Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Spitalul Județean de Urgență Slobozia se luptă să recupereze prejudicii de 300 mii de lei

Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au demarat o amplă acțiune în instanță prin care încearcă să recupereze prejudiciile constatate de Camera de Conturi Ialomița în urma auditului extern realizat în 2015. Unitatea medicală speră să obțină pe această cale cei 300 mii de lei, reprezentând contravaloarea sporurilor și salariilor care, potrivit auditorilor ialomițeni, au fost acordate ilegal. Pe lista persoanelor acționate în instanță de Spitalul Slobozia se numără medici, asistente sau chiar foști șefi ai instituției.

Un control controversat În perioada 2014-2015, Spitalul... [citește_tot_articolul]

1 August 2017, 11:10 (8400 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

Ialomița: 22 de plângeri penale pe numele samsarilor de mașini

În ultimele 4 luni, inspectorii fiscali din cadrul Agenției Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat mai multe controale la persoanele care au încasat venituri în tranzacționarea mașinilor second-hand aduse din străinătate și care, potrivit legii, ar fi trebuit să se înregistreze drept plătitoare de TVA. În urma verificărilor s-a constatat faptul că 22 de ialomițeni s-au aflat în ilegalitate, pe numele acestora fiind întocmite plângeri penale. Valoarea prejudiciului adus bugetului de stat ar fi de 1,3 milioane de lei...

A fost sesizată Poliția Economică Acțiunea de verificare... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 18:40 (9170 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

Noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, interesat de «siguranța străzilor»

În activitatea pe care polițiștii o întreprind la nivelul județului Ialomița, Țăndăreiul reprezintă un punct nevralgic. Subcomisarul Marcel Alexe, noul comandant al Poliției Orașului Țăndărei, susține însă contrariul. După o lună de la preluarea mandatului, acesta consideră că rata infracționalității este în scădere și, în viitor, promite că cetățenii vor avea ocazia să circule pe străzi mai sigure... Pentru că nu degeaba a acceptat provocarea de a se înscrie și participa la concursul organizat pentru funcția de conducere a uneia dintre celei mai dificile secții de Poliție pe care județul le are.
-Sunteți unul dintre puținii șefi de Poliție care a obținut postul prin concurs. Cât de dificilă a fost testarea?... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 14:20 (16969 vizualizări - 35 comentarii)

EVENIMENT

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Până în 2020, în cadrul PNDL 2

PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Administrațiilor locale din Ialomița li se promit fondurile necesare finanțării a 129 de proiecte edilitare, din cele aproape 300 depuse spre aprobare în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală 2. Valoarea exactă a fondurilor promise Ialomiței de către PSD este de fix 813.751.086,75 de lei. Adică mai puțin de jumătate din cele 1,7 miliarde de lei promise de administrația Moraru încă de la începutul anului în curs... De reținut că depunerea cererilor de finanțare nu garantează însă și aprobarea implicită a acestor investiții! Cu atât mai mult cu cât unele dintre proiectele depuse nu au fost însoțite de studiile de fezabilitate sau proiectele tehnice aferente... Atât președintele PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2017, 11:05 (5735 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

«Anul acesta trebuie să promovăm!»

Enache Costea, antrenor Unirea Slobozia

«Anul acesta trebuie să promovăm!»

Antrenorul Unirii este mulțumit de modul cum funcționează echipa în momentul de față, dar așteaptă confirmarea formei bune și în jocurile oficiale. Pentru viitorul sezon, Enache Costea își dorește maximul posibil: promovarea în Liga secundă!
-Domnule Costea, sunteți mulțumit de configurația actuală a lotului și de transferurile făcute?
-La momentul acesta sunt foarte mulțumit... Am doar un semn de întrebare legat de de Marc Khalil, care este în probe la Astra. Zilele acesta primim un răspuns concret și vom ști exact dacă rămâne la Unirea sau merge la echipa din Giurgiu. În cazul confirmării celei de-a doua variante, o să trebuiască să mai aducem un atacant... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2017, 16:05 (4171 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Afacere cu ciulini de Bărăgan

Afacere cu ciulini de Bărăgan

Până nu demult grâul, porumbul sau floarea-soarelui erau cele mai cunoscute culturi de plante din Bărăgan. La marginea unui câmp din Bordușelu, Frusinica Ionescu revoluționează agricultura cultivând scaieți. Femeia spune că planta, cunoscută în literatura de specialitate sub numele de Armurariu, are leac pentru multe dintre bolile ficatului.

Culturile de plante medicinale
După ce a muncit 13 ani pe plantațiile de roșii ale spaniolilor, Frusinica Ionescu a decis să revină acasă, la Bordușelu, și să devină agricultor cu acte în regulă. Cei 8000 de euro economisiți după... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2017, 10:55 (12056 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Dumitru Muși e mulțumit

Handbal, HCM Slobozia

Dumitru Muși e mulțumit

Handbalistele de la HCM Slobozia se află într-un stagiu de pregătire de 10 zile la Cheile Grădiștei. Pînă acum s-a mers pe pregătirea fizică pentru îmbunătățirea forței și rezistenței, iar antrenorul Dumitru Muși e foarte mulțumit de felul în care răspund fetele cerințelor sale: «Cel mai important aspect este că jucătoarele sunt sănătoase... Ne străduim să o recuperăm cât mai repede pe Irina Marchidanu. În rest, Raluca Dăscălete este la parametri optimi din punct de vedere fizic, urmând ca în curând să o testăm și la antrenamentele specifice jocului de handbal. Jucătoarele nou-venite s-au integrat foarte bine. Sunt fete deosebite care vor fi foarte utile echipei noastre...». Inculeț, Burlachenko... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2017, 16:15 (5140 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Se întâmplă la Țăndărei

Clubul «Abandonat» al Elevilor

Anul acesta se împlinesc 7 ani de când Clubul Elevilor din Țăndărei și-a încetat activitatea. Cu toate acestea, sediul în care instituția a funcționat a fost transformat în ruină. Aflat în proprietatea Ministerului Educației, nicio autoritate nu poate oferi detalii cu privire la planurile pe care instituția le are cu acest obiectiv. Între timp, părinții copiilor din oraș fac eforturi pentru a-i înscrie pe cei mici la activitățile extrașcolare desfășurate în alte localități.

De la comasare, la degradare
Până în anul 2010, generații întregi de copii din Țăndărei veneau în fiecare... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2017, 13:15 (3084 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariile din Consiliul Județean sunt «secrete instituționale»

Sfidare prezidențială

Salariile din Consiliul Județean sunt «secrete instituționale»

bonus: Legea salarizării unitare nemulțumește funcționarii publici din Ialomița

Președintele Moraru susține de peste un an de zile că activitatea instituției pe care o conduce este transparentă, iar funcționarii instituției lucrează «în interesul ialomițenilor». În realitate, informațiile privind activitatea instituției se reduc la postările sale pe Facebook, iar datele de interes public sunt controlate strict.

Instituția oferă răspunsuri jenante
De aproape un an, ziarul nostru obține informații de interes public de la Consiliul Județean Ialomița exclusiv prin solicitări scrise realizate în baza Legii 544, privind liberul acces la informațiile de... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2017, 18:20 (8507 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Mascații au descins în cartierul Strachina

16 percheziții domiciliare, la Țăndărei

Mascații au descins în cartierul Strachina

S-a făcut uz de armă fără drept

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au efectuat în dimineața zilei de vineri, 28 iulie 2017, o razie de amploare în Țăndărei. Pe lângă prevenirea faptelor antisociale, activitatea oamenilor legii s-a concentrat și pe efectuarea a 16 percheziții domiciliare, măsură dispusă într-un dosar penal instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

Bătaie între clanurile țigănești
Din primele informații, se pare că dosarul penal aflat în lucru la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița ar viza fapte de «tentativă la omor». Toate... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2017, 12:49 (8435 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Fierbinți are 60 de telefoane pentru 27 de salariați

Primăria Fierbinți are 60 de telefoane pentru 27 de salariați

Preluarea Primăriei Fierbinți pe 11 iunie 2017 generează surprize de proporții. Potrivit primelor constatări făcute de noua conducere administrativă, instituția are de trei ori mai multe telefoane decât angajați! Noul primar al localității, Pîrvu Dobre, nu-și poate explica situația și susține că va face cercetări. «La momentul încheierii contractului, Primăria avea 18 angajați... Nu-mi explic cum a fost posibil să se încheie un astfel de contract! Încercăm să aflăm unde se găsesc la acest moment telefoanele...» ne-a declarat el.

Triunghiul Bermudelor pentru telefoane
Câștigarea... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 15:30 (9482 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Daniela Marin, în lotul României pentru FOTE

Handbal

Daniela Marin, în lotul României pentru FOTE

În aceste zile la Gyor, în Ungaria, se desfășoară Festivalul Olimpic al Tineretului European. La acest eveniment participă, printre altele, și Echipa Națională de Handbal Feminin, junioare, a României. Căpitanul reprezentativei țării noastre este și la această competiție slobozeanca Daniela Marin. Pivotul de 17 ani, descoperit de profesorul Marian Simion, vine la acest turneu după un 2017 de excepție. Daniela a fost declarată cea mai bună jucătoare a «Trofeului Carpați», iar apoi cel mai bun pivot al Jocurilor Mediteraneene din Tunisia. Marin a obținut, de asemenea, medalia de bronz la Junioare I, cu CSS București. La competiția de la Gyor participă 8 echipe naționale, iar România face parte din... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 14:35 (3643 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expertiză tehnică seismică pentru lucrările executate la «groapa lui Stoica»!

Se întâmplă la Slobozia

Expertiză tehnică seismică pentru lucrările executate la «groapa lui Stoica»!

Episcopia Sloboziei și Călărașilor a cerut Inspectoratului de Stat în Construcții o expertiză tehnică pentru lucrările de reabilitare din Piața Revoluției. Potrivit informațiilor noastre, Prea Sfințitul Vincențiu este deranjat de trepidațiile provocate de introducerea în sol a palplanșelor de oțel. Reamintim că procedeul este echivalent cu un seism de gradul 4, iar în urmă cu 2 ani toate clădirile din jur au avut de suferit de pe urma lucrărilor executate...

Prea Sfințitul Vincențiu e deranjat
Lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției evoluează așa cum ne-am obișnuit de 3 ani... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 11:40 (17154 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Neînvinși în amicale

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Neînvinși în amicale

Sub bagheta lui Enache Costea, Unirea Slobozia continuă tradiția perioadelor de pregătire și surprinde plăcut în jocurile amicale. După 10-1 în fața Abatorului și 2-2 cu Viitorul Domenști, galben-albaștrii și-au șlefuit relațiile de joc și au depășit echipe din Liga secundă, locul unde își doresc să ajungă jucătorii Sloboziei.

Victorie cu Balotești
CS Balotești face parte din fenomenul de hegemonie ilfoveană apărut în fotbalul românesc de mai bine de 10 ani. Echipa de Ligă secundă a avut la Slobozia, pe terenul Abatorului, o surpriză neplăcută din partea Unirii. Enache Costea... [citește_tot_articolul]

26 Iulie 2017, 10:35 (3241 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Furtuna a făcut ravagii la Slobozia. Zeci de copaci rupți, câteva mașini avariate!

Furtuna din ultimele ore a făcut ravagii la Slobozia. O autoutilitară care se afla în mers pe șoseaua dinspre Cartierul Slobozia Nouă a fost răsturnată de vântul puternic. Din fericire, șoferul nu a fost rănit și a reușit să iasă singur din mașina avariată. De asemenea, mai mulți copaci au fost puși la pământ, avariind vehiculele parcate.

Bilanțul furtunii Vântul puternic și ploaia au făcut ravagii în municipiul Slobozia. Mai mulți copaci au fost doborâți peste mașinile parcate în zonele blocurilor MB, Tribunalului Ialomița sau BRD. De asemenea, arbori căzuți s-au semnalat și în orașul... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 20:44 (15529 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DADP a inventat «Forța Specială»

Se întâmplă la Slobozia

DADP a inventat «Forța Specială»

Decapitată de către primarul Adrian Mocioniu, deranjat de ineficiența directorului Ion Ștefan, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia a decis să se reinventeze. Instituția a anunțat printr-un comunicat de presă remis publicității că a înființat o secție denumită «Forța Specială»!

DADP are mintea odihnită Depășită de viteza cu care cresc buruienile pe cele 250 hectare de spații verzi din oraș, DADP a decis să atragă atenția opiniei publice locale cu o brigadă de muncitori înregimentați în «Forța Specială». Nu știm exact cui aparține această idee creață (n. red.... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 17:35 (4939 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Perdele forestiere pentru protecția șoselelor din Ialomița

Perdele forestiere pentru protecția șoselelor din Ialomița

În perioada următoare, 48 de hectare de teren din Ialomița vor fi acoperite cu perdele forestiere. Alături de alte județe din zona de Sud a țării, Ialomița a fost inclusă într-un amplu proiect referitor la protejarea căilor de comunicații împotriva efectelor negative ale zăpezilor. Cheltuielile pentru întreaga operațiune sunt suportate din bugetul de stat.

Drumuri protejate împotriva iernii
Potrivit datelor furnizate de către Direcția Silvică Ialomița, cele 48 de hectare de perdele forestiere de pe teritoriul județului Ialomița vor fi înființate de-a lungul celor mai importante... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 14:50 (6508 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru a participat la ședința Plenară a Comitetului Regiunilor Europene

O fotografie cât 1000 de cuvinte

Moraru a participat la ședința Plenară a Comitetului Regiunilor Europene

Săptămâna trecută, Președintele Victor Moraru a oferit dovada irefutabilă că este un ales european. El a publicat pe pagina sa de Facebook câteva fotografii din plenul Parlamentului European, unde a fost invitat în calitate de membru al Comitetului Regiunilor Europene. Am ales-o pentru dumneavoastră pe cea mai reprezentativă...

Reprezentare pe bani europeni
Săptămâna trecută, Președintele Moraru s-a autodetașat la Bruxelles, unde a participat la Ședința Plenară a Comitetului Regiunilor Europene. Pentru cei la fel de ignoranți ca noi (și potrivit unei fișe de informare... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2017, 10:45 (7677 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Salariu ilegal pentru secretarul orașului Țăndărei

1000 de euro pe lună

Salariu ilegal pentru secretarul orașului Țăndărei

Un document oficial al Prefecturii Ialomița arată că majorarea salariilor funcționarilor publici din administrația locală se realizează după ureche. Situația de fapt face referire la veniturile secretarului orașului Țăndărei, Marian Bucuroiu. În baza unei dispoziții semnată de fostul primar al orașului, acestuia i-a fost majorat salariul de bază, invocând o indemnizație de care nu avea dreptul să beneficieze. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Marian Bucuroiu nu a răspuns.

1000 de euro, salariul de bază al unui secretar
Administrația locală din Țăndărei încearcă din... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 18:10 (15165 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

Liceele ialomițene pe care elevii nu le vor

Liceele ialomițene pe care elevii nu le vor

Ministerul Educației a încheiat săptămâna trecută prima etapă a repartizării computerizate în licee a elevilor care au susținut Evaluarea Națională. Datele arată că, la nivelul județului Ialomița, există unități de învățământ pe care elevii nici nu s-au gândit să le ia în calcul în privința admiterii. Așa se face că aceste unități de învățământ vor face demersuri pentru a-și umple golurile în cea de-a doua etapă a admiterii la liceu. În cazul în care locurile libere nu vor fi ocupate, această situație ar putea avea efecte negative asupra colectivelor de cadre didactice. Mai grav este faptul că, în ciuda procentului de promovare ridicat, nivelul mediilor de admitere este scăzut. În Ialomița au... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2017, 14:35 (9255 vizualizări - 14 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ialomița: Rata șomajului în noiembrie-9,4%

La sfîrșitul lunii noiembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10260 de persoane, din care 4721 șomeri indemnizați, respectiv 5539 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 16:03
(10949 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: șomaj Ialomița


Orezu: După ce au tîlhărit o poștăriță, trei hoți au fost arestați

La sfîrșitul lunii precedente, respectiv în data de 24 noiembrie, o poștăriță din localitatea Orezu a sesizat Poliției faptul că, în timp ce împărțea pensiile și alocațiile prin sat, trei indivizi au atacat ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:56
(15672 vizualizări - 0 comentarii)


«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

«Sub zare de soare», Sărbătoarea colindului la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii viitoare, sîmbătă, 18 decembrie, la Slobozia se va desfășura Sărbătoarea colindului «Sub zare de soare». «Festivalul de colinde va aduce și în acest an pe ialomițeni mai aproape ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2010, 15:54
(14514 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:57
(7853 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:29
(7571 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA, la final

Peste 600 de polițiști ialomițeni au participat la acțiunea RIPOSTA, acțiune aflată la final și care a avut drept scop diminuarea fenomenului infracțional în județ. Conform unui comunicat de presă al ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 17:24
(9707 vizualizări - 0 comentarii)


7 școli ialomițene, în proiectul guvernamental «Școala-o șansă pentru fiecare»

Proiectul coordonat de Agenția Națională a Rromilor și Guvernul României «Școala-o șansă pentru fiecare» va fi implementat și în Ialomița, beneficiarii acestuia fiind elevi și cadre didactice din școli ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:58
(14903 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

«Ziua Internațională a Voluntarului, sărbătorită de Protoieria Urziceni

Printr-o rezoluție ONU, ziua de 5 decembrie a fost declarată «Ziua Internațională a Voluntarului».În acest sens, sîmbătă, 4 decembrie, Protoieria Urziceni a sărbătorit evenimentul amintit împreună cu voluntarii ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2010, 11:56
(14002 vizualizări - 0 comentarii)


Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Ați văzut-o? O fată de 15 ani a dispărut din Slobozia!

Duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 10.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minora Neagu Corina Alexandra, de 15 ani, a plecat de la domiciliul din Slobozia.
...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:30
(19593 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan, nu a mai acordat prioritate și a intrat în alt autoturism

În cursul zilei de duminică, 5 decembrie a.c., în jurul orei 22.00, pe raza municipiului Slobozia, două autoturisme s-au ciocnit, avariile fiind însemnate. Astfel, în timp ce un bărbat, de 35 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:23
(13543 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Acțiunea RIPOSTA: 7 permise de conducere, reținute de polițiști

În cea de-a treia zi a acțiunii RIPOSTA, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni și controale și au aplicat 161 de sancțiuni contravenționale. Totodată au fost reținute 7 permise de conducere și ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 16:19
(12073 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Prefectura atenționează comitetele locale pentru situații de urgență

Avînd în vedere evoluția fenomenelor meteorologice din ultima perioadă, prefectul județului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu atenționează comitetele locale pentru situații de urgență «să urmărească cu ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:47
(12182 vizualizări - 0 comentarii)


«Jandarmeria Ialomițeană»

«Jandarmeria Ialomițeană»

Miercuri, 8 decembrie a.c., la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia va fi lansată revista «Jandarmeria Ialomițeană». Ajunsă la numărul 3, revista propune cititorilor subiecte de interes ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:40
(11429 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: I-au dat foc la Logan!

Fetești: I-au dat foc la Logan!

Un autoturism Dacia Logan ce era staționat pe strada Batozei din Fetești a fost distrus de flăcări duminică, 5 decembrie, în jurul orei 20.30. Pompierii militari s-au deplasat în cel mai scurt timp la fața ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:31
(12636 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Axintele: Incendiu de la un scurtcircuit

Duminică, 5 decembrie, în jurul orei 15.00, s-a produs un incendiu la locuința unui cetățean din comuna Axintele. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit în cooperare cu SVSU din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:28
(14819 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele incendiu


Valea Ciorii: Proiectil neexplodat

După ce marți, 30 noiembrie a.c., echipa de pirotehnicieni din cadrul ISU Ialomița a acționat pentru asanarea a 4 proiectile explozive de artilerie descoperite pe raza comunei Sudiți, duminică, 5 decembrie ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 11:26
(13901 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea RIPOSTA: Amenzi de peste 25600 de lei

În cadrul acțiunii RIPOSTA, desfășurată în perioada 3-6 decembrie 2010, polițiștii ialomițeni au desfășurat 25 de acțiuni și controale, au constatat 12 infracțiuni și au aplicat 99 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2010, 09:55
(10126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenționare Cod Galben

Ialomița: Atenționare Cod Galben

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 4 decembrie, ora 14.00-5 decembrie ora 8.00, în Moldova, nordul și estul Munteniei și partea continentală a Dobrogei, precum și în zona ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 17:12
(12706 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prins cu sabia în mașină

Urziceni: Prins cu sabia în mașină

O patrulă mixtă, formată din agenți de poliție și jandarmi, a depistat pe strada Calea București, din Urziceni, un tînăr de 23 de ani ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în județul Ilfov ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:21
(11879 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni sabie


Ion Roată: Un tânăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Ion Roată: Un tînăr de 21 de ani a murit pe loc după ce a fost lovit de o mașină

Joi, 2 decembrie a.c., în jurul orei 19.15, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în apropiere de localitatea Ion Roată, s-a produs un accident de circulație soldat cu moartea unei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:10
(17122 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Identificat și reținut de polițiști după ce a furat un atelaj agricol dintr-o curte

În cursul zilei de joi, 2 decembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reușit identificarea și reținerea unui bărbat, de 54 de ani, suspect de comiterea infracțiunii de furt calificat, care se sustrăgea cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:05
(10328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


8 noi situri avifaunistice în Ialomița

8 noi situri avifaunistice în Ialomița

La nivelul județului Ialomița există desemnate, din anul 2007, 9 situri «Natura 2000». Ca rezultat al unui proiect de cercetare inițiat de Ministerul Mediului și Pădurilor au fost propuse 8 noi situri, ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 15:02
(11781 vizualizări - 1 comentariu)


UPDATE: 7 localități din Ialomița, fără curent

Situația actuală. Potrivit Prefecturii Ialomița, la data de 03.12.2010 la nivelul județului Ialomița mai sînt 7 localități cu avarii la rețeaua de alimentare cu energie electrică, conform ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2010, 09:30
(18029 vizualizări - 0 comentarii)


Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, căutat de Interpol

Fondatorul Wikileaks, Julian Assange, a intrat pe lista «celor mai căutați» de Interpol pentru presupuse delicte sexuale de care este acuzat în Suedia și care îl obligă să se refugieze într-un loc necunoscut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 17:15
(11523 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Pieton neatent, accidentat

Încă un pieton ialomițean, imprudent în traversarea șoselei, a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a petrecut ieri, 1 decembrie, la Amara. Victima, o femeie de 34 de ani, din localitate, a vrut ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12669 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11832 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12539 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...