Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au demarat o amplă acțiune în instanță prin care încearcă să recupereze prejudiciile constatate de Camera de Conturi Ialomița în urma auditului extern realizat în 2015. Unitatea medicală speră să obțină pe această cale cei 300 mii de lei, reprezentând contravaloarea sporurilor și salariilor care, potrivit auditorilor ialomițeni, au fost acordate ilegal. Pe lista persoanelor acționate în instanță de Spitalul Slobozia se numără medici, asistente sau chiar foști șefi ai instituției.

Un control controversat În perioada 2014-2015, Spitalul... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 11:10 (8402 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

În ultimele 4 luni, inspectorii fiscali din cadrul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat mai multe controale la persoanele care au încasat venituri în tranzacționarea mașinilor second-hand aduse din străinătate și care, potrivit legii, ar fi trebuit să se înregistreze drept plătitoare de TVA. În urma verificărilor s-a constatat faptul că 22 de ialomițeni s-au aflat în ilegalitate, pe numele acestora fiind întocmite plângeri penale. Valoarea prejudiciului adus bugetului de stat ar fi de 1,3 milioane de lei...

A fost sesizată Poliția Economică Acțiunea de verificare... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 18:40 (9170 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

În activitatea pe care polițiștii o întreprind la nivelul județului Ialomița, Țăndăreiul reprezintă un punct nevralgic. Subcomisarul Marcel Alexe, noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, susține însă contrariul. După o lună de la preluarea mandatului, acesta consideră că rata infracționalității este în scădere și, în viitor, promite că cetățenii vor avea ocazia să circule pe străzi mai sigure... Pentru că nu degeaba a acceptat provocarea de a se înscrie și participa la concursul organizat pentru funcția de conducere a uneia dintre celei mai dificile secții de Poliție pe care județul le are.
-Sunteți unul dintre puținii șefi de Poliție care a obținut postul prin concurs. Cât de dificilă a fost testarea?... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 14:20 (16974 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Până în 2020, în cadrul PNDL 2

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Administrațiilor locale din Ialomița li se promit fondurile necesare finanțării a 129 de proiecte edilitare, din cele aproape 300 depuse spre aprobare în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală 2. Valoarea exactă a fondurilor promise Ialomiței de către PSD este de fix 813.751.086,75 de lei. Adică mai puțin de jumătate din cele 1,7 miliarde de lei promise de administrația Moraru încă de la începutul anului în curs... De reținut că depunerea cererilor de finanțare nu garantează însă și aprobarea implicită a acestor investiții! Cu atât mai mult cu cât unele dintre proiectele depuse nu au fost însoțite de studiile de fezabilitate sau proiectele tehnice aferente... Atât președintele PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 11:05 (5735 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

«Anul acesta trebuie să promovăm!»

Enache Costea, antrenor Unirea Slobozia

«Anul acesta trebuie să promovăm!»

Antrenorul Unirii este mulțumit de modul cum funcționează echipa în momentul de față, dar așteaptă confirmarea formei bune și în jocurile oficiale. Pentru viitorul sezon, Enache Costea își dorește maximul posibil: promovarea în Liga secundă!
-Domnule Costea, sunteți mulțumit de configurația actuală a lotului și de transferurile făcute?
-La momentul acesta sunt foarte mulțumit... Am doar un semn de întrebare legat de de Marc Khalil, care este în probe la Astra. Zilele acesta primim un răspuns concret și vom ști exact dacă rămâne la Unirea sau merge la echipa din Giurgiu. În cazul confirmării celei de-a doua variante, o să trebuiască să mai aducem un atacant... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2017, 16:05 (4171 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Afacere cu ciulini de Bărăgan

Afacere cu ciulini de Bărăgan

Până nu demult grâul, porumbul sau floarea-soarelui erau cele mai cunoscute culturi de plante din Bărăgan. La marginea unui câmp din Bordușelu, Frusinica Ionescu revoluționează agricultura cultivând scaieți. Femeia spune că planta, cunoscută în literatura de specialitate sub numele de Armurariu, are leac pentru multe dintre bolile ficatului.

Culturile de plante medicinale
După ce a muncit 13 ani pe plantațiile de roșii ale spaniolilor, Frusinica Ionescu a decis să revină acasă, la Bordușelu, și să devină agricultor cu acte în regulă. Cei 8000 de euro economisiți după... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2017, 10:55 (12056 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Dumitru Muși e mulțumit

Handbal, HCM Slobozia

Dumitru Muși e mulțumit

Handbalistele de la HCM Slobozia se află într-un stagiu de pregătire de 10 zile la Cheile Grădiștei. Pînă acum s-a mers pe pregătirea fizică pentru îmbunătățirea forței și rezistenței, iar antrenorul Dumitru Muși e foarte mulțumit de felul în care răspund fetele cerințelor sale: «Cel mai important aspect este că jucătoarele sunt sănătoase... Ne străduim să o recuperăm cât mai repede pe Irina Marchidanu. În rest, Raluca Dăscălete este la parametri optimi din punct de vedere fizic, urmând ca în curând să o testăm și la antrenamentele specifice jocului de handbal. Jucătoarele nou-venite s-au integrat foarte bine. Sunt fete deosebite care vor fi foarte utile echipei noastre...». Inculeț, Burlachenko... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2017, 16:15 (5140 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Se întâmplă la Țăndărei

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Anul acesta se împlinesc 7 ani de când Clubul Elevilor din Țăndărei și-a încetat activitatea. Cu toate acestea, sediul în care instituția a funcționat a fost transformat în ruină. Aflat în proprietatea Ministerului Educației, nicio autoritate nu poate oferi detalii cu privire la planurile pe care instituția le are cu acest obiectiv. Între timp, părinții copiilor din oraș fac eforturi pentru a-i înscrie pe cei mici la activitățile extrașcolare desfășurate în alte localități.

De la comasare, la degradare
Până în anul 2010, generații întregi de copii din Țăndărei veneau în fiecare... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2017, 13:15 (3084 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile din Consiliul Județean sunt «secrete instituționale»

Sfidare prezidențială

Salariile din Consiliul Județean sunt «secrete instituționale»

bonus: Legea salarizării unitare nemulțumește funcționarii publici din Ialomița

Președintele Moraru susține de peste un an de zile că activitatea instituției pe care o conduce este transparentă, iar funcționarii instituției lucrează «în interesul ialomițenilor». În realitate, informațiile privind activitatea instituției se reduc la postările sale pe Facebook, iar datele de interes public sunt controlate strict.

Instituția oferă răspunsuri jenante
De aproape un an, ziarul nostru obține informații de interes public de la Consiliul Județean Ialomița exclusiv prin solicitări scrise realizate în baza Legii 544, privind liberul acces la informațiile de... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2017, 18:20 (8507 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Mascații au descins în cartierul Strachina

16 percheziții domiciliare, la Țăndărei

Mascații au descins în cartierul Strachina

S-a făcut uz de armă fără drept

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat în dimineața zilei de vineri, 28 iulie 2017, o razie de amploare în Țăndărei. Pe lângă prevenirea faptelor antisociale, activitatea oamenilor legii s-a concentrat și pe efectuarea a 16 percheziții domiciliare, măsură dispusă într-un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Bătaie între clanurile țigănești
Din primele informații, se pare că dosarul penal aflat în lucru la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița ar viza fapte de «tentativă la omor». Toate... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2017, 12:49 (8435 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Fierbinți are 60 de telefoane pentru 27 de salariați

Primăria Fierbinți are 60 de telefoane pentru 27 de salariați

Preluarea Primăriei Fierbinți pe 11 iunie 2017 generează surprize de proporții. Potrivit primelor constatări făcute de noua conducere administrativă, instituția are de trei ori mai multe telefoane decât angajați! Noul primar al localității, Pîrvu Dobre, nu-și poate explica situația și susține că va face cercetări. «La momentul încheierii contractului, Primăria avea 18 angajați... Nu-mi explic cum a fost posibil să se încheie un astfel de contract! Încercăm să aflăm unde se găsesc la acest moment telefoanele...» ne-a declarat el.

Triunghiul Bermudelor pentru telefoane
Câștigarea... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 15:30 (9482 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Daniela Marin, în lotul României pentru FOTE

Handbal

Daniela Marin, în lotul României pentru FOTE

În aceste zile la Gyor, în Ungaria, se desfășoară Festivalul Olimpic al Tineretului European. La acest eveniment participă, printre altele, și Echipa Națională de Handbal Feminin, junioare, a României. Căpitanul reprezentativei țării noastre este și la această competiție slobozeanca Daniela Marin. Pivotul de 17 ani, descoperit de profesorul Marian Simion, vine la acest turneu după un 2017 de excepție. Daniela a fost declarată cea mai bună jucătoare a «Trofeului Carpați», iar apoi cel mai bun pivot al Jocurilor Mediteraneene din Tunisia. Marin a obținut, de asemenea, medalia de bronz la Junioare I, cu CSS București. La competiția de la Gyor participă 8 echipe naționale, iar România face parte din... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 14:35 (3643 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expertiză tehnică seismică pentru lucrările executate la «groapa lui Stoica»!

Se întâmplă la Slobozia

Expertiză tehnică seismică pentru lucrările executate la «groapa lui Stoica»!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a cerut Inspectoratului de Stat în Construcții o expertiză tehnică pentru lucrările de reabilitare din Piața Revoluției. Potrivit informațiilor noastre, Prea Sfințitul Vincențiu este deranjat de trepidațiile provocate de introducerea în sol a palplanșelor de oțel. Reamintim că procedeul este echivalent cu un seism de gradul 4, iar în urmă cu 2 ani toate clădirile din jur au avut de suferit de pe urma lucrărilor executate...

Prea Sfințitul Vincențiu e deranjat
Lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției evoluează așa cum ne-am obișnuit de 3 ani... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 11:40 (17158 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Neînvinși în amicale

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Neînvinși în amicale

Sub bagheta lui Enache Costea, Unirea Slobozia continuă tradiția perioadelor de pregătire și surprinde plăcut în jocurile amicale. După 10-1 în fața Abatorului și 2-2 cu Viitorul Domenști, galben-albaștrii și-au șlefuit relațiile de joc și au depășit echipe din Liga secundă, locul unde își doresc să ajungă jucătorii Sloboziei.

Victorie cu Balotești
CS Balotești face parte din fenomenul de hegemonie ilfoveană apărut în fotbalul românesc de mai bine de 10 ani. Echipa de Ligă secundă a avut la Slobozia, pe terenul Abatorului, o surpriză neplăcută din partea Unirii. Enache Costea... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 10:35 (3254 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furtuna a făcut ravagii la Slobozia. Zeci de copaci rupți, câteva mașini avariate!

Furtuna din ultimele ore a făcut ravagii la Slobozia. O autoutilitară care se afla în mers pe șoseaua dinspre Cartierul Slobozia Nouă a fost răsturnată de vântul puternic. Din fericire, șoferul nu a fost rănit și a reușit să iasă singur din mașina avariată. De asemenea, mai mulți copaci au fost puși la pământ, avariind vehiculele parcate.

Bilanțul furtunii Vântul puternic și ploaia au făcut ravagii în municipiul Slobozia. Mai mulți copaci au fost doborâți peste mașinile parcate în zonele blocurilor MB, Tribunalului Ialomița sau BRD. De asemenea, arbori căzuți s-au semnalat și în orașul... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 20:44 (15529 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP a inventat «Forța Specială»

Se întâmplă la Slobozia

DADP a inventat «Forța Specială»

Decapitată de către primarul Adrian Mocioniu, deranjat de ineficiența directorului Ion Ștefan, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a decis să se reinventeze. Instituția a anunțat printr-un comunicat de presă remis publicității că a înființat o secție denumită «Forța Specială»!

DADP are mintea odihnită Depășită de viteza cu care cresc buruienile pe cele 250 hectare de spații verzi din oraș, DADP a decis să atragă atenția opiniei publice locale cu o brigadă de muncitori înregimentați în «Forța Specială». Nu știm exact cui aparține această idee creață (n. red.... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 17:35 (4939 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Perdele forestiere pentru protecția șoselelor din Ialomița

Perdele forestiere pentru protecția șoselelor din Ialomița

În perioada următoare, 48 de hectare de teren din Ialomița vor fi acoperite cu perdele forestiere. Alături de alte județe din zona de Sud a țării, Ialomița a fost inclusă într-un amplu proiect referitor la protejarea căilor de comunicații împotriva efectelor negative ale zăpezilor. Cheltuielile pentru întreaga operațiune sunt suportate din bugetul de stat.

Drumuri protejate împotriva iernii
Potrivit datelor furnizate de către Direcția Silvică Ialomița, cele 48 de hectare de perdele forestiere de pe teritoriul județului Ialomița vor fi înființate de-a lungul celor mai importante... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 14:50 (6508 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru a participat la ședința Plenară a Comitetului Regiunilor Europene

O fotografie cât 1000 de cuvinte

Moraru a participat la ședința Plenară a Comitetului Regiunilor Europene

Săptămâna trecută, Președintele Victor Moraru a oferit dovada irefutabilă că este un ales european. El a publicat pe pagina sa de Facebook câteva fotografii din plenul Parlamentului European, unde a fost invitat în calitate de membru al Comitetului Regiunilor Europene. Am ales-o pentru dumneavoastră pe cea mai reprezentativă...

Reprezentare pe bani europeni
Săptămâna trecută, Președintele Moraru s-a autodetașat la Bruxelles, unde a participat la Ședința Plenară a Comitetului Regiunilor Europene. Pentru cei la fel de ignoranți ca noi (și potrivit unei fișe de informare... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 10:45 (7677 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Salariu ilegal pentru secretarul orașului Țăndărei

1000 de euro pe lună

Salariu ilegal pentru secretarul orașului Țăndărei

Un document oficial al Prefecturii Ialomița arată că majorarea salariilor funcționarilor publici din administrația locală se realizează după ureche. Situația de fapt face referire la veniturile secretarului orașului Țăndărei, Marian Bucuroiu. În baza unei dispoziții semnată de fostul primar al orașului, acestuia i-a fost majorat salariul de bază, invocând o indemnizație de care nu avea dreptul să beneficieze. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Marian Bucuroiu nu a răspuns.

1000 de euro, salariul de bază al unui secretar
Administrația locală din Țăndărei încearcă din... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 18:10 (15165 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Liceele ialomițene pe care elevii nu le vor

Liceele ialomițene pe care elevii nu le vor

Ministerul Educației a încheiat săptămâna trecută prima etapă a repartizării computerizate în licee a elevilor care au susținut Evaluarea Națională. Datele arată că, la nivelul județului Ialomița, există unități de învățământ pe care elevii nici nu s-au gândit să le ia în calcul în privința admiterii. Așa se face că aceste unități de învățământ vor face demersuri pentru a-și umple golurile în cea de-a doua etapă a admiterii la liceu. În cazul în care locurile libere nu vor fi ocupate, această situație ar putea avea efecte negative asupra colectivelor de cadre didactice. Mai grav este faptul că, în ciuda procentului de promovare ridicat, nivelul mediilor de admitere este scăzut. În Ialomița au... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 14:35 (9255 vizualizări - 14 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Joi, 21 ianuarie 2021, militarii din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au intervenit pentru căutarea unui bărbat despre care există informații că, în data de 10 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 19:05
(2794 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Surprins la volanul unei mașini cu numere provizorii expirate

Polițiștii din Țăndărei au depistat în trafic miercuri, 20 ianuarie 2021, pe DN2A,  în orașul Țăndărei, un bărbat în vârstă de 41 ani din localitatea Platonești, în timp ce conducea un autoturism cu ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 18:55
(5686 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 21 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7420, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2021, 15:20
(1714 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 21 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 20 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7406, cu 21 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 15:40
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

Lăcusteni: Incendiu din cauza coșului de fum

În dimineața zilei de miercuri, 20 ianuarie a.c., în jurul orei 3,20, la o casă din Lăcusteni a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2021, 11:15
(5093 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 31 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 19 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7385, cu 31 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 15:35
(5026 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Luni, 18 ianuarie 2021, în jurul orelor 23,20, la o casă din Fetești a izbucnit un incendiu. La fața locului s-au deplasat de urgență salvatorii din cadrul Stației de Pompieri Fetești, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2021, 12:30
(2625 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, polițiștii de la Rutieră au acționat, pe raza întregului județ, pentru combaterea și sancționarea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:45
(1512 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 28000 de lei

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2, precum și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 17:40
(3010 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 18 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7354, cu 11 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2021, 15:30
(2137 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 17 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7343, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 16:05
(2191 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Stejaru: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit sâmbătă, 16 ianuarie a.c., pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din Stejaru. La sosirea echipajelor, incendiul se manifesta la bunurile din două camere ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2021, 12:00
(3259 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7330, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:40
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Cosmbâmbești: 5 persoane au fost rănite într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit în ziua de sâmbătă, 16 ianuarie a.c., în localitatea Cosâmbești, pentru acordarea primului ajutor victimelor unui accident rutier, produs în urma impactului dintre două ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 15:15
(3055 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: 26 de persoane au fost amendate pentru că au participat la un priveghi, fără a respecta măsurile de protecție sanitară

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele s-au sesizat din oficiu, cu privire la apariția în spațiul public a unor imagini de la un priveghi ce a avut loc în seara de 13 ianuarie a ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2021, 14:48
(3857 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Întreruperi programate ale furnizării energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea informează faptul că, în perioada 18-22 ianuarie a.c., pe raza județului Ialomița vor avea loc întreruperi programate ale furnizării energiei electrice. Întreruperea curentului electric ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 17:40
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

Urziceni: 3 mașini, implicate într-un accident rutier

În ziua de vineri, 15 ianuarie a.c., pe raza municipiului Urziceni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate 3 autoturisme. În urma impactului dintre cele 3 mașini a rezultat rănirea ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:15
(2092 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


ISU Ialomița: Recomandări privind utilizarea surselor de încălzire în zilele geroase

Potrivit unei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, și în județul Ialomița se vor înregistra temperaturi foarte scăzute. Astfel, în intervalul 16-20 ianuarie 20201, pe parcursul nopților ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 16:10
(5281 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 44 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 15 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7314, cu 44 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:50
(2464 vizualizări - 0 comentarii)


Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Luceafărul poeziei românești, cinstit la Catedrala Urziceni

Poetul național Mihai Eminescu spunea: «Biserica lui Mateiu Basarab și Varlaam, Maica spirituală a neamului românesc, care a născut unitatea limbei și unitatea etnică a poporului, ea care domnește puternică dincolo de granițele noastre și e azilul de mântuire națională în țări unde românul nu are stat, ce va deveni ea în mâna tagmei patriotice? Peste tot credințele vechi mor, un materialism brutal le ia locul, cultura secolului, mână în mână cu sărăcia claselor lucrătoare, amenință toată clădirea măreață a civilizației creștine» ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 15:05
(3751 vizualizări - 0 comentarii)


ENGIE Romania, o nouă ofertă de energie electrică

ENGIE România lansează o nouă ofertă de energie electrică, care se poate contracta simplu, on-line-ENGIE Star. În contextul eliminării, de la 1 ianuarie 2021, a prețurilor reglementate la energie ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2021, 13:50
(4327 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul de bază minim brut-2300 de lei

Conform HG nr. 4 din 13 ianuarie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 40/13.01.2021 începând cu data de 13 ianuarie 2021, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 21:25
(4263 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Țăndărei, surprins de radar cu 153 km/h. Nu avea permis de conducere!

În cursul zilei de miercuri, 13 ianuarie 2021, în jurul orelor 17,00,  polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat pe DN2A-E60, un șofer ce se deplasa din direcția Slobozia către Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:40
(4238 vizualizări - 1 comentariu)


Căzănești: Petrecere de logodnă, întreruptă de polițiști

82 de efective de poliție și poliție locală au fost la datorie în ultimele 24 de ore, împreună cu jandarmi și reprezentanți ai altor instituții cu atribuții de control, pentru verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 17:25
(2076 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 14 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7270, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 16:10
(2842 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noua Declarație unică 212

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabili interesați că Declarația unică (D112) a fost modificată prin Ordinul președintelui ANAF nr. 14 din 7 ianuarie 2021 pentru aprobarea ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2021, 14:35
(2005 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC GREENFIBER INTERNATIONAL SA
PL URZICENI angajează personal
Vrei stabilitate? Seriozitate?
Atunci APLICĂ la compania noastră!
Suntem unul dintre cei mai mari
angajatori din Urziceni și angajăm următoarele categorii de personal:
• Electrician
• Stivuitorist
• Controlor calitate
• Mecanic întreținere
și reparații utilaje
• Operator chimist
• Muncitor necalificat

Oferim:
Contract individual de muncă,
salariu fix, tichete de masă, transport.

Ne puteți contacta
la telefon 0751/151.156
sau puteți depune CV-ul personal la
poarta societății din localitatea Urziceni,
DN2, Km 57,5
(fosta fabrică de ferite din Urziceni)

14 Ianuarie 2021, 14:10


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 33000 de lei

Acțiunile preventive ale polițiștilor ialomițeni pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, desfășurate în ultimele 24 de ore, au condus la aplicarea a peste 130 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 17:05
(3302 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) continuă autorizarea plății regulare pentru Campania 2020, până la acest moment fiind autorizați la plată un număr de 760465 fermieri, reprezentând ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 16:05
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 13 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7242, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 15:55
(2388 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...