Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Stadionul va fi gata în 2 luni!», Unirea transferă «liberii», Vlădoiu își reînnoiește licența...

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia

«Stadionul va fi gata în 2 luni!», Unirea transferă «liberii», Vlădoiu își reînnoiește licența...

Cum-necum, târâș-grăpiș, Unirea Slobozia adună jucători pentru noul sezon competițional al SuperLigii 2025-2026. Pentru moment, așa cum vă informam, Slobozia este în cantonament la Brașov, dispută amicale, în timp ce Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit prin tragere la sorți «țintarul» viitorului sezon competițional. În cele ce urmează vom realiza o radiografie de moment a ceea ce se dorește la/cu Unirea Slobozia în SuperLiga 2025-2026...

 

Turul «țintarului» Liga Profesionistă de Fotbal a organizat miercuri, 25 iunie... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 10:05 (9907 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Cei șase angajați APM Ialomița, liber la petiții împotriva fostului director Laurențiu Ghiauru

Motivarea instanței

Cei șase angajați APM Ialomița, liber la petiții împotriva fostului director Laurențiu Ghiauru

Undeva în februarie 2022, o instituție publică din Ialomița, respectiv Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, avea să atragă atenția opiniei publice printr-o situație fără precedent: mai mulți salariați ai APM Ialomița, printr-o petiție, își reclamau directorul, acuzându-i acestuia «comportamentul abuziv», precum și «practicile instituțio­nale ilegale». La acel moment, ziarul nostru a preluat parțial petiția în cauză, directorul de la acea vreme al Agenției pentru Protecția Mediului, Laurențiu Ghiauru, răspunzând întrebărilor incriminatorii. Ulterior, scandalul a degenerat, Laurențiu Ghiauru, deja «transferat»... [citește_tot_articolul]

3 Iulie 2025, 07:55 (17996 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajat al AJFP Ialomița depistat cu o diplomă «falsă», achitat definitiv

Fiat Justitia!

Angajat al AJFP Ialomița depistat cu o diplomă «falsă», achitat definitiv

Un fost inspector al AJFP Ialomița, inspector cu atribuțiuni de control în cadrul instituției, a scăpat definitiv de problemele cu legea. Acesta a fost acuzat de «înșelăciune» și «uz de fals», fiind implicat într-o anchetă demarată în urmă cu câțiva ani după ce s-a descoperit că a folosit o diplomă «falsă» la angajare.

 

Justiția a împărțit dreptatea Cazul inspectorului cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița, depistat cu o diploma «falsă» la momentul în care a încercat să... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2025, 17:05 (23206 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia se împrumută 30 milioane de lei pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile ale Programului «ELENA»

Pentru următorii 10 ani

Slobozia se împrumută 30 milioane de lei pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile ale Programului «ELENA»

bonus: 40 de proiecte de hotărâri pe ordinea de zi

Luni, 30 iunie 2025, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul ședinței ordinare. Aleșii locali au dezbătut 40 de proiecte, după ce ordinea de zi inițială a fost suplimentată cu încă 18 proiecte. Proiectul de hotărâre care a generat cele mai multe discuții în cadrul ședinței a fost cel referitor la obținerea unui împrumut de 30 milioane de lei, ce va fi rambursat în viitorii 10 ani. Banii vor fi acordați prin intermediul Trezoreriei Statului și vor fi utilizați pentru acoperirea cheltuielilor neeligibile apărute în cadrul proiectelor de eficientizare energetică prin Programul «ELENA», finanțat de Uniunea Europeană cu sprijinul Agenției... [citește_tot_articolul]

2 Iulie 2025, 10:20 (13249 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«FreeLand» Slobozia 2025 sau bâlciul Festivalului

«FreeLand» Slobozia 2025 sau bâlciul Festivalului

UPDATE: Albert NBN, lăsat fără onorariu și amendat de Poliția Locală Slobozia pentru înjurăturile de la «FreeLand Festival»

De vineri până dumi­nică, 27/29 iunie 2025, Primăria Slobozia a organizat cea de a IV-a ediție a Festivalului «FreeLand». În mare și pe scurt, ceea ce s-a dorit a fi un eveniment dedicat comunității a fost transformat în ceva ce poate concura lejer cu un bâlci organizat, gen «Zilele Sloboziei». Atmosfera edițiilor precedente «FreeLand Festival» a lipsit, problemele organizatorice ge­nerând nemulțumiri atât în rândul artiștilor care au urcat pe scenă, dar și în cel al participanților. La ediția din 2025, în cele 3 seri ale «FreeLand Festival», peste 40 mii de oameni au fost «... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2025, 16:20 (26855 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Drumul spre succes...

Drumul spre succes...

Astăzi, conflictul dintre generații s-a transformat într-o prăpastie foarte adâncă. Opinia celor mari despre cei tineri nu a fost niciodată atât de radicală. Aspru criticați și judecați, adolescenții încearcă să demonstreze contrariul și să arate tuturor faptul că pot deveni adulții responsabili pe care societatea se poate baza. Un rol important în formarea acestei atitudini îl au școala și profesorii. Iar Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia este una dintre instituțiile de învățământ locale care pariază pe succesul elevilor săi. De la an la an, numărul elevilor care primesc oferte de a se înscrie la cele mai bune facultăți... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2025, 15:05 (8644 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aparat dentar la adult. Mai are rost după 30 de ani?

Aparat dentar la adult. Mai are rost după 30 de ani?

Mulți adulți trec de vârsta de 30 de ani cu dinți strâmbi, înghesuiți sau cu mușcătură incorectă și se întreabă dacă mai are rost să poarte aparat dentar. Răspunsul este simplu: da, are rost și este chiar recomandat. Ortodonția nu are limită de vârstă, iar beneficiile sunt atât estetice, cât și funcționale și medicale.


De ce să îți pui aparat dentar după 30 de ani?
1. Sănătatea dentară pe termen lung
Dinții incorect... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2025, 08:40 (1308 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Două ambulanțe noi pentru Serviciul de Ambulanță Ialomița

Două ambulanțe noi pentru Serviciul de Ambulanță Ialomița

În urmă cu o săptămână, Departamentul pentru Situații de Urgență a distribuit județului Ialomița două ambulanțe de tip B noi. Cele două salvări nu rezolvă însă problema parcului auto învechit al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița în cadrul căruia jumătate dintre autospeciale au peste 10 vechime.

 

Două ambulanțe pentru județul Ialomița În cadrul unui eveniment public, medicul Raed Arafat, șeful Departa­mentului pentru Situații de Urgență, a recepționat primele 20 de ambulanțe, dintr-un lot de 470, ce au intrat în do­tarea... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2025, 12:15 (4781 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reduceri ale cheltuielilor bugetare de 5,6 milioane de lei în primul trimestru din 2025!

Alexandru Potor se laudă că a făcut economii la Primăria Slobozia

Reduceri ale cheltuielilor bugetare de 5,6 milioane de lei în primul trimestru din 2025!

După o lungă absență din spațiul public, deși a precizat că va comunica mai des cetățenilor aspecte ce țin de activitatea Primăriei Slobozia, edilul reședinței județului, Alexandru Potor, a organizat în urmă cu o săptămână o conferință de presă. Tema principală a discuției a fost reprezentată de reducerea cheltuielilor bugetare, în primul trimestru al anului, cu 5,6 milioane de lei. Primarul Sloboziei susține că reducerea a vizat capitolul «Bunuri și Servicii». Surse mai bine informate care își desfășoară activitatea în cadrul Primăriei Slobozia susțin însă că reducerile cheltuielilor pentru capitolul «Bunuri și Servicii» au fost ... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2025, 07:55 (11052 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vegetația din apropierea trecerilor de cale ferată, un pericol pentru șoferi

Vegetația din apropierea trecerilor de cale ferată, un pericol pentru șoferi

Un raport oficial al Avocatului Poporului readuce în actualitate o problemă veche de ani buni pentru care autoritățile nu adoptă vreo măsură concretă. Este vorba despre vegetația crescută în apropierea trecerilor la nivel cu calea ferată care obstrucționează vizibilitatea participanților la trafic. Iar Ialomița nu este străină de astfel de situații. În documentul public, Avocatul Poporului explică modul în care reprezentanții Sucursalei Regionale de Căi Ferate Constanța au tratat cu indiferență o astfel de situație. A fost nevoie de aproape o lună de corespondență și deplasări în teren pentru ca oficialii instituției din Constanța să fie prinși pe picior greșit... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2025, 10:40 (2373 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Sturioni crescuți în scop științific, redați mediului acvatic

Fetești: Sturioni crescuți în scop științific, redați mediului acvatic

În cadrul unei acțiuni comune a Gărzii de Mediu Ialomița și a organizației World Wide Fund for Nature România, 15 exemplare de sturioni, crescute în scop științific și monitorizate, au fost eliberate în apele Brațului Borcea, la Fetești. Toto­dată, alte 1500 de larve de sturioni au fost redate mediului acvatic.

 

Repopularea Dunării cu sturioni Acțiunea la care au participat comisarii Gărzii de Mediu Ialomița alături de organizația World Wide Fund for Nature România are legătură cu derularea proiectelor LIFEBOAT4 Strugeon, Sturgex și SOS Romania... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2025, 13:50 (8628 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cursuri de prim ajutor pentru 600 de persoane din județele Ialomița și Călărași

Cursuri de prim ajutor pentru 600 de persoane din județele Ialomița și Călărași

Filialele județene de Cruce Roșie din județele Ialomița și Călărași au fost incluse într-un proiect inițiat de Crucea Roșie Română care prevede, printre altele, și formarea persoanelor în ceea ce privește cursurile de prim ajutor. În total, peste 600 de persoane din Ialomița și Călărași vor fi instruite în acordarea primului ajutor.

 

Cursuri de prim ajutor acreditate Crucea Roșie Română a realizat proiectul «Ține pasul!», inițiativă prin care urmărește să crească gradul de conștientizare în rândul populației în... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2025, 09:50 (7659 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Renovare moderată a sediului Primăriei Roșiori

Renovare moderată a sediului Primăriei Roșiori

«Ialomița: dintotdeauna, pentru totdeauna!» este un slogan inventat de răposatul președinte Silvian tocmai pentru a reda cât mai plastic ceea ce social-democrația, cel puțin în Ialomița, are cel mai de preț: cinstea. Și corectitudinea. La pachet, căci, din vremuri imemoriale, am apreciat cumpătarea tenace a primarilor social-democrați în a cheltui fondurile publice. Așadar, unii edili, cum ar fi cel de la Roșiori de exemplu, decide la sfârșit de octombrie 2024 să parafeze contractul de renovare energe­tică moderată a sediului de Primărie. Moderat, căci efectele austerității se întrevedeau... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2025, 12:05 (7540 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Ialomițenii intentează procese, nemulțumiți de gradele de handicap primite

Anual, în Ialomița, sunt evaluate pentru încadrarea în grade de handicap peste 3000 de persoane. Aproape 10% dintre acestea reclamă perio­dic faptul că procedura a fost viciată, soli­citând reevaluări și reîncadrări în gradele de handicap. Deși s-a încercat să se evite sălile de judecată, tot magistrații sunt cei care trebuie să lămurească lucrurile. Acțiunile sunt însă îndelungate și consumă bani, iar șansele ca procesele să se încheie în favoarea persoanelor nemulțumite sunt destul de reduse.

 

Plimbați de la o instituție la alta... [citește_tot_articolul]

27 Iunie 2025, 08:10 (12654 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

La Slobozia

«FreeLand Festival» 2025-Viitorul e aici!

Sub deviza puțin cam pretențioasă «Viitorul e aici!», «FreeLand Festival» 2025, ediția a IV-a, va debuta vineri, 27 iunie a.c., și se va încheia duminică, 29 iunie 2025. Pentru al patrulea an consecutiv, Pădurea Peri de la marginea Sloboziei devine «gazda» Festivalului, «FreeLand» fiind organizat de Primăria municipiului reședință de județ.

 

«Viitorul» era cât pe ce să fie trecut Tumultuosul început de mandat al noului primar al Sloboziei, Alexandru Potor, a prevăzut printre altele și o renunțare la... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 12:20 (12381 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

În vederea derulării unui proiect PNRR

Primăria Slobozia va garanta pentru Urban un credit de 3,15 milioane de lei

Consiliul Local Slobozia a aprobat un proiect de hotărâre prin care va garanta un credit pe care Urban SA încearcă să îl acceseze în vederea derulării unui proiect prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Linia de finanțare pe care operatorul de apă și canalizare, Urban SA Slobozia încearcă să o acceseze are o valoare de 3,15 milioane de lei, garantarea de către Consiliul Local fiind una dintre condițiile băncii în vederea perfectării contractului de credit.

 

Primăria Slobozia sprijină operatorul Urban Încă de la începutul... [citește_tot_articolul]

26 Iunie 2025, 08:05 (6994 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Primarul Sloboziei vrea «eficiență» în rândul funcționarilor publici

Cu un număr total de aproximativ 360 de angajați, în această categorie intrând Primăria Slobozia și serviciile subordonate, administrația locală a Sloboziei, ar putea rămâne fără o parte din personal. Alexandru Potor, primarul orașului, susține că, în urma unor analize privind activitatea angajaților, cei care nu își îndeplinesc obiectivele prevăzute în fișa postului ar putea fi conce­diați. Deși edilul reședinței județului face referire, mai de grabă, la «eficiența» acti­vității profesionale a angajaților aparatului administrativ pe care îl conduce, la Centru se vorbește tot mai mult despre diminuările de personal ca parte... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2025, 10:20 (22598 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

Programul «ELENA» în implementare

Începe reabilitarea energetică a 7 unități de învățământ din Slobozia

La Slobozia, Proiectul «ELENA» a ajuns, în sfârșit, în faza de execuție. Marți, 24 iunie 2025, reprezentanții admi­nistrației locale au semnat contractul de execuție în prezența oficialilor ADR Sud-Muntenia, organismul prin intermediul căruia au fost obținuți banii europeni necesari implementării pro­iectului. Lucrările se vor desfășura pe parcursul a 9 luni, iar primarul Alexandru Potor a dat asigurări că acti­vitatea didactică nu va fi perturbată.

 

7 unități de învățământ din 11, oficial în renovare În baza... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 18:55 (3961 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Situație reclamată în instanță

«Doctorul» Vasile Zamfir, somat să plătească sume primite necuvenit Spitalului Județean de Urgență Slobozia

În 2023, un control al Camerei de Conturi Ialomița la Spitalul Județean de Urgență Slobozia evidenția plata ilegală a unei indemnizații afe­rentă titlului de doctor către juristul Vasile Zamfir. Insti­tuția a făcut încă de atunci demersuri către unitatea medicală pentru a recupera cele peste 32 mii de lei net plătite. La 2 ani distanță, pentru că Zamfir a refuzat să achite acești bani, a fost acționat în instanță de către angajatorul său, respectiv Spitalul Județean de Urgență Slobozia.

 

«Doctorul» Vasile Zamfir și sporul ilegal Legislația... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 16:20 (16511 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Tandemul Vlădoiu&Prepeliță încropește noua Unirea Slobozia

Fotbal, SuperLiga

Tandemul Vlădoiu&Prepeliță încropește noua Unirea Slobozia

În ultimele zile, Unirea își pre­zintă, mai mult sau mai puțin oficial, antrenorii, jucătorii și alte persoane din conducere. S-a făcut chiar și o conferință de presă, pe model SuperLiga, președintele Clubului, Ilie Lemnaru, încercând să explice ce și cum pentru noul sezon. Din exterior, mișcările de trupe ale echipei slobozene par încercări zadarnice de încropire a unei noi Unirea Slobozia. În opinia unora chiar «disperate», președintele Consiliului de Administrație al FCSB, Mihai Stoica, acordând echipei slobozene din nou titlul de «pretendentă» la retro­gradare... Revenind, să consemnăm la rându... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2025, 12:25 (7245 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
299 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Hoț încarcerat

Hoț încarcerat

Vineri, 4 decembrie 2009, polițiștii ialomițeni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat în vîrstă de 30 ani, din localitate. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis, la data de 3 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:32
(12634 vizualizări - 0 comentarii)


Fără infracțiuni electorale în Ialomița

Potrivit ultimelor informații, procesul electoral în județul Ialomița a decurs normal. Astfel, la nivelul județului nu au fost constatate infracțiuni, fiind aplicată o singură sancțiune contravențională ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:30
(10553 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu mașina Poliției

Accident cu mașina Poliției

O autoutilitară din dotarea Poliției Fetești a fost implicată într-un accident rutier. Astfel, duminică, 6 decembrie a.c., în jurul orei 16,15, pe raza municipiului Fetești, autovehiculul Poliției a intrat ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:24
(10883 vizualizări - 0 comentarii)


«Taxă pe prostie» la Slobozia

«Taxă pe prostie» la Slobozia

Înșelătoria prin metoda ghicitului, metodă veche în județul nostru, revine în actualitate cu o nouă victimă. O tînără de 15 ani a sesizat polițiștii că ar fi fost înșelată de o femeie de etnie rromă, după ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 07:32
(10653 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți la 13 ani

Doi copii, de 13 ani, din comuna Grivița sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 20 noiembrie-3 decembrie, au furat din mai multe locuințe, de pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 08:38
(14092 vizualizări - 0 comentarii)


Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Pentru buna desfășurare a turului II al alegerilor prezidențiale, la nivelul județului Ialomița au fost luate măsuri de suplimentare a forțelor de ordine, comparativ cu cele implicate în primul tur de scrutin ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 07:32
(11522 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Joi, 3 decembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut drept scop principal prevenirea unor evenimente stradale comise cu violență. La acțiune au participat polițiști din structurile ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 17:50
(11716 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 13:55
(11539 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:31
(12714 vizualizări - 0 comentarii)


Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:03
(11036 vizualizări - 0 comentarii)


Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:32
(14216 vizualizări - 0 comentarii)


Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:12
(14082 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:42
(12453 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:20
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:52
(12187 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:32
(13544 vizualizări - 0 comentarii)


Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 15:10
(17410 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:04
(11537 vizualizări - 0 comentarii)


Circula cu numere de înmatriculare false

Pe numele unui bărbat, de 56 ani, din Urziceni, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:03
(15313 vizualizări - 0 comentarii)


A murit încercând să aprindă soba

A murit încercînd să aprindă soba

Seria incendiilor la gospodăriile populației, evenimente frecvente în această perioadă a anului, a debutat tragic în luna decembrie. Astfel, marți seara, 1 decembrie, în jurul orei 22.30, la locuința lui ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 11:16
(14467 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2009, 18:10
(13666 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe de la APIA pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților pe suprafață care intenționează să acceseze credite de la băncile care au încheiat convenții cu Agenția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:58
(12684 vizualizări - 0 comentarii)


Grave accidente de circulație

Grave accidente de circulație

La numai o săptămînă după un grav accident rutier petrecut pe DN2A, în apropierea kilometrului 55, din care rezultau 5 victime, un alt eveniment rutier s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:48
(11576 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Amara

Incendiu puternic la Amara

Un puternic incendiu a cuprins vineri, 27 noiembrie, în jurul orei 21,30, două anexe gospodărești din Amara. Pompierii slobozeni s-au deplasat cu operativitate la locul intervenției însă mai multe animale ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:43
(10361 vizualizări - 0 comentarii)


Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 12:53
(11072 vizualizări - 2 comentarii)


Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Judecătorii slobozeni au decis joi, 26 noiembrie, arestarea a doi ialomițeni pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Cei doi au desfășurat a adevărată «afacere» cu cauciucuri furate, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2009, 18:46
(12192 vizualizări - 1 comentariu)


Poșta, închisă pe 1 decembrie

Poșta, închisă pe 1 decembrie

Marți, 1 decembrie 2009, toate oficiile poștale din întreaga țară vor fi închise, anunță Departamentul Relații Publice din cadrul Companiei Naționale Poșta Română. Prin același comunicat de presă, se completează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2009, 15:22
(14760 vizualizări - 0 comentarii)


«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

Elena Neagu, liderul local al UJSL Ialomița protestează împotriva intenției Confederației Sindicatelor Democratice din România de a negocia un pact politic direct cu PSD. Potrivit declarațiilor sale, la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 18:07
(10841 vizualizări - 0 comentarii)


Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13133 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16044 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...