este și un județ bolnav. Poate chiar grav bolnav dacă privim cu atenție statisticile Casei Județene... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 16:05 (4030 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Fetești a demisionat din funcție

Primarul din Fetești a demisionat din funcție

Sorin Gafițoi, primarul municipiului Fetești, a demisionat din funcție. Acesta susține faptul că decizia a fost luată invocând motive personale și că va reveni la funcția pe care o deține în cadrul CFR. Demisia edilului va intra în vigoare începând cu data de 6 septembrie 2017. 

Demisie la Primăria Fetești
Sorin Gafițoi și-a făcut publică demisia din funcția de primar al municipiului Fetești în cursul zilei de joi, 31 august 2017. Acesta a invocat faptul că renunță la mandatul pentru care a fost ales din cauza unor motive personale. «Nu este nimic de declarat pe această temă... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 12:40 (10112 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții Amara 2017», notă de plată de peste 700 mii de lei

Festivalul «Trofeul Tinereții Amara 2017», notă de plată de peste 700 mii de lei

Anul acesta, Festivalul «Trofeul Tinereții» a împlinit 50 de ani. O ediție jubiliară, comparabilă cu vârsta pe care, spre surprinderea multora, o va împlini și președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, fix pe 24 noiembrie... Revenind, la finele Festivalului am întrebat despre cheltuielile propriu-zise generate de acest eveniment. În stilu-i obișnuit, președintele Moraru a catadicsit să ne răspundă la finalul celor aproape 30 de zile specificate în Legea 544, privind liberul acces la informațiile de interes public.

Un Festival de cheltuieli mărețe
Chiar dacă unii... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2017, 11:10 (5413 vizualizări - 14 comentarii)

EVENIMENT

Băiat de 12 ani, ars prin electrocutare în Gara Fetești

Băiat de 12 ani, ars prin electrocutare în Gara Fetești

Un băiat de 12 ani din Fetești se zbate între viață și moarte la Spitalul «Grigore Alexandrescu» din București. Plecat la joacă, copilul s-a urcat pe un vagon din triajul Gării CFR Fetești și s-a atins de firele de înaltă tensiune. El s-a ales cu arsuri grave pe corp. Potrivit protocoalelor, cazul ar putea intra și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecție a Copilului.

Transportat la spital cu elicopterul SMURD Din primele verificări, incidentul s-a petrecut la sfârșitul săptămânii, în triajul Gării CFR Fetești. Băiatul în vârstă de 12 ani a mers împreună cu câțiva... [citește_tot_articolul]

31 August 2017, 17:40 (4169 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

520 de elevi din Ialomița au susținut Bacalaureatul de toamnă

520 de elevi din Ialomița au susținut Bacalaureatul de toamnă

La cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului au participat 520 de elevi din Ialomița. Cei mai mulți dintre aceștia au susținut pentru a doua sau a treia oară proba la Matematică. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că doi elevi ai Liceului Tehnologic «Sfânta Ecaterina» din Urziceni au fost eliminați din cauza faptului că au încercat să copieze cu ajutorul telefoanelor mobile.

S-a încheiat Bacalaureatul de toamnă
Elevii care nu au reușit să treacă cu brio examenul de maturitate în prima sesiune au participat la cea de-a doua etapă a Bacalaureatului, încheiată... [citește_tot_articolul]

31 August 2017, 14:45 (4067 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Debutăm cu Râmnicu Sărat

Fotbalul românesc continuă să fie măcinat de abandonuri spontane, iar acest lucru s-a întâmplat și în seria a doua a Ligii a III-a. Luat prin surprindere de sincopele startului de sezon, Gheorghe Hagi a decis să-și desființeze echipa satelit cu 3 zile înainte de startul Campionatului. Seria a rămas cu 14 echipe, iar FRF a făcut o nouă tragere la sorți pentru calendarul competițional, în urma căreia Unirea Slobozia trebuia să se deplaseze sâmbătă, 26 august 2017, în prima etapă, la Farul Constanța. Doar că Petre Grigoraș și colegii n-au avut încredere în crăpcenii din dotare, care vrând-nevrând trebuie să joace rol de rechini și, în așteptarea unor pești mai acătării care să fortifice lotul, au... [citește_tot_articolul]

31 August 2017, 10:50 (2985 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sediul Drumuri și Poduri SA, reabilitat «energetic» cu 879 euro/mp

Decizie controversată a Consiliului Județean Ialomița

Sediul Drumuri și Poduri SA, reabilitat «energetic» cu 879 euro/mp

Joi, 24 august 2017, Consiliul Județean Ialomița s-a reunit în cadrul unei ședințe ordinare lunare. Pe ordinea de zi a ședinței au figurat o serie de proiecte de hotărâre care vizează mai multe investiții controversate, inițiate de către președintele Victor Moraru... Concret, este vorba despre documentația de avizare a lucrărilor de intervenție la sediile Drumuri și Poduri SA și Centrului Militar Județean Ialomița. De asemenea, a fost aprobată reluarea unei documentații similare pentru investițiile în «cultura istorică a județului».

PSD a decis Consiliul Județean Ialomița a aprobat... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 18:15 (5498 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Prima etapă, prima surpriză

Un nou sezon de Liga a IV-a a luat startul la finele săptămânii trecute în Ialomița. Din nou bucurii, entuziasm și speranțe care, la final de campionat, se dovedesc deșarte... De 5 ani, fotbaliștii ialomițeni nu mai sperie pe nimeni. Ba dimpotrivă, se dă concurs pentru postul de adversar al reprezentantei județului nostru la barajul pentru Liga a III-a. Cum fondul de jucători este cam același, e greu să ne așteptăm la mari surprize vara viitoare. Până atunci însă avem 30 de etape să ne bucurăm de ceea ce înseamnă fotbalul local și să ne punem la încercare orgoliul. Se anunță un campionat strâns, cu multe răsturnări de situație și fără o favorită certă la titlu. Acest aspect ne-a fost dovedit de... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 14:55 (126966 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Moraru e un politruc mărunt!»

Atac politic furibund

«Moraru e un politruc mărunt!»

bonus: Scandalul Barcari înfioară șefii descentralizatelor locale

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a criticat dur demiterea inspectorului general școlar Luminița Barcari. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată joi, 24 august 2017, acesta a declarat că ceea ce a făcut ministrul Educației, Liviu Pop, este ilegal și abuziv.Ținta finală a atacului politic lansat de către deputatul liberal a fost președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. «PSD motivează astfel de decizii pentru a distorsiona adevărul... Cine îi va repara imaginea profesorului Luminița Barcari când va câștiga în instanță?» a întrebat retoric deputatul ialomițean.

Război politic în Ialomița... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 12:20 (15887 vizualizări - 47 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Ialomița: Legea deficitară lasă persoanele cu handicap fără drepturi

Aberațiile legislative cuprinse în normele care reglementează statutul persoanelor cu handicap creează adevărate derapaje. O tânără din Slobozia, bolnavă de o formă gravă de epilepsie, reclamă în instanță faptul că a fost încadrată într-un grad de handicap inferior afecțiunii de care suferă. Astfel, fata s-a trezit că este mai sănătoasă decât pare și, în ciuda problemelor medicale, ea se poate descurca să trăiască și singură, deși toată viața a depins de sprijinul mamei. Statistica arată că la nivelul județului Ialomița există 8300 de persoane care beneficiază de certificate de handicap, anual 200 dintre acestea reclamând faptul că au fost eronat încadrate în gradul pe care l-au primit.
... [citește_tot_articolul]

30 August 2017, 11:15 (4150 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Șofer teribilist, urmărit ca-n filme de polițiști

Țăndărei: Șofer teribilist, urmărit ca-n filme de polițiști

Misiune grea pentru polițiștii din Țăndărei. Oamenii legii au gonit pe străzile orașului după un șofer, identificat în persoana unui tânăr de 28 de ani, care a refuzat să oprească în trafic pentru o verificare de rutină. Conducătorul auto a pierdut însă controlul volanului și a provocat un accident rutier. În urma evenimentului, o tânără de 26 de ani care îl însoțea a fost transportată la Spitalul Orășenesc Țăndărei. Pentru fapta sa, tânărul s-a ales cu un dosar penal care conține 3 capete de acuzare.

A doborât un stâlp de electricitate
Din informațiile oferite de Inspectoratul... [citește_tot_articolul]

29 August 2017, 16:31 (10737 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La nivelul Ialomiței, doar 11 șomeri beneficiază de stimulente financiare

La nivelul Ialomiței, doar 11 șomeri beneficiază de stimulente financiare

Legea privind stimularea forței de muncă oferă o serie de facilități pe care foarte puțini șomeri le cunosc. Este vorba despre o serie de ajutoare financiare denumite «prime de încadrare și instalare». Ambele se acordă acelor șomeri care reușesc să se reîncadreze în muncă în alte localități în afara celor de domiciliu. Datele statistice ale Agenției Județene de Ocupare a Forței de Muncă Ialomița arată că instituția oferă aceste beneficii doar pentru 11 persoane.

Stimulente financiare pentru șomeri Legea 76/2002, privind stimularea forței de muncă, oferă șansa șomerilor, care reușesc... [citește_tot_articolul]

29 August 2017, 14:15 (5042 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

22 de ani închisoare cu executare pentru părinții-criminali din satul Horia

22 de ani închisoare cu executare pentru părinții-criminali din satul Horia

Doi tineri din Ialomița, care trăiau în concubinaj, au fost condamnați fiecare la câte 22 de ani de închisoare cu executare de Tribunalul Ialomița. Ana Maria Tănase și Daniel Gabriel Aldea, oameni cu probleme sociale care locuiau în incinta unui canton silvic de pe raza localității Horia, au fost acuzați de procurorii Parchetului Județean că au curmat viața unui copil de 1 an și 9 luni, pe care femeia îl avea dintr-o relație anterioară, agresându-l în mod repetat pentru că plângea... Pe de altă parte, cifrele demonstrează că abuzurile părinților asupra copiilor sunt ceva obișnuit în multe familii din Ialomița. Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița confirmă faptul... [citește_tot_articolul]

29 August 2017, 10:55 (7176 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Un feteștean și-a terorizat întreaga familie

Un feteștean și-a terorizat întreaga familie

Un bărbat din Fetești a ajuns la închisoare după ce a provocat un scandal monstru în sânul familiei sale. Omul și-a ieșit din fire în așa hal încât și-a înjunghiat cei doi fii, a incendiat camera nepotului și și-a amenințat cu moartea fiica și soția! Scandalul a fost auzit de vecinii familiei care au sunat de urgență la 112...

Arestat preventiv pentru 30 de zile A fost nevoie doar de o discuție contradictorie în sânul familiei Carp din Fetești, pentru ca tatăl, identificat în persoana lui Constantin Carp, să-și iasă din fire și să sară la scandal. Surse judiciare apreciază faptul că... [citește_tot_articolul]

28 August 2017, 18:10 (5081 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primarii ialomițeni, acuzați de practici administrative ilegale

Primarii ialomițeni, acuzați de practici administrative ilegale

Instituția Prefectului Ialomița a atras public atenția primarilor ialomițeni cu privire la «violarea secretului corespondenței». Concret, primarii au fost acuzați că nu aduc la cunoștința plenului Consiliilor Locale poziția Instituției Prefectului privind legalitatea unor dispoziții ale edililor sau a unor proiecte de hotărâri aprobate prin încălcarea reglementărilor legale în vigoare.

Semnal de alarmă
La jumătatea lunii august 2017, în cadrul unei întâlniri oficiale cu primarii localităților județului, reprezentanții Instituției Prefectului Ialomița au atras atenția public asupra... [citește_tot_articolul]

28 August 2017, 14:50 (4494 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Radu Paros rămâne fără mandat de consilier local

La Slobozia

Radu Paros rămâne fără mandat de consilier local

La un an de la pierderea funcției de președinte al PMP Ialomița, consilierul local slobozean Radu Paros riscă să rămână fără mandat. Pentru a doua oară în decurs de un an, PMP Ialomița a decis retragerea sprijinului politic și excluderea acestuia din rândurile filialei. «De data aceasta este conform statutului!» a declarat președintele PMP Ialomița, Nicu Pericli.

Un an de război Radu Paros a rămas fără funcția de președinte al PMP Ialomița în luna iulie 2016, ca urmare a fuziunii PMP cu UNPR. Tot atunci el și ex-primarul Gabi Ionașcu, devenit între timp senator, s-au văzut nevoiți să... [citește_tot_articolul]

28 August 2017, 11:05 (7360 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3636 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3546 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5622 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4497 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7143 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5006 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5315 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4993 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4052 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4957 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6299 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4932 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8892 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6343 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7019 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5117 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...